zus-beweging' in YS op strenge regels gebaseerd In Oost-Europa is de vraag naar de bijbel aanzienlijk gestegen Voorschriften tegenovergesteld aan die van hippies Super-strikt Anti-Dolle Mina "Het geloof maakt het onbegrijpelijke niet begrijpelilk" WOORD VAN BEZINNING Kerkdiensten Leiden en omgeving PAGINA 10 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 21 AUGUSTUS IJ (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) Ze worden de "Jezus-griezels" en "straat-christenen" genoemd. Zelf noemen ze zich de "Jezus- mensen". Ze zien eruit als hippies, de meesten zijn jong (tie ners, of onder in de twintig) en hun groet is de geheven vuist met een omhoog gestoken wijsvinger (naar de hemel). Ze vor men Amerika's nieuwste rage: op evangelistische wijze het christelijk geloof uitdragende jongeren. Ze reizen in bussen het land af, bezoeken hippie-vergaarbakken als strandkolonies, universiteiten en in verval geraakte stadswijken om op drift geraakte leeftijdsgenoten, al of niet verslaafd aan narcotica, te "bekeren". baar hevig verzetten tegen de Jezus- beweging, zi.1n er die zich tot dank baarheid verplicht voelen omdat de beweging erin slaagde een aan nar cotica verslaafde dochter of zoon van zijn verslaving af te helpen. Noch de beweging, noch het ver zet ertegen zijn iets nieuws in Ame rika, dat altijd een traditie van evan- gelistisch fanatisme heeft gekend. Vlak na de oorlog werd in de zuide lijke staat Georgia (het zuiden is in Amerika historisch de bakermat ge weest van vaak bizarre religieuze bewegingen) door een theologisch student, Clarence Jordan, de reli gieuze gemeenschap Koinonia (ge meenschap) opgericht. Omdat Koi nonia ook negers toeliet, werd de besloten samenleving het doelwit van argwanende blanken uit de omge ving die er brand stichtten en de huizen beschoten. Koinonia werd dan ook gedwongen de staat te ver laten. Nieuw in de Jezus-beweging is, dat het een beweging van jongeren is, die het orthodoxe kerkelijke geloof van de hand wijzen en nieuw is ook hun evangelistische inzet en manier waarop zij Jezus zien. Het thema, dat Jezus eigenlijk ook een „revolutionair" was die ge vreesd en gehaat werd door de ro- meinse bezetting was al sinds 1967 te horen in de Verenigde Staten. Het was dan ook alleen maar een kwes tie van tijd voordat sommigen van de "bloemen-kinderen" en de "love" belijdende hippies, die in 1968 ach ter Senator Eugene McCarthy naar het Democratische partijcongres trokken, er een eigen cultus van zou- en maken. Als het begrip "pop" niet ook een niet-serieuze betekenis had, zou men de beweging van de Jezus-mensen 'n "pop-religie" kunnen noemen. Maar wat de psychologen en theologen juist bevreemdt, is de dogmatiek en de starre ernst waarmee de Jezus- mensen hun cultus belijden, en die zo regelrecht indruisen tegen de los se openheid en tolerantie die de ken merken zijn van de hippie-cultuur. De gevoels-achtergrond van de nieuwe beweging lijkt iets te hebben van de houding: „Wij zullen de ge neratie van onze ouders wel eens la ten zien wat écht geloven is". Een protest-houding dus, maar een die het niet zoekt in grotere vrijheid, maar juist in grotere discipline en striktheid. Psychologen breken zich het hoofd over de plotselinge populariteit van de Jezus-beweging. Sommigen zeg gen dat deze jongeren zich tot Jezus voelen aangetrokken, omdat zij in hem een mede-rebel tegen de samen leving hebben ontdekt. Andere theo rieën houden het erop, dat Jezus voor hen de ideale vader-figuur vertegen