politie Zierikzee bewaakt in an Gelder aanzienlijk verwacht groter in 1971 verlies I ...en gisteren met woonwagenbewoners doow;k,stoken vandaag Opnieuw Nederlandse demonstrant in Spanje gearresteerd leppelacirs slaags rt Zuiclmolukkers Traditionele in Utrechtse eredienst r.k. kerk TV morgen] LE1DSCH DAGBLAD f m w w ZIERIKZEE (ANP) Het stadhuis van Zierikzee. anders op deze dag een toeristische bezienswaardigheid, is zaterdag gesloten en onder politiebewaking gesteld. Dit betekent dat ook het gemeentemuseum, dat hierin is ondergebracht, niet voor het publiek toegankelijk is. Het gemeentebestuur i6 tot deze maatregel overgegaan omdat men vreest dat woonwagenbewoners ver nielingen zullen aanrichten. Al veer tien dagen bestaan er grote moei lijkheden tussen gemeente en woon wagenbewoners in verband met een achterstand bij het afhandelen van aanvragen voor bijstandsuitkeringen. Vrijdagmiddag kwamen de woon wagenbewoners weer in groten geta le bij het stadhuis opdagen nadat een hunner gearresteerd omdat hij nog een straf moest uitzitten voor een verkeersdelict. De protesterenden dreigden toen alles in het stadhuis kort en klein te zullen slaan, maar gaven uiteindelijk aan dit dreigement geen gevolg. Burgemeester mr. Th. de Meester heeft bij zijn bezoek aan het minis terie van CRM vrijdagmiddag wel be grip ontmoet voor de Zierikzeese moeilijkheden. Doordat meer dan de helft van de ambtenaren ziek of overspannen is, is er stagnatie ont staan bij het afhandelen van de stroom van aanvragen voor bij standsuitkeringen Voor de behandeling van deze aan vragen zal Zierikzee nu hulp krijgen van het bureau Zeeland van het mi nisterie van CRM. Ook ambtenaren uit naburige gemeenten zullen assis tentie verlenen. NEDERLAND I 18.45 18.55 19.05 (Kleurt Pip en Zip (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) De Flaxton Boys. tv-serie voor de jeugd (NCRV) 19.30 (Kleur) Netsilik: het besluipen van een prooi; documentaire (NCRV) 20.00 (Kleur) Journaal (NOS) 20.21 Doek Green, politiefilm (NCRV) 21.05 Met liedjes het land in: licht muziekprogramma (NCRV) 22.45 Ander nieuws (NCRV) (Kleur) Journaal (NOS) 22.55 NEDERLAND II 18.45 18.55 19.05 19.30 20.00 20.20 21.00 (Kleur) Pip en Zip (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) Kunstsignalering (NOS) (Kleur) Coronation Street, tv-feuilleton (VARA) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) IJsselmeervisserjJ, documentaire (VARA) Dante's Inferno, documentaire film over de En gelse dichter-schryver Dante Grabriël Rosetti (VARA) (Kleur) Journaal (NOS) ANP' Wrijvingen Ambonezen die daar rustig zaten te ;e Ambonezen en Mep- eten en helemaal niet op vijande- lui hebben Meppel een i lijkheden bedacht waren. Vier Ambo 'ige zondagavond bezorgd. nezen wisten te ontkomen, maar «se jongen heeft bij j twee van hen werden door de Mep- ernstige hoofd- i pelers afgerost. Ze verscholen zich iopen. vervolgens in de kelder van de keu- was donderdagavond ken van de stationsrestauratie en can de „Donderdag- werden daar door een grote groep '-evenementen al be- belegerd een vechtpartij in een Later op de avond werden de Am- Ambonezen en Meppelers bonezen door de Meppeler politie was onbeslist gebleven ontzet en in een politiewagen voor lie was er niet aan te pas hun eigen veiligheid meegenomen I naar het politiebureau. [avond kreeg de zaak een Toen een aantal jongelui