'Patriarch van filmwereld' Extra lange editie van v-serie 'Dubbeldekkers' Films Leiden Biografie van Spencer Tracy Filmprijs voor Frans Zwartjes MURPHY'S WAR: PRIVE-OORLOGJE Porno Motei m Cactusbloem: spel van de liefde en leugens Zeven weken „Samen uit" WeerMash CS VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1971 LE1DSCH DAGBLADPAGINA 11 Larry Swindell heeft een biografie geschreven van acteur fcencer Tracy (1900-1967), de laatste der grote Hollywood- ferren die rond 1930 de top bereikten en zich daar tot hun dood Jsten te handhaven. (John Wayne debuteerde ook in 1930, [jar werd pas tien jaar later beroemd en nog actieve vetera- i als James Stewart en Henry Fonda zijn ook veel later jgonnen). Spencer Tracy. A Biography (Signet Books 541- 16-095) is volgens Swindell het resultaat van vijftien jaar [search en hij noemt een hele reeks namen van collega's en jjtenden die hij daartoe geïnterviewd heeft, maar zijn boek ^akt merkwaardig genoeg een weinig doorwrochte indruk, lof hij er mee volstaan heeft om dertig jaargangen fan- tgazines door te lezen en die in dezelfde toon samen te itten. blijft dus veel onduidelijk Tracy, met name wat hem unieke filmpersoonlijkheid ikte. Dat laat zich waarschijn- I; ook niet in woorden vatten, tgr regisseurs en tegenspelers [dden op zijn minst iets kunnen nelderen over de wijze waarop Ley zijn rollen benaderde. jen tamelijk plichtmatig verslag V carrière en levensloop dat toch boeit, ook al omdat er tussen de fels door een beeld oprijst van bij- Jdertig jaar Hollywood. Als zovele jlere toneelacteurs werd hij in 1930 r de filmstad gehaald, omdat er de intrede van het geluid een aefte ontstond aan acteurs die 'n konden zeggen. Tracy ging om het eens meegemaakt te jiben en om snel een aardige zak- t te verdienen, maar zonder eni- jwerkelijke ambitie in de richting l een filmcarrière. Hij tekende 'n Jtract en was daardoor verplicht, [een paar jaar in Hollywood te pen. Aanvankelijk was dat noch Jr hem noch voor zijn maatschap- aeen genoegen, want hij kreeg on- [kbare rollen in minderwaardige i die hem persoonlijk wel goe- jenties opleverden, maar bij het |liek niet aansloegen. Als eigen- ige doordouwer voelde hij het ji aan zichzelf verplicht om het in (film toch te maken, met als re sultaat dat hij nog maar één keer in zijn leven in 'n toneelstuk heeft ge staan. VERLIEFD De doorbraak begon in 1933 met de film A Man's Castle, niet omdat het zo'n groot succes was overigens wel 'n voortreffelijke film die pas ja ren later op waarde geschat werd maar omdat de getrouwde Tracy verliefd werd op zijn 20-jarige tegen- speelser Loreta Young en zo een jaar lang stof voor de gossip co lumns leverde. Na een Jaar keerde hij bij zijn vrouw terug, maar zijn naam was inmiddels een begrip. De roem in de films begon gezien het voorafgaande merkwaardig genoeg met twee rollen waarin hij een priester speelde: het aardbevings spektakel San Francisco en het so ciale melodrama Boys' Town. Voor die laatste rol kreeg hij een Oscar, zijn tweede nadat hij in 1937 er al een gekregen had voor zijn spel in Captain Courageous. Niettegenstaande de hieruit voortko mende status wist hij daar aanvan kelijk in zijn carrière nauwelijks van te profiteren deels door eigen schuld - hij dronk teveel en was voor veel regisseurs onhandelbaar, ging met Fritz Lang op de vuist; zelf koos hij zijn scenario's slecht uit, de films die hij zelf graag wilde doen of op gang bracht behoren tot zijn minst geslaagde deels ook omdat hij in zijn contract geen clausule had op grond waarvan hij de ster in al zijn films moest zijn. Dat resul teerde in een aantal rollen als strijd makker