Indonesië wenst medisch contact met Nederland Stank door een dam in de Mare Waarom niet in gewest- verband besproken? Kindercorso lust Prof. dr. J. de Graeff na bezoek: DUIVENNIEUWS De Vreeburgh OP "ONS BUITEN' LEIDSCH DAGBLAD ,EIDEN „Ik ben onder de indruk gekomen van de me- che kennis van onze collega's in Indonesië en dat ondanks moeilijke omstandigheden, waaronder ze daar moeten wer- Ze zijn erg weetgierig en doen veel moeite alles over hun te weten te komen. Ze hebben sterk de behoefte de con- op dit gebied met Nederland weer aan te knopen". ""tof vertelde vanmorgen prof. dr. J. de Graeff tijdens een pers- jerentie op Schiphol direct na terugkomst uit Indonesië. De ise internist was daar samen met vijf andere hoogleraren om tge's te geven in het kader van de Boerhaave-cursus. ADVERTENTIE de Graeff ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft D op een minuut afstand, v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht* Ir. Drlessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken.'. Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie ls „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel' maar het gehele Jaar „voor zoveel" En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee Gouden sieraden, verlovings ringen. horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenx- artikelen. briljant Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Lezers schrijven ing ae Boerhaave-cursus, die door. is in Leiden wordt gegeven, is in van start gegaan en is voor •academisal onderwijs. Men zou len spreken van een nascho «ursus voor medici. Voor het werd deze cursus nu gegeven ie universiteiten van Djakarta stii Soerabaja. Het gezelschap van 8 erlandse hoogleraren verbleef in steden egn week en vulden vijf 8.ïin met het geven van colleges, 1 aan studenten, collega's van de ersiteiten en medici uit de omge van de beide steden. Prof. De iff. die verklaarde „ongelooflijk tiet rrij en hartelijk ontvangen noemde de cursus in Indone- groot succes. doel van de reis naar Indo- was volgens de Leidse hoogle- niet uitsluitend het geven van ges, maar ook wilde men nagaan •elke wijze men vanuit Neder- de Indonesische collega's ver- jvan dienst kan zijn. Voorlopige usie na deze reis: „We gaan principe proberen de cursus erhalen en dan willen we ook eren andere universiteiten aan Den. Ook zullen we nagaan of eld no§eliJk is in het kader van sselings- of trainingsprogramma nesische medici in Nederland fraining te geven. Op dit gaan veel Indonesische artsen de Verenigde Staten, Canada b ifpan' ieder geval zouden daarbij ook segsters en ander medisch per betrokken moeten worden, os prof. De Graaff. „Slechts dan kan men op een goed succes rekenen". De grote achterstand, die prof. de Graeff heeft geconstateerd in Indonesië is vooral „het tekort aan infra-structuur". In de zieken huizen zyn de laboratoria onderbe zet, de mogelijkheden beperkt en de apparatuur niet van topkwaliteit. De hoogleraar had verder de indruk, dat de medische opleiding in Indonesië niet direct gericht is op de bestrij ding van het tekort aan medische krachten en meer op een verster king van de elite van het medische corps. Hoewel over een voortzetting van de contacten nog niets geformaliseerd is en verdere contacten vooralsnog af hankelijk blijven van subsidie van het ministerie voor onderwijs en we tenschappen, heeft de Leidse hoog leraar alvast beloofd aan zijn Indo nesische collega's zijn best te zullen doen de contacten te continueren