üxon neemt om economie maatregelen te schragen Sabotage-actie het IRA in Engeland Leidsch Dagblad SJEIKDOM BAHREIN LOS VAN ENGELAND Maanreizigers nog niet fit Loon- en prijsstop voor drie maanden mee op vakantie RUSSISCH BEZOEK I IY LA VALETTA IW.V eist openbaar heid m proces- Rachman gAG 16 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IJ x ollar niet meer nizetbaar in goud Invoerrechten 10 procent omhoog Economische hulp 10 procent lager HOUSTON iRTR De astronau- gend jaar maart de ruimte in gaat, ten van de Apollo-15 zijn de gevolgen wat in omvang te verminderen. Het van hun twaalfdaagse vlucht naar ruimtevaartbureau had nog geen be de maan nog steeds niet volledig te sluit genomen over verlichting van boven, zo heeft Nasa-arts Charles het inspannende onderzoeks- en rap- Berry meegedeeld. Hun 'reacties op porteringsprogram van deze weken fysieke proeven waren slechter dan voor Scott, Irwin en Worden. Ze vóór hun reis. wat erop wees. dat zijn in de komende week geen enke- vrij. lSHINGTON Om het hoofd te bieden aan de dollar- Jaties in het buitenland en om de Amerikaanse economie tten, kondigde president Nixon gisteravond in een onver toespraak een tijdelijk verbod uit op het omzetten van ;aanse dollars in goud. Tegelijkertijd verhoogde hij de rrechten op alle buitenlandse invoer met 10 percent, en B, jiderde de Amerikaanse economische hulp aan het buiten- •veneens met 10 percent. handelingen zullen ons geen m bezorgen, zei Nixon, maar genomen in het belang van rlkaanse arbeiders Hij verze- it buitenland (voornamelijk iuropa en Japan) dat Amerika en betrouwbare handelspart- geweest. en dat ook in de st wenst te zijn in samenwer- >t de Wereldbank. De presi- ing verder aan op een nieu- rnationale Monetaire Over- Stop Als maatregelen voor de nationale economie kondigde Nixon een tijde lijke loon- en prijzen-stop aan van 90 dagen, behalve voor de noodlij dende landbouw. Ook de dividenden werden aan deze stop over die perio de onderworpen. President Nixon zei st, die meer gebaseerd zou zij dat deze. en nog andere maatregelen ten goeden zouden komen van de omstreeks 13 miljoen werkelozen in het land <6 percent van de werkzame bevolking), onder wie twee miljoen die door het afwikkelen van de oor log in Vietnam en door de dienten gevolge op langzamer draaiende oor logsindustrie in het maatschappelij ke arbeidsproces opgenomen dienen te worden. Nixons drastische maatregelen, aangekondigd na een weekeinde van overleg met een aantal economische topadviseurs, vormden in feite de er kenning dat de Amerikaanse han delsbalans zich -in ernstiger moeilijk heden bevindt dan aanvankelijk werd landen gelijke rechten te Het wordt tijd dat Amerika iger gedwongen wordt met mf id achter zijn rug te vechten". m. scheen er de nadruk iggen dat Amerika niet „eer- ;end werd door het buiten hij zei dat zodra deze hou- ch zou wijzigen, de extra in- iten opgeheven zouden wor- t klonk economen als een lEi timatum in de oren. De pre- tondigde ook aan dat zijn voor een hervorming van de ioorzieningen voor het land, Ier zijn min of meer revo- g voorstel voor een mini- de federale regering erd inkomen, gedurende een 1 (geschort zou worden. Dit, irg von Opel overleden KFORT (AP) Georg von stichter van de Opel-auto- jori. is zaterdagavond tijdens irit aan een hartaanval be- Hij was 59 jaar oud. pels wagen kwam tegen een aal tot stilstand. De Opel- werden in 1928 door de nse General Motors ge- r'on Opel, eigenaar van een rages en tankstations in de 1 Frankfort, was in zijn jaren een geweldig roeier, esmaal skiff-kampioen van id geweest. Sinds 1966 was an het Internationale Olym- tomité. kaanse auto's zullen daarentegen, dank zij een ook door Nixon aan gekondigde