EIDSCH DAGBLAD WAT NU? Financiers vragen na besluit VS: bi rire meester an Katwijk laakte einde an branden Dode bij twist op Kaageiland LP vandaag GESPANNEN SFEER JN WOONWAGENKAMP h HEEN W&&: ir--, N.V. v. d. Velde Citroën Wraak van Arabieren in Gaza (§uc/ ^Jlt teuws igericht I maart 1860 MAANDAG 16 AUGUSTUS 1971 No. 33478 gcteur: G. Koopman ofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (b|j vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel L LeldeD - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur. tel. 30500 (zat 18 uur) ITWIJK Dertien maal moest de Katwykse vrijwillige Iweer zaterdag uitrukken om een brandende woonwagen et kamp in ,,'t Heen" te blussen. Er bleef van de wagens ig over. In totaal zijn het afgelopen weekeinde 23 wagens unmen opgegaan. Ook zondag is het de hele dag onrustig est rond het woonwagenkamp. Mede doordat Katwijkers ogeren en ouderen zich met de zaak gingen bemoeien odoende een einde te maken aan de activiteiten van de iwagenbewoners. gemeester A. G. Vermeulen een druk en onrustig weekein- ïter de rug. Als hoofd van de ntepolitie had hij zaterdag een laten inrichten in het bedrijf lotboom N.V., zodat de politie eventuele ongeregeldhe- ou kunnen optreden. Ook el- het dorp was iedere agent pa- rant het gerucht ging, dat de ragenbewoners de ambtswo- an de burgemeester en het po- reau in brand wilden ste- andere kant kwamen me- binnen dat Katwijk- nders, geholpen door werkers 8Mb onrust die woonwagenbewo- het ogenblik veroorzaken, iet van de ene dag op de e worden opgeheven. Veel wagenbewoners zijn in feite loos in onze geordende schappij. Vandaar dat er 11e mogelijke en onmogelijke Blen een beroep wordt ge- op de bijstandswet. En dat (eer leiden tot botsingen met icrs van gemeenten, zoals in ijk en Zierikzee in dit afge- weekeinde. oplossing wordt ïlijk niet een, twee, drie ge in. Brandende woonwagens i die oplossing in elk geval Toch moeten woonwagenbe- rs in onze maatschappij de krijgen een eigen plaats te rven. Want anders zou de "e nu heerst wel eens de kunnen vormen tot een gespannener situatie. ZONNIG lilt verwacht van vanavond tot °avond: weinig wind. Van hier en daar mist met mini- impera turen van 12 graden rond 8 graden in het binnen zorgen droog en zonnig weer Kxima ongeveer 22 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 17 AUGUSTUS •P; 5.26 uur; onder: 20.01 uur. °P: 1.00 uur; onder: 18.38 uur. per te Katwijk te 12.47 uur, raler te 8.11 en 20.49 uur. bij de bedrijven in het industriege bied 't Heen" en jongeren, de woonwagenbewoners wilden afstraf fen. Vooral de woonwagen Jeugd heeft de laatste dagen ernstige be schadigingen aangericht aan de in de nabijheid van het kamp gelegen tuinderijen. Gewassen werden door die jongeren vernield, terwijl oudere woonwagenbewoners er glimlachend naar stonden te kijken. Geen onderdak Toen zaterdag het aantal bran den overstelpend werd heeft burge meester Vermeulen zich in verbin ding gesteld met de staatssecretaris van C.R.M.. mevrouw S. van Vee- nendaal, en de minister van Binnen landse Zaken. mr. Geertsema. Hij deelde him mede besloten te hebben geen onderdak meer te zullen zoe ken voor de bewoners van de afge brande wagens om zo te trachten een einde te maken aan de branden en vernielingen. Bovendien werd het besluit geno men de wagens zo dicht bij elkaar te laten plaatsen, dat bij een even tueel in brand steken van een wagen ook de andere gevaar zouden lopen. Ook dat geschiedde om een einde te maken aan de "brandkoorts". Het heeft geholpen, want nadat de woon wagenbewoners zondagmorgen dit be vel mopperend hadden opgevolgd, is er geen brand meer voorgekomen. Kordon Omdat men berichten ontving, dat