Dit is een tragische zaak" vraagt om spoedige beslissing over valuta OEL NIEUWE EDERATIE: ÏOLEMENT iRAELIËRS Voorstellen voor herstel r:;; ,Jffl 5 itwerp grondwet FAR getekend Minder straf voor Calley in vogelvlucht in vogelvlucht ERPAG 21 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Huister Malik over politieke gevangenen in Indonesië JAKARTA (GPD) ,,Het probleem van de poli gevangenen is een zeer tragische zaak, ook voor ons. men moet niet vergeten dat er naast deze gevange- nog 120 miljoen andere Indonesiërs zijn, die in grote J, Sjkheden zouden zijn gekomen als de communisten [tijd hun zin hadden gekregen. De belangen van die ititatief zo verschillende groepen moeten we tegen el afwegen. Natuurlijk willen we deze gevangenen be- »i en. De vraag is: hoe doen we dat zo vlug mogelijk? gaat dus niet zozeer om de gevangenen, als wel om berechting". gt de Indonesische minister Buitenlandse Zaken, Adam over deze nijpende kwestie collega Schmelzer (in het ivan Koningin Juliana) straks pake zal brengen in Djakar- kg .wmmige Nederlanders zijn ids bdschappelijke betrekkingen Indonesië moeilijk, zo niet on- itu Mjk, Juist omdat uw regering, ij als een militair regime be ren, nog steeds een 70.000 ;ke gevangenen zonder vorm proces vasthouden. Bovendien weinig aanwijzingen, dat uw Jring werkelijk een begin heeft Lia tikt met de oplossing van dit „Men moet niet vergeten, ff aanvankelijk zo*n 500.000 X MO gevangenen waren en dat er nu nog maar minder dan tien procent wordt vastgehouden.Het doet me echt wel wat dat er men sen in Nederland zijn, die er zo over denken. Maar ik stel nogmaals dat men moet kjken naar die 120 miljoen anderen, die niet gevangen zitten. Ik geloof, dat het een ver dienste van deze liberale regering en de rechterlijke macht in Indo nesië is, dat het aantal politieke ge vangenen inmiddels zo sterk is ver minderd". Het is mij bekend, dat u meer dan eens uw invloed heeft aangewend, om sommige mensen, die al jaren zonder opgave van redenen vastza ten, vrij te krijgen. Dit is u tot nu toe niet gelukt. Raakt u daardoor niet gefrustreerd? Malik: „Ik zou niets liever willen, dan deze mensen zo gauw mogelijk voor de rechter te laten verschij- lent ll^iSCUS (DPA, AFP, Reuter, De staatshoofden van Egyp- en Syrië, hebben gisteren jpferentie in Damascus beslo- het ondertekenen van het van grondwet voor de fede- drie landen. 20 n proclamatie zeggen zy dat t vrede en geen onderhande rullen komen met de „zionis- rjjand" en dat er geen centi- bezet grondgebied zal worden rigen. Ook over de Palestijn- ge, stie zal niet worden gemar- <1 erd. j ondwet van de „Federatie van jjg he Republieken" bevat drie en 72 artikelen. Op 1 jflier zal er in de drie landen federatie een referendum 1 irden gehouden, g ie landen hebben in hun ont- rondwet geen interventie- opgenomen. Het ontwerp '«•chts dat de federatie de „be- van de nationale veilig- "lot taak heeft. Daartoe moe plannen overeenstemmen met ij Diten van het presidium. Voor en militaire operaties wordt ïilitair commando ingesteld, nop Hen worden de drie bewape- r ij idustrieën gecoördineerd. Politiek sderatie zal een gemeenschap- buitenlandse politiek voeren, immed Hassaman Heykal, ran wijlen president Nasser en 'van de huidige president Sa- :yft vandaag in het semi- Ail Achram uit- doeleinden van die 3 nieuwe federatie met zyn 43 miljoen inwoners, ide van het feit dat de FAR pin »tste militaire mogendheid L id oosten van het Middellandse- •ed is, meent Heykal dat de ten reeks bondgenootschappen