EIDSCH DAGBLAD ^FVAL IN NATUURGEBIEDEN 3olitieke regeling oor Oost-Pakistan DOLLAR ZEER NERVEUS OP (GELDMARKTEN vandaag CROX ALVARINE •nderzoek Rijksinstituut naar zwavelzuur en teer bij Tubbergen issen bij Hiderden storven dia en Moskou willen: Scholieren persten vriendje 6 mille aj AUSTRALISCHE MINISTER ONTSLAGEN jericht 1 maart 1860 DONDERDAG 12 AUGUSTUS 197! No. 33475 ifceur: G. Koopman jredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singe) 1. Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nadezorglng tot 20 uur. teL 30500 (zat. 18 uur) i Oude Rijn V Ter hoogte van de Rijn- in Leiden dreven gistermid- honderden dode vissen in de Het Hoogheemraadschap ïland" stelde een onderzoek in tot de conclusie dat zuur- ebrek de oorzaak was van de- sterfte, lat zuurstofgebrek aan te wij- laat zich volgens een woord- r van het Hoogheemraad moeilijk vaststellen. Een lijkheid is dat er giftige stof- het water zijn geloosd, maar ns „Rijnland" hebben er geen jen in de buurt plaatsgevon- eft het Hoogheemraadschap nodige bemalingsmaatregelen ïen om het water te verver- TUBBERGEN Het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid onderzoekt wat er in het chemische afval zit, dat gisteren verpakt in vijftig vaten is gevonden in de af graving in de bossen van Vasse, een gehucht bij het Twent se Tubbergen. Het spul is afkomstig van de Amerikaanse raffinaderij Witco Chemical Nederland uit Haarlem, die aardolie verwerkt tot crèmes. DELHI (DPA) De Sow- en India zijn ervan over at de crisis in Oost-Pakis- op militaire wijze kan wor- felost, maar dat er snel stap- leten worden gedaan om tot ltieke regeling te komen en waarden te scheppen, die de er van de vluchtelingen mo- illen maken. Dit staat in een schappelijk communiqué, dat In Nieuw Delhi werd uitge- an het einde van 'n officieel van vier dagen van de Sow- ische minister van Buiten- Zaken Gromiko. aan India, de verklaring kan alleen 'n oplossing van de crisis in 't :e deel van Pakistan recht tn de belangen van het ge- kistaanse volk èn er toe bij- de vrede in dat deel van ld behouden blijft, euw Delhi sprak zich giste- Indiase Lagerhuis met gro- derheid uit voor het verdrag r bewolkt met regen, later op [van het westen uit enkele Matige tot krachtige teiyke wind. Minimale tem- i ongeveer 14 graden. Maxi- i omstreeks 18 graden. (Opgemaakt 12.30 uur) 13 augustus P 05.19, zon onder 20.09. Maan' r< maan onder 14.39. Fater te Katwijk 7.36 uur, 20.04 aa8 water te Katwijk 3.35 uur, met de Sowjet-Unie. Minister van Buitenlandse Zaken Swaran Singh verzekerde, dat het akkoord geen verband houdt met de komende reis van president Nixon naar Pe king. Volgens hem was het overleg met Moskou al bijna twee Jaar ge leden begonnen. Intussen heeft de Indiase premier mevrouw Gandhi een beroep op de regeringsleiders van 24 bevriende staten gedaan zich tegen een even tuele doodstraf voor de Oostpakis- taanse leider Moedjiboer Rachman uit te spreken. Op een onbekende plaats in West-Pakistan is gisteren voor 'n krijgsraad een geheim pro ces tegen Moedjiboer begonnen. AMSTERDAM vanochtend heeft de dollar op de voornaamste wissel markten in West-Europa weer enig terrein verloren. In Amsterdam bij voorbeeld opende de Amerikaanse va luta lager dan sinds het loslaten van de officiële dollarpariteit van de gulden het geval is geweest, namelijk op 3,4590 gulden bieden tegen 3.4610 gulden laten. De slotnotering van woensdag was 3.4770-3.4800 gulden. In Frankfort