service pagina oordelijk Biesbosch tdekt door toerist I isserslegioen: een schimmig volkje T sport vis RESTORAMA T- ta 13 AUGUSTUS lcn MfBSCB BMM,m ik. Ik houd er tenslotte mijn boerenbedrijf mee in stand", zegt hij, terwijl hij over de dijk stap.t Zijn slimme oogjes kijken vorsend over de lange rij woonarken, die daar voor bepaald geen zachte prijsjes mogen liggen. Karei de Kraker is een van de weinige Biesboscher boeren, die de toeristen niet verafschuwt. „Ik tegen zijn? Waarom zou Vanonder zijn kleppet ziet hij de mensen, die op zijn „Catharina- plaat" lopen of rijden aan. „Wie heb ik hier voor me?" vraagt hij kortaf aan een auto vol mensen, die ook een dagje van de zon willen genieten en een woonarkbewoner komen opzoeken. Een beetje verlegen vertellen ze. wie zij gaan opzoeken en hij laat de auto door. ,,'k Moet geen onbevoeg den op m'n land hebben", merkt hij op, terwijl zijn klompen het gras op de dijk plat trappen. Hij schopt een krant in het onkruid en roept een ijverig kwastende woonarkbewoner toe. dat hij zijn vuilniszakken niet open op de kant moet zetten omdat de ratten er dan aan gaan vreten. Hij wil niet zeggen wat hij de mensen, die aan zijn land in het water liggen, laat betalen. „Niet weinig, ongeveer wat Je op een dure camping betaalt". De ongeveer dertig arken liggen hier boeg aan spiegel, in een ge- leelte van de Biesbosch dat maar nauwelijks door de toeristen is ont- lekt: de Noordwaard, gelegen tus sen de Nieuwe Merwede, het gat van de Noorderklip en het Steurgat. De Zuidwaard, die aan de Amer, tegenover de toeristenplaats Drim- melen ligt. wordt al sinds enkele jaren overspoeld door toeristen. Vooral sinds de afsluiting van het faring vliet de eb en vloed heeft toen verdwijnen willen steeds meer icnsen van die natuur gaan genie ten. .iet natuurschoon in de Noord- waard is even mooi en veel stiller. Dit gebied is nog van de boeren, die aan kilometerslange oprijwegen wonen, met op hun hek het ongast vrije bord: verboden toegang. Deze joeren vervloeken de toeristen om dat zij hun hekken kapot knippen •n daarmee de koeien de vrijheid geven. De toeristen, die de pas be spoten kool van het land stelen en de radio's hard aanzetten, het liefst op drie verschillende stations. Boer De Kraker heeft geen last van draadknippers. „Ik haal m'n draad weg, dan valt er niks te knippen. En koeien? Toeristen brengen altijd nog meer op dan koeien" Onstuitbaar Het toerisme is niet te stuiten en de bewoners van de Noordwaard beginnen dat langzaam maar zeker in te zien. De eigenaar van het kroegje Spieringsluis heeft de afge lopen winter een jachthaventje ge bouwd. De doodlopende wegen zijn doorgetrokken, zodat men door het hele gebied kan rijden en bijna overal het water kan bereiken. Op initiatief van vooral de burge meester van Drimmelen is het re creatieschap „Brabantse Biesbosch' opgericht. Een samenwerking tussen de provincie en alle dorpen die in en om de Biesbosch liggen Het dorp Werkendam, de enige ge meente in de Noordwaard. is daarin vertegenwoordigd door burgemeester G. A. Bax. Hij ziet de aanleg van de nieuwe wegen als een grote toe ristentrekker. Voorheen moesten de mensen teveel moeite doen om in de natuur te komen. ..Eigenlijk is de Noordwaard niet zo geschikt voor recreatie",, zegt hij. „De Zuidwaard is veel geschikter. Ons gebied is nu eenmaal een land bouwgebied. Maar het toerisme zal blijven groeien en omdat wij geen ongecoördineerd toerisme kunnen hebben, moeten we alles een beetje aan banden gaan leggen. Het recrea tieschap wil de Noordplaat op twee plaatsen en ontsluiten: door twee jachthavens, een bij Spieringsluis en een in het Steurgat. Verder zal het In het wilde weg neerleggen van woonarken en het néerzetten van tenten en caravans moeten worden beperkt. De toeristen maken veel te veel rommel om overal te kunnen gaan liggen" Wat gaat de streng confessionele gemeenteraad vn Werkendam aan de bevordering van het toerisme doen? In Werkendam is alles dicht op zondag, de winkels, de café's, het zwembad en het enige hotel, dat veertien bedden telt. Burgemeester Bax: „Wij verbieden ze niet hun zaken open te doen. Ze blijven „zelf dicht. En wat er verder aan de be vordering van het toerisme wordt gedaan, doet het recreatieschap". Een ander lid van het recreatie schap is de heer J W. van der Vorm. van beroep boer. maar be stuurslid van zoveel plaatselijke or ganisaties. dat hij nauwelijks aan zijn werk toekomt. In zijn schitte rende boerderij in de polder Stee- nen Muur zegt hij: „Het verschil tussen het toerisme in de Noord waard en de Zuidwaard is voor een groot deel te danken aan de burge meesters van Werkendam en van Made en Drimmelen. Wat de een te weinig heeft, heeft de ander te veel. Het gemeentebestuur van Werken dam is ontzettend passief, dat 1 wacht maar af. De burgemeester van Drimmelen heeft voor een veel te grote Jacht haven gezorgd in zijn enthousiasme en die moet nu het toerisme wel zoveel mogelijk stimuleren om die haven rendabel te maken De toeristen uit Drimmelen trekken allemaal de Zuidwaard in. maar dat gebied zal over een paar jaar voor een groot deel niet meer toeganke lijk zijn. Rotterdam gaat er vier grote drinkwaterbekkens bouwen, daarmee gaat meer dan de helft van het natuurgebied verloren. Ze zijn al begonnen met de Petrus plaat en de Honderd en Dertig, de Zuiderklip en de Gijster volgen nog In wezen i6 dat de grootste boos doener in de Zuidelijeke Biesbosch. De Biesbosch is veel avontuurlijks kwijtgeraakt door het wegvallen van eb en vloed. Mensen die hier vroeger kwamen, trokken de natuur in omdat het avontuurlijk was. Je kon tenslotte altijd droogvallen met Je schip De mensen die nu komen zijn anders. Ze klitten bij elkaar met hun bootjes en zetten de radio hard aan. Draadknippers, welzeker, daar heb ik ook last van. Ieder Jaar kan ik al m'n draad vernieuwen en drie weken later is het weer op vijf. zes plaatsen doorgeknipt. Dat komt alleen door de nieuwsgierigheid van de mensen. Ze zien een dijk en wil len weten wat erachter ligt. Hup. knip door die handel. Ik probeer ook zoveel mogelijk dijken, die geen dienst meer doen. weg te krijgen. Dan behoeven ze ook niet nieuws gierig te zijn." Moordenaar Als we later in een bootje over het Steurgat roeien wijst boer Van der Vorm ons de veranderde natuur aan. Waar nu overal de witte bloe men van de wilde wingerd staan, stoild vroeger riet. Riet heeft water nodig en geen water en nu het op één peil blijft, gro'eit het niet meer en wordt tegen de grond gedrukt door de beeldschone moordenaar wilde wingerd, die vroeger nooit in de Biesbosch te zien was De heer Van der Vorm: ..Het re creatieschap wil ergens een camping maken om een eind te maken aan de illegale kampeerterreintjes die er nu zijn. De meeste boeren staan nog steeds niet te Juichen over die plannen. Dat kan ik me voorstellen, als je een auto midden in Je tarwe veld ziet staan. Zo'n toerist begrijpt niet, dat koren een bron van in komsten is. Maar je moet niet aan een van z'n* afrikaantjes in z'n standstuintje komen, dan wordt-ie woest ADVERTENTIE -4 directie P. d'Hereigny 4 VOOR UW BRUILOFTEN RECEPTIES t 4 GROEPSDINERS 4 VERGADERINGEN, enz 4 TELEFOON 01751—2500 Tijksstraatweg 324, Wassenaar. - H - twee. viswater en oumeaams w g altijd een wat schimmig volkje, dat een zekere gold in die dagen als het summum ichap heeft met lieden als wereldrecord-paalzitters, Bovendien pleit tegen de vis- P 1V™1' ser, dat de verhuur van visbootjes arders, dauwtrappers-door-dik-en-dun, zelrkazende n kwakzalvers. zijn we langzamerhand uljoen mannen (en niet n vrouwen) bij elkaar, ken we over overkoepe- inisaties, al hebben we jaarlijkse tentoonstel- worden er over onze erse maandbladen uit- "e blijven toch een volk- K>r buitenstaanders ge- tit met een, mengeling 'ouwen, achterdocht en ing. Kortom: we wor- s niet voor „vol" ook eenmaal het odium of „hengelaar" op zich 't, staat bij het volk oti-vissers direct te boek met een serie zeker niet eigenschappen. Een van en, die hij steevast naar de zon gebruinde hoofd is dat alle vissers enote c.q. gezin ontvluch te dag onder het genot enlijke hoeveelheden spiri- >r te brengen. n met een hengel in zijn 6 het water wordt geacht een half litertje „Jonge" 'tas te hebben of toch op linst een heupflaconnetje nog altijd bijna volledig in handen is van horecabedrijfjes met volledi ge vergunning Inmiddels zijn er enkele decennia verlopen. We binden niet langer de hengels op het fietsje, nee, daarvoor hebben we nu enkele tientallen pk's gegoten in chroom en blik en in plaats van een klein uurtje roeien beschikken we nu over een ronkend buitenboordmotortje, dal ons snél naar de favoriete plekjes brengt. Maar wat gebleven is, is de ijzeren band tussen vissen en het gebruik van alcoholica. Buren staren je wat wereldvreemd aan wanneer je 's avonds een dood gewone gezinsfles vruchtenlimonadc in je vistas stopt en 'je thermosfles vult met normale roodmerkkoffie met een paar maatjes van die ver- En J' ^otai heeft ook al niets bij- rukkelijke drie-sterren-cognac in de l20nder.s.:.,fit.h®t.^ op dat ogenblik nietsvermoedend koestert in de eerste schuchtere zonnestralen en zich één voelt met de natuur. Vissen is en blijft voor de buitenstaander immers een on wezenlijke en bijzonder onvruchtba re bezigheid, dat overeenkomst met lopen in de w.w. of de hippie uit hangen in het Vondelpark. Wie kent niet de opmerking: „De hele dag zitten wachten op iemand die Je nog nooit hebt gezien". Of deze: „Een hengel met aan de ene kant een pier en aan de andere kant een dooie pier". Het feit dat Je in deze haastige wereld een dagje kunt uitbreken om tot rust te ko men achter een rietveldje wordt be schouwd als een regelrecht verraad aan de maatschappij. Ik heb nooit kunnen ontdekken of zoiets is ontsproten uit afgunst, er gernis of medelijden. Hoe moet je bijvoorbeeld de opmerking: „Haal op. je wurm moet schijten vergeef me de uitdrukking»" plaatsen, die je toegeschreeuwd wordt door mensen die uit hun portierraampje hangen? Ik hoop er ooit nog eens achter te komen. Nu zou ik de laatste zijn die durft te beweren dat het legioen der sportvissers geen enkele zwakheid heeft en steeds het voorbeeld is van voorbeeldig gedrag Zo is één van zijn „fouten" dat hij gedreven wordt door de wens anderen deel achtig te maken van zijn visplezier Hij kan er dan op rekenen met een