probeerde enkele van de vechters de politiewagen omver te gooien, weer tegenkwamen op voerde de politie met de wapenstok Stationsplein. Enkele enkele charges uit. Op het politic al werden toen stevig af- bureau bleek een van de Ambonezen i Ambonese over- zulke ernstige verwondingen aan zijn hoofd en een van zijn ogen te heb- id probeerden de Mep- ben opgelopen, dat hij naar het zie- te nemen. Een grote j kenhuis moest worden overgebracht 'en overviel in een sta- De gehele avond bleef het op en tkamer een zestal 1 rond het Sstationsplein erg rumoerig. DEN HAAG (ANP) In Madrid is gisteravond de 19-Jarige student Dick van Galen Last uit Amster dam gearresteerd bij een beto ging tegen de gevangenzetting van dienstweigeraars op gewetensgron- den in Spanje. Twee medebetogers, de Fransman Gilbert Viellerobe en een Spanjaard wiens naam niet be kend is, zouden eveneens zijn aan gehouden. Dit is zondagavond mee gedeeld door de vader van de stu dent. die vanuit Madrid telefonisch door een sympathisant van de groep op de hoogte was gesteld van de ar restatie. Het drietal was de straat opge gaan met borden waarop de leuze stond: „In Spanje zitten op het o- genblik 189 gewetensbezwaarde dienstweigeraars in de gevangenis Na veertig minuten te hebben gelo pen, werden de betogers leden van de actiegroep ..Pepe" gear resteerd. Tien dagen geleden was Dick van Galen Last vanuit Perpig- nan naar Spanje vertrokken. De drie gearresteerden vormden de vierde groep, die in het kader van de actie-Pepe in Madrid demon streerde. Vier weken geleden betoog den de eerste drie actievoerders in de Spaanse hoofdstad zonder dat hun een strobreed in de weg werd gelegd. De week daarop deden drie anderen hetzelfde, eveneens onge hinderd. Maar vorige week zondag greep de Spaanse politie in en arresteerde de Nederlandse meisjes Ruth Harmsen en Jeanne Claire Delange. Ook een Spaans meisje werd aangehouden Zij werden in de loop van de week vrijgelaten. De Nederlandse meisjes zijn Spanje uitgewezen. De actiegroep Pepe is geen vast omlijnde organisatie, maar wordt gevormd door Nederlandse en bui tenlandse sympathisanten met en deelnemers aan de voettocht van de monstranten tegen de Spaanse dienstweigeringswetgeving, die enke le maanden geleden van Lenève uit werd gehouden met als einddoel Va lencia. De betogers bereikten Va lencia niet maar werden bij het grensplaatsje Bourg-madame in de Pyreneeën tegengehouden. Het actie-centrum bevindt zich momenteel in Perpignan King Curtis, de 36-jarige saxofo nist en bandleider, bekend om zijn „Memphis soul"-sound, is vrijdag avond laat na een ruzie voor zijn voning doodgestoken. De dader, de 26-jarige Juan Montanez, is gear resteerd. Curtis heeft vooral met zijn groep de Kingpins een aantal zeer succesvolle grammofoonplaten gemaakt. Over de aanleiding tot de steekpar tij voor de Newyorkse woning van de musicus is niets bekend. Curtis werd evenals zijn aanvaller Monta nez in een ziekenhuis opgenomen. Curtis overleed na aankomst. UTRECHT 'ANP' In de St Willibrorduskerk in de Utrechtse binnenstad zijn gisterochtend de eer ste missen opgedragen door pater órs. Winand Kotte uit Wijk bij Duur stede voor een groep behoudende rooms-katholieken. die zich hebben kerken zich afspliteen van de richt lijnen, zoals die door Rome zijn ge geven. „Wij zijn progressief in de Juiste richting en wij keren ons af, van de