msterdamse politie houdt eeks buitenlanders aan Freule Julie bij Theater Duister motief voor moord op grondwerker Kwartet Haanstra wint Loosdrechts jazzfestival f(jy) vandaag ...en gisteren c/1 TVmorgen\ rrestaties in jeugdcentra TASS CONTRA CHINA Jongen bij ruzie om meisjes gedood [fl>AG 9 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD 'STERDAM (ANP) Dit weekeinde heeft de Amster- J politie veel arrestaties verricht, waaronder van talloze (landers. ens handel in opium werd in de Binnenbantammerstraat jiouden de 68-jarige Chinees M.T. Hij werd betrapt op 3 van een pakje opium aan de 19-jarige F.S. uit Uithoorn, tze is gearresteerd. Volgens de recherche wierp de Chi- |og drie pakjes weg toen hij zich ontdekt wist. ïbij de jeugdcentra Paradiso Van eenzelfde delict wordt de 24-ja- offegschans) en Melkweg (Lijn. verrichtte de politie di- kkiArestaties inzake overtreding in [opiumwet. In totaal werden it jongelui wegens bezit of het aanbieden van hasjiesj, ma- of LSD-tabletten aange- Het waren drie Nederlanders 24 en 30 jaar, een 17-jarige 19-jarige Duitser, een 24-ja- |g, een evenoude Italiaan en |arige Surinamer. grenswisselkantoor op het Station werden zaterdag se 23-jarige Zwitser R. V. en oude Fransman A D. gear- Zij boden twee reischeques j 20 dollar aan die niet van ;en. De chèques waren van handtekening voorzien, jarige Duitser G. W. kwam terecht nadat was gebleken een gestolen auto reed en het bezit was van een ge- >aspoort. In zijn gezelschap !ejlioh het 15-jarige Nederland- X. wier opsporing door Duitsland wonende ouders icht. Verdacht van beroving Utrechtenaar werd aange- |de 17-jarige Duitser T. H. en il-jarige landgenoot R. H. Zij mun slachtoffer in de binnen- F75 afhandig hebben gemaakt, ilt Vondelpark werd een 21- Kwitser aangehouden, die in It was van een gestolen pas- in een dito collegekaart. De Marokkaan O. A. liep tegen p bij diefstal van een auto. ringe Nederlander F. T. verdacht, evenals de 21-jarige A. G. en de evenoude R. B. uit ons land. Ook de 25-jarige Algerijn A P is door de politie gearresteerd Hy zou een poging tot diefstal uit een auto hebben gedaan. Een 46-jarige Oostenrijker tenslotte wordt er van verdacht een 69-jarige man in zijn woning in Amsterdam- West te hebben mishandeld en be stolen. Verdachte was onverwacht bij zijn slachtoffer, die hem oppervlakkig kende, komen binnenlopen. Tijdens zijn bezoek zou hy twee ringen en geld hebben gestolen. Ook dwong hij de bejaarde man een chèque van f 4.000,- op zijn naam uit te schryven. Prins Bernhard naar Seychellen MAHE (RTR) Prins Bernhard brengt van 12 tot 15 augustus een particulier bezoek aan de Seychellen, i een eilandengroep ten oosten van j Afrika, zo deelt de regering van deze archipel mee. Als president van het Wereldnatuurfonds zal hij de plaats bezoeken waar een nationaal park j wordt aangelegd. ^;uw toneelseizoen ail i'rijdagavond gegeven in het ie Theater aan de Rijn met 'gering van „Freule Julie" in l°tivan Jan Grossman. fsultaat is wat tegengevallen, naturalistische drama bleek dit geval niet helemaal te er van zeer dichtbij in een zi eater naar te kijken, iep niet de schuld van de re- maar kwam meer voort uit chte bezetting, waarmee hij werken. Zeker, men kan ng hebben voor de toewij- die Fenneke Fockema Arthur Boni en Margreet opbrachten, zij kwamen op boven hun bekende [lieden uit, maar even vaak |ZiJ in dit veeleisende stuk jVoeten boven de grond om- toneelpersoonlijkheid nog [Jrkt, was om de rollen de ende uitstraling te geven. i ..Freule Julie", uit 1888. vertelt van de onevenwichtige Jonge vrouw, die door haar dienstknecht Jean wordt verleid. Zij hebben beiden hun ei gen beweegredenen; In een wisse- ilend spel van horigheid zijn zij ge doemd langs elkaar heen te schui- jven. Strindberg is weer in de belangstel ling gekomen sinds Albee met zijn werk naar hem terugwees. Het gril lige gevecht tussen de seksen vraagt een zeer subtoele speelkunst om de onwezenlijk lijkende situatieveran- dringen zonder beschadigingen te kunnen overbruggen. Het werden nu vaak breekpunten, hoewel er zeker vlagen van goed spel tegenover stonden. „Freule Julie" zou gewonnen hebben als sommige detailleringen, die in onze oren wel erg larmoyant melo dramatisch klinken, waren ge schrapt. De muziek van Zdenek Si- kola leverde een zeer bijzonder aan deel in de voorstelling. MOSKOU «Reuter» Het Russi sche persbureau Tass heeft Peking ervan beschuldigd een politiek van „grote - mogenheid - chauvinisme" te voeren tegenover de niet-Chinese be volking van het land en ernaar te streven haar nationale tradities te vernietigen. Het commentaar van Tss. gepubliceerd door het partijblad Sowjetskaja Rossia, zegt dat Peking de taal van de niet-Chinese volken minachtend behandelt. "Van