De Raad ging met bloemen naar huis, ik met brandnetels" Lugdunum moet op zoek naar nieuwe trainer 19 Sleutels na 25 jaar ReadyFair Play! r>r> pDENBURG-D.0.5. '01 AGOW legt hoofd in schoot uvs-zvv Zijl/LGB-combinatie wint eigen toernooi Koerstips gJ| Record voor Ellen Tittel is JATERDAG 21 AUGUSTUS 1971 PAGINA 11 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD GO liet ire Piet Biegstraaten op receptie van nationaal kampioen LKV De Spartaan: LEIDEN De verlangens van de gewichtheffers van de KV De Spartaan, die gisteravond in het restaurant van de ijf Meihal achter de receptietafel hadden plaatsgenomen ter 4 jegenheid van het voor de tweede maal in successie verove- n van de nationale titel, zijn bescheiden. „Een accommodatie ngepast aan de gewichthefsport en vooral beter sanitair", as de wens van voorzitter H. Zirkzee, die de enerverende en slissende strijd tegen Helios Stapelveld „Zó spannend, dat mijn zakdoek bijna heb opgegeten" nog eens de revue liet ]kt sseren. irt Een strijd, welke door de Sparta- m met amper vier kilogram voor- j rong werd' gewonnen en waarvoor atleten en hun dames „Die hun iinende mannen vier vijf avon- a per week moeten missen" nu !s aandenken) een geschenk in tvangst mochten nemen. Coach i Brandt was daarvoor met een lekenlijst langs de midden- snd rondgegaan, „die", zo meldde heer Zirkzee", niet „neen" had ge- 7 li Dat verzoek om een betere (of ver- :erd'e) accommodatie vond in ieder die val 'n willig oor bij Sportstichting- jrzitter Piet Biegstraaten. „Ik ita- ig u gelukwensen met een Neder - ls kampioenschap, behaald op jpees niveau en dan mag je zo- vragenDe heer Biegstraa- "dejn toonde zich verontrust over het up. it dat er in Leiden wèl voor de een xopese indooratletiekkampioen- peQ ïappen een bedrag van 150.000 gul- le a op tafel kon worden gebracht, s >ar de eigen, Leidse, topsport fi- acieel in de kou blijft staan. „Top- nd. De gehele gang van zaken rond' de 'k janisatie van de (inmiddels aan de :dse neus voorbij gegane) Europe- indoorkampioenschappen zat de eeofcr Biegstraaten trouwens niet lek- f. „Maandag j.l. zijn de leden van de Leidse gemeenteraad met bloemen naar huis gegaan maar ik met brandnetels. Ik zat op de publieke tri bune en voelde me als voorzitter van de Leidse Sportstichting gegriefd, toen er beneden (in de raadzaal) hele en halve onwaarheden werden gespro ken en de Leidse Sportstichting een passieve houding werd verweten. Als de betreffende wethouder beweert dat op 28 mei een verzoek is uitgegaan naar de Sportstichting om te advi seren over de organisatie van d'e EK indooratletiek in de Groenoord- hal, dan moet ik daar tegenover stel len dat ons nooit en te nimmer daar over advies is gevraagd. Van het begin af is dit als een evenement van de Groenoordhad beschouwd, niemand is bij mij geweest Tweede spreker (en laatste) op deze overigens zeer geanimeerde recep tie was Swift-voorzitter Joop Rietho ven. „U", zei hij tegen Spartaan-col lega Zirkzee, „hebt in ieder geval een dak boven uw hoofd, wij en wij hebben toch renners als een Joop Zoetemelk en Gerben Karstens on der onze leden hebben nog niet eens een kleedhok Van wethouder Lij ten, die namens B. en W. kwamen feliciteren en daar bij mevrouw Den Haan (vakantie) verving, mag gezegd worden dat hij vriendelijk bleef glimlachen. „Ach", zei Piet Biegstraaten, „het is ook niet persoonlijk EIDEN Het is voor het be- ir van voetbalvereniging De Slëu- die gisteravond ter gelegenheid haar 25-jarig bestaan recipieer- Q de eigen kahtine op Sportpark Vliet, een wat teleurstellende md geworden. De belangstelling zeer gering, hetgeen door voor- er Van der Berg bijzonder werd reurd. e heer Piet Biegstraaten, voorzit- van de Leidse Sportstichting, zei |d op goede voet te