PAK verlangde 't hoofd van Leidse wethouder Harmsen Binnenstadsnota jCENS: MEER SAMENWERKING Hoe functioneert het plaatselijk bestuur Aiaad niet gekend in uitgaven voor de SLF Duivensport [N GEWEST LEIDEN LAAGVLIEGER" IN MOTORHUIS TIENDE LEID AT O ZAL VEEL AFWIJKEN VANANDERE N.V. HET MOTORHUIS iEIDS BUREAU OVER GEWEST LEIDEN NSDAG 10 AUGUSTUS m1 LETOSCH DAGBLAD (door één van onze redacteuren) jEIDEN Ernstig verstoord over financiële gedragingen wethouder Harmsen heeft het PAK (PvdA, PSP en D'66) teravond in de eerste raadsvergadering na de zomervakan- het hoofd geëist van deze wethouder in de eerste plaats, en tebij ook de koppen van de rest van het college. Dat gebeurde (en motie van wantrouwen, die overigens van het begin af geen kans maakte omdat het PAK met 14 tegen 19 raads- n lèn in de minderheid was. Met deze stemverhouding leed se ingediende motie dan ook schipbreuk, in een lang nachtelijk aktjat dat de raadsvergadering weer tot in de kleine uurtjes 1 voortduren zodat een fiks deel van de agenda in een extra ;adering volgende week'maandag zal moeten worden be eld. ongenoegen van het PAK werd ,-i aan het begin van de avond fuJ wetll0Uder Harmsen uitgestort, hij de raad om goedkeuring voor het aangaan van een Rotllening ter grootte van ruim an- hteijalf miljoen gulden. In een uit- discussie waarin zich (deweg ook woordvoerders van om[re partijen mengden gaf j tJ-fractieleider In 't Veld uiting deBijngram. lUrgj| stelde dat de lening in feite is eiegfld om uitgaven te dekken die ezoifethouder ten behoeve van de roeffilijke Lichtfabrieken heeft ge- lodal, in weerwil van een raadsbe- eotel (van 28 juni) om niet meer te aki teren in de SLF als.de centrale ïiddmciering niet absoluut is verze en zonder dat de raad in deze ven die een bedrag van 14 ten zouden belopen werd ge- W7 conclusie van In 't Veld: "Het I aa*\ van deze voorgestelde le- yW ttu betekenen, dat we niet "tsgeldige uitgaven dekken. Zo de handelwijze van de wethou- els de uitgaven zelf zouden er- worden recht gesproken". Jn slotsom was. dat de schuld Hiermee is ontstaan niet in de enen mag worden geschoven de gemeente, maar de schuld is personen. En wel: de wethouder ie beginnen en tevens het overi- jeel van het college, dat zich bij AAJde van burgemeester Vis soli- ean' verklaarde met Harmsen. Hij zyèot derhalve met zijn vertrou- n d op te zeggen in het gehele col- st j ivoriessen (KVP) noemde de gang m li zaken "ongelukkig en niet ele- 1", maar hij kon wel begrip op- zyken voor het argument dat de vrqouder had aangevoerd, name- rs. jdat de uitgave van 14 miljoen reqtvloeide uit al eerder aangega- V. Contractuele verplichtingen van gselLF. ikotmens de VVD-fractie sprak raatheine van „een gecompliceerde De postduivenvereni- de Reisduif" heeft een wed- it gehouden vanaf Bergerac met mde duiven. Uitslag: 1, 3, 4 en Siera; 2. P. Kooyman; 5. 7 en Amsterdam; 9. W. Kop. paf St. Ghislain werd een wed- gehouden met 216 duiven. Uit- van Oosten; 2 9 en 10 tooyman; 3. T. v. Amsterdam; 8 P. Mooten; 5 en 6 T. v. Duu- 7. W. Kop, Rijnklievers losten 355 Jonge fen in St. Quentin. Uitslag: 1. W. [ervorst; 2. J. van de Wal; 3. [ettenis; 4, 8 en 9 J. Pracht; 5. Dop en Zn; 6. M. Jonge- 7. P. van Goozen; 10. J. Brug- Vriendenclub" vloog met 279 l"~ie duiven vanuit St. Quentin. luidt de uitslag: 1. en 5 N. Nie- 2 en 10 H. Holtrop; 3 en 7 .r De Ridder; 4. Gebr. Van de 6. J. Gijsman; 8. J. Siera; Pracht Jr. zaak", waarbij hij opmerkte dat een gedeelte van de omstreden uitgave terecht was gedaan en gebaseerd was op vroegere raadsbesluiten, maar dat de procedure waarlangs dit was geschied niet volgens de re gels was. Ook hij vroeg in het ver volg om tijdiger voorlichting. Mevrouw Geelkerken (prot. chr.) sloot zich hierbij aan, doch merkte ook vergoelijkend op dat de wethou der er misschien teveel op ver trouwd had dat de raadsleden wel zouden begrijpen dat deze SLF-kos- ten gemaakt móesten worden. Zunderman (DS'70) en mevrouw v.d. Blom (CPN) laakten het politie ke spel van In 't Veld, die zij verwe ten een stok te zoeken om een hond te slaan, alhoewel zy wel hun be denkingen tegen deze boekhoudkun dige uitgaven van de wethouder had den. Zij wilden deze zaak echter niet aangrijpen om het aftreden van een wethouder of het gehele college te bewerkstelligen: "Als er gestre den moet worden, dan met open vi zier", aldus Zunderman. Kaarsje Harmsen zelf gaf in laatste in stantie toe, formeel onjuist te heb ben gehandeld: "Maar als we de uitgaven niet hadden gedaan, zouden de bewoners uit de Merenwijk nu water moeten halen uit de Stinksloot en kaarsjes op tafel moeten zetten. In zo'n situatie moet Je wel eens be sluiten nemen, die pas later worden In 't Veld bracht in de laatste sprekersronde naar voren, dat hij geen politiek spel beoogde, maar dat deze kwestie zakelijk onaanvaard baar was. Als de gemeenteraad ge passeerd wordt bij het doen van uit gaven. wat doen we hier dan? Hij zag in deze aangelegenheid opnieuw een bewijs dat de al vele malen be loofde openheid van het college ach terwege blijft. Na verwerping van de motie van wantrouwen en aanvaarding van het besluit tot aangaan van de gevraag de geldlening ad f 1.540.000 (ook met 19 om 14 stemmen) besloot de raad tot instelling van een commissie van raadsleden, die tot taak krijgt het gemeentebestuur te adviseren over de organisatie en efficiency van het ambtenarenapparaat van de ge meente. Het PAK was hier tegen bij monde Van Aken die liever een des kundig rapport over deze materie zou zien opgesteld. Limiet Aangenomen werden voorts enke le begrotingswijzigingen, voorstellen tot het aangaan van leningen voor bejaardencentrum Lorentshof en stichting De Adelaar (bejaarden flats) alsmede de garandering van het nakomen van een lening, die de stichting Huisvesting Werkende Jon geren moet sluiten om de panden Boerhaavelaan 23 en Raamsteeg 63 te kunnen kopen. De raadsleden Hoeven en Portheine informeerden bij dit laatste punt hoelang de stich ting ongelimiteerd door kan gaan met aankopen, waarop wethouder Harmsen antwoordde dat er een li miet is, die echter nog niet duidelijk afgepaald is. Nee, deze foto's iHolvastwil len niet zeggendat wethouder Kret het Pieterskerkplein afsluit voor auto's. Over beide zaken en nog veel meer wordt wel gespro ken in de binnenstadsnotadie de ken in de binnenstadsnotadie nu aan de raad is aangeboden. Het Leidsch Dagblad zal deze week uitvoerig uit deze nota publiceren. De binnenstadsnota is gericht aan de raad en het staat erop aan de burgerij van Leiden. De ff nota komt om zo te zeggen "in de handel". Het uitvoerige werk stuk gaat f 10,- kosten. Op dit moment is de binneJistadsnota, die uitvoerig in discussie kan ko ken voordat de raad er aan het eind van dit jaar op zijn vroegst over gaat praten, nog niet ver krijgbaar. Wel te koop bij de gemeente voor een lagere prijs is de z.g. wandelnota, waarin op korte ter mijn te nemen maatregelen met betrekking tot het wandelgebied in de Leidse binnenstad zijn ge publiceerd. Deze nota, waarover binnenkort hoorzittingen worden gehouden, komt maandag 20 sep tember in de raad. Deze wandel nota kan worden gezien als een oivderdeél van de binnenstadsno ta, waarover morgen dus meer. LEIDEN Met alle respect voor de standaard-Opeis, maar in de showroom van het Motorhuis aan de Stationsweg in Leiden staat thans een bijzondere wagen. Niet door de kleur, al springt het felle geel er wel uit. In de autowereld is tegen woordig echter algemeen een tendens naar opvallende kleuren. Neen. het bijzondere zit vooral in de techni sche details. Het is een Commodore ;GS-E met een 2500 cc zes cilinder I motor met elektronische inspuiting, Idie is gedraaid door de opvoermolen van de firma Steinmetz in het Duit se plaatsje Rüsselheim. Claus Stein metz (ex-coureur) heeft zich spe ciaal toegelegd op het opvoeren van Opeis. Zijn Rally-Kadett is het be kendste produkt van zijn arbeid- Maar de thans in Leiden te bezichti