ederland ondermaat op EK in Helsinki Dramatische valpartij op 800 m. dames een Jos Hermens onderscheidt zich KNS en Fiks openen Maar één nieuw complex (DELING DAILLES Drukke maand voor De Zijl misser in tienkamp: de speer... GOLDCUP Zeventig Draken Weer nederlaag poloploeg Koerstips QUICK BOYS ROODENBURG i bedraagt, thans 34.4 punten. De Ne derlandse vertegenwoordigers. Blok Cijfers van Helsinki IDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD jjl^UGUSTUEM971 De Noorlander: NKI Los van de tienkamp onderscheidde zich van •landse „activisten" alleen de 21-jarige Jos Hermens. werd (op vijf kilometer) uitgeschakeld, maar recht- zijn kans in Helsinki tenminste nog met een natio- rd de eerste op de EK, waar overigens door de val- schokkende tijden bepaald geen gemeengoed zijn. ran den Berg, Trudy Ruth, Marjan Ackermans en ijstad steunden elkaar in het verdriet om een bedenke- statie. Dat waren er derhalve vier op één, wat toch een in mineur was. Merkwaardigerwijs hadden alleen mers van dit seizoen recht op een schouderklopje. Dat intrast met, (Wilma van den Berg, Els van Noorduyn, ,ckermans en Nijstad), die ondermaats opereerden. jjde typische stoere tempo- Iten onder in de golfbe- Jj zijn vijf kilometer (ze- 8,05.2). Her mens trof het, jrie een regelmatig ritme las in de laatste ronde 1 ontkoppelen. „Ik had I voor een eindsprint" want hij gaf meer dan i de 13.47.2, waarmee de [Nijstad als record werd bleek niet ogewassen te- irmacht van doorgewin- als de Fransman Wa- Vestduitser Norpoth, de Salgado en de Engels- „Ik wist van tevoren, liet rijp was voor de fi- word ik vast en zeker Laat ik eerst maar wat rorden". aldus Hermens, iki rijpte voor later. Excuus piepjonge Annemieke mocht van de KNAU leven op de EK. Daar- geen schande, dat hoogspringen na 1,70 op lat drie keer neer- steravond maakte zij kennis met de problematiek van een finale, waarin de volgende beurt heel lang op zich liet wachten. Dat excuus pleitte echter Marjan Ackermans niet vrij. De Beverwijk- se flopte o ver 1.65 en botste op 1.70 meter, liefst acht centimeter lager dan de vloeiend afgehandelde kwa lificatie en 22 centimeter ten achter bij de gouden Oostenrijkse Gusen- bauer. Even ronduit slecht boerde Wilma van den Berg. Gisteren hield zii halt in de halve finale van de 200 meter, wat in betere dagen nooit een eindpunt voor haar was. „Ik vond de bocht zo onnoemelijk lang. Daar zat ik vast. Later kwam ik wel iets terug." Maar onvoldoende, want vijf loop sters overtreffen lenig de twijfel achtige 24,0 van de Nederlandse. Aan plafond goud zilver brons De tweevoudige domper actualiseert de vraag of Wilma van den Berg naar Helsinki had mogen uitvliegen. Zonder de blessure zou daarover niet sceptisch zijn gedaan. Bram Leeuwenhoek, chef de mission voor München en scherp waarnemer in Helsinki: „Reëel gezien had de KNAU haar moeten thuislaten. Het is fenomenaal dat zij zo vlug werd opgelapt. Maar zij liep een trai ningsachterstand op. Vergeet boven dien niet, dat Wilma aan haar pla fond zit. Ze kan niet meer sneller. Ik begrijp de morele overwegingen wel waarop de KNAU haar toch weinig echte