Morgen trekt grauwsluier om Wilma van den Berg op Jezek neemt geen enkel risic EERSTE START OP EUROPESE ATLETIEKKAMPIOENSCHAPPEN IN HELSINKI ZAL TWIJFELS ROND BLESSURE OPLOSSEN Gedrag Jurgen Maw wekt woede op vanlji Westduitse equipe Joop Zoetemelk strijdlustig in Valkens waard Rob Hartoch ongeslagen schaakkampioen DOCOS behaalt bij Floreant een gelijkspel Omzettingen FC Den Haag bijna fataal fa Wilms floet SPORTSHIRTS ►SPORTTASSEN PAGINA 6 SüLAWDAO P LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD g| HELSINKI De grauwsluier om Wiima van den Berg trekt morgenavond op. De Udense atlete moet dan opkomen voor de series van de 100 meter, circa vier uur na het openingsritueel van de EK in Helsinki. Na het pistoolschot zal spoedig blijken of haar bressure tot in de wortel is uitgeroeid. De begeleiders van de Nederlandse equipe babbelen opgewekt over Wilma van den Berg, die een maand geleden de zogeheten sprintspier in het linkerdijbeen grondig for ceerde. Er zijn ook wel aanwijzingen, dat het euvel haar niet persé behoeft te hinderen. Zij ontziet zich zeker niet in de training. Zelfs een explosieve start, met alle belasting op de vroegere wond, deert haar piet. OOSTDUITSERS ONTBREKEN OP 4x100 METER (Van i speciale verslaggever) Helsinki. De Oostduitsers, gister avond als laatste formatie in Hel sinki neergestreken, zijn kleiner in getal dan aanvankelijk was opgege ven. De reden van de inkrimping is naar goed gebruik onduidelijk. De meest schokkende afzegging betreft de 4x400 meter-heren, dit seizoen met Rusland het best van kwaliteit. Onder de Oostduitsers bevindt zich wel Nordwig, nog Europees pols stokkampioen. Het is echter de vraag of hij zijn titel zal verlengen, omdat hij sinds 1 juli met een bles sure kwakkelt. Nordwig zelf tipt de Zweed Isaksson als opvolger. VALKENSWAARD De Belgen George Claes en Nassen zijn eerste en tweede geworden bij de Ronde van Valkenswaard, die gisteren over 100 km werd gehouden. Kort voor het einde vormde zich op initiatief van Joop Zoetemelk een kopgroep van vijftien man van wie de beide Belgen het snelst in de eindsprint bleken. Zoetemelk eindigde als vijf tiende. Er waren 6000 toeschouwers. Uitslag: 1. George Claes (B) 100 km in 2 21.37, 2. P. Nassen <B>. 3. Wim Bravenboer (Rotterdam) z.t.. 4. Har ry van Leeuwen (Den Haag), 5. Re ne Pijnen (Woensdrecht). Amateurs 80 km: 1. Sjef Smulders (Tilburg) 2.01.10, 2. Fred van Lachterop (Amster dam) z.t., 3. Henk van Kilsdonk (Mlerlohout) z.t., 4. Wim van Stee nis (Hoog Blokland) z.t.. Hein Sen- gers (Budel) z.t. DIEREN Rob Hartoch is gis teren open Nederlands schaakkam pioen geworden. In de laatste ron de van het Reinbouwschaaktoernooi deelde hij het punt met Enklaar. In tien ronden verloor Hartoch niet een keer. Hij kwam vier maal remise overeen. Vijf spelers en Carla van der GriendtBruinenberg plaatsten zich uit de reservegroepen voor het volgende open nationale kampioenschap. Met mevrouw Van der Griendt, de eerste speelster, die het recht verwierf in de hoofdgroep van het open kampioenschap uit te komen, „promoveerden", Sikkel. C. Kuypers, Van Bekkum, Van Dieren en Nijlings. Golftitel voor Spanjaard Sota ZANDVOORT De Spaanse pro fessional Ramon Sota heeft gisteren op de Kennemer golfclub het open internationale golfkampioenschap met de daaraan verbonden eerste prijs van tienduizend gulden gewon nen. Hij eindigde met een voorsprong van zes slagen op nummer twee, de Australiër