fluiten met Frankrijk, Malta en die een versterking van de be positie tegenover Israël betekenen. Heykal acht ook ■speciaal verdrag of regeling' «t linkse regime in Zuid-Jemen «lang ter versterking van de iji op de Rode Zee door de 4Tfstie. Zeeroutes e bondgenootschappen tot komen, aldus Heykal, zal de We een machtige positie inne- ,1)1 Isngs alle grote zeevaartroutes O van het Midden-Oosten, fl^dat verband spreekt hy over de Libië smeedt met de nieu- fcring van Malta. Weg J.l. bracht premier Dom een kort bezoek aan Libië, fle afgelopen weken is het een onfen komen van regeringsfunc- hssen geweest tussen Valetta Ipolis. fptes goede betrekkingen met dent Makarios van Cyprus zou- van nut kunnen zijn om een ^nootschap met Cyprus tot 'te brengen. ,-Jftere banden met Frankrijk "^gens Heykal van essentieel voor de nieuwe federatie „om- Ns momenteel de politieke hoofdstad van Europa is, Frankryk de nieuwe supermogendheid in we reldzaken en omdat Frankrijk het land is dat het meest direct betrok ken is by het handhaven van een vloot-evenwicht in het oosten van het Middellandse-zeegebied Verder schrijft hij dat de nieuwe federatie voorop moet lopen by het streven naar oplossing van de ge schillen die tussen de Sowjet-Unie en de Arabische landen zijn gerezen na de mislukte communistische staatsgreep in Soedan. Heykal zegt ook dat de nieuwe federatie een plan zal moeten op stellen voor een nieuwe strategie ge richt op een „sterke confrontatie" met de Verenigde Staten. Hij weidde hierover niet uit. Onmogelijk Hoewel hy schrijft, dat een mili taire botsing met Israël onvermijde lijk is, voegt hy daaraan toe dat er voor beide zijden in laatste instantie geen militaire overwinning moge lijk is. .Daarom dient het doel te zijn Israël maximale verliezen en uitput ting toe te dienen, opdat het wordt gedwongen te beseffen, dat het de voorwaarden voor vrede met de Ara bieren niet kan opleggen", aldus Hey kal. Gevaarlijk Een gevaarlijk voorstel. Dit is de mening van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken over de verklaring van de Israëlische mi nister van Defensie Mosje Dajan, dat Israël niet moet wachten op een vredesregeling maar onmiddellijk in de bezette Arabische gebieden een permanente regering zou moeten in stellen. Volgens het State Department zou een dergelijke stap niet in overeen stemming zyn met Israëls aanvaar ding van een VN-resolutie, waarin wordt aangedrongen op uiteindelijke ontruiming door Israël van de be zette gebieden. De Israëlische autoriteiten zijn be gonnen met een-derde van de Pa lestijnse vluchtelingen in de strook van Gaza tussen de 60.000 en 70.000 mensen uit de vluchtelin genkampen over te brengen naar nieuwe behuizing. Voor dit doel worden vier woning bouwprojecten in de strook uitge voerd. WASHINGTON (DPA De le venslange gevangenisstraf waar toe de 27-jarige eerste-luitenant William Calley wegens moord op minstens 22 burgers in My Lai was veroordeeld, is gisterren verminderd tot 20 Jaar. Calley is aanvankelijk het ver moorden van 102 Zuidvietna- mese burgers ten laste gelegd. Schul dig is hij bevonden aan het doden van 22 burgers. Ter gelegenheid van het bezoek dat koningin Juliana aan Indonesië gaat brengen, had onze correspon dent in Djakarta een vraaggesprek met minister Adam Malik van Bui tenlandse Zaken. In dit gesprek kwam ook het vraagstuk van de po litieke gevangenen in Indonesië uit voerig aan de orde. nen. Het zijn vaak goede vrienden van me, wapenbroeders uit de tijd van de revolutie. Ik doe mijn best en zal blijven proberen deze zaak langs legale weg tot een op lossing te brengen. Ik ben er zeker van dat het uiteindelijk zal luk ken". t Beschouwt u het bezoek van konin gin Juliana als een hoogtepunt in de Nederlands-Indonesische betrekkin gen? Relaties, die nog maar tien Jaar geleden hun dieptepunt leken te hebben bereikt. Malik: „Uit het oogpunt van onze traditionele banden met Nederland is dit bezoek van koningin Juliana erg belangrijk. Ik geloof dat dit staatsiebezoek de laatste bladzijde is in de geschiedschrijving van een niet altijd even goede verstandhou ding tijdens de afgelopen drie eeuwen. Daaraan is het bezoek van president Soeharto aan Nederland voorafgegaan. Inderdaad. Het is een indrukwekkende bekroning". Kent u uw nieuwe Nederlandse col lega van Buitenlandse Zaken al? Denkt u dat de buitenlandse politiek van Den Haag zal veranderen, nu minister Luns na al die Jaren het veld heeft geruimd? Malik: „Nee. Ik geloof niet dat het beleid, met name wat Nederland- Indonesië betreft, zal veranderen. Ik verwacht dat de verhouding tus sen onze landen goed zal blyven". Onderdeel van dat beleid is de steun aan Indonesië in zijn economi sche ontwikkeling, samen met de andere zogenaamde donor-landen. Bent u niet bang, dat deze hulp en de groeiende buitenlandse investe ringen uiteindelijk tot een vorm van economische kolonisatie zullen leiden? Malik: „Die buitenlandse investerin gen zien wij graag, maar toch wel binnen bepaalde grenzen. Als de in vesteringen over de door ons ge trokken rode lijn komen zullen we "stop" roepen. Zoals de situatie nu is, hebben we ze echter nog hard nodig. We willen echter niet, dat de buitenlandse belangen in de toe komst een te sterke stempel druk ken op onze economie". Naast de economische is er de cul turele samenwerking. Gelooft u dat het een goed initiatief van uw re gering en de Nederlandse ambas sade is om het leven van de Ne derlandse taal te stimuleren? (ge bleken zou zijn dat de passieve be heersing van het Nederlands voor verschillende academische studies nog essentieel is). Of vindt u dat men zich toch beter zou kunnen concentreren op het leren van een wereldtaal als het Engels? Malik: „Dit taalprobleem is niet zo eenvoudig als u het voorstelt. Je moet je eerst afvragen waar de be langstelling van de Jongeren naar uitgaat. Als blykt dat iedereen graag Nederlands zou leren, dan doen ze dat maar. Je moet ze vrij laten in die keus. Maar ik geloof wel, dat het Engels in wijder verband be langrijker is". Als we nu overgaan naar de bin nenlandse politiek, dan wil ik aller eerst de verkiezingsoverwinning van de golkar (een door de rege ring gesteunde groepering) ter sprake brengen. Tijdens de verkie- zingstoernee voorspelde u in een gesprek met mij, dat de Golkar 50 tot 60 pet van de stemmen zou krij gen .Samen kwamen we toen tot de conclusie dat een uitslag van meer dan 60 pet in het buitenland als een "beetje verdacht" zou kunnen worden uitgelegd. De Gol kar blijkt nu ongeveer 65 pet te heb ben gehaald. Malik: „Ik heb tijdens de verkie zingscampagne het hele land doorgereisd en ben daarbij tot de conclusie gekomen dat het enthou siasme van de mensen veel groter was dan tijdens de vorige verkie zingen, 16 jaar geleden. Het ver rassend hoge percentage voor de Golkar heeft ook mij verbaasd. Ik ben er blij mee. Praten met de mensen wekt blijbkaar vertrouwen. Ik hoop dan ook, dat bij volgende verkiezingen veel meer Golkar-lei- ders het land in zullen gaan om met de kiezers te praten". U heeft steeds gezegd, dat het van