wilde progressiviteit". Een van de vele kerkgangers, oud- minister Luns. verklaarde na af omdat hij achter de traditionele kerk van Rome staat. „Daar heb ik nooit een geheim van gemaakt, zo als u weef', zei hij. De St. Willibror- dusstichting, van wie de dienst uit ging, is precies één Jaar geleden be gonnen met een actie om de leeg staande Willibrorduskerk te kunnen gebruiken voor de traditionele dien sten. De datum 15 augustus is geko zen. omdat de RK kerk op die da tum Maria ten Hemelopneming viert. verenigd in de St. Willibrordusstich- loop naai- Utrecht te zijn gekomen, ting. De hoogmis van half elf trok een zeer groot aantal bezoekers. De kerk was tot de laatste plaats gevuld en velen moesten staan. Peter Kotte droeg de mis, die ruim twee uren duurde, samen op met twéé andere priesters, die anoniem wensten te blijven. De mis werd vol gens het traditionele patroon in het Latijn gehouden. In zijn preek zei pater Kotte. dat hij de verklaring van het aartsbis dom laat voor wat zij is. In die ver klaring werd gezegd, dat de groepe ring handelt buiten verantwoordelijk heid van elke competente autoriteit in de kerk. Hij meende dat deze ver klaring is verschrompeld tot een we zenloos stukje papier. "Het is niet onze schuld, dat wij juridisch in een soort niemandsland zijn terechtge komen. Men heeft ons in onze trouw aan de kerk en de paus in de kou la ten staan", aldus pater Kotte. Hij vervolgde: „Wij voelen ons ontkleed, maar de paus zal ons niet in de steek laten. Hij kent ons en wy doen een beroep op hem". Hij kreeg een donderend applaus van de gelovigen. Na afloop van de dienst zei pater Kotte. dat de beweging rondom zijn opvattingen over de eredienst niet als 'n afsplitsing moet worden gezien, maar dat juist de diensten in andere rooms-katholieke Ik heb helaas geen groot talent voor opera meegekregen en ben daarom geneigd het met James Stephens eens te zijn dat sla pen een uitstekende manier is om naar opera te luisteren. En ook met Rossini zelf, die ver klaarde: „Wat zou opera iets prachtigs zijn als e)r geen zan gers waren". Of hij die mening ook tot Anna Moffo zou heb ben uitgestrekt waag ik te be twijfelen, want ze heeft alles mee: ze zingt mooi, ze is mooi en bovendien is ze naakt in een film opgetreden, en beli chaamt dus alles wat ons har tje begeert. Om haar zullen de liefhebbers dus zeker gekeken hebben. Trouwens, de opera zelf leek me een knap stuk werk toe waarbij de methode van onder titeling zich weldadig aanpaste. Soms werden gezongen dialo gen letterlijk vertaald, soms werd tussen haakjes in het kdrt aangegeven wat de zan gers op dat moment bezielden, waardoor de kijkers zonder overdadige ondertiteling toch goed op de hoogte bleven van alle nieuwe ontwikkelingen. Zondag zond de NOS een por tret van Soeharto uit, gemaakt door de Duitse ZDF. Ik weet niet of de tekst letterlijk ver taald was of hier en daar wat was aangepast aan de plotse ling ontstane behoefte, maar ik vond dat commentaar soms wat naief en kreeg sterk de indruk dat wijlen Soekarno erin onderschat werd. Ook be greep ik de zinsnede niet goed, dat Soeharto het nog moeilijk zou krijgen als het nationalis me weer de kop zou opsteken. Een van de vijf punten van de door hem gepropageerde Pantjasila is toch juist het na tionale bewustzijn? Verwarde men misschien communisme met nationalisme? Ook is het me niet duidelijk geworden