Geen sprake van zwevende koers voor de Franse frank Connally heeft betere kansen voor vice-president dan Agnew Premier van Ulster overlegt met Heath Euromarkt-steun voor dollar onmogelijk T wm KÜ 9H Genoeg om hele Roerbevolking te vergiftigen Nog geen akkoord na veertien uur praten over (IFest)-Berlijn TROEPEN VAN AUSTRALIË EN NIEUW-ZEELAND UIT VIETNAM BRIEVEN AAN JOODSE RUSSEN WORDEN NIET BEZORGD.... Panorama Amerika's presidentsverkiezingen 1972 (II) DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1971 fcEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 PARIJS (AP, Reuter) De Franse regering heeft de hoop verbrijzeld van diegenen die meenden dat de zes landen van de Euromarkt snel een gemeenschappelijk standpunt zouden be palen ter ondersteuning van de dollar. De regering van presi dent Pompidou heeft gisteravond verklaard dat er geen sprake kan zijn van een zwevende koers van de frank ten opzichte van de dollar. Op de vergadering van de EEG- ministers, heeft Frankrijk vandaag jn Brussel voorgesteld over te gaan tot twee dollarnoteringen voor het gebied van de Euromarkt, Een voor de officiële handel en een koers die door speculatie kan worden bepaald. Een dergelijk systeem bestaat al in België. Gisteren koesterde men in Brussel nog de hoop dat de zes Euro- marktlanden zich snel zouden ver enigen op een laten zweven van al hun eigen valuta. President Pompidou heeft zijn mi nisters opdracht gegeven een top voor te stellen van de Euromarkt- landen en de vier kandidaten voor de EEG in verband met de monetai re problemen. De Franse regering houdt dus vast aan de overeenkomst van.Bret- ton Woods van 1944, waar de munt eenheden aan goud werden gekop peld. Amerika wordt verweten door de Jongste maatregelen de regels van het Internationaal Monetair Fonds en van de Algemene overeen komst voor handel en tarieven (GATT) te hebben geschonden. Ook vindt de Franse regering dat het on mogelijk is de waarde van de inter nationale valuta te baseren op de dollar, die zelf de tol moet betalen van de onzekerheden van de nationa le economie van de Verenigde Sta ten. Twee plannen dus vandaag in Brussel. Want de Westduitsers zul len opnieuw voorstellen de valuta's s EEG-landen nauw aan el kaar te verbinden. Naar buiten, dat wil zeggen tegenover de dollar, wil men de koers van de Europese va luta laten zweven. Tot nu toe lijkt hiervoor een meerderheid te bestaan blnnefc de ministerraad van de EEG, maar de Franse regering koestert kennelijk de hoop ook België en Ita lië mee te krijgen voor haar ideeën. D» verwachting is dus gewettigd dat^et in Brussel wel weer eens een lange nacht zou kunnen worden. Intussen heeft ook de Europese mmissie, dagelijks bestuur van de omarkt, een plan opgesteld. Men wil een opwaardering van gulden en D-mark van enige procenten. De va luta's van de zes landen wil men in dubbel opzicht zwevend maken. Hoofdelementen van dit plan van de commissie zijn de volgende: de EEG-valuta's gaan geza menlijk binnen bepaalde grenzen zweven voor handelsverkeer met an dere landen, de marges worden van dag tot dag vastgesteld; de munteenheden van de zes landen mogen vrij zweven voor kapi taalverkeer met landen buiten de Gemeenschap; voor onderlinge transacties moe ten de EEG-landen vaste koersen aanhouden, waarbij heel kleine schommelingen mogelijk zijn. Aan dit plan zijn nog veel proble men verbonden, die de EEG-minis- ters vandaag en vannacht ongetwij- zullen laten passeren, ver controle en mar- feld de i zoals vragen geverschillen. Teniet gedaan