our ger oor log in Belfast: 1 doden en enorme schade PEKING ROERT ZICH OP DE BALKAN lassale onderdrukking in de tijd van Stalin giet tegen interneringsmaatregel van Faulkner 4ISLEY TEGEN LEIDSCH 0% DAGBLAD Weer gif schandaal in West-Duitsland Saint-Laurent stapt over naar confectie ISRAËLIËRS VECHTEN IN LIBANON >Tt' 10 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 lot ADVERTENTIE tST (AFP, DPA, AP, Reuter) Veertien do- wie twee vrouwen, een kind en een priester), gewonden, honderden daklozen en voor miljoe- iële schade: dat was vanochtend de balans van tende Noordierse hoofdstad Belfast na een dag :hten. Deze oorlog tussen de Britse troepen in and en de rebellen van het Ierse Republikeinse aansluiting van Ulster bij de republiek Ierland s het onmiddellijk gevolg van de arrestatie van driehonderd personen, die ervan verdacht wor sten te zijn. >lla ai 5 ;ies waren het gevolg afgekondigde interne- l, gebaseerd op een in nen wet (de "Special die tot stand kwam 1 e ongeregeldheden, die w geleden leidden tot 'an Ierland. Dat bloed ig costte aan 232 personen l_Hemier Lynch van Ier- lijj^de zich gisteren tegen van Ulsters premier ;ldö&r ook ds. Ian Paisley, de rechtervleugel van protestanten, bleek lider te zijn omdat de laat is gekomen om I te hebben. Paisley zei, de maatregel alleen "om zijn wankelend kunstmatig staande te Opgepakt jciële zijde in Belfast jn, dat de Britse mili eu het volledige bestuur liging voor burgerrech- •Ierland hadden opge- ,i na alle leiders van de ïdejemocratie, een studen- de verkiezings- or Bernadette Devlin Ook zijn vele republi- e jiin Ulster opgerold. De werden overgebracht ngenis in Belfast, julkner verklaarde gis- 'Wij voeren, eenvoudig tegen de terroristen", de harde republikei- op alles zetten om de regering ten val te wa ritten uit Ulster te zet- nd te herenigen met de Ierse republiek in m Ierland. Deze repu- ben besloten hun wil ioor te zetten hoewel Ulsters anderhalf mil- protestant is. bj)ber van de Britse troe- genraal-majoor Robert rde even voor midder- militairen en de politie ïttingsoorlog zijn ver- de terroristen, die ge- let automatische wa mmen". u Gisteren en vannacht tot om streeks drie uur was Belfast het to neel van vuurgevechten, bomaansla gen. brandstichting en plundering. Er woedden branden in fabrieken, winkels en woonhuizen. Tot de slachtoffers behoorde een jonge r.k. priester, die gedood werd in een moordend kruisvuur tussen terroris ten en militairen. Stad-in-oorlog Belfast zag er vanochtend vroeg uit als een stad-in-oorlog. Af en toe ech ter verlieten een man of een vrouw voorzichtig hun huis en namen een ogenblik zwijgend de vernielingen in hun stad in ogenschouw. Uitgebran de auto's en bussen lagen her en der i verspreid. Later kwamen leden van de ordetroepen de barricades slech ten die in de avond en de nacht wa ren opgericht. Het opnieuw losbarsten van ge weld na de door de regering in Bel fast afgekondigde interneringsmaat regelen, kan een beslissende klap toebrengen aan de politiek van pre mier Faulker, die er kennelijk niet in geslaagd is de hoop in vervul ling te doen gaan, die ontstond toen hij twee maanden geleden een am bitieus plan voor parlementaire sa menwerking tussen de Unionisten en de oppositie bekendmaakte. De ge vechten vormen ook een steeds gro tere bedreiging voor de wankele eco nomie van een land dat meer dan tien procent werklozen heeft en waar de situatie ontmoedigend is voor alle investering. Optochten verboden Behalve de interneringsmaatregel kondigde premier Faulkner gisteren ook een verbod van zes maanden af voor alle optochten en processies in geheel Noord-Ierland. Dit betekent dat de grote „mars der leerjongens" die de protestanten donderdag in Londonderry zouden houden, niet door kan gaan. Deze parade vormde twee jaar geleden het begin van de moeilijkheden waardoor Ul ster sindsdien is getroffen. De pro testantse meerderheid in Ulster aan vaardde het verbod op de optochten. De r.k. minderheid, die van me ning is dat de interneringspolitiek Groot was het aantal bran den, dat gisteren en vannacht de Noordierse hoofdstad een aanblik van verwoesting gaf. Op de foto's: het grote magazijn van Joseph Blair ging in vlammen op. nadat rellenmakers het pakhuis in brand hadden gestokendaar naast: uit angst voor de r.