edragscode bij afvloeiing Ian personeel in de maak ierste twijfel aan Nederlands trouw ER-voorzitter De Pous er ■i Aardgasput braakt hels lawaai uit 'Superman' Otto Akron is sterker dan 180 paarden Nieuwe uitgaven Kwaliteit van drinkwater is in gevaar" EN JAAR NA WASSE NAAR (3 EN SLOT) h SpERDAG 19 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAOINA 7 (Van onze sociale redactie) j|j» 1NINGEN De Raad voor de Arbeidsmarkt werkt aan ie, jsregels, die in acht moeten worden genomen bij belang- (ijzigingen in de personeelsbezetting van bedrijven. idb 1. W. de Pous, voorzitter van ■«mi -Economische Raad, zei dit !dag bij de installatie van de q |e arbeidsmarkt voor de pro- Groningen. De Raad voor de H markt die een aantal regio- a itakkingen krijgt, is een spe- uai BR-oommissie, die zich bezlg- net het arbeidsmarktbeleid, i te veel worden bedrijven ver oor veranderingen met een eel karakter, die tot abrupte eëJpS van personeel leiden. Men ten leren deze veranderingen als een permanent gegeven, e iedere onderneming reke- Oet houden. Alleen dan zal ans hebben het proces te en en tijdig maatregelen te Rode cijfers doegtijdig signaleren van be- schommelingen in het per estand is dringend geboden, de taak van de ondernemer lier op de pols van het onder- sgebeuren te houden. Voorko- oet worden dat uiteindelijk de eijfers" tot overhaast hande- pleitte, de SER-voorzit- een centraal fonds, waaruit roorzieningsmaatregelen kun- iden gefinancierd. Met zo'n sneller worden gereageerd leringen op, de arbeidsmarkt, de werkloosheid daardoor eruggedrongen zouden even- 141 lddelen, die nu bestemd zijn ploosheidsuitkeringen, mede fonds gereserveerd kunnen Eenvoudig werk loekomst, aldus drs. De Pous, nog moeilijker worden ar- chten te vinden voor wat lig werk" wordt genoemd, te betwijfelen of de inscha- ran gehuwde vrouwen, waar- )g vele belemmering moe- iiirgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Pleter. z. v. J. P. G. Jansen en caar. Dennis, z. v. W. J. Vijl- E. Zegeling Johannes Paulus - - v. P. 'C. Sloos en T. M. Simone Desiree, d. v. S. Me ij gaarden en G. Jonker. Lloyd, z. v. P. J. Heal en G. iDesiré Maria Gerardina, d. v. reef. Duivenvoorden en M. H. Dui- le. Saskia, d1. v. P. de Hongh A. C. Avezaat, Danielle, d. v. ader Reijden en V. M. Ouds- Pleter, z. v. C. J. Dekker Jager. GETROUWD ttTrikit en L. J. H. Ferrier. ten worden weggenomen, op den duur voldoende compensatie zal bie den. Volgens drs. De Pouw zullen bo vendien belemmerende factoren (vooral het huisvestingsprobleem) paal en perk stellen aan de toena me-mogelijkheid van buitenlaindse arbeiders. Tegen die achtergrond heeft de Raad er dan ook met grote klem op aangedrongen dat spoedig wordt nagegaan wat de kosten en baten zijn van de inschakeling van buitenlanders in ons arbeidsproces. Schrik in Groningen ZUIDBROEK De mensen in de Groningse plaatsen Noordbroek en Zuidbroek zijn gistermorgen ge schrokken door een lawaai, waar door horen en zien hun verging. Het leek wel of er een vloot van honderden vliegtuigen laag over kwam. Het kabaal werd veroor zaakt doordat in een boorput van de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) onverwacht een gaslaag werd aangeboord, die on der hoge druk staat. De aangeboorde gaslaag ligt boven het bestaande gasreservoir. Door de grote druk kwam plotseling met onstuitbare kracht en veel rumoer gas en boorspoeling uit de boor put. Een dergelijk verschijnsel komt wel meer voor in het Groningse aard- gasgebied. De boorput wordt dan direct afgesloten door middel van een bediening op lange afstand. Hoe het kwam moet nog worden uitgezocht: de afstandsbedie ning werkte gisteren niet. Toen moesten de afsluiters langs andere weg in werking worden gesteld. Dat kostte twee uur. Intussen bleef de put gas en boor spoeling spuien, waarbij de omwo nenden niet alleen op het onheil spellend lawaai maar ook op een dringende gaslucht werden getrac- treerd. De brandweer nam het zekere voor het onzekere en stond paraat. Zij hoefde echter niet in te grijpen. De NAM had na enige uren de toe stand weer in de