de meer dan 50 niet-Chinese volken en nationaliteiten die China herbergt, hebben slechts elf eigen vertegen woordigers bij regerings- of provin ciale instanties. Maar zelfs deze ver tegenwoordigers bekleden functies van weinig belang", aldus Tass. AMSTERDAM «ANP» De 18- Jarige Pieter Brugts is zondagavond op de Valkenweg in Amsterdam noord bij een ruzie om enkele meisjes doodgestoken. De vermoedelijke da der, de 22-jarige M. G. L. is aange houden, evenals de 19-jarige H. G. Een derde verdachte is gevlucht. Pieter Brugts en twee vrienden hadden met hun meisjes de avond doorgebracht in het verenigingsge bouw "De Kuil" aan de Valkenweg. Bij de boerderij van de heer JDroogh aan de Cronestein 3 heeft een Kaapse eend maar liefst 1 22 jongen ter wereld gebracht. De eend hing al een jaar rond de boerderijmaar was plots verdwe nen. De 17-jarige dochter Mary van de landbouwer vond de 22- i voudige moeder met haar kin- dertjes in het bos achter de boer- derij. De eend kon daar niet weg- j komen en daarom heeft Mary het j nest met de moeder meegenomen i naar de boerderij. Daar stapt moeder eend nu trots rond met haar plots zeer grote familie. Vati I de vader ontbreekt ieder spoor. Toen de jongelui omstreeks half elf vertrokken werden zy gevolgd door drie Surinamers. Dit waren L.. G. en de nog voortvluchtige verdachte. Deze zouden twee van de meisjes op straat hebben lastig gevallen. Er ontstond onenigheid waarbij L. en G. plotseling met een mes in de hand stonden. Volgens zijn vrienden werd Pieter Brugts toen door L. in de borst gestoken. De ernstig gewonde jongen werd overgebracht naar het Wilhelminagasthuls. waar de dood werd geconstateerd. KRUISLAND Welk motief schuilt er achter de daad van de 27- Jarige ongehuwde landbouwer P. M. uit Kruisland, die er van wordt ver dacht zijn plaatsgenoot, de 29-jarige grondwerker M. van Overveld in de nacht van zaterdag op zondag met vier kogels te hebben doodgescho ten? Voor deze vraag staat de twin- it Loosdrechts Jazzconcours, Jaar deel uitmaakte van het 1 ionaal Jazz Festival Loos- is gewonnen door het kwar- de 19-Jarige Jurre Haanstra (jVan cineast Bert Haanstra i n. et oordeel van de Jury, be- uit de Amerikaanse drum- nny Clarke, de Nederlandse ider en arrangeur Boy Ed- de Nederlandse trombonist van Manen, stak het niveau se groep ver boven dat van c dere ensembles en solisten pr wende kwartet bestaat uit g Becker hof f «trompet», Michel (electronische piano), Jan ctflle «basgitaar» en Jurre i (drums». tweede plaats eindigde de .Relax" uit Groot-Schermer. Arnold Klos uit Amsterdam erde. Aan het Jazzconcours dit Jaar 24 amateur-Jazzor- solisten deelgenomen. ;D kelijk meer dan in de laat- li het geval was. osdrechts Jazzfestival is za- Vond besloten met een con- de concourswinnaar, het ;tz Quartet en het Leon Quintet. Op de foto de r 's Loosdrecht 1971 met Jan Hollestelle. Jurre Haan- Ichel Herr en Ulrich Becker- P. Ruivenkamp tig man sterke recherchegroep van de rijkspolitie te Breda, die sinds zon dagmorgen met het onderzoek in de ze moordzaak - de tweede binnen en kele weken in de gemeente Steen bergen bezig is. De verdachte landbouwer, die al meer malen wegens geweldplegin gen met de politie in aanraking is ge weest. heeft zich na zijn arresta tie hierover niet uitgelaten. Trou wens hij ontkent ook maar enige schuld aan het dramatische gebeu ren te hebben, hoewel verschillende feiten het tegenovergestelde laten concluderen. P. M. kreeg veertien dagen geleden hevige ruzie met Van Overveld waarover is niet bekend en ook vrijdagavond hadden de twee een hooglopende woordenwisse ling. Zaterdagavond troffen M. en Van Overveld elkaar weer in het café De Maay aan de Herelsestraat, tus sen Kruisland en Wouw. De ruzie laaide opnieuw op en ontaardde in een vechtpartij. M. werd daarop door de kastelein naar buiten gewerkt, terwijl Van Overveld het café via een achterdeur verliet. Even later keer de hij weer terug in zijn stamkroeg. Opgewacht Om vijf voor een in de nacht ver liet de grondwerker het café om te rug te keren naar zijn woning in de Kruislandse Prinsenbossenweg. Daar moet M. hem hebben opge wacht en, toen Van Overveld uit zijn die middag tweedehands gekochte auto stapte, hebben neergeschoten. Enkele uren na het gebeuren werd Van Overveld door een passerende automobilist gevonden bij zijn wa gen, waarvan de lichten nog brand den en de radio speelde. Aanvanke lijk dacht de man aan een verkeers ongeval en hij waarschuwde de rijks politie in Steenbergen en een dok ter. Ter plaatse gekomen zagen zij welk een drama zich had afgespeeld en werd groot alarm geslagen. Al vrij snel kwam de recherche uit bij P. M die werd aangehouden. WÊÊm Leider Jurre Haanstra aan de drums. Jachtgeweer kogels gevonden. De landