anochtend Belfast in na een vuurgevecht rustige nacht caballero Vrijdag: tien jaar Berlijnse muur Militaire rapporten geven premier Faulkner moed Hongaarse vrouwen en jongen lopen 500 km naar vrijheid in Graz NAVO-LANDEN ZULLEN MALTA AANBOD DOEN DERDAG 12 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD ike LFAST (AFP, Reuter, AP) Vanochtend vroeg hebben yjj I militairen in de Noordierse hoofdstad Belfast gedurende •y half uur een fel vuurgevecht geleverd met opstandelin- er lie zich verzetten tegen het opruimen van barricades en i(lfIdaten aanvankelijk met spervuur uit automatische wa- »pn hinderden. De Britten gingen schielijk in dekking en 243 woorden op krachtige wijze het vuur. Tenslotte keerde st plosteling terug, waarna militaire bulldozers de barri- konden opruimen- Een vrouw moest met een schotwond mfreen ziekenhuis worden gebracht. 30 vuurgevecht van vanochtend taaakte 'n einde aan de rus- or cht in Belfast sinds maandag 001 otste geweld sinds vijftig jaar "he oofdstad losbarstte. Ook gis- l4, id was het opvallend rustig dag, die niet minder dan vijf levens had geëist, waardoor ital slachtoffers tot 23 is ge- Gisterochtend wax-en de ikai troepen in verscheidene wij- en, q Belfast tot het offensief aan. In de ochtenduren hof zij twee leden van 't ver- Ierse Republikeinse Leger "Pï neer, dat, zoals bekend, op "e adlge wijze vereniging van ids rwegend protestantse Noord- "e' (Ulster) met de Ierse repu- lkk het zuiden nastreeft. Er wer- - i mtallen arrestaties verricht, hei ensief was een gevolg van 't van de regeringen in Londen du« xst om in de eerste plaats de- >ad met het IRA af te reke- n a de interneringsmaatregel n), sdag waren al 230 perso- htemeerd, onder wie diver- itukken van de terroristen. ndonderry was het vannacht 25( rustig dan in de hoofdstad 2' troepen moesten alles in 't .lellen om r-katholieken en [gei nten gescheiden te hou- 11 'ider 'n regen van stenen en 002 wmmen en onder het vuur lpschutters plaatsten ze zich icikeen woedende menigte in de k Bogside en feestvierende linten in de Fountain-buurt. ming was rond middernacht rt8ig aanzienlijk gestegen toen istanten dansend en zingend org it op trokken en vreugde- 'kej jntstaken, het traditionele eer r het begin van de Jaarlijk- 'n xg van de overwinning van "Jj1 -stadliouder Willem III op de ling Jacobus II, bijna 300 ht leleden. Deze festiviteiten i twee Jaar geleden de inlei- de bloedige burgeroorlog die >e ds gaande is. De protestant- J.fs van de leerjongens," een gtepunten van de viering, is evenals vorig Jaar door de Noord ierse regering verboden. Vanochtend vroeg trachtten de Bogsiders de protestantse wijk bin nen te trekken, terwijl de protes tanten uit de andere richting na derden. De Britse militairen wisten 'n grootscheepse botsing te verhin deren met traangas en chai-ges. In Bogside werd 'n man als „verrader" aan een lantaarnpaal vastgebon den en met teer en veren overdekt. Onze correspondent telefoneerde vanochtend vanuit Londen: Premier Faulkner van Noord- Ierland toonde zich gisteravond op timistisch toen hij verklaarde, dat 't Britse leger bezig is de situatie on der de knie te krijgen. Hij liet zich ook optimistisch uit over de resul taten van de interneringsmaatregel. Na de gebeurtenissen van dins dagavond en woensdagochtend toen belangrijke arrestaties werden ver richt, is er, volgens door Faulkner van de militaire autoriteiten ont vangen rapporten sprake van een definitieve verbetering in de toe stand. Dit versterkt de mening van Lon den dat afwachten op het ogenblik het beste is en dat men vooral niet overhaast verstrekkende politieke beslissingen mag nemen. De Britten zijn, zoals altijd, meesters in het bewaren van him kalmte in momen ten van crises. Gezien de uiterst kritieke situatie in Noord-Ierland is het bezoek dat Patrick Hillery, de minister van Buitenlandse Zaken van de Ierse republiek, gisteren aan Londen heeft gebracht, van het allergroot ste belang. Hij voerde met de Britse minister van