gen (en ook te kopen) Commodore mag er ook zijn. Niet gebouwd voor de races, maar voor het gewone weg gebruik, maar wel met racecapaci teiten. Om er voor te zorgen, dat de ze wagen die hoge snelheden aan kan, heeft Steinmetz speciale voor zieningen moeten treffen. Bijvoor beeld: stuggere en kortere veren, extra brede banden met aangepas te wielen en niet te vergeten een aparte plaat onder de voorgrille om de wagen tegen de weg te drukken. Daarin zijn grote luchtgaten ge- LEIDEN "In de ring van beur zen die in Nederland gehouden wor den telt de Leidato sterk mee", dat verklaarde gistermiddag de voorzit ter van het Leidato-comité, de heer J. Wolfslag, op een bijeenkomst, waar enkele bijzonderheden werden gegeven over de tiende Leidato, die dit jaar van 27 augustus tot en met 5 september gehouden zal worden in de Groenoordlial. Die tiende Leida to zal volgens de voorzitter "nogal veel afwijken van de vorige". De be langrijkste verandering is wel, dat er dit jaar geen artiesten werden uit genodigd om de Leidato op te sieren. "Het Leidato-comité heeft Jarenlang artiesten laten optreden om bij het publiek een voet aan de grond te krijgen. We hebben gemerkt, dat bij bouwd voor speciale koeling van de schijfremmen. Natuurlijk krijgt men die extra's niet cadeau. Normaal kost deze Commodore zo'n 17 mille, voor deze Steinmetz-uitvoering moet men een tien mille meer neertellen. shows die er bij het publiek geheid inzitten weinig show nodig is. Er komt echter wel show in de vorm van mode en van presentatie". De fir ma Waals zal een paar keer per dag een kledingshow geven, waarbij niet alleen de duurdere modellen, maar Daar komt nog bij, dat deze "laag- ook het voor iedereen betaalbare geshowd zal worden en dat ook in de grote maten. Ook de firma van Eg- mond zal een show geven. Hierbij gaat het om bontkleding die voor ledereen betaalbaar zal zijn, al zul len ook duurdere modellen getoond worden. Aan de zuidkant van de hal zal een houten hal van twintig bij zestig me ter worden bijgebouwd. In deze hal zullen hobbyisten exposeren, die in hun vrije tijd opmerkelijke creativi teit aan den dag hebben gelegd. Het Leidato-comité heeft in veel bladen door middel van advertenties werk stukken gevraagd, die in aanmer king zouden kunnen komen. De hoe veelheid al aangemelde stukken is enorm groot. Enkele voorbeelden: Een kinderstoel, gemaakt uit één blok hout; nieuwe kinderspelen; ma- vlieger" heel wat benzine aankan. Bij fiks doorrijden en de wagen vraagt daarom moet men toch wel op zo'n 1 op 5 of meer rekenen. En dan hebben we het nog maar niet over de race-uitvoering met een tot drie li ter opgehoorde motor met speciale cilinderkop en drie dubbele Weber carburateurs, welke meer dan 3000 DIN-pk produceert LEIDEN Verschenen is een rap port van de Vereniging Ned. Ge meenten over „Het functioneren van gemeenten in het gewest Leiden als eenheden van lokaal bestuur". Het doel van deze deelno- een beeld te geven van het be stuurlijk handelen van de aan het gewest Leiden deelnemende gemeen ten om hierdoor een discussie over de bestuurlijke organisatie in het ge west te stimuleren. Om die reden is in elke gemeen te onderzocht, welke doeleinden wor den nagestreefd en op welke wijze getracht wordt deze te bereiken. Met name is grondig nagegaan hoe het plaatselijk beleid inzake de huisves ting, de werkgelegenheid en de re creatie wordt gevoerd. Voorts worden in de nota onder wierpen aan de orde gesteld, zoals de woningbouw, het opvoeren van het lokale voorzieningenniveau, sanering en reconstructie en het oplossen van de verkeersproblematiek. Het nastreven van deze doeleinden leidt soms tot moeilijke situaties, om dat zij niet altijd parallel lopen, r wel eens botsen. Bijvoorbeeld kan het streven naar een adaequaat voorzieningenniveau in hét gedrang komen als tegelijkertijd wordt ge streefd naar het bouwen van zoveel mogelijk woningen. Uit het rapport blijkt, dat vooral ten behoeve van het plaatselijk voor