woordigt, die zij in hun eigen leven niet hebben gekend. Waarschijnlijker misschien nog is de opvatting dat de Jezus-beweging een reactie vormt op de richtingloosheid waarmee deze generatie opgroeide, waarbij de ont dekking van beginselen, die aan de bijbel ten grondslag liggen, een ge voel van zekerheid zou geven. Want richtingloos is de Jezus-be weging allerminst. In Texas, waar 'n aantal van de Jezus-mensen een communale samenleving heeft opge zet, die zij zelf 'n „soul-kliniek" noe men, wordt de gemeenschap geleid door super-strikte regels. Alcohol, si garetten, narcotica, uitgaan met mei sjes zijn verboden. De leden van de commune mogen alleen maar trou wen met toestemmingvan gekozen „ouderlingen". Vóór-echtelijke sex is taboe. De post is onderworpen aan censuur, de bevelen van de „ouder lingen" moeten zonder meer wor den opgevolgd. Aspirant-leden onder, de 18 jaar moeten schriftelijke toe stemming van hun ouders heb ben om toe te treden. Ondanks deze „autoritaire" voorschriften, die wel ongeveer het tegenovergestelde ver tegenwoordigen van de opvattingen van de ras-hippies, schijnt het aan tal afvalligen dat uittreedt niet gro ter te zijn dan 15 procent. De leden van de Jezus-ko- lonie doen afstand van hun persoon lijke bezittingen en van hun geld. De meisjes, kennelijk geen aanhang sters van Ame'rikaanse dolle-Minabe- wegingen als „Women's Liberation", bepalen zich tot „ordinaire" huishou delijke bezigheden: Koken, afwassen, kleren wassen van de jongens. Voor voedsel gaat men plaatselijke res taurants en supermakrten af voor eetbare overblijfsels of is men af hankelijk van sympathiserende rij ken. Hoewel de meeste ouders zich blijk- Hoewel de beweging weinig negers telt (daarentegen wel roomskatho- lieken en Joden), doet de gepassio neerde beleving van 't geloof den ken aan de „gospel churches" van de negers in het zuiden, waar de voor ganger bepaalde sleutelwoorden steeds weer herhaalt en waarbij het overnemen van die woorden door de kerkgangers tenslotte overgaat in 'n bijna hypnotiserende cadens. Karakteristiek voor de beweging is ook het "babylonisch" praten, het uitbrengen van klankwoorden die niet bestaan en waarvan men zegt dat? het de taal van de heilige geest is. Wie de Jezus-mensen in 't belijden van hun geloof gadeslaat, ontkomt niet aan een onaangename huivering, alsof 't irrationele kracht van wet heeft gekregen. Zuster Denise Martin, lerares aan een r.k. school in de Ameri kaanse staat Pennsylvaniaiveet zich in haar vakantie wel te ver maken: een fotograaf verraste haar, toen zij, kennelijk om zich wat te ontspannen tijdens haar studie die zij ondanks haar lessen nog voortzet, bezig was met een hoepeloefeningHet klinkt wat paradoxaal, gezien de laatste foto, maar die oefening heeft zij nog niet helemaal 'onder de knie'. Voor het eerst sinds Roemenië on der communistisch bbewind kwam is thans aan de Hervormde Kerk van Roemenië toestemming verleend om bijbels, te importeren. De leden van de Roemeense Hervormde Kerk spre ken alleen Hongaars. De bijbels zijn dan ook geïmporteerd uit Honga rije, waar een sterke Her vormde Kerk aanwezig is, die sinds eeuwen nauwe banden onderhoudt, met de Nederlandse Hervormde Kerk. De vergunning betrof tien duizend exemplaren. Ook de Duits sprekende Lutheranen in Roemenië, hebben toestemming gekregen bijbels in te voeren. Zij betrekken de bij bels uit Oost-Duitsland. De RK Kerk van Tsjecho-Slowa- kije heeft dit Jaar weer toestemming van de regering gekregen om bijbels