Raadslid desnoods Van der Kroft wil laten bezuinigen TAL VAN GEBREKEN AAN INSTRUCTIEBAD agenda RAADSAGENDA VOORSCHOTEN Toerustingsavonden bezinning op de verantwoordelijkheid van mens in de kerk Havena rbeiders in I \S. zetten HOOR- ZITTINGEN OVER LEIDS II INDEL- GEBIED Fluoride commissie in Leiden PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 19 AUGUSTUS 19] WARMONDSE RAAD HIELD ZICH BEZIG MET ZWANBURG WARMOND Het stukje kaviaar in de Warmondse raad, de discussie over de wijze van aanbesteding van de werken langs "de Zijl" en "de Groote sloot" gingen gisteravond a&n de neus van de publieke tribune voorbij. Op voorstel van burge meester drs- Langemeijer besprak de raad deze "gevechts- tactiek" in een besloten zitting. Hierna legde raadslid Van der Kroft, voorzitter van de financiële commissie een korter ver klaring af, waaruit men kan afleiden dat de wijze van aanbe steding nog eens duchtig onder de loep genomen zal worden. Van het krediet dat voor het maken van oevervoorzieningen langs beide projecten knabbelde de financiële commissie resp. f 40.000 en f 423.000 af. Met dit voorstel kon ook het college zich verenigen zodat de raad het zonder er verder op in te gaan goedkeurde. Ook de aanvullende kredieten voor de zandwin ning in de Zwanburgerpolder passeerden de raad na enige corrigerende opmerkingen van raadslid Van der Kroft (KVP). De grootste kluif na de aanbeste-1 Hij zag de 15,6 miljoen als een ding was gisteravond de bespreking I goed uitgangspunt voor de Heide Mij van het „grijze boekje" het tijdsche- en anders bezuinigen, ma voor de zandwinning in Zwan- Een visie die de Heide Mij burg (hier gingen wij reeds uitvoe rig op in). Weer was het raadslid Van der Kroft die met de vertegen woordiger van de Heide Mij binnen de krijtlijnen trad. Hij geloofde, dat de maatschappij de Warmondse zaak niet goed genoeg «had behartigd Het verschil tussen de opzet van au gustus 70 en augustus 1971 van 4.7 miljoen gulden vond hij teveel Hij wilde weten of de cijfers waarmee de Heide in 't nieuwe werksche ma kwam als taakstellend konden worden aangemerkt, dat wil zeggen de Heide Mij moet. behoudens grote onvoorziene kosten, binnen de ramin gen van augustus 1971 blijven. De heer Van der Born (Heide MIJ) vond maar een verschil van 3,4 mil joen wat achteraf een btw-kwestie blijkt te zijn, die nog uitgezocht zal moeten worden. Dit kwam hem he lemaal niet verontrustend voor om dat bij het oude plan vaak wat te optimistisch was geschat en bij het nieuwe te pessimistisch. Ook maakte hij de voorzitter van de financiële commissie attent op een verschil tus sen zijn financierings- en exploita- tieopzet (Met laatste werkte raads lid v. d. Kaft). Met deze uitleg was hij echter nog nie van de heer Van der Kroft af. „Het is natuurlijk ge makkelijk om iets op te zetten en dan te zeggen we zien wel wat het gaat kosten. Nu moeten we toch er gens houvast krijgen in deze miljoe nendans". tegenwoordiger niet deelde, meende dat bij zijn opzet in het grij ze boekje nog zoveel onverwachtte dingen konden opduiken dat het on mogelijk was iemand daarop vast te leggen. Uiteindelijk bleek wel dat de raad de financiële zaak graag „bin nen de perken" wilden houden en het grijze boekje als „lesrooster" wilde gebruiken met eventuele aanpassin gen. Zandwinning Ook over de zandwinning, nu 11.000.000 m3, had raadslid Van der Kroft een hartig woordje te wisse len met de heer Van der Born. Het wilde er bij hem niet in dat de zandwinning door veranderingen in het plan meteen maar was terug gelopen van ongever 14 miljoen naar 11 miljoen m3. Ondanks de „kinderlijk eenvoudige berekeningen van de heer Van der Born, wilde hij een verklaring van de Heide Mij. Deze zegde burgemees ter Langemeijer zijn voorzitter van de financiële (Foto Holvast) Woningbouw Een punt dat de Warmonders wat meer aanspreekt dan de ontzan- dingsprocedure de woningbouw op het „wooneiland van Zwan- burg. sneed raadslid Heemskerk KVP aan. Uit het rapport concludeerde