De EEG-commissie heeft gister avond ook verklaard dat de VS door de instelling van de extra-heffing van procent op de Invoer in de VS in feite eenzijdig alle resultaten van de Kennedyronde hebben teniet gedaan. Inmiddels heeft Japan nog eens nadrukkelijk bekend gemaakt dat er niet gedacht hoeft te worden aan een revaluatie van de yen. De chaos in het monetair systeem wordt aan Amerika verweten. De gouverneur van de Japanse bank Sassaki heeft laten doorschemeren de Amerikaan se voorstel voor 'n oplossing van de crisis veelzijdige aanpassing van de wisselkoersen van de belangrijk ste valuta wel erg simplistisch te vinden. In de komende weken valt een di'uk overleg op hoog niveau te ver wachten. De club van tien (Ameri ka, Euromarktlanden, Japan, Cana da, Zweden en Engeland) zal wel licht spoedig bijeenkomen evenals het GATT. -w» mam* *•'.1 Het Noordfranse dorpje Of- franvïlle, ten zuiden van de kust plaats Dieppe, heeft niet zo heel veel te bieden, met uitzondering dan van een van 's werelds oudste bomen: de conifeer (taxis) bij de kerk. Deze indrukwekkende boom blijkt, zoals thans uit de archie ven aan het licht gekomen, reeds duizend jaar oud te zijn, want hij dateert van het jaar 971. Vijfling in Engeland Een 23- Jarige vrouw heeft gisteren in het Engelse Bolton een vijfling ter we reld gebracht, vier Jongens en een meisje. De vrouw was met hormo nen behandeld om de vruchtbaarheid te vergroten. Het echtpaar had al een dochtertje van vier. hONDEN, BELFAST (DPA, Reu ter) Na enkele dagen van betrek kelijke rust is het gisteren in de Noordierse stad Londonderry weer heftige schietpartijen tussen BOCHUM (DPA) Behalve va- met natriumcyanide blijken in «en vuilnisvijver bij Bochum in het Westduitse noordrijn-westfalen ook «eer giftige zuren te zijn gestort, voldoende om de hele bevolking van het Roergebied te vergiftigen! Dat is gebleken uit een chemisch onder hoek waarvan gisteren de resulta ten zijn gepubliceerd. Een woord voerder van de Bochumse gemeen teraad zei dat een slok van het wa ter uit de vijver al dodelijk is. Proefboringen hebben uitgewezen te het grondwater niet door de ver aten is aangetast. Deze worden nog tor een kalklaag van een meter tegen gehouden. Op de duur zal tee kalk echter door de zuren wor tel k komende dagen zullen Westdujt- militairen het water van de vij- *r neutraliseren, waarna het door to tien kilometer lange buisleiding k Castrop-Rauxel en Wanne-Eic- ®1 in de Emscher zal worden ge tempt. Deze leiding wordt zondag in Hbruik genomen. De vijver bij Bochum kwam vori- week in het nieuws toen bleek dat «r ongeveer 20.000 vaten cyaanzouten ®S«n, die bij vrij komen de lucht ®«t het zeer giftige blauwzuurgas teuden bezwangeren. "vee weken eerder was West-Duits- teid opgeschrikt door de ontdekking kt op 15 stortplaatsen in Noodr nJn-Westfalen en Neder-Saksen 3360 ton arsenicumhoudende kalkmodder *as gedeponeerd, die in een verla te0 mijn had moeten worden ge- Itort. Britse militairen en leden van de Ierse Republikeinse Leger gekomen. Daarbij kwam een burger om het leven. Hij was het 25ste dodelijke slachtoffer van de golf van geweld, die begin augustus is losgebroken. Nadat de onlusten in 1969 begonnen zijn in Noord-Ierland 85 mensen ge dood. Twee leden van de socialistische oppositie ln het provinciale Noordier- parlement, Hume en Cooper, zijn bij de incidenten tussen militairen burgers in Londonderry als on ruststokers gearresteerd. De twee af gevaardigden hadden met 300 ande re bewoners van de wijk Bogside als „menselijke