.EIDSCH DAGBLAD Atletiektop komt niet naar Leiden En toen waren er nog twee... LEI lerdrag India- oskou is een aarschuwing in Pakistan vandaag COMPLETE BURGEROORLOG I Leiden garant, maar toch naar Rotterdam Geruchten in Saigon over staatsgreep-Ky solitair Oma nam autobahn (9ltd teuws icht I maart 1860 DINSDAG 10 AUGUSTUS 1971 No. 33473 »ur: G. Koopman edacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel l. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nahezorglng tot 20 uur. tel. 30500 izat. 18 uur) ROELOFARENDSVEEN Het wereldkampioenschap waterpaal- zifcten lyfct zijn beslissing te na deren. Waren er gisteren nog vijf volhouders, op het moment, dat wij dit schrijven (tegen 12 uur) zijn er nog twee kandidaten. Gisteravond om vyf over half twaalf stapte me vrouw Van der Meer-de Wereld van haar paal, na 59 uur en 5 minuten. Om 2 uur vannacht volgde groentekweker Henk Steekbok haar voorbeeld. Nieuw record Vanmorgen om half acht werd het record van 1970, dat op naam stond van Hannes de Jong, door drie man verbeterd: wereldkam pioen Hannes de Jong, en de broers Aad en Henry van der I Berg. Anderhalf uur later viel Aad V van der Berg slapend van zijn paal. Direct snelde een redding boot toe om hem op de wal te zetten. De anderen voelen zich nog „kiplekker" Henry van der Berg kan het nog opbrengen om af en toe wat op zijn gitaar te tokkelen en op de maat van de muziek mee te deinen, die orga nisator Louis van der Meer van af ..Radioschip Braassemermeer Zuid" uitzend. Bokken Voor zijn prestatie kreeg Aad van der Berg van een toeschou wer twee konijnen aangeboden. Voor de nummers 6 en 7 zijn twee bokken beschikbaar gesteld, die vanavond worden uitgereikt. Wanneer de beslissing zou vallen was tegen het middaguur nog moeilijk te zeggen. Louis van der Meer zei: „Ze voelen zich nog geweldig en dat meedeinen op de muziek van Aad zyn geen ver moeidheidsverschijnselen, want dat doet hij al vanaf zaterdag". Onder de palen van de over blijvers liggen nu boten, waarin ouders en bekenden Hannes de Jong (rechts) en Henry van der Berg (links op foto Dijkman) be moedigende woorden inspreken. Helemaal zeker is het natuur lijk niet, maar de kans is groot dat morgen de nieuwe wereld kampioen bekend is. Vooral de komende nacht zullen de beide mannen het erg moeilijk krijgen. LEIDEN/HELSINKI In Helsinki is vanmiddag besloten, dat Rotterdam zal worden belast met de organisatie van de Eu ropese kampioenschappen indooratletiek in maart 1973. Aan Rotterdam is de voorkeur gegeven, omdat deze stad een ge schikte accommodatie heeft aangeboden. KNAU-voorzitter Frans Jutte pleitte behalve voor Rotterdam ook voor Leiden. De Europa-commissie van de Internationale Amateur Atletiek Federatie schrok echter terug van de ontdekking, dat het eve nement in Leiden zou moeten worden gehouden in een paste veemarkthal (Groenoordhal). Dit bericht van onze speciale ver-lom het door de Kon. Ned. Atletiek slaggever in Helsinki komt te meer Unie gevraagde garantiebedrag van als een donderslag bij heldere hemel f 150.000,— „rond" te krijgen. Leidse raad gisteravond 14 PAGINA'S f 95.000— beschikbaar heeft gesteld [OU/NEW YORK (AP) Indiase diplomaten in de e hoofdstad is het verdrag ndiase regering gisteren met Jet-Unie heeft gesloten, be- n® 8 een waarschuwing aan het n China en Pakistan, hun tevredenheid over deze Juwing toonden de diploma- ka ter ook bezorgdheid over de [te i die dit verdrag voor de be ft ;en met de niet-communisti- reld kan hebben. Vooral over ;ie van Washington bestaat heid. G an de diplomaten zei, da |de Staten India