In ieder geval zal geprobeerd wor den de Indonesiërs op hun verzoek medische literatuur te zenden. Die zou ook in het Nederlands geschre ven mogen zijn, want volgens prof De Graeff is het Nederlands weer in tel in Indonesië. Het zou na Engels de tweede vreemde taal zijn. De vijf collega's, die met prof. De Graeff meereisden, zijn de Leidse hoogleraren prof. dr. W. R. O. Gos lings (internist), prof. dr. A. Sikkel (vrouwenarts), prof. dr. M. Vink (chirurg), de Amsterdamse kinder arts prof. dr. J. de Bruyne en U- trechtse hoogleraar prof. dr. A. Klok ke, die zich bezighoudt met persoon lijke hygiëne in de tropen. 3DEN /WARMOND Postdui- 'erenigingen uit Leiden en omge- 2' hebben dit weekeinde hun dui- )r wedvluchten gelost. Dit zijn lagen: De Reisduif vloog vanaf St. ïtin met 210 dieren. Aankomst 'e duif 10.40.02. Uitslag: 1, 4, 9. 2. W. van Oosten; 3. P. fman, 5 en 7. T. van Duuren; Mooten, 10. T. van Am- dam. Eelfde vereniging zette 169 jon- luiven in voor een vlucht vanaf Dizier. Aankomst eerste duif 25. Uitslag: 1, 2. 10. P. Moo- A\ 3. w. Kop; 4 en 5. T. van Duu- 6. W. de Roode; 7 en 8. .W. van m; 9. J. Siera. Warmond hield zaterdag een iit voor jonge duiven vanaf St. Plundering van uitgebrande magazijnen iOENSBROEK (ANP) Dui- mensen hebben donderdag ebraijde magazijnen van de bporganisatie Sperwer (schade her 2Vi miljoen gulden) op het - «rieterrein van Hoensbroek ge- iderd. Op de fiets, met auto's en yi 'met busjes werd door kinderen, ~pr-s. huisvaders en huismoe- zoveel mogelijk geroofd van er in de triest geblakerde ma- nog aan voorraad was bleven. [fatten bier, tandpasta, dozen vol oenten, bier en wijn werden genomen en de politie van »ek stonden bij gebrek aan fracht machteloos. Ook perso den van de Sperwer hadden Fseefs getracht de stelende men- |op een afstand te houden. Zij T^n het hoofdgebouw invluch- I toen zij met bierflesjes beko- g werden. hoedelijk waren echter de ge- 1 kratten met bier en wijn toch v töeloos en niet meer drinkbaar va de oververhitting, waaraa zij rl "erdag bij de brand hebben n gestaan. Dizier over een afstand van 390 ki lometer. Aankomst eerste duif 10.38.00. Uitslag: 1, 4, 8, 10. J. van Seggelen; 2, 5. A. v. d. Drift; 3. 6. A. van Noord; 7. Q. Beugelsdijk, 9. H. de Koekkoek. Ook werd er gevlogen met oude en Jonge duiven vanaf Roosendaal (70 kilometer). De uitslag: 1, 2, 4, 5. J. Siecker; 3. 10. A. v. d. Drift; 6. A. van Noord, 7. J. de Dunne; 8. A. Oostdam; 9. H. de Koekkoek. De Blauwkras loste in Roosen daal 222 dieren. Volgorde van bin nenkomst: l.C. Kop; 2. P. Sloos; 3, 4. 7. 10. N. Boot; 5. A. v. d. Lee; 6. G. Gijsman; 8. P. Neuteboom; 9. J. van Steenbergen. Ook werd gevlogen vanaf St. Dizier met het volgende resultaat: 1. P. Sloos: 2. en 6. P. de Haas; 3 en 4. W. Siera; 5. P. Vinkenstein; 7, 8, 10. F. van de Wetering; 9. P. Neu teboom. Het Oosten hield een wed vlucht van St. Dizier. De eerste van de 127 duiven die om 6 uur werden gelost, kwam om 10.25 binnen. De uit slag: 1, 2, 4. C. Vesseur; 3. H. Scheur water; 5, 7. P. Juffermans; 6. J. de Wolf; 8. C. de Mooy; 9. W. van Klink; 10. T. van As. Het concours vanaf Roosendaal (343 duiven, de eerste binnen om 8.51 uur); 1, 6, 9. W. van Klink; 2, 8. C. dë Mooy; 3. L. Reedijk; 4. D. Kort; 5, 10. H. van Schaik; 7. .B Singeling. De Snelvlieger vloog eveneens vanaf St. Dizier met 140 duiven, waarvan de eerste om 10.16 neer streek in Leiden. Uitslag; 1, 7 9 Heemskerk; 2, 5, 6. J. Roest; 3. F Zeeuw; 4. B. Delsasso; 8. P. van Eg- mond; 