hij terecht dat op in 1976 de eerste wo ningen op het eiland gereed zullen zijn. „Het is onverantword om daar op te wachten. Is er geen tussen plan voor de woningbouw mogelijk? „De woningbouw is tegenvaller ZOETERWOUDE De gelovigen i in Zoeterwoude persoonlijk te bezoe- van Zoeterwoude krijgen deze winter ken. een gesprekje te maken en eer. de gelegenheid zich te bezinnen op j aanmeldingsformulier achter te laten hun verantwoordelijkheid in de kerk Zij zullen ook dit formulier weer en in de wereld. Hiertoe hebben de komen halen, waarbij dan onduide- Zoeterwoudse pastores: deken Lamot lijke punten nog eens kunnen wor- pater Peeters Weem. pater Van Eijk j den toegelicht, en ds. Schoch een zestal „Toer tingsavonden" georganiseerd. Tijdens deze avonden zal na een inleiding van een deskundige met andere ge lovigen over een onderwerp kunnen worden gediscussieerd. Het idee van toerustingsavonden ls o.a. voorgekomen uit de oecume nische gespreksgroepen. Men wil nu meer mensen bij dit gesprek gaan betrekken. De begeleidingscommissie leken die naast de pastores aan dit project meewerken en die bestaat uit de dames Van Hoorn, Laarakkers en Van der Steen en de heren Papen drecht. Van den Berg Kortman en Paardekoper, zullen de onderwerpen waar nodig vertalen. Volgende week zuilen de leden van de begeleidingscommissie en vele hel pers op pad gaan om alle gezinnen 1 avonden bestaat. Het programma voor de Toerus tingsbijeenkomsten luidt: donderdag 14 oktober „Bevrijdend geloof" (door de pastoresi; donderdag 18 ber „De Kerk" (prof. Berkhof, ker kelijk hoogleraar in Leiden); don derdag 9 december „De Bijbel" «pa ter Grollen-berg. schrijver van „De kleine Adas van de Bijbel); don derdag 13 januari „Bidden schept ruimte" (pater Vooges); donderdag 10 februari „Religieuze opvoeding" (ds. Klink, schrijfster van de kin derbijbel „Kind en geloof" Donder dag 9 maart slotbijeenkomst. De plaats waar de bijeenkomsten worden gehouden is nog niet vast gesteld; men wil eerst zien hoeveel belangstelling er voor deze serie maar wij zullen er alles aan doen om dit te bespoedigen. „Wij hebben', zo zei burgemeester Langemeijer, ook in het bouw district dit probleem aange sneden. Het bestuur bestudeert nu de mogelijkheid van woningtoewij zingen aan Warmond in andere ge meenten. Niet leuk voor de Warmon ders natuurlijk maar De recreatieve voorzieningen zul len zoveel mogelijk worden in gebracht in het samenwerkingsver- CRM over deze zaak zal zo spoedig mogelijk opgang worden ge bracht. De laatste vraag die raadslid Heemskerk ter tafel bracht, Leiden zo snel mogelijk betrekken bij de ontwikkeling van het schiereiland „de Groote Sloot" kon ook naar te vredenheid door drs. Langemeijer worden beantwoord toen hij mee deelde dat men al in gesprek is met de Sleutelstad. Dat Warmond zal aangewezen zijn op de moeilijke centrale financiering Dat Warmond voor Zwanburg aan gewezen zal zijn op de centrale fi nanciering was voor de Warmond wikkeling van Zwanburg is een zwa- i Dit zal binnenkort in Warmond re consequentie voor de gemeente een zeldzaam gezicht zijn Warmond. (Foto Holvast) VOORSCHOTEN De Voorscho- I tikei tense gemeenteraad vergadert vrij- 1920 dagavond om acht uur in het ge meentehuis. De volgende onderwer pen zullen dan ter tafel komen: Voorstel tot het verlenen van ont slag aan 'n ambtenaar van de bur gerlijke stand. Het beschikbaarstellen van 'n aan vullend krediet ten behoeve van het complex instructiebad c.a. Aankopen van een strook grond van de heer J. P. Gerritsen, ten be hoeve van de reconstructie van de Veurseweg. Verkopen van de boerderij Leid- seweg 519. Beschikbaar stellen van een kre diet voor het treffen van voorzie ningen aan centrale verwarmings installaties van het Cultureel Cen trum, het Ds. Fortgenscentrum en het politiebureau. Verhoging van de marktgelden. Beschikbaar stellen van een kre diet voor verbetering van de ver lichting van de Parkschool. Beschikbaar stellen van een kre diet voor de aanschaffing, van