Grote ziekenhuizen hebben dringend tekort aan bloed „Praten over politieke en humanitaire zaken' LAAT TEN CATE MAAR PRATE ■h Gebrek aan donors leidt tot uitstel hartoperaties Waver in beroep teg weigering van asie 'zeró óckrijven LEIDRCH DAGBLAD DINSDAG 10 AUGUSTL' 10 UTRECHT (ANP) Er dreigt een tekort aan bloed in de grote ziekenhuizen in Nederland, waar voor ingrij pende en ingewikkelde operaties veel bloed nodig is. Met name geldt dit voor ziekenhuizen waar bloedverslindende open hartoperaties worden verricht. In Leiden en Utrecht heeft het tekort aan bloed geleid tot het uitstellen van open hartoperaties. De oorzaak van dit stagneren van de bloedvoorziening heeft als voor naamste oorzaken de enorm toege nomen vraag, de hierop niet inge richte organisatie van de Bloedtrans fusiedienst van het Rode Kruis en een tekort aan donors. Dr. J. J. C. P. A. Roovers, inter nist in Amsterdam en voorzitter van de Centrale medische bloedtransfu sie commissie: "In Utrecht is de bloedvoorziening een extra groot probleem. Vooral daar kan het Ro de Kruis nog heel wat donors ge bruiken. Overigens hebben zich in Nederland nog geen calamiteiten voorgedaan omdat er geen bloed was voor operaties. In het hele land zijn er tussen de 250.000 en 300.000 donors die teza men 425.000 kolven bloed «van een halve liter) leveren. 75.000 daarvan worden door mobiele ploegen be trokken uit kleinere plaatsen in het land en dit bloed wordt gebruikt voor de plasmabereiding. Reorganisatie De Centrale medische bloedtrans fusie commissie is sinds anderhalf Jaar bezig de bloedtrans fusiediensten te reorganiseren. Juist omdat men voorzag dat een tekort in de bloedvoorziening dreigde. Er wordt gewerkt aan de oprichting van 20 tot 25 bloedbanken verdeeld over het hele land. Dr. Roovers verwacht dat een net van bloedbanken over drie tot vijf Jaar kan zijn verwezenlijkt. Het ge hele plan ligt bij de minister van Volksgehondheid ter goedkeuring Inmiddels zijn al negen centrale bloedbanken in een aantal grote plaatsen tot stand gekomen. Het tekort aan bloed in Utrecht is volgens drs. H. A. Huysmans, hart chirurg en lid van het hartteam van het St. Antonius ziekenhuis, er oor zaak van dat het aantal open hart operaties in het Antonius ziekenhuis niet kan worden verdubbeld. Het hartteam heeft er de capaciteit en een voldoende aantal bedden voor terwijl opvoering van dit soort ope raties dringend nodig is gezien het grote aantal ernstige hartpatiënten In de zomermaanden kan het Utrechtse hartteam helemaal niet opereren omdat door vakanties er te weinig donors zijn. "Het risico dat men de mensen niet thuis treft is te groot", aldus drs. Huysmans. "en ook buiten het zomerseizoen hebben we door tekort aan bloed wel eens hartoperaties moeten uitstellen". Zuinig Een andere oplossing van het pro- LE1DS AZ: "REM OP OPERATIES" LEIDEN Een woordvoer der van het Academisch Zieken huis in Leiden verklaarde dat daar inderdaad een tekort heerst, met name wat de bloed groepen met negatieve rhesus- factor betreft. Dit tekort is een rem op de operaties in Leiden. In Tilburg, in het St.