Leefruimten' onderin flats in Merenwijk Nog 'rommel' bij Roodenburg POLITIEKE SITUATIE IN GEWEST Alpha in verdrukking DAF-DAG BALLY Leidse raad komt weer bijeen ZO ONTVANGT LEIDEN NIEUWE STUDENTEN ihluüüDAG 19 AUGUSTUS ^971 LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN De kans bestaat dat gedurende de eerstkomende >aar jaar in de Merenwijk nog niet kan worden beschikt over aantal definitieve voorzieningen, die voor een goed leef- en «milieu toch dringend gewenst zijn. B. en W. denken hier- iij aan een winkel voor dagelijkse levensmiddelen, een dokters praktijk, een crèche en aan ruimte voor een opbouwconsulent, asociale raadsvrouw en de doorstromingsambtenaar. Voorts er behoefte aan een gelegenheid voor diverse blokactivi- eiten, zoals het houden van vergaderingen en kerkdiensten, leels zullen deze faciliteiten te zijner tijd kunnen worden ndergebracht in het geprojecteerde wijkwinkelcentrum en/of en buurthuis, doch voorhands zal nog naar een tijdelijke op- -s-"" ten dienste van de bewoners moeten worden gestreefd. )e commissie blokvoorzieningen heeft geadviseerd in de onder- uizen van het complex van 256 woningen enkele ruimten ge- Jiikt te maken. B. en W. vragen de raad een krediet. In het kader van de renovatie van bijdrage aan de Christelijke Gere lde woningwetcomplexen volgens ft in overleg met de Federatie van loningbouwcorporaties opgestelde pntieschema hebben in de afge- ;n Jaren 621 woningen een verbe- ng ondergaan. Inmiddels is ook plan van het architectenbureau van S tra alen N. V. te Zeist voor itengewoon onderhoud en verbe- ring van 114 woningen van de ngbouwvereniging „Eensgezind rt kampstraat e.o.) voor uitvoering ^eed. De minister van Volkshuis- en Ruimtelijke Ordening teft bericht, dat hij zich ermede tb 'n vereniëen> dat de uitvoering u' p de werken aan deze 114 wonin- in wordt opgedragen aan het aan- anersbedrjf firma. F. J. en J. J. A fcgni te Leidschendam voor f de woningen te treffen ilorzieningen bestaan uit het her- *o dien respectievelijk re) raieuwen van daken, schoorstenen «I men, deuren, kozijnen, plafonds, «ren, gas- water- en elektrici- ilsleidingen, alsmede uit het sti wwen van de keukens en het aan- engen van douche-cellen. Waar dig zullen voorzieningen worden troffen tegen vochtdoorslag. Het ligt in het voornemen om aan bewoners voor de aan te brengen beteringen een huurverhoging f 4,35 per week of' f 18,85 per land in rekening te brengen. Het 66 itrpeil is dan tevens gelijk aan dat V( n vergelijkbare na-oorlogse wo- Jjl igwetwoningen. Badhuis ves >e heer F. G. van Tongeren heeft ;ai socht van de gemeente te mogen oo; kopen het voormalige badhuis i de Van der Werf straat 35. Hij re® ft het voornemen de beneden- dieping te gebruiken als garage «x showroom en de bovenverdie- geschikt te maken voor kamer ding. en W stellen de raad voor het sidie in de kosten van gevelres- 'Bl iatie van het pand Steenschuur dat in eigendom toebehoort aan Christelijke Gereformeerde Kerk Leiden, een hogere bijdrage te jot (trekken en wel 35 7o van f 235.912 een maximum van f 82.568. dei Ie raad komt om half acht bij- eop De complete agenda luidt: (schikbaar stellen van gelden woningbouwvereniging asgezindheid" ten behoeve van iengewone onderhouds- en ver- eringswerken aan 114 woningen complex II (Trompstraat e.o.). eschikbaar stellen van geldeh het maken van enkele blok- tzieningen In de onderhuizen i het complex van 256 etagewo- |en in de Merenwijk. trienen van de gemeentelijke formeerde Kerk in de kosten van restauratie van het pand Steen- schuur 11. Te verklaren dat een herziening van 't bestemmingsplan Morskwar- tier 1960 wordt voorbereid voor het gebied, begrensd door de Leidse In valsweg, de Constantijn Huygens- laan- Leegh