Asfalt of jeneverbes? MOEILIJKE KEUZE CHAUFFEUR Versnelde aanleg E-8 gevraagd TRANSPORTBEDRIJF C. HOGENES N.V. SLEUTELJFS PAGINA 10 leidsch dagblad VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1 HOLTEN De E(uropaweg)-8 is een verkeersader met een levensgevaar lijk hoge bloeddruk. Een ellendig, 140 kilometer lange dwangbuis tussen Utrecht en een Twentse grensovergang bij Oldenzaal die „De Poppe" heet. Een eindeloze hindernisbaan met flessehal- zen en gevaarlijke kruisingen, die de ge bruikers en de bewoners langs de boor den van het smalle asfalt tot wanhoop drijft. Gelukkig komt er een nieuwe E-8, Paradijselijk stuk grond Wat 1b er gebeurd? Vorig Jaar herfst bespeurde dr. J. J. Barkman tot rijn grote vreugde een unieke plantengemeenschap op een para- dijslijk grondstuk nabij het ge hucht Eisen. Vreugde, die ras om sloeg ln diepe droefheid, want vol gens tekening zou de nieuwe E-8 zich door dit gebied boren. Geurend groene Jeneverbesstruwelen en zeldzame paddestoelen gedoemd te verdwijnen? Dat nooit dacht de man van het Biologisch Station ln Wijster en hij kwam in actie. Be sprekingen met vele instanties re sulteerden in een brief aan de nu demissionaire minister Bakker van verkeer en waterstaat. Met het ver zoek het tracé „bij te buigen" en Gods kleine akkertjes te sparen. En hoewel de hoofdingenieur-direc teur van Directie Wegen, ir. Quack zijn advies-nota nog aan de minis ter moet aanbieden zegt de bezorg de bioloog: „Ik geef mezelf zestig tot zeventig procent kans". Wie het probleem moet een au toweg wijken voor paddestoelen en die, grof geschetst, ten zuiden van de bestaande weg luisterrijke landschappen zal doorsnijden. Fikse trajecten zijn al gereed en begin volgend jaar zou wor den begonnen met een weggedeelte be neden de lijn Holten-Rijssen in Over ijssel. De ontdekking van een bioloog uit Drenthe doet evenwel de plannen wankelen en als zijn droom werkelijk heid wordt zal de E-8 nummer twee veel later voor gebruik gereed zijn dan zo- velen vurig hopen. Het bedreigde brokje natuur bij het Overijsselse gehucht Eisen. Allemaal jeneverbesstrui ken. Door Thom Olink daardoor misschien wel een Jaar of nog meer te laat gereed komen losjes op tafel gooit kan rekenen op hoongelach van buitenstaanders en woede van de streekmensen. Docent in Leiden De keuze asfalt of Jeneverbesboom ligt evenwel moeilijker. Wie dr. Barkman ziet als een soort Don Quichotte of hem verwijt, dat hij niet verder kijkt, dan de luttele centimeters, die zijn geliefde pad destoelen meten, doet hem onrecht. Hij heeft zich een internationale faam opgebouwd als kenner van speciale flora's, doceert bijzondere plantkunde in Leiden en kent land schappen in Zuid-Zweden, Duits land, Zwitserland en België als de zak van zijn werkbroek. „Het „Wakelveld" nabij Eisen is uniek omdat zich onder de dicht opeengroeiende Jeneverbesbomen bijzondere plantengemeenschappen hebben gevormd. Jeneverbesstruwe len komen wel meer voor, vooral in Overijssel: Buurserzand, Lutterzand, langs de Vecht en op nog meer plaatsen. Maar de aanwezigheid van leem in de bodem heeft geleid tot de groei van vele honderden soorten paddestoelen, veertig mossoorten en 58 soorten hogere planten. Onder de Terwijl enerzijds wordt aangedrongen op behoud van een uniek ïatuurgebied wat vertraging bij de aanleg betekent wordt van andere zijde aangedrongen op versnelling van de aanleg van de E-8, de weg, die Twente met het westen verbindt. De Twentse werkgroep E-8 heeft in een telegram aan dr. W. Drees junior, de minister van Verkeer en Waterstaat, aangedrongen op voltooiing van deze autoweg in de komende kabinetsperiode. Afschriften zijn gezonden aan de nieuwe ministers van Economische Zaken en van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, en aan de leden van de beide Kamercommissies van verkeer en waterstaat. „Namens