Hr. De Bruijn le mens ioor zijn hekje' Politie moest gebouw GSD ontruimen VAKMANOPLEIDING: NIET UIT STAD eidse kantonrechter neemt afscheid erkgroep voor tandbederf" Electrobouw is boos en verbaasd rERDAG 21 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD SchI »ra. I iVwi EIDEN Gewoon praten met een kantonrechter, die igeiie gaa* nemen, is iets anders dan oog in oog met a lü ar te staan met het hekje ertussen. Mr. R. de Bruijn 23 eerste om dat te erkennen, hoewel hij in zijn nu in voor !en af te sluiten loopbaan bij de rechterlijke macht altijd iprert I geprobeerd de menselijke kant van de zaak te zien. j0lJe strafzitting is dat moeilijker, maar het kanton- iersambt heeft vele facetten, waarbij gewoon met men- an worden gepraat. enover mr. De Bruijn zittend oude, hoge, stijlvolle kamer in [bouw aan het Rapenburg, kun ïoorstellen hoe „comparities van sn" bij hem verlopen. De rech- rustig, flegmatiek zelfs hij en pijp moeten roken, maar - kijkt onder het gesprek Eens stond een zwarte piet terecht 1390 laar buiten over de gracht met Hij kan goed luisteren, hij oed en duidelijk spreken. Er Hufust van hem uit. heeft hij er plezier in gehad partijen tot elkaar kon bren- ij herinnert zich zaken, waar- DEN Burgemeester en wet- rs zijn bereid' een werkgroep in ten, die tot taak zal krijgen itorte termijn een plan te ont- voor de voorlichting, aller- aan schoolkinderen, over voe- 5 j iewoonten, tanden-poetsen, enz i studie te maken van de wijze f pin Leiden fluoride individueel ma sikaal zou kunnen worden toe- ierg; ;d. Deze wijze van fluoridering door d'e commissie uit de Ge- eidsraad als het meest aan- tere alternatief voor drinkwa- aridering beschouwd. college zegt dit in antwoord op eenhalve maand geleden ge- vragen van het PvdA-raadslid Vorlirnr mnie DOCOS DEN Het bestuur van de sportvereniging DOCOS orga- a.s. vrijdagavond in de kanti- kerpolder een bijeenkomst voor iden van de R.-K. sportvereni- Leiden, Kolping Boys, Rood- Jeanne d'Arc, uit welke sa- nelting DOCOS (Door combi- sterk) is ontstaan. Oud-leden •elkom. door Hans Melkert verdracht 4ktoraat Bij K. B. is voor het 1971/1972 tot rec- agnificus van de Leidse Univer- benoemd prof. dr. W. R. O. "Ijs, hoogleraar in de microbiële en antibiotica. Het rectoraat 'maandag 6 september door de rector magnificus, prof. dr. C. in de Pieterskerk aan hem overgedragen. je rei 'ken In Bladel is gisteren partij in de halve finale we- •mpioenschap schaken voor tussen de Russische Nana Ddi ^ndria en de Zuidslavische Mi' 0 'Lazarevic geëindigd in remise, otf Partijen is de stand nu 2xh— 8t iIcar Alexandria. bij partijen als kemphanen binnen kwamen. „Halverwege stond de één op om de ander een hand te geven En na afloop gingen ze samen eten. Kijk, dat is plezierig. Zo gaat het niet altijd natuurlijk Dat is de kant van de kantonrech ter, die alleen de mensen kennen, die in civiele zaken met hem te maken hebben gehad. Die zaken nemen een groot deel van de werkweek van een kantonrechter in beslag. Er zijn za ken bij, die jaren lopen. Er moeten veel stukken voor gelezen. „Vonnis sen schrijven, daar heb ik vele zon dagen mee volgemaakt", zegt mr. De Bruijn. „Ik zeg vaak tegen de men sen, dat ze hun verweer maar op pa pier moeten zetten, maar het is dan soms heel moeilijk om eruit te ko men". Schoenendoos Vaak zijn dat zaken over al of niet geleverde en al of niet betaalde goe deren van postorderbedrijven. „De mensen bewaren te weinig betaalbe- i wijzen e.d. Ik zeg vaak: mevrouw,' hebt u een schoenendoos? Stop daar alles maar in en bewaar het zeker vijf jaar". Daarmee wil hij niet zeg gen, dat het altijd de schuld van de klanten is. Ook bij de bedrijven wor den fouten gemaakt. Het gevolg