-Elisa- béthziekenhuis zei men. dat de bloedvoorziening in deze stad nog goed is. Opgemerkt werd dat voorzien valt dat er in de toekomst wel problemen kun nen ontstaan wanneer het aan tal open hartoperaties toeneemt en het donorbestand gelijk blijft. In Nijmegen zei de woord voerder van het ziekenhuis van de katholieke universiteit dat de grote hartoperaties tot nu toe niet in ernstige mate zijn ge stagneerd door een tekort. Wel heeft men in Nijmegen proble men met het werven van vol doende donors. In Eindhoven is al een cen tralisatie al tot stand gebracht waardoor daar geen problemen meer bestaan. Wel is gebleken dat een centrale organisatie voor de regio beslist nodig is, zo werd daaar gezegd. Het Academisch Ziekenhuis in Groningen liet weten dat men het probleem kende maar dat in Groningen de bloedvoorziening nog voldoende verzekerd is. „De bevolking le vert voldoende donors", aldus een woordvoerder van het Aca demisch Ziekenhuis. bleem ligt in uiterste zuinigheid met het beschikbare bloed. Volgens zo wel drs. Huysmans als dr. Roovers zijn de chirurgen zich hiervan be wust. Verspilling van bloed komt zelden voor, zo menen zij. Voor open hartoperaties is zeer veel bloed, in sommige gevallen tien liter of meer, nodig. Met verbeterde operatietech nieken, grotere vaardigheid van de chirurg en verbeterde apparatuur kan het bloedgebruik ook enigszins worden teruggedrongen. En dan werkt het centraal labora torium van de bloedtransfusiedienst in Amsterdam aan verbeterde toe passingen van bloed. Zo wordt be proefd of de diverse bestanddelen van het bloed uit elkaar kunnen wor den gehaald via een fractioneermet- hode. Sommige patiënten hebben al leen een deel van het bloed nodig en het is dan niet nodig hen alle andere bestanddelen die het bloed bevat, er maar bij te geven. j DEN HAAG «ANP» De Ameri kaanse deserteur Ralph Waver is in beroep gegaan tegen de beschikking, waarbij hem politiek asiel in ons land werd geweigerd. Dit heeft zijn I advocaat mr. W. J. van Bennekom meegedeeld. j De toenmalige minister van Justi tie, mr. C. H. F. Polak, wees op 2 juli Wavers beroep op het vluchte lingenschap af, conform de mening van de Adviescommissie voor vreemdelingenzaken. Minister Polak 1 verleende de Amerikaan toen wel jeen tijdelijke verblijfsvergunning, in afwachting van een definitieve beslis sing over diens overlevering aan de Amerikaanse autoriteiten. Wavers advocaat is het niet eens met de argumentatie van de- be schikking. Minister Polak betoogde dat niet aannemelijk was gemaakt, dat Ralph Waver in de Verenigde Staten zou worden vervolgd op grond van zijn politieke overtuiging. Daar voor is volgens de minister o f nodig dat Waver nu een zwaardere straf wacht dan wanneer hij niet op poli tieke redenen was gedeserteerd, of dat de strafmaat in Amerika voor Wavers vergrijp zo zwaar is dat die in geen enkele verhouding staat tot de Nederlandse maatstaven, de ver vulling van een van deze voorwaar den was volgens mr. Polak niet aan nemelijk gemaakt. Mr. Van Bennekom vindt echter dat deze voorwaarden in strijd met het volkenrecht zijn. Hij zegt da sprake is van vervolging om ke overtuiging als iemand staat op grond van een daad middellijk verband houdt m< politieke overtuiging. Dat lot Ralph Waver wel degelijk te ten. zegt de advocaat. Hij overigens dat de bewijslast v: gelijke moeilijk vast te stellei zoals de strafvervolging die kan verwachten, helemaal schouders van de asielvr; liggen. Schmelzer over bezoek Indonesië Nadat het enkele weken was verboden om Zeeuwse mosselen te verhandelen in verband met ver giftigingsverschijnselen zijn giste ren weer de eerste Zeeuwse mos selen aangevoerd en geveild in Yerseke. Onderzoekingen wezen uit dat het plankton dat de ver schijnselen veroorzaakte inmid- I dels is verdwenen. Op de fotohet lossen van een schip met mosselen in de haven van Yerseke. Zwemmen De Nederlander Jan van Scheyel is