Graham Marsh (277 om 283). In de laatste ronde vestigde de Brit David Miller met 66 slagen een nieuw baanrecord. Jan Dorre- stijn eindigde op de gedeelde elfde plaats met een totaal van 292. Niettemin knabbelde de twijfel aan het optimisme. Een dergelijk kwetsuur heeft nu eenmaal de nei ging wéér in het been te schieten. Lidy Makkinje bij voorbeeld, die ook aan de gewraakte kwaal heeft geleden, strompelde al na enkele meters van de eerst test. Dokter De Jongste: „Ik geloof niet dat zij zich onmiddellijk weer blesseert. De kans daarop is niet groot. Laat ik zeg gen: even groot als het risico dat Je zoiets voor het eerst oploopt." Volgens de NSF-arts, die zich van daag wil laten gelden in hef onge twijfeld verhitte debat over een sluitende doping-controle, is het nog slechts een mentale kwestie. Indien Wilma van den Berg elke gedachte aan het letsel kan mijden, ziet de dokter haar cum laude over gaan naar de halve finale op woensdag, de geboortedag van de nu nog 23-jarige Brabantse. Hoewel dat toch ook zal afhangen van de intrigerende vraag in hoeverre de pauze het ritme heeft geschaad. Ergerlijk De geschiedenis is eigenlijk in dub bel opzicht ergerlijk. Want zonder de storing zou Wilma van den Berg kandidate zijn geweest voor het brons op de 200 meter (Voor de rest zijn er in ieder geval geen Ne derlanders op het ere-podium terug te vindenjIn Uden, waar het noodlot insloeg, realiseerde zij 23,3 tweetiende boven haar record uit '69. Die tijd is inmiddels door negen tegenstandsters overtroffen, maar ook Wilma van den Berg klauterde nog naar de top van het seizoen. Bovendien trappen de concurrentes bijna op eikaars hakken, met uit zondering dan van de Oostduitse Renate Stecher-Meissner. Door Lex Muller (Van onze speciale verslaggever) Helsinki De Westduitse atletiek- ploeg is woedend op Jürgen May, voor wie in Athene '69 de vertegen woordiging zich terugtrok. De gevluchte Oostduitser bemerkte in Griekenland, dat zijn startverbod nog niet was opgeheven. De leiders van de Westduitsers waren wel exact op de hoogte, maar verzwegen uit angst voor rebellie de maatregel van de IAAF. De opstand brak toch uit. Uit solidariteit met de voorgelogen Jürgen May vloog de Westduitse équipe nog voor de ope ningsceremonie terug. In Helsinki is de sympathie echter omgeslagen. De 29-jarige May heeft verklaard vanwege een blessure niet De buitenlandse ontwikkeling vlakte de instelling af. Dit jaar stormden meisjes als Ellen Strophal, Monika Meyer (beiden Oost-Duitsland Elfgard Schittenhelm. Ingrid Mickler (beiden West-Duitsland), de Russin Nadesja Besfamiliana en de Hon gaarse Gyorgy BaljQgh over haar heen. En ook Irena Szewinska, de onverslijtbare Poolse, flitse langs in een opzienbarende come-back. „Vooral-op de 200 meter sla ik Sze winska hoog aan, voor het zilver dan. En op de 100 meter moet je de Westduitses in de gaten houden". Verkocht Ook zonder de tegenslag van de blessure glinsterde er voor Wilma van den Berg géén medaille op die allerkortste afstand. Haar toch al niet alerte reactie op de knal van de starter verslechterde zich dit sei zoen immers enigszins. „Jaap Noor denbos. bij wie ik dit Jaar train, heeft mijn houding iets gewijzigd. Maar dan moet je er voor oppassen, dat je niet al je aandacht daaraan besteedt. Op de 100 ben je dan al verkocht, maar op de 200 meter is nog veel te compenseren." De dubbele sprint biedt haar dan ook enig terreinwinst, al is en blijft de 