uitblinkers. Toch zou wegzond. Maar persoonlijk ®r je moeten selecteren, want alleen in grote buitenlandse wedstrijden hard De Hongaarse kolos Vilmos Varjn in actie bij het kogel- Slavische Vera Nikolic 1 ireigd de 800 meter, c Nummer waarop Neder- oogstte. Trudy Ruth sneuvelde na Wilma Je de mensen. De KNAU zal dat \stoten. Hij kwam als beste de van den Berg in de tweede halve i toch moeten finale op de 200 meter. Zij vloog j komen er nooit nog beloftevol uit de bocht, maar daarna vergruizelde elke illusie. De 21-jarige Hilversumse miste de vechtlust om zich uit een verloren positie naar voren te persen, wat nogal een Nederlands trekje lijkt. Haar 23.9 (zesde» komt overeen met haar capaciteiten, die gewoon te min zijn voor een werkelijk per spectief. Maar zij switch volgend seizoen naar de 400 meter Daarop schemert meer toekomst. Ten opzichte van Sofia (EK-indoor) heeft zij zich in zoverre verbeterd, dat zij zich niet in de serie liet vangen. Enige internationale erva ring blijkt al heilzaam te werken. Leeuwenhoek: „We hebben in Ne derland een brede top, met maar i kwalificatieronde door Morgen wordt het fonkelnieuwe korfbalcomplex '.De Voskuyt" in Oegstgeest officieel geopend. Vaste bespelers van dit complex worden het Oegstgeestse Fiks en het Leidse KNS. hetgeen voor belde clubs een aanzienlijke verbetering wat betreft de accommodatie betekent. Vooral voor Fiks was de situatie, zoals die al jaren voortduurde op het terrein aan de Warmonderweg, ondraaglijk ge worden. De kleedgelegenheid op Fiks' oude terrein voldeed niet eens meer 4an de minimal eeisen. Wat dat be treft was de situatie bij K.N.S, in de Leidse Hout beter, maar deze club be schikte over een erbarmelijk terrein, waar op de helft van de competitie het gras nog maar sporadisch voor kwam. Fiks zal "De Voskuyl" op zaterdag gaan bespelen, terwijl K.N.S. dit op zondag gaat doen. De gemeente Oegstgeest, Fiks en Klf.S. bieden een aantrekkelijk ope ningsprogramma aan, dat om 10.30 uur een aanvang neemt. De officiële opening vindt zaterdagochtend om 11.10 plaats. 's Middags gaat Fiks de opening feestelijk vieren, terwijl K.N.S. dit zondag gaat doen met onder meer een wedstrijd tegen Pams (14.00 uur). Morgen wordt in de Leidse Hout voor de 45ste maal het traditionele "V.O.P.S."-toernooi gehouden, waar aan volgens traditie, de zaterdagclubs V.E.O. 'Voorburg'. O.D.I. 'Schie dam», Pernix (Leiden» en Snel (Dor drecht» deelnemen. De wedstrijden beginnen om 13.30 uur, terwijl het toernooi om ca. 17.30 beëindigd zal worden. 9 Zondag organiseert Vicus Oriëntis een jeugd toernooi voor adspiranten en pupillen, waaraan door vrijwel alle Leidse verenigingen wordt deelge nomen. Het toernooi wordt gehouden op de terreinen in de Leidse Hout en vangt aan om 9.30 uur. Ter voorbereiding op de competitie spelen Vicus Oriëntis, dat zondag j.l. met 10-8 van hoofdklasser Die Haghe verloor, en Crescendo een oefenwed strijd tegen elkaar. Dit gebeurt zon dag om 16.00 uur op het terrein in de Leidse Hout. De Algemene neemt deel aan het toernooi van B.EP. te Purmerend, waar D.T.V. en B.EP. de tegenstan ders zullen zijn. Madjoe tenslotte oefent zaterdag in Rijnsburg tegen Fluks (Noordwijk». HELSINKI Verdoofd rustte zij op de massagetafel, Hildegard Falck. wereldrecordhoudster op de 800 meter maar op de EK Hel sinki. het zielige slachtoffer van een valpartij. ,.Ik werd op mijn hak getrapt. Door wie weet ik niet", snikte de 22-jarige blondine uit Wolfsburg. „Ik rolde over I Hoffmeister. Toen was het voor- I bij" Het ongeluk op de 800 meter dames verbijsterde het al weer behoorlijk gevulde Olympisch stadion. Winna res Vera Nikolic (in 2.00.0»„Falck nam direkt de kop, Hoffmeister koos de tweede positie en ik de derde Plotseling struikelde Hoff meister In het gedrang over haar eigen benen. Falck werd meege sleurd Ik kon haar nog net ontwij ken. Niemand treft schuld. Het was gewoon domme pech". Ondertussen was Hildegard Falck in diepe apathie weggezakt. Zij werd haastig in een auto afgevoerd naar haar kamer in het dorp Otaniemi waar zij geestelijk in elkaar klapte. Steeds maar jammerde zij, dat zij van achteren was geschopt, welke klacht niet met de feiten klopte. Vera Nikolic: „Ik weet niet wie van ons drieën zou hebben gewonnen. Gezamenlijk waren we wel onder de twee minuten uitgekomen". Het was waar: de confrontatie tussen de Roemeense Nikolic. de Westduitse Falck en de Oostduitse Hoffmeister stond garant voor een hoogtepunt op dit vrij vlakke toernooi. Gisteren dan verlevendigde het eer ste wereldrecord het zesdaagse eve nement: 64.22 meter van de Russi sche discuswerpster Falna Melnik (een 24-Jarige onderwijzeres uit Ar menië). De Westduitse Liesel Wes- termann troonde tot aan het laatste moment bovenaan. Toen ontglipte haar het goud en het wereldrecord. Nog droeviger was de realiteit voor Colette Besson. De Francaise, Olympisch kampioene op de 400 meter, verdwaalde als zevendein de finale, met de Oostduitse Helga Seidler als aanvoerdster (in 52,1). Colette Besson boette daarmee voor haar onverantwoorde overdosis aan wedstrijden, die zij in Mexico maar niet kon afslaan. Hoe bedachtzamer bereidden ach HELSINKI Na de langste dag op de EK Helsinki sprak Ed de Noorlander de wens uit. dat hij zich op de voor-Olympische wed strijden (begin september) in München kan testen. Zijn 'Finse' tienkamp zal het NOC wel ver murwen. De Rotterdammer maak te als elfde 7562 punten. Dat is weliswaar geen internationale topper, maar van de 24 Euro peanen doorbraken alleen de Oostduitser Kirst (goud) en de sensationele Zweed Hedmark (zilver) de fascinerende barrière van achtduizend punten. De Noorlander had slechts één misser: het speerwerpen, zijn eeuwige handicap. "Omdat", verduidelijkte hij naderhand, "ik helemaal niet mocht ingooien. Ik heb er nu eenmaal moeite mee". Voorts vielen zijn 100. 