barricade" een waterka non getrotseerd, dat de demonstran ten met rode verf bespoot. Gisteren is de Noordierse premier Faulkner naar het buitenverblijf van zijn Britse ambtgenoot Heath in Chequers gereisd, waar hij vandaag besprekingen zou beginnen over maat regelen om de crisis te beëindigen. Aan het overleg zal voorts worden deelgenomen door de Britse ministers Sirt Alec Douglas-Home (Buitenland se Zaken) en Maudling (Binnen landse Zaken). De bewoners van Noord-Ier- land zouden thans gedwongen wor den „terreur-belasting" te betalen om te voorkomen dat hun huis in brand wordt gestoken. Bij 't informatiebu reau, dat door de regering in he le ven is geroepen stromen klachten binnen van zowel protestanten alsr.- katholieken, die vertellen dat ge wapende mannen twee pond (ong. 17 gld) per week eisen ter verze- kring van de veiligheid van hun hui- De rk minister David Bleakly, die belast is met de verbetering van de betrekkingen tussen de godsdienstig groepen, zei gisteren, dat de bewo ners op het ogenblik op grote schaal geïntimideerd worden en dat er nog velen zijn die niet durven kla gen uit angst voor wraakmaatregelen Een honnderdtal Zweden en Fin nen van Ierse afkomst zal zich bin nenkort voegen bij het verboden Ier se Republikeinse Leger (IRA) in Noord-Ierland, aldus het in Malmö verschijnende blad Kvallsposten. Lei- van de groep zou een vljftigjari- man zijn, die in de winter var 9 met de Finnen tegen de Rus- heeft gevochten. Weer incident India-Pakistan aan de grens KARATSJI (AP) Pakistaanse eenheden hebben gisteren een aanval van een compagnie Indiase grens- veiligheidstroepen afgeslagen, zo heeft radio-Pakistan bekend gemaakt Bij deze actie werden 6 Indiase solda ten gedood en een groot aantal ge wond, aldus de radio. In de uitzending van radio-Pa kistan werd gezegd dat een Indiase soldaat gevangen werd genomen en dat de Pakistaanse troepen ook en kele wapens en een hoeveelheid mu nitie in beslag hadden genomen. Vol gens radio-Pakistan was de Indiase compagnie gisterochtend in het dis trict Rajshahi Oost-Pakistan bin nengedrongen. Engeland: 55 miljoen De bevol king van Engeland en Wales is boven de 55 miljoen gekomen maar het aantal inwoners van Londen neemt af. Uit de cijfers van de volksstel ling van april van dit jaar blijkt dat er in april 55.346.551 mensen in het Ver. Koninkrijk woonden en in Londen 7.379.014 in 1961 woonden er nog 7.992.443 personen in de stad. Hij verveelde zich Een 17-Jari- ge jongen heeft gisteren in Parijs van uit een hotelraam voorbijgangers be schoten, van wie hij er drie verwond de. Tegen de politie zei hij: „Aan vankelijk schoot ik op vuilnisemmers, maar dat ging me vervelen". Piloot gevlucht Een piloot van de Iraakse luchtmacht is gisteren met een Mig-straaljager op het vliegveld van Abadan (.Perzië) geland en heeft om politiek asiel gevraagd. Vijf jaar voor dronken prins BEIROET (AP) Een Libanese rechtbank heeft gisteren prins Ab- doel Mohsen Ben Saoed Abboelaziz, een neef van Honing Feisal van Saoedi-Arabië, tot 15 jaar dwangar beid veroordeeld, welk vonnis later tot vijf Jaar werd verminderd. In het vonnis werd gezegd dat de straf was verlicht omdat de prins "dronken' en niet volledig bij zinnen was", toen hij in een nachtclub in Beiroet een chemicus met 'n mes stak. De leraar die verbonden is aan de Amerikaan se universiteit te Beiroet, werd voor zijn leven verlamd. De rechtbank heeft verder bepaald, dat de prins het slchtoffer een scha devergoeding van 700.000 gulden moest betalen. CVan onze