waarom de carrière van generaal Soeharto een van de wonderlijkste geschiede nissen van deze eeuw zou zijn Toen dat- gezegd werd kwam er een trein op het scherm, dus even dacht ik dat hij in een vroegere verschijningsvorm wellicht een trein was geweest, maar nee, hij was gewoon het kind van een arme boer, kwam in het leger en werkte zich op die manier omhoog. Dat is de meest gebruikelijke gang van zaken in ontwikkelingslanden, als u het mij vraagt. Zaterdagavond de beste afleve ring van „Zo maar een zomer avond". dankzij een trefzekere presentatie van Joop van Tijn, die bovendien voor wat „harde re" actualiteit had gezorgd. Hij had een direct gesprek met minister van Sociale Zaken Fitzsimmons van Noord-Ierland (de minister zat in Belfast in de studio), hij had een ge sprek. op film' vastgelegd, met ex-minister Witteveen over diens huidige bezigheden en verder had hij onder meer Ri- nus Wehrmann en de wereld kampioen paalzitten naar de studio gehaald. Rinus Wehrmann bleek een leuke Jongen te zijn die over zijn ontslag uit de dienst zei: „Zodra Je bekender bent dan de generaal zelf, wordt Je eruit gegooid". Ik heb een kritische kantteke ning inzake Van Tijns manier van interviewen. Als actuali teitsinterview mankeerde er niets aan, bij Fitzsimmons en Witteveen. maar als onderdeel van een amusementsprogram ma hadden een of twee lich tere vragen geen kwaad ge kund. Fitzsimmons had bijvoorbeeld uit zijn tent gelokt kunnen worden met de vraag wie hij. als hij een zoon of dochter moest adopteren, liever zou ne men: dominee Paisley of Ber- nadette Devlin. Ik noem maar wat. Nico Scheepmaker TUBBERGEN (ANP) De 70 va ten met teerafval van Witco Che mical Nederland NV te Haarlem, die begin deze week in een put voor vloeibare teerafval in Vasse (gem. Tubbergen» waren gedeponeerd, zijn met mechanische hulpmiddelen één voor een uit de put gevist. Het tijd rovende en gevaarlijke karwei ge schiedde op dringend verzoek van het gemeentebestuur van Tubbergen. De inhoud van de vaten wordt thans nog aan de hand van monsters nagegaan. Het transport bedrijf J. H. Damhuis uit Ootmars sum, dat de vaten in de put depo neerde heeft deze naar Haarlem teruggebracht. Het is nog niet be kend wat er thans met dit afval zal geschieden. DINSDAG 17 AUGUSTUS 700 Nws. 7.11. Het levende woord 7.16 (S) Klass. muz (gr.). (7.25 Horen en zien; 7.30 Nws.; 7.32-7.50 Actualltltelten). 8.00 Nws. 8.11 Ge wijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 (S) Voor de huisvr. (9.00-9.10 Gymn. voor de huisvr.). 9.40 Lichte ork.muz. (gr.). 10.00 Bijbelse ver kenningen. 10.15 Geestelijke liede ren. 10.20 Hoogtepunten uit Porgy and Bess, v George Gershwin (gr (11.00-11.03 Nws 11.15 Voor de zieken. 11.55 Meded 12.00 (S) Gevar. progr. (12.22. WIJ van het land; 12.26 Meded. t.b.v land- en tuinb.; 12.30 Nws.; 12.41. Actuali teiten; 13.00-13.05 Raden maar. 14.00 (S) Muzikaal middagmagazi ne. (16.00-16.02 Nws). Overhelds- voorl 17.00 De Antilliaanse Ver eniging NOS CU NOS. Raymundo Debrot heeft een gesprek met de progr be«| HDAM Koninklijke Pa ton Van Gelder Zonen jaar een aanzienlijk te zullen lijden dan ten de boeken werden af- •bet een negatief saldo van tegen een winst van 16.2 tiet voorgaande Jaar. De .(j|inen nog steeds een op- 'i, terwijl er maar geringe ten zijn tot doorbereke nen moest tot produk- ig worden besloten op de zwakke marktsituatie. en kostenbesparende 2ullen weliswaar in de het jaar effect sorteren. 