zaterdag in de lange afstands-zwemwedstrijd over 40 km op het St: John meer als tweede ge ëindigd. Van Scheyel maakte een tijd van 9.07.03 en verdiende met zijn tweede plaats 2.000 dollar. Eerste werd de Argentijn Horacio Iguesias met een tijd van 8.39.15. Voetbal Arsenal, vorig seizoen winnaar van de „doublé", en Leeds United staan bij de bookmakers als gelijkwaardig favoriet genoteerd voor de Engelse voetbaltitel van het sei zoen 1971-1972. Beide clubs hebben de waardering vier tegen één. Liver pool, dat in de laatste cupfinale van Arsenal verloor, brengt zes tegen één op. DEN HAAG 'ANP) Minister Schmelzer zal tijdens het koninklijk bezoek aan Indonesië met zijn Indo nesische ambtgenoot Adam Malik niet alleen over politieke, maar ook over humanitaire problemen spreken Hij heeft dit gistermiddag meege deeld aan vertegenwoordigers van zes Nederlandse jeugdorganisaties, die hem vroegen te eisen dat de politieke gevangenen worden vrijgelaten en de ter dood veroordeelde jeugdleider Soekatno niet wordt terechtgesteld. Minister Schmelzer verklaarde na drukkelijk dat het in niemands be lang was, "ook niet van dat van Soe katno', indien hij van te voren zou bekendmaken wat hij met minister Malik ging bespreken. Oordeelsvor ming over de Indonesische rechts gang die de jongerenorganisaties weinig vertrouwen inboezemde zou als inmenging in de binnenlandse aangelegenheden worden beschouwd en een volkomen averechts gevolg hebben. i De minister waarschuwde eveneens I dat publieke acties, in het bijzonder I voordat een vonnis in kracht van ge wijsde is gegaan, voor Soekatno zelf gevaarlijke gevolgen zou kunnen j hebben. Volgens de inlichtingen waa-r- over de Nederlandse regering be schikt, wordt Soekatno, secretaris generaal van de communistische jeugdorganisatie Pemoeda Rakjat, ten laste gelegd betrokken te zijn ge weest bij de mislukte staatsgreep van 1965. Hij is door een speciaal militair tribunaal, in een proces achter ge sloten deuren, ter dood veroordeeld, maar kan nog in hoger beroep gaan. zich tot de hoge raad wenden en tenslotte clementie vragen. Zeilen Heike Blok, met zijn be- manningsleden Nico de Jong en Rolf Kurpershoek. is gisteren 3de gewor- den in ae tweede race om het Euro pese zeilkampioenschap in de Soling- 1 klasse De Deense zeilfabrikant Poul Evstroem. die met Waldemar Bande- j lowski en Flemming Jensen vaort, be- i haalde zijn tweede overwinning in de Mecklenburgerbocht. waar voor Tra- i vemünde wordt gezeild. Motorsport De Zweed Tummo Jansson heeft gisteravond in het I Olympisch Stadion te Amsterdam de I speedwayrace om de Gouden Helm i gewonnen. Jansson had zondag ook al in Sleen i Drenthe) gezegevierd. De beste Ne derlander was Bert Redeker als i vierde. Er waren ruim 20.000 toe- i schouwers. Aanhouder won VENLO (ANP' ,.U hoort nog wel van mij", zei de 30- jarige M.H. uit Venlo, die zich op het politiebureau ver voegde met een onsamenhan gend verhaal als zou hij ver wondingen met een bierglas hebben opgelopen, en vroeg in het bureau de nacht te mogen doorbrengen, hetgeen hem werd geweigerd. Even later werden twee draadglasruiten van het wachtlokaal van het hoofd bureau van politie vernield. Kort daarop kon de man, die ernstige verwondingen had opgelopen aan zijn rechter handwaarmee hij de ruiten had ingeslagenin het stads centrum worden opgespoord. Nadat hij ter behandeling naar het ziekenhuis was overgebrachtwerd hem wel het gevraagde gratis nacht- logies verleend. 