Woningbeleid in gewest: consequenties voor Leiden PWIJ BEGINNEN OOK VOOR ACTIE TE VOELEN" NG-rapport constateert gebrek nan visie op toekomst van regio Bewoners regionaal kamp boos op gemeente, sociale dienst en rijk Verzorgster van prinsjes LEIDEN/DEN HAAG Dit is Hanneke Lagendijk uit Scheve- ningen, die zoals gisteren gemeld verzorgster is geworden van de kinderen van prinses Beatrix en prins Claus. Me]. Lagendijk heeft niet in Leiden gewoond, maar er wel gestudeerd en gewerkt, het laatst op de Haanstra-kleuter school aan het Rapenburg, waar aan ze tot voor kort verbonden was. LEIDEN Plaatselijk verloopt het bestuur aardig, maar gewestelijk verband is de situatie niet geweldig. Opti- 'st'sc^e noot: er zyn tekenen, die erop wijzen, dat de iatie zich in de goede richting ontwikkelt. Dat is in en- zinnen de conclusie, die men kan trekken uit de door Vereniging van Nederlandse Gemeenten samengestelde ^{Inota over het functioneren van de gemeenten in het ti west Leiden, een opdracht van het gewest. Wenend is de conclusie over de woningbouw in het rapport: het liltaat van het gevoerde woningbéleid is, dat er in de Leidse regio >r i nder goedkope woningen gebouwd zijn dan de behoefte van de noj tn ingezetenen vereiste en dat er in toenemende mate meer duur- woningen zijn gebouwd. Vooral voor de gemeente Leiden heeft beleid grote consequenties gehad. aantal woningzoekenden uit gemeenten werkt in Leiden jtea |at in hun gemeente niet vol- weri *le g°edk°Pe huizen beschik- ojn, hebben ze zich gezien hun dfjomische gebondenheid in Lei als woningzoekenden laten re in en betekenen zo een aan- gur.li]tce versterking van de druk Leidse woningmarkt. Doordat aai gemeenten in de regio meer o&D dere woningen bouwen, trekken n adlen de beter gesitueerde Lei- ars uit hun gemeente weg om elders te vestigen, hetgeen door gemeentebestuur van Leiden als negatieve beïnvloeding van het klimaat in Leiden wordt ervaren verwezenlijking van de door de thillende gemeentebesturen in gio gewenste situatie ten aan- fvan het wonen, zal er toe lei- W|dat de woningnood onder de draagkrachtigen zal blijven an. Voor deze situatie zijn ge- het feit, dat de gemeenten Katwijk en Warmond, die toe relatief veel goedkopere ogen gebouwd hebben, dit in R toekomst minder zullen doen alleen omdat het financieel moeilijker zal worden om ;ope woningen te bouwen, maar omdat deze gemeenten steeds hun toekomstige woningbouw liddel willen gaan hanteren om gunstig leefklimaat in hun ge- ite te bevorderen. Afzonderlijk samenwerking op het terrein e woningbouw is beperkt ge- tot besprekingen in het bouw over de verdeling der con- nten. Verder is er slechts inci- el contact geweest tussen Lei- andere gemeenten over de jzing van woningen aan Leidse etenen. Het oplossen van de •ignood is door iedere gemeente „Ijrl afzonderlijk nagestreefd Van een regionale benadering va de woonproblematiek kan niet ge sproken worden. Het rapport over de werkgelegen heid: De lokale situatie staat du centraal. Onderling overleg vindt sporadisch plaats en onderlinge af stemming ontbreekt. Van een regio nale benadering van de werkgele genheid is geen sprake. Recreatie Gesteld wordt, dat ook de ontwik keling van de regionaal belangrijke recreatie voortdurend gerelateerd wordt aan de eigen gemeentelijke si tuatie. Ondanks pogingen van de pro vinciale overheid om de gemeentebe sturen er toe te brengen een regio nale visie op de 'recreatie te ontwik kelen. is deze tot nu toe nog niet aan weziig. Ten aanzien van de overige ge meentelijke taakgebieden, voorzover deze in het onderzoek begrepen zijn, kan gesteld worden, dat de doelein den, die de gemeentebesturen op de verschillende beleidsterreinen wil len realiseren, er op gericht zijn het leefklimaat in de eigen gemeente te handhaven en te bevorderen. Een voor alle gemeenten geldende conclusie is, dat alle gewenste toe komstige ontwikkelingen beperkt worden tot de ontwikkelingen in de eigen gemeente. De doeleinden, die een gemeentebestuur zich stelt, wor den vrijwel altijd gemaakt vanuuït de eigen gemeentelijke situatie en bij verwezenlijking van deze doeleinden streeft het gemeentebestuur ernaar deze binnen het eigen territoir tot stand te brengen. Ook hier komt weer naar voren, dat de gemeenten de ruimtelijke ordening als de eigen ge meentelijke taak zien en als andere gemeenten of hogere overheden zich met de ordening van de ruimte bin nen de gemeente bezighouden, wordt dit beschouwd als een aanslag op het autonome handelen van de gemeen te. Uitbreiding bij NEM en Elascon LEIDEN Morgen wordt aan de Vijf Meilaan de eerste paal geslagen voor uitbreiding van de HCG-doch- termaatschappijen NEM en Elascon. De produktie- en magazijnhallen zullen worden uitgebreid en daar naast zullen worden gebouwd een kantoorgeoouw voor NEM, alsmede een kantine (capaciteit 120 man) voor HCW en NEM In de nieuw te bouwen fabricagehallen totale produktieruimte ca. 5.000 m2 zijn een apparatenbouwhal en een pijD- shop gesitueerd. Op dit moment moet gesteld wor den, dat de gemeenten in het gewest Leiden nog geen gezamenlijke visie hebben ontwikkeld op de gewenste ontwikkeling van de regio. Waar voor deeltaken, zoals ten aanzien van de recreatie getracht is gezamenlijk een gewenste ontwikkeling vast te stellen aan de hand waarvan de gemeente lijke doeleinden geformuleerd kun nen worden, kunnen nog slechts op beperkte schaal resultaten gemeld worden. Eigen standpunt Doordat de gewenste toekomstige situatie van de gemeente door de ver schillende gemeentebesturen op dit moment nog niet voldoende gerela teerd wordt aan de gewenste ontwik kelingen in een g'roter verband, is de invloed van hogere overheden op het gemeentelijk beleid sterker dan noodzakelijk is. Met name provinciale instanties toetsen de door de gemeentebesturen gewenste situatie aan hun visie op de ontwikkelingen in de regio, zoals on der meer neergelegd is in streekplan nen. Als gemeentebesturen, redene rend vanuit him eigen gewenste si tuatie hiervan willen afwijken, wordt het door het ontbreken van een ge meentelijke visie op de ontwikkeling van de regio moeilijk om voldoende tegenspel te geven, waardoor het in de praktijk al sterk als bindend ge hanteerde streekplan nog meer als richtlijn kan worden gehanteerd. Een derde voor alle gemeenten in het gewest Leiden opgaande conclu sie is, dat de formulering van de eigen gewenste toekomst erg onvolle dig is. Moeilijk Door de soms tegengestelde wen sen van rijks, provinciale- en ge meentelijke overheid en het feit, dat soms de ene overheidsinstantie de andere onkundig houdt van zijn plannen, kan niet altijd gezegd wor den, dat er in de Leidse regio sprake Is van een in alle opzichten comple mentair bestuur. Het planmatig han delen van de gemeentebestuurders wordt ook hierdoor bemoeilijkt. De invloed van het gewest Leiden op de gemeentelijke besluitvorming achten de rapporteurs bijzonder ge ring. De invloedsmiddelen, waar de bilrgers over beschikken, zijn be perkt. Incidenteel willen acties van burgers nog wel eens leiden tot be paalde wijzigingen in het gemeente lijk beleid, maar van een stelselma tig uitoefenen van invloed is weinig sprake. In de randgemeenten van Lei den (op de foto Holvast: Oegst- geestwordt de woningbouw niet alleen gehanteerd als middel om da woningnood onder de eigen in- p te heffen, maar ook ter van een gunstig leef- Lezers schrijven Niet in alle tehuizen In het "Leidsch Dagblad" van maandag lazen we uw stukje: .3 ok tober in tehuizen". Het streven