EIDSCH DAGBLAD OG MEER KRANTEN SAMEN SINAS Ramp met sleepzuiger Leiden maakt illegaal staan woonwagens onaantrekkelijk [L© vandaag let Vrije Volk en Algemeen Dagblad én advertentiegigant in Rotterdam :sel blijft onduidelijk Tent als nood oplossing og warm ZEKER DRIE DODEN Militair zag water branden Ontsnapping per helikopter (9«d 5?» icht 1 maart 1860 DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1971 No. 33481 kur: G. Koopman facteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bjj vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel l. LeldeD - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Natiezurging tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur). ITTERDAM In de door economische zorgen ge le Nederlandse dagbladwereld is een nieuwe samen- ig op handen. Het gaat om de bladen van de Ne- ïdse Dagblad Unie (Algemeen Dagblad, NRC-Han- lad), Perscombinatie (Het Parool, De Volkskrant) en Irbeidsrpers (Het Vrije Volk). Deze bladen komen lkaar tot een totale oplaag van 1,2 miljoen. nu toe had de Nederlandse Dagblad Unie sinds 1967 een Werking met De Telegraaf-bladen in de Unitel. Het tot stand ,van die samenwerking was indertijd opzienbarend. Die sa cking zou zich in de eerste plaats richten op commercieel en Isch gebied, maar zal nu wellicht spoedig tot het verleden I m Mje Volk, dat de laatste tijd financiële verliezen leed, heeft der naar partners gespeurd 3 samenwerking. Vele edities lande zijn afgestoten en de »1 werd verplaatst van Am- naar Rotterdam. De oplage omgeving van de Maasstad ïl, maar de advertentiein- bleven ver achter. üs heeft Het Vrije Volk ook ide gesprekken gevoerd met ilhoffconcern, in Rotterdam r.er van het Rotter- ïuwsblad. Maar deze bespre- gericht op het stichten van int, sprongen onder meer af iaren van de kant van Sijt- de opvattingen van hoofd- Wigbold van Het Vrije ervolgens kwam Het Vrije snel tot overeenstemming Perscombinatie in Amster- de NDU werd bij dit ge trokken. as al bekend dat de leiding concern weinig heil zag in ande samenwerking met de if-bladen. Kt is nu, dat de Nederland- !ad Unie in Rotterdam. Het olk gaat drukken. Het tech- sdrijf van deze voormalige ische partijkrant wordt dan Het lijkt waarschijnlijk dat a Dagblad en Het Vrije ir Rotterdam en omstreken ertentietarief gaan instellen. Indirect e op handen zijnde samen zijn indirect ook de bladen Christelijke Pers (Trouw, Het waaronder de Nieuwe Courant) betrokken. Op dit worden de bladen van Het bij de Nederlandse Dagblad órukt. Het lijkt waarschijn- zij op korte termijn zullen lop de persen van de Pers je, waar Trouw al gemaakt Het gevolg hiervan zou een versmelting van Trouw en in van Het Kwartet kunnen Vraagteken het communiqué waarin hddirecties gisteren van een melding maakten, zijn er i facetten onduidelijk. Wat met Rotterdams Parool ge en blijft Het Vrije Volk Amsterdam verschijnen? En lt het lot van edities van Het 'Ik en Het Parool buiten de Holland, met name in en Arnhem? »n ook geruchten dat Het ei als ochtendblad in Den gaan verschijnen in com- met het Algemeen Dagblad, ierland is tot nu toe een in verschijnend avondblad in B-concern. Maar een samen- tussen de Haagsche Courant Binnenhof beide uit het »ncern dreigt Het Vader- uit de Haagse advertentle- drijven. toe zijn vakorganisaties en fever tegenwoordigers nog Ölcht. Vanaf morgen verschijnt de Nieu we Limburger in Maastricht, samen met de Maas- en Roerbode in Roer mond als één krant. De gezamenlij ke oplage zal de 100.000 ver over schrijden. Er wordt nog gezocht naar een naam voor de nieuwe krant. De brandweer heeft gister avond op het Schuttersveld een tent geplaatst voor dakloze woon- ivagenbewoners. Veertig mannen, vrouwen en kinderen hébben er vannacht al in deze grote tent geslapen (links foto HolvastDit in afwachting van een steunuit kering voor een nieuwe woonwa gen ter vervanging van hun afge brande wagen. Er zijn ook toilet ten geplaatst. LEIDEN Woonwagenbewoners, die illegaal een stand plaats kiezen, komen alleen nog maar in aanmerking voor een uitkering door de Gemeentelijke Sociale Dienst als het gaat om de allernoodzakelijkste levensbehoefte. Hun aanvragen worden pas behandeld, nadat aanvragen van ingeschreven Leidenaars en bewoners van het regionaal woonwagencentrum zijn afge daan. lt verwacht van vanavond tot 'Vond: perioden met zon, hatselijk ook regen of on- 'Minacht hier en daar mist. tot matige wind, in hoofd- oostelijke richtingen. Min. turen ongeveer 16 graden, ®orgen van 25 tot 30 gra- f vlak aan zee enkele gra- (opgemaakt om 12.40 uur). 