MINISTER MALIK essentieel belang is dat het volk meewerkt bij de opbouw van het land. Bent u optimistisch over de mogelijkheden van een dergelijke nauwe samenwerking? Malik: „Het ligt heel eenvoudig. De Golkar heeft een grote meerder heid verworven. Die zal ze de vol gende keer kwijtraken als ze haar beloften niet nakomt. Doet ze dat wel, dan zal ze zich kunnen hand haven. Het accent ligt daarbij spe ciaal op de economische ontwikke ling van de dorpen". U bent niet bang dat de veelzijdig samengestelde Golkar door interne verdeeldheid uiteen kan vallen? Ik denk met name aan de tegenstel lingen tussen militairen en techno craten. Malik: „Natuurlijk, dit is een grote organisatie, waarmee we nog niet eerder ervaring hebben opgedaan. Ik ben er echter zeker van dat de militairen, de technocraten en de gewone burgers weten wat hen te doen staat. Waar het nu om gaat, is hoe de mensen te organiseren. Ik geloof, dat als de technocraten en de bevolking gelijkelijk mee par ticiperen het programma van Gol kar kan worden uitgevoerd. Daar over ben ik bepaald optimistisch" WASHINGTON (Reuter. DPA. AFP. AP) Na het mislukken van het EEG-overleg over herstel van de mo netaire crisis, wordt van alle kanten druk uitgeoefend om toch nog tot een spoedig akkoord te komen. Pierre Paul Schweitzer, algemeen directeur van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), verzoekt in een eerste officiële reactie na president Nixons maatregelen om onmiddellijke stap pen. Hij acht anders wanorde en dis criminatie in monetaire en handels betrekkingen niet uitgesloten. Het ge volg daarvan, zo zegt hy in een te legram aan de ministers van Finan ciën van alle 118 bij het IMF aan- I gesloten landen zal een ernstige ver storing van de wereldhandel bete kenen. Naar verluidt heeft Schweit zer een aantal voorstellen voor her stel gedaan. In een algemene verklaring later op de dag door het IMF uitgege ven wyst het Fonds er op dat de deviezenhandel deze week in strijd is geweest met het reglement. Het IMF zal nauwe contacten onderhouden met de Verenigde Staten en met an dere landen om zo spoedig mogelijk te komen tot een structuur van wis selkoersen waarmee gewerkt kan worden volgens de vastgestelde regels aldus de verklaring. Van geheel andere dan monetaire zyde is gisteren eveneens gewezen op het gevaar van de huidige crisis in de wereldgeldhandel. Een dozijn Europese vakcentrales, waaronder het NW en het Britse TUC zien op het ogenblik niet alleen een bedreiging voor de internationale handel maar ook voor de economische groei. De vakcentrales achten een internatio nale handelsoorlog niet uitgesloten, met alle gevaren voor werkgelegen heid en levensstandaard van dien. De bonden roepen eveneens op tot .Stabiele duurzame en realistische in ternationale betrekkingen op mone tair gebied". West-Duitsland is het eerste land dat zich officieel bereid heeft ver klaard om nog voor 13 september te komen tot nieuwe onderhandelingen. Na afloop van kabinetsberaad in Bonn zei regeringswoordvoerder Ahlers dat de Bondsrepubliek van plan is om onmiddellijk tweezijdige onderhandelingen te beginnen om de impasse te doorbreken. Bonn zal vooral contacten opnemen met Parijs. Dit initiatief wordt in de Westduitse regeringshoofdstad gezien als een poging de kloof tussen het Franse en Westduitse standpunt te overbruggen. Plannen Gisteren werd in de Europese hoofdsteden vooral veel tyd besteed aan het uitwerken van plannen voor Bijna vijftig Jaar geleden werkte een jonge Bantoe uit Njassaland als beambte