EIDSCH DAGBLAD weidse universiteit is gedupeerd door de bouwstop IALVE SINGELPLAN TOCH IN UITVOERING? Geen maatregelen tegen mariniers vandaag Voor enkele jaren Op Curasao teuws «ericht I maart I860 WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1971 No. 33480 «ur: G. Koopman o(dredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst dagblad voor leiden en omstreken f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Wiste Singel 1. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Naoezorging tot 20 uur. tel. 30500 (zat 18 uur). yv P loven Philips zal dit jaar meer mensen moeten laten af- n dan oorspronkelijk de be- if was. Nadat er in Nederland eerste helft van het jaar al mensen zijn weggegaan zullen Dg eens 3500 moeten verdwij- Getracht wordt ontslagen zo mogelijk te vermijden en via atuurlijk verloop af te vloeien. N 01 mg van zaken ln het concern dusver nog ongunstiger ge- dan was verwacht. Daardoor voorraden in plaats van nderd zelfs nog iets toegeno- Er wordt daarom naar ge- ove?r de gehele wereld d van het Jaar 24.000 tot mensen minder in dienst te dan aan het begin van het terwijl oorspronkelijk aan een inderong van 22.000 mensen was lusver had de vermindering in izaak betrekking op direct bij roduktie betrokken personeel, in de komende maanden zal druk meer op de beambten ko- te liggen, pagina 11. LEIDEN Ook de Leidse universiteit rekent met ern stige gevolgen van de bouwstop, die minister De Brauw van Hoger Onderwijs heeft afgekondigd. De bewindsman heejt geschreven dat aanbestedingen van nieuw aan te vangen werken voorlopig niet mogen worden uit gevoerd. Ook niet als het ministerie al goedkeuring aan de bouwplannen heeft gehecht. Een uitzondering wordt gemaakt voor de bouwvoorzieningen van urgente aard voor de acade mische ziekenhuizen en in een vergevorderd stadium van voor bereiding verkerende bouwvoorzieningen van studentenhuis vesting. In de brief van de minister aan de colleges van curatoren en bestu ren van de universiteiten is sprake van een verminderde investering ge durende de eerstkomende jaren. Aan genomen mag dus worden, dat de maatregel vele objecten ernstig ver traagt. In Leiden zijn bouwfunctio- narissen van de universiteit vanoch tend bijeengekomen om zich op de situatie te beraden. Ulster neemt timidatie hand fer hand toe INDONDERRY (AP) Bij Pgang is in Londonderry tij- een vuurgevecht tussen Ierse isten en het Britse leger een ter door de militairen doodge- en, Een commando van de terro- beschoot Britse eenheden die ien barricaden uit de weg te I die rond de wijk Bogside wa- pgeworpen. Een poging de omge- schutter in een auto mee te tn werd door de Britse militai- verijdeld. t heeft de Noordierse re 's een speciaal telefoonnummer tb gemaakt dat protestanten en ^-katholieken kunnen bellen teer zij worden geïntimideerd of figd. David Bleakley, minister gemeenschapsbetrekkingen, verklaard dat de intimida te vormen aanneemt dat de ver- idstroepen het probleem niet aankunnen. ans op onweer Bilt verwacht van vanavonG "^genavond ^tselijk regen- of onweersbuien 1 ook enkele zonnige perioden 'ogend matige wind, eerst kostelijk later uit uiteen lo- "chtingen. Minimum tempera ongeveer 14, maxima morgen 3 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 19 AUGUSTUS P; 5.29 uur; onder: 19.57 uur °P: 3.31 uur: onder. 