waterstraat Uitvoeren van onderzoeken ten behoeve van structuur- en bestem mingsplannen. Verkoop van het voormalige bad huis aam de Van der Werfstraat 35. Ruiling van percelen aan de Lan- gestraat en Oranjegracht. Tussentijds ontbinden van pachtovereenkomst voor een perceel tuingrond nabij de Hoge Morsweg. Beschikbaar stellen van gelden voo'r de uitkering van een belasting- vergoeding wegens ontbinding van de pachtovereenkomst, inzake per celen grond met opstallen in de Broek- en Simontjespolder. Verlenging van de geldigheidsduur van 't raadsbesluit, waarbij met toe passing van artikel 212 der gemeen tewet een aantal bevoegdheden var de raad aan burgemeester en wet houders is gedelegeerd Wijziging van de aan het bestuur van de Stichting Christelijk Ortho- paedagogisch Instituut voor Leiden en Omgeving verleende medewer king voor stichting van een school voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden met vijf lokalen in dier voege, dat deze zal gelden voor een school met zes lokalen. Verzoek van het bestuur van de Cunera-Stichting om medewerking voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen voor het eerste leer jaar ten behoeve van haar g.l.o.- school aan het Levendaal 54. Beschikbaar stellen van gelden voor het maken van een berging voor bromfietsen bij gebouw Suma- trastraat 201 van de Louise de Co- ligny-scholengemeenschap. (f 900). Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor 't aanbren gen van schuifwanden e.a. in twee lokalen van het Stedelijk Gymna- ium. (f 16.000). Voorstel inzake de door de Cultu rele Raad voorgestelde nieuwe opzet van de verlening van de Rembrandt prijzen. Beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaffing van meubilair en kantoorbehoeften voor de bij de Gemeentelijke Inspecties van het Onderwijs en de Lichamelijke Oefe ning en de Schooladviesdienst in ge bruik zijnde kantoorruimten in de gebouwen Stationwep 26/28 en 32. f 14.000). Beschikbaar stellen van gelden voor het aanbrengen van voorzie ningen in een tweetal kamertjes in Raadslid aan B. en IV. ODEN Het raadslid Cornelis- IKVP) heeft vragen aan b en w gei Md inzake de accommodatie van 3 i sportvelden van de voetbalvereni- mh IRoodenburg. Op 30 juli deelden lemeester en wethouders op door ze) 1 gestelde vragen mee, dat de ld, die is opgeslagen in het depot it de ingang van het sportcom- i „Noord" op zeer korte termijn, »ns ver voor de aanvang van uuistaande voetbalseizoen, zou verwerkt. Het desbetreffen- ferrein zou hierdoor vrij komen. F raadslid vraagt: R het het college bekend, dat to nog geen begin is gemaakt met opruiming van de aangevoerde tóen en dat zelfs begin augustus lizfl nieuwe grond is gestort in de ligplaats? ld Welke maatregelen is het colle- ^rnemens te nemen om de op Mi gedane toezegging, die zeker ver meer voor de aanvang van yiö nieuwe voetbalseizoen kan wor- e ie Bestand gedaan, alsnog te ver- :ej IWIJken? k het het college mogelijk reeds lore mededelingen te doen om- J' de resultaten van het door hen jo" löegde onderzoek voor het tref fen van provisorische voorzieningen met betrekking tot de parkeergelegen heid en zo neen, op welk tijdstip zal dit onderzoek dan wel gereed komen? Is het het college bekend, dat zich naast de toegang tot het ter rein een van gemeentewege geplaat ste bak bevindt en dat 't regelmatig daarin gestorte vuilnis verschillende malen in brand is gestoken, zodat ingrijpen van de brandweer noodza kelijk was? Acht het ooilege het niet re delijk, dat deze bak op zo kort mo gelijke termen van het terrein' wordt verwijderd, opdat de vereniging Roo denburg extra lasten, waarvan de gemeente de oorzaak is, be spaard blijft? Aangezien naar het oordeel van Burgemeester en wethouders de ac commodatie van de terreinomgeving, van de sportvelden van de voetbalvereniging Roodenburg niet ongunstiger is dan die van de ter reinen van andere voetbalverenigin gen, zou ik willen vernemen bij wel ke andere sportverenigingen zich vlak bij de toegang van de terreinenbak- ken en grondopslagplaatsen bevin den? 