hebben ge in met De Sleutels. Hij overhan- fle de heer Van der Berg de tra- ionele bal. Ie heer Goedhart, vertegenwoordi- van de KNVB, Afdeling Leiden, fgeleek De Sleutels met een berg- ■tji dimmer, die tevreden kan terug- )1A Sen op de succesvolle (25 jaar lan- weg naar boven. „Wanneer ik", "Js de heer Goedhart, „in het 0 ^register van de Afdeling blader, 1 ik maar zelden de naam van De :utels tegen. Dat doet me goed en nog lang te kunnen zeggen: Sleutels fair play!" heer De Boer, voorzitter van tturman" VTL, sprak de wens uit, e samenwerking tussen beide mag doorgaan op de wijze zo- 9,.?3 'die de afgelopen twee jaar is ge- sst. Namens het gemeentebestuur JJ' fonde wethouder Lijten de receptie ADVERTENTIE ZONDAG A.S. 2.30 UUR lei* ie vriendschappelijke wedstrijd Sportpark Noord. De heer Goedhart van de Afdeling Leiden, feliciteert voor zitter Van der Berg en overhan digt hem een plaquette. (Foto Holvast) Ik vond het machtig mooi hoor, die Europese atletiekkampioen- schappen in Helsinki, maar Je vraagt je wel af, waarom de mensen het ook vroeger al mooi vonden, toen er nog geen televisie was, geen close- up en geen slow-motion, laat staan een herhaling in slow-motion. Neem bijvoorbeeld discuswerpen, of kogelstoten. Zo'n kogelstoter is op zijn manier ook een soort violist. Al leen heeft hij in plaats van zo'n wit zijden doekje onder zijn kin, wat talkpoeder op de betreffende plaats uitgesmeerd, blijkbaar tegen het roest van de kogel. Wang aan wang staat hij daar te wikken en te wegen met zijn "looien daai" en dan ineens ontploft hij, en vliegt de kogel door het zwerk. Ik ben altijd weer blij als hij zijn kin niet blijkt te hebben mee gestoten, want dat zit er aldoor in. Wat ik wel een beetje Jammer vind, is dat die kogelstoters en dis cuswerpers hoe zal ik het zeggen? er zo eh.uitzien als onze staatssecretaris voor sport, de oud- scheidsrechter Henkie Vonhoff. Zeg maar Henk. Als een beeldhouwer geïnspireerd wordt tot het creëren van een standbeeld voor "de at leet" zal hij nooit bij zo'n kolos op lemen voeten, zo'n kogelstoter te rechtkomen. Soms denk ik wel eens dat het twee atleten zijn, die tot eentje zijn sa- gebundeld. Dat zouden ze eens moe ten controleren. Ze kijken tegenwoor dig wel goed na. of een atlete genoeg vrouwelijke hormonen in haar bi ceps heeft zitten, maar het zou mij Sportstichting-voorzitter Piet Biegstraaten laat zich door de LKV De Spartaan-atleten nog eens haarfijn uit de doeken doen hoe spannend het er wel aan toe was gegaan in de beslissende strijd tegen Helios. Op de foto v.l.n.r. staande Wim Turenhout en Nico Faas (het hoofd van Fred Marijt is maar half zichtbaar zittend: Arie Zwagers, Dick van 't Riet en Herman Filippo. Aan de rechterkant van de tafel: Theo Sanders en Piet Biegstraaten. (Foto Holvast) APELDOORN (ANP) De Apel- d'oornse voetbalclub AGOW heeft zich teruggetrokken uit de groep van zeven tweede divisieclubs die van plan is in appel te gaan tegen de veroordeling om terug te keren naar het amateurvoetbal. AGOW is van mening dat het niets meer te winnen heeft bij een even tueel geprolongeerd verblijf in het betaalde voetbal. Daar komt bij dat de Apeldoomse vereniging bij te rugkeer een bedrag van 200.000 gul den uit de saneringspot zal ontvan gen. Op de terugkeer naar het ama teurvoetbal heeft de gemeente Apel doorn, d'e grootste schuldeiser, sterk Voetbal In de hoogste klasse van het Westduitse voetbal is gister avond één wedstrijd gespeeld. Bo- russia Dortmund en de Hamburger SV hielden elkaar (in Dortmund) met 1-1 in evenwicht. ADVERTENTIE ZONDAG 2.30 UUR vriendschappelijke wedstrijd niet verbazen als na urine-onder- zoek van de kampioen kogelstoten zou blijken, dat er door twee man geplast is. "Bij het kogelstoten won de