correspondent) BONN (GPD) De ambassa deure van Amerika, Engeland, Frank rijk en de Sowjet-Unle hebben van nacht in West-Berlijn besloten him onderhandelingen voor een regeling van de kwestie Berlijn maandag voort te zetten. Tot die "denkpauze" werd besloten na een bijeenkomst, die met enkele onderbrekingen 14 uur duurde en alleen al daardoor de hoop had doen herleven, dat de di plomaten nu tot een overeenkomst zouden komen. Na afloop van deze vergadering (de 32ste) zei Amerika's ambassa deur Kenneth Rush vannacht: "Alle details zijn besproken en wij hebben werkelijk vooruitgang geboekt. Van het komende gesprek wordt zeer veel verwacht". De ambassadeurs waren in anderhalve week tijd zes keer bijeen geweest. Hun naaste me dewerkers, die vroeger de technische voorbereidingen voor het overleg hadden getroffen, speelden in deze periode geen rol meer. Aangenomen werd dan ook, dat het nog slechte om politieke beslissingen kon gaan. De absolute geheimhouding maak te een beoordeling van het overleg moeilijk. De algemene indruk onder de waarnemers in West-Berlijn is echter, dat de diplomaten op de kern punten (de controle op de wegen tus- CANBERRAGON (Reuter) Alle Nieuwzeeland- se gevechtstroepen in Zuid-Vietnam (260 man) zullen „tegen het einde van dit Jaar" teruggetrokken wor den, aldus heeft de premier in het parlement verklaard. Een besluit hiertoe was genomen na overleg met Zuid-Vietnam, de VS en Australië. De Australische premier heeft even eens bekendgemaakt dat het meren deel van de Australische troepen te gen Kerstmis van dit Jaar uit Viet nam zal worden teruggetrokken. Alleen Australische adviseurs en manschappen belast met de oplei ding, zullen volgend Jaar in Zuid- Vietnam blijven, „mits zij gewenst zijn en mits bevredigende regelingen kunnen worden getroffen". Austra lië heeft op het ogenblik 6.000 man in Vietnam. Zuidvietnamese militairen hebben gisteren 142 Noordvietnamese solda ten gedood tijdens een gevecht in het uiterste noorden van Zuid-Viet nam, aldus het opperbevel in Saigon. Aan de kant van Zuid-Vietnam vie len 22 man. Het was de tweede gro te slag binnen een week tussen strijdkrachten van Hanoi en Saigon om de keten van versterkingen in het niemandsland tussen de twee staten. Het dagblad Lap Troeong, dat doorgaans de mening van de Zuid vietnamese vice-president Ky weer geeft, kan niet meer verschijnen, daar geen enkele onderneming het langer wil drukken. Volgens de eige naar hebben de drukkerijen die be reid waren, een anoniem dreigement ontvangen. Het blad had een oplaag van 20.000. sen de bondsrepubliek en West-Ber« lijn, de vestiging van een Sowjet- russische handelsvertegenwoordi* ging en de band tussen West-Berlijn en Bonn) nog altijd niet tot een ak koord zijn gekomen. Het zou daarbij niet mogelijk zijn de onderwerpen achtereenvolgens af te werken. Het Westen wacht op enkele doorslagge vende concessies van de Russen, waarna het hele "pakket" moet wor den aangenomen. JERUZALEM (Reuter) De Is raëlische minister van Verbindingen Sjimeon Perez heeft de Sow jet-Unie ervan beschuldigd de internationale postwet te overtreden door brieven die aan Sowjetrussische Joden zijn gericht, niet te bezorgen, zo is gis teren in Jeruzalem meegedeeld. De brieven bevatten voor het me rendeel uitnodigingen om naar Israël te komen, een onmisbare voorwaarde wanneer een Sowjetrussische Jood wil emigreren. Zonder een dergelijke uitnodiging behoeft hij niet eens te beginnen met de poging om een uitreisvisum te krijgen, want de Sowjet-Unie laat Joden alleen in