110 horden en 400 meter enigszins tegen, maar de ganse meute bleek niet zo kwiek ter been. Twee evena- ringen van een persoonlijk record (hoog- en polshoog» tikten daaren tegen goed aan. De langgerekte serie: 11,39 '100 meter) - 6.94 (ver) - 13.99 (kogel) - 2.01 'hoog» - 50,5 (400 me ter) - 15,3 (110 meter horden) - 40.87 (discus» - 4.20 (polshoog) - 49.23 (speer» - 4.23,2 1500 meter» Het eindsaldo reikte net Iets te kort om de 7598 punten van Athene '69 in te halen. Sindsdien was De Noor lander verwikkeld in een doping-af- faire en een ernstige voetblessure. In Helsinki bewees hij de ellende te zijn vergeten. "Bovendien ben ik echt nog niet in vormIn april heb ik door een spierscheuring stil gestaan. Daarom vlas ik op München, waar ik beter kan". Temeer, omdat De Noorlander bij j LEIDEN De vakanties zijn af- uitstek geschikt, is het slopende kar- gelopen en dat betekent voor de wei mentaal te doorstaan. "Velen waterpolospelers dat er een druk 1 redden het hier niet. Waar bijvoor- „voorseizoen" aanbreekt. Vooral De beeld zijn nu die Russen, met hun aijl, de bijna-hoofdklasser van dit drie mensen Aan boven de achtdui- j ,aar. heeft vele uitnodigingen ge- waterpoloploeg heeft gisteren in het zend punten-1 En Bendlin zag maar kregen en daarvan ook een flink elanden toernooi in Boedapest haar •an de 1500 meter, omdat het toch i aantal geaccepteerd. In het oude, tweede wedstrijd verloren vertrouwde zwembad „De Zijl" is de j overwinning Zijl zondagochtend sparring-partner voor Kickers Offenbach, één van de Duitse districtskampioenen die nog ppn strijd om de Duitse titel te wachten staat. De Duitsers hebben bij SVH in Rotterdam een trainings kamp opgeslagen en verlaten dat dus zondag voor de wedstrijd tegen de leidenaars. Zaterdag komen de rood-witten ook al in het water, voor een toer nooi bij GZC in Gouda waaraan ook het IJ en Zwemlust deelnemen. Don derdagavond spelen de Leidenaars weer een oefenwedstrijd, ditmaal te- een het Nederlands jeugdzevental. om kwart over zeven in de Vliet. De vrijdag daarop maakt de Zijl deel uit van het jubileum toernooi van fusie-partner LGB. De Zijl heeft ook een tweetal de monstratiewedstrijden op het pro gramma staan: zaterdag 21 augus tus in Katwijk om 3 uur tegen de Springbokken uit Zuid-Afrika, woens dag 25 augustus in Koudekerk tegen het Alphense AZC. Een zwaar toer nooi wacht de Leidenaars in het weekeinde van 2728 augustus, dat 1 ALKMAAR, 14 AUGU8TUS - 4 uur waar een kansloze zaak was. Want die poespas om zijn plotselinge rugbles sure is alleen maar camouflage" Frank Nusse '18) beheerste gedu rende de eindeloze uren minder zijn concentratie-vermogen. "Ik maak in dit soort tienkampen nog niet mijn totaal". Hoewel de 7310 punten (en negentiende) die indruk ook wel weergaf, corrigeerde hij toch nog met centimeters zijn records op pols. speer en ver. De reeks: 11.42 - 6.76 - 11.73 - 1.86 - 49.7 - 15.14 - 36.17 - 4.50 'na tionaal jeugdrecord polshoog) - 50.56 - 4.16,1 Frank Nusse kan derhalve nog steeds in grootte groeien, al be speurde ook Bram Leeuwenhoek (chef de mission voor München) weer zijn zwakte: "Hij is slecht op zyn technische nummers en wel in het bijzonder met de kogel. Dat moet toch snel veranderen". Resteert het drama Hans Smeman, die opgaf in de hordenrace en bij het polsstokhoogspringen niet over de aanvangshoogte zwaaide. Dat laatste dabacle was het gevolg van een vreemde gebeurtenis, 's morgens in een stortbui. "Bij de eerste stap gleed ik uit. Ik van het Zaandijkse Nereus, kwam daardoor pal bovenop de horde MEDEMBLIK Zeventig draken uit vijftien landen zullen van 17 tot en met 24 augustus op het IJsselmeer voor Medemblik strijden om de fel begeerde Gold Cup. Onder de deel- j nemers bevinden zich de Olympische kampioenen, de Zweedse gebroeders Sündeling, en de Deen Jensen, de I winnaar van de laatste in Neder - j iand gehouden wedstrijd om de Gold I Cup in 1967. De bekende Deense I botenbouwer Boerrensen zal bui- ten meedinging deelnemen in een polyester Draak, die ongeveer de helft moet gaan kosten van de tra- I ditionele houten jachten. BOEDAPEST De Nederlandse Na de van woensdag tegen West-Duitsland 21) volgde don derdag een nederlaag met 16 (O—l 0--3 11 en 01) tegen de sterke Hongaarse ploeg. De uislagen van de andere wed strijden zijn: West Duitsland—Zwe den 98. RoemeniëZweden 9-—4, HongarijeBulgarije 54 en Roe meniëBulgarije 95. Hongarije, dat duidelijk over méér conditie en méér zwemsnelheid be schikte dan Nederland, maakte vier van zijn zes doelpunten in de mi nuten dat Nederland een man min der in het water had. Stand: 2 24 2 24 2 1—12 2 1—12 22 12—18 22 9—14 Hongarije Roemenië W-Duitsland Nederland Zweden Bulgarije 11—6 18—0 10—10 3—7 Het drama op de 800 meter dames. De grote favoriete, Hilde gard Falck van West Duitsland, valt en is uitgeschakeld. Ik ben net genezen van een spier scheuring in het dijbeen. Ik voelde opeens pijn en ik dacht, dat het weer met me gebeurd was. Daarom ben ik gestopt in plaats van door te gaan, in de hoop toch nog wat punten te verzamelen". Een lichte massage absorbeerde de irritatie in het dijbeen. Maar Sme- man, die de eerste dag al niet feilloos besteedde, was geknakt. Toch wilde hij de keten van tien schakels niet verbreken. "Ik was me aan het pre pareren op het discuswerpen, toen Pa ul en me aanschoot. Ik moest er uit. zei hij. Maar het reglement staat toe, dat lk het afmaakte. Er werden officials bijgehaald en die stelden my in het gelijk". De discus kletterde nog op 38.82 meter in het vochtige gras. Daarna verhuisde het gezelschap naar de dubbele polsstok-outillage. Smeman liep voor het eerst aan op 3.70 meter Alle drie de pogingen versplinterden op de lat. "Nou beweren ze, dat ik lager had moeten beginnen. Maar meestal start ik op vier meter Mijn record is 4.40 meter. Nee, het kwam gewoon door de geschiedenis op de 110 meter horden". De rest van de tienkamp was toen versplide moeite. Smeman liet de twee overige nummers schieten, in dan de Russen voor. die gisteren de I doffe berusting, omdat hij ook wel goud-produktie opvoerden tot zes. besefte, dat juist hij sich die afgang De zevende werd hun nog onthouden niet kon permitteren, door de Fransman Naliet, die op de 400 meter horden de hegemonie van de doofstomme Skomorokhov afkap- De Deen Poul Elvström is on genaakbaar in het Europese zeil- kampioensGhap in de Soling-klasse. Hij won ook de donderdag gevaren vierde race op de Oostzee voor Tra- vemünde en leidt met de ideale score van 0 punt. Zijn voorsprong op de tweede geplaatste in de algemene I klassering, de Rus Timir Pinegln, ADVERTENTIE Zaterdag a.s. VOETBALWEDSTRIJD Aanvang 4 uur. Sportpark Nieuw Zuid Katwijk. '15 Klem. eindigden gisteren j respectievelijk