landstad-huisvrouw gaat de boer op Winter make-up vol tintelende kleuren PALET tedeling ontdekt voordeelvan platteland )AO 21 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 De stedeling ontdekt op zijn tocht naar groen en rust steeds meer voordelen van het platteland. Het meestal vrijdagse of zaterdagse tochtje per auto door de provincie wordt vaak ge koppeld aan een bezoek aan de boerderij. Hoewel exacte cijfers ontbreken mag rustig worden verondersteld, dat een snel groeiende schare uit de grote- en middelgrote wooncentra wekelijks groente, aardappelen, fruit, kaas en andere produk- ten rechtstreeks van de boer betrekt. j O Bij de totaal make-up van de vrouw speelt het haar een belang rijke rol. Max Factor heeft een nieuw hertellend preparaat voor beschadigd haar in de handel ge bracht. Het is de bedoeling dat dit produkt: de „hair conditioner" het haar de oude souplesse en val weer teruggeeft, iets wat o.a. bij regel matig verven nogal eens verloren gaat. De inhoud van de tube. die f 6.95 kost, is voldoende voor twee tot drie behandelingen. Nieuw van Max Factor zijn ook de „moisturizing gelees". De gelees zijn een uitgekiende combinatie van olieën en water, die de cellen in les de herfst is het bij Guer- n en al vrolijkheid. Voor de make-up kunnen we niet itnbineerd raken, daar zorgt ïwe serie Feux Follets voor. jeibare make-up heeft iets ïtigs en voor de wangen zijn verschillende kleuren rose, ale" (bleek rose) rose thé of rose. ogen brengt Guerlain vier kleuren in de handel. Het indlge platte doosjes die twee duwkleuren in poedervorm n. Agate: bruin en rose 'ste donker mauve (grijs- en helder mauve Emeraude groen en heel licht groen, diep blauw en heel zacht t aanbrengen van de nieuwe is een hele kunst. Hier irbeeldje en foto: blauw poeder wordt aange- de delen die met 1 ge- iijn. op het gedeelte waar de twee naartoe wijst, wordt blauw aangebracht en op de len gemerkt 3 wordt grijze re oogschaduw aangebracht blik te verzachten. De wim- Golden Cilpen mag kwistig gehanteerd, omdat de eyeli- itvalt". De rouge wordt in de van een komma op het ge- tóngebracht. De lippen zijn finter glanzend, de nieuwe ibrengende kleuren zijn oran- iin-achtig rood, koper, beige- paarsviolet. one, is de titel die men bij Gatineau de winterse ma- neeft meegegeven. Deze aan wijst meteen al op iets van De huid moet goudverbrand Om dat effect te bereiken op hals en gezicht een vloei- fflake-up aangebracht die als moyen" door het leven gaat. 'fr en dat is eigenlijk niet eep transparante poeder, die ,0#' van de huid aanneemt, jukbeenderen in een V-vorm mond wordt dan een „per- ?ige „rouge" aangebracht die van het gezicht verzacht. Bkbrauwen zijn dun en na- i aan het uiteinde geëpileerd ooglid goed te laten uitko- gd ogen zijn blauw in ver harmonieus in elkaar *ude kleuren. Ook onder de wordt een blauw lijntje hcht. Bij Gatineau is de gebleven: een dun streepje kt het oog heel lang maakt, üpers zijn zwart terwijl de roet een vleugje blauw wcr- sierd. De mond ziet er on- LÜ en snoepachtig uit, gced Qiet een penseel. De kleur e-tendre en laat de mond Voor de liefhebsters van kleuren is er een rose-rou- !