welhaast tot van de overeenkomst had- sh wongen door tijdens de Cost ly inse crisis de wapenleveran- Pakistan voort te zetten. De b.fcaking van Nixons voorne- i bezoek te brengen aan de volksrepubliek heeft boven- Nieuw Delhi vrees doen ont- N ver een mogelijke overeen- Washington en Peking, j? r India als een van zijn voor- e e vijanden wordt beschouwd. Amerikaanse minister van andse Zaken Rogers heeft gedurende meer dan twee irleg gepleegd met de secre- peraal van de Verenigde Na- int "over de grote humani- |j oblemen in India en Pakis- ogers zei na afloop gisteren te dat het verdrag „een gun- g ïvloed zal hebben". Rogers hij met Thant geen politieke e! oen had besproken, ^woordvoerder van het Ameri- ministerie van Buitenlandse .verklaarde gisteren, dat de !de Staten aan de Pakistaan- J ring uiting hebben gegeven Onbestendig lilt verwacht van vanavond tot ïavond: In de avond en nacht tijd regen, maar morgen van Csten uit opklaringen. Matige krachtige wind, draaiend Vest. Min. temp. 14, maxima graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 11 AUGUSTUS op: 5.16 uur; onder: 20.13 uur. op: 21.35 uur; onder: 11.43 uur [water te Katwijk te 6.06 en lur, laagwater te 2.09 en 14.29 van hun bezorgdheid over de plan nen om sjeik Moedjiboer Rachman. de gevangen gezette leider van de verboden Awami Liga op 11 augus tus te berechten. „Wij zijn ook bezorgd over het ge volg dat gerechtelijk optreden tegen deze politieke leider kan hebben op de vooruitzichten op een vreedza me politieke oplossing van de crisis in Oost-Pakistan", aldus de woord voerder. Moedjiboer Rachman werd gear resteerd op 26 maart nadat het Pa kistaanse leger zijn campagne in Oost-Pakistan was begonnen. Op 27 maart zou Moedjiboer, die 51 jaar oud is, zijn vervoerd naar West-Pa kistan, er is nooit bekendgemaakt waarheen precies. WASHINGTON (AFP) De „Washington Daily News", een van de bladen van het krantenconcern Scripps-Howard, meldt uit Saigon dat er in Zuid-Vietnam een poging tot staatsgreep gehouden is. Achter de opstandige beweging zouden de politieke vrienden van vice-president Ky staan. De vorige week is de kan didatuur van Ky voor de presidents verkiezingen op 3 oktober verwor pen. Het gerucht, dat er een nieuwe staatsgreep ophanden is, verbreidt zich snel in Saigon, aldus het blad. vice-president Ky doet zijn best het vuurtje brandende te houden Ky is omringd door een gro tot de tanden bewapende volgelingen Er is nog geen schot gelost, zo zegt de „Washington Daily News", maar hoe lang zullen de wapens nog zwij gen? Het blad wijst erop dat de Ameri kaanse regering zich zorgen -naakt over de toes ,nd in Saigon. „Zij hoopt dat president Thieu een stap terug doet en Ky alsnog laat mee doen aan de verkiezingen". President Thieu heeft vanochtend bij de Nationale Vergadering een strenge wet ter bestrijding van nar- coticamisbruik ingediend. Personen die blijken te behoren tot narcotica- smokkelbeno.en kunnen tot de dood straf veroordeeld worden als de wet wordt aangenomen. Illegale zender in auto gepakt in Waddinxveen DEN HAAG (ANP) De bijzon dere radiodienst van de PTT heeft gisteravond in Waddinxveen een mo biele klandestiene zender opge spoord en uit de ether genomen. Een opsporingsambtenaar ontdek te dat in een voor hem rijdende per sonenauto met een klandestiene zen der werd gewerkt. Na aanhouding bleek de eigenaar, de dertigjarige verkoper E. W M. uit Waddinxveen onder de roepnaam "511" gesprek ken te voeren met zijn 27-jarige echtgenote. Die bleek thuis ook achter een klan destiene zendinstallatie te zitten met de roepnaam „23-2". Tegen de per klandestiene zender converse rende echtelieden werd proces-ver baal opgemaakt. Machtig in eenvoud, begeerd door elke vrouw. Elke briljant, zorgvuldig gezet in een solide gouden ring koopt Siebel recht streeks op de diamantbeurs, zodat een scherpe notering verzekerd is. Briljant solitairs beginnen met f lil),-. JUWELIERS Den Haag-Lange Poten 9-11 Amsterdam-Kal verstr. 