hand. Het vrijkomende gas werd met fakkels onschadelijk gemaakt en de put werd buiten werking gesteld door het inpompen van boorspoeling. ROTTERDAM Sterke man Otto Akron was gisteren op het Rotter damse vliegveld Zestienhoven met een nieuwe stunt. De in Voorburg wonende krachtpatser speelde het klaar, twee sportvliegtuigen, een van 115 en een van 65 pk, met hand kracht tegen t>e houden. *De motoren van de „kisten" draaiden gisteren op volle toeren, maar ze kwamen geen meter vooruit. Otto Akron werd al eerder bekend door zijn spectaculaire stunts. Zo deed hij onder meer van zich spre ken door het optillen van een paard, het torsen van het volledige ADO- elftal en zijn optreden in het Circus Toni Boltini. Telepaten tegen de normalen Een man die dubbel deed, Leo nard Daventry. Uitgave Meulenhoff Amsterdam. De confrontatie tussen telepaten en normalen, die nu alleen nog maar in het karikaturale plaats vindt. krijgt in dit boek in de toe komst schrikwekkende afmetingen. Daventry's sympathie staat daarbij aan de zijde van de paranormalen die in de volkomen ontwrichte we reld van die tijd nog een normaal gevoel voor menselijke relaties blij ken te bezitten en uiteindelijk uit so ciaal gevoel de macht over nemen. In "Een man die dubbel deed" wor den enkele lijnen vanuit het heden tot in een toekomstige absurditeit doorgetrokken: de mens die in een volkomen gereglementeerde con sumptiemaatschappij niet meer kan drijven op welke emotionele stabili teit dan ook. De telepaat Coman vindt echter in zijn relatie met twee vrouwen de sleutel voor een nieuw werkelijkheidsbeeld. Overigens is deze lief edesrelatie van een prach tige volwassenheid, zonder de ge bruikelijke gemelijkheid waaraan sf-schrijvers zich vaak te buiten plegen te gaan. Einde van een krantenimperium Jammer van de aarde, Ernest Hill. Uitgave Meulenhoff, Amster dam. Het mensdom organiseert zich al leen maar in tijden van tegenspoed en "In den beginne was er slechts het woord". Tussen deze twee the ma's als eikaars tegenpolen beweegt zich Hills boekje. Een intelligente en vrolijke essef-satire over het door 'n krantenimperium beheerst heelal, waarin de mens ondergeschikt dreigt te worden aan computers die teksten spuien die tot consumptie aanzet ten. Vechtpartij Zuidmolukkers in zwembad WORMERVEER Een politie macht van verscheidene tientallen agenten uit de gemeenten Wormer- veer, Zaandam, Krommenie en Heemskerk heeft woensdagavond moeten optreden by een tumultueuze vechtpartij tussen een twintigtal Mo- lukkers en het personeel van het zwembad De Watering in Wormer- veer. Oorzaak van de vechtpartij was het feit dat op het terras van het zwembad een Molukker het glas bier van een Nederlander omgooide. Toen deze daarop reageerde met: „Moet dat?" sprongen hem twintig Moluk- kers op de nek. In een minimum van tijd ontstond een vechtpartij, waar bij tafels, stoelen en bakstenen door de lucht vlogen. Alle ramen van de hal en het kantoor sneuvelden. Bin nen vijf minuten kwam er een eind aan de vechtpartij, nadat een van de zweminstructeurs een schuimblus apparaat op de vechtenden richtte. Deze waren toen snel het zwembad uitgewerkt. Buiten gingen de Molukkers echter door met het ingooien van ramen. Toen de Ijlings gealarmeerde poli tiemacht verscheen werd een snel einde aan de schermutselingen ge maakt. Sublieme situaties De sprekende steen, Isaac Asi- mov, uitgave Bruna. Twaalf verha len die tussen 1954 en 1967 werden gepubliceerd. Met veel verve schetst Asimov een aantal sublieme essef- situaties. Het verhaal „Paté de foi» gras" over de gans met 't gouden el is niet alleen wat uigangspunt maar ook wat uitwerking betreft een van de leukste dat we ooit lazen. Aan horror grenst De Biljartbal', waarin een duel tussen de theoretische en praktische mens wordt uitgevoch ten. Nederlandse essef Werelden onder de horizon, Carl Lans. Uitgave A. J. Lui ting h, Laren. Lans behoort tot één van de weinige Nederlandse auteurs die essef niet alleen zijdelings beoefenen. Hij kan dat mis schien alleen daarom doen, om dat hij naast de schrijverij nog een baan