-ka tholieken ontruimden tal van protestanten in een enclave in een r.k. ivijk hun huizen. Over het ontstaan van de branden in de huizen liepen de verhalen uiteen. Volgens sommigen trokken groe pen rooms-katholieken de straten binnen, waar de protestanten woonden, en gooiden benzine bommen in de huizen. Volgens andere buurtbewoners staken de protestanten hun huizen zelf in brand. speciaal tegen de r-katholieken is ge richt. reageerde heftig op de bekend makingen van Faulkner. Uittocht begonnen Inmiddels is een grote uittocht uil Noord-Ierland begonnen van fami lieleden van gearresteerde leden van het Ierse Republikeinse Leger. Tien tallen auto's en vrachtauto's zijn op weg naar de Ierse republiek, waar kampen voor de vluchtelingen zijn ingericht. In Dublin ^s bekendgemaakt dat al ruim 500 personen, de grens zijn overgetrokken. (AP) in een nieuwe Jozef Stalin wordt de ssische dictator ervan lat hij in de Jaren "massale onderdruk ,e toegepast, dat hij ver- ift gemaakt bij de collec- de landbouw en dat hij va^eede Wereldoorlog heeft biografie is de meeste beschrijving van de eBn in d. geschiedenis van ™'tiie sinds de publikatie 'iehiedenis van de Russi- listische partij in 1969 yclopedie wordt gezegd listische zuiveringen ipl grote schade hebben be- n de communistische par- pr iische volk en het leger Stalin volgens de nieu^ 'een ernstige misreke- gemaakt in het bepalen ier iblik dat het fascistische rol ellicht een aanval zou op de Sowjet-Unie, het- ïstige gevolgen had in de len van den oorlog' Mnistische zuivering van 'dween in het einde van het grootste gedeelte van officierskorps en Sta- waarschuwingen van bleven militaire advi- 'ind dat Hitler van plan yal op de Sowjet-Unie te een geheim niet-aanvals- verdag afgesloten met Hitier en hij i de Sowjet-Unie, kort voor zijn dood had niet verwacht dat de Duitse die- in 1924 had gezegd, dat Stalin zijn tator dit verdrag zou schenden. post als secretaris-generaal van de In de biografie wordt er verder op I communistische partij niet zou mo gewezen, dat Lenin, de stichter van gen behouden. Ter kennismaking: het 4 weken veer de halve prijs Ik word abonnee per 24 aug. 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidach Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In oper envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 2I4. Leiden. BOCHUM (DPA) In de West- duitse stad Bochum Noor^drijn-West falen) is een nieuw gifschandaal aan het licht, gekomen. In een meertje dat als vuilnisstortplaats dienst doet zouden transportbedrijven duizenden vaten met uiterst giftige cyaanwa- terstofzouten hebben laten zakken. Sommige berichten spreken van 15.000 tot 20.000 vaten. Maandagochtend is op last van 't gemeentebestuur een begin gemaakt met het uitbaggeren van de stort- vijver. Al na luttele minuten stuitte men op vijf 100-kilo-vaten met de ge vaarlijke stoffen. Tegen de avond wa ren circa 200 vaten geborgen. Van daag zou het baggerwerk worden voortgezet. Het gebied is door de po litie afgezet. De zaak was vorige week door „Unsere Zeit", het blad van de Duitse communistische par tij (DKP), aan het rollen gebracht, nadat in februari de gemeentelijke autoriteiten al door de bevolking op ..heimelijke gif stortingen" opmerk zaam waren gemaakt. Bij een steek- proefachtige controle werden toen 20 vaten met blauwzuurzouten