komt op de tafel van de kantonrechter te recht. Hij kan lang over dit facet pra ten, verhalen doorspekt met voorbeel den. Het heeft de laatste dertien jaar zijn gedachten beziggehouden. Veel zaken heeft hij afgemaakt, maar al les kan niet. Er lopen zaken gewoon door, ondanks het feit, dat hij woens dag de civiele zitting nog doet, een dag na zijn afscheid dus, want dins dag is de af scheidszitting, gevolgd door een receptie Mr. De Bruijn is zeventig en dat betekent een eind aan zijn loopbaan. Hij kan zich meer gaan wijden aan zijn hobby's, hij kan thuisblijven in Wassenaar, waar hij na de bevrijding is gaan wonen. MEESTE WOONWAGENS ZIJN NU WEG UITLEIDEN LEIDEN Vanmorgen stonden er op het Schuttersveld en bij molen "De Valk" nog rond 35 woonwagens en caravans. De grootste groep heeft gisteren de aftocht geblazen. Gisteren is bij de Gemeentelijke Sociale Dienst, die na een rustige inhaaldag met gesloten deuren, weer voor het publiek open ging, een aar.- tal van ongeveer 70 woonwagenbewo ners komen opzetten. Veelal was men zeer verbolgen over afgewezen bijstandsaanvragen Een ander deel kwam kracht bijzetten aan hur. argumenten de behandeling van hun aanvragen te bespoedigen. Men heeft getracht in kleine groep jes het gebouw te infiltreren, waar door rond het middaguur een ge spannen situatie ontstond. Samen met de beheerst optredende politie is het gebouw ontruimd en zijn de woonwagenbewoners rustig verspreid Het is met de overstelpende hoe veelheid aanvragen om bijstand nog niet mogelijk cijfermateriaal te leve ren. Wel is een groot aantal afwij zingen van gehele of gedeeltelijke aanvragen bekend gemaakt, wat nogal wat kwaad bloed heeft gezet Zo zijn ook, omdat de vereiste onder zoeken nog niet waren afgerond, de verloren gegane of afgekeurde woon wagens neg niet vervangen. Bij de G.S.D. weigert men pertinent te be slissen op aanvragen die niet gron dig zijn onderzocht. Inmiddels waren omstreeks vier uur gistermiddag van de 145 woon wagens ruim honderd vertrokken. Daarvan haaden zich ca. 45 wagens verplaatst naar de Ommedijkseweg nabij Het Haagsche Schouw. De res terende wagens, zo was het oordeel van waarnemers ter plaatse, behoor den vooral aan personen die tot de directe omgeving van leider P. van Est behoren. Van hen verwacht men dat zy na enige reparatiewerkzaam heden ook binnen korte tijd zullen opbreken Mochten de woonwagens zich in de regio Leiden blijven ophouden, dan verandert dat voor de GSD weinig, omdat deze dienst dan wel de bij standsaanvragen moet blijven behan delen. Er was onder de woonwagen bewoners sprake van dat men geza menlijk zou optrekken naar het plein voor het gebouw van het ministerie van C.R.M. in Rijswijk. Hierover be staat echter geen zekerheid. Tot dus ver heeft de politie, behalve even in het gebouw van de Sociale Dienst, niet behoeven in te grijpen. ADVERTENTIE Proefneming koopavond Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter open bare kennis, dat voor de duur van 3 maanden op de Secre tarie, kamer 125, ter lezing voor een ieder is neergelegd het door de Raad der gemeente in zijn vergadering van 16 aug. 1971 vastgestelde besluit inzake de uitbreiding van de proefne ming met een wekelijkse koop avond in een tweetal straten. Dit besluit houdt in, dat de 19 augustus 1971 tot en met 31 augustus 1972, voor de winkels gevestigd aan de Papengracht en de Willem Klooslaan het in artikel 2, onder c, der Winkel sluitingswet 1951 vervatte ver bod om op werkdagen na 18.00 uur een winkel voor het pu bliek geopend te hebben niet geldt op donderdag tot 21.00 uur, tenzij deze dag samenvalt met een nationale feestdag. Die loopbaan begon in Vrij en Ban, waar hij in 1901 werd geboren. Mr. De