100 meter het goknummer met zijn grillige geluk voor degenen, die op voorspoed voortzweven. Wilma van den Berg spendeert nog een jaar aan haar onophoudelijke race tegen de klok. „Na de Spelen in München ga ik minderen." Wat een Het begin van de blessure- j linkerdijbeen grondig had gefor- leegte achterlaat, omdat haar op- misère: een huilende Wilma van ceerd. Of de blessure haar ook in volgster de schoot van de 'toekomst den Berg enige weken geleden in j Helsinki nog varten zal spelen is nog niet heeft verlaten. Uden nadat zij een spier in haar dè grote vraag. BOSKOOP DOCOS heeft za terdag de serie oefenwedstrijden ge opend met een reisje naar het Bos- koopse Floreant. Het DOCOS-team waarin enige jeugdspelers waren opgenomen kwam na een aantrek kelijke wedstrijd tot een 3-3 ge lijkspel, De rust ging in met een 1-0 voorsprong voor de roodwitten. Voor volgende week zondag heeft DOCOS een wedstrijd tegen SVLV op het programma staan. RCL verslaat Quick Boys combinatie LEIDERDORP In zijn neder laag-toernooi om de Zilveren Sleu tels heeft RCL zaterdag een combina tie van Quick Boys met 3-1 versla- igen. De eerste helft gaf een gelijk- opgaande strijd te zien en het duur de tot vijf minuten voor de rust. voordat Theo de Wit voor RCL de score opende Twee minuten na de hervatting kreeg Quick Boys. na een overtre ding van Kuyk. een strafschop toe gewezen, die feilloos werd benut: l-l Ton Ederveen gaf, na een 1-2 van Henny Roodenburg en Bas Eder veen. RCL opnieuw de leiding en tien minuten voor het einde bezorgde Theo de Wit uit een strafschop, na hands van een van de Katwijkse ver dedigers, zijn club de verdiende 3-1 overwinning. beschikbaar te zijn. Zijn ploi ten verdenken hem van sir Want May onttrok zich ook jaar, tijdens de Europa Cup in Stockholm aan zijn verplii gen. Een dag voor de wedstri] hij plotseling een tand verwij Sindsdien kunnen de Westdi de introverte May in 1 niet meer volgen. Hij schakeld de vijf km over op de 3000 steeple chase, omdat hij in di( cialiteit bij de gratie van verzet kon uitblinken. May bel niet de techniek om soepel d« dernissen te nemen. Op de Eui seizoenlijst staat hij als twi vermeld. Ofschoon hij altijd moeizaam de waterbak klimt, was zijn b re op vrijdagavond net iets natuurlijk. Een dag later verh hij toch ook mee naar Otai het dorpje buiten Helsinki wa diverse afvaardigingen zijn diteerd. Zondag klaagde hij toenemende pijn, tot diepe v< waardiging van alle Westduitsei Peter Vollebre solo-kampioeiir ENKHUIZEN Peter Volle is dit weekeinde op het IJsse bij Enkhuizen Nederlands zeil pioen in de soloklasse gewordei eindigde zaterdag in de zesde ste race als tweede achter Pi Jonge van Ellemeet. De uitslag van de zesde De Jonge van Ellemeet, bregt, 3. Ritman, 4. Hulst, 5. K 1. Vollebregt 12 punten, 2. De van Ellemeet 14.4, 3. Coster 2lj Kaan 38.0, 5. Lovett (GB.) 54 d De solo-week, een evenement niet-titelkandidaten werd gewo door Breur. r Wielrennen De uitslag vat ronde van Kortenhoef is: li Bravenboer (Rotterdam), 105 kw 2 uur 44 minuten en 48 sec., 2 van der Vleuten (Helmond), 3. Stam (Wijde Wormer), 4 van Leeuwen (Den Haag), Post (Amstelveen), op een rondfc Jan Janssen (Putte), 7. Harm tenbros (Hoogerheide), 8. Ben broers (Amsterdam), 9. Manuel lansky (Lux) 10. Theo Verschi (Bel). Waterpolo Het Nederlandse^ terpolo-jeugdtema dat zaterdag eerste wedstrijd tegen de Franse nioren met 5—3 won, heeft gisje in Morzine de tweede ontmofi