®eer dekt. even in de lipstick-sfeer te c Max-Factor brengt voor ^ter een speciale serie lip- Een klein rond doosje dat ®ie-achtige stof bevat die als in combinatie met lip stick kan worden gebruikt. De lip- gloss wordt geleverd in 5 fruitsma- ken: aarbeien, ananas, kersen, ko kosnoot en nectarijn de zesde is de café espresso (f4.95>. Ook helemaal nieuw is de ultra-lucent face Glazer. Een geheel doorzichtige make-up. Iets voor heel gave huidjes natuur lijk. Het is ook te gebruiken als on- dermake-up of rouge. Het is in vier tinten verkrijgbaar en kost f 14.95. Broadway Lights is de naam die de herfst make-up van Helena Rubin stein heeft meegekregen. Voor de nieuwe maquillage koos men grote „amberkleurige" ogen; vier kleuren: bruin-rose tot lichtbruin, die in geometrische figuren over het ooglid worden gepenseeld tot aan de wenkbrauw, die zeer dun is en iets wordt verlengd, toe. Door deze iets wat driehoekige manier van aan brengen, waarbij de middelste mat te tint over het gehele ooglid wordt aangebracht, de donkerste in de huidplooi, de lichtste onder het oog. Als extra accent wordt een parel moerglans over het gehele ooglid uitgestreken. Het zeer fraaie doosje waarin deze oogschaduw in crème- vorm wordt gebracht kost f 17.85. Verder is nieuw bij Rubinstein de busher compact (f 19.50) in een luxueus doosje. De kleur van de lip stick 16 copper frost, wat op een goud-bruine tint wijst. Welke soorten parel colliers Wat is er leuker dan zelf met de Loer de eieren te raven, die de volgende ochtend voor je ontbijt bordje staan. Make-up techniek voor De meest geliefde soorten parel colliers zijn de gelijklopende chokeren de aflopende colliers (gootste parel in het midden). De laatste is ideaal voor een korte hals waardoor deze optisch langer lijkt. De choker bestaat uit gelijke parelsdie nauw om de hals gedragen worden. Een ideaal collier voor een slanke hals. Sautoirs zijn chokers van grotere lengte: matinee 60 cm, opera 80 cm, koninginnelengte 120 cm. brildraagster Ook voor brildraagsters is het goed aanbrengen van oogmake-up een belangrijke zaak. die niet afgedaan kan worden met een „Je ziet er toch niets van" of „nou dat zal wel hetzelfde zijn als bij iedereen". De brildraagster kan door een goed aanbrengen van de oogmake-up de aandacht bijna helemaal van de bril afleiden. Voorop staat natuur lijk dat de brildraagster een bril koopt die bij haar gezicht past. In de oogmake-up zijn vijf fasen te onderscheiden: De wenkbrauwen zijn de lijst van de ogen. Ze moe ten daarom in de vorm van de bril- contouren geborsteld worden en als het nodig is worden bijgetekend met een wenkbrauwenpotlood. (1) Het wenkbrauwbeen kan groter worden door het gebruik van een lichte make-up en kleiner door een donker. (2i Alle brildraagsters heb ben last van reflectie die de ogen moeilijk te zien maakt. Dit pro bleem kan worden opgelost door het gebruik van zachte kleuren oog schaduw. Voor diepliggende ogen moet men lichte, het liefst parel- moerkleuren gebruiken om ze groter te maken. Bolle ogen moeten worden verkleind met matte, zachte, donkere kleuren om het ooglid te verkleinen. De kleuren moeten natuurlijk zo gekozen worden dat ze bij de ogen passen. (3). Bij het opbrengen van mascara moeten brildraagsters extra voorzichtig zijn. omdat knoeien bij hen zeker opvalt. Bij het gebruiken van aanplakwimpers moet opgelet worden dat de kunstwimpers het brillegas niet raken (4). Er zijn twee type lenzen, wat het probleem van de make-up ook beïnvloed. Bo venstaande richtlijnen zijn bijna voor alle brildragenden te gebruiken. Bij verkleinende lenzen, moet zowe, het bovenste als het onderste lid gekleurd worden met een lichte of parelmoerkleurige oogschaduw. Dan wordt witte of gelige kleur aange bracht onder de wenkbrauwen om het oog groter te maken. In dit ge val is ook de eye-liner erg belang- rijk. deze kan zonder bezwaar wat dikker gemaakt worden. Zowel op het bovenste als op het onderste ooglid. Bij verkleinende lenzen zul len valse wimpers en veel mascara het bijzonder goed doen. Bij de vergrotende lenzen is het erg be langrijk dat de make-up „zacht is". De oogschaduw moet er natuurlijk