121-123 Rotterdam-Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 Haarlem-Grote Houtstraat 63 Grimmige soldaten in de straten. Brandende en geblakerde woningen. Belfast toont het beeld van een com plete burgeroorlog. In de laatste 24 uur al veertien doden, talrijke ge wonden en enorme materiële schade. De terroristen van het Ierse Re publikeinse Leger hebben gisteren en vannacht hard toegeslagen, na dat de regering van Ulster, om de terreur de kop in te drukken, een interneringsmaatregel had afgekon digd tegen de kopstukken van de be weging, die aansluiting va<n het overwegend prostestantse Ulster (Noord-Ierland) bij de r.k. Ierse re publiek willen. Sluipschutters waren actief en maakten geen onderscheid tussen militairen en burgers. Behalve de interneringsmaatregel heeft de regering van Ulster een ver bod voor optochten afgekondigd. De protestanten hebben zich neergelegd bij deze maatregel, die verhindert, dat zij donderdag een herdenkings mars kunnen houden. De Noordier- se regering heeft voorts een mobi lisatiebevel gegeven voor vierduizend leden van het „Defensieregiment van Ulster", dat begin vorig jaar in het leven werd geroepen na het verzet van de r.-katholieken tegen de over wegend protestantse vrijwillige hulppolitie, de z.g. „B-specials". On danks de pogingen van de regering voor dit defensicregiment ook rooms- katholieken aan te trekken, bestaat het voor het grootste deel uit pro testanten. Al eerder zeg de de Leidse Vereniging van Indus- trieëlen namelijk een som van f 25.000 toe, terwijl het Leidato-be- stuur en 't WV-besruur zich elk ga rant verklaarden voor f 15.000. De gemeentelijke toezegging ge schiedde op initiatief van raadsleden van de PvdA, CPN en DS'70. Aan vankelijk leken burgemeester en wethouders gekant tegen het Idee van een garantiebedrag, gezien de moeilijke financiële positie waarin Leiden verkeert, maar vrij onver wacht zwaaiden zij gisteravond toch nog om. Wethouder Lij ten Groen- oordhal-zaken) gaf namens het col lege zijn fiat, op voorwaarde dat de KNAU eerst een sluitende begroting moet overleggen, waar B en W over zullen oordelen. Beslissing PvdA-raadslid Van Aken één van de vier initiatiefnemers meende dat aan de voorwaarde van een slui tende exploitatie gemakkelijk zou kunnen worden voldaan. De door de KNAU ingediende begroting vertoont nu nog een tekort van f 26 000. maar Van Aken zei de indruk te hebben dat deze oneffenheid gemakkelijk valt glad te strijken bijvoorbeeld op de post "hotel-bedragen" van de top-sporters en hun gevolg, die in hotel Huis ter Duin te Noordwijk zullen worden ondergebracht. "Het risico op een financieel ver lies is bovendien voor enkele duizen den te verzekeren", zei hij in een pleidooi vóór aantrekking van dit atletiektoernooi. Ook Zunderman (DS '70) toonde zich vol vertrouwen over het financieel welslagen van het indoor-kampioen- schap, als dit aan Leiden wordt toe gewezen. Hij herinnerde aan het volksdansfestival dat zich dit week einde in de Groenoordhal heeft af gespeeld en dat duizenden belangstel lenden trok. Andere raadsleden wezen op de geweldige reclame, die van dit sport gebeuren zou uitgaan voor Leiden, en de met grote tekorten worstelende Groenoordhal. MeJ. Cappeijne van de Coppello (WD) was eigenlijk de enige die zich wat huiverig opstelde. 