met 2—4 verloren. den Berg door de jaren I met 2.7 rugwind. De breedgeschouderde sprintster uit Jena wordt zowel op de 100 als op de 200 meter unaniem als de ko mende winnares afgeschilderd. En zeker na de laatste berichten uit Oost-Berlijn, waar zij voor alle dui delijkheid nog eens het wereldre cord op de 100 meter evenaarde en de beste Europese seizoenprestatie op de 200 meter reduceerde tot 22,6. Die wedstrijden, waarvan de resul taten enkele dagen zijn vastgehou den, bliezen trouwens als windstoten alle ranglijsten nog eens overhoop. Zoals steeds wilden de Oostduitsers koste wat kost triomferen in een propaganda-hetze. Wanneer de 21- jarige Renate Stecher-Meissner de twee gouden medailles bemachtigt, prolongeert zij het succes van haar landgenote Petra Vogt in Athene. De slankere Petra Vogt, op de EK '69 het toonbeeld van een meedogenloze mentaliteit, dook daarbij ruw op voor Wilma van den Berg. De Ne derlandse moest het afdoen met zil ver op de 100 meter en een door tranen bevlekte vierde plaats op de 200 meter. Wangedrag SINT TRUIDEN Een aantal noodgedwongen omzettingen bracht FC Den Haags riante voorsprong tegen Sint Truiden (0—2 bij de rust) tenslotte toch nog in gevaar. De superioriteit was in die eerste helft zo groot geweest, dat de verblind aanval lende Truienaren hun heil uit pure afgunst in grimmiger ac ties zochten. Waarmee zij bijna nog succes hadden. Want in de Haagse rijen was inmiddels onrust geslopen, onrust die was ontstaan door het achtereenvolgens vertrek van Wijngaarde (33e minuut, op zijn plaats Kila, De Zoete naar het middenveld, Weimar completeerde de ploeg als centrale verdediger) en vier minuten later van Kila zelf (als rechtervleugelverdediger toen Simon van Vliet). Verwikkelingen dus bij de FC Den Haag, dat ook reeds de beide vleu gelspelers Hestad en Roodnat op de lijst van geblesseerden heeft staan. Wat in' 't perspectief van de de con frontatie met de FC Den Bosch zondag in het Zuiderpark een niet bijster gelukkige ontwikkeling mag worden genoemd. De stand van za ken voor zover die na afloop van het duel tegen de Belgische „kana ries" (1—2 tenslotte) kon worden opgemaakt: Petra Vogt raakte sindsdien door wangedrag een jaar uit de gratie. Na allerlei blessures te hebben be dwongen, werd haar paspoort voor Helsinki toch afgestempeld. Wilma van den Berg: „In Leipzig heb ik weer tegen haar gelopen. Maar ze was nog lang niet op het oude ni- veau Inmiddels is zij sterker ge- volgende week haar titel van Neder- worden, maar nog niet voldoende lands kampioene verdedigt heeft za- om te winnen. Bovendien houdt terda« in de dames-enkelspelfmale Betty Stöve verliest in finales DüSSELDORP Betty Stöve. die Thijs Wijngaarde heeft een spier in zijn lies verrekt. Ofschoon hij wellicht had kunnen doorspelen, wenste trainer Jezek geen risico te nemen en haalde zijn uitblinkende verdediger het veld uit. Wijngaarde: „Ik speelde op schoenen met zes noppen. Op een gegeven ogenblik wilde ik een draaiende beweging maken, maar het was net alsof mijn been bleef staan. Toen voelde ik pijn in mijn lies". Door Wim Schild toch niemand Renate Stecher." Ook Wilma van den Berg heeft in de opkomst van de lijvige Oostduit se (géén 100 in Athene, tweede op de 200 meter) moeten lossen. „Zij traint dagelijks tweemaal anderhalf uur. Dat zou ik niet volhouden. Wij zijn dat niet gewend. Mij ontbreekt trouwens de t(jd, door mijn werk." Maar zelfs bij meer vrije uren Düsseldorf met 64, 36. 