10. M. de Lange. Zaterdag vlogen 240 duiven op in Roosendaal. Uitslag: 1, 2, A. Com pier 3. C. Kop; 4. B. Geenjaar; 5, 7. J. Roest; 6, 8, 10. M. de Lange; 9. F. Compier. LEIDEN —In de eeuwenoude pa triciërswoning Oude Singel 144 wordt op 31 augustus "De Vreeburgh" geo pend met een zaal. een bar en zaal tjes voor recepties enz De heer en mevrouw Vreeburg-Bemelman hou den een receptie van 3 tot 6 uur. Viswedstrijd voor jeugd van Noord en Kooi LEIDEN Na het succes van de kinderspelen en de vliegerwedstrijd op de speelweide gaat het wijkcomi- té „Plan Noord" een viswedstrijd or ganiseren. A.s. zaterdag 21 augustus, zullen de jeugdige visenthousiasten vroeg uit de veren moeten. Zij ver zamelen zich om 7 uur bij het gebouw Van Hogendorpstraat 36 om op de fiets naar een „stekkie" te rijden. Op verzoek van enkele bewoners van de Kooi mogen ook de kinderen uit deze wijk meedoen. Deze verza melen zich om 7 uur op de Lage Rijndijk bij de Voorstraat. Dat Leiden de duurste stad van Nederland is, dat weten we. Dat Leiden alles wil hebben denk aan de nieuwe schouwburg en alles wil aanleggen, kortom de mooiste plannen ontwerpt, dat weten we. Dat Leiden om haar goede wil te tonen, aan alles begint, maar niets vol tooit. dat weten we. Dat, als er ten slotte toch iets gedaan is (bijvoor beeld de nieuwe weg of straat wordt aangelegd, deze nog enige ma len open gebroken moet worden om dat het riool van Leiderdorp verge ten was o fde elektriciteit installa tie enz. enz.: En we hebben toch geld te goed van onze burgerij dat, we ten we ook. Allang zelfs. Maar.dat Leiden weer aan 'n nieuw projekt begint en voorlopig niet afmaakt en daarmee alle be grippen van luchtvervuiling en mi lieuverontreiniging met voeten treedt, wisten we nog niet. Interna tionaal wordt dit toch al besproken? Gaat dit niet over de bestrijding daarvan? Leiden doet daar natuur lijk aan mee. In ieder geval: kom eens naar de Mare, daar waar eertijds de Ge meentelijke Geneeskundige Dienst gevestigd was. Wat 'n geluk, dat ze verhuisd is!! Er is daar een dam in de genoem de Mare gestort. Gevolg: 't leven daar, zelfs tot in de omtrek, maakt geen leven meer mogelijk. Alle ra men van de huizen moeten herme tisch gesloten blijven. Met warme dagen is dit zelfs nog urgenter dan anders. Ondanks dat hangt in de huizen een lucht waar de meest vervuilde kattenbak jaloers op zou zijn. Kan het ook wel anders? Ieder riool komt in deze eeuw van vooruitgang nog uit in de Mare. We lachen wel eens om steden waar het „tonnenstelsel" nog be staat. Is dat toch nog niet "iets" ge zonder op den duur? En dan te we ten dat het zwemmen door kinderen in dit "frisse" water vanaf die dam af en toe heerlijk beoefend wordt. Er is door verscheidene bewoners reeds gereclameerd bij de politie, bij de gemeente. Telkens klinkt het antwoord: „We komen eens kijken, U bent de eerste, die klaagt". Dit is en blijft het stereotype ant woord, ondanks dat de politie inder daad gekeken heeft, de gemeente reeds watermonsters genomen heeft. Enfin, u begrijpt het al en wU ze ker: 't is het bekende „kruip-maar, weg-spelletje". Het ruikt ook sterk naar de bekende struisvogelpolitiek. Wij raden de vroede vaderen aan niet hun kop in het Maredamzand te steken. De struisvogel zowel als de politiek zouden verloren zijn. Jam mer! En ondertussen gaan we prat op onze „hoge" plaats op de landen- trap der volksgezondheid. Hoe zou het dan wel zijn in de landen der laagst geplaatsten? Enfin laat ons niet kankeren, het helpt immers toch