het kader van gezinshereniging emi* greren, Perez zegt klachten te hebben ge kregen van mensen die herhaalde lijk aangetekende brieven naar de Sowjet-Unie hebben gezonden die blijkbaar niet zijn bezorgd. Mislukte ontvoering Twee ge wapende mannen hebben gisteren 'n mislukte poging gedaan de voorma lige Argentijnse legercommandant Alsogaray te ontvoeren. Het tweetal wachtte hem by zijn woning in een noordelijke voorstad van Buenos Aires op. Er ontstond een handge meen, waarbij de overvallers ten slotte ook enige schoten losten waar door Alsogaray licht aan het hoofd werd gewond. Toen er mensen op de schoten af kwamen, namen de twee de wijk. Bus in ravijn Een honderdtal kilometers van de Marokkaanse stad Casablanca is gisteren een bus in een ravijn gestort. Vijfenveertig in zittenden, allen Marokkanen verlo ren het leven en vijfentwintig wer den gewond. Visserij grens De regering van IJsland heeft officieel laten weten dat zij van plan is per 1 september 1972 een visserijgrens van 80 kilo meter rond de kust in te stellen, of er een overeenkomst met andere lan den zal zijn tot stand gekomen of niet. De huidige grens is 18 kilome ter. Komplot in Bolivia Het Boli viaanse dagblad „Ultima Hora" meldt dat de veiligheidsdienst een komplot tegen het bewind heeft ontdekt van officieren en politici van de revolu tionaire nationalistische beweging en de socialistische Phalanx. Er zijn 30 arrestaties verricht. WASHINGTON (GPD) In dit vroege stadium van de verkiezingen voor het presidentschap in 1972 gaat het niet zozeer al om de strijd die president Nixon denkt te gaan le veren tegen zijn opponenten als wel om de strijd om Nixon zelf. Het gaat erom welke fractie binnen de Re publikeinse partij de toon* zal aan geven voor het presidentiële beleid van 1972-'76. Deze strijd om de presi- Door mr. H. Leffelaar dent binnen zijn eigen partij heeft twee symbolen: de vice-president Spiro Agnew en de minister van Fi nanciën, de Texas-democraat John Connally, die ex-minister David Kennedy verving. Sipro Agnew is de oogappel van de conservatieven geworden, vooral na zijn aanvallen op de „liberale pers" en op de naar zijn mening te vrij moedige commentatoren van de na tionale televisie. Met diens steun dacht president Nixon zijn voordeel te kunnen doen in de tussentijdse verkiezingen voor het Congres in 1970. Maar de uitslagen bewezen dat de Amerikanen Agnews uitspraken te scherp vonden. De vice-president werd dan ook volgens de keiharde spelregels van de partijpolitiek in de Verenigde Staten voorlopig „op ijs" gezet. Maar deze nieuwe rol, die van de zwijgzame en buigzame dienaar van Nixons politieke strategie, dag Ag new zoals iedere vice-president slecht. Hoe slecht, bleek vooral uit zijn eer ste reactie op het bezoek van de Amerikaanse pingpong-ploeg aan Peking. Angew stelde zich toen te weer tegen de toenadering tot Chi na. Daarna kwam zijn zomerreis naar elf landen, die door de Ame rikaanse pers scherp gekritiseerd is, o.m. door zynlof voor de zwarte lei ders van Afrika aan wie, aldus Ag new, de voormannen van de Ameri kaanse negers wel eens een voor beeld zouden kunnen nemen. Veelzeggender nog was de ont hulling dat vice-president Agnew door Nixon onkundig was gelaten van Kissingers reis naar Peking om Nixons bezoek voor te bereiden, en dat hij evenmin tot diegenen had be hoord die. enkele uren voordat de president zijn bezoek aan China we reldkundig maakte, werden inge licht zoals het geval was met een aantal ambassadeurs in Washing- hington. Voor politici zijn