Bruijn lacht bij het vragen de gezicht. "Ja, niemand weet meer, dat dit vroeger een gemeente was, die nu tot Delft behoort. Ik ben eigenlijk een Hagenaar, want vóór mijn tweede verhuisden mijn ouders mijn vader was officier naar de hofstad". Den Haag is hij zijn hele leven trouw gebleven. Hij zat er op het gymnasium, bleef er wonen, toen hij in Leiden rechten studeerde en ves tigde zich er in 1925 als advocaat. "Als spoorstudent leerde ik Leiden toch wel zó goed kennen, dat ik er nu in zaken gemak van heb. Zelf een situatie kennen is veel beter dan af gaan op tekeningen of foto's. Ik bleef overigens in Den Haag. omdat ik er zoveel contacten had, vooral op sport gebied". Met enige trots vertelt de scheidende kantonrechter, dat hij tot zijn vijftigste aan hockey heeft ge daan ook in de eerste klas en ook veel heeft getennist. Mr. De Bruijn over zijn start in Den Haag: "Ik solliciteerde naar tal van banen, maar er was een overschot aan juristen en ik haalde het net niet. Toen ben ik zelf begon nen. Mijn eerste zaak was van ken nissen van mijn ouders, die drieën halve gulden wilden hebben van een stomerij, die een laken had bedor ven. Hij lacht er zelf om. "De eerste tijd was er bijna geen brood op de plank en daarom werd ik waarnemend griffier. Zo ben ik bij de rechterlijke macht terecht geko men". Naast zijn advocatenpraktijk we nig strafzaken, veel civiele werd hy plaatsvervangend kantonrechter in Den Haag. Hij herinnert zich nog goed de lange zaterdagzittingen, van 10 tot 6. "In die tijd kreeg de kan tonrechter nog de zaken van mensen, die dronken achter het stuur zaten. Dat gaf vaak een hele drukte". Verkeerszaken Verkeerszaken zijn gebleven en vormen tegenwoordig de hoofdmoot in de strafzittingen. Mr. De Bruijn heeft in zijn dertien Leidse jaren de maandagochtendzittingen gedaan. "Rustige zittingen in het algemeen, hoewel ik het niet erg vind als er wat rumoer is in de zaal. Ik kan me voorstellen, dat men plezier heeft. De mensen, die in de zaal zitten, hebben er lol in tot ze zelf voor het hekje staan. Een voorbeeld van plezier in een zitting herinnert mr. De Bruijn zich nog goed. Op een zitting op 5 decem ber kwamen drie zwarte pieten bin nen. Eén moest terecht staan. Dat gaf een hilariteit. Ik heb de Piet ver oordeeld met de opmerking, dat Sinterklaas me dat wel kwalijk zou nemen. De drie pieten studenten deden dat niet. Ze boden me in j de zitting een glas sherry aan. Maar dat kon natuurlijk niet. Mensen missen Het contact met de mensen heeft mr. De Bruijn erg op prijs gesteld in zijn werk. Dat zal hij missen. In Leiden zal hij wel blijven komen al is het alleen al om zijn belangstel ling voor het rijksmuseum van Vol kenkunde. De natuur heeft hem al tijd getrokken. „Vroeger ben ik reis- en kampleider geweest van natuur historische verenigingen. Ik maak nog deel uit van natuurbeschermings organisaties. In de duinen ben ik vo gelwacht en natuurwacht geweest, heerlijke ontspanning na inge spannen zittingen. Nu loop ik slecht door mijn heup. die geopereerd moet worden". In zijn woonplaats Wassenaar is mr. De Bruijn voorzitter van het de partement van het Nut van 't Alge meen en ook leidt hij een vereniging op het gebied van Japanse kunst. De summiere opsomming van functies toont zijn veelzijdige belangstelling. Zijn grootste belangstelling gaat toch uit naar de mens. „Dat heb ik altijd voor ogen gehouden: er staat een mens voor me". EXPLOSIEVEN Naar aanleiding van het bericht over gestolen explosie ven by de N.V. Kat in Leiden door drie kinderen van 10 jaar bekruipt mij toch een ang stig gevoel. Zelf heb ik ook een zoon van 10 jaar die zeker mee doet met alle kwajongensstreken zijn leeftijd waardig. Het zal dan ook