Binnenlandse Zaken GRAZ 'AP) Twee Hongaarse vrouwen en een Jongen hebben zich dinsdag bij de politie in Graz ge meld nadat zij op hun vlucht uit Hon garije meer dan 500 km hadden ge lopen. De drie vluchtelingen waren een week geleden te voet uit Miskolc in het noordoosten van Hongarije vertrokken en reisden voornameljik 's nachts om niet ontdekt te worden. Bij Virovitica staken zij de Hon- gaars-Joegoslavische grens over. Ondanks het feit dat er op dat ogen blik in Hongarije manoeuvres van de troepen van het Warschaupact ge houden werden, bleven zij onopge merkt. De drie Hongaren, die per dag on geveer 70 km aflegden, zetten hun tocht voort via Zagreb naar Maribor in het noorden van Joego-Slavië. Zij wisten ook de Oostenrijks-Joegoslavi- sche grens over te steken, zonder door de grenswachters te worden op gemerkt en liepen toen in één ruk door naar Graz, waar zij zich bij de politie meldden. De politie identificeerde de Maudling, de onderminister van Bui tenlandse Zaken Godber en met Maudlings Labour-„schaduw" Ja mes Callaghan besprekingen waar over echter niets is losgelaten. Dublin kan indirect veel bijdra gen tot herstel van de vrede, hoewel het door de jongste republikeinse verklaringen, waarin het interne- ringsbesluit fel werd afgekeurd en nog eens tegen de regei'ing in Belfast werd aangeschopt, Londen in hoge mate heeft geprikkeld. Dublin staat tenslotte tegenover dezelfde vijand als Belfast en heeft notabene nog in december zelf met internering van het IRA gedreigd toen de zaken in het zuiden uit de hand dreigden te lopen. Evenals Faulkner in het noorden moet ook Lynch in het zuiden politiek uiterst behoedzaam te werk gaan om zich de dissidenten in zijn eigen Fianna Fail-partij van het lijf te houden. Vandaar de propagandataal. Men weet echter dat Lynch een tegen stander is van geweld. Op korte termijn ziet niemand 'n uitweg, vooral omdat de politieke be wegingsvrijheid, zowel van Faulkner (Ulster) als van Lynch (Ierland) zo gering is. In Londonderry stonden Britse soldaten gisteren en vannacht voor de moeilijk taak groepen rooms-katholieken en protstan- ten uit elkaar te houden. Foto: Britse soldaten moesten zich op zeker ogenblik tegen een muur drukken toen ze door demon stranten in de wijk Bogside met benzinebommen werden bestookt. Wel kan Dublin helpen door de open grens met het noorden beter te bewaken om te voorkomen dat het IRA veilig van het zuiden uit kan opereren of daarheen kan uitwijken. Banda naar Pretoria President Banda van Malawi gaat maandag voor een officieel bezoek naar Zuid- Afrika. Verwacht wordt dat president Banda een week in Zuid-Afrika zal blijven. Op 27 Juli hebben Zuid-Afri ka en Malawi hun diplomatieke be trekkingen op ambassadeursniveau gebracht. President Banda heeft vaak aangedrongen op ontspanning in de verhouding tussen Zuid-Afrika en de andere Afrikaanse landen. Straffen voor vervuilers De Oostduitse autoriteiten hebben in de eerste helft van 1970 aan vijf grote vervuilers van de rivier de Saaie geld straffen tot een bedrag van 800.000 gulden opgelegd. Tot de bestrafte on dernemingen behoren twee chemi sche bedrijven cn de spoorwegdirectie van Maagdenburg. Doodstraffen geëist De officier van justitie in het proces tegen de 83 personen die er van worden beschul digd dat zij een komplot hadden ge smeed om in maart van dit Jaar in Turkije een linkse revolutie te ont ketenen, heeft tegen 41 verdachten de doodstraf geëist. In het proces staan vroegere politiechefs, politici en legerofficieren terecht. vluchtelingen als de 34-Jarige Bona Szabo, de 35-Jarige Bona Jenee en haar 14-jarige zoon Sandor. De vrouwen vertelden de politie dat hun echtgenoten reeds enkele Jaren geleden uit Hongarije waren ge vlucht. De man van mevrouw Jenee zou in Canada wonen en de man van mevrouw Szabo had zich in Zwe den gevestigd. De politie gaat op het ogenblik dit verhaal na. De drie vluchtelingen zijn voorlopig gehuisvest in het vluchtelingenkamp Traiskirchen ten zuiden van Wenen. BRUSSEL <DPA. AFP) Enge land en zijn bondgenoten in de NA VO zijn het gisteren in Brussel eens geworden over een aanbod, dat aan Malta zal worden gedaan in ruil voor verder gebruik van de Britse vloot- en luchtmachtinstalla ties op het eiland. Dit is van gezag hebbende zyde in Brussel verno men. Bijzonderheden over het aan bod kon men niet meedelen. Het bedrag zou echter „tamelijk veel minder" zijn dan de tien miljoen pond (ongeveer 85 miljoen gulden) waarover onlangs is gesproken. Op ht ogenblik betaalt Engeland nog geen vijf miljoen pond. De nieuwe linkse premier van Malta, Dom Mintoff, zou dertig miljoen pond hebben gevraagd. Engeland vindt dat zijn bondge noten een deel van de kosten moe ten dragen als de NAVO de militai re installaties op Malta van belang acht. Verscheidene lid-staten heb ben er echter geen geheim van ge maakt, dat zij hier niet veel voor voelen. VaJetta is het hoofdkwartier van het NAVO-vlootcommando in Zuid-Europa. Van de 320.000 inwoners van Mal ta werken er ongeveer 5.000 op de bases die Engeland en de NAVO ge bruiken. Libië, dat al eerder de Britse en Amerikaanse bases op zijn grondgebied heeft laten ont ruimen, heeft Malta financiële steun aangeboden om het verlies te onder vangen, dat het eiland zal lijden als de Britse enandere NAVO-mili- tairen eventueel wegtrekken. Ihpeler en TV-acteur Henk van Ulsen anders dan andere Ed. Laurens Continental constante kwaliteit BERLIJN In de Bernauerstraat heeft de muur een afwijkend pa troon. Het zijn daar geen grauwe be tonblokken, maar solide dichtgemet selde en op uniforme hoogte afge hakte voorgevels van huizen die Oost- en West-Berlijn van elkaar scheiden. Onooglijke houten monu mentjes herinneren er aan misluk te vluchtpogingen. In de Bernauerstraat- lag tien Jaar geleden de ene huizenrij in de Sow- jetrussische sector. Op 13 augustus 1961 begonnen Ulbrichts gewapende bedrijfseenheden met de afgrende ling van deze brede vluchtweg naar het Westen (3.6 miljoen mensen hadden de boeren- en arbeidersstaat verlaten!). Wanhopige mensen sprongen in deze straat uit de ra men naar vangzeilen in het Westen, namelijk op de stoep voor hun wo ningen. Hier overleed de oudste vluchtelinge, Olga Segler <80), toen zij van de tweede verdieping af naast het vangzeil was gesprongen. De Bernauerstraat, in een verval len arbeidersbuurt, is wellicht het meest aangrijpende „monument" van de muur-bouw. Ze is echter overdag vrijwel verlaten, omdat dit deel van de muur niets biedt. Het muur-toerisme concentreert zich op Checkpoint Charly, de grenspost in de Friedrichstrasse. Checkpoint Charly, waar Westelijke touringcars zich langs de versperringen wurmen, biedt uitzicht op de wachttorens (to taal: 189) met hun door veldkijkers turende Vopo's. In de aangrenzende Charlottestraat staan de toeristen op de houten verhogingen tegen de muur oog in oog met twee Vopo's in hun wachttoren. Schutzwall In Oost-Berlijn wandelen de toe- ristengroepen uit Oost-Europa op royale afstand langs de „anti-fas cistische Schutzwall", want een bre de grensstrook is er ontruimd en af gezet. Zij worden door hun gidsen bij voorkeur naar de Brandenbur ger Tor geleid in het verlengde van de sfeervolle Unter den Linden. Door Ulbrichts bril bekeken leent die plaats zich beter dan het levendige Checkpoint Charly voor een „toeris tische" uiteenzetting. Tien jaar geleden, zo vertelt de Oost- berlijnse gids, stonden de tanks van de „fascisten" ginds, de kanonnen dreigend naar het oosten. Wie haar fijn wil weten aan welke gevaren de hoofdstad der DDR heeft blootge staan, krijgt in een klein documen tatiecentrum terzijde van de Bran- denburger Tor details over „de op agressie beluste kapitalisten" in het onovertroffen „spionagecentrum West-Berlijn". Dat „museumpje" heeft zijn veel uitbundiger Westelijke tegenhan ger bij Checkpoint Charly. Hier fungeert dr. Rainer Hildebrandt als boekhouder van moorden, vluchtpo gingen, tunnels en wachttorens. Aan de vooravond van de tiende verjaar dag heeft dr. Hildebrandt