251 nog onvoldoende zijn rentabiliteit te herstellen toi'ing van de resultaten na 1971 als gevolg van sa- Op het ogenblik vinden met de vakbonden besprekingen plaats over het herstructureringsplan, terwijl over de afvloeiingsregeling in prin cipe overeenstemming is bereikt. Een aantal specialisten van Crown Zellerbach, waarmee Van Gelder enkele Joint-ventures heeft, heeft desgevraagd in een aantal sectoren van het bedrijf een onderzoek inge steld om behulpzaam te kunnen zijn bij de uitwerking van de toe komstplannen. Bij de reorganisatie lijkt het waar schijnlijk dat een aantal vaste acti va moet worden afgeboekt op een moment dat de boekwaarde restwaar de nog belangrijk overtreft, aldhs het jaarverslag. In verband daar- me en met het oog op de aanzien lijke kosten van de reorganisatie is herstructurering kunnen een voorziening gevormd van 120 toeikt. I min door aanpassing van de her waarderingsreserve met ƒ67 min en een onttrekking uit de winstreserve van 53 min. De kosten van de reorganisatie zijn echter nog niet vast te stellen. Bij institutionele beleggers ls in de tweede helft van het afgelopen Jaar een 15-jarige onderhandse lening gesloten van ƒ50 min tegen 9% Tot dusver is hiervan ƒ36 min op genomen. De middelen dienen voor de financiering van de lopende in vesteringen en ter dekking van de toegenomen behoefte aan bedrijfs kapitaal. De slechte resultaten hebben tot gevolg gehad dat de cash-flow on toereikend was om, na aflossing op de uitstaande leningen en de geste gen behoefte aan bedrijfskapitaal, de iavesteringsuitgaven ad ƒ21 min te financieren. Het gebrek aan be drijfskapitaal ontstond door de stij ging van de voorraden en de vorde ringen en door de tendens tot ver- krapping van het leverancierskre diet. In de papierproduktie wordt het be leid gericht op die soorten, waar Van Gelder door haar ligging in de markt of door de aard van het pro- dukt in mindere mate afhankelijk is van te importeren grondstoffen en het prijsverloop van buiksoorten op de internationale markt. In de sectoren, waar specialiteiten zijn ontwikkeld, is de teruggang vorig Jaar minder sterk geweest dan in de overige. In de laatste Jaren zijn zeven ver ouderde papiermachines buiten be drijf gesteld. Dit proces, samen met vernieuwingen aan de apparatuur, zal in versneld tempo worden voort gezet. Het tempo zal wel worden be paald door de continuïteit van de leveringen aan de afnemers, die niet door de sanering in gevaar mogen worden gebracht. De geconsolideerde omzet is vorig Jaar met 5% gestegen tot 483,7 min De sterke kostenstijgingen, de hogere grondstoffenprijzen. de ver mindering van de vraag en de ver scherpte concurrentie, alsmede de inkrimping van de produktie om te grote voorraadvorming te voorko men. hebben er echter toe geleid dat het bruto exploitatiesaldo daal de van ƒ47,7 min tot ƒ21,7 min. Na interest en afschrijvingen komt het negatieve saldo uit op 5.5 min. Het verlies werd beperkt tot 3,7 min doordat een belastingvoorzie ning van 1,8 min vrijviel. Het ver lies is op de reserves afgeboekt. In 1969 bedroeg het batig saldo ƒ21.8 min, waarvan 5,6 min aan de fis cus moest worden geofferd. 8.30 Nws. 18.41 Actualltel- 1000 (S) Klass. ork.werken (gr). 20.50 (S) De triomfeerende Min. zangspel van Carolus Hac- quart, uitgevoerd door Radio Ka merorkest, klein Radiokoor en so listen. 