aan een goudmijn bij Jo hannesburg. Woensdag Jl. bracht die zelfde man, het 65-jarige staatshoofd van zijn nu onafhankelijke en Mala wi geheten land, opnieuw een bezoek aan de mijn, waaraan hij in zijn jeugd gewerkt had. Om 2 redenen dit bezoek van dr. Banda opmer kelijk. In de eerste plaats, omdat Banda, die later medicijnen ging stu deren, blijkbaar geen onaangename herinneringen of althans gevoelens van wrok aan die achtjarige periode in Zuid-Afrika heeft overgehouden. Anders zou hij die wel hebben geuit door de herinneringen aan die blad zijde uit zijn leven maar liever over te slaan. Een soepel mens dus, die president Banda, die het leven heeft genomen zoals het kwam en zich niet heeft laten verstrikken in even tuele gevoelens van rancune. Zijn sa laris van vijftien gulden per maand (ongeacht bepaalde voorzieningen van de mijn voor alle personeel) zal immers wel geen vetpot zijn geweest. Veel belangrijker is intussen het feit, dat hij als eerste zwarte staatshoofd de moed heeft opgebracht naar Zuid- Afrika te reizen als antwoord op de „uitwaartse politiek" van de regering in Pretoria, met name van premier Vorster en zijn minister van Buiten landse Zaken dr. Muller. Die daad verdient daarom aandacht, om dat hij daarmee de woede trotseerde van een aantal mede-Afrikaanse staatshoofden, die van een dialoog met Zuid-Afrika niet willen weten. Omstreeks juni Jl. noteerde de Parij- se „Le Monde" de volgende voorstan ders van een gesprek met Zuid-Afri ka: Tsjaad, Sierra Leone, Oeganda, de CenCraal-Afrikaanse republiek, Ghana, Madagascar, Dahomey, Togo, Niger, Gabon, Swaziland, Lesotho, Botswana en natuurlijk Ivoorkust, welks president Houphouet-Boigny de eigenlijke gangmaker van contac ten met Zuid-Afrika is geweest. Te genover de 15 voorstanders ston den en staan vermoedelijk nog, 23 andere landen, die min of meer zwaarwegende bezwaren tegen een dialoog hebben, terwijl van Marokko, Roeanda en Boven Volta niet zeker is welk standpunt zij innemen. Ge zien het feit, dat Zuid-Afrika nog maar enkele jaren geleden een ver eenzaamde positie innam, is deze om mekeer een moeilijk te overschatten succes, dat nu dus zijn voorlopige be kroning heeft gevonden in het staats bezoek van president Banda. „Ik ben het met uw politiek (van „gescheiden ontwikkeling" of „apartheid") niet eens", verklaarde president Banda dezer dagen tijdens een bezoek aan Soweto, een Bantoe-voorstad van Jo hannesburg, „maar toch geef ik er de voorkeur aan met u te praten. Ik ver wacht niet, dat u het met mij eens zult worden. Het is naar mijn mening niet goed als Afrikaanse leiders van Addis Abeba uit (de Ethiopische hoofdstad, waar de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, OAE, enige maanden geleden vergaderde) tegen de blanken hier staan te schreeuwen. Ik ben niet naar Zuid-Afrika geko men om u te prijzen, toe te Juichen in mijn handen te klappen, maar ik ben hier om zelf te zien". Een rea listisch standpunt, dat zich dus na drukkelijk onderscheidt van de afwijzende-houding-zonder-meer van verscheidene Afrikaanse staatshoof den. Overigens is het bezoek van dr. Banda aan Zuid-Afrika, ofschoon tot nu toe het hoogste, niet het eerste contact tussen het blanke bewind en niet-blanke Afrikaanse staten. Afge-nomische wetten zijn hard. De ach- zien van het bezoek, dat premier Vor ster enige tijd geleden aan Malawi bracht, bestaan er ook contacten van Pretoria met b.v. Madagascar (offi cieel de Malagasische republiek), dat begin deze maand een diplomatieke en economische missie