zieningenniveau op dit moment de meeste samenwerking tussen de ge meenten bestaat. Wanneer namelijk het draagvlak van de gemeente te ge ring is om een bepaalde voorziening tot stand te brengen, worden één of meer partners gezocht om dit geza menlijk te doen. Dit geschiedt wat aarzelend en op louter praktische gronden, hetgeen tot gevolg heeft dat het bestuurlijk vervlechtingspatroon van de gemeenten een nogal grillig verloop heeft, waardoor zich lang niet altijd duidelijke bestuurlijke oriëntaties aftekenen. Aangezien het zich stellen van doeleinden nauw verweven is met de wijze van besluitvorming in de gemeentelijke bestuursorganen wordt aan dit aspect ruime aandacht ge schonken. Geconstateerd wordt, dat de besluitvorming in de verschillen de gemeenten zich op verschillende wijzen voltrekt, terwijl de zich voor doende problematiek betreffende b.v. woningbouw en werkgelegenheid, in de meeste gevallen niet van elkaar verschilt. ADVERTENTIE OPEL COMMODORE Zie onze advertentie op pagina 8 van dit blad. Stationsweg 2 Leiden Telefoon 24741 Ook wordt vastgesteld, dat en dit is mede terug te voeren op het tekort aan financiële middelen de meeste gemeenten te weinig plannen op lange termijn. Dit betekent, dat veelal gereageerd wordt op zich inci denteel voordoende problemen. Het ligt in de bedoeling om in de komende maanden deze en de an dere deelnota's uitvoerig aan de orde te stellen in de gewestraad, terwijl ook de gewestgemeenten zal worden verzocht hun commentaar op de no ta's te leveren. Wij komen nader op deze nota te rug. rtSIDEN Een verdere sa meen- 'king tussen de gemeenten in het 11 rest Leiden is gewenst. Tot die b iclusie komt het bureau economie, v« tistiek en sociografie van de ge- ia ente Leiden in een aantal kantte- e üngen bij de eerste deelnota, die Vereniging van Nederlandse ge- enten heeft samengesteld. Hierin 'den de sociaal-economische en d' nografische aspecten van de be- 31 king in het gewest behandeld. w nmiddels is de tweede deelnota ,e schenen, maar de Leidse raad 1 et over de eerste nog praten. Dis- u isiestof zijn deze kanttekeningen. aruit wij het volgende overnemen. Samenvattend kan worden gecon- a deerd dat de aan het onderzoek i grondslag liggende overheidscon- 'tie gekenmerkt wordt door 'n ac- dl l ten dienste van het welzijn der fgers staand overheidsapparaat, at betreft de uitspraak dat het voor de lokale overheid steeds moei lijker wordt de maatschappelijke ontwikkelingen op het lokale niveau te begeleiden, te stimuleren en te controleren stelt bureau Ess, dat dit niet slechts een technisch probleem betreft doch tevens een financieel. De lokale overheid kan een bydra- ge tot het welzijn der burgers leve ren. Onder verbetering van de woon omgeving wordt ook begrepen het tegengaan van lawaai- of stank- hinder; onder het voorzieningenni veau ook de kwaliteit van de voor zieningen zoals om. winkel (wan del) promenades. Het gewest is samengesteld uit 'n aantal onderling soms sterk verschil lende gemeenten. Dit opent moge lijkheden tot onderlinge taakverde lingen in groter verband, hetgeen zich in feite reeds manifesteert in de verschillende functies die de ge meenten ten opzichte van elkaar vervullen (woonfunctie van sommige Bureau Ess stelt dat de eenzijdige gerichtheid van sommige van deel nemende gemeenten juist noodzaakt tot 'n grotere mate van samenwer king t.b.v. 