36 verloren van de Westduitse Helga Masthoff, De Rotterdamse speelster leidde na de gewonnen eer ste set met 31 in de tweede. Vanaf dat moment verhoogde echter haar tegenstandster het tempo en kwam zij er niet meer aan te pas. Betty Stöve verloor gisteren ook haar twee de finale Helga Masthoff-Niessen. In het dames dubbelspel werd de de Udense onderwijzeres er niet westduitse combinatie Helga Mast- over piekeren de Oostduitse praktijk hoff-Niessen/Heide Orth - Schild- over te nemen. Daarvoor leerde zij knecht eerste door een overwinning in te sterke mate de betrekkelijk- |met 6—2, 6—4 op Helga Hösl-Schul- heid van de atletiek in te zien. ze/Betty Stöve. Aad Kila verdween met een zorgelijk gezicht, wijzend naar zijn dijbeen. Manager Hartmann: „Hij heeft een spier verrekt". Beide spe lers zullen zich vandaag nog onder behandeling van clubarts Slager stellen. Jezek: „Wijngaarden heeft een goede warming-up gehad, Kila niet. Waarmee ik maar wil zeggen dat men alle maatregelen kan nemen om blessures te voorkomen, maar dat men zoiets toch niet in de hand heeft". Tot kort voor de wedstrijd was het nog niet zeker of Hestad kon worden opgesteld. Hartmann „Maar bij het intrainen bleek hij nog last met schieten te hebben". Hestad liep vori«e week tegen Crys tal Palace een' knieblessure op. Paul Roodnat tenslotte moest afgelopen woensdag tegen HVC met een kuitbeenblessure uitvallen. Hartmann: „Aanvankelijk bestond de vrees dat hij een scheurtje in zijn kuitbeen had. Dat bleek niet het geval, Hij heeft een fikse bloed- I Wietse Couperus probeert zich door de verdediging van Sint Truiden te wringen. uitstorting met. alle bijkomstighe den van dien. Van de dokter mag hij overigens dinsdag weer gaan j trainen". Hun absentie garandeerde een plaatsbehoud in de Haagse elf van René Pas (ijverig, maar nogal indi vidualistisch eh vooral in de eerste helft onzuiver met voorzetten) en Sjaak Roggeveen. Die daardoor op nieuw (eerder al middenvelder en spits) naar voor hem vreemde oor den werd verwezen, wat zijn door de omstandigheden toch al niet zo voorspoedig verlopen acclimatisa- tie-proces niet ten goede komt. Je zek: „Dinsdag wil hij vrijwillig een extra keer komen trainen. Daar werk ik graag aan mee. Hij heeft steun nodig". Dat had ook de FC Den Haag. Couperus profiterend van een slor dige terugspeelbal van Celis naar doelman Lion en Sjaak Roggeveen na een doorgekopte bal van Coupe rus hadden de FC weliswaar binnen 25 minuten op 02 gezet, maar de hierop volgende wijzigingen bezorg den het team langzaam maar zeker een onrustcomplex. Waarin zowel de paniekerig ingrijpende Van Vliet als Kees Weimar bijdroegen, maar ook de taktisch „afwezige" Joop Kore- vaar, die grote gaten liet. Toen de riskant spelende Mansveld in achtste minuut na rust op snelheid werd geklopt door Belmans en de sterke Haagdi de actie in tweede instantie afn de (12), betekende dat voor d nfjnig Sint Truiden het sein er nog maar feller tegenaan te Het struikelde evenwel in onmacht, terwijl aan de andere i Harald Berg met drie "linkse" s(f ten en Roggeveen met een inzet-i naast voor voldoende tegenw 1 zorgden. Woensdag speelt FC Den Haagi Steenwijk tegen PEC, een nu bijster welkome wedstrijd. Je: „We zullen met PEC afspreken een rustige wedstrijd van te ken". ADVERTENTIE W SPORT LEIDEN N.V. HAARLEMMERSTRAAT 182-184, TEL. 01710-24872-418Ï0

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6