niets. Wij blijven vrolijk ademen, al doen we dat eni ge straten verder. Dit is Leiden 1971. Namens Mare-bewoners, F. M. v.d. Jagt, Lammenmarkt 64, Leiden. Statenlid De Graaf over Leidse garant stelling voor topat letiek: LEIDEN Achteraf wordt er eerste plaats natuurlijk spijtig voor de nog heel wat gepraat over de beslis- I bevolking van Leiden en omgeving, sing in Helsinki over de nlaats waar J Niet alleen voor het sportminnend de Europese kampioenschappen in- deel. maar ook voor dat deel dat om dooratletiek in 1973 worden gehou- andere redenen voor dit interna den. Het is zinvol om de zaak duide-1 tionale gebeuren belangstelling lijk te stellen en gemaakte fouten heeft. Kort gezegd zou Leiden met WARMOND Paarden aten zaterdagmiddag in Warmond van gedekte tafels. Clara Sikking had die tafels gedekt bij haar "Hoekje bij de pomp", waar het paard artistiek in de belangstelling staat momenteel. Tal van vier voeters uit Leiden en omgeving hebben zich tegoed gedaan aan deze merkwaardige, maar wel voorziene dis. (Foto Holvast) Exposities in bibliotheken LEIDEN In twee openbare bi bliotheken zijn exposities begonnen. In de bibliotheek Houtkwartier wor den tot 22 september schilderijen en aquarellen van Joop Gans tentoonge steld. In de bibliotheek Zuidwest is Tot 24 september een expositie van foto's van Marco Admiraal. in de toekomst te voorkomen, maar er is ni2mand meer. die gelooft, dat dit evenement niet naar Rotterdam, maar naar de Leidse Groenoordhal zal gaan. De Leidse raad kan er vanavond over spreken naar aanleiding van een voorstel van PvdA-fractieleider Van Aken. Groenoordhal- directeur Daey Ouwens zette gisteravond in Studio Sport voor de tv het Leidse standpunt uiteen. Het Oegstgeester statenlid De Graaf (PvdA), die eerder vragen stelde aan Gedeputeer de Staten, heeft zich in de discus sie -achteraf gemengd met een com mentaar. waaraan wij enkele punten ontlenen. Dat de kampioenschappen niet aan Leiden zijn toegewezen is in deze kampioenschappen (wereld'nieuws zün gekomen en dan op prettiger wijze dan we de laatste tijd gewend zijn. Dat uiteindelijk voor Rotterdam is gekozen verbaast overigens wel omdat de volgorde van steden steeds is ge weest: in de eerste plaats Leiden en dan vervolgens Gothenburg (Zwe den). Dit verbaast temeer omdat de ga rantstelling door Rotterdam slechts gedeeltelijk het benodigde garantie bedrag dekt en het besluit uiteinde lijk nog door de Rotterdamse raad goedgekeurd zal moeten worden zo dat de volle zekerheid er eigenlijk niet is. (Leiden kan die 100 pet. ze kerheid wel bieden). Het vreemde feit doet zich dus voor dat de KNAU wel een bepaald garantiebedrag eist maar LEIDEN Het toch al kleurige tuincentrum „Ons Buiten" in Leiden-Noord was zaterdagmiddag werkelijk een lust voor het oog. De tuinen waren versierd met vele bloe men en slingers, omdat vanaf het sportveld voor de derde maal het bloemencorso voor kinderen van 6 tot 14 jaar van start ging top foto Holvast)De ouders waren soms nog zenuwachtiger dan de deelne mers. Een van de vaders kwam de stoet tegemoet wierp zijn fiets in de berm, sprong over een heuveltje en hield zijn fototoestel in de aanslag om zijn kroost met hun en misschien ook zijn werk te vereeuwigen. Voor het begin van het corso wer den de wagentjes door een jury be oordeeld. Een van de Juryleden ze; ons dat hij het een heel zware op gave vond. Ed en Willem Bever trokken bij zonder veel aandacht en oo kde re clamewagen van radio Veronic? voorzien van geluidsband was