Alleen 'schone' industrieën in bevolkingsagglomeraties Bufferzone tegen vuile industrieën Actiegroepen vragen na ramp bij Marbon jVESTIGING VOLKSWAGEN IN TILBURG IN GEVAAR? LEIDSCH DAGBLAD Verzoek aan Indonesië om vrijlating van de politieke gevangenen Limburgs comité „Schone Maasvallei" wil -^DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 I AMSTERDAM (ANP) Het comité Leefbaarheid Amster- ^am-Noord/Zeekanaalgebied, de Stichting Milieubeheer Zaan streek (waarin de 21 Zaanse organisaties zijn verenigd)de Las tige Amsterdammer en de Raad voor Milieudefensie hebben gisteravond in een gezamenlijk communiqué blijk gegeven tan hun ontsteltenis over de ramp bij het chemische bedrijf Marbon in het westelijk havengebied van Amsterdam, die dins- aan acht personen het leven heeft gekost. De groeperingen zijn van mening, jat met de beste voorzorgsmaatre gelen dergelijke calamiteiten als bij Jlarbon nooit zijn uit te sluiten lat petrochemische en chemische 'drijven derhalve niet thuishoren, midden van bevolkingscentra. Met doen de actiegroepen een be- oep op de verantwoordelijke en po- itleke instanties tot herziening var Èet streekplan van het Noordzeeka- Eajgebied. Volgens de actievoeren- n mogen alleen beslist schone fcgevaarlijke industrieën in dit ge- Ued worden gevestigd, j In briefvorm doen deze groeperin gen een beroep op de medewerking ten onder meer Prins Claus, de mi- lister-president, de ministers Folkshuisvesting e>n Ruimtelijke Or- jening en van Economische Zaken, feden van de Tweede Kamer, de ge beenteraden in de Zaanstreek Ie Amsterdamse gemeenteraad |}S van Noord-Holland. Burgemeester Samkalden heeft gis- iddag in de Amsterdamse raad klaard dat by Marbon een nieuw derwetonderzoek nodig is omdat het verwoeste gedeelte een e vergunning is vereist. De :herche is inmiddels met het on- irzoek naar de oorzaak begonnen. It gebeurt in nauwe samenwerking het gerechtelijk natuurweten- happelijk laboratorium van het mi- isterie van Justitie. Aan het hinderwet-onderzoek zul- n aldus de burgemeester alle nu igedane ervaringen dienstbaar wor- in gemaakt. Marbon had hem gis- rochtend toegezegd ook hun erva- ngen te zullen bijdragen aan de orzieningen die voor nog grotere liligheid van het bedrijf en de wijde ngeving nodig worden geacht Tevoren had de burgemeester zijn edeleven betuigd met de nabe- aanden van de slachtoffers. De ag treft hen natuurlijk in de eerste Tilburger door leeuwen verscheurd TILBURG Een 41-Jarige over- Tilburger is gistermiddag muur en een prikkeldraad- irsprerring geklommen en zo in de leeuwenkuil van het Tilburgse die- inpark gekomen. Voor de ogen van itWutste bezoekers werd hij door :8e leeuwen aangevallen en ge- 1 De directeur van de dierentuin met behulp van zijn personeel, b leeuwen vrij spoedig in de nacht- jerblijven te krijgen, maar het (achtoffer was toen al overleden. De politie denkt, dat de man die u het slachtoffer van de leeuwen is |eworden. dezelfde is die enkele da- geleden bijna vijftig apen in de llerentuin uit hun kooien los liet. UTRECHT De onderhandelings- ositie van Tilburg in verband met en eventuele vestiging van Volkswa- deze gemeente zal zwakker 'orden als over deze vestiging niet 15 augustus overeenstemming rcrdt bereikt. Met ingang van die Itum krijgen namelijk alleen nog «drijven die zich in Zuid-Limburg in het noorden gaan vestigen een verheidsbijdrage in de investerings kosten. Tot nu toe gold deze rege- 'ng ook voor Noordholand-noord, leien van Noord-Brabant en Zwolle i Kampen. De heer W. Spit, secretaris van 't 'ederlands Katholiek Vakverbond, i het blad van de Katholieke ïetaalbond, dat de stimuleringspre- üe uiteraard niet het enig zwaar wegende argument voor het Volkswa- enconcern is, maar dat de intrek- ervan toch dp doorslag zou kun- fcn geven. "En als Tilburg Volks wagen niet krijgt, is er geen enkele Wen om te veronderstellen dat het Wrijf naar een andere plaats in tos land zal gaan". plaats, zo zei hij, maar ook het corps waartoe zij behoren. „De stad en uw raad, die hun waardering en bewondering voor wat dit corps doet herhaaldelijk heeft doen blijken, leeft vandaag mee in zijn droef heid". aldus