uit zien en in de gevallen dat eye liner wordt gebruikt: zeer dun. Ook de mascara moet niet te kwistig worden gebruikt. Voor brillen met gekleurde glazen wordt door de spe cialist van Max Factor Guy een lichte oogschaduw geadviseerd. Het economische voordeel is twijfel achtig. weliswaar liggen de prijzen die de agrariër berekent, veeal be neden de prijzen van buurtwinkel of supermarkt maar de vervoerskos ten vreten dit voordeel ruimschoots op. Het is reëler te veronderstellen, dat de stadsmens meer en meer behoef te krijgt aan contact met het plat teland. waar het leven beter is en dat verse waar levert. Met name voor de bewroner van het langgerekte stedelint. dat Randstad heet, krijgt een tochtje naar de „vaste" boer iets van wat men lich telijk overdreven zou kunnen voor stellen als een bezoekje aan de die rentuin De plattelander heeft met deze ontwikkeling zijn voordeel gedaan. Hij weet, dat hij prijzen kan reke nen, die een bezoek aan de veiling overbodig maken. Hij vaart wel bij de „recreatie" van de kleine man. gestimuleerd door de huisvrouw, die haar ijskast wil bijvullen. De boer is gerechtigd op eigen erf te verkopen. Wat betreft pluimvee, eieren, aardappels zijn er geen be perkende maatregelen. Met melk ligt het wat moeilijker. Een woordvoerder van het produkt- schap voor zuivel; „De volvette melk. „rauwe melk" zoals het wordt genoemd, mag nog niet rechtstreeks worden verkocht. Men is in Brussel bezig met een ontwerpplan voor het onmiddellijk vrijgeven van volle melk. Het zal zeker medio 1972 worden eer dat plan zal worden goedgekeurd. Het is evenwel waar schijnlijker, dat de goedkeuring nog langer op zich laat wachten". Voor de groente- en fruittelers zijn er ook beperkende spelregels. Zij mogen op eigen erf niet meer dan een bepaald aantal kilo's vrij aan de man brengen, maar in de prak tijk komt daarvan weinig terecht". In enkele sectoren moet de recht streekse verkoop van de producent aan de stads-consument niet wor den onderschat. Volgens het pro- duktschap voor pluimvee en eieren wordt ongeveer een derde van de totale binnenlandse eierproduktie rechtstreeks gesleten. „Wanneer de boeren een of twee cent per ei kunnen verdienen laten zij dat niet na. Veel stedelingen" hebben hun vaste „eierboer". Zeker is dat het economisch voordeel voor de consument gering is. maar hij stelt hoge prijs op verse eieren. Bovendien spreekt een zekere nos talgie naar het verleden, toen er bepaald een nauwere band bestond tussen de stedeling en de plattelan der. Het bezoek aan de vrijwel al tijd vaste leverancier heeft het ka rakter van een uitje". Boer W. Fontijn woont nabij Zoe- terwoude: „Ik kan rekenen op een dagproduktie van ongeveer negen honderd eieren. De helft daarvan slijt ik aan mijn vaste klanten, die hier komen. De prijs ligt al jaren tussen die van detaillist en veiling. De klantenkring groeit". Deze „eierslijter" verkoopt verder tomaten en komkommers. „Aange zien de veilingprijs nog onder de kostprijs ligt biedt de regelrechte verkoop mij voordelen". Ook de aardappelverbouwer heeft te maken met een ongunstige prijsont wikkeling. Velen zijn er door gesti muleerd rechtstreeks aan de consu ment te leveren. Nabij Zoetermeer heeft een boer zijn perceel van acht hectare met aardappelen dit jaar uitgebreid tot veertien hectare De complete oogst gaat op eigen erf van de hand. Zo zijn er meer, die „voordeel" ha len uit de komst van steeds meer stdsbewoners. Hetgeen bepaald niet wil zeggen, dat het het percen tage rechtstreeks aan de consument verkochte produkten van vitaal be lang is. Duizenden boeren prijzen hun produkten op bordjes langs de weg aan. Voor hen is de „erfver- koop" meegenomen, maar geen mo gelijkheid van bestaan. Prijsfluc tuaties beïnvloeden bovendien de belangstelling. Een aardappelboer: „Ze blijven niet weg, als de prijs wordt verhoogd, zo is het niet. want het prijsvoordeel geldt alleen voor diegenen, die grote hoeveelheden inslaan in komplete wintervoorraad bij voorbeeld. Ik heb zo'n idee. dat mijn klanten het leuk vinden om te komen, ze kijken wat rond. zijn er even uit". Er zijn wel seizoenprodukten, die het lonend maken de aèuto te pak ken. De verschillende soorten bessen bij voorbeeld zijn aanzienlijk goed koper bij de boer dan in de rekken van de supermarkt. Ook voor een brok boerenkaas wil de stedeling graag een ommetje maken. Op de boerderij van de familie Rijnsburger in Zoeterwoude zegt de „boerin": „WIJ hebben klanten uit het hele land voor onze handge maakte kaas. Er zijn veel mensen, die de echte boerenkaas, gemaakt uit volle melk (de fabriekskaas I wordt vervaardigd uit afgeroomde melkï op prijs stellen. Bovendien zijn wij een stuk goed- i koper. Per ons 6cheelt de prijs met die van de winkel wel vijftien tot twintig cent. Wij kunnen duidelijk merken, dat meer en meer' huis vrouwen uit de Randstad een be drijf als het onze ontdekken. Het wordt drukker". Tot slot mevrouw Breteler-Rottinic van de vrouwenafdeling van de ABTB: „Zij zegt over de toeneming van het aantal consumenten, d at zonder tussenstations van de produ cent afneemt: „Het recreatieve ka rakter van een bezoek aan eier- of aardappelboer is in het westen van ons land van groter belang dan in het oosten, zuiden en noorden. Er zijn altijd gezinnen geweest, die een nauwe band onderhielden met hun boer. maar van een wezenlijke groei kan vermoedelijk alleen nabij de Randstad worden gesproken. Die groei moet ook worden verklaard uit de gestegen welvaart. Steeds meer huisvrouwen eisen ver se waar. Zij kunnen het zich ver oorloven daarvoor een omweg te maken. Economisch voordeel is twijfelachtig, tenzij de verschillen in prijs tussen detaillist en de boer zeer ruim wordeni'. Veiligheid in de huishouding Met een grootscheepse campagne wil Werner Figgen. minister voor Arbeid, Gezondheid en Sociale Za ken in de deelstaat Noordrijn-West- falen (Bondsrepubliekalle huis vrouwen tegen ongelukken in de huishouding beschermen Gevaren loeren niet alleen op straat, op bouwplaatsen, in zagerijen of che mische fabrieken. Geen andere ar beidsplaats is zo „vol gevaren" als die in de huishouding «bijna een derde van alle ongelukken». Vele voorwerpen in de huishouding ver bergen groot gevaar. Figgen heeft kritiek op het feit, dat de meeste huisvrouwen bij een aankoop wel op de prijs en de kwaliteit, op vormgeving en comfort van de voorwerpen letten, maar de be drijfsveiligheid van de voorwerpen niet zo zorgvuldig nagaan. De actie van de minister moet de „gevarenhaard huishouding" wat afbreken. Onnadenkendheid, onwe tendheid en „ingeroeste gedragswij ze" moeten overwonnen worden. De beveiliging van de arbeidsplaats in DAMESMODE Ie extlasief jonge stijl vltofi9f/ro BREESTRAAT1080-112 LEIOEN de huishouding moet een taak voor allen worden. Met de titel „Veiligheid koopt u er bij" brengt Figgen over een lange spanne tijds een serie brochures in de publiciteit. Zij geven koopadvie zen onder het aspect veiligheid. De minister wil daarmee bereiken, dat op de veiligheid bij de aankoop van huishoudelijke voorwerpen evenzo gelet wordt als bijvoorbeeld bij aankoop van auto's, skibanden of boten. In alle Westdultse kranten verschij nen van tijd tot tijd grote, geïllu streerde advertenties van het minis terie. Een onvoldoende beveiligde brood- of worstsnijmachine is zeer geschikt