speels leermiddelen ten behoeve van de Wethouder Schramaschool. Verlenen van medewerking ex ar tikel 50 der Kleuteronderwijswet voor de aanschaffing van meubilair en speel- en leermateriaal, alsmede voor het treffen van een aantal voorzieningen ten behoeve -van drie bijzondere kleuterscholen. Verlenen van medewerking ex ar tikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 voor de aanschaffing van meubilair en speelmateriaal ten behoeve van de Bethaniëschool. Medewerking ex artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 voor de aanschaffing van leer- en hulpmid delen ten behoeve van de Willibrord school en de Paus Joannesschool. Verlenen van medewerking ex ar- 2 der Lager-i de aanschaffing van spa leermateriaal ten behoeve van Noorderhof". Verlenen van medewerking ex tikel 72 der Lager -onderwijs 1920 voor de aanschaffing van bilair en leer- en hulpmiddelen behoeve van de Jozefschool. Voorstel inzake toetreding van aantal gemeenten tot de gema schappelijke regeling region woonagencentrum Leiden. Donderdag andsmalaan 76 Lelden 66 Leiden Krt Vrijdag Konlngskerk Lelden Rullclub 7,51 Oude Vest 73 Open lnformatleax stichting Scientology, 8 uur nam. Leiden Kreatief Zaterdag 19 Leiden Soc. Two P ewoners en alleenstaaa jj ■atief Sentrum Breestraat 66 den Café-bai ;oc. Palamedes, 2-5 ■erskerkstraat 1 Leid belstudle 10-11 uur Zondag Krediet van f 41.487,- voor herstel 6 Leiden Kerk van jj Kreatief Sen Zijlstra, 10 Rijn 3 Lek ;pr. ds. Van Twillert, 3 Lelden Plnksti VOORSCHOTEN De zomer vo rig jaar is het instructiebad lange tijd gesloten geweest wegens her stelwerkzaamheden. Raadsleden hebben naar aanleiding van die slui ting van het vrij nieuwe bad ge opend in 1966: kosten f 1.250.000 vragen gesteld. Bij de beantwoor- J J ding van die vragen tijdens de raadsvergadering van 30 oktober vo- "WÈ ~u' rig jaar konden B en W niet con- totale verantwoording ge- Thans komen B en W wel met een verantwoording en vragen een krediet van f 41.487 ter financiering van enige herstelwerkzaamheden, v/elke niet als gebreken tijdens de bouw aan te merken waren. B en W geven een opsomming van de geconstateerde gebreken: lekken de zwemkuip, lekkende (perrons, lek kend kelderdak, loslatend tegelwerk, doorslaande muren in het badhuis, aantasting voegen in wand- vloer lid Van der Kroft stelde daarbij nog eens vast dat Warmond voor 76, als êreet" Zwanburg gereed moet zijn geen ka- pitaalsintensieve werken meer kan aanpakken. Een Burgemeester Lan gemeijer kon die sombere vooruit zichten van Van der Kroft helaas niet een beetje „bijlichten". „De ont- voort aantasting buiten- waarlijk worden verweten, dat deze ontwerpfouten bij normale vakken nis had kunnen worden vermeden. Elders heeft de bij de bouw toege paste plafond- en dakconstructie z'n deugdelijkheid bewezen. T.N.O. kon niet met zekerheid aanwijzen de oorzaak van de scheuren in de bui tenmuren De herstelkosten waren gering en de gemeente heeft de kos ten voor eigen rekening genomen. De binnenzijde kolommen zijn nu bekleed met tegels. Deze achteraf aangebrachte voorziening zou tijdens de bouw kostenverhogend gewerkt hebben. WASHINGTON «AP) Het Ame- rikaanse Congres, dat door de De mocratische oppositie wordt beheerst, zal waarschijnlijk toch de door pre sident Nixon voorgestelde economi sche wetgeving aanvaarden, maar er zal wel druk op de president worden uitgeoefend voor belastingfaciliteiten voor individuele belastingbetalers. He Witte Huis heeft verklaard tevreden te zijn over de sfeer, die dinsdag heerste tijdens het overleg tussen de president, zijn topadviseurs en voor aanstaande leden van Huis van Senaat (zowel Nixons eigen Republikeinen als de Democraten Aan de westkust van de Ver. Sta ten hebben de havenarbeiders intus sen gezegd hun staking te zullen voortzetten. Zeven weken geleden legden zij het werk neer om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Dit besluit van de havenarbeiders is de eerste ernstige tegenslag voor presi dent