de 26ste en 33ste «laats. Texelprtjs, 1ste afd.: Jung Ben to. verder alleen hoofdklassers aanwe- Ideal Prise. Jacob Areta. Idool L - zig zullen zijn. Een druk programma, j Vakantieprijs: Koentje Dartel. Karin maar toch is er lang niet van alle van Hovi. Kurlew, Karate - Vlie- invitaties gebruik gemaakt, zomoes- landprijs: Jojo Buitenzorg. Ida Bel ten DZV, Brandenburg en BZ en PC worden teleurgesteld, terwijl ook voor twee jeugdtoernooien niet kon worden ingeschreven met het ream. Op die wedstrijden zal de B- seleotie nu de Leidse eer hoog moe ten houden. Wel vermeldt het pro gramma nog twee combinatie-wed strijden met Leidse Golfbrekers in het zevental: op 21 augustus tegen Ar bon uit Zwitserland, op september tegen de Oxford City Swimming Club. vin. Jeroen Belwin, Itsie Bltsie SchiermonnikoogprjjsImmer Treu. Irona Buitenzorg. Hermana, Ham- ran - Waddenprijs: Jensen. Janneke II, Inviolata N. Ina Z - Criterium der Amateurs: Maisturm, Christiaan de Wet, Hoot Song, CH van Rood en Noot - AmelandprijsIxiaan, Ida S. Ina Song, Hetty Hanover - Terschellingprijs: Granit Hollandia, Gieteling S. Generique Belwin, Fred Signal - Texelprjjs: Jimmy 8oott. Ingemar Schans. Ideal Flight, Imone. 400 meter horden, finale: 1. Nal iet (Fr) 49.2, 2. Rudolph (O-Dld) 49.3, 3. Stoekalov iRusl) 50.0. 4. Bütnner (W-Dld) 50.1, 5. Gavrilen- ko i.Rusl) 50.5, 6. Salin (Fin) 50.6, 7. Skomorokhov (Rusl) 50.8, 8. Da- nis (Tsjech) 51.8. 5000 meter (Eerste vijf van elke serie plaatsen zich voor de fina le». Eerste serie: 1 Wadoux (Fr) 13.44.2 sec., 2. Alvarez Salgado (Sp) 13.44.4, 3. Norpoth 'W-Dld13 45 6, 4. Baxter (Gb) 13.45.6. 6. Jos Her mens 13.47.2 :nieuw Nederlands re- oord). tweede serie: 1. Vaeaetaeinen (Fin) 13.47.6. 2. Dlessner (-Did) 13.49.8, 3. Malinowsfi (Pol) 1350.0, 4. Forica (Joeg) 13.52.8 5. Egbert Nijatad 14.05.2. Derde serie: 1. Emiel Put- temans (Belg) 13.50.4, 2. Gerd Ei senberg (O-Dld) 13.52.4, 3. Alan Rushmer (Gb) 13.52.6, 4 Laase Vi- ren (Fin) 13.53.2 Eindstand tienkamp: 1. First 8196 punten, 2. Hedmark 8038, 3. Walde 7951, 4 Schulze 7889.. 11. De Noor lander 7562; 19. Nusae 6310. Eerste halve finale: 1. Kroninger (W-Dld» 23.4, 2. Balogh <Hong» 23 4, 3 WUden (W-Dld). 4. Helnlch (O-Dld) 23.6, 6. Wilma van den Berg 24.0. Tweede halve finale: 1. Stecher (O-Dld) 23.3, 2. Szewlnska (Pol) 23.5, 3 BesfamilnaJA iRusli 23.6, 4. Strophla O-Dld) 23.7, 6. Trudv Ruth 23.9. 100 meter, finale: i. Seidler 'O-Dld) 51 2 sec2 Böddlng (W-Dld) 52.9. 3 Lohse (O-Dld) 52JL 4. Syfora (Oost) 53 0. 800 meter, finale: 1. Nikolic (Joeg» 200.0. 2 Lowe (Gb) 2.017, 3. Stir ling (Gb» 2.02.1, 4. Wlerzbowska (Pol) 2.04.2, 5. Elleaberger 'W-Dld> 2.05.1. 6. Walsh (Ierl) 2 08 6 Hoogspringen, finale: 1. Gusenbauer (Oost» 1.87 meter, 2. Popescu (Roem) en Barbara Inkpen 'Gb) 1.85. 4. Schmidt (O-Dld) 1.83. 5. Huebnerova (Tsjech» 183. 21. Anne mieke Bouma 1.70; 26. Marjan Acker mans 1.65. Discuswerpen, finale: 1. Melnik (Rusl) 64.22 meter (nieuw wereldre cord), 2. Westermann (W-Dld) 61 68. 3. Moeravjeva (Rusl) 59.48, 4. Meni* (Roem) 50.04. 6. Danllova (Rusl) 58.28.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15