heeft. In leder geval lijdt zijn schrijverswerk niet onder deze amateuristische sta tus. Zijn Werelden onder de ho rizon bezitten een verrassende frisse essef-kijk. Het is vaak een beetje moeilijk om dit genre los te maken uit het oude Ame rikaanse referentiekader en Je toekomstwereld in Den Haag voor te stellen, maar het went en dat bewijst Lans' kracht tenslotte. Het onderhavige boek bevat een aantal verhalen, waarvan er zoals het hoort en kele beter zijn dan de andere. Geen enkel van de verhalen is echter niet lezenswaard. In een land dat wat science fiction be treft geen noemenswaardige traditie bezit wil dat wel wat zeggen. Ir. T. Verheul DEN HAAG „Als de kwaliteit van het oppervlaktewater niet aan zienlijk wordt verbeterd zal het voor de drinkwaterbedrijven moeilijk zo niet onmogelijk worden continue en betrouwbaar drinkwater te leveren. Zelfs niets met de modernste tech nieken". Dat zegt ir. T. Verheul van het Rijksinstituut voor de Drinkwa tervoorziening. Volgens ir. Verheul kampt het Rotterdamse waterwin bed rijf De Berenplaat, een van de modernste in ons land al met moei lijkheden. Bij lage stand van de rivieren en in geval van calamitei ten hebben de beschikbare bekkens onvoldoende capaciteit om een con stante kwaliteit te garanderen. „Ondanks een zeer intensieve be werking van het water en een zorg vuldige nabewerking om reuk- en smaakbezwaren op te heffen voldoet het Rotterdamse drinkwater niet aan de eisen, die we er aan zouden moe ten stellen", aldus ir. Verheul. Het probleem is urgent omdat berekenin gen leren, dat in het Jaar 2000 drie maal zoveel drinkwater beschikbaar moet zijn als op dit ogenblik. iDEN Niet duidelijker de tegenstelling tussen het alukse streven naar onaf- ftjkheid en het Nederlandse ale verleden dan in de naam ie stichting die het sociaal- P. Wattimena nu radicaal culturele werk onder de Alphense Molukkers gaat bundelen: Capitan Jonker. Deze Capitan Jonker was een bewoner van het eiland Mani- pa, die in dienst trad van de Ver enigde Oostindische Compagnie en op bloedige maar uiterst verdien stelijke wijze hielp bij de onder werping van 't Indonesische eilan denrijk. In Masohi (Zuidmoluks voor on derling hulpbetoon) Communicatie, een uitgaven van de Stichting voor Sociaal Cultureel Vormingswerk wordt hij de Vader des Vader lands genoemd waarmee de verge lijking wordt opgeroepen met "on ze" Willem de Zwijger. Een merk waardiger tegenstelling is niet denkbaar, maar het bewijst eens te meer hoe de Zuidmolukkers de Ne derlanders op zoek naar specerijen en andere handelswaar hebben er varen als bevrijders. Op de een of andere manier is dat nog zo want de stichting die de naam van Ca pitan Jonker draagt werd op 7 ja nuari 1971 opgericht met een start subsidie van f 1500,- van CRM en de gemeente Alphen, waar zoals be kend een Zuidmolukse woonwijk is. Eén van de oprichters is de der tig-jarige H. P. Wattimena, lan ge tijd, woonachtig in Alphen maar nu gevestigd in Rotterdam, die te vens nog bestuurslid is van de Stichting Pembangunan Maluku, die in Juli J.l. werd opgericht en het landelijk opbouwwerk onder de Zuidmolukkers ter hand neemt. De heer Wattimena is een dui delijk vertegenwoordiger van de tweede generatie van Zuidmoluk kers in Nederland. Hij spreekt vloeiend Nederlands, waarbij hij zijn woorden zorgvuldig kiest, is thuis in ons politieke bestel en vol ledig op de hoogte van de tegen stellingen binnen onze samenle ving. Men zou van hem kunnen verwachten dat hij zich hie'r volle dig thuis voelt en nauwelijks be hoefte heeft om naar de Zuid-Mo- lukken terug te keren, die hij als kind verliet. Niets is minder waar: in de loop van een gesprek in een Leids restaurant zegt hij: "Ik heb nog hoop. Als je een echte Zuidmo- lukker bent, blijf je trouw aan Je idealen. Ik ben hier, maar mijn moeder zit daarginds. Mijn vader sneuvelde in de KNIL tegen de Ja panners. Eenmaal moeten we toch vrij kunnen zijn". Die bijna onrealistische trouw aan de Zuidmolukse idealen blijkt ook wannéér de heer Wattimena vertelt over een tocht van Alphen se Zuidmolukkers naar Paleis