1st Gunstige kan^ werkgelegen in Zuid-Holial s 1 DEN HAAG «ANP) Beh dr: een vermindering van de bed heid in de utiliteitsbouw wijze wel alle tekenen op onverm gunstige kansen voor de wei genheid voor de beroepsbevolkii Zuid-Holland. Dit merkt de f. inspecteur-directeur voor de -1 beidsvoorziening in Zuid-Holla heer K. Lewin, op in de ai marktbeschrijving van deze pjes over 1970. Wel is in de maand Juli registreerde arbeidsreserve van nen in Zuid-Holland gestegei 7.900 (.1,07 procent) en daalde vraag, zodat de vraag-aanbodv$w ding nu 3,2 bedraagt. Uit de arbeidsmarktbeschrijvcos over 1970 blijkt dat Zuid-Hem 25,1 procent van de mannelijk roepsbevolking telt. De heeft een positief pendelsaldoj&r inkomende pendel ligt 12.000 i d' hoger dan de uitgaande, ruije helft van de inkomende pde n a komt uit Noord-Brabant. Geen spoor vfe moordenaar pië Bas je Bloeme£ UTRECHT De rijkspolitie^ nog steeds geen spoor gevondepn de moordenaar van het negen! }or jongetje Basje Bloemena uit I q sterdam. Vastgesteld is dat de jjin het slachtoffer is geworden vaf^ zedenmisdrijf. iui De politie heeft vijfduizend cils verspreid in Wilnis de laar het lichaam werd gevond Mijdrecht en in de omgeving v Minervalaan in Amsterdam, wa^ ouders wonen. In dit stencil foto van Basje wordt gevraa iemand Basje heeft gezien op dag 4 augustus de dag wai werd vermoord. lot Districtscommandant De Beaj van de rijkspolitie zei dat er steeds mededelingen blijven b >bi komen. „We zijn er niet veel 1 van geworden. Maar hoe meei(r hoe beter", zei hij. MINISTER SCHMELZER AMERIKANEN PROTESTEREN IN MOSKOU WASHINGTON DPA) De Amerikaanse regering heeft gisteren een protest ingediend in verband met de beschadiging van auto's van twee leden van de Amerikaanse ambassa de in Moskou. Onbekende Russen hebben in het afgelopen weekeinde de voorruiten, koplampen, en de car rosserie van auto's van twee Ameri kaanse diplomaten in Moskou ver nield of beschadigd. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de V.S. deze zaak „zeer ernstig" vinden, volgens hem zouden de beschadigingen niet zonder medeweten van de Sowjet- russische regering aangebracht kun nen zijn, In Washington wordt aan genomen dat de beschadiging van de auto's gezien moet worden als ver gelding voor anti-Russische acties van radicale Joodse organisaties in de VS. Tennis Het ziet er nu toch wel naar uit, dat de 43-jarige Amerikaan Pancho Gonzales zijn tenniscarrière niet lang meer zal kunnen rekken. Gisteren verloor hij in de eerste ronde herenenkelspel tijdens het toernooi om de open Canadese titels in To ronto van de Pakistaanse speler Ha- roon Rahim. die half zo oud is als de voormalige maestro. De setstanden wamen 7-6 en 6-3. Met stijgende verbazing heb ik in het Leidsch Dagblad van zaterdag j.l. een artikel van Laurens ten Cate over het voorgenomen bezoek van Prins Bernhard aan Perzië gelezen: naar vorm en inhoud een stuk plat- telandsjournalistiek. zoals ik nog niet vaak in het L.D. ben tegenge komen. Mijn bezwaren die ik vanzelfsprekend even scherp mag formuleren als Ten Cate de zijne concentreren zich op de volgende punten. In de eerste plaats is de schrijver een medestander van die Nederlan ders, voor wie onbeperkte vrijheid nog lang niet ver genoeg gaat. Het getuigt derhalve van school meesterachtigheid om het toornige vingertje op te heffen teneinde de vrijheid van een ander te beperken. Zoals Ten Cate zelf zegt: de Prins gaat er heen om „de koninklijke fa milie te vertegenwoordigen". Mogen de leden van het Koninklijk Huis misschien nog hun eigen kennissen kiezen of dienen ze eerst Ten Cate om toestemming te vragen? 