samenwerkende gemeenten in Twente en Oost-Gelder land en Kamers van Koophandel in Oost-Nederland doet werkgroep E-8 beroep op u, te bevorderen, dat voltooiing E-8 autosnelweg tot aan rijksgrens wordt opgenomen in uitvoeringsprogramma rijks wegen 1972/1976, via laatste deel van rijksweg 1 of rijksweg 15. Motivering: Herstructurering en ruimtelijke taakstelling van dit grensgebied maken realisering van deze autosnelweg dringend nood zakelijk: alle E-wegen hebben in 1975 aan Nederlandse grens een autosnelweg-profiel, behalve E-8 en E-72", aldus het telegram. Het ls afwachten wie het winnen zaL paddestoelen, die ik op terreinen door heel Europa in de herfst on derzoek, bevinden zich twee soorten, die tot nu toe slechts in Mexico en in Zwitserland zijn aangetroffen. Uniek Werkelijk uniek. Nu moet men niet denken, dat die meneer Barkman uit Wijster alleen maar oog heeft voor zijn plantjes. ,Jk besef terdege, welke problemen ik met mijn ver zoek oproep. Maar ik heb gemerkt dat verplaatsing van de weg (het gaat om ongeveer vijfhonderd me ter, waardoor over een afstand van drie kilometer zou moeten worden bijgebogen) mogelijk is. Het is jammer, dat ik pas de afge lopen herfst ontdekte, welke bijzon dere planten daar groeien. Wanneer dit traject van de E-8 wordt ver schoven spaart men niet alleen de jeneverbessen, wilde aardbeien, zeld zame paddestoelen (er zijn er bij met steeltjes van een milimeter, dus voor een ongeoefend oog is er niets te vinden), maar ook een bijzonder veengebied, dat Staatsbosbeheer in Zwolle erg dierbaar ls". Beu van gevaar De bioloog heeft een klare kijk op de zaken en hij is zich bewust van de spanning, die een eventuele goedkeuring onder de bevolking te weeg zou brengen. De eindeloze moeilijkheden rondom de nieuwe E-8 hebben hete sentimenten losge maakt. De bevolking is beu van het gevaar, dat de bestaande autoweg levert en in vele gevallen zijn de plannen voor de nieuwe weg het onderwerp geweest van politieke oorlogen. Er bestaan diverse pressie groepen, die actie willen en het zal moeilijk zijn de leden aan het ver stand te brengen, dat ze moeten wachten als de minister Ja' zegt. Ir. D. H. Labrie, hoofd afdeling Utrecht van de Directie Wegen en de belangrijkste man in het E-8-ge- beuren zegt: „Ik heb een gesprek gehad met de heer Barkman, vorige week vrijdag. We hebben open ogen voor eikaars problemen. Rijkswaterstaat, heeft al drie alter natieve tracé's op papier gezet. Wat wij doen, is niets meer dan de con sequenties van een eventuele ver schuiving aan de minister doorge ven. Wij nemen geen standpunt in, wij adviseren. Als het weggedeelte inderdaad wordt verplaatst betekent dat veel vertraging. Er moet opnieuw worden onderhandeld, eventueel worden ont eigend bij Koninklijk Besluit. Een groot gedeelte van het stuk land is in handen van Staatsbosbeheer, maar er zijn ook bouw-eigenaars. Ik begrijp de onrust van de heer Barkman wel, maar er spelen zo veel belangen: agrarische, land schappelijke, biologische, verkeers technische". Twee jaar? Sommigen spreken van een vertra ging van twee Jaar. Klopt dat? „In het ongunstigste geval. Het hangt er van af hoe snel de grond vrij komt. Het tracé, waarin dit gedeelte valt, zou begin volgend Jaar worden aangelegd en volgens een uitlating van de minister eind '73 klaar moe ten zijn. Gaan we opzij, dan wordt het veel later. En dat zal de bevol king niet prettig vinden". Bioloog Barkman: „In Nederland ls al zo veel natuurschoon verdwenen. Men moet goed beseffen, dat een dergelijke flora nooit, maar dan ook nooit kan terugkomen. Wat nu wordt weggeschoven, is verloren. Als men dan met ongetwijfeld veel moeite en met verlies van tijd zoiets kan verhinderen, dan moet dat. Ik ben blij, dat uit de brief van de minister en de gesprekken met mensen van Rijkswaterstaat is ge bleken. dat er begrip