dr. Samkalden. Namens de raad verklaarde de heer L. Matteman (PvdA) gezien het aangekondigde onderzoek geen be hoefte te hebben aan een debat. Wel drong hij aan de raadscommis sies voor Economische Zaken en de brandweer tijdig over het onderzoek in te lichten. Zodra het onderzoek is afgelopen wil de raad een bespre king aan de zaak wijden. Uitkeringen De nabestaanden van de dinsdag bij Marbon in Amsterdam omgeko men brandweerlieden krijgen van 't algemeen burgerlijk pensioenfonds welvaartsvaste pensioenuitkeringen, die maximaal zeventig procent van het huidige salaris bedragen. Het aantal dienstjaren, op basis waarvan het percentage wordt bepaald, wordt berekend naar de situatie zoals die bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd zou zijn. Gedetineerden bouwen kinder speeltuin ZEELAND „Een volkomen ge slaagd experiment," zo noemde de burgemeester van Zeeland (Noord- Brabant) mr. F. Verheyen giste ren de bouw van 'n kinderspeeltuin in zijn gemeente door gedetineerden van 't penitentiaire trainingskamp „De Corridor". De speeltuin werd gisteren officieel geopend in aanwe zigheid van het hoofd van de direc tie gevangeniswezen van het minis terie van Justitie drs. P. Allewijn. Enkele honderden Zeelandse kin deren bestormden na de opening juichend het nieuwe terrein en be zetten in 'n oogwenk de ruwhou ten wigwams, klimrekken en andere creatieve bouwsels. Zij kregen al len een ijsje uit handen van de be woners van de Corridor die dit alles in drie maanden hadden opgetrok ken. „De Corridor" werd in 1967 in ge bruik genomen en is speciaal bedoeld om voor jeugdige veroordeelden met korte vrijheidsstraffen een ternatief te zoeken voor detentie het huis van bewaring. De jongens worden na hun veroordeling gese lecteerd op lichamelijke geschikt heid en mentale ontvankelijkheid voor dit kamp, waar zij op basis van vrijwilligheid verblijven. Die vrij willigheid houdt in dat zij ook kun nen kiezen voor het huis van bewa ring. In groepjes van tien man vol gen zij het trainingsprogramma, dat een leerproces bedoelt te zijn om in groepsverband meer sociaal te gaan functioneren. Een groot deel van de tijd wordt gevuld met lichamelijke arbeid, voornamelijk onderhoud van de naburige bossen. Het speeltuinproject, waaraan in 't voorjaar werd begonnen, betekende een poging van de directie om werk te vinden dat door de jongens in derdaad als zinvol werd ervaren, 'n Nadeel van het werk in de bossen was namelijk dat het bewerkte hout onverkoopbaar bleek te zijn. Ook het schoonmaken van sloten viel moei lijk meer als nuttige arbeid te pre senteren, omdat dit in steeds meer gevallen ook machinaal kan gebeu- Het weduwenpensioen bedraagt in j treft wordt de uitkering door de ge-1 de AWW-uitkering voor ieder dienst- beginsel vijf/zevende deel van het meente Amsterdam met 12,5 procent Jaar tot een maximum van tachtig pensioen waarop de overleden amb- verhoogd. Daarnaast wordt een uit- procent (bij veertig dienstjaren), tenaar uitzicht had. Het wezenpen- kering krachtens de algemene we- De nabestaanden van de omgeko- sioen is voor minderjarige kinderen duwe- en wezenwet verstrekt. men brandweerlieden krijgen van een zevende deel van het pensioen de gemeente een uitkering, die gelijk van de ambtenaar. Het pensioen wordt gekort met een is aan drie maanden salaris van de Omdat het een bedrijfsongeval be- bedrag gelijk aan twee procent van ambtenaar. El Cordobes MAASTRICHT "Grote on zin", aldus de uitlatingen van de heer en mevrouw Lieben uit Maastricht over de geruchten als zou de wereldberoemde Spaanse stierenvechter El Cor dobes gaan trouwen met hun 15- Jarige dochter Patricia. De familie Lieben maakte voor het eerst kennis met El Cordo bes tijdens een onlangs gehou den vakantie in Frejus in Zuid- Frankrijk, waar de stierenvech ter een buitenverblijf bezit. De 35-jarige Spanjaard raakte in enkele dagen tijd smoorverliefd op de knappe Maastrichtse. De Maastrichtse familie keerde eind juli naar huis terug. E) Cordobes was echter zo "weg" van het meisje dat hij vorige week in zfjn particuliere vliegtuig naar het vliegveld Beek in Zuid- Limburg vloog. Daarna bracht hij met de familie Lieben enke le gezellige