ont dekt, en vervolgens vernietigd. De zouten, die bij de vervaardiging van staal als bijprodukt ontstaan, waren volgens de politie vervoerd naar een chemisch bedrijf in de buurt, dat ge specialiseerd is in het onschadelijk maken van gevaarlijke afvalstoffen. Deze onderneming ontkende begin van dit Jaar echter heftig, de vaten in de vijver te hgbben gekiept. Nog geen twee weken geleden was in de bondsrepubliek grote opschud ding ontstaan, toen bekend werd, dat vrachtrijders van een transport bedrijf larsenicumhoudend kalkaf- val niet naar de daarvoor aangewe zen vernietingingsplaatsen hadden gebracht, maar gestort op openbare vuilnisbelten. Albanezen vragen asiel in Griekenland KORFOE. BRUSSEL (Reuter' Gisteren z tfn33 Albanezen in een bootje op Korfoe in Griekenland aan- aangekomen en hebben om politiek asiel gevraagd, aldus is van gezag hebbende Griekse zijde medegedeeld. De Albanezen zijn van Griekse af komst. Het zijn gezinnen, die uit de Albanese haven Himare waren ver trokken voor een korte pleziertocht op zee. Om veiligheidsredenen had den zij vier Albanese bewakers mee gekregen, maar de kapitein van het schip en twee bemanningsleden wis ten deze bewakers te ontwapenen en op te sluiten in een hut. tezamen met andere leden van de bemanning, die niet in het komplot zaten. De opgeslotenen hebben na aan komst op Korfoe toestemming ge kregen naar Himare terug te keren. De Poolse journalist en auteur Audrezj Brychd heeft volgens wel ingelichte kringen in Brussel asiel in België gevraagd. Brychd kwam op 25 juli vanuit Italië in de Belgische hoofdstad aan en diende zyn verzoek in bij de vluchtelingencommissie van de VN. Verwacht wordt dat deze pas over een maand zal antwoorden. Brychd is een van Polens bekendste jonge journalisten. Hij schreef voor het weekblad Kultura en voor het pro-communistische r.k. orgaan Pax PARIJS De beroemde Franae mode-ontwerper Yves Saint Laurent heeft gisteren bekendgemaakt dat hij geen "haute couture" collecties meer zal brengen en overstapt naar de confectiemarkt. Tweemaal per jaar zal hij voortaan in Parijs con- fectieklëding tonen. Wel blijft hij een aantal particuliere clienten kleden. Saint Laurent, pas 35 Jaar gewor den. kreeg grote bekendheid als be heerder van het Dior-imperium na Christian Diors dood in 1957. Zijn "trapezelijn" betekende voor hem de definitieve doorbraak. Vijf jaar later stichtte hij zijn eigen mode huis, dat zich een toonaangevende plaats verwierf in de modewereld. TEL AVIV/BEIROET AP> Is raëlische infanteristen gesteund door artillerievuur, hebben gisteren gedu rende zes uur slag geleverd met Pa-' lestijnse commando's in het zuiden van Libanon. Er werd gevochten bij het dorp Hebbarije dat ligt aan de westelijke kant van de berg Hermon. Hoewel de aanval door Tel Aviv aanvankelijk werd ontkend werd la ter bekend dat er twee personen ge sneuveld zouden zijn, een Israëliër en een Palestijnse commando. De Israëliërs waren het land binnenge drongen met pantservoertuigen. Zij werden bestookt met anti-tankge- schut. raketten en machinegeweren, zo deelde Al Fatach later mee. Zware druk van Moskou op Boekarest Belgrado en Tirana WENEN (GPD) De zomer- manoeuvres van het Warschau pact zijn geheel en al geconcen treerd op dat gebied, dat naast de Arabische wereld op het ogen blik één van Moskou's grootste zorgenkinderen vormt: de Balkan. Eerst beginnen in juni in de zui delijke Oekraine manoeuvres on der de veelzeggende naam "Joeg" ofwel "zuid". Daarna kwamen in Hongarije onder de codenaam "Opaal '71" manoeuvres, die in afmetingen volgens Radio-Boeda- pest waren te vergelijken met "Moldau" in 1968 in Tsjecho-Slo- wakije en "Wapenbroederschap" in 1969 in de D.D.R. en Polen. Binnenkort beginnen ook in Bul garije voor het eerst sinds vijf jaar militaire oefeningen van het