te laten drukken. Deze zomer kwa men 50.000 Nieuwe Testamenten van de pers, die gedrukt werden op papier dat moest worden ingevoerd. Omdat de regering geen deviezen beschkibaar stelt werd het papier betaald door kerken en organisaties uit West-Eu ropa. De katholieke Bijbel Stichting in Nederland droeg bij aan de fi nanciering van dat papier. In mei mochten de diverse Tsjechische bijbelgenootschappen opnieuw 70.000 bijbels invoeren. Ze kwamen op 4 mei in Praag aan en waren drie dagen later over de elf kerkgenootschappen, die deel uitma ken van het Tsjechisch Bijbelcomi té, verdeeld. Ook heeft het Bijbelcomité weer toestemming gekregen om bijbels te laten drukken, mits het papier geen deviezen zal kosten. Het grote pro- Kolonel van Velzen heeft twee Jaar in Auschwitz gezeten. In 1964 trad hij op als getuige in het Auschwltz-proces. Enkele dagbladen publiceerden ge sprekken met hem. In die ge sprekken ging het ook over het geloof. Eén krant schreef zelfs, dat de kolonel atheist was ge worden. mgingswaanzin van Auschwitz ben ik gaan twijfelen aan de geestelijke bagage, die men mij als rooms-katholiek in de beschaafde wereld had meege geven. Hoe kan God alles goed vinden? Laat hij tenminste de kinderen redden. Neen, hij deed niets. Wel een wonder te Fatima, geen wonder voor Auschwitz. Ik zei: God, verzet je, doe iets! Hij zweeg. Als het graf". In Amsterdam staat het standbeeld van Domela Nieu- wenhuis. Hij was de grote man van het socialisme aan het eind van de vorige eeuw. Domela Nieuwenhuis was atheist. Toch is hij niet altijd atheist geweest. Hij begon als Luthers predikant. Toen hij twee Jaar getrouwd was stierf zijn vrouw bij de geboorte van hun tweede kindje. Als Domela Nieuwen huis jaren later over dit gebeu ren in zijn leven spreekt, zegt hij: "Wie weet, hoe innig wij verbonden waren, beseft ook, hoe vreselijk die slag voor mij was". Domela Nieuwenhuis kon niet meer geloven, omdat hij het ge loof in een liefderijk Opperwe zen niet in overeenstemming kon brengen met zijn levenser varing. Hij breekt met het ge loof. In het sterven van zijn vrouw ziet hij geen greintje liefde van een liefhebbend God. In de Bijbel staat die overbe kende tekst geschreven: „Alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn eniggeboren zoon gegeven heeftMet die lief de van God zitten we nog wel eens in de knoop. In elk geval weten we wat het inhoudt" in de wereld te zijn. In de wereld, dat be tekent Auschwitz en Dachau rassenstrijd, Europa's grootste onding: de Berlijnse muur, de fabrieken waarin atoom wapens worden gefabriceeerd. In het woord „wereld" ligt veel triests en ellendigs uitgedrukt. Geloven in de God van de Bij bel, geloven in de God en Vader van Jezus Christus maakt het onbegrijpelijke niet altijd be grijpelijk. Kunnen we dan nog wel gelo ven? Moeten we met kolonel van Velzen zeggen: „Pardon, ik was in Auschwitz". Is er dan geen God van liefde? Is God dan toch dood? Nergens lees ik in de Bijbel, dat geloven een vrij-brief is voor nood en ellende. Drie vrienden van Daniel kwamen terecht i de brandende vuuroven van ko- ning Nebuka dnezar en God laat het toe, God grijpt niet in. God bewaarde ze niet vóór, het vuur, Hij bewaarde ze wel in het vuur, door er zelf in te springen bij hen te zijn. Ook David, de grote dichter en zanger van het oude testament, kende deze ervaring: „zelfs al ga ik ook door een dal van diepe duisternis, ik vrees geen kwaad, want Gij zijt bij mij". Er is een Godsgetuigenis de bijbel te vinden, dat