van acht voor aanstaande figuren naar Zuid-Afrika zond. Dit was een antwoord op het bezoek, dat minister van Buitenland se Zaken Muller vorig jaar novem ber aan Madagascar bracht. Het spreekt vanzelf, dat econm. hulp van het rijke Zuid-Afrika bij derge lijke relaties een rol van betekenis speelt. Madagascar wenst namelijk het vissersdorp Narinda te transfor meren in een diepwater-haven. Vol gens een Franse schatting zullen over enkele Jaren, of het Suezkanaal dan weer open is of niet, jaarlijks twee honderd supertankers van tenminste 200.000 ton door de Straat van Mo zambique varen. Kosten van dit project ruim 200 miljoen gulden. Bovendien verleent Zuid-Afrika steun aan het toerisme op Madagascar, waarin het reeds vele miljoenen guldens heeft geïnvesteerd. Ook met andere Afri kaanse staten onderhoudt Pretoria goede verbindingen, zowel econo misch als bijv. door medische hulp. Die verbindingen zijn heel wat om vangrijker dan men doorgaans in de rest van de wereld veronderstelt. Zij strekken zich trouwens niet alleen uit tot de hierboven genoemde landen die tot een dialoog bereid zijn, maar zelfs tot staten, die officieel een vijandige houding aannemen. Een zeer kras voorbeeld is Zambië, dat onder leiding van president Kaoenda geen gelegenheid laat voorbijgaan zijn afkeer van de Zuid- afrikaanse en Rhodesische politiek tot uiting te brengen. Maar de eco- teruitgang van de maisoogst in Zam bië ten dele een gevolg van het feit. dat vele blanke boeren, vooral Zuidafrikanen, het land hebben ver laten heeft president Kaoenda ge noodzaakt tot het besluit anderhalf miljoen zakken mais van..Rho- desië te kopen, tot een bedrag van ongeveer 65 miljoen gulden. Voor Kaoenda een pijnlijke kwestie. Zo als de Londense "Guardian" schreef: "De sterke achteruitgang van Zambië's deviezenvoorraad als gevolg van de lage kopermarkt con fronteert het land met de economi sche werkelijkheid, die tot nu toe door politieke overwegingen kon wor den verdoezeld". Het blijkt dus in de praktijk gemakkelijk tekeer te gaan tegen de "blanke racisten", maar de economie dwingt Kaoenda nu bij die zelfde "racisten" om mais aan te kloppen. Er bestaan trouwens niet alleen <door de nood gedecreteerde) handelsbetrekkingen tussen Zam bië en Rhodesië, maar ook tussen Zambië en Zuid-Afrika en dan zon de economische noodzaak. Zambië importeert namelijk uit Zuid-Afrika méér dan uit welk ander land ook. Wanneer Kaoenda dus afgeeft op de blanke regeringen in zijn omge ving neemt hij een dubbelzinnige hou ding aan. Hoe dit zij, Vorster en Mul ler gaan voort met hun dialoog- met-de-zwarte-staten. Lang niet iedereen in Zuid-Afrika is daar he lemaal gelukkig mee, zoals bleek uit de afscheiding van de Nationalisti sche partij onder Hertzog, die echter bij de verkiezingen geen succes kon behalen. Voor de regering in Pretoria een reden te meer haar „uitwaartse politiek" voort te zet ten. RL de opening van de wisselmarkten a s. maandag. Tot nu toe heeft alleen Zwitserland laten weten zyn valuta markt (van Zürich) gesloten te hou den. Minister Nelissen van Financiën deelde bij zijn thuiskomst uit Brus sel mee dat de gulden in ieder ge val nog 13 september, wanneer het monetaire EEG-overleg zal worden hervat, blijft zweven. Ook met de mark zal dat het geval zijn. In te genstelling tot zyn Westduitse collega kon minister Nelissen niet meede len of de Nederlandsche Bank als centrale bank tussenbeide zal komen als het met de dollar mis mocht gaan. Minister Schiller zei in Bonn dat hij dat onwaarschijnlijk zou