weieens ge beuren dat zij spelenderwijs ergens komen, waar het verboden is. Is het zo dat de jongens die levensgevaarlijke spullen ergens op het terrein bij NV Kat zomaar konden oprapen? Het is natuurlijk maar een vraag maar wel één die te denken geeft, en die volgens mij door de politie moet wor den nagegaan. Het lijkt mij dat kinderen van 10 jaar een zeer goed afgesloten ruimte, waar deze explo sieven toch thuis horen, onmoge lijk kunnen binnen dringen. S. Heemskerk Mariënpoelstraat 19a Leiden. Lezers schrijven ZWEMBAD Gisteravond was er een interna tionaal waterpolotoernooi in het Oegstgeester zwembad Poelmeer. Mooi natuurlijk, maar voor de zwemmende jeugd zat er op deze zo merse avond één nadeel aan: het bad ging om half zes in plaats van om negen uur dicht. Veel kinderen keer den teleurgesteld terug. Is het no dig het hele complex zó vroeg af te sluiten voor een evenement, dat al leen in het diepe wordt gehouden? Er zijn niet zoveel mooie zwemavon- den in ons land, LEIDEN De directie van de NV Electrobouw is zeer verbaasd over de vragen, die de raadsleden Kuyper. Verboom en Walle hebben gesteld aan B en W over het innemen van transformators door de NV. De vra genstellers spreken van een benae lieden die voortdurend eigendommen van de bevolking afperst, waarbij juist de sociaal zwakkere milieus ge ïntimideerd worden. De directie zegt dit innemen van transformatoren als een onderdeel van de opdracht toegewezen gekre gen te hebben. In de taakomschrij ving van de NV staat woordelijk: „het innemen van by de verbruikers in gebruik zijnde transformatoren". Volgens de directie gebeurt dit al lang. Nooit is daartegen enig be zwaar by de verbruikers gerezen De NV was met deze maatregel overi gens ook weinig gelukkig, want het innemen kost werk en alle transfor mators moeten weer ingeleverd wor den bij de Lichtfabrieken. Merk waardig vindt de directie, dat er nu vragen over gesteld worden, terwijl de raad de taakomschrijving zelf goedgekeurd heeft. Slechts de PSP heeft tegengestemd toen deze behan deld werd, maar dat was op een an der punt. Bepaald ontstemd is de direct'e over het feit, dat men in de brief aan B en W schrijft over een ..ben de" en „afpersen". „De raadsledeu kunnen dat zeggen, omdat ze on schendbaar zijn, maar ze beweren nu maar iets wat ze niet waar kunnen maken Voor ons heeft dat veel nare gevolgen gehad. Na het bericht in de krant hebben we al telefoontjes gehad van mensen, die zeggen de omschakeling zelf wel te zullen ver richten. omdat ze geen „bende" in hun huis willen hebben" Overigens ziet de directie niet. waarom de mensen geen afstand zou den willen doen van de transforms- - tor. de nu toch niet meer nodig is nu er geen eigen omsohakeling van 127 naar 220 volt nodig is. Een an dere funotie hebben de apparaten niet. Ze kunnen nergens anders ver handeld worden en wat belangrijk is: als ze toch nog een keer spelen derwijs gebruikt zouden worden dan is de kans op brand bepaald niet denkbeeldig". MOUWVOORZITTERBIJ DIPLOMA-UITREIKING: LEIDEN „De meeste jongens die een vakopleiding volgen, komen uit de randgemeenten. Er zijn nauwe lijks jongens uit de stad bij; ik vind dit gewoon een schande voor Lei den". Dit zei voorzitter Assië gister- ivond in de pauze van de in De Burcht georganiseerde bijeenkomst ter ge legenheid van de diploma-uitreiking aan diegenen die de „Vakopleiding Bouwbedrijf" met succes doorlopen hadden. Een oorzaak voor dit grote verschil Leiden-randgemeenten wist de heer Assië niet te noemen. Wel zag hij de ouders als een belangrijke faktor bij het niet volgen van een vakop leiding. Zij zien vaak het belang van zo'n opleiding niet in en stimuleren hun kinderen op geen enkele manier tot