voor ve. len in Auschwitz, in Dachau, achter de Berlijnse muur,-heeft stand gehouden: "Al bezwijkt mijn vlees en mijn hart, nochtans is God de rots steen van mijn hart. Is het mo- lü gelijk om in deze bezeten reld zó te geloven? Ja! Er zijn er geweest die zo geloofd hebben en er zijn er nog duizenden, die Ta zo geloven. Een man in het oude testa-Eg bemoedigt ons met zijn woor, id den: "Al zou de vijgeboom niet ro bloeien en er geen opbrengs aan de wijnstokken zijn; d vrucht van de olijfboom teleur, t stellen, al zouden de akkers geenm spijs opleveren en de schapenia uit de kooi verdreven zijn en eia geen runderen in de stallingen 01 sijn, nochtans zal ik juichen in de Here, jubelen in de God van 'W mijn heil". 1 "Nochtans is God de Rots-2 steen van mijn hart"!! g. Gelukkig, wij kennen die Roti l in stormgebruis. Het is geei sr aanmatiging, maar pure dank. baarheid als we beweren, da we die Rots zelfs beter kenna dan de dichter in de Bijbel. Hi zag die Rots nog slechts vaag en schemerig in de schaduwen van het oude testament. Voor ons deze Rots in zijn volle Maje steit en heerlijkheid in he stormgebruis van deze wereli openbaar geworden in Jezui» Christus. In Hem is God in de-/ ze wereld geworden de Rots in stormgebruis. Ds. A. H. Agteree Pred. Evang. Chr. Gemeen! Rijnsbui bleem is dat het fonds van de Eu ropese Bijbelgenootschappen voor Oost-Europa is uitgeput. Toen het budget voor 1971 werd vastgesteld kon nog niet vermoed worden hoe sterk de behoefte aan bijbels in Oost- Europa zou toenemen. Reeds in fe bruari was duidelijk dat het be drag op geen stukken na toe reikend zou zijn. Dankzij hulp van kerken en christelijke or ganisaties kon het met 1 veer 360.000 gulden verhoogd m maar in juli bleek ook die aai ling niet volddenoe. Daarom heeft het Nederlands belgenootschap besloten om in tember een beroep te doen i zenden vrienden van het werk. vraagt een extra bijdrage van 6 gulden. Daarvan kan papier gel worden voor 40.000 bijbels. Lelden, Hervormde gemeente Hooglandse kerk 10 u. ds. J. de Wit. 11.45 u. Oecumenische studentendlenst 5 u. ds, G. C. Post. Marekerk 10.30 u. ds. H. J. van Ach terberg. Maranathakerk Lage Morsweg 10 u. ds. E. M. Pannekoek. Konlngskerk Koningsstraat 10 u. ds. HW. Hemmes. Bethlehemkerk Driftstraat 10 u. ds. G. C. Post. Bevrijdingskerk Montgomery- straat 10.30 u. ds. Joh. Poort. Vredeskerk Burggravenlaan 10 u. ds. K. Bouhuys. Ver. Vrljz. Hervormden Aula As serstraat 1 10.30 u. ds. J. Visser. Academisch Ziekenhuis 10 u. ds. P. J. D. van Malssen. Dlaconessenhuis Houtlaan 55 10.30 u. ds. A. Brink, Hazerswoude. Jeugdkapel Vredeskerk 10 u. ds. C. H. Bijl. Jeugdkapel ..De Goede Herder" Oude Vest 13 10.30 u. dhr. M. van der Zee. Oude Vestkerfc 10 u. dr. v. d. Zwaan, 5 u. dr. Donkert. Beloftekerk 10 u. dr. Dronkert, 5 u. dr. v. d. Zwaan. Bevrijdingskerk 9 u. ds. Bovenberg, 5 u. ds. Bovenberg. Groenhoven 10 u. S. Oegema Oegst- geest. Gezinsdiensten „Jeugdhaven" 10 u. ..De Mirt": ds. De Heer, 10 u. „Het Mierennest" de Heer Kromhout. Geref. Kerk (vrijgem) 10 en 5 u. ds. J. v. d. Haar. Geref. Gem. 10 en 4.30 u. R. Boo gaard. Baptistengemeente (Oude Rijn 3) 10 u. ds. R. Reillng. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. Carller. Doopsgezinde Remonstr. Gem. 10 u. ds. H. van BUderleek. Evang. Luh. Gem. 10.15 u. ds. Happee. Leger des Hells 10 u. Heiligings- dienst 7.30 u. verlossingssamenkomst. Chr. Science (Steenschuur 6) 10.3 u. Hollandse Dienst. Evang. Chr. Gemeenschap Mid delste gracht 3) 10 u. ds. Dlkkes. Oud Kat. Kerk (Cronestelnkade) 9.45 u. Vrije Kath. Kerk (Vreeswljkstr.) 