'n Bru taal zinnetje als „Laten we nu me teen maar even vaststellen, dat dit allemaal niet behoort te gebeuren," getuigt v^tn onverdraagzame bemoei zucht. Mijn hoofdbezwaar is intussen, dat de historische en economische in zichten van de heer Ten Cate in dit artikel vrijwel het absolute nulpunt naderen. Wie enig geschiedkundig benul heeft, weet dat er maar enkele landen zijn, die al eeuwenlang een redelijk-democratisch bestuur heb ben en dat de rest pas langzaam daar naar toe groeit. De grote moeilijk heid van het onderling verkeer tus sen de staten van die uiteenlopende categorieën is „de gelijktijdigheid van het ongelijktijdige," zoals 'n ge- schiedfilosoof 't eens treffend heeft gezegd. Op hetzelfde ogenblik, dus nu in 1971, bestaan er over de ge hele wereld verspreid landen die een zeer verschillend ontwikkelings- j niveau hebben bereikt. Men kan j weliswaar proberen daarin zo snel mogelijk verandering te brengen. maar het is nu eenmaal een keihard j feit. dat dit niet in 'n handomdraai j veranderd kan worden. Voor de heer Ten Cate is dit blijkbaar nog steeds geen gesneden koek. Hij behoort kennelijk tot wat ik de „gelijkstrij- kers" pleeg te noemen, d.w.z. die lie den, die geschiedkundige ontwikke ling, inheemse gewoonten en denk wijzen en in tientallen eeuwen ge groeide tradities bij voorbaat van de tafel vegen. Elke variatie is on- En wat is daarvoor beter geschikt dan contact met allerlei kopstukken, die, ieder op hun wijze, daartoe een steentje kunnen bijdragen? Prins Bernhard heeft destijds een lange reis door Zuid-Amerika gemaakt, waarvan het Nederlandse bedrijfsle ven en dus de Nederlandse werkne mers tot op de dag van vandaag pro fiteren. Die reis zal ook wel het een en ander hebben gekost. Maar de cost gaet voor de baet uyt. En alleen 'n vertegenwoordiger van de Neder landse krentenwegersmentaliteit zal daarop hakketakken. Als Perzië hon derd miljoen uitgeeft om een groot aantal invloedrijke figuren op fees- toelaatbaar en iedereen moet maar denken zoals hij en de zijnen den ken. Wie dat niet doet. staat in het verdomboekje, Kortom, kleinburger- lijker kan het niet. Als Perzië dus meent d eaandacht te moeten trek ken door 'n groots feest, schrijft de heer Ten Cate een laag bij de gronds stukje om daartegen te fulmineren. Maar, zal men zeggen, is zo'n feest nu wel nodig? Het zal toch wel het een en ander kosten. In de eerste plaats is het door de heer Ten Cate genoemde bedrag van honderd mil joen een slag in de lucht. De schrij ver is wel zo verstandig zich voor zichtig uit te drukken door te spre ken over „naar men zegt" honderd miljoen. En wat dan nog? Ofschoon Perzië de laatste tijd aanzienlijke in komsten geniet uit de opbrengst van de olie kan zijn economie nog best een fikse duw voorwaarts gebruiken. telijke wijze te ontvangen, doen de kosten er nauwelijks toe en ook niet of Perzië's vorstenhuis nu een kwart eeuw of 25 eeuwen bestaat. Waar het wèl om gaat is: wat de re sultaten zijn, die tot de economi sche bloei bijdragen. Omgekeerd is het van belang, dat ook Nederland, in de persoon van de bij uitstek ge schikte Prins Bernhard, by die fees telijkheden tegenwoordig iszyn con tacten kunnen aanzienlijke voorde len opleveren voor het volkje van dertien miljoen, dat, op een armza lig stukje grond aan de Noordzee, volledig afhankelijk is van de eco nomische verbindingen met het bui tenland. Hoe gering de kennis van zaken van de heer