4f John Horton speelt de titelrol in de Canadese doktersserie „Cor- win", die de VARA thans op het scherm brengt. De verhalen wer den geschreven door de 34-jarige arts Sandy Stern, die eigenlijk heel wat anders wil dan over dok ters vertellen. PAGINA 5 Verscheidene hartoperaties moes ten in Leiden en Utrecht worden uitgesteld wegens gebrek aan bloed. PAGINA 6 De Britse atleet Dave Bedford is in Helsinki het middelpunt van een roddelcampagne. Het lijkt of hy er zich niets van aantrekt. PAGINA 9 De oppositie in de Leidse raad eis te gisteravond het hoofd van wet houder Harmsen (Financiën). Zjj kreeg het niet. STADSPAGINA Tegen Wethouder Lijten gaf daarna een overzicht van de activiteiten die zijn ondernomen om het garantiebedrag van f 150.000 bij elkaar te krijgen Hij openbaarde, dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland er aanvan kelijk niets voor voelden om over de brug te komen, teneinde geen pre cedent te scheppen Wel stonden zij later welwillend tegenover een Leid se garantiestelling, mits de KNAU- begroting rond zou zijn. Onder deze voorwaarde wilde wethouder Lijten ook voor de gevraagde f 95.000 in staan. Wethouder Harmsen (financiën) bracht aan het slot van de zaak naar voren, dat hij in de notulen wenste te zien opgenomen dat hij tegen het besluit tot deze garantiestelling was "Als wethouder van financiën kan ik me hiermee onmogelijk vereni gen. vanwege de precaire kassitua- tie van Leiden" In een kl^'ne na- discussie merkte In 't Veld (PvdA) op, dat dit standpunt eerder naar voren had moeten worden gebracht om het in de discussie te kunnen be trekken. De wethouoer was tenslotte de enige die tegen stemde. SIEGBURG (DPA) Auto mobilisten konden hun ogen niet geloven maar op de drukke Autobahn tussen Keulen en Frankfort fietste toch echt een oude dame te gen het verkeer in. Moppe rend op ..het verkeer van te genwoordig" dat haar met grote snelheid, claxonerend en lichtsignalen gevend tege moet raasde, peddelde het 71-jarige vrouwtje voort. Ze reed wat haar betreft welis waar keurig rechts, doch in dit geval was het de linker rijstrook van de autoioeg. Nadat de politie haar bij Siegburg voorzichtig van de snelweg had geplukt vroeg de bejaarde wielrijdster ver wonderd: „Is dit dan niet de Wahnbahntalstrasse? Ik dacht al waarom zijn hier geen zijstraten meer en wat is het er druk geworden". Radiopiraten nu voor Haagse Hof DEN HAAG (ANP) Radio Ve ronica en Radio Noordzee zullen op vrijdag 20 augustus opnieuw de de gens kruisen. Voor 't gerechtshof in Dew Haag wordt dan in hoger beroep het kort geding behandeld dat Vero nica tegen Radio Noordzee heeft aangespannen. Als streefdatum voor het proces over de aanslag die op 15 mei op de Mebo II gepleegd werd, is 7 sep tember genoteerd. Uit het Leidsch Dagblad van 10 Augustus 1871: B. en W. alhier, gezien art 124 en volg. der Algemeent politieverordening van 24 Oc tober 1867 (Gemeenteblad no 12) bepalen dat honden niet anders dan behoorlijk ge- muilband op de straat mogen werrden gelaten Als een bewijs dat het Zendingsfeest morgen druk bezocht zal worden dient, dat reeds jl. Zaterdag, aan den Rijnspoor te Utrecht, geen enkele kaart meer te krijgen was; terwijl bij de meeste stalhouders in die gemeente bijna alle voertuigen afge huurd zijn De bekende Fransche lucht reiziger Brunei bevindt zich te Maastricht om over de op lating van het luchtschip Ju les Favre te onderhandelen

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1