dagen door. De stie renvechter vergezeld van een tolk en particulier chauffeur, logeerde in hotel "Derion" aan het Onze Lieve-Vrouwenplein in de Limburgse hoofdstad. Een ouder zusje van Patricia (Patricia zelf was al naar bed) vertelde gisteravond desge vraagd dat haar zusje helemaal niet aan verloven denkt, laat staan aan trouwen, "en zeker niet met El Cordobes. Hy. is haar te oud", zo liet zij weten. Patricia Lieben zit in de vier de klas van een middelbare school in Maastricht. Overigens zegt de familie Lieben de plot selinge vriendschap met El Cor dobes wel op prijs te stellen. Op de foto's Patricia met El Cordobes (rechts) op vakantie Beneden Patricia met foto's van de beroemde Spanjaard. ADVERTENTIE Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs n Ik word abonnee per 27 aug. 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. Van Amnesty International DEN HAAG (ANP) Volgens Am nesty International worden ln ge vangenissen en detentiekampen in In - donesië op het ogenblik naar schat ting nog tenminste 70.000 personen vastgehouden, die na de mislukte staatsgreep in 1965 werden gearres teerd op verdenking van communis tische sympathieën. Amnesty Inter national heeft vandaag de tekst ge publiceerd van een memorandum inzake politieke gevangenschap, dat zij voorgelegd heeft aan de Indone sische regering. Hierin worden wet telijke en humanitaire voorstellen ge daan om de omstandigheden van deze gevangenen meer in overeen stemming te brengen met in tem at io- den verdeeld in vier categorieën. Volgens de bevindingen van twee missies die in 1969 en 1970 namens Amnesty International Djakarta mochten bezoeken moeten de gevan genen volgens officiële getallen wor den verdeeld in vier categoriën: 5000 categorie "A" gevangenen, die verantwoordelijk worden geacht voor het beramen van de staats greep en die in de toekomst een pro ces zullen krijgen; 15.000 categorie "B" gevangenen, die permanent op een afgelegen Mo luks eiland worden vastgehouden op grond van het feit dat ze communis ten zijn, die de nationale veiligheid ln gevaar zouden brengen wanneer ze op vrije voeten zouden worden steld; onder hen bevinden zich veel onderwijzers, artsen, Juristen en technologen; 30.000 categorie "C" gevangenen, die mogelijk zullen worden vrijgela ten; en een vierde categorie "X" ge vangenen, die nog geclassificeerd moeten worden. Kanaal vervuild: gemeente verbiedt zwemwedstrijd MIDDELBURG Het kanaal door Walcheren is zo ernstig vervuil .d dat B. en W. van Vlissingen, na sa menspraak met de Inspectie voor de Volksgezondheid, hebben besloten geen toestemming te verlenen voor de jaarlijkse zwemwedstrijd van Vlis singen naar Souburg, die 15 au gustus zou worden gehouden. Voor dit evenement dat door de Vlissing- se zwemvereniging „De Stormvogels" pleegt te worden georganiseerd, be staat altijd veel belangstelling, vooral ook bij zwemmers van bulten Zeeland. Ten aanzien van de eerste groep ge vangenen wordt in het memorandum voorgesteld deze vrij te laten omdat gezegd kan worden dat ze met meer dan vijf Jaar gevangenschap hun straf wel hebben gehad. Een volledige herziening wordt voor gesteld van de werkwijze ten aan zien van de B-gevangenen. De voor gestelde "hervestiging" van tenmin ste 10.000 man, die ervan worden verdacht communist te zijn, op het eiland Boeroe acht Amnesty Interna tional volledig in strijd met de nor men van rechtsregels omdat het hier gaat om onbepaalde gevangenschap zonder aanklacht of proces. Pelser gangmaker voor Been op WK AMSTERDAM (ANP) De 25- Jarige Groninger Nico Been, die met de Nederlandse kampioen Bert Boom is ingeschreven voor het wereldkam pioenschap der amateurstayers, zal achter de Amsterdammer Ger Pelser ryden. Boom rtfdt, zoals bekend, strakt van 25 tot en met 31 augustus in het Italiaanse Varese achter Joop Stakenburg. Het staat intussen nog niet vast of de KNWU nog een derde amateurstayer zal uitzenden. Er is wel een financieel aanbod van sponsor Ketting om Fred Niemeijer's uitzen ding te betalen, maar de moeilijkheid is, dat de meeste vooraanstaande gangmakers al voor de regenboog- strijd zijn gebonden. Marjan Ackermans en Annemiek Bouma