20 AUGUSTUS f- 5.31 uur; onder: 19.55 uur 448 uur; onder: 19.38 uur. 'ater te Katwijk te 2.50 en te laagwater te 11.06 en te WILHELMSHAVEN De zesduizend ton metende sleep zuiger "Nam 308" van de Hollandse Aannemingsmaatschappij N.V. is vanochtend na een aanvaring met de Noorse tanker "Polycastle" bij Wilhelmshaven gezonken. Kort na het middag uur waren reeds drie doden geborgen- Gevreesd werd, dat by dit ongeluk nog enkele personen om het leven zijn gekomen. Twintig bemanningsleden zfjn in middels opgepikt. De aanvaring ge beurde op de rivier de Jade, waar de Nederlandse baggermolen bezig was met het uitdiepen van de zogenaam de Jadebocht. De havenautoriteiten deelden vanochtend mee, dat het Nederlandse schip met een gedeelte- Leeuwenhorst wordt nog niet verkocht NOORDWIJKERHOUT Het klein-seminarie "Leeuwenhorst" zal voorlopig niet worden verkocht. Als voornaamste reden hiervoor voert men aan, dat men niet tot overeen stemming is kunnen komen met één van de gegadigden voor het complex. De gebouwen behouden hun bestem ming als congresruimte om te grote exploitatieverliezen te voorkomen. Om de exploitatie van "Leeuwen horst" nog verder te verhogen, wor den in de gebouwen verbeteringen aangebracht. lijk Duitse bemanning na de aanva ring zeer snel is gezonken. Alleen de mastpunten steken nog boven het water uit. Over de schade van de Noorse tanker was vroeg in de mid dag nog niets bekend. Een van de geredden is ernstig gewond. EDE (ANP) Een militair, die gisteren op het schietterrein de Harskamp een vermoeiende oefening achter de rug had, neeft weinig plezier beleefd aan iijn pogingen een kopje koffie oe zetten. Dat wilde hij doen op een gaspitje in een militaire vrachtwagen. Het water, dat hij om koffie te kunnen zetten, uit een Jerrycan goot en in een pan tan de kook wilde brengen, oleek echter geen water maar kerosine te zijn. In een omme zien stond de drietons vracht wagen in lichterlaaie. deze week bij vruchtenlimonade literfles 75 55 ADVERTENTIE ATTENTIE Let op de grote occasionadvertentie met zeer interessante aanbiedingen morgen in deze krant Kamsteeg Occasioncentrum Dat hebben B, en W. van Leiden gistermiddag besloten na een ge sprek. dat burgemeester Vis samen met de directeur van de Sociale Dienst, de heer Ten Napel en de burgemeesters van Katwijk en Haar lemmermeer heeft gehad met de staatssecretaris van CRM, mevrouw Van Veenendaal. B. en W. van Leiden hebben van middag hun standpunten uiteenge zet tegenover woonwagenleider P. van Est. De bedoeling van deze maatregelen is het voor de woonwa genbewoners onaantrekkelijk te ma ken op andere dan daarvoor aange wezen standplaatsen 'n plekje te zoe ken. De maatregelen van B. en W. waren noodzakelijk, omdat de minis teriële gesprekspartners gistermor gen de gemeenten gevraagd heb ben zich op korte termijn zelf te be helpen. De staatssecretaris drong er verder op aan de wet volledig toe te passen. Dat betekent ook het on derzoek van de oorzaak van woon- wagenbranden. Iets wat volgens de staatssecretaris nogal eens achterwe ge bleef. Mevrouw Van Veenendaal, die het gesprek met de burgemeesters inten sief en positief noemde, zei, dat nor male burgers ook niet een, twee, drie een nieuw huis krijgen als hun huis afbrandt. "Er wordt dan ge zocht naar een noodoplossing en de betroffene moet daarbij helpen. Dat dient bij woonwagenbewoners ook te gebeuren". Leiden heeft die noodoplossing ge vonden door een tent te plaatsen op het Schuttersveld voor de dakloze woonwagenbewoners. De tent, uitge rust met bedden van de BB, kan on derdak bieden aan ongeveer veertig mensen. Vanmiddag zijn ook sani taire voorzieningen getroffen op het Schuttersveld. Mevrouw Van Veenendaal ver klaarde gistermiddag in het gesprek met de burgemeesters toegezegd te hebben ("en dat was geen loze toe zegging") bij algemene maatregel van bestuur een aantal nieuwe maatregelen te nemen voor steun aan de woonwagenbewoners. Verder zal zij nagaan of de bijstandswet laatste kan wat langer duren. In ieder geval zullen we binnen korte termijn naar alle gemeentelijke so ciale diensten in het hele land in structies zenden. Die Instructies gaan we niet alleen maken, maar samen met de mensen die ze