om ons mee te laten leven met de ge beurtenissen in onze geboortestad vinden we zeer sympathiek Maar tot onze grote teleurstelling zagen we. dat de aansluiting niet zal zijn met de bejaardencentra „Groenhoven" en „Haagwij k". Zou het U mogelijk zijn, dat wij alsnog mede aangesloten worden? Mede namens andere bewoners, Boerhaavecursus in Indonesië In uw verslag van een persconfe rentie die prof. dr. J. J. de Graeff na zijn terugkeer uit Indonesië heeft gegeven, vermeldt u onder meer: „De hoogleraar had verder de in druk, dat de medische opleiding in Indonesië niet direct gericht is op de bestrijding van het tekort aan medische krachten en meer op een versterking van de elite in het medi sche corps". Dit is echter een onjuiste inter prefatie van wat prof De Graeff in werkelijkheid heeft gezegd. De be treffende passage uit de persconfe rentie, zoals die op de geluidsband werd vastgeiegd, luidt: Vraag: Hebt u een indruk gekre gen van het gezondheidsniveau in Indonesië? Antwoord: Nee. dat is moeilijk te beantwoorden als je maar twee uni versiteiten ziet Het is duidelijk uit de gesprekken, dat hun problemen natuurlijk volmaakt anders zijn dan bij ons, en dat daar ergens nog een groot gat zit, dat ze langzamerhand aan het opvullen zijn. Vraag: Deze öoerhaave-cursus j sluit dus aan op de bestaande struc- j tuur in Indonesië en is in dit sta dium dus niet gericht op verstevi ging van het medisch corps? Antwoord: Nee. beslist niet. Het is versterking, zou ik haast zeggen, van de elite van het medisch corps, dat op zichzelf ook al nascholingscursus sen organiseert. Het is een overdra gen van de fakkel. N. P. VAN SCHOUWENBURG, hoofd bureau voorlichting Universitair Medisch Centrum LEIDEN De Pionier-Automo bielen Club houdt haar jaarlijkse tra- ditierit voor de zestiende maal op za terdag 28 augustus a.s. Er zijn voor lopig 120 deelnemende wagens (op de foto een Martini uit 1914). De route gaat vanaf Utrecht via Bo degraven naar Alphen aan den Rijn Vervolgens wordt via Benthuizen en Hazerswoude naar het Nationaal Automuseum in Leidschendam ge reden. Na een kort oponthoud gaat de tocht over Voorschoten en Kat wijk naar Noordwijk aan Zee, waar de finish bij Huis ter Duin is. Zon dagmiddag 29 augustus wordt er een défilé gehouden op de boulevard van Noordwijk aan Zee omstreeks twee uur. ffOËNSDAG 18 AUGUSTUS 1971LEIDSCH DAGBLAD Verbolgen zijn de kampbewoners )ok over het feit, dat hun eigen mensen bij de dienst niet meer ge holpen worden nu de andere woon wagenbewoners voorrang hebben. „Bij ons wordt er gevochten om achttien gulden extra voor speciale voeding voor een zieke weduwe, maar de anderen krijgen in een dag een nieuwe wagen en een nieuwe auto". Mevrouw Kuier: „Ik heb alle be grip voor die andere woonwagenbe woners. Als ik ergens 10.000 gulden kan krijgen, dan doe ik dat ook, maar dat dat zomaar kan, klopt niet Dan is de wet niet goed". De actie van de andere woonwa genbewoners bezorgt de „staanders' op het regionaal kamp ook de no dige moeilijkheden, „de mensen be ginnen ons er ook op aan te kijken Wij staan in de stad goed bekend Nu vraagt men ons: hebben Jullie Je wagen ook nog niet in brand ge stoken? Of als we iets willen kopen en we zeggen dat we het eigenlijk wel duur vinden: dan ga Je toch naar de Sociale Dienst om geld te halen. Het is helemaal niet zo. dat wij allemaal van de bijstandswet le ven. De meesten werken hier in een eigen bedrijf of hebben een baas Er zijn hier ook genoeg mensen, die graag in een huis zouden willen wo nen. maar die niet aan bod komen. Dat het geld er nu zomaar uit gaat, dat kunnen wy niet begrijpen. Wij waarschuwen de gemeente We willen nu wel eens een officieel be richt uit Den Haag hebben wanneer dat nieuwe kamp er komt Als dat