gekwalificeerd Helsinki Marjan Ackermans en Annemieke Bouma voldeden giste ren beiden aan de kwalificatie voor het hoogspringen. Zij en nog 24 (van de 35) geëxamineerden zweef den over de verplichte ballotage \%n 1,73 meter. Bij Marjan Ackermans was het op 1.60 - 1.65 - 1.68 - 1.71 steeds in de eerste poging raak. Annemieke Bou ma trof de lat éénmaal op 1.68. Beiden landden, bi) de tweede aan val op 1.73, met een opperbest hu meur in de kussens. Vandaag ontbrandt het spel voor de finale, waarin onder meer de West- duitse Ulrika Meyfarth ontbreekt. De leeftijdgenote van Annemieke Bouma (15) met 1,80 tweede van West-Duitsland. bezweek onder de druk van het overweldigende evene- DEN HAAG Minister dr. L. B. J. Stuyt van Milieubeheer heeft het gistermiddag in Den Haag niet al leen bij woorden gelaten, toen hij zijn sympathie betuigde aan het actie-comité "Schone Maasvallei", dat naar zijn departement was ge komen om protest aan te tekenen tegen de voorgenomen vestiging van een olieraffinaderij in de Bel gische plaats Ternaaijen. Na het onderhoud met het actiecomité, kwam minister Stuyt naar buiten en plaatste zijn handtekening op een vaandel en een bord met op schrift "Schone Maasvallei", die door begeleidende Zuidlimburgers werden meegevoerd. Op andere borden stonden teksten zoals "Baas in eigen Maas", "loodje leggen niemand zeggen" en "Stuyt neem 'n goed besluit". Doel van het comité was het aan bieden van een petitie, onderte kend door 20.000 mensen, waarin niet alleen gezegd werd, dat met alle middelen getracht moet wor den het vestigen van de olieraffi naderij te voorkomen en het Bel gisch/Nederlandse ministeriële overleg over milieuhygiënische en planologische aspecten van indus trievestiging in het grensgebied weer op gang te brengen, maar ook werd gepleit voor het instel len van een bufferzone in Zuid- Limburg waarin geen vuile indus trieën mogen worden gevestigd. Van de zijde van het departement werd opgemerkt, dat volgens In lichtingen, die minister Stuyt heb ben bereikt, de plannen voor ves tiging van de raffinaderij nog in een pril stadium zijn. Ook werd erop gewezen, dat de minister, zoals hij reeds heeft meegedeeld, dit soort acties van de bevolking in verband met zijn besluitvor ming zeer od prijs stelt. De minister heeft het comité toege zegd alle medewerking te zullen geven om te trachten het overleg weer op gang te krijgen, aldus na afloop secretaris drs. P. J. G. de Groot uit Eysden Na het bezoek aan het ministerie be gaf het Zuidlimburgse gezelschap zich naar de Belgische ambassa de om na reeds plaats gehad heb bend overleg de Belgische i bassadeur de inhoud van de peti tie te overhandigen. Tenslotte werd nog een bezoek ge bracht aan het Haagse Binnenhof om de petities ook te deponeren op de kamergriffies ten behoeve van de betrokken commissies de Staten Generaal. Overleg Drs. De Groot wees er later op. dat op 8 februari het eerste overleg is geweest tussen Nederland en België ln de ministeriële werk groep ruimtelijke ordening, wt in vertegenwoordigers van de mi nisteries van Sociale Zaken Volksgezondheid, Economische Za. ken en Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening dn België: Open bare Werken en Ruimtelijke Orde ning) heeft plaats gehad over mi lieuhygiënische en planologische aspecten van industrievestiging ln het grensgebied. Tijdens dit eerste overleg zou alleen de procedure zijn vastgesteld. De tweede v< gestelde vergadering van 24 april werd echter uitgesteld en wachten schijnt volgend drs. De Groot nu te zijn op een gezamen lijke nota over het milieubeheer. Aanbeveling Het actiecomité van deskundigen meent zich te kunnen beroepen op een aanbeveling, opgesteld door het comité van deskundigen inza ke de luchtverontreiniging van de Raad van Europa. Volgens deze aanbeveling zouden de bewoners van een buurland dezelf de wettelijke bescherming dienen te krijgen tegen de gevolgen van luchtverontreiniging afkomstig van een in het grensgebied te vestigen industrie, als de bewo ners van het land van vestiging en het recht zullen moeten heb ben tegen de vestiging bezwaren kenbaar te maken.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7