van Clark Gable die zich wel kon beroepen op zo'n clausule waarin Tracy uiteindelijk sneuvelde en Gable ongedeerd de vrouwelijke ster in zijn armen kon sluiten. SELECTIEF Het grote keerpunt kwam in 1941, toen hij Katharine Hepburn's tegen speelster was in de comedie Woman of the Year. Ze werden verliefd op elkaar en onder invloed van Hep burn een grillige intellectuele die altijd al geweigerd had om zich aan de Hollywoodse normen te conforme ren werd hij zeer selectief. Via haar ontmoette hij ook regisseurs en schrijvers van een ander kaliber, wat resulteerde in nog zeven films, samen met Hepburn, waarin zel den geëvenaarde en nooit overtrof fen hoogten van harmonieus sa menspel werden bereikt. Nu is die relatie tussen Hepburn en Tracy zo algemeen bekend, dat het uiterst merkwaardig aandoet om te lezen dat het twintig Jaar lang Hol- leywoods' best bewaarde geheim is geweest. Iedereen was er van op de hoogte, maar uit respect voor de be trokken partijen ook mevrouw Louise Tracy van wie Spencer als katholiek nooit heeft willen scheiden werd het niet in de openbaarheid gebracht. De Life-journalist die dat in 1961 wel deed in een uiterst welwillend artikel overigens werd ook prompt bestraft met een boycot door Hollywood. Op zijn vijftigste was Tracy volle dig grijs en hij weigerde om zijn haar te verven, zodat terwijl leeftijdge noten nog steeds de romantische minnaar voor de camera's speelden hij overging op vader- en groot- vaderrollen. De patriarch van de filmwereld, al deed hij daar zelf zeer ironisch over. „Wat een prachti ge karakterstudies", zei Katherine Hepburn, toen ze een reeks filmfo to's doorbladerde. Antwoord: „Kate, dat zijn geen karakterstudies dat zijn gewoon plaatjes van een ouwe vent". LAATSTE FILM Na 1958 ging hij steeds meer met zijn gezondheid sukkelen. Zijn hart werd zwakker en hij kreeg een slopen de longziekte. De meeste andere ac teurs van zijn generatie onder wie vele vrienden waren al in het har nas gestorven: Humphrey Bogart Tyrone Power, Errol Flynn, Paul Cooper. Tracy trok zich volledig te rug uit het openbare leven en speel de nog slechts sporadisch in films Uitsluitend films van Stanley Kra mer, omdat hij diens maatschappe lijke stellingname zo belangrijk vond dat hij zich er voor wilde inzetten: Inherit the Wind (1960), Judge ment a Numberg (1961), en It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963). Katherine Hepburg acteerde in die zelfde periode helemaal niet, omdat ze voortdurend Tracy terzijde wilde staan, aan zijn ziekbed en in de film studio's. Toen Tracy twee keer ach tereen films waarvoor hij gecontrac teerd was, wegens ziekte moest af zeggen en zijn rollen werden overge- DEN HAAG (ANP) Bij het in juli j.l. gehouden filmvesitval van Adelaide (Australië) is de tweede prijs in de sectie korte speelfilms toegekend aan de Nederlandse korte iilm „Spare bedroom" van Frans Zwartjes. ADVERTENTIE NOORDWIJK AAN ZEE „Hotel Hollander" Kon. Wilhelminaboulevard 11. »n verschillende vis specialiteiten o.a. zalm en verse gestoofde paling. TEL. 01719—3441. nomen door Edward G. Robinson, zag het er naar uit dat Tracy nooit meer voor de camera's zou staan. Toch gebeurde dat nog één keer, om dat hij het zelf wilde. Opnieuw on der regie van Kramer in Guess Who's Coming to Dinner, waarin hij sa men met Hepburn de ouders speel de van een meisje dat met «en neger wil trouwen. De geldschieters durf den 't risico dat de film niet voltooid zou kunnen worden niet aan (er deed toen ook een sick grapje de ron de: „Eindelijk een film met Hepburn en Robinson samen"), zodat alle be trokkenen er genoegen mee namen om pas wanneer de opnamen vol