21.50 (S) Klass. en seml- klass. muz. 22.25 Overweging. 22.30 Nws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 Toeristisch magazine. 23.15 (S) Lichte muz. (opn.). 23.5524.00 Nws. HILV. II. 298 in. en I M-kanalen. 7.00 AVRO. 9.00 NOS. 10.0» AVRO. 13.30 NOS. 15.10 AVRO. 22.55—24.00 NOS. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn 7.20 (S) p/ (gr). 8O0 .20 (S) Dag Nws. 8 11 Racllolo' met een plaatje (vervolg) (8.30- 8.33 De groenteman). 8.50 Morgen wijding. 9.00 Uitgebreide reportage. 9.35 Waterst. 9.40 Muz. uit de Mid deleeuwen en Renaissance. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvita minen. (11.00 Nws.). 11.30 Rondom 12: progr. voor de vrouw. (Om 11.55 Beursber.). 12.30 Radiojour naal. 13.80 Muz. en nws, van onze zuiderburen. 14.00 Jazz uit de Ja ren 1935-1955 14.30 (S) Keuls Omr.ork.: Amusementsmuz 15.00 Van ta-ta tot totale taal: een rubr. over het leven ln de taal 15.10 Muzmtddag. waarin om 15.10 (S) Nieuwe gramm.pl. met toelichting; om 16.00 Nws.; om 16.03 Alert: op het vlak van muz. en maatschappij (VIII); 16.25 (8) Kerkorgelconc. klass. en mod. muz. 16.52 Interna tionaal Belaardconcours 1971; 17.05 (S) Klass. en mod. muz. 17.30 Bra bant Journaal. 17.55 Meded. 18.00 Nws. 1811 Radiojournaal. 18.25 (S) Licht. Instrumentaal ensemble met zangsollst. 18.55 (S) Dansork. The Skymasters. 19.30 Nws. 19.35 Gevar prógr. met veel muz 22.30 Nws. 22 40 Meded 22.45 Radtolourn •22 55 (SI Signaal Conc 1970 71 mod. koorwerken 23.55—24 00 Nws. 9.00 Nws 9 03 Plaatjes voor de pep 10.00 Nws. 10.03 Ekspres: licht pl.progr. 11.00 Nws. 11.03 Een op vallend vrolijke gevar. visite. (12 00 Nws) 13.00 Nws. 13.03 De Eddy Becker Show. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.03 Drie-draal. 16.00 Nws. 16.03, 18 00 Mix: 120 minuten rijp en groen op alle toeren. (17.00 Nws.). Nederland I NOS; 18.45 (K) Pip en Zip. STER: 18.50 (K) Reclame. NOS: 18 55 (K) Journ. STER: 19.00 (K) Reclame. KRO: 19.05 (K) Daktarl. TV-fllm voor de Jeugd STER: 19.55 (K) Reclame NOS: 20.00 (K) Journ. STER: 20.15 (Ki Reclame KRO 20.21 KRO-Wle- lerronde ln het Amsterdamse Olym pisch Stadion. 21.10 Jan de Hartog en de film: speelfilms naar werken van Jan de Hartog door hemzelf Inge leid: Ergens ln Nederland NOS: 22.50 22.55 (K) Journ. Nederland II NOS: 18.45 (K) Pip en Zip. STER: 18.50 (K) Reclame. NOS: K) Journ. STER: 19.00 (K) Reclame. NOS: 19 05 (K) Première: programma over fllm- kllken en fllmmaken AVRO: 19 30 (K) Operatie Minus 5 (Barrier Reef). TV-serle. STER; 19.55 (K) Reclame NOS; 2000 (K) Journ STER: 20)5 (K) Reclame, NOS: 20.00 (K) Journ. STER; 20.15 (K) Reclame AVRO:, eyton Place, TV-feullleton. 21 10 (K) Pure Goldle, muzlekale show rond Goldle Jean Hawn, 21.50 AVRO's Te- levlzier Magazine. NOS: 22.4022 45 (K) Journaal. Rubens gestolen en teruggevonden MECHELEN In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben onbeken den een schilderij van Rubens, "Christus aan het kruis", en de pop "Opsinjoorke" gestolen uit het stads museum van Mechelen. Het doek van Rubens, dat naar schatting on geveer anderhalf miljoen gulden waard zou rijn, werd zaterdagmiddag naast de weg Mechelen-Ller terug gevonden. Volgens omwonenden had den twee mannen ln een auto het daar neergelegd. De pop ls echter nog spoorloos.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11