10.30 u. gezongen H.M. RK Kerk H Antonius (zat.av. 7 u) 9.00. 11.00 en 12.15 u. Hartebrug (zat.av. 7 u) 8, 9 10.45 en 11.30 u. Bijkerk Tlmorstr. 9.30 en 11 u. St. Jozefkerk (zat.av. 7 u.) 8, 9.30 11. 12.15 en 6 u. Petruskerk (zat.av. 7 u.) 9, 10.30 12 en 6 u. Studentenparochie (zat. 7 u. In Lodewijkskerk) 11.45 u. In Hooglandse Kerk. Lodewijkskerk (zat.av. 7 u.) 8.30 9.45 11 en 6 u. Nieuwe Apostolische Gemeenschap- (Hoge Rijndijk 24) 9.30 en4. u. dienst (donderdag 7.45 u.) Aarlanderveen Herv. Gem. 10 u. en 7 u. ds. G. van Hoegee; Geref. Kerk 10 u. en 6.30 u. ds. A. Borman te Al- Shen aan den Rijn; Chr. Geref. Kerk .30 u. Dienst des Woords, 2.30 u. ds. H. C. van der En te Katwijk aan Zee; R. K. Kerk (zat. 7 u.) 7.30 u. en 10.30 u.; Dorpshuls Ter Aar Aardam 9 en 12 u. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Adventskerk Jullanastraat 9.30 u. ds. M. Pokkema, 6.30 u. ds. J. H. Bogers H. Avondmaal; Kruiskerk Gouwsluls 6.30 u. ds. C. Lebblng Open deurdlenst Medewerking van de Cheerfull Pil grims te Woerden; Opstandingskek Prinses Marljkestraat 9.30 u. ds. J. H. Bogers. 6.30 u. M. Pokkema; Goede Herderkerk Ten Harmsenstraat 6.30 u. Gezamenlijke Dienst ds. Schudde- beurs te Wezep dienst voor gehoor gestoorden en horenden; Martha- Stlchting „Rijnstroom" 10.30 u. ds. I. J. Walpot Oudshoorn; Oudshoornse- weg 10 u. ds. G. Cadée H. Avondmaal; Hervormde Sionskerk Hooftstraat 9.30 u. ds. S. W. Verploeg, 6.30 u. ds. Van Beek te Lexmond; Goede Herderkerk Ten Harmsenstraat 10.30 u. ds. N. J. M. Hoogendljk; Ridderveld „Het Kas teel" Veldbloemweg 9 u. Candldaat Samsom; Aula Morgensterschool Pa relstraat 5 u. ds. N. J. M. Hoogendljk; Geref. Kerk Maranathakerk Raad huisstraat 10 u. ds. M. van Harmeien, 6.30 u. ds. D. Kronemeljer te Lelden, Salvatorikerk Willem de ZIJgerlaan 10 u. ds. Fr. de Jong, 6.30 u. ds. J. G. Los te Lelmuiden; Alphen aan den Rijn Noord gede Herderkerk 9 u. ds. J. Vos 6.30 u. ds. P. L. Schuddebeurs te We zep; Ridderveld Kasteel Veldbloemweg 10.30 u. ds. M. Kroenmeljer te Lelden. 6.30 u. ds. M. van Harmelen; Geref. Kerk (Vrijgemaakt); Kantine Sociale Werkplaats 9 u. ds. J. Rljneveld, 6.30 u. leesdlenst; Chr. Geref. Kerk Jeru- zalemkerk Grllpensteinstraat 9.30 u. en 5 u. ds. P. Sneep; Oud Geref. Kerk Kerkgebouw Hooftstraat 240 9.30 u. en 4 u. Leesdlensten; Baptisten Gemeente Kerkgebouw Molenvlietlaan 10 u. ds. Koekkoek, 6.30 u. ds. Dlehl; R.K.Kerk St. Bonlfacius (zat.7 u.) 8.30, 10 u. (met Ned. zang) en 11.30 u, Pred. F. J. Wést; R.K. Plus X Kerk (zat. 7u.). 7,30, 9, 10,30, 11.45 en 5.30 u. Parochie Ridderveld (zat. 6.30 u.) 8.45, 11.45 en 6.30 u.; Leger des Hells getrouw Corn, de Vlamingstraat 10 en 7.30 u. Abbenes Herv. Gem. 9.30u. ds. W. F. v. d. Staat van Aalsmeer. Beinsdorp Dorpshuls, Venneperweg 10 u. de heer G. N. Germans, van Haarlem. Benthuizen Geref. Gemeente 9.30 en 6 u. leesdlenst,woensdag 7.30 u. ds. Hoogerland te Werkendam. Bodegraven Herv. Gem. 't Anker 9 en 10.30 u. ds. J. van Winterswijk. Zeist; 6.30 u. ds. J. H. Cirkel; Salva- torkerk 10 u. ds. W. Balke, 6.30 u. ds. C. A. van Harten Rotterdam; Bethle hemkerk 9.30 u. ds. J. H. Crikel, 6.30 u. ds. A. Breure Westbroek; Geref. Kerk Bodegraven 10 u. ds. Schoep, 6.30 u ds. Buitenhuls; Nleuwerbrug 9.30 u. ds. Buitenhuis, 6.30 u. ds. Scnoep; Ge ref. Kerk (vrijgem.) 