tooid zouden zijn, uitbetaald te wor den. Tracy was zich er zelf ook zeer van bewust dat hij op zijn laatste krach ten werkte. Tijdens de opnamen zei hij meermalen: „Als ik nu zou ster ven, heb je toch genoeg materiaal om een film te monteren". Twee weken na de laatste opname, overleed hij. Katharine Hepburn: „Spencer zag van alles de belachelijke kant. Dat kwam door zijn Ierse afkomst. Ieren zien zichzelf als een soort clowns, met alle tragiek vandien. Hij was ontzettend in zichzelf verstrikt, maar vanuit dat warnet kwam in zijn werk een opperste eenvoud naar buiten". AB VAN IEPEREN Hongaar Hargitay record kanshebber EK jeugdzwemmen ROTTERDAM Het aantal toe schouwers en het aantal deelne mers hielden elkaar in evenwicht bij de opening van de derde Europe se jeugdkampioenschappen zwem men en schoonaprlngen gisteren in het Rotterdamse openluchtbad De Plompert. Tegenover de opkomst van meer dan vierhonderd deelne mers uit vierentwintig landen stond een gelijk aantal toeschouwers op de openingsdag. De series en finales van de twin tig zwemnummers zijn samenge perst in drie dagen: vrijdag, zater dag en zondag. Record-kanshebber is de 16-Jarige Hongaar Andras Hargitay, die heeft ingeschreven op zeven van de tien jongensnummers. Wegens tijdgebrek heeft hij de 100 en 200 meter rugslag en de 1500 me ter vrije slag moeten laten schieten. Door de goede inbreng van Hon garije en Nederland (Hansje Bun schoten. Anke Rijnders en Joslen Elzerman) heeft het er vooralsnog van weg dat Oost-Duitsland 'n min der dominerende rol zal vervullen dan bij de Europese kampioenschap pen in Barcelona en de Europese Jeugdkampioenschappen van twee Jaar geleden in Wenen. Wetzko en Neugebauer zorgden toen voor Eu ropese records op 400 en 800 meter vrije slag. Deze afstanden lijken nu voor de Nederlandse meisjes weg gelegd. Uitslagen van 't onderdeel toren- springen na vier verplichte sprongen is de stand bij de Jongens 1. David Ambartsoemian (SU) 149.97 punten, 2. Niki Stajkovic (ost) 147.48, 3. Christer BJoerklund (Zwe) 144.06, 4. SergeJ Sandzjiev (SU) 144.03, 5. Frank Taubert (O Did) 139.62. Bij de meisjes werden de vier ver plichte sprongen van de tien meter toren afgewerkt. Twaalf van de dertien deelnemende meisjes plaat sten zich voor de finale, die uit twee vrije sprongen bestaat. De stand na vier sprongen: 1. Ulrika Knape (Zwe) 143.61, 2. Ilona Szy- manski (O Did) 135.75, 3. Beverley Williams (GB) 134.15, 4. Petra Tun- ger (O Did) 131.37, 5. Eva Johans son (Zwe) 124.29. LID O Enkele maanden gele en verscheen iedere zondagavond de televisie een aflevering van t serie .Dubbeldekkers". Een serie Ie snel een hoge kijkdichtheid eg. Centrale man in de serie as Reg Varney die als chauffeur n een typische Engelse dubbel- eksbus in allerlei komische situa- es verzeild raakte. Ook in Engeland biedt de serie iet redelijk succes te kunnen raaien, zodat de filmmakers op v"|»i et idee kwamen een aflevering op xelfilmlengte te vervaardigen. Alle Iguren uit die tv-serie bleven ge- andhaafd zoals de collega van tan: kaartjesknipper Jack (Bob trant, Stans schreeuwerige moeder Doris Hare), Stans eeuwig eten- lil e en foeilelijke zus Olive (Anna laren) en niet te vergeten de wat xcentriek lachende inspecteur llakey (Stephen Lewis). De succesformule is in de film liet gewijzigd. Stan en Jack debite- Mi constant pikante en soms bijna .rove opmerkingen en flirten met e „clippies". Sterk is ook de al- 0 id uitjes etende Olive met haar nische echtgenote Arthur (Mi- iael Robbins) Zoals met vrijwel alle speelfilms ie worden afgeleid van veel kor- &r durende series blijken de film- lakers moeilijkheden te hebben