achten. „Volgens financiële deskun digen in Londen en Frankfort is het speculeren tegen de dollar vrijwel voorbij", aldus de Westduitse minis ter. De Italiaanse bank gaat een rege ling treffen waardoor de officiële dollarpariteit zich maandag op 625 lire kan handhaven. De Belgische premier Gaston Eyskens verklaarde gisteren in Brussel dat de koers van de Belgische frank tot op zekere hoogte vrfj zal worden gelaten. In België zal daardoor het verschil tus sen beide delen van zyn tweeledige wisselmarkt (voor handels- en finan ciële transacties) by na geheel zyn opgeheven en de frank praktisch zweven. Minister Nelissen noemde deze vorm van zweven van de frank gis terenmiddag een stap dichterbij naar een gelijk optreden van de Benelux- partners. Overigens zei premier Eys kens gisteren nog te hopen op ver dere monetaire samenwerking tussen de Benelux-landen op basis van het WASHINGTON General Mo tors en andere grote ondernemin gen in de Verenigde Staten hebben voorkennis gehad van de loon- en prijsstop die president Nixon zon dagavond heeft afgekondigd. Dit heeft Ralph Nader, bekend voor vechter van consumentenbelangen in de Verenigde Staten, gisteren te genover de gezamenlijke economi sche commissie van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat ver klaard. Hy beschuldigde de Amerikaanse regering ervan dat zij haar econo mische beslissingen ten nadele van 't Amerikaanse volk geheim houdt'. compromis wat de EEG-ministerraad donderdag werd voorgelegd. In Londen verwacht men dat het pond sterling maandag ook zal gaan zweven. De Franse premier Giscard d'Estaing bevestigde echter gisteren nog eens dat Frankryk zyn plan voor twee wisselkoersen maandag ten uit voer zal leggen. Deviezenhandelaren zullen een vaste koers moeten ge bruiken bij handelstransacties en een schommelende bij andere transacties, zoals voor kapitaal- en speculatieve transacties en bij het inwisselen van toeristenvaluta's. 75 Procent van de deviezenhandel zou naar schatting van Giscard onder de vaste wissel koers vallen. Vrees De huidige monetaire crisis behoeft geen enkele vrees op te roepen voor het goed functioneren van de ge meenschappelijke landbouwmarkt. Dit heeft de vice-voorzitter van de Europese Commissie dr. S. L. Mans- holt gisteren verklaard in een vraag gesprek in een voor het buitenland bestemde uitzending van de West duitse radio. Hij zei te hopen dat m de komende maanden geen enkele wijzi ging van het agrarisch beleid der „zes" nodig zal zijn. Japan Japan is gisteren begonnen met voorbereidingen voor monetair over leg met de Verenigde Staten, dat waarschijnlijk volgende week zal worden gepleegd. Daarna hoopt Ja pan te praten met andere belangrijke landen - waaronder Frankrijk, West- Duitsland en Groot-Brittannië. Die contacten zullen voorafgaan aan eventuele vergaderingen van de mi nisters van Financiën van de „groep van tien" rijke landen. In het Japanse bedrijfsleven en onder de bankiers is men het er wel eens dat verandering van de yen pariteit nu onvermijdelijk is. Of daar een periode van vrije koersvorming zonder ingrijpen van d9 Centrale Bank aan vooraf zou gaan, wist nog niemand te vertellen. De verwachtingen ten aanzien van de hoogte der revaluatie lopen uiteen van acht tot twaalf procent. Som migen menen dat een revaluatie van ongeveer tien procent nodig zal zijn wil Japan de Amerikaanse regering kunnen overreden tot intrekking van de toeslag van tien procent op de invoer in de Verenigde Staten.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9