verlichting van Belastin gen, ongeveer evenveel minder gaan kosten. En hoewel Nixon in zijn re- dex het voordeel hiervan in de schoot wierp van de Amerikaan die graag een auto wil kopen, is het duidelijk dat het grootste voordeel be haald wordt door de ondoelmatige en soms zelfs onbetrouwbare Ameri kaanse auto-industrie. Bepaald verrassend was dat pre sident Nixon erop wees dat Amerika sinds de Tweede Wereldoorlog niet minder dan 514 miljard gulden had uitgegeven aan de heropbouw van niet nader genoemde landen en dat het nu tijd werd dat deze niet nader genoemde landen eindelijk voorzien. Vooral zijn maatregel om eens hun financiële aandeel gingen over te gaan tot een loon- en prij- leveren in de verdediging van de zenstop van 90 dagen was een aan- „vrijheid" in de wereld. Dat was wijzing dat Nixons economen niet ZOnder meer opnieuw een uiting van langer de theorie konden handhaven het Amerikaanse ongenoegen over dat de nationale economie zich wel het naar de mening van Washing- vanzelf zou herstellen wanneer men ton te geringe aandeel dat West-Eu- soepel genoeg was en ruimte over liet voor het „gezonde verstand" van de zaken-vorsten. Auto's De zware extra invoerbelasting van 10 percent betekent in Amerika bij voorbeeld dat een geimporteerde Volkswagen (zeer populair in de V.S., en steeds meer een bedreiging van de Amerikaanse automobiel-in dustrie), nu ruim 700 gulden meer gaat kosten dan gisteren. De Ameri- Moord in Turkije op 2 Frangaises President Nixon tijdens zijn j ropa levert in de NAVO-verdediging Diplomaten zagen hierin dan ook financiële toespraak een verkapt dreigement dat de Ver enigde Staten zijn troepen uit West- Europa geheel of gedeeltelijk zal te rugtrekken wanneer West-Europa (en vooral West-Duitsland" niet fi nancieel over de brug komt om de Amerikaanse deviezen-nood te leni gen. Bij dit alles legde Nixon er de na druk op dat deze maatregel van tij delijke aard waren, maar dat zijn ADVERT ENTTE Kwartaal een Maand (Van onze correspondent) stellen door het openbreken van de gen van het (verboden* Ierse Repu- BELFAST GPD i In Belfast barricades die de rk gettos van de blikeinse Leger en Ierse vlaggen is zaterdagavond, terwijl kinde- buitenwereld afgrendelen en die ta- meevoerden. Toen de stoet langs ren stenen gooiden, opnieuw een 1 boe waren voor leger en politie. In j het regeringscentrum trok onder militair gedood. Hij werd door j deze enclaves was tot nu toe de IRA i kreten als "de overwinning aan het een IRA-man zwaar gewond en is I heer en meester. De Britse opperbe- 1 IRA", braken schermutselingen uit later overleden. Het was de 13de velhebber generaal Sir Harry Tuzo, I met de politie, die 200 man sterk op Britse soldaat die dit jaar in j deed een beroep op de bevolking de been was. Er werden zestien ar- Ulster is vermoord. De herrie be- j zelf de barricades te verwijderen. restaties verricht, gon nadat uit een groep kijvende De ..provisionals", leden van een af- vrouwen een 19-jarig meisje werd gescheiden militante IRA-vleugel. gearresteerd, dat na een kwartier hebben aangekondigd dat ze in de weer werd vrijgelaten. Zondag grote Engelse steden zoals Londen, zijn extra manschappen in Noord- Birmingham. Coventry, Liverpool Ierland aangekomen, waardoor Ien Manchester een sabotage-cam- het totaal op 12.500 is gekomen. Pagne 8aan beginnen, gericht tegen overheidsinstallaties, zowel nationa le als gemeentelijke en tegen indus- triële en commerciële doelen. In 1938 heeft het IRA ook een der gelijke campagne gevoerd, die veel schade aanrichtte en grote spannin gen veroorzaakte. Het IRA haalde zich toen vooral de haat van het En gelse publiek op de hals door het plaatsen van bommen in bagagede pots van spoorwegstations. In