't gebouw Stationsweg 32 (f 10.000'. Instemmen met de toetreding van de gemeenten Katwijk, Lisse, Val kenburg, Voorhout en Wassenaar tot de gemeenschappelijke regeling inzake de aanwijzing van 't woon wagencentrum aan de Broekweg te Leiden als regionaal woonwagencen trum. Onderin de eerste flats in de Merenwijk komen ruimten voor gemeenschappelijk gebruik. (Foto Holvast) Bespreking van de eerste deelno- ta „Sociaal-economische en demo grafische aspecten van de bevolking in het gewest Leiden," El Cid actief LEIDEN Op 30 augustus komen ze: de nieuwe studenten, die Leidens universiteit en stad dit jaar voor 't eerst gaan mede (over) bevolken. Voordat ze zich serieus op hun studie zullen moeten werpen, zijn er eerst de introduktiedagen, van 30 augustus tot 3 september. Men verwacht dat er dit jaar twee keer zoveel deelnemers als vorig jaar zullen zijn nl. 2000. Ze zullen in groepjes van tien uitzwerven over de stad onder begeleiding van een ouderejaars student, die tijdens deze dagen met mentor betiteld zal worden. Op de meest uiteenlopende manieren zullen ze kennismaken met de stad en universiteit. El CID 'Eerste Leidse Commissie Ind,troduktiedagenis de commissie die de wijdverbreide organisatie coördineert. Zij bestaat uit negen vaste leden, die het deze dagen erg Bouwstop van invloed op onderwijs LEIDEN De bouwstop die mi nister De Brauw heeft afgekondigd voor* universiteiten en hogescholen, zal in Leiden vooral gevolgen heb ben voor de alpha-studierichtlngen. bouwstop betekent onder meer vertraging van de bouw in het Leeu wenhoek-complex, zodat de Beta- richtingen nog langer in de stad blij ven gehuisvest in gebouwen die zou den worden ingenomen door de al- pha-vakken. Het universiteitsbestuur van Lei den merkt na een vergadering over de ministeriële maatregel op, dat elk uitstel in dit opzicht een ketting- ADVERTENTIE IEDERE ZATERDAG bij ons DAF-cenfrum Leiden Verdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogsrbeetsstraat 6, Telefoon 50330 reactie tot gevolg heeft bij het oplos sen van andere noden. De bouwstop heeft ook z'n consequenties voor het onderwijs, dat toch al kampt met een nijpend ruimtegebrek. Als deze situatie blijft voortduren, zal dit in de toekomst onherroepelijk moeten leiden tot een studentenstop, aldus de curatoren van de universi teit te Leiden. Tussenmaatregelen zouden veel geld vergen. De bedra gen daarvoor zouden moeten worden onttrokken aan later te realiseren de finitieve nieuwbouw. Ondertussen handhaven de cura toren hun besluit tot een studenten stop voor de psychologie en de peda gogiek. Zij wijzen minister De Brauw (die om intrekking van de maatregel heeft gevraagd) erop, dat de extra toewijzing van twaalf personeelsleden een druppel op de gloeiende plaat is. Bij de vaststelling van het aantal studenten was met deze toewijzing reeds rekening gehouden. Ook de aangekondigde regerings maatregelen betere planning, ver korting van de studieduur en beperk te toelating van studenten heb ben geen wijziging kimnen bren gen in het standpunt van het Leidse universiteitsbestuur. Pas over enkele Jaren zullen deze effect hebben, zo wordt gezegd. Toch in alle tehuizen LEIDEN In het bericht over de directe reportage van de Eerste Nederlandse Ziekenomroep van de 3 oktoberfeesten naar ziekenhuizen en bejaardentehuizen in Leiden en omgeving stonden nog niet alle aan te sluiten tehuizen. Dit heeft tot mis verstanden