geweldige knal in botsing te komen met een wereld vol wanbegrip. Een sportvisser, die in vervoering kan raken van een plotselinge op steker gevolgd door een magistrale wegtrekker of boeiend kan vertellen ADVERTENTIE DE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw HENGELSPORTARTIKELEN zak van de visbroek. Wat zou iemand die de hele dag zit te vernikkelen op 'n plas of verscholen zit tussen het riet anders moeten doen dan zo nu en dan een nipje nemen van éen of ander geestrijk vocht? Ik geloof, dat we in dat opzicht een tikje erfelijk belast zijn. Onze voor ouders hadden slechts weinig vrije tijd om de bloemetjes eens flink buiten te zetten. Vertier in die da gen betekende wat rondhangen in een buurtcafeetje of een paar uur tjes frank en vrij zitten langs de ADVERTENTIE l ALLÏS voorde HINGEISPOKT vindt U natuurlijk bij van groeit, bestreken met margarini van het land waar het leven goea is en belegd met kaas uit het be kende vacuümpak. Gemakshalve ne men ze dan maar aan dat het kruikje gisteravond al in de tas it gestopt. Want een visser zondei drank dat is net zo iets als een ge vierde artiest zonder neveninkom sten van de STER-reclame. Verschijnsel nummer twee, dat aan leiding kan geven tot de wildste ge ruchten in niet-vissende kringen i; het feit dat wij, sportvissers, een aangeboren drang hebben oir 's morgens tegen zonsopgang aan het water te willen zitten. Zo iets maakt ons al direct weerloos tegen terloops gemaakte opmerkingen als „Dat huwelijk van hem is blijkbaar ook geen cent meer waard". Want waarom zou je anders 's morgens op zo'n yselijk vroeg tijdstip je warme bed verlaten, dan na een diepgaan- j de onenigheid met de echtelijke we derhelft? „Nee. die heeft wel ergens anders j een vrouwtje zitten", zo gaat het j gerucht, terwijl de hengelaar zioh over dat kromgetrokken topetnd en de als een snaar gespannen nylon- lijn wordt als hU op anderen iet* van zijn extase wil overbrengen het middelpunt van hoon en spot Wee. de visser, die er zich dan uit wil redden door de armen wijd uiteen te spreiden om bij benadering de afmeting van de gevangen vis aan te geven. De openhartigen zullen hem midden in zijn gezicht uitlachen, de minder beleefden beginnen dan hun schou ders op te halen of met de wijsvin ger in de richting van het eigen voorhoofd te wijzen, de wat genle- pigen stellen later zijn verstandelij ke vermogens ter discussie en weer anderen zullen de hengelaar uitda gen om zijn beweringen met bewij zen te staven. En ook al mochten we er in slagen enige geloofwaardigheid aan onze verhalen te verbinden dan blijft nog altijd de mythe bestaan, dat wij, sportvissers, beulen en dierenmis- handelaars zijn We trekken scher pe vishaken uit bekken, laten rissen doodgaan in het gras en be gaan nog een hele serie andere wreedheden tegen de waterbewoners. En ook al beweren we dan nog honderd maal. dat we de gevangen vis met natte handen hebben vast gepakt en direct weer hebben te ruggezet in het water; de zaak is voor ons niet meer te redden Er is één ding wat u als sportvisser bij eventueel contact met een verte genwoordiger uit de rijen van de „vissenhaters" steeds moet beden ken. Het is goed. dat er nog altijd twaalf miljoen Nederlanders zijn, die niet van een dagje rissen hou den. want anders zou het aAn de waterkant beslist een gekkenhuis worden. ADVERTENTIE DE GOEDE VANGST .Morsstraat 47 - Lelden - TeL 21751

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13