Dub lin werd namens het officiële IRA in een persconferentie verklaard, dat deze de sabotage-campagne van de provisionals niet zal steunen. In Londen is het zondag tot onge regeldheden gekomen tijdens een mars van enkele duizenden betogers die protesteerden tegen de internerin gen in Ulster. De mars werd geleid door drie mannen die baretten droe- regering stappen zou ondernemen om tot nieuwe internationale prenetaire maatregelen te komen die de dollar zouden moeten beveiligen. „De Ame rikaanse dollar zal nooit weer de gij zelaar worden van internationale speculanten", zei Nixon, en hij voeg de daaraan toe dat Amerika's „beste (economische) dagen" nog voor de boeg lagen. de moeilijkheden met hart en bloed circulatie. verbonden aan langduri ge ruimtevluchten, aanhielden. 1 Dr. Berry onthulde voorts dat Ja mes Irwin op weg naar de maan en na zijn terugkeer naar de aarde last heeft gehad van aanvallen van dui zeligheid. Zowel Irwin als Scott had den tijdens de omcirkeling van de maan na hun verkenninge van het maanoppervlak tekenen vertoond van 1 een onregelmatige werking van het ANKARA .AP. - Verleden week hart maar de artsen schreven dat zUn twee jonge Parisiennes die kam- aan vermoeidheid toen. peerden aan de kust van de Middel- XT t landse Zee in de buurt van de Turk- De Nasa-arts zei dat over het ge- T„,c. .se stad Alanva door drie Turkse heel genomen echter de astronauten het goed maken, en dat er geen me disch gevaar bestaat. Men was er ach- ter gekomen dat de ruimtevaarders kea »'aren- werden gearresteerd, veel vermoeider waren geweest dan Het is intussen een nationale zaak ze zelf ooit hadden beseft, en men geworden. „Deze drie mannen kos- dacht erover de activiteit van de be- ten ons miljoenen" aldus het blad manning van de Apollo-16, die vol- Mnilyet. dat wijst op het verlies dat het toerisme zal gaan lijden als ge volg der moorden. Het blad Aksam vestigt de na druk op een ander facet van deze zaak: de mentaliteit van veel Turk se boerenmensen. Vaak zien de man nen hun vrouwen "nooit ontkleed, kussen is een nagenoeg onbekende zaak op het platteland. Als die „pri mitieve" mannen nu ergens gecon fronteerd worden met Europese vrouwen die zich vertonen met nau welijks kleren aan dan ligt het voor de hand dat de mannen denken: „Die vragen erom". Het is zaak de mannen met hun „oosterse mentaliteit" op te voe den, aldus het blad. anders zijn meer gevallen van verkrachting en wie weet moord niet uitgesloten. Baby op straat in armen van grootmoeder doodgeschoten Isch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als O wilt helpen, door uik te maken van het hieronder afgedrukte vakantietormulier. tenminste 8 dagen voor üw vakantie aan ons ln te zenden, Wet op te belleD voor opzending of inhouding van de krant Tele- sche opdrachten kunnen wy niet aannemen. verzenden frankeren met 25 ct. Straat: no. doorhalen wat niet van toepassing is. Postabonnement Kantie-ADRES is: plaatsnaam: Man met nieuwe hart en longen weer geopereerd KAAPSTAD .AP. Adrian Her- j bert, de tandtechnicus uit Kaapstad i die op 25 Juli een nieuw hart en nieuwe longen heeft gekregen, heeft een derde operatie sinds de trans plantatie ondergaan, zo heeft het Groote Schuur Ziekenhuis meege deeld. Vrijdagavond is hij geopereerd aan een lek in de rechter long. In een bulletin van het ziekenhuis werd ge meld dat de 49-Jarige kleurling het bevredigend maakt en dat hart en longen goed functioneren. S.v.p. ln olokletters Olijke Inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet Invullen maar 101 le en laatste dag van inhouding). DEN/INHOUDEN: doorhalen wat niet verlangd wordt. laatste dag -- r.ti. Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. opzending niho udlng Werianü, België en Luxemburg f 1,25 per vakantieperiode. De overige landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f 0,60 per dag. Nk ln te houden kranten wordt by restitutie van net te vee) ^onnementsgeld l 0.50 ln mindering gebracht vooi administratie- In Teheran (Perzië) en in twee an dere plaatsen zijn in totaal vijf per sonen. schuldig aan het handelen verdovende middelen, terechtge LONDEN «AFP, DPA) —De am bassadeur van de Sowjet-Unie in Londen. Smirnowski. heeft zich gis teren naar de hoofdstad van Malta. La Valetta begeven Zijn vertrek naar Malta heeft in de Engelse hoofdstad tot speculaties geleid, hoewel men weet. dat Smir nowski ook in La Valetta is geac crediteerd en dat het officiële doel van zijn reis het bijwonen is van de opening (heden, maandag) van de zitting van het parlement van Malta. Naar verluidt wil de Sowjet-Unie vergunning hebben tot het laten repa reren van handelsschepen in Malte zer droogdokken. FRANKFORT 'DPAi De politie van Frankfort heeft gis teravond een zestienjarige jon gen aangehouden, die er ernstig van verdacht wordt een baby van acht maanden in de armen van haar grootmoeder te heb ben doodgeschoten, terwijl die op straat liep. De vrouw werd zelf eveneens gewond. De poli motie. die ogenblikkelijk een onderzoek instelde, trof een moordwapen aan op de zolder etage van een nabijgelegen huis. van waaruit ook op een tegenovergelegen pand was ge schoten. Er werden elf jongelui gearresteerd, die de bovenver diepingen bewonen. Het elftal was afkomstig uit een opvoe dingsinrichting. Met instem ming van de autoriteiten woon den zij buiten de inrichting. Toen zij werden weggeleid moesten zij in bescherming worden genomen tegen de j buurtbewoners, die een zeer J dreigende houding aannamen. De gearresteerde jongen be- I hoorde tot de groep, die door dë politie voor een verhoor was meegenomen. Hij schijnt er na zijn daad op een motorfiets i vandoor te zijn gegaan. De Jon- gen heeft nog niet bekend. Prinses Anne van Engeland is personen om die reden ter dood ge bracht in de laatste twee jaar op gelopen tot 101. steld. Hiermee is het totale aantal gisteren 21 jaar geworden Zij krijgt nu een jaarlijks staatsin- komen van ruim vijftigduizend gulden. Als zij huwt maar er is nog geen kandidaat in zicht wordt dit bedrag verhoogd tot 127.000 gulden. Dan zal ze wel licht ook de titel krijgen, die de oudste dochter van de monarch traditioneel toekomt, namelijk vail Princess Royal. Prinses Anne die de vierde is in de lijn der troonopvolgers, heeft een ruime mate van vrijheid. Met geestdrift iS. nU_->°? heeft zij zich geworpen op het Oostduitser naar het westen Een 29-jarige Oostduitser is, nadat hij 31 uur in een rubber bootje op de Oostzee had rondgezwalkt, door de bemanning van de Zweedse veer boot Sveaborg aan boord genomen. De Sveaborg was op weg van Tra- vemünde in West-Duitsland naar Helsingborg. De Duitser weg naar Hamburg waar zijn vader "Kindernoodfonds'' der Verenigde woont. I Naties. BAHREIN (AFP) Het olierijke emiraat Bahrein aan de Perzische Golf heeft zaterdag zijn onafhan kelijkheid afgekondigd, waardoor een einde is gekomen aan de spe ciale betrekkingen met Groot- Brittannië. In een proclamatie die door sjeik Issa Ben Salman al Chalifa, gou verneur van het emiraat, werd voorgelezen, wordt gezegd dat Bahrein voortaan een onafhan kelijke en soevereine Arabische staat is. die al om toelating tot de Arabische Liga en de Verenigde Naties heeft verzocht. De Britse troepen, aldus de proclamatie, zijn al begonnen zich uit het land te rug te trekken. In januari 1968 kondigde de Britse regering aan. van plan te zijn. haar verdragen met Bahrein. Ga- tar en de zeven staten van de