geleid. Aan deze lijst zijn nu toegevoegd: Hebron, Zoe- terwoudse Singel, Huize Welgemoed Noordeinds plein, 't Sonnehuys, Zoe- terwoudse Singel, Weltevreden. Laat de Kanterstraat. Zonnewende Boer- haavelaan, Geref. Rusthuis Witte Ro zenstraat, Huize Vreewijk, Vreewijk- straat, Het voormalige Minnehuis, Kaarsenmakerstraat, St. Maarten. St. Jacobsgracht, Huize Groenhoven, Groenhovenstraat, Haagwijk, Beet hovenlaan, allemaal in Leiden. druk hebben met het doen van aller lei "stomme dingetjes", zoals één van hen het uitdrukte (vouwen en nieten bijv.). Eind februari is de commissie voor 't eerst bijeen geweest tijdens een weekend elders in het land om aan elkaar alvast een beetje te wen nen. Vanaf die tijd zijn hun werk prestaties langzaam meer en meer opgevoerd om tijdens de introduktie dagen waarschijnlijk het hoogtepunt te bereiken (reeds nu loopt iemand met voortdurende barstende koppijn rond). En na die dagen kan zij zich dan opheffen om weer een nieuwe commissie te laten opdraven voor de volgende (.nog drukker) bezette da gen. Leidse musea bezoeken, sporten, films bekijken, creatief zijn, luiste ren naar de band "Focus" en orga nist Feike Asma en Je bezig houden met allerlei projekten zijn enkele van de onderwerpen die op het pro gramma staan. Wat dit alles gaat kosten? "Wel het is zo dat wij een bedrag ter beschikking hebben van 28.000 gulden". En het is de bedoeling, dat wij dat niet overschrijden. Doordat wij alles zo goedkoop mogelijk doen. proberen we er onder te blijven". Dit volgens een van de EL CID com missie-leden. Zijn naam blijft onbe kend evenals de namen van de an dere commissieleden. De reden daarvan? Zij willen niet dat de com missie op zich, of mensen ervan op de voorgrond treden, omdat er "zo ontzettend veel andere mensen zich inzetten voor deze dagen: je kunt het zo gek niet noemen wat firma's instellingen of organisa ties betreft of ze doen wel iets voor ons. Het is gewoon fantastisch!" Goed, door velen wordt veel gedaan om deze dagen te doen slagen, des ondanks bleek 28.000 gulden nodig te zijn. EL CID: "niet duur als Je dit vergelijkt met bijvoorbeeld de or ganisatiekosten van het popfesti val". De helft is naar een kaderweek end voor de mentoren gegaan waar in zij zich voorbereiden op hun taak. Psychologen spelen bij de voor bereiding een grote rol. Vervolgens ging 13.000 gulden op aan het ma ken van het zogeheten Vademecum, door EL CID omschreven als: een boekje met een fraaie en levendige lay-out, alfabetisch opgezet en dat een overwegend niet-opiniërend ka rakter heeft. De student(e) vindt er niet alleen in. waar hij/zij eventueel een bakfiets kan huren, maar ook welke dokter hij/zij kan raadplegen, of welk museum hij/zij bezoeken kan. Tevens vindt hij/zij er alle in formatie over de stad Leiden, de di verse instituten en verenigingen als ook het programma van de intro duktiedagen zelf". Bronnen waaruit geput is, of wordt om het benodigde geld bijeen te krijgen: o.a. bedrijven, musea, gemeente, universiteit en ad vertenties in Vademecum. Bende van Electrobomv legde beslag op trafo's LEIDEN „Zouden burgemees ter en wethouders het voor de goede naam van de stad bevorderlijk ach ten, als Lelden de naam zou krijgen dat de overschakeling van elektri sche apparaten van 127 op 220 volt wordt uitgevoerd door een bende lie den die voortdurend eigendommen (transformators) van de bevolking afperst, waarbij Juist de sociaal zwakkeren worden geïntimideerd en bestolen?" Deze vraag komt van de PAK-raads- leden Kuyper, Verboom en Walle. Het personeel van nv Electrobouw zou deze maand alleen al in de Potgie terstraat bij vier gezinnen transfor mators ln beslag hebben genomen, onder het dreigement dat omgebouw de apparatuur niet zou worden