niet gebeurt, dan gaan we toch har de maatregelen nemen". De bewoners van het regio naal kamp zijn al enige tijd niet meer aan de beurt geweest bij de Sociale Dienst, die het te druk heeft met de "reizigers die om nieuwe woonwagens komen ter vervanging van hun afgebrande wagens. Een dreigend telefoontje was gistermiddag genoeg om de heer De Roo rechtsnaar het kamp te laten komen. Geheel links: mevrouw Kuier, een van de twee overgebleven leden van de centrumraad. (Foto Holvast) ÜDEN De woonwagenbewo- die een vaste standplaats heb- op het regionaal woonwagen rum aan de Haarlemmertrek- t in Leiden zijn erg boos op de eente Leiden, de Sociale Dienst de regering. „Al jaren is ons een iw woonwagenkamp beloofd, r er komt als maar niets van. krijgen op geen enkele wijze me eting. Er is ons gevraagd ge- 1 te hebben en mee te werken De woonwagens op het regio- iIkamp, dat plaats biedt aan wagens, staan allemaal ge- rlijlc dicht op elkaar. „Maar •t u hier ooit van een brand in lier wagens gehoord", vraagt der bewoners. We hebben nu een centrumraad, die eens in de maand met de autoritei ten mag praten, maar behalve dat praten gebeurt er niets. We hebben tegen de gemeente gezegd, dat ze ook strenger moet optreden. Alles kan maar. Als iemand een brief krijgt, dat hij van het kamp af moet met zijn wagen, dan gebeurt er niets. De brief komt en de kampbe heerder moet dan maar zien, dat er gevolg aan wordt gegeven. Die kan zo'n wagen dan ook niet zelf wegzet ten. Op geen enkele manier bemoeit de gemeente er zich dan verder nog mee. Er komt niemand om de wa gens desnoods zelf weg te slepen. Al les wordt maar op zijn beloop gela ten. Praten helpt niet. En nu komt er 'n grote groep woonwagens de stad binnenrijden en die mensen worden meteen wel geholpen. Onze eigen mensen, die hier al jaren staan, kun nen nauwelijks geld krijgen en ko men zelfs niet aan de beurt. Onder tussen wordt er maar geld uitge deeld. Als men nog even zo doorgaat zien we het nieuwe kamp helemaal niet meer komen. Dan zijn alle cen ten op." Dat is het verontwaardigde relaas van mevrouw Kuier, één van de twee leden van de centrumraad, die de moed nog steeds niet opgegeven hebben ondanks alle wachten. Alle andere leden van de raad hebben het verder laten afweten. Ze zagen het allemaal niet meer zitten Me vrouw Kuier en haar mede-raadslid Smit geloven er ook al niet meer in nu ze hebben gezien hoe grof geweld meer oplevert dan jarenlange fat soenlijk onderhandelen. De heer Smit: „De woonwagenbe woners. die hier de stad binnen kwamen rijden, dienen hun eigen zaak. Door hun actie om de kleine kampjes werken ze onze actie nu te gen. Wij zijn Leidenaars en wij pro beren al lang op fatsoenlijke wijze een beter kamp te krijgen. Alle wa gens staan hier tegen elkaar, soms met minder dan een meter tussen ruimte. Het is geen leven zo. maar hier is nog nooit een woonwagen uit gebrand. En dat zal hier ook niet ge beuren. Als er een wagen in brand vliegt, dan gaan ze allemaal. Het is niet mogelijk een brandende wagen snel weg te halen. Eigenlijk zijn wij vreselijk stom geweest. We hadden niet zo lang fatsoenlijk moeten pra ten. We hadden onze woonwagens gewoon op het sportveld van Lug- dunum, moeten zetten. Dan had er niet gevoetbald kunnen worden Dan hadden ze elders wel een veld gevonden en dan was het kamp er snel genoeg geweest. Nu moet ik nog zien dat ze in 1973 met het kamp beginnen. De gemeente heeft inder daad wat voor dit kamp gedaan. Er is een sloot gedempt, het kamp is twee meter uitgebreid en een hek van 10.000 gulden neergezet, maar wat hebben we daar nu aan? Een tweede ingang is nooit gemaakt. Als er hier brand zou komen, dan komt er niemand meer van het kamp af".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3