19.24 uur frater te Katwijk te 2.10 en "ur, laagwater te 10.23 en 22.46 CURACAO/DEN HAAG Bij de vechtpartij tussen Nederlandse en Antilliaanse dienstplichtigen in de marinierskazerne Suffisant op Curasao zijn vier man licht gèwond. Luitenant-kolonel E. Graaf, de commandant van de mariniers op de Antillen, heeft dit aan de marine-autoriteiten in Den Haag gemeld. Een Nederlandse sergeant-majoor heeft een gat in z'n hoofd, een An tilliaanse marinier is aan zijn hand gewond, een Nederlandse marinier zit met een gebroken middenvoets beentje, een majoor loopt met hoofdpijn rond. Volgens de berichten uit Curasao zijn in afwachting van het interne onderzoek dat aan de gang is geen speciale maatregelen genomen om een herhaling van het gebeurde te voorkomen. Er zijn geen verloven ingetrokken en de aflossing van de Nederlandse dienstplichtigen gaat I normaal door. I De Marinevoorlichtingsdienst in Den Haag stelt dat de Nederlandse j dienstplichtigen voordat zij naar de I West gaan vrij uitvoerige voorlich ting krijgen over het land en de mensen waar zij mee te maken krijgen. Gistermiddag is de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor de be trekkingen met Suriname en de Antillen in Den Haag bijeen geko men om zich voor te bereiden op een oriënteringsreis door de West, die al geruime tijd op het program- ma stond. De commissie vertrekt 29 augustus en keert 3 september te- rug. Op het programma staan onder an dere gesprekken met de plaatselijke militaire en burgerlijke autoriteiten over de vervanging van Nederlandse militairen door eigen mensen. Het was gisteren 17 augustus, de 26ste verjaardag van de Indo nesische onafhankelijkheidsdag, ln kasteel Oud Wassenaar be hoorde minister Schmelzer (Bui tenlandse Zaken) tot de ruim 800 gasten, die de Indonesische am bassadeur in Nederland, de heer Tasioin Natadingrat. de hand kwamen drukken. Het Neder landse bedrijfsleven ivas op de receptie sterk vertegenwoordigd- maar ook veel politieke vertegen woordigers kwamen hun opwach ting maken. De staatssecretaris sen Grosheide en Vonhoff en de ministers Geertsema (Binnen landse Zaken) en Boersma (So ciale Zaken) behoorden met de heer Schmelzer tot de vele aan- wezigen. Op de foto het echt paar Schmelzer en het Indone sische ambassadeursechtpaar. Dansen Leren...? 4 Feestelijk uit met anderen. X Bollenstreek 6 klubs Deze week aanvang. Leiden 25 klubs kanvang29 aug. t/m 11 sep I s; evert casteleinj v Hooglandse Kerkgracht 48 4 Leiden - Tel. 01710-23583-32710 4 444444«4444«*44444444444A God zal het u lonen NIMES <AFP» Toen een vagebond gistermiddag in de buurt van de Zuidfranse stad Nimes aan de deur van een dorpspastoor aanklopte en wat te drinken vroeg, aarzelde de geestelijke geen ogenblik hem binnen te laten. De temperatuur was immers ondraaglijk: bijna veertig graden. De pastoor zorg de dan ook overvloedig voor ver frissende dranken, tot grote vol doening van de zwerver, die kwistig rondstrooide met het zinnetje ..God zal u lonen". Na het vertrek van de vagebond kwam de pastoor echter tot de ontdekking, dat niet alleen deze maar ook de geldkist uit de pas torie verdwenen was. En daarin zat tienduizend gulden aan bij dragen van de parochianen ten bate van de kerk ADVERTENTIE SIKK-NS AUTOLAKKEN Mevrouw Van Veenendaal, staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft van daag over de woonwagenbewo ners gesproken met v.l.n.r. de burgemeesters Vermeulen (Kat wijk), Vis (Lei den) en Dijck- meester (Haar lemmermeer). Ook sociale amb tenaren van de verschillende ge meenten waren aanwezig. Een van de grootste projecten van de Leidse Universiteit is het Witte- singelplan ten behoeve van de alpha- faculteiten en de Universiteits-Biblio- theek. De realisering wachtte nog sle-v*- het afkomen van de ge meentelijke bouwvergunning. Over wogen wordt thans, aan de minis ter voor te stellen wel toestemming te geven tot de onvertraagde bouw van het faculteitsgedeelte van dit complex (o.a. de befaamde faculteits toren van ruim honderd meter hoog te) maar de bouw van het bi bliotheekgedeelte op te schorten tot 1978. Voorts moet bezien worden, welke objecten in het Leeuwenhoek- comolex voor de beta-wetenschappen eventueel doorgezet zouden kunnen worden ondanks de bouwstop. Er zijn bepaalde zeer urgente projecten, die niet op de lange baan kunnen wor den geschoven zonder ernstige schade