moeten uit voeren en de mensen, die ze over zich heen moeten laten komen, de woonwagenbewoners". Volgens ministeriële woordvoerders hoeft Leiden helemaal geen steun toe te kennen aan de woonwagenbe woners, die een standplaats buiten 't regionaal kamp hebben gekozen. Men had er echter alle begrip voor, dat steunverlening niet botweg ge weigerd is. Het gebouw van de Leidse Sociale Dienst was vandaag de hele dag ge sloten om de ambtenaren in de ge legenheid te stellen de achterstand in te halen. Spoedaanvragen konden alleen schriftelijk of telefonisch wor den ingediend. (Zie ook pag. 15) MEXICO (DPA, AP) Een han delaar in verdovende middelen en een vervalser zijn gisteren per he licopter uit een strafgevangenis aan de rand van de stad Mexico ontvlucht. Het toestel landde ter bevrijding van het duo op de bin nenplaats van de gevangenis, ach ter een zaal waar de gevangenen naar een film zaten te kijken. De twee mannen, een Amerikaan en een Venezolaan, renden naar de machine en stapten in, waarna het toestel, dat vermoedelijk door een Amerikaan werd bestuurd, voor de ogen van de totaal verblufte gevan genisbewaarders opsteeg. Dit allés gebeurde in een tijdsbestek van een halve minuut. De vluchtelingen zijn de 42-jarige Amerikaan David Kaplan Klemper, die, wegens han del in verdovende middelen en in wapens, tot dertig jaar gevange nisstraf was veroordeeld, en zijn Venozolaanse celgenoot Carlos Con- treras Castro, die wegens valsheid in geschrifte tot negen jaar was was veroordeeld. Beiden hadden tot dusver twee jaar van hun straf uit gezeten. Kaplan zou ook in de on derwereld van West-Duitsland een rol hebben gespeeld en daar eige naar van nachtclubs zijn geweest. De gehele politie van Mexico maakt thans jacht op het duo. Vol- gens geruchten zou de helikopter intussen in de provincie Hidalgo zijn geland. In die streek reed te zelfdertijd een auto rond met num merplaten uit Texas. Anderen zeg gen. dat de helikopter onderweg is naar Honduras of Venezuela. De aangekondigde samenwer king tussen drie groepen Neder landse kranten bevestigt een stuk afbraak in ons geestelijk leven. Deze kranten veelal gesticht in de negentiende eeuw en het begin van de twintigste eeuw. wortelen in het Nederlandse zuilensysteem. Zij stoelden oorspronkelijk op een religieuze of een politieke over tuiging. Daarvoor werden som men gelds bijeengebracht om eigen technische bedrijven te kunnen laten draaien. Maar de huidige technische ontwikkelingen en de steile groei van de kosten hebben het voort bestaan van verzuilde dagbladen hachelijk gemaakt. Vandaar dat het nu kan gaan voorkomen dat het socialistische Vrije Volk voor taan zal draaien op de persen van negentiende eeuwse liberale NRC, die al eerder het zusterblad Alge meen Handelsblad opslokte. In de Randstad Holland krijgen we nu te maken met het ver schijnsel van een krant per stad. Een verschijnsel dat daarbuiten al tamelijk gewoon is. Daarnaast zal er een kleine groep landelijke dagbladen overblijven die steunt op een gering aantal technische bedrijven. Want de hoog gestegen nood maakt een heroriëntatie in de Nederlandse dagbladwereld dringend noodzakelijk. 22 PAGINA'S i De Amerikaanse minister Connal- ly van Financiën schijnt meer kans te hebben om vice-president te worden bjj een eventuele her verkiezing van Nixon dan Spiro,_ Agnew, die toenemende kritiek ontmoet PAGINA 9 i Aatje van der Kreeft van de Big Wheel ziet het wel zitten PAGINA 5 1 Er wordt thans getimmerd aan een gedragscode by afvloeiing van personeel PAGINA 7 i Er dreigt groot onheil voor de vogels van het Balgzand PAGINA 11 i Nog even en de eerste jaars stu denten stromen Leiden weer bin nen STADSPAGINA i Ook de AKZO boekte belangrijk lagere winst PAGINA 13 Alle Nederlandse roeiers in Kopen hagen naar de herkansing PAGINA 17 i George Best uit het veld gestuurd PAGINA 19 ADVERTENTIE COBRA zaterdagavond a.s. in Patronaatsgebouw. teuws Uit het Leidsch Dagblad van 19 Augustus 1871: Parijs, 17 Augustus. Vol gens Paris-Journal heeft het bestuur der posterijen beslo ten tot invoering van brief kaarten tegen de helft van de tegenwoordige prijs. Londen, 17 Augustus. Vol- feestmaal, gisteren aan de Fransche deputatie te Du blin aangeboden, was slecht georganiseerd en ontaardde in eene politieke meeting. De toast op de koningin werd met gefluit ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1