zijn expo sitie uitgebreid met een documenta tie van schandalige uitspraken en verdraaide waarheden uit de DDR. Bankroet Wat Adenauer als de bankroetver klaring van Ulbrichts regime be schouwde, wordt vrijdag in Oost- Berlijn gevierd als een historisch moment in de geschiedenis van Ber lijn. Wie nu met Oostduitse com munisten praat over de afschuwelij ke daad van tien jaar geleden, krijgt te horen dat de DDR econo misch zou zijn geruïneerd als de vlucht van mensen en kapitaal niet definitief onmogelijk was gemaakt (sinds '61 kwamen overigens toch nog 30.000 Oostduitsers naar het Westen). Wie er zelf de morele ge volgen aan toevoegt de gedwon gen berusting in een leven onder communistisch bewind moet er kennen dat de bouw van de muur een historisch keerpunt is geweest voor Ulbrichts regime. Juist deze week lijken de vier over winnaars uit de Tweede Wereldoor log voor een tweede historisch be langrijk feit in Berlijns naoorlogse geschiedenis te staan. Ter gelegen heid van de dertiende augustus heb ben in het Westduitse parlement de partijen gemeenschappelijk ver klaard: „De muilr zal pas vallen als het gelukt de spanningen tussen Oost en West weg te nemen. Daar om richt onze hoop zich op een suc ces van de onderhandelingen der vier mogendheden". De drie Westelijke landen preten deren te praten over geheel Berlijn, maar de regeling die zij treffen kan alleen nog voor West-Berlijn be stemd zijn. De muur is ook voor de Westelijke landen reeds lang een vast gegeven. De grote Berlijn-crises dateren van vóór 1961. De muur heeft de onzekerheid van het Oost- berlijnse regime verkleind en het zijn uiteindelijk de Russen geweest die hebben voorgesteld over een re geling voor (West-)Berlijn te gaan onderhandelen. Bepleit het Oosten de laatste tijd niet krachtig de tota le afgrendeling van de DDR naar het Westen? Er bestaat nauwelijks enig verband tussen de muur en een regeling voor West-Berlijn. Twee steden De Westelijke geallieerden on derhandelen over de positie en de verbindingen van West-Berlijn, een stad die niets meer gemeen heeft met de communistische stad aan de andere kant van de muur. Toen de muur was gebouwd, heeft Ulbricht gezegd: „Het is nu tijd om te begin nen aan een voorbeeldige ontwikke ling zoadt Berlyn weer echt lachen, ik bedoel hartelijk lachen, kan". In Oost-Berlijn is het nog altijd niet zo dol gezellig als in West-Ber lijn en het is moeilijk vast te stellen wat nu precies het facet is van de «Oostberlijnse wederopbouw, maar er is (en wordt) sinds 1961 met man en macht gebouwd. De Alexander - Een overzicht van Check- point Charly", de grenspost in de Friedfrichstrasse. platz met zijn terrassen en fontei nen, is aan de voet van de hoge tv- toren een sfeervol centrum van een nieuwe stad. Oost-en West-Berlijn zijn elkaar na de bouw van de muur totaal ontgroeid. En wat de sfeer betreft is de afstand na verloop van jaren juist in Berlijn even groot gebleven. Voor de 13de augustus, de verjaar dag van de muur. heeft de West- berlijnse politie zich voorbereid op demonstraties van de "Heimattreuer Jugend", van de Nationaal-revolutlo- naire jeugd en andere rechts-radi- cale groepen die elkaar vinden in de "Aktion Widerstand" tegen de ver zoeningspolitiek van Brandt en de nadruk leggen op de ..scheiding, ter reur en moord" van andere zyde. In Oost-Berlyn, waar speciale muur-postzegels verschijnen, zullen de mannen die zich tien Jaar gele den „verdienstelijk" maakten bij de bouw van de muur, vrijdag worden onderscheiden. Pioniers van de Jeugdorganisatie zullen een spel spe len: een terrein, waarop een grens is gemarkeerd, wordt bliksemsnel bezet en van tegenstanders, wapens en vijandelijk propagandamateriaal gezuiverd. Beschermend door gewa pende kameraden bouwen de pio niers snel een stevige muur. Er zijn Westberlijners, die geloof den dat zoiets alleen in Peking voorkwam: zover zijn de beide de len van de vroegere rijk'hoofdstad uit elkaar gegroeid.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9