Soest- dijk, waar ze tijdens het verjaar- defilé voor de eerste maal in 21 jaar de koningin zagen aan wie ze een pop in Zuidmolukse kleder dracht overhandigden. De heer Wattimena noemt het een hoogte punt in zijn leven. Staat de Zuidmolukse trouw aan Nederland nog overeind, langza merhand echter groeit het besef dat de Nederlanders al lang niet meer trouw zijn en in het gunstig ste geval niet kunnen zijn aan de aan de Zuidmolukkers gedane belof tes. Langzaam dringt het tot hen door dat zij de verwezenlijking van de idealen zelf ter hand moeten nemen. De eerste fase daarvan noemt de heer Wattimena het be vorderen van eenheid in de Zuidmo lukse gelederen door sociaal-cultu reel werk. Hoe gaat dat in de praktijk bijvoorbeeld in Aiphen? De in Januari opgerichte Capi tan Jonker Stichting overkoepelt een aantal al bestaande organisa ties die op plaatselijke niveau werkzaam waren. Dat zijn o.a. Masoh, een organisatie die in 1968 is opgericht en Zuidmolukse en Alphense Jongeren bij elkaar wil brengen via allerlei activiteiten zo als een volksdansgroep, gespreks- avonden etc.; De plaatselijke afdeling van de Molukse Kerkelijke Jongeren Organisatie PPKM (de Zuidmoluk kers hebben een eigen kerk de GIM die aan de Nederlands Her vormde Kerk verwant is) En de sportclub Fad jar die zich met volleybal bezighoudt. Behalve het instant houden van deze organisaties en de uitbouw van hun activiteiten is voorshands een eigen gebouw het belangrijkste doel van de Capitan Jonker Stich ting. Op het ogenblik vinden alleen maar kerkelijke activiteiten plaats in het kerkgebouw. Voor het so ciaal-culturele werk zijn de Alphen se Zuidmolukkers aangewezen op de kantine van de Alphense ge meentelijke sociale dienst. Voorts zijn er contacten met het gerefor meerde en hervormde Jeugdwerk, waarmee gezamenlijke avonden worden georganiseerd. Aan dat nieuwe gebouw, dat CRM voor 90% zal moeten gaan fi nancieren stellen de Zuidmoluk kers ambitieuze eisen. Het zal een bar, ruimte voor een crèche, voor toneel, kantoor en een huiswerkin stituut moeten bevatten. Over de verwezenlijking ervan valt nog wei nig te zeggen. Er zijn contacten met de gemeente Alphen, die het laatste woord heeft. Graag De heer Wattimena wil ook graag nog wat kwijt over de Pemban gunan Maluku die in Juli het dag licht zag. De Alphense Capitan Jonker Stichting vormt met tal van andere van dergelijke stichtingen (die het afgelopen Jaar na het nieuwe beleid van CRM als padde stoelen uit de grond rezen) de ba sis voor dit orgaan, waarin tal van prominente niet politieke Mo lukkers zoals prof. mr. Sijatouw uit Wassenaar, de zuster van ir. Manusa etc. zitting in hebben. De Pembangunan Maluku heeft zich naast coördinatie nog een viertal andere taken gesteld; de bijstand aan Molukkers in Nederland en op de Zuidmolukken; de bemiddeling bij de Jeugd en de repatrieëring. De taken zijn verdeeld over vijf groepen van verschillende samen stelling. De heer Wattimena laat mij de stichtingsacte en de taak stelling zien: het geheel maakt een degelijke ihdruk en dat brengt ons weer terug op emotionele uitbar- stigen als Wassenaar en Roermond nog vorige maand. Ook bij de heer Wattimena heerst het gevoel dat men overal aantreft in de Zuidmolukse ge meenschap, namelijk dat Wasse naar iets nieuws heeft ingeluid. Wat Roermond betreft heeft hij 't gevoel dat er zo langzamerhand iets mis is met het optreden van het Nederlandse politie bij derge lijke gebeurtenissen. "Het lijkt wel oorlog, als er ook maar iets ge beurd met Zuidmolukse Jongeren, dan rukken ze uit met machinepi stolen. De Nederlandse regering wil ons onderdrukken. Ze licht de Ne derlandse bevolking verkeerd voor. Op deze manier grijpen de Zuid molukse Jongeren wel naar wa pens. Ook zij die met geweld nleta van doen willen hebben worden ra dicaal. Ik zou wanneer ik vroeger in Nederland had moeten stemmen op de christelijke partijen hebben gestemd. Dit soort gebeurtenissen, maken dat Je er anders over gaat denken. U kunt me nu radicaal-Pro gressief noemen: links".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7