ongestuurde twee van Oost-Duits- land", lees Je dan. Heel andere types zijn bijvoorbeeld de hoogspringsters. Men zegt wel eens dat slagers op den duur op de varkens gaan lijken die zij moeten uitbenen. Ik heb dat altijd een ba kersprookje gevonden (tenslotte gaat een rijwielhersteller ook niet op een fiets lijken), maar op sport gebied gaat het wél op. Kogelstoot- sters zijn zo rond en zwaar als de kogels die zij van zich afwerpen, en hoogspringsters vertonen grote ge lijkenis met de lat die zij al dan niet afwerpen. Zij gaan ook hipper gekleed, die hoogspringsters, dan hun discuswerpende collegaatjes. De laatsten hebben vaak een bol- staande trainingsbroek aan, de hoog springsters daarentegen gaan naar de eisen van de Jongste mode in de strakste hot-pants gekleed. Soms ver denk ik hen ervan (ik geef het eer lijk toe), dat het minder een kwes tie van modebewustzijn is, dan van de wil over die lat te komen, dank zij zo min mogelijk latafwerpende kledingflarden. Over tien Jaar zullen hoogspringers en hoogspringsters de antieke Grie ken navolgen en naakt, of hooguit beschilderd (maar dan met dunne verf), hun sport beoefenen. Toe komstmuziek? denkt u twijfelend? Jaren geleden is de Australische Dawn Frazer al eens naakt zwem- nend op wereldrecord! acht geweest, In zwembad Poelmeer OEGSTGEEST Ter gelegen heid van haar 25-jarige bestaan organiseerde de LGB gisteravond in het zwembad "Poelmeer" een internationaal waterpolotoernooi met deelname van "De Spring- bokken" uit Zuid-Afrika, "S.C. Arbon" uit Zwitserland, A.Z.C. (Alphen) en. De Zijl/LGB. In aanwezigheid van de eerste secre taris van de Zuidafrikaanse am bassade en B. en W. van Oegst- geest had het toernooi een onge stoord verloop. Een zeldzaamheid bij deelname. van (blanke) Zuidafrikaanse teams. De Zijl/LGB-SC Arbon 8-4. Scheidsrechter: J. Brokke. De eind stand was voor Arbon geflatteerd, daar de Zijl/LGB duidelijk de sterk ste was. De Leidenaren waren echter zo vriendelijk om in de 3de periode een reserveteam in het water te brengen. Voor De Zijl/LGB scoor den J. Spijker <3x). A. Spijker, F. Welling^R. Schouten (2x), en Pont: voor Arbon: A. Maron en P. Wirz (2x) AZC-Springbokken: 4-1. Scheids rechter: G. Geurtsen. Wim Verha gen was de grote man in deze span nende ontmoeting. Hij scoorde een hattrick plus één. Bij een van zijn geslaagde doelpogingen werd Springbokken-keeper zo ongelukkig geraakt, dat deze in het ziekenhuis een ooglid moest laten hechten. Doelpunten: Verhagen 4x en R. van der Waal. In de strijd om de 3de en 4de prijs tegen Springbokken bewees Arbon duidelijk de zwakste te zijn: 104 voor de Zuidafrikanen. De finale tussen De Zijl/LGB en AZC, twee streekgenoten, was aan trekkelijk en snel. De Zijl/LGB (eerste klasser) wilde zich tegen de Alphense hoofdklasser wè.ër maken, maar had het niet gemakkelijk te gen een AZC, dat enkele Jonge spe lers had opgesteld maar daardoor niet verzwakt was. R. Schouten opende de score en 1-0 bleef het tot aan het 3de partje. A. Spijker en W. Verhagen hielden het verschil in dit 3de partje op gelijk niveau: 2-1. In het laatste speldeel besliste J. Spijker de strijd, waardoor de toernooizege met een 3-1 score verdiend naar De Zijl/LGB-combinatie ging. MEREVELD, 22 AUGUSTUS - 1.30 Noord-Brabant-prij6: Iwin Buiten zorg, Hino Contessa, Henri van Wen dy, Ixiaan - OverijsselprtjsJosé Hollandia, Importeur O, Jacobus O. Jericho L - Merevelds Mijlrecord- prjjs, 1ste serie: Ingrid Hanover, Loring Hanover, Gallant Way, Daim ler - Tweede serie: Henri Buiten zorg, Anton, Gunnar Dear, Marz- fuchs - LimburgrprüsIneke Hanu- ver, Ivanovna Heather, Ina, Ico R - Zuid-Hollandprijs: Ireland, Ina van Hovi, Heliotroop R, Galatea - Sprin tersprijsJanky Buitenzorg, John Areta. Jeannine D, Jonker