het afgelopen weekeinde overal uit het land vandaan woonwagens naar Katwijk zouden komen heeft de politie in opdracht van de burge meester zondag een kordon om het kamp laten leggen, zodat niemand het meer kon bereiken. Hoewel de opzet tot brandstichting heel erg moeilijk te bewijzen valt is het toch wel typerend, dat men in Katwijk bericht kreeg dat vanuit Den Haag vier lege woonwagens onderweg wa ren naar Katwijk en dat deze een half uur na aankomst inderdaad in brand stonden. Tot zondagavond heel laat is het erg onrustig geweest in de omgeving van Autorama, waar het industrie gebied 't Heen" begint. Een groot aantal Jongeren was daar verzameld. Er werden kreten geslaakt niet al te vriendelijke en er werd met stenen geworpen. De politie, die zeer tactisch optrad, slaagde erin erger te voorkomen en kon met zachte hand doeltreffend ingrijpen. Deze foto's geven een duidelijk beeld van de toe stand zoals deze zaterdag op het Katwijkse woonwagen kamp heerste. Boven de be woners van het kamp, die met dreigende gebaren de fotograaf verjagen, terwijl een woonwagen in lichter laaie staat, onder de restan ten van een tweetal wagens nadat zij door brand werden verwoest. Dansles Is In Bij E.C. leer! U het steengoed. Bollenstreek 6 klubs N.Hout - Ltese - Hillegom - Sassenhelm Leiden 25 klubs Inschrijving dag. 2-9 uur. Aanvang 29 aug. t/m 11 sept. (Zie ook de kleine adv GEZELLIG DANSEN? LISSE en LEIDEN (elke zaterdag 8 uur). LEIDEN: elke zondag 8 uur. ïtefc evert castelein Zwaar gevecht in Zuid-Vietnam SAIGON (Reuter) Bij het zwaarste gevecht in~ Zuid-Vietnam sinds meer dan zes weken hebben Zuidvietnamese mariniers gisteren avond meer dan 200 guerrillastrij ders gedood. Dit deelde een militai re woordvoerder in Saigon vanoch tend mee. Aan eigen zijde werden 31 man gedood of gewond. Het ge vecht werd geleverd in het Ba-Ham gebergte even ten zuiden van de de marcatielijn. De Noordvietnamezen de Vietcong hadden de vorige week verscheidene aanvallen op Zuidvietnamese posten in dit gebied ondernomen. Het kamp Carrol nabij de demar catielijn, waar ook Amerikaanse ad viseurs zijn gestationeerd, is giste- twee maal bestookt met 122 mm- raketten van Russische makelij. De- strategische vuurbasis maakt deel uit van een reeks logistieke ba ses in het niemandsland tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Volgens een woordvoerder in Saigon ver wacht men in dit gebied binnenkort een grote Noordvietnamese aanval. I die ten doel zou hebben de presi dentsverkiezingen in Zuid-Vietnam in de war te sturen. ALKEMADE De 33-jarige au tohandelaar H. G. Jansen uit Was senaar is zaterdagnacht het slacht offer geworden van een ruzie op de camping van het Kaageiland. Juiste toedracht van dit ongeval is nog niet bekend. De Rijkspolitie vanmiddag o.l.v. majoor J. van Ban nog druk bezig met het onder zoek. De twist ontstond, doordat groep van zeven personen luidruch tig op de camping aan het zoeken was naar een jonge vrouw, die het gezelschap even tevoren in café „De Bonte Koe" had uitgenodigd „nog even bij haar langs te komen" voor borreltje". Bij tal van caravans werd aangeklopt, maar de goede wa gen werd niet gevonden. De 32-jarige particuliere chauf feur J. van K. uit Katwijk ergerde zich hieraan en er ontstond een woordenwisseling. De chauffeur voelde zich hierbij bedreigd en vluchtte zijn caravan in. De achter volgers daagden hem uit naar bui ten te komen en dat hij ook: met 'n tweetal zwaarden dat in de caravan als wandversiering werd gebruikt. Het slachtoffer en de 26-jarige autohandelaar W. P. uit Rijswijk kwamen dreigend op de Katwijker af. Bij de schermutseling, die hier van het gevolg was, werd P. aan zijn linkeroor