Warschaupact. Een blik op de landkaart is vol doende om vast te stellen dat daar mee alle bereikbare Balkangrenzen zijn gemobiliseerd. Dat is zeker geen toeval. Het spectaculaire ver loop van massale manoeuvres als intimidatie-instrument te gebruiken is een oude tactiek van de Sowjet- Unie. Ook in juni 1968. toen ze met stijgende nervositeit het experiment van Doebtsek in Praag gadesloegen, probeerden ze met grootscheepse manoeuvres op Tsjecho-Slowaaks grondgebied druk uit te oefenen op de hervormers. Toen deze zich daar door niet lieten afschrikken verliep de terugtocht van de buitenlandse troepen zo langzaam, dat de bedoe ling voor de hele wereld duidelijk was: een ondershandse stationering van Russische troepen in Tsjecho- Slowakije, dat tot dan toe in te genstelling tot Polen, Hongarije en de D.D.R. daarvan verschoond was gebleven. Alleen een ultimatum van de leiders in Praag kon tenslotte de terugtocht bewerkstelligen, waarvoor ze luttele dagen later een militaire bezetting in ruil moesten ontvan gen. Ook de drie communistische zonde bokken op de Balkan: Roemenië. Joego-Slavië en Albanië is het dra ma niet in de koude kleren gaan zit ten. Zowel het Joego-Slavische dag blad "Nieuw Macedonië" als het Roemeense partyblad "Scinteia" hebben de manoeuvres scherp be kritiseerd. Al Jaren lang heeft de Roemeense staats- en partijleider Ceaoecescoe erop aangedrongen van militaire oefeningen op vreemd grondgebied af te zien. Nu schijnt hij de Russen ook nog de doortocht van troepen naar de manoeuvres in Bul garije te hebben geweigerd. Hoe hoog de controverse tussen Boeka rest en Moskou is opgelopen, toont ook Ceaoecescoe's afwezigheid op de Oost-Europese topconferentie op de Krim aan. Zyn bemiddeling tussen Washington en Peking, met als direct gevolg de uitnodiging van Mao Tse-toeng aan Nixon. zal daaraan niet onschuldig zijn. De volksrepubliek China heeft, zo zij al niet de directe oorzaak van de rebellie op de Balkan is, het daar heersende nationalisme wel opti maal weten uit te spelen. Het is Pe king door het opsteken van een be schermende paraplu boven de drie Oost-Europese rebellen enerzijds ge lukt de ideologische meningsver schillen in Oost-Europa aan te wak keren en daar anderzijds zijn eigen invloedssfeer zichtbaar uit te brei den. Het doorbreken van hun isola tionisme is voor de Chinezen een mooie overwinning op een van de voor de Sowjet-Unie kwetsbaar ste punten van hun imperium, na melijk aan de zuidwestflank, toe gangspoort tot de Arabische wereld, en de Indische Oceaan. Deze ontwikkeling voltrekt zich in een periode, dat dat rode imperium op alle fronten begint te desintegre ren: in de communistische wereld zelf, waar het de aanslag op haar lei dersrol allang verloren heeft, in Afri ka. waar onder de Arabische landen een groeiende anti-communistische instelling merkbaar is en in de we reldpolitiek. waar het zich door de belangencoalitie tussen de Verenig de Staten en Rood-China in een hoek gemanoeuvreerd voelt. Juist die des integratie dwingt Moskou ertoe zijn greep op de Oost-Europese landen te versterken, om althans aan zijn west grenzen de status quo te handhaven. Iedere eigenzinnigheid a la Doeb tsek betekent een directe aanslag op de vitale Russische belangen. Daarom zijn de jongste manoeu vres van het Warschaupact meer dan een waarschuwing. Ze zijn een onmiskenbaar dreigement aan het adres van Boekarest. Belgrado en Tirana en zo zijn ze daar ook opge vat. getuige de felle protesten. De Balkan is daarmee, zoals zo vaag voo.rhecn in de geschiedenis, op nieuw een vat buskruit geworden, waar de belangen van continenten op elkaar botsen. Het is niet ondenk baar. dat de beslissende confronta tie tussen Mao en Brezjnew zich niet aan de Oessoeri, maar aan de Donau zal afspelen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7