Volann - Noord-Hollandprys: Higgins, Gudo van Bonni, Guy Volann, Fléche - Gelderlandprijs: Inca. Idyl Hollan dia,, Ivo D, Idool Hollandia. en van Ada Kok was bekend, dat zij althans alle overtollige haargroei afschoor, om zo gestroomlijnd mo gelijk door het water te kunnen klie ven. En waarom zouden onze atleten en atletes, onze zwemmers en zwem sters niet naakt hun sport beoefe nen? Het zijn toch zomersporten? Heeft u opgemerkt, dat Je bij het discuswerpen al tijdens de vlucht van de discus ongeveer kon voor spellen of het een verre worp zou worden of niet? Discussen die te laag bleven vliegen, kwamen al vóór de witte cirkels weer op de grond. Dat wil niet zeggen, dat Je maar moet proberen zo hoog moge- ljik te gooien, want dan kan het ding weer op twee meter afstand van Je terecht komen. Het gaat om de middenweg tussen hoog en ver. Toch vind ik dat eigenaardig, want de hoogte wordt nooit meege teld. Bij het schansspringen telt men enerzijds de afstand die de ski springer heeft afgelegd, en ander zijds krijgt hij ook nog punten voor zijn "houding in de tijd" tijdens zijn sprong. BIJ discuswerpen ge beurt dat niet. Dat vind ik onjuist. Ook de hoogte zou met punten ge waardeerd moeten worden, en des noods de "stijl" van de discus tij dens zijn glijvlucht. Ik ken een discuswerper die nooit in het nieuws is omdat hij niet ver LEIDEN Zoals wij gisteren al in een deel van onze edities meldden, heeft Joop de Kubber ontslag geno men als trainer van Lugdunum. De schriftelijke bevestiging van zijn verzoek om te worden ontheven van zijn functie is inmiddels bij secretaris Hennie Doove binnen gekomen. In zijn brief biedt De Kubber het bestuur van Lugdu num excuses aan voor zijn gedrag van dinsdagavond, toen hij boos na een training was weggelopen. Als motief voor zijn ontslagaan vrage geeft De Kubber op: te drukke werkzaamheden en te weinig mo gelijkheden tot concentratie tijdens de training. „Hij wenst Lugdunum en de spelers het beste toe," zegt Hennie Doove," maar wij zitten toch mooi met de gebakken peren. En dat op dit moment vlak voordat de com petitie begint. Hij pleegt contract breuk. Waarschijnlijk zal 't bestuur van Lugdunum dan ook een brief sturen naar de afdeling licenties in Zeist om uit te zoeken wat er verder moet gebeuren. Ik neem aan dat er ook een advertentie voor een nieu we trainer zal worden geplaatst- Voorlopig wordt de training waarge nomen door Hennie Bekkering de wedstrijdsecretaris en Wim Plan- jer. Het kan niet anders...." De reactie van voorzitter Jan Breedeveld: „Hij heeft ons voor een voldongen feit gesteld. Wij hebben die man nooit iets in de weg gelegd. Hij kreeg alle medewerking. Aan 't eind van het vorig seizoen is er nog een bijeenkomst geweest met de spe lers. Daarin werd de vraag gesteld of De Kubber aan moest blijven. Dat wilden ze allemaal. Hij had het Joop de Kubber wenst Lugdunum het beste nieuwe contract overigens nog niet getekend, maar als twee partijen op de oude voet verder gaan wordt aan genomen dat zo'n contract na twee maanden stilzwijgend is verlengd. Het is jammer dat hij weg is, maar hij was wel erg wispelturig...." iWk If Joke van der Stelt (Spartaan, Lisse) leidt op de mijl nog het "veld", maar zal tenslotte gepas seerd worden door de nieuwe wereldrecordhoudster Ellen Tittel (in tiueede positie genoeg gooit, maar hij kan zijn dis cus wél halverwege zijn vlucht een salto mortale laten maken, en dat zou toch ook in rekening moeten worden gebracht. Maar alle gekheid op een stokje: de man of vrouw die de discus het verst gooit, heeft hem ook een hoge omweg laten maken, die niet meetelt. Tekent u het maar eens uit. Stel: de discus wordt 60 meter ver ge worpen. Dat kan dan via een hoge re en een lagere parabool gebeurd zijn. De