erg origineel. Een haremdame en een Chinese koelie ziet men ook niet da gelijks op de Nederlandse straten. De winnaars van groep één waren Ereprijs: D. van Oosten, eerst prijs: E. Jansen, tweede prijs: Vai Mierlo, derde prijs: J. Houniet. In groep twee waren de gelukki gen: Ereprijs: Cave, eerste prijs: Verhoeck Tweede prijs Koome, derde prijs: Van Dam. Tenslotte de derde groep van per soonlijke prijzen: Ere prijs: E. Jansen, eerste prijs. M. Brusse, tweede prijs M. Berk- huizen, derde prijs: D. Keyzer. Bij de groepen gingen de prijzen i Weerd. i pel KLHK met een marjorettepelo- naar: Het corso werd voorafgegaan door ton, dat ondanks de smalle paden Eerste prijs: J. van der Woerd- Jong KNG en besloten door de I toch een aardige show wist te ge- Visser, tweede orijs: J. van de drumband van de RK Harmonieka- ven. de spelen worden toegewezen aan een stad, waarvan men niet de zekerheid heeft, dat zij het benodigde garantie bedrag inderdaad zal opbrengen. Er is voorts het argument aange voerd dat Rotterdam als wereldstad meer te bieden heeft dan Leiden. In bepaalde opzichten is dat natuurlijk waar maar hierbij moet toch opge merkt worden dat wat sportac commodatie betreft Leiden voor deze indoorkampioenschappen met zijn Groenoordhal beslist niet onderdoet voor Rotterdam met het Sportpaleis. (In bepaalde opzichten is de Groen oordhal zelfs geschikter voor deze wedstrijden). Wat het vermaak in ruime zin betreft kan voorts nog wor den opgemerkt dat Leiden met zijn centrale ligging t.o.v. Rotterdam, Den Haag en Amsterdam ook moge lijkheden biedt om op niet te lange afstand verstrooiing te zoeken. Tenslotte is er ook nog een regio naal belang in het spel. Waarom heeft men in Leiden niet getracht om op bestuurlijk niveau ook de om liggende gemeenten bij deze zaak te betrekken? Drs. De Graaf denkt aan het stadsgewest Leiden, waarbij een groot aantal gemeenten in de direc te omgeving van Leiden zijn aan gesloten. Via dit stadsgewest had men met de buurgemeenten in een vroeg tijdig stadium kunnen overleggen en dan was het garantiebedrag mis schien in een veel eerder stadium ge zamenlijk op tafel gebracht door di verse gemeenten. Dat had de zaak wat .steviger" gemaakt en dan was het evenement wellicht niet Lei den op het laatste moment nog de neus voorbij 3 O K TOBER IN TEHUIZEN LEIDEN Vorig Jaar heeft de Eerste Nederlandse Zieken Omroep, in samenwerking met de ziekenom roep van het Academisch ziekenhuis "De Vrije lijn" voor de eerste maal enige ziekenhuizen van 's-morgens 7 uur tot 's-avonds half elf, via P.T.T. verbindingen laten meegenieten van de Leidse 3 oktober viering. Ook dit Jaar gaan de beide omroepen een ra dio-programma verzorgen, maar nu met 'n grotere actieradius. Tenmin ste 20 tehuizen in Leiden en omge ving zullen zaterdag 2 oktober pro gramma kunnen beluisteren, ving zullen zaterdag 2 oktober dit pro Een aansluiting krijgen; De Dil lenburg, Leiderdorp, Hofwijk Oegst- geest, Huize Roomburgh Leiden, Rijn en Vliet Leiden, Oudeliedenhuis Lei den, tehuizen voor geestelijk gehan dicapten Leiden, Clematis Leiden, Elizabeth Leiden, Sol Glytt Leiden, Elisabeth Gasthuishof Lelden, Aca demisch Ziekenhuis Leiden Anna-kli- niek Leiden, Diaconessenhuis Lei den. Elisabeth-ziekenhuis Leiden, de "Morgenster" Zoetermeer R.K. ver zorgingshuis Leidschendam, Schoor- wijk Leidschendam, Hulp en Heil te Leidschendam. Rheumatologlsche kliniek Sole Mio Noordwijk, Zee Hos pitium Katwijk.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3