10.30 u. en 16.15 u. ds. J. Rljneveld, IJmuiden; Evang. Luth. Kerk 10.30 u. ds. D. Pobuda; Evangelisatiekring 10 u. eredienst, 6.45 u. Victorie Trio. Boskoop Herv. Gem. 9.30 u ds. W. L. Heijmans 6.30 uds. A. de Leeuw; Geref. Kerk 9.30 en 6.30 u. ds. H. Dijk stra; Maranatha-mavo 11 u. ds. W. L. Heijmans; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 u. ds. J. Carller uit Lelden, Ge ref. Gemeenten 9.30 en 6. u. leesdlen sten; Evangellecentrum Nieuw Leven. 9.30 In Concordia de heer Th. Ver woerd; Verg. van gelovigen, 9.30 en 5 u. samenkomsten ln lokaal Nieuw- straat 27; Volle evangelie Bethel. 9.30 u. de heer J. Modderkolk; Vrljz. Prot. 10 u. In Rem. Kerk de heer P. van der Laarse; R.K. Kerk (dorp) 8,45 10 en 11.30; Ontmoetingscentrum Snijd el - wljk 9.30 u. Hlllegom Herv. Gem. 10 u. ds. J. Bronsgee6t. 7 u. ds. Hoogenkamp, Voorhout, Parkwijk 7.30 u. ds. J. Brons geest, Dorpshuls venneperweg 10 u. de heer G. N. Germans, van Haarlem. Geref. Kerk 10 en 7 u. ds. W. H. Pou wels, bed. H. A.; Chr. Gereformeer de Kerk 10 u. Leesdlenst. 3 u. ds. Car ller uit Lelden; Volle Evangelie Zen ding 10 u. samenkomst in Evang. Cen trum, Zijlsingel 2a, Leiden; voorgan ger: Evang. J. P. H. Zijlstra; dinsdag avond, 8 u. wekelijkse bijeenkomst; Volle Evangelie Gemeente 10 u. sa menkomst Nutsgebouw Van den En delaan; zondagavond 8 u. Bljbelstu- dlekring Klein Vreeswijk 3, Lisse; R. K. Kerk Par. St. Jozef 8.30 u. 10, 11.30 en 5 u.; Par. St. Martinus (zat.avond 7. U) 7. 8.60 10. 11.30, 12.45, 15.30 u. Hazerswoude Herv. Gem.* 9.30 u. en 6.30 u. ds. L. Boer; Geref. Kerk 9.30 u. ds Touwen. Ede. 5 u. ds. Brink. R. Kerk St. Bernardus Hoge Rijndijk (zat. 7 u.) 9.30 u en 11 u.; R.K Kerk St. Michael Hoge Rijndijk (zat. 7 u.) 9 u. en 11.30 u; R. K.Kerk Dorp (zat. 7 u.) 8, 10 en 11.30 u. Hoogmade Herv. Gem. 10 u. ds. P. De Kaag Kerk Hoofdweg, zondag u., 10 l 7 u. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem. (Dorpskerk) 9.30 u. ds. D. Bouman, van Katwijk aan Zee; 6 u. ds. H. W. Hemmes, Jeugddienst; Ontmoetlngs- kerk 10 u. Prof. H. Berkhof, bed. H. Avondmaal, 6.30 u. ds. H. J. van Ach terberg, van Lelden, bed. H. Avond maal; School Narcisstraat 1030 u. heer J. F. G. Slerat; Geref. Kerk 9.30 u. ds. R. de Vries 6.30 u. ds. G. van H sema; R.K. Kerk (zaterdag 7 u.). Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk 10 u. ds. Jac. de Vos 6 u ds. A. W. van der Plas, van Oolt- gensplaats; Oude Kerk 10 u. ds. A. W. van der Plas. van Ooltgensplaat 6 u. ds. J. P. van Roon; Ichthuskerk 10. ds. C. van den Bergh 5 u. ds. G. Zonneveld, van Valkenburg; Pnlël- kerk 9.30 u. ds. J. P. van Roon 6 u. ds. A. Romein, van Wezep; Groen van Prlnsterenschool 10 u. ds. A. Vink; Zee hospitium 8.45 u. Geref. Dienst; Zie kenhuis „Overduin" 2 u. ds. J. G. van Ieperen; WIJkgebouw „De Hoeksteen" 10 u. Pfarrer J. Koch uit Wallddm (Dienst ln de Duitse taal); Geref. Kerk Vredeskerk 9.30 u. ds. D. H. El- derman voorber. H. Avondmaal 5 u. ds. R. de Vrle6. Trlumfatorkerk 9.30 u. ds. G. van HalBema, voorber. H. Avondmaal 6.30 u. ds. D. H. Elder- an; Soetl beweging eredienst spr. MEJ. R. Monna, 4 u. Volle Evangelie Gem. (Voorstraat 100) dhr. Bulthuis 10 u.; Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. H. C. van der Ent; Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 9 en 7 u. ds. G. Roukema; Geref. Gem. (Remisestraat) 10 en 5 u. Leesdlenst; Geref. Gem. In Neder land (Kerkgebouw Louwestraat) dins dag 24 augustus 7.30 u. n.m. Ds. Wink; woensdag 25 augustus 7.45 u. Bijbelle zing door ds. V, d. Bijl ln de Geref. Gem. (Remisestraat); R.K. Kerk (ln Vredeskerk) 7 u. Camping Noord 7 u. Camping Zuid 8 u. Koudekerk Herv. Gem. 10 u. v.m. en 7 u. n.m. ds. J. Th. W. Quak; Ge ref. Kerk 10 u. v.m. ds. H. J. Swlerts, 7 u. n.m. ds AE v d Woude, van Lis se; RK. Kerk (Verenigingsgebouw) 10.15 u. v.m. Leiderdorp Herv. Gem. Dorps kerk 10 u. de heer J. van den Hoek Zuldzande; Gereformeerde Kerk Hoofdstraatkerk 10 u. ds. J. A. van Netten, 6.30 u. ds. G. van Loenen; Schepplngskerk 9 u. en half elf ds. G. van Loenen. In de dienst van 9 u. be vestiging van nieuwe ambtsdragers. 