iet een verhaal dat van het begin 0 >t het einde moet boeien. De films f ebben te weinig vaart en weten let blijvend te boeien. De film g dubbeldekkers" weet dat wel hoe- 'el er enkele bezwaren aan kle- en. Het verhaal heeft weinig om li? lijf en de beelden zijn erg frag- lentarisch. Maar voor diegene, die 1 je wekelijkse televisie-afleveringen l< ®eft gevolgd is dat nauwlijks een eewaar. IM 411 Alle figuren komen ons ver trouwd voor en juist door die her- op terming accepteren we snel de pe Makheden. In het kort nog iets sb3°ver de overigens onbelangrijke in- j°ud: De busonderneming waar i) werkt gaat in verband met en chronisch gebrek aan chauf- 51 eurs over op vrouwelijk personeel. 18 'tan en zijn college Jack stellen j Bes in het werk om de maatregel *an inspecteur Blakey ongedaan P? maken. Verder raakt Olive op oniver- barbare wijze in verwachting en j ljfrangt na een dolle rit in eenmo- tfiror met zijspan een baby van 13 ter wereld. Zoals gezegd: tv- JJkers zullen zeker veel plezier be- j3, teven aan de gebeurtenissen in en biï Pondom de dubbeldeksbus. Diegene, «Ie de tv-serie nooit heeft gezien v ïa' wat vreemd opkijken en waar- ;t pbijnlijk teleurgesteld huiswaarts )A Kaan, Op cle foto: v.l.n.r. Stan (Reg b Varney), Bridget (Brenda Cogan) «b Jack (Bob Grant). LUXOR Murphy's war, de oor logsfilm die deze week in het thea ter aan de Stationsweg draait, is geen oorlogsfilm in de gebruikelij ke zin, maar een avontuur dat zich op het einde van de Tweede We reldoorlog afspeelt. Het verhaal is vrij simpel. Murphy is de enige overlevende van een getorpedeerd schip. Het verlies van al zijn mak kers maakt hem furieus. De onver schillige Ier zal niet rusten voordat de U-boot, die zijn makkers ver moordde, tot zinken gebracht is. Met primitieve middelen bindt Murphy de strijd aan met de Duit se onderzeeër. Zijn eerste aanval, met een oud vliegtuig mislukt. De Duitsers doen een tegenaanval, waarbij het dorp, waar Murphy tijdelijk verblijft, wordt platgebrand. De tweede aanval doet hij met een drijvende bok van zijn vriend Louis. Hij is van plan met het gevaarte op de U-boot in te varen. Vlak voordat Murphy deze zal raken, duikt de U-boOt, maar boort met de boeg in de bodem van de Ori- noco-rivier, waar het verhaal zich afspeelt. De oorlog is op dat mo ment afgelopen, maar MURPHY'S WAR gaat door. Hij takelt een van de U-boot afkomstige torpedo op en brengt deze met de kraan van de bok precies boven de plek waar de onderzeeër vastligt. Na de explo sie die nu volgt, verovert de stil te de rivier: MURPHYS WAR IS OVER. Peter O'Toole, als Murphy; Phi lippe Noiret, als Louis en regisseur Peter Yates, maken van dit simpe le gegeven een spektakulair en on vergetelijk schouwspel, waarin ern stige en komische scènes elkaar af wisselen. REX Porno-motel is een van die vele pseu do - erotische werkjes met weinig verhaal en veel bloot, Ditmaal in de hoofdrol een als ma troos verklede man die elk week end liftend langs de wegen loopt en zich alleen laat oppakken door eenzame vrouwelijke chauffeurs, met wie hij vervolgens het motel induikt. Hier en daar hebben de makers gepoogd iets van humor te vlechten in datgene wat voor het verhaal moet doorgaan, maar dat is op een falikante mislukking uit gelopen. De grapjes zijn van het soort waarvoor je de ogen met de handen bedekt. Het enige wat Je van Porno-motel kunt zeggen is dat er marathon-aohtig lang In wordt gevrijd en daar zal het dan allemaal wel om te doen zijn. Flintstones fonkelen weer CAMERA De Flintstones, ai weer een poosje van het televisie scherm verdwenen, zijn deze week in het jeugdprogramma aan de Hoge woerd te bewonderen. Een