om vingers af te snijden, hoewel dat niet de bedoeling van de uitvinder en de huisvrouw is, heet het daarin. Een huishoudtrap is een „potentiële springplank naar het gipsverband", maant het ministerie ergens anders. Bij de aankoop van zo n trap moet de huisvrouw op an ti-slip. brede treden en veiligheids beugels om vast te houden letten. In totaal 14 voorbeelden van alle daagse gebruiksvoorwerpen bevat alleen al de eerste brochure. Deze en de nog volgende moeten een leemte vullen, die „niet meer in het veiligheidsdenken van onze tijd past". staat stellen zoveel mogelijk vocht vast te houden. Er zijn vier soorten in: de reinigingsgelei <fl2 95>, de tonic-gelei (f 14.95 nacht-gelei, die wordt gebruikt in de plaats van nachtcrème (kleine verpakking f 19.95) en de basis-gelei die onder de op te brengen make-up wordt aangebracht (f 14.95). In het Amsterdamse Hilton Ho tel zal op 11 november een cosmeti- ca-congres worden gehouden. Dit zal het eerste congres in deze sector in Nederland zijn. Tijdens dit con gres zullen de mensen uit de che mische en pharmaceutische industrie en de speciale cosmetica-chemici met elkaar over verscheidene onder werpen met elkaar van gedachten kunnen wisselen. Op dit congres zullen o.a. aan de orde komen Sta tistiek, stand van zaken in de cos metische industrie in Nederland. De Leidse dermatoloog dr. P anaar zal spreken over de huid als grens gebied en verder zullen vele andere onderwerpen van technische aard worden behandeld. Niet voor de oudere, maar Juist voor de jongere vrouw zal de fabri kant van ..Nur Die" onder het merk Opal Forming een steunkous op de markt brengen; in panty-vorm. Deze panty gaat in Duitsland 990 mark kosten en zal dan in Neder land waarschijnlijk voor een prijs die rond het tientje schommelt op de markt verschijnen. (Textllia). De Australische wolindustrie is er in geslaagd een pantalon te ver vaardigen uit wol (100%), die zon der krimp of vormverlies in de was machine kan worden gereinigd en zonder strijken, persen of mangelen kan worden gedragen. Het is vol doende de broek vochtig op tehan- gen (Textilia). Een hoeraatje voor deze vinding van de kamerbewo ners De promotie tot misschien wel de meeste prominente „keukenprin ses" van de Bondsrepubliek Duits land heeft de 22-jarige Helma Bö- deker aan een gelukkig toeval te danken. Zij is afkomstig van een boerderij in het Wesserbergland, leerde de huishouding op een land bouwschool en kreeg na anderhalf Jaar thuis gewerkt te hebben een baan in Bonn, omdat daar famillle- leden van haar wonen. Een vacatu re in de theekeuken van het kabi net van de Bondskanselier werd haar springplank naar het succes. Helma viel op door haar betrouw baar en onbevangen optreden. Men verzocht haar al gauw zich om het welzijn van de gasten in de bunga low van de kanselier te bekomme ren. Daar had zij de zorg voor Ko ning Boudewijn en zijn echtgenote. Als de Bondspresident of een mi nister zich nu zo af en toe voor een rustpauze in de bungalow terugtrek ken. brengt de charmante Helma hen ongevraagd hun lievelings drankjes. De halvarine dringt de margari ne terug. Dit wees een onderzoek van Foodpress uit. Vanaf 1960 tot en met 1967 lag het margarine-ge bruik in Nederland per hoofd van de bevolking nagenoeg constant op ongeveer 19.92 kg. In 1970 was het verbruik gedaald tot 17.38 kg. In 1969 het Jaar van de introductie bedroeg de totale verkoop van halvarine 4700 ton De verwachting is dat in 1971 tenminste 8000—8500 ton zal worden verkocht waardoor de stijging van het verbruik per hoofd van de bevolking van 0.37 kg zal oplopen tot 0.66 kg.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17