Nixon in verband met zijn nood program tot versterking van de Ame rikaanse Jaarvergadering van Warmunda omgeving Breestraal - Piet WARMOND In het clubhuis van de RKSV Warmond zal morgen avond om 8 uur de algemene leden vergadering worden gehouden. Een belangrijk agendapunt zal zijn de contributieverhoging. Verder staat op het programma een uitbreiding van de elftalcommissie. Diakenwijding in St. Laurentiuskerk LEIDEN De nota voetgangers gebied over de in te stellen prome nades in de Leidse binnenstad wordt 20 september in de gemeenteraad behandeld Burgemeester en wethou ders verzamelen reacties uit de be volking om die mede in de discussie te betrekken. Er worden drie hoorzittingen ge houden op vrijdag 3 september voor de bewoners van de Haarlemmerstraat en omgeving, mèt de omgeving Oude Rijn - Nieuwe Rijn - Hooglandse Kerkgracht, in het Antonius-clubhuis aan de Lange Mare; op dinsdag 7 september speciaal voor de omgeving Steenstraat - Morsstraat - Beestenmarkt in res taurant „In den Vergulden Turk"; de Pieterskerk- de Stadsgehoorzaal. Alle ginnen om 8 uur. Juffrouw Beumer neemt afscheid WARMOND De kleuters van de Christelijke Kleuterschool in War mond zullen een vertrouwd figuur in de klassen moeten missen. Juffrouw Beumer, die ruim 48 Jaar aan de school was verbonden, zal op 31 augustus wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, de school vaarwel zeggen, door dr. A. J. Simonis, bis- I Het schoolbestuur en de oud-leerlin- schop van Rotterdam. De hoogmis gen bieden haar in het verenigings- is om 10.30 uur. gebouw 't Trefpunt" die dag van De heer M. Oom ens is aangesteld j 4.306.30 uur een receptie aan. Er als pastoraal werker binnen de ge- is ook een fonds "Geschenk Juf- meente Voorschoten met als stand-1 frouw Beumer" gevormd «postgiro plaats de Laurentiusparochle. 79839 of Boerenleenbank 367756609). VOORSCHOTEN Op zondag 19 september zal tijdens de Hoogmis in de St. Laurentiuskerk te Voorschoten de heer M. Oomens tbt diaken wor den gewijd. De wijding zal verric'jt en goottegels kolommen. Deze gebreken waren te wijten, aan uitvoeringsfouten tijdens de bouw en werden door en op kosten van de betrokken aannemer hersteld Daarnaast zijn enige gebreken die niet direkt aanwijsbaar uitvoerings fouten van de aannemer zijn. Aan radiatoren en leidingen van de cen trale verwarmingsinstallatie in de zwemzaal heeft zich roestvorming voorgedaan als gevolg van het in aanraking komen met (chloorhou- dend) zwemwater. Het door T.N.O. verrichte onderzoek wees uit dat zo wel de plaatsing van de radiatoren als de verfkeuze als oorzaak van de moeilijkheden zou kunnen gelden. Inmiddels is de installatie gewijzigd in een hetelucht-verwarmingsin- stallatie. Omtrent de eventuele aan sprakelijkheid van de technische adviseur in deze zaak is nog overleg gaande. Ook waren er gebreken aan de chloordosering. Dit betrof meer een gebrek in de inwendige organisatie van het bad, dan dat van een tech nisch mankement sprake was. Verdere gebreken waren: condens aan plafond in de zwemzaal, in de hal en in de badruimte, scheuren in de buitenmuren en aantasting bin nenzijde kolommen. De condens is weggenomen door een extra isolering van het dak. De betrokken adviseurs bij de bouw kan volgens B en W be- Maandag Echtpaar Harmse 50 jaar getrouwd LEIDEN Morgen gaan de trouw dagen in, zaterdag wordt het feest gevierd en op 31 augustus zijn ze 50 Jaar getrouwd: de heer en mevrouw Harmse van de Vierde Binnenvest gracht 20. Bruidegom P. H. Harmse (74 en nog goed gezond» is geen geboren Leidenaar. Hy kwam uit 's-Herto- genbosch naar Leiden, omdat hij daar werk had gevonden. En hij vond er zijn bruid: mevrouw L. Harmse-Smit, nu 70 en ook nog in blakende welstand. Ze doet zelf het huishouden, waartoe ook de Jongste zoon nog behoort. Het echtpaar kreeg zeven kinderen, drie dochters en vier zoons. Er zijn nu 15 kleinkinderen en 2 achterklein kinderen. De heer Harmse was sigarenmaker van beroep en hij deed dit nu bijna uitgestorven