Ten Cate is, blijkt voorts uit het feit, dat hij niet eens op de hoogte is van de inspanning, die Perzië zich getroost om het toerisme aan te moedigen. Een ieder weet, dat landen als Italië, Spanje en Joego slavië in zeer belangrijke mate hun vooruitgang te danken hebben aan toeristische bedrijvigheid. De voor hoede van Amerikaanse, Engelse, Duitse en Nederlandse toeristen is intussen al verder opgerukt naar Griekenland. Turkije, Marokko. Tu nesië en Israël en zoekt intussen naar andere objecten, die de moeite van 'n vakantie waard zijn. In Per zië is men zo verstandig hierop in te haken. Als de heer Ten Cate eens de moeite had genomen het boekje (anno 1970) over Iran in de serie „Landendocumentatie" van het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen in te kijken, had hij daar deze zinsnede kunnen lezen: „Het toerisme met daarin als trekpleister 'n bezoek aan de overblijfselen van een beroemd verleden (Persepolis!) begint zich te ontwikkelen. Het belangrijkste over heidsinstituut ter bevordering van 't vreemdelingenverkeer is de „Iran National Tourist Organization" (INTO), dat vooral het toerisme uit de V.S. en West-Europa stimuleert". Juist, inplaats van het feest in Per sepolis gemakshalve te omschrijven als ,,'n publiciteitsstunt van de Sjah' was de heer Ten Cate dan misschien op de gedachte gekomen, dat de slimme Perzen hiermee het toerisme naar hun land met Persepolis als trekpleister willen bevorderen. Maar weet de heer Ten Cate veel! Schrijf maar raak tegen de Sjah, dat gaat er altijd wel in. Het enige wat hij met zijn stuk bereikt, is dat Perzië in z'n toeristische groei wordt gehinderd. Het Perzische volk laat hem vriendelijk danken! Als de heer Ten Cate zo nodig op (vermeende) excessen moet schelden laat hij dan de Sowjet-Unie eens onder schot nemen. Want de Sow- I jetrussische leiders, die óók aan 't feest zullen deelnemen het Krem- lin heeft namelijk méér economisch inzicht dat de heer Ten ate len in Perzië tot hun spijt wel parte wegen missen, waarover Moskou kunnen beschikken en van alleen zij gebruik mogen n» Wat er eventueel ten nadele va Sjah te zeggen zou zijn, in elk i kan hem niet verweten worden hij er in Teheran wegen voor gebruik op na houdt. Dat is voorrecht, dat voorbehouden is de Sowjetrussische leiders, die mond vol hebben over „bevri van onderdrukking en eerlijke S! deling van rijkdom" om Cate te citeren. Wat echte Perzië-kenners ov( situatie in dat land zeggen, kan ken uit het volgende. In de „Fi furter Allgemeine Zeitung" va maart 1970 schreef de deskui Harald Vocke o.m.: „Onder de ten in het Midden-Oosten heeft* zië in het voorbije tiental jaren scherpste stijging in economin ontwikkeling weten te bere h waardoor het niet eens meer o ,j „de onderontwikkelde landen" f kend kan worden". De onderkop het artikel luidt: „Der AufbauU Vorbild für Asien" (Perzië's opt g is een voorbeeld voor Azië). En fessor D. R. Denman uit Cambr een deskundige op het gebied agrarische economie, schreef in speciale bijlage van de „Times",, 14 december 1970: „De landhei11 ming in Perzië is een van de groie feiten van ordelijke herdistributi de wereldgeschiedenis van na Tweede Wereldoorlog". Dat zijn wel andere uitspraken dan v; heer Ten Cate. Maar ja, wat die sukkels van de „Frankfurter gemeine" en de „Times" van Peni Als wij tenslotte Prins Bernle een raad zouden mogen geven, deze: niet verkouden worden, Ten Cate maar praten. C. J. ROTTEV Oegstgeest.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6