aan onderwijs en wetenschap pelijk onderzoek. Grondraden In een gisteravond verspreide ver klaring hebben de grondraden van zeven universiteiten een fel protest aangetekend tegen de bouwstop. Be toogd wordt dat de universiteiten en hogescholen de mogelijkheid wordt ontnomen projecten voor te be reiden die rekening kunnen houden met de toenemende aantallen studen ten. In de toekomst zullen onder andere de faculteiten voor sociale we tenschappen en die van geneeskunde zeer worden gedupeerd, aldus de gro-i-iraden. „Behalve dat deze bouwstop een klap in het gezicht betekent van de universiteiten en hogescholen, wordt ook de stimulerende functie van in stellingen voor wetenschappelijk on derwijs in de regio een zware slag toegebracht", aldus de verklaring die was ondertekend namens de Alge mene Rotterdamse Studentenfedera tie. Algemene Studenten Vereni ging Amsterdam, Groninger Studen tenraad, Studentenraad Vrije Univer siteit Amsterdam, Utrechtse Studen tenfederatie, Unie van Studenten in Nijmegen en Wageningse Studenten raad. De eerste omtrekken van de ver kiezingsstrijd in Amerika voor het volgend jaar beginnen zich af te tekenen. President Nixons advi seurs vrezen het meest de aan hang, die de zuidelyke gouverneur Wallace (foto) kan trekken en daarmee Nixon schade kan berok kenen PAGINA 9 Frans van Klingeren probeert als nog het aanzien van zyn Knokke- ploeg wat op te vyzelen PAGINA 5 Sociale uitkeringen worden in het vervolg twee keer per Jaar op vaste data opgetrokken PAGINA 7 Leiden heeft wrange vruchten ge plukt van het woonbeleid in het gewest STADSPAGINA Jli welen die ven verrast door snelle reactie LEIDEN Juwelierszaak Lucas van Leyden heeft gisteren bijna een strop geleden van 40 k 45 mille. Ter wijl de heer J. H. J. Mentink ach ter in de zaak zat te telefoneren, be traden twee jongemannen het pand. Juist toen de heer Mentink, die de twee had zien binnenkomen, de hoorn wilde neerleggen om hen van dienst te kunnen zijn, rukten de man nen één van de etalagegordijnen open en gristen een tableau met kos- bare briljanten ringen uit de etalage. Terwijl beiden de zaak uitrenden, gooide de heer Mentink de telefoon neer en spurtte achter de dieven aan. Deze waren in de veronderstelling dat niemand hen in de zaak had ge zien, zodat zij volledig werden ver rast door de snelle achtervolging. Zij kozen snel het hazepad, nadat ze het tableau met ringen op straat hadden gegooid. Na een wilde ach tervolging raakte de heei Mentink de dieven in de drukte kwijt. Waar schijnlijk zijn ze bij V. en D. naar binnen gevlucht. AMERIKAANSE JONGEN (13) DOOR BUS OVERREDEN DEN HAAG Terwijl hij op een zebrapad liep, is gistermiddag een 13-jarige Amerikaanse Jongen door een NZH-bus overreden. De Jongen. Johnny van Harlingen, was op slag dood. De jongen wachtte op de hoek van de Koningskade en de Posbrug voor het voetgangerslicht. Naast hem stond de bus, die rechtsaf moest Zowel voor de bus als voor de Jon gen sprong het licht op hetzelfde mo ment op groen. Biiffnw'*ur J. van E uit Leiden (33 Jaar) had de Jongen niet gezien Deze werd door de bus geraakt en viel met zijn hoofd voor de achter wielen De buschauffeur heeft een shock. éw §)£e Uit het Leidsch Dagblad van 18 Augustus 1871: Het Nieuwsblad v. d. Boek handel verneemt, dat de pro zaschriften van Mr Hiero- nymus van Alphen weldra in een keurige en volledige uit gaaf zullen verschijnen, waarvoor de heer Mr. I. J. D. Nepveu de zorg heeft op zich genomen. Gisteren wandelde Hare Majesteit met H.D. broeder een geruime tijd op het ter ras van het Gemeente- Bad huis, waar de menigte zich als 't ware verdrong. Parijs, 17 Augustus. De te Cagliari verschijnende Ave- nir de Sardaigne heeft uit Caprera bericht ontvangen dat de gezondheidstoestand van Garibaldi zeer achteruit gegaan is

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1