5 u. as. J. A. van Netten. Lelmuiden Herv. Gem. 9.30 u. ds. P. L. J. Wagenaar te Rhenen; Geref. Kerk 9.30 u. ds. Jos G. Los, 7 u. ds. J. Vos te Alphen aan den Rijn; R.K. kerk (zat. 7 u.) 7,30, 9,30 en 11.15 u. Lisse Herv. Gem. Grote Kerk 7 u. en 9. u. ds. J. van der Velden; Helve- tlakapel 10.30 u. ds. J. van der Velden; der kerk aan de Rijn; Chr. Geref. Kerk 10 u en 4.30 u. ds. D. H. Blesma; Geref. Gemeente 10 en 4 u. ds. W. Suy- ker; Geref. Kerk (Prinsessestraat) 10 en 4.30 leesdlensten; Oud Geref. Gem. 9.30 en 3.00 u. Leesdlensten; Aktie Kruistochten Nederland Maandagav. 8 uur ds. J. Gravendeel ln Welkom. R.K Kerk St. Agatha-zaterdagavond 7 u. 8.30 10.15 11.45 en 7 u.; Dependan ce Poelpolder zaterdagavond 9 en 11.30 u.; Marla-parochle zaterdaga vond 8.30 u, 10.30 12. en 5.30 u.; Engel bewaarders-parochie zaterdagavond 7, 7.30 u. 8.45; 10.45 (met kindercrè che) en 5.45 u. Nieuwkoop Herv. Gem. 9.30 u. ds. Zonneberg te Schevenlngen. 6.30 u. ds. G. van Doorn; Geref. Kerk 9.30 en 6.30 u. ds. Rinse J. A. Hanenburg; chr. Geref.Kerk 9.30 u. de heer J. van Leeuwen, 7.15 u. ds. D. J. Klein On- Onstenk te Maassluis; Rem. Ge ref. Gem. Geen opgaaf ontvangen; R. K. Kerk (zat. 7 u.) 7.30 9, 10.45 en 7 u. Nleuwveen Herv. Gem. 9.30 u. ds. J. Gebraad. 6.30 u. ds. N. J. M. Hoo gendljk te Oudshoorn; Geref. Kerk 9.30 u. ds. L. Oost 6.30 u ds. D. N. Wouters Amsterdam; R.K. Kerk (zat. 7 uur) 9. 10.45 en 5 uur. Nieuw-Vennep Herv. Gem. 9.30 u. ds. S.G. J. Goverts, 7 u. ds. H. A. Vis ser. Amsterdam; Dorpshuis. Venneper weg 10 u. de heer Germans van Haar lem; Geref. Kerk 9.30 u. ds. G. den Heeten, 4.30 u. ds. N. Korenhoff, Heem stede; Chr. Gereformeerde Kerk 9.30 en 4 u. ds. W. de Graaf; RK.Kerk 9 u. en 11 u. Noordwljk-Blnnen Herv. Gem. Vlnkenlaankerk 10.30 u. kand. A. H. de Jonge, Leiden; Geref. Kerk 9 u. kand. J. D. Cremer, 5 u. ds. H. LIJesen, Prod, bond mej. L. A. v. d. Voort te Heemstede RK Kerk (zat. 7) 8. 9.30, 11 en 12 uur. Noordwljk aan Zee Herv. Gem. 10 u. ds. D. Keunlng De Rank Of. Wer ner (Duitse Stichtingskerkdienst) So le Mlo 9.30 u. ds. A, L. Lapré, Geref. Kerk 11 u. kand. J. D. Cremer, Hoofd straatkerk 10 u, ds. LIJesen, 7 u. ds. S. Oegema, Oegstgeest, RK kerk (zat. 7) 7.30, 9 .10.30, 12 en 7 u. Noordwijkerhout Herv. Gem. 10 u. Dhr. Hoffenaar uit Voorhout; RK. St. Jozef (zat. 7 u.) 8 10 11.30 en 7 u.; R.K. St. Viktor (zat. 7 u.) 8, 9.30 ,11 en 6 u.; R.K. H. Hart van Je zus ln de Zllk (zat. 7 u.) 8.30 10 en .30 u. Oegstgeest Herv. Gem. 9 u. ds. M. J. wAgenvoorde, Pauluskerk 10 u. prof. dr. H. J. Heerlng Gemeentecen trum. 10.30 u. mevr. W. Hudlg-Se- meyns de Vries van Doesburgh (Rot terdam). 7 u. ds. J. Vegh (Amsterdam) 10 u. centrale klnderdlenst, Geref. kerk 10 u. ds. J. Vegh; Geref. Kerk vrijge maakt 8.30 en 3 u. prof. dr. L. Doekes RK kerk (zat. 7) u. 10.30 12 en 6 u, bo naventurakapel (zat. 6,30), 8 en 10 u. Oudewetering Herv. Gem. 9.30 u. ds. Halleman 6.30 u. ds. V. Wouden berg (jeugddienst); Geref. Kerk 11 u. ds. G. van Heeten te NleuwVennep 5 u. ds. M. VAN Harmelen te Alphen aan den Rijn; Rem. Geref. Gem. 7 u. dr. A. W. Cramer; R.K. Kerk Meer- kreuk (zat. 7 u.) 8.15 9.45 en 11.30 u. Rijnsaterwoude Herv. Gem. 9.30 u. ds. C. van der Wal te Hilversum; 7 u. ds. G. de Ru te Rotterdam; Chr. Ge ref. Kerk 9.30 u. dienst des Woords, 2.15 u. ds. G. Bouw te Schevenlngen; R.K. Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9.30 en 11.15 u. Rijnsburg Herv. Gemeente Grote Kerk 9.30u. ds. Van Gosliga, 5 u. ds. J. G. van Iperen, Katwijk, Bethelkerk. 9.30 u. ds. J. Batelaan Voorschoten 5 u. ds. Van Gosliga. Geref. Kerk Pe- trakerk 9.30 u. ds. J. C. van Egmond, Epe, 5 u. ds. Rooze, Valkenburg. Im- manuelkerk. 9.30 u. dhr. D. J. Brou wer, Katwijk 5 u. ds. J. C. van Eg- mond. Maranathakerk 9.30 u. ds. BiJ- leveld 5 u. dhr. D. J. Brouwer, Geref. Kerk vrijgemaakt 10 en 5.15 u. ds. K. Deddens; Evang. chr. gemeente (chr. mavo) 10 u. dhr. F. Nlemeyer, RK Kerk in tuinbouwschool (zat. 7), 10.30 u. Rljpweterlng R.K. Kerk (zat. 7), 7.30, 9, 10.50 uur. Sassenlieim Herv. Gem. 10.30 u. (ln Geref. Kerk) ds. A. Westra, 6.30 u. „Ontmoeting" Gem. Jeugddienst Ge ref. en Herv. Gem. voorganger drs. J. D. te Winkel; Gereformeerde Kerk 9 u. drs. J. D. t e Winkel, 7 u. ds. H. van der Berg; Chr. Gereformeerde Kerk 10 en 5 u. ds. L. S. den Boer; Ned. Prot. Bond 10.30 u. ds. H. N. Bierman van Breda; R.K. Kerk H. Pancratius zondag 8, 9.30, 11 en 5.30 u. Valkenburg Her. Gemeente 10 u. en 6.30 u. ds. G. Zonneveld; Ger. Kerk 9.30 u. ds. Rooze. 6.30 u. ds. J. Bljleveld Rijnsburg; Ger. Kerk vrijgemaakt 8.30 u. ds. K. Deddens, 5 u. leesdlenst. Voorhout Herv. Gemeente 10 u. ds. Hoogenkamp (H.A.); R.K. Kerk (zat. 7u.) 7.30, 9. 10.30, 11.45 en 5.30 u. Waddinxveen Herv. Brugkerk 9.30 ds. D. van Vliet 6.30 kand. B. van 't Veld, Amersfoort; Wijkgebouw 9.30 kand. B. van 't Veld Amersfoort 6.30 ds. T. van 't Veld; Bethel 9.30 ds T. van 't Veld 5 u. ds. D. van Vliet; Im- manuel 9.30 ds. N. Flink 7 ds. N. Flink Geref. Verenigingsgebouw 9.30 ds. B. Koekkoek, 6.30 ds. B. Koekkoek; Ont- moetingskerk9.45 ds. D. J. Modderaar 5 u. ds. D. J. Modderaar; Rem. Ger. Gem. 10.30 ds. L. van Rossum Voor burg; Oud Ger. Gem. in Ned. Zuid kade 158 10 u. en 6.30 u. Leesdienpt; Chr. Afgesch. Gem. 9.30 u en 5 u. ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gemeente 10 u. ds. J. M. Snijders (doopdienst)R.K. Kerk (zat. 7) 8. 10, en 11.30 u. Wassenaar Herv. Gem. Dorpskerk 9 u. toerlstendienst 10 u. Th. C. Fre- derikse 16 u. G. de Pater 19 u., J. A. G. van Zanten, Kievitkerk 10 u. Ds. J. T Groene kerkje in Oegstgt (Foto HoW Wiersma, Messiaskerk 10 u. ds. J.i Ju van Zanten; Dorpscentrum 9.30 u. M. Ottenvanger Oegstgeest; 0 Kerk Bloemcamplaan 10 en 19 u ai L. Bech, Zijllaan 10 en 19 u. dj ;n van der Meulen Ned. Prot. Bondl ge Kerkdam 10.30 u. ds. D. A. Wf R.K. Kerk H. Joseph (zat. 7) 7,30 -i 11.30 en 12.15 u, H. Wlllibrordus I 7)_8, _9.3°, 11 en 12.15 u.; Goede Be Zevenhoven Herv. Gem. 9.$ 1 ds. Reljenga; Geref. Kerk 9.30S, 7 u. ds. A. Treurniet te Woerden;! Kerk (zat. 7 u.) 7.45, 9 en 10.45 u. Zuidbuurtseweg (zat. 7.30 u.) 7$. en 11 u.; R.K. Christus Dienaar 1 (zat. 7 u.) 8.30. 10. 11.30 en 6 u Kerk Meerburg (zat. 7 u.) 8.45, Zwanimerdam Herv. Gem. ds. J. van Woerden te Middelburg.' u. ds. J. van Woerden te Midd«' K Herv. Ged. Dienst; Geref. Kerk u. nog onbekend, 6.30 u. ds. SJ mersma; Rem. Geref. Gem. Geen gaaf ontvangen; R.K. Kerk (zat.7 8, 10, 11.30 en 5.30 u.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 10