hernieuwde kennismaking dus met Fred, Wilma, Barney, Betty en Dino in „Fred Flintstone als detective". Fred wordt ingezet als dubbel ganger van een geheim agent en komt bij de uitvoering van zijn op dracht, het oprollen van de bende van de Groene Gans, ondermeei tereoht in Parijs en Rome. Telkens weer ontsnapt hij aan de valstrik ken, die hem door de bende worden gepresenteerd. Fred dringt door tot in het hoofdkwartier van de bende en wacht daar vergeeft ap hulp van de chef van de geheime dienst Hij weet zich op handige wijze uit de moeilijkheden te redden. De held Flintstone wacht daarna eer glorieuze intocht. In de film wor den verschillende liedjes gezongen, waardoor, op de juiste momenten, een beetje afwisseling komt. Al met al een film die zeker de moeite waard is voor jong en oud. STUDIO „Samen uit, samen thuis" heeft de prolongatie-race in deze zomervakantieweken opnieuw gewonnen. Voor de zevende week kan Leiden deze week genieten van de komische situaties rondom de komieken Louis de Funes, Bourvil en Terry Thomas. Het gaat om een groep Engelse parachutis ten, die boven het door de Duit sers bezette Frankrijk worden ge dropt. Direct na de landing begint de aaneenschakeling van gekke voorvallen. Turkse baden waar „Tea for two"wo rdt gefloten een con certgebouw waar bommen explode ren, een vluchten door de riolen van Parijs een verblijf in een non- nenklaosterhet decor wisselt snel en de film krijgt daardoor de be nodigde vaart. CAMERA "Spel van liefde en leugenachtigheid" zou de film, die deze week in Camera draait kun nen heten. De werkelijke titel is echter de Cactusbloem (Cactus Flo wer). Een titel die het meer gooit op het leven van de tandartsassi stente Stephanie Dickinson (Ingrid Bergman), die tien Jaar verliefd is op haar baas en hem pas krijgt, als deze door eigen leugenachtig heid zijn Jonge verloofde (Goldie Hawn) verspeelt. Aan haar buur man, een Jonge schrijver die eerst nog een avondje uit is geweest met Stephanie. Samen aan het strand lagen ze op de stola, die de tand arts (Walter Matthau) aan zijn ver loofde had gegeven, maar die zij weer aan de tandartsassistente ga- in de mening, dat zij de vrouw van de tandarts was. Erg ingewikkeld allemaal, maar daardoor ook amu sant. Misschien had het allemaal nog wat amusanter gekund als de film wat meer verrassingen had gekend, want hoewel het dan een knotsgek verhaal is zijn veel mis verstanden en ontwikkelingen al lang van te voren te voorspellen. Normaal een verzwakking van de film. maar ln dit geval waarbij men kon rekenen op een voortref felijke actrice als Ingrid Bergman loopt het allemaal zo'n vaart niet met die kwaliteitsvermindering. Daarbij heeft Ingrid Bergman ver- Ingrid Bergman der de meer dan voortreffelij ke steun van haar tegenspeelster Goldie Hawn, die niet of nauwelijks achterblijft bij het acteertalent van haar beroemdere collega. Samen maken ze de film. De twee ande re hoofdpersonen blijven ver ach ter. Mogelijk ook brengen de rollen dat met zich mee. In ieder geval Is de film door het optreden van de beide dames meer dan de moeite waard. TRIANON Mash beleefde by de eerste vertoning in Leiden - vorig jaar een recordaantal voorstellingen. Het ziet er nu naar uit, dat een tweede serie voorstel lingen is ingezet. In ieder geval werd de film geprolongeerd. Het valt te verwachten dat hij ook nu even in Leiden zal blijven Deze geestige, maar tegelijk ook gruwe lijke oorlogsfilm, waarin overigens geen schot valt, heeft terecht over al veel bezoekers getrokken In Cannes sprak men destijds van „de beste anti-oorlogsfilm ooit ge-

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11