'n evenwichtige structuur van 't gehele gebied. Het beeld dat van de gemeente Leiden is geschetst is te pessimistisch. Natuurlijk ver trekken er bedrijven uit Leiden doch waar het de binnenstad betreft heeft dit veelal oorzaken die niet specifiek Leids genoemd kunnen worden. Tegenover het vertrek van bedryven staan ontegenzeggelyk ves tigingen of uitbreidingen van ande ren. Immers de werkgelegenheidssi tuatie zoals deze uit de gegevens van het Gewestelijk Arbeidsbureau zijn af te leiden wijzen niet op een Juist voor Leiden zorgeiyke situatie Grote delen van Leiden en met name ook de binnenstad worden op grond van demografische en sociaal- economische kenmerken als stagne rende aangeduid. Een zeer belangrij ke oorzaak is gelegen in de selectie ve migratie, waardoor Juist het tot de middelbare en hogere sociale strata behorende deel van de bevol king naar de gemeenten als Leider dorp en Voorschoten vertrekt. Dit proces van negatieve selectie heeft echter niet slechts in Leiden plaats, doch in min of meerdere mate in al le grote steden. Als eindconclusie die wordt on derschreven stelt de rapporteur dat de sociaal-economische opbouw van de deelnemende gemeenten on derling zeer sterk verschilt. Er zijn in Nederland vrijwel geen gebieden aan te wijzen waar dit in zo'n ster ke mate voorkomt. Wij menen dat dit een rede te meer vormt om tot een verdergaande mate van samen werking te komen. Marsjenko uit strafkamp MOSKOU (Reuter) De 34-jarl- quettes, modellen van boten, vliegtui- 8e Russische ingenieur Anatoli Mar- gen; smeedwerk; schilderijen etc. sjenko, die in het Westen bekend Reden van deze tentoonstelling. werd door 'n boek. waarin hij het le- "Vaardige vingers" die de Leidato i ven in Russische dwangarbeiders alleen al 40.000 gulden gaat kosten, omdat alles vergoed wordt aan de inzenders: "Wij constateren, dat de mensen steeds ouder worden en steeds minder gaan werken. Er komt dus meer vrije tijd, die gevuld zal moeten worden. De mensen die straks geen hobby hebben zullen met hun tijd geen raad weten en het leek ons dan ook nuttig om eens te laten zien wat voor aardige dingen Je in Je vrije tijd allemaal kunt doen". Het blijft nog steeds mogelijk werk stukken by het Leidato-comité aan te bieden. Met toestemming van de onderwijs inspectie heeft het Leidato-comité in dit kader 'n wedstryd uitgeschreven tussen vijfde klassen van veertig la- kampen beschrijft, is na het uitzit ten van 'n straf van drie jaar uit 'n kamp in de Oeral ontslagen. Marsjenko, wiens boek „Mijn ge tuigenis" in 1969 in het Westen werd gepubliceerd, is vrijgelaten op 28 Ju li, en daarna naar Sjoenja in West- Siberië vertrokken waar hij waar schijnlijk nog zeker 'n half jaar moet blijven* zijn gezondheidstoe stand zou redelijk zijn. Marsjenko werd op 21 augustus 1968, de dag van de inval der Warschaupact-troepen in Tsjecho-Slowakije, tot een verblijf van één Jaar in een strafkamp ver oordeeld omdat hij zich zonder ver gunning in Moskou had opgehouden. Eerder had hij in het openbaar ge- ^ht"e?allem0aT, Ï?S^ de klassen kretren allemaal de oescniK Jand uitoefende op de Tsjechoslo- waakse leiders Doebtsek. In 1969 klassen kregen allemaal de beschik king over een spaanplaat van 122 bij 244 cm. Ze mogen daarmee doen wat ze willen, zagen, beplakken of be- Marsjenko er nog twee Jaar schilderen, er mee bouwen of wat dan ook. Een jury zal beslissen wel ke school het fraaiste, geestigste, of meest originele werkstuk maak te. De hoofdprijs bestaat uit geld voor een extra schoolreisje. Andere prijzen bestaan uit een aanvulling van de schoolbibliotheek. Op de Leidato zijn meer dan 200 standhouders. Dagelijks zullen er on geveer 1200 mensen op de Leidato werken. Men verwacht 50.000 bezoe kers. Totale tentoonstellingsruimte: 11.000 vierkante meter. bij wegens belastering van de Sow- jet-Unie. Vermoedelijk werd deze straf opgelegd wegens publikatie van „Myn getuigenis". In dit boek gaf Marsjenko 'n au tobiografisch verslag van zes Jaren die hij, van 1960 tot 1966, in diverse kampen voor dwangarbeiders door bracht. Hy noemde de kampen „even afschuweüjk als in de tyd van Stalin ...sommige dingen zijn beter, maar andere slechter en iedereen behoort daarvan op de hoogte te LEIDEN De vakantietijd is zonderd de middelbare zijn aan boot met veel lege banken zijn achter de rug. De meeste mensen Ide gang. Het weer is ook niet erg \tochten door de grachten maakt, werken weer, de scholen uitge- zomers meer. Allemaal oorzaken. s I waardoor de Leidse rondvaart- I (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3