discus die de hogere para bool volgde, heeft meer meters af gelegd dan die van de lagere para bool. Zou de parabool, dus de vlucht van de discus, vervangen worden door 'n touw, en zou dat tou wvanaf de werpring worden strakgetrokken, dan zou het touw van de hoogste pa rabool het langst zijn, ondanks die gelijke 60 meter-worp. De hogere pa rabool heeft dus veel onnutte af stand afgelegd. Daarom is de toekomst aan die dis cuswerper, die er in slaagt zijn dis cus zoveel mogelijk nuttige afstand te laten afleggen. Hij zal zijn dis cus recht voor zich uit werpen en hem zoveel draaiing weten mee te geven, dat hij over een afstand van een meter of tachtig in scheer- vlucht laag over het gras vliegt. Zijn discus legt daarmee evenveel meters in zijn totaal af als die van zijn tegenstander, maar zijn discus komt wel 15 meter verder terecht. Ik stel het idee gaarne, en geheel gratis, ter beschikking van onze noodlijdende Atletiek Unie. The Sunday Times heeft het voor SITTARD (ANP) De Westduit se atlete Ellen Tittel heeft gister avond tijdens internationale wedstrij den in het stadion „De Baandert" in Sittard het wereldrecord op de mijl verbeterd. Zij maakte een tijd van 4 minuten 35.4 seconden, 1.4 seconden sneller dan het oude record, dat sinds 14 Juni 1969 (Leicester) op naam stond van de Nederlandse Maria Gommers. Tijdens een groot deel van de wed strijden van gisteravond werden de prestaties gedrukt door de regen. De 11.7 op de 100 meter van de Poolse Irena Szewinska, derde op de 200 meter bij de Europese kampioen schappen in Helsinki en Europees re cordhoudster op deze afstand, de 54.8 op de 400 meter van Marianne Burg graaf en de 14.4 op de 110 meter hor den van Hans van Enkhuizen konden er nog mee door. Opvallend was dat bij deze voor atletiekbegrippen goed bezochte wedstrijden (2000 toeschou wers) meer buitenlandse dan Neder landse atleten aan de start kwamen. Een veelgehoorde klacht was ook nu weer dat wel uitgenodigde nationale toppers zonder bericht van verhinde ring wegbleven. De uitslag van de mijl was: 1. Ellen Tittel <W.D1.) 4.35.4 (we reldrecord) 1500 m in 4.18.0, '2. Joke van der Stelt (Ned.) 4.38.1 - 4.19.0. 3. Bemy Boxem (Ned.) 4.38.7 - 4.20.4, 4. Joyce Smith (GB> 4 45.6, 5. Bernadette van Rooy (Bel.) 4.55.1. ons uitgetekend. Dave Bedford, de gedoodverfde winnaar in Helsinki van de 10.000 meter, verloor van de Fin Juha Vaatainen omdat de laat ste. in tegenstelling tot zijn Engelse concurrent, een rechtop-loper is. Bedford loopt ietwat voorover leu nend, Vaatainen loopt ook op sprint snelheid kaarsrechtop. The Sunday Times herinnert er aan dat bijna alle grote lopers van Paavo Nurmi en Jesse Owens tot Vaatainen, rechtop-lopend de meest efficiente loopstijl hadden, waarbij de benen met een minimum aan in spanning, recht onder het lichaams gewicht, voor de voortbeweging zorg den. De Amerikaanse coach Bill Bo- werman heeft gezegd, dat er een ver- tikale rechte lijn getrokken moet kunnen worden vanaf het oor, door de schouder en de heup tot de grond. Als het bovenlichaam (zoals bij Bedford) voorwaarts leunend die vertikale lijn "passeert", moet het onderlichaam dat compenseren door een achterwaartse draaiing voorbij het zwaartepunt. Het lichaam is dan immers bezig te "vallen", wat al leen voorkomen kan worden door dat de benen een opwaartse kracht leveren die dat "vallen voorkomt. Behalve met het lopen, zijn de be nen dan ook nog bezig met het "omhoog houden" van het lichaam, wat onnodige energie kost. Aldus Bill Bowerman. Fanny Blankers- Koen en Wim Slijkhuis waren ook rechtop-lopers, herinner ik me nu. Zatopek niet. Maar dat hem dat veel extra energie kostte, viel duide lijk op zijn gezicht af te lezen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11