handwerk in verschei dene Leidse fabriekjes. Een Jaar of twintig vóór zijn 65-ste was er geen werk meer en toen ging hij "in de beton", bij Oosthoek. De bruidegom is altijd een enthou siast voetballiefhebber geweest, in zijn Jonge Jaren actief en nog steeds als toeschouwer. Zijn tweede hobby is kaarten. Hij is elke middag in de be- jaardenkaartsoos te vinden. Roeiwedstrijden van Die Leythe LEIDEN De Leidse roeivereni ging Die Leythe organiseert zondag van 12.0016.00 uur de finale van de nationale ladder-competitie. Deze fi nale zal worden afgewerkt op het Galgenwator. C Sentrum, Breestraa luisteravond, 9 l café-bar. 1 Zijlsingel 2 Lei Breestraat 61 ngeil wang. John Dou at 19 Leiden Soc Twei rbewoners en alleenstaa irkit 12 Leidien Soc. voo ;n, 2-5 uur nam. Lelden Spr« Diamantplein 27 Gespreksavond LEIDEN In Leiden zal werkgroep worden gevormd, die zal moeten onderzoeken hoe individueel of klassikaal fluoride aan schoolkin deren kan worden toegediend, n algemene fluoridering van drink water voorlopig van de baan is Leiden. Begin april werd daarom gevraagd door het PvdA-raadslid meVJ Kerling. Van de werkgroep zouden deel uit moeten maken vertegen woordigers van de GGD. schoolart- sendienst, stichting schooltandver- zorging, plaatselijke tandartsen, Ivoren Kruis, Kruisverenigingen, scholen, instituut voor preventieve geneeskunde, bureau voo'rlichting van de gemeente en het ziekenfonds. In hun antwoord op de' vragen van mevrouw- Kerling over alterna tieve bestrijdingsmethoden van tand- cariës, merken B en W van Leiden op, dat de toediening van fluoride noodzakelijk is om het steeds erger wordende tandbederf tegen te gaan. „Rapporten van de gezondheidsraad maken duidelijk, dat er op dit mo ment in ons land geen alternatief bestaat dat met evenveel zekerheid veiligheid en effect voor de gehele bevolking kan worden toegepast als fluoridering van het drinkwater," aldus B en W. In het antwoord wordt voorts ge steld. dat er behalve voor het zie kenfonds zeker een taak voor de ge meente is weggelegd op het gebied van propaganda en voorlich ting over de cariësbestrijding. De door de gemeente gesubsidieerde stichting schooltandverzorging houdt zich hier actief mee bezig. Aangezien deze stichting slechts de helft van het aantal schoolkinde ren in Leiden bereikt, lijkt het B en W inderdaad zinvol om een werk groep in het leven te roepen die zich met deze problemen moet gaan be zighouden. ligratie- ^Kantongerecht Rapenburg Afsch 3.30 zitting kantonrechter mr. De Bi Apotheekdienst Leiden Voorschoten: Apot Leiden Zuidwest, Brahmslaan 20 21522. De apotheek in Leidei Oegstgeest is gewoon geq De heer A. L. Verdel uit Roel- ofarendsveen is als afgevaardigde gekozen in het vakbondsbestuur groep kwekers. Uit kazerne 7 anti-tank raketwerpers verdwenen DEN HAAG Bjj Defensie be ongerustheid over de verdwl van zeven anti-tank raketwa uit een militaire opslagplaat.' Loenen in Gelderland. De vraaj de marechaussee vooral kwelt fc: zijn de dieven met de raketten plan? De diefstal heeft vorige woensdagnacht plaatsgehad is door de marechaussee stil ge den. De opslagplaats is e satiecomplex. De bewaking be.« uit één man met een hond. De gestolen raketten kunnen veer een kilometer ver dragfl dan nog dikke pantserplaten boren. Ook zijn gestolen acb elektrische ontstekers met de passende explosieven e zakken met kruit. De dieven niet uit geweest op handvuurwaj want in het mobilisatie-complei gen ook pistolen, geweren e.d. slagen. Hongersnood Afghanistan LAHORE (Reuter) DuW Afghanen stromen West- P 'I en Perzië binnen in verband ernstige voedselschaarste en gersnood in hun land, zo meldt Pakistaanse blad Moesawat. Een van de oorzaken van het seltekort en de economische crid Afghanistan zouden drastische® regelen van de Pakistaanse re# zijn om een einde te maken af smokkelen van graan naar Affh stan en die van buitenlandse ad len die in Afghanistan 8<* per zijn naar Pakistan.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2