dat tekenen aan de wand, en men moet aannemen i dat Spiro Agnew die tekenen heeft begrepen. Niettemin is hij nu de in zet geworden van conservatieve re publikeinen die het niet eens zijn met Nixons voorgenomen toenade- rings-politiek ten aanzien van China ilaat staan met de mogelijkheid dat Formosa uit de Verenigde Naties zou worden gezet), en die pressie op de president proberen uit te oefenen om Agnew in 1972 aan te houden als vice-president. Tot deze conserva tieven behoort de in 1970 gekozen Senator James Buckley. Maar ook Buckley heeft inmiddels ingezien, dat er, wanneer de president Agnew zou laten vallen, voor de conserva tieven geen alternatief is. Men kan zich moeilijk voorstellen dat de con servatieven in dat geval uit ergernis op een Democraat zouden gaan stemmen. John Connally de voormalige gou verneur van Texas, die werd gewond in de auto waarin president Kenne dy werd doodgeschoten, en de be schermeling van ex-president John son. die door Nixon werd benoemd als opvolger van de Republikeinse minister van Financiën Kennedy, vertegenwoordigt het symbool van de gematigde Republikeinen. Zij ho pen dat hij Nixons vice-president zal worden in 1972, omdat een combina tie-Nixon-Connally naar hun me ning de grootste kansen maakt en ook omdat Nixons beleid door die keuze een liberalere inslag zou krij gen. De reden waarom minister Con nally een goede kans heeft om Ag new te vervangen, is het eenvoudige politieke feit dat de staat Texas, waar hij vandaan komt, 25 kies mannen in het kiescollege heeft en daarmee op vijf staten na de be langrijkste overwinning ls die een politicus op weg naar het Witte Huls kan boeken. Daar is president Nixon niet ongevoelig voor. Tenslotte raak te hij Texas in 1968 met minder dan 40.000 stemmen kwijt aan Hubert Humphrey! Winstkans in zuiden Nixons verkiezingsspecialisten zijn er zich dan ook van meet af aan bewust van geweest, dat de grootste Republikeinse winsten te boeken zijn in het zuiden, en niet in de geïndustrialiseerde steden van 't noorden die met hun grote vakbon den vrijwel altijd voor de Demo craten hebben gestemd. Het zuiden echter is traditioneel ook vrijwel het privé-verkiezingsdomein van de De mocraten, behalve, dat er in 1968 'n afvallige Democraat zich onaf hankelijk verkiesbaar stelde, en ver volgens niet minder dan vijf staten Alabama, Arkansas, Georgia, Louis ia na en Mississippi), van zowel de De mocraten als van de Republikeinen afkaapte. Deze kaper op de kust was de ex-gouverneur van Alabama Ge orge Wallace. Geen wonder dat president Nixon, met het mogelijke schrikbeeld van op nieuw als minderheidspresident ge kozen te worden en als geslepen po liticus er zich op heeft toegelegd om het zuiden voor zich te winnen. De manier waarop hij het zuiden pro beerde In te palmen, werd spoedig duidelijk: door zich aannemelijk te maken op de enige twee gebieden die voor het zuiden van groot be lang zijn, de katoenindustrie en het rassenvraagstuk. Voor de katoenindustdie was het van belang dat de goedkopere Ja panse import aan banden werd ge legd. Dat werd bereikt nadat Japan vrijwillig, maar niet zonder pressie, besloot zich aan bepaalde quota te houden, 't Rassenvraagstuk was ge compliceerder, en 't meest gevoelige punt daarbij was de integratie van de scholen. De regering-Nixon nam als eerste stap van het begin af aan op dit punt een met opzet ver warrende positie in. Hoe verwarrend, bleek dezer dagen uit wat nu be kend staat als de justin-zaak".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9