z.g. Verdragskust eind 1971 te beëindi gen en de Britse troepen dan uit dat gebie dterug te trekken. Zij bood aan, na de terugtrekking, met de emiraten een vriendschaps verdra gte sluiten, dat een ver plichting inhoudt elkaar in tijd van nood te raadplegen. De Britse militaire aanwezigheid in de Per zische Golf omvat 7.000 militairen twee luchtmachtsquadrons en en kele opleidings- en transportvlieg tuigen, 'n fregat en zes mijnen vegers. Het in februari 1968 dooi de heersers van de nge'n golfsta ten genomen besluit een unie van ratle van negen staten ls echter door onderling geruzie van de sjeik mislukt. Zes van e andere zeven emiraten besloten de vorige maand een eigen federatie te gaan vormen. De zevende, het woestijnemiraat Ras el-Chaimah, besloot buiten de groepering te blijven. Arabische Staten te vormen heeft In zijn officiële onafhankelijkheids- nog niet tot een concreet akkoord verklaring zei heerser. Sjeik Issa, jver definitieve regelingen geleid. De federatie zou de toestand in de olierijke golf stabiel moeten hou den na de militaire aftocht van Engeland. Het plan tot een fede- BRUSSEL (AP. Reuter) Het In ternationaal Vakverbond van Vrije Vakverenigingen VW zal alle pogin gen steunen het leven te redden van de Oostpakistaanse politicus Sjeik Moedjiboer Rachman, die op het ogenblik in West-Pakistan te rechtstaat wegens "aanval op eigen land". De secretaris-generaal van het IVW Hann Buiter, heeft de presi dent van Pakistan, Jachje Chan, ver zocht Sjeik Moedjiboer in het open baar terecht te doen 6taan. De rechtzitting tegen de politicus voor een krijgsraad wordt gevoerd, Pakistan protesteerde zaterdag in het geheim. bij secretaris-generaal Thant naar aanleiding van diens opmerkingen over berechting van de Oostpaki staanse leider. Met name Thants verklaring, dat hij de gevoelens van vele VN-vertegenwoordigers deelde, dat het lot van de sjeik weerslag zal hebben buiten Pakistan, blijkt de ergernis van de Pakistaanse regering te hebben gewekt. De Pakistaanse ambassadeur in Washington, heeft in een tv-vraag- gesprek verklaard, dat de Oostpaki staanse leider van de verboden Awa- mi-Liga niet zal worden doodgescho ten. Nadat het vonnis bekendge maakt is heeft president Jachja Chan de bevoegdheid gratie te ver lenen of het vonnis te wijzigen, al dus de ambassadeur. De Pakistaanse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Sultan Moham med Chan, gaat in de eerste week van september naar de Sowjet-Unie. Begin deze maand, voor het bezoek van de Russische minister Gromiko aan India, is hij door de Russische regering uitgenodigd. De staatssecretaris zei dat de Jour nalisten hun eigen conclusies kon den .trekken over de vraag of zijn bezoek aan de Sowjet-Unie verband hield met het kortgeleden gesloten vriendschapsverdrag tussen India en de Sowjet-Unie. Hij weigerde com mentaar le geven op het op 9 augus tus in Nieuw Delhi gesloten verdrag tot samenwerking, maar zei, dat Pakistan alle pogingen in het werk zou stellen om bilaterale betrekkin gen met de Sowjet-Unie te handha ven. Premier Indira Gaudi van India heeft zaterdag in het Indiase parle ment een bericht van de "New York Times" tegengesproken waarin er sprake is van een geheime clausule in het verdrag tussen India en de Sowjet-Unie. De clausule zou betrek king hebben op het niet-erkennen van de onafhankelijke regering van "Bangla Desj" in Oost-Pakistan. De Indiase minister van Defensie, Jagjivan Ram. verklaarde dat er in dat Bahrein geen andere keus had na het mislukken van de po gingen om te komen tot een unie van de negen emiraten ln het j hei verdrag met Moskou hVlemall' geen geheime clausules voorkomen. zuiden van de Golf.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13