gewond, maar de heer Jan sen (vader van twee kinderen) werd zodanig geraakt dat hij later tijdens het vervoer naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overleed. De Rijkspolitie was snel ter plaat se, maar over de Juiste gang van zaken in het duister kreeg men geen zekerheid. J. van K. heeft toegege ven dat hij met de zwaarden naar buiten is gekomen, maar of hij heeft gestoken of dat de autohandelaar in de punt van één de zwaarden is ge lopen wist hij niet. Nadat de heer Jansen op de grond was gevallen stak de chauffeur de zwaarden in de grond en wachtte op de politie, die hij om bescher- ming vroeg. L. Th. Cals is al enige tijd ziek. In de Ursulakliniek Wassenaar wordt hij verpleegd. De secretaresse van de heer Cals heeft de opdracht geen inlichtingen te verstrekken over de aard van de ziekte. Wel liet zij blijken, dat de oud-premier binnenkort het zieken huis mag verlaten. „Hij wil het geheim houden," zei de secretaresse." om te voorkomen, dat iedereen bloemen gaat sturen. Een vorige keer is hij ermee overla den. v. ZUYLEN v. NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 33741 KANTOORINRICHTING N.V. LEIDEN WILLEM BARENTSZSTRAAT 35* terrein „De Waard"*Tel. 01710-49044 LONDEN BONN AMSTER DAM (AP, Reuter, AFP) De belangrijkste financiële centra in de wereld hebben vanochtend nerveus gerea geerd op de door president Nixon aangekondigde steun maatregelen ter bescherming van de dollar en de Ameri kaanse economie. Nu Amerika de dollar tijdelijk heeft losge koppeld van de goudprijs, zijn de verhoudingen waarop de verschillende valuta tegen el kaar inwisselbaar zijn op losse schroeven komen te staan. Men verwacht dat slechts een vergadering van het Interna tionale Monetaire Fonds een eind kan maken. De meeste wisselmarkten bleven vanochtend gesloten In afwachting van besprekingen tussen de mone taire deskundigen over het effect van de maatregelen en de te volgen gedragslijn. Dat overleg zal naar het zich laat aanzien op korte ter mijn in Londen plaatsvinden. Be halve de Amerikaanse onder-minis ter van Financiën, Volcker, kwamen daar vandaag vele andere monetai re functionarissen uit Westeuropese landen aan. Daar waar de dollar vandaag over het algemeen onofficieel werd genoteerd kwam een scherpe koers daling t.o.v. de laatste officiële koers van vrijdag tot stand. In Amster dam werd een marge aangenomen van vijftien cent bij een laagste no tering van f 3,25. Vrijdag werd f 3,44 genoteerd. Op de onofficiële markt was na sluiting van de officiële han del nauwelijks belangstelling. Behalve de sluiting van de wissel markt besloot ook de Vereniging van de Effectenhandel tot het opschor ten van de notering van de buiten landse fondsen waarvan de notering op basis van vaste koersen tot stand komt. Een scherpe koersdaling voor internationals als Koninklijke Olie en Unilever tijdens de voorbeurs, handhaafde zich, z(j het in iets be perktere maten later, in officiële beurstijd. Vooruitlopend op het internatio nale overleg kwam vandaag in Den Haag de raad voor de economische aangelegenheden uit de minister raad bijeen. Een regeringsverklaring spreekt de hoop uit dat de nieuwe situatie aanleiding zal geven tot 'n fundamentele herwaardering van de monetaire verhoudingen. Deze opmerking sluit aan bij de wens van president Nixon om te komen tot onderhandelingen over wijziging van de koersverhoudingen van be paalde valuta's t.o.v. de dollar. Japan heeft al gezegd de pariteit van de yen te handhaven. Mochten de VS er op staan dan zou Tokio daar nog wel eens over willen pra ten. Uit vrees voor revaluatie van i de yen probeerden de Japanse ban ken op de wisselmarkt van Tokio van hun dollars af te komen. De