het volgen ervan. Er is soms zelfs sprake van een negatieve houding. De heer Assië: „En het onderwijs werkt nu ook niet bepaald mee. Geen enkel hoofd van de lagere school zal kinderen naar de LTS sturen, ook al zou die opleiding de meest ge schikte voor zo'n kind zyn". Zo be landen ze in de maatschappij en er bestaat steeds meer behoefte aan vak mensen. Als ze een béétje geluk heb ben, treffen ze een bouwbedrijf, dat hen in staat stelt één dag per week (de heer Assië: „natuurlijk veel te weinig") een opleiding te volgen. Na twee Jaar zijn ze dan aspirant-gezel. Als ze doorzetten en er nog twee jaar bij doen, zijn ze gezel. Op dat „nog twee jaar doorzetten" werd gisteravond op zijn zachtst ge zegd een beetje gehamerd. De heer Assië noemde als voordeel van dit diploma o.a. het extra tientje in de week wat dan in het loonzakje glydt. En de heer Lute, de consulent van de Vakopleiding Bouwnijverheid betitelde de Jongens, die het tot ge zel gebracht hadden met „grote knul len". Hij beschouwde de opleiding tot gezel als een „uitdaging", die aan gegrepen moest worden door de as pirant-gezellen. Een andere spreker tijdens deze avond was de heer Post. Hij sprak namens het regionale orgaan, de overkoepelende organisatie van de vakopleidingen. Zijn kritiek op de behaalde resultaten was zeer lovend. Na de pauze had de uitreiking van diploma's plaats, voorafgegaan door die van prijzen. Eén onderdeel was de prestatieprijs, dit Jaar voor het eerst ter beschikking gesteld (de heer Assië: „Weer iets om ze wat te sti muleren"). Geslaagd Na een 2-jarige praktijkopleiding bij de werkgever met daarnaast theo rie aan een technische school deed een groot aantal Jonge bouwvakkers examen. Aan de volgende kandida ten werden diploma's uitgereikt. Diploma gezel- timmeren. Q. Arrachart Lisse, J. v. d. Berg Voorhout, W. v. d. Berg Noordwijk. J. v. Duyn Katwijk a. Zee, J. Gra- vekamp Valeknburg Z.H., H. Huig- sloot Roelofarendsveen, K. Jonker Katwijk a. Zee, P. Kolyn Leimuiden, H. Koelewijn Noordwijk a. Zee, C. Krug Noordwijk, J. v. Leyden Hoog- made, L. Mooyman Zoeterwoude, P. v. d. Oever Katwijk a. Zee, A. Sol Hazerswoude, T. de Vette Zoeterwou de. J. Westgeest Koudekerk a. d. Rijn J. v. Wissen Voorschoten, W. v/t Zand Leiden. P. Zon Lisse. Diploma Aspirant- Gezel- bank- timmeren. S. Aandewiel Katwijk a. Zee, J. v. Amsterdam Roelofarendsveen, W. v. d. Bent Katwijk, .W. v.d. Bent Noordwijk, W. Been Leiden, W. Bey Leiden, H. Dongelmans Leiden, J. v. Duyn Katwijk, J, Gijsman Leiden, W. Groenedijk Leiden, J. Hoek Kat wijk, P. Krijgsman Katwijk, M Lens Leiden. L. v. d. Luit Leiderdorp, P v. d. Plas Katwijk, W. Ruigrok Voor hout. B. Schimmel Katwijk a. Zee. J. Valentijn Langeraar, A. Varkevis- ser Noordwijk. F. Vermeulen Bent huizen. J. Vons Leiderdorp. Diploma Aspirant- Gezel- bouwtim- A. de Best Katwijk, P. v. Haarlem Leiden, P. de Haas Noordwijk, J. Hoek Katwijk, W. Hoek Katwijk, P. v. d. Kooy Leiden, J. Krapels Leiden, N. Kuyt Katwijk, D. Meyvogel Kat wijk a. Zee, H. Mulder Leiden, J. v. d. Neut Leiden, H. Ouwehand Katwijk, D v. d. Plas Katwijk, J Slebert Leiden, M. Zierikzee Leiderdorp, J. Belt Zoeterwoude. A. v. Berkel Voor hout, G. Braxhoven Noordwijk, F. v. Duyvenbode Noordwijk, A. v. Duyn Katwijk. P. v Duyvenboden Katwijk, N. Duyn Katwijk, P. Heemskerk Rijnsburg, A. v. d. Mey Katwijk, M. v. d. Niet Katwijk, G, v. d. Plas Katwijk. A. Spigt Noord- wykerhout, G. v. Amsterdam Ha zerswoude, T. Bloemzaad Leiden, P. Eygermans Poeldijk, A Flelmieg Katwijk a. d. Rijn, W de Haas Noordwijk, C. de Hollander Noord wijk. J. Hoek Katwijk, C. Senne Lei muiden, C. Verhagen Zoeterwoude, P. de Vrind Zoeterwoude.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3