af geleverd. „Er is zo dreigend opgetre den, dat de slachtoffers zelfs liever hun namen niet genoemd willen zien", aldus de raadsleden die alleen de burgemeester als hoofd van de politie er in kennis van hebben gesteld wie de gedupeerden zijn. De raadsleden vragen voorts om teruggave van de in beslag genomen transformators. ADVERTENTIE Schoenen kei, kenmerk, km/nUteit van Daten Don.lce.rsiceci zi Leiden. INDICATIE VAN VERSTEDELIJKING IN LEIDEN EN OMGEVING LEIDEN In de elf gemeente raden in het gewest Leiden zitten maar zestien vertegenwoordigers van plaatselijke partijen. In de nota over het functioneren van de gemeenten in het gewest Lei den achten de rapporteurs van de Vereniging van Ned. Gemeenten dit een indicatie van de verstede lijking van Leiden en omgeving. Er zijn 195 raadsleden in het ge west. De confessionele partijen zijn met 106 sterker vertegenwoordigd dan de rest. die dus 73 bedraagt. Over de verschillende partijen zijn de ze tels in het gewest als volgt verdeeld: KVP 36. CHU 18. ARP 11. CCP (Wassenaar en Katwijk) 13, SGP 7, PCG 21, PvdA 24. D'66 7, WD 33, DS'70 3. CPN 2, PSP 2, PAK (Lei derdorp) 2, Open Appèl (Wassenaar) 3, Partij Wassenaar 1. Gemeentebe lang 'Warmond en Katwijk), 4. Ei gen Lijst (Zoeterwoude, Wassenaar en Katwijk) 3. Vrije Lijst (Zoe terwoude en Katwijk) 5. Financiën Over de financiële situatie zegt het rapport ook iets. Gesteld wordt, dat weieens is gesuggereerd gewesten een bedrag toe te kennen, gevormd door het verschil tussen datgene wat de afzonderlijke gewestgemeenten sa men krijgen uit het gemeentefonds en wat ze gekregen zouden hebben, indien de gewestgemeenten één gemeente zouden hebben gevormd. Op het eerste gezicht lijkt dit een waardevolle suggestie, doch bij na der inzien moet toch betwijfeld wor den of een dergelijke regeling aan haar doel een bijdrage leveren aan de extra kosten, die gewestvor ming met zich mee kan brengen zal beantwoorden. Er wordt immers geen rekening gehouden met de be hoefte aan financieringsmiddelen van het gewest, die bepaald wordt door het niveau van de taakvervul ling. Bovendien zit er een willekeu rig element in: twee gewesten met eenzelfde inwonertal zullen verschil lende bijdragen krijgen als het ene gewest één grote en een aantal mid delgrote gemeenten telt en het ande- Beleid De begrotingsaanpak in de gewest gemeenten is verschillend. Deze pro blemen hebben duidelijke consequen ties wanneer wij ze bezien in het licht van de eisen voor een adequate func tionering van het plaatselijk bestuur lijke apparaat. Wanneer er namelijk gesteld wordt dat: er een beter niveau van ge meentelijke taakvervulling moet ko men; er meer naar planmatig be leid gestreefd moet worden; er duidelijke prioriteiten gesteld moeten worden; dan blijkt de huidige begroting voor wat betreft de laatste twee pun ten in onvoldoende mate als be leidsinstrument gehanteerd te kun nen worden. Juist wanneer bovenstaande eisen zullen moeten resulteren in een be stuurlijke herstructurering, rijzen er grote problemen, die vooral betrek king hebben op de wenselijke inte gratie van het toekomstige financië le beleid van de huidige gemeenten. Wil men in het kader van een be- Verstedelijking in het geuest Leiden. De mensen zitten in hok jespolitiek gezien meest van lan delijke partijen, wat weer duidt op die verstedelijking (Foto Holvast) stuurlijke herstructurering het meest wenselijk financiële beleid voor de toekomst kunnen vaststellen, dan zal men op zijn minst inzicht moeten kunnen krijgen in het financiële be leid in de huidige situatie. De problemen bij begrotingsanaly ses leveren een bewijs, dat aan deze laatste eis nog nauwelijks kan wor den voldaan.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3