cen trale Japanse bank moest op grote schaal tot steunaankopen overgaan. Onder de Amerikanen In Europa heerste vandaag een grote verwar ring. In diverse landen zijn de wis selkantoren dicht. De kantoren die nog open zijn wisselen over het al gemeen maar beperkte bedragen in tegen lage koersen. De Nederlandse banken accepteerden vanochtend in hoofdzaak dollars in reischeques te gen f 3,25 en tot een bedrag van 100 dollar. De Nederlandse bankiersver eniging pleegde overleg over de te volgen gedragslijn. In financiële kringen in Amsterdam wordt de situatie zeer ernstig ge noemd De mogeljkheid wordt niet uigesloten dat op korte termijn uit het overleg van de Amerikaanse minister van financiën in Londen en waarschijnlijk ook ln Parijs zal voortvloeien dat er een nieuwe pa riteit (officiële prijs) van de dollar ten opzichte van het goud zal wor den vastgesteld. Zekerheid hierom trent bestaat niet, omdat het ook mogelijk is dat eerst wordt aange zien hoe de onderlinge koersverhou- ding zich in het vrije verkeer los van het goud zullen ontwikkelen. i 16 PAGINA'S In de eredivisie is een oude 'ge trouwe' terug: Ger Bals. De oud doelman van Ajax staat nu onder de lat b(j Vitesse, dat zyn debuut in de topklasse afsloot met een 10 nederlaag bjj het op een by- veld van het Olympisch Stadion spelende DWS, de nieuwe club van Pim van der Meent. Het enige doelpunt van DWS werd ook al gefabriceerd door een nieuweling: Visser Verder veel sensatie in de eredi visie. De afgang van PSV op eigen veld tegen MVV, de droefenis die FC Twente tienduizenden „Tuk kers" zoals de streekbewoners daar populair worden genoemd bezorgde en de toorn van duizen den Bredanaars die Van Hanegem Feijenoords gelijkmaker uit bui tenpositie zagen scorenMet zwemmen, atletiek en andere spor ten op ZES PAGINA'S Woonwagenkwestie in Zierikzee is zo hoog opgelopen, dat het stad huis nu onder bewaking staat PAGINA 11 Het sjeikdom Bahrein nu los van Engeland PAGINA 13 TEL AVTV (AFP, AP. Reuter) Op de groentemarkt in het oude stadsdeel van Gaza ls vanochtend een granaat ontploft, waardoor ze ventien Arabieren werden gewond, van wie er vier ernstig aan toe zijn. Men vermoedt, dat de aanslag een poging is van Palestijnse geur- rillastrijders om winkeliers ertoe te dwingen hun zaken te sluiten in het kader van een algemene staking, waartoe van Arabische zijde op dracht is gegeven uit protest tegen de aanleg van wegen voor Israëli sche militaire patrouilles in vluchte lingenkampen. Ook is het mogelijk, dat het zonder meer om een wraak-' maatregel gaat wegens het misluk ken van de stakingsactie. Toen de staking zaterdag op grote schaal was begonnen, trok een groep Israëlische monteurs met elektri sche lasapparaten door de voor naamste winkelstraat van Gaza en ging van de winkels die aan de ac tie deelnamen, deuren en rolluiken dichtenssen. Voorts werd het ver voerpersoneel te verstaan gegeven, dat er sancties zouden komen als het werk hervat. Hierop verliep de staking snel. Er waren intussen al vijftien winkels „tot nader order" verzegeld. Vit het Leidsch Dagblad van 16 Augustus 1871: Uit goede bronnen mogen wij mededeelen dat de ope ning van de nieuwe stadszaal in December zal plaats heb ben door een groot concert, te geven door de Maatschap pij voor Toonkunst te Leiden Naar wij vernemen heeft Dr. P. D. Schouw Zandvoort predikant bij de Hero. Ge meente te Leiderdorp, voor het op hem uitgebracht be roep te Ressen bedankt. Salzburg 13 Aug. Keizer Wilhelm kwam gisterenavond te 8 uren hier aan en werd door den stedehouder en den kommandant der stad be- groet. Hedenmorgen te 9 uren vertrok hij naar Gastein.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1