opende de dollar op 3,3940 mark bieden tegen 3,3970 mark laten. De handel verliep wild en er heérste grote nervositeit. In een Westduitse krant was de mogelijk heid geopperd dat de dollar zal blij ven dalen tot hij zijn officiële mark- koers van 1948 weer heeft bereikt, te weten 3,33. Gisteren sloot de dol lar op 3,4050-3,4065 mark. De West duitse centrale bank heeft laten we ten dat zij nog steeds dollars wil ver kopen als er een aanvaardbare koers voor wordt geboden. In Londen bedroeg de verhouding tussen de dollar en de mark van- vanmorgen 1 op 3,3895-3,3915. De stijging van de mark werd ook daar toegeschreven aan het Westduitse krantenbericht over een koers van 3,33 mark voor de dollar. Ook de gul den noteerde in Londen hoger. De Londense goudprijs werd vastgesteld op 43,25 dollar per ounce tegen woensdagmiddag 42,85 dollar. Voor de „fixing" werd gehandeld op 42,95- 43,15 dollar. In Zürich opende de dollar iets lager en wel op 4,0570- 4,0600 frank. De handel verliep kalm. Gisteren sloot de dollar op 4,0585- 4,0615 frank. De goudhandel in Zü rich begon met prijzen van 42,95 dol lar bieden tegen 43,15 dollar laten. Gisteren sloot het goud op 42,80- 43,00 dollar. Zie ook pagina 15. Vijftig miljoen doden onder het bewind van Mao WASHINGTON (AP) Het Chinese communisme heeft mini maal 34 miljoen en maximaal 63 miljoen mensen het leven gekost, aldus een studie van de subcom missie voor binnenlandse veilig heid van de Amerikaanse Senaat. Volgens de schrijver van de stu die, professor Richard Walker, hoofd van het Instituut voor In ternationale Studies van de uni versiteit van Zuid-Carolina, na dert het cijfer van het aantal slachtoffers uiteindelijk de vijftig miljoen. Op 27 juli, dus nadat president Nixon zijn bezoek aan Peking aan kondigde, gaf de subcommissie op dracht te studie te publiceren. De studie van prof. Walker beschrijft o.m de wijze waarop de party in 1949 aan de macht kwam. Hoewel Walker de communisten niet de eer onthoudt, dat zy op sommige gebieden aan- zieniyke vorderingen hebben ge maakt, wyst hy er daarnaast op, dat die vorderingen vergezeld gingen van massale terechtstellingen, zuiverin gen, slavenarbeid en terreur. In Duitsland, is na de ont dekking van een levensgevaar lijke hoeveelheid arsenicum-car- bide op een vuilnisbelt bij Keulen een ware speurtocht ontstaan naar illegaal gestort giftig afval. Hier de ontdekking op een stort plaats bij Bochum van afval dat bij het in contact komen met de buitenlucht het giftige blauw- zuurgas vormt. CAIRO (Reuter) Egypte en Saoedi- Arabië hebben een uit zes punten bestaand plan voor oplossing van de Palestijnse crisis in Jordanië aan koning Hoessein doen toekomen. De koning zou alle gevangen geno men guerrillastrijders moeten vrijla ten en de Palestijnen zouden hun on dergrondse activiteit tegen de Jor daanse regering moeten staken, aldus het blad Al Achram in Cairo. Het plan is overgebracht door de vertegenwoordiger van president Sa- dat dr. Hassan Sabry el Choly en de minister van Buitenlandse Zaken van Saoedi-Arabië Omar Saqqaf. Sinds 1963 heeft het transportbe drijf Damhuis uit Ootmarsum een hinderwetvergunning om afval van dit bedrijf in de afgraving te stor ten, zeer tot ongenoegen van de ge meente Tubbergen. Deze had de vergunning bij aanvrage geweigerd, omdat zy het recreatiegebied niet wilde blootstellen aan deze vervui ling en ook bang was, dat het bo demwater, dat eerlang tot drinkwa ter moet dienen, zou worden vergif