voor mijn standpunt is". Geen emoties Ir. Labrie: „Voor alles moet worden voorkomen, dat deze zaak in het emotionele vlak wordt getrokken. Het is eenvoudig een stemming te kweken onder de bevolking. Eén be lang zal moeten wijken terwijl ie dereen is gediend met belde. De minister zal het antwoord geven". Bij de planning van de nieuwe E-8 vele honderden keren rekening gehouden met verlangens, eisen en belangen. Misschien dat de bioloog uit Drenthe .geluk" heeft, temidden van de majestueuze bossen en hei develden liggen nu „zwijgende" as- faltlinten, onwerkelijk stil en verla ten verdwijnen ze in het landschap. Het is nauwelijks voor te stellen, dat ze in de naaste toekomst rol- baan zullen zijn voor miljoenen grommende vehikels. Het peloton wacht ongeduldig. Dat beseft ook de kenner van bijzondere planten uit het Drentse Wijster. Maar hij prefereert wachten boven totale vernietiging van een brok on betaalbaar groen en kan daarbij wijzen op een precedent: „In West-Duitsland werd jaren geleden Autobahn verlegd, om daardoor het verdwijnen van zeldzame viool tjes te voorkomen Voor onze moderne garage zoeken wij een leerling automonteur SoHfcitetles aan: Garage Klerk WARMOND - HERENWEG 65 - TEL. 01711—2311 SPECIAAL VOOR AL UW TEGELWERK ELECTRIC BLUES ZANGER (blues) Zelfstandige HULP IN DE HUISHOUDING gevraagd dn Jong zakengezdn (2 kinderen 6, 2Ya Jr.) voor spoedige indiensttreding, liefst Vja. 18 Jaar. Aanmelden: telefoon 017205483 Edelsteensingel 55, Alphen den Rijn (RldderveM) GEVRAAGD in bezit van rijbewijs B-C-D-E. Utrechtse Jaagpad 76A, Leiden, tel. 44141 verkoopsters leerling verkoopster; magazijnbediende hulp in de huishou(> HAARLEMMERSTRAAT 160, LEIDEN, 1 J Bellen na 7 uur 017193674 (Not 13 keukens, badcel, hal, w.c. Natuursteen, mozaïek enz. vraag vrijblijvend prijsopgaaf. Uw adres TEGELZETTERSBEDRIJF F. Ofc Ringkade 12A - Leiden - Koolwijk D N.V. RIJMEFA vraagt voor spoedige indiensttreding een AANKOMEND LASSER hoofdzakelijk voor het hardsolderen van labora torium appendages. Opleiding in het bedrijf is mogelijk. Schriftelijke, telefonische of mondelinge sollicitaties aan N.V. RIJMEFA ROOSEVELTSTRAAT 14 - LEIDEN TELEFOON 01710—26941 Voor onae assurantie-afdeling zoeken wil een bekwame kracht Ervaring op het gebied van assuranties strekt tot aanbeveling. N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goe deren VERZICHT, Veursestraatweg 96, Leidschendam. Telefoon 01761—3951. Diversen Durex automaat, Haarlem merstraat 68, Durex automaat Haarlemmerstraat 68, Durex automaat Haarlemmerstraat 6E Durex automaat Haarlemmer straat 68. Snel geld nodig? 750 tot f 7.000 voor leder doel. Aflos sing 1-4 Jaar A en P credlet. Tel. 01722-3950 ook 's-avonds Postbus 26, Ter Aar. cd Man alleenstaand weduw naar met eigen huis in Hllle- lom zoekt vrouw tussen 60-70 .aar br. ond. nr. 6972 bur. v. d. blad. x Snel geld nodig? van f750 tot f 10.000 voor leder doel af lossing 18 Jaar. J. H. Pen, Van 't Hoffstraat 23, tel. 01710 -42054. bd Jong Jonge wat een ruime sortering boeken vind je bij Ha hlhlÏAthsAlz Boonrrf" Ann. "Finlf es HOOIGBA th.iT Trimmen, hoog 't (duur onbepe Schoonheidsb 1 10 (ltt uur) I ei LichaamsE ei Elektrisch o jjj Dagelijks |a Verenigingen sp? te ■■■■■■■fel; de bibliotheek „Record'r Apo- thekersdljk 35 Romans wild west. stripverbalen en Suske en Wlske, Rode Ridder e.a. 20 c. ?een Inschrijfkosten. d Zoekt u een zaal voor uw bruiloften en avonden, vraag dan Inlichtingen, de Willem de Zwijgerlaan 685. Lelden. Klenrenfllms ontwikkelen, afdrukken ln 2 dagen klaar bij Foto de Groot, Kempenaerstr. 21, Oegstgeest. Verhuur van 8 mm van Dor' rel en Hardy. Kempenaerstraatl geest. Weduwe 64 deze weg Jcei 80468. Dinsdag JA vlng TurfmarW] houdende schep Bokshandschi zlnger. Scholier' Terug tegen Moreweg 14.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 10