tigd. In hoger beroep gaf de Kroon Damhuis tóch een vergunning. Het afval, dat teer en zwavelzuur bevat, mocht los in het ravijn worden ge stort. Echter niet hoger dan drie meter onder het maaiveld. Toen in mei werd ontdekt, dat vuil- storter Damhuis de toegestane hocgte had overschreden liet de ge meente de vergunning intrekken. Damhuis trok meteen weer aan de bel by de Kroon, daarmee in elk geval uitstel van' executie verkrygend. Öm van een nieuwe, wellicht maan denlange procedure af te zijn ging het gemeentebestuur praten met Witco. Als mannen onder elkaar spraken burgemeester mr. L. Sche pers en Witco-chef H. C. Faber toen af, dat het vuil tot april 1972 in Tubbergen mocht werden ge loosd. Bij een routineproef, waarbij aan controleur van provinciale water staat grondmonsters trok, werd ont dekt dat er ook vaten met afval la gen. Toen de volgende dag iemand van de Stichting Vaste Afvalstoffen langs kwamen bleken er meer vaten te liggen. Witco ontkende eerst dat de vaten van de fabriek afkomstig waren, hetgeen in Tubbergen de vrees voor een nieuwe vervuiler post deed vat ten. Later gaf men toe. dat door een vergissing het afval een keer in vaten was aangevoerd. Men bood toen aan de drummen weer weg te halen. Stikke Trui De zaak in Tubbergen blijkt niet de enige affaire te zijn met afval stoffen in natuurgebieden die dezer dagen aan het is gekomen. Om wonenden van het natuurgebied „Stikke Trui" by het dorp Rheden, de Vereniging Dorpsbelang Rheden en vele natuurliefhebbers proteste ren tegen het storten van vuil in dit gebied. Dit blykt in stryd met een servi tuut uit 1930. Enkele jaren geleden gaf de Vereniging van Natuurmo numenten (die in dat Jaar het be treffende gebied kreeg op de voor waarde dat dat het in ongeschonden staat moest biy ven) toestemming de heuvels rond de Stikke Trui af te graven. Later probeerde Natuurmonumenten met het storten van vuil dit weer goed te maken. Op deze manier zouden volgens een plan van de Heide- maatschappy de heuvels weer kun nen worden hersteld. De omwonen den en natuurliefhebbers zijn 't daar helemaal niet mee eens. Burgemees ter en wethouders van Rheden heb ben laten weten dit protest naast zich neer te zullen leggen. Vragen In de Provinciale Staten van Noord-Holland zijn vragen gesteld over uitbreiding, handhaving en vestiging van bedrijven als Mar bon in de nabijheid van grote bevolkings concentraties. De heer De Nie (PSP) vraagt Gedeputeerde Staten of zij hun invloed willen aanwen den dat de gemeente Amsterdam de vergunning voor Marbon intrekt. Het eerste kamerlid van de PSP Van Wijk wil van de minister van Economische Zaken en Volksge zondheid maatregelen tegen kwik vervuiling van water. EMMEN Drie leerlingen van de lagere technische school in Em- men hebben het gepresteerd in ruim een jaar tyd hun vriendje van vyf- tien jaar f 6.000 af te persen. De drie knapen, één van 14, en twee van 15 zijn inmiddels ingerekend. Voor het geld dat het drietal zich op deze wyze wist eigen te maken koch ten zy een bromfiets, 'n opblaasboot, een motorfiets en grammofoonpla ten. Aanvankelijk begon het allemaal als een kinderspel, met bedragen van een paar dubbeltjes en kwart jes maar later eisten de knapen van de jongen grotere bedragen. Op één dag wisten zij een bedrag van f800 af te persen. De Jongen, die steeds met een pak lag werd bedreigd, nam het geld uit een geldkistje van zijn ouders. In het begin merkten die daar niets van. Dat veranderde echter tem er grote bedragen gemist werden, waarna zij aangifte bij de politie deden. Wie schetst echter de verbazing van de ouders toen zij op een keer in het holst van de nacht hun eigen zoon bij het geldkistje betrapten, waaruit hij opnieuw een fiks bedrag wilde nemen om aan de wensen van zijn vriendjes te voldoen. 20 PAGINA'S Een beeld uit de Noordierse hoofdstad Belfast: een bejaarde vrouw maakt een praatje met een Britse scherpschutterdie bij haar in de deuropening positie heeft getcozen tijdens een acue tegen sluipschutters van het IRA, het Ierse Republikeinse Leger, dat met geweld vereniging van Ulster met de republiek Ierland wil. BRAND IN CUIJK: SCHADE VAN3/4MLN. CUIJK Een felle brand heeft gistel-middag de kaarsenafdeling van de leer- en bedrijfriemenfa- briek van de firma Gegouin in Cuijk vrijwel volledig vernietigd. De scha de Is ongeveer driekwart miljoen gul den. De produktie van het bedrijf waar tachtig mannen werken, ligt door de brand geheel stil. De oorzaak van de brand is onbekend. Adèle Bloemendaal en Leen Jongewaard, het duo dat de serie ,,'t Schaep met vüf pooten" glans gaf komt opnieuw bij elkaar. In het snel naderende theaterseizoen gaat dit "paar apart" samen werken in een vrqe produktie onder regie van Rob Touber. Tekstschrüvers zqn Eli Asser, Guus Vleugel en Jaap van der Merwe. Rob Touber noemt het een "gekke show" op PAGINA 5 De binnenland-pagina staat van daag in het teken van het 'milieu'. Actiegroepen vragen om "schone industriën" In bevolkingsagglome raties en in Limburg wordt ge vraagd om een bufferzone voor de "vuile industrie"PAGINA 7 0 Vrijdag bestaat de Beriynse muur tien jaar. De westehjke en de oos telijke stadsdelen bhjken in die periode elkaar volkomen te zyn ontgroeid PAGINA 11 9 Een betere winkelfunctie voor de Leidse binnenstad is een van de belangrijke punten uit de binnen stadsnota die zojuist is versche nen STADSPAGINA 0 Wilma van den Berg lqkt voor goed verstoten uit de sprintsters elite. In Helsinki werd ze op de 100 meter in de halve finale uitge schakeld PAGINA 11 SYDNEY (AP) De Australi sche premier McMahon heeft van daag zijn minister" van Defensie, de voorma li-? regeringsleider John Gor ton, ontslagen. De twee politici had den eerder op de dag een kort onder houd in het bureau van de premier in het parlement. Het ontslag is hoogst waarschijnlijk het gevolg van de publikatie van Gortons memoires, waarmee een zondagblad afgelopen zondag is begonnen. McMahon zei over het ontslag van de man die hij in maart van dit Jaar als premier was opgevolgd: „Ik heb hem meegedeeld dat hij naar mijn mening door zijn optreden het beginsel van solidariteit en een heid van het kabinet had geschon den en zich ongunstig had uitgelaten over de integriteit van sommige mi nisters". „Ik heb hem daarom verzocht zijn ontslag in te dienen, waarmee hy in stemde", aldus McMahon. ©ud <£)ïie teuws Uit het Leidsch Dagblad van 12 Augustus 1871: Aan de lezers van de Klei ne Courant wordt door de heeren J. F. Buys D. Cordes H.va n Eighen, Af. W. Schel- tema Ez., B. J. Tideman A C. Wertheim en Joh. C. Zim merman een oproeping ge daan om een blijk te geven van hulde aan de nagedacht nis van Simon Gorter. Bern 10 Aug. Frankrijk dat reeds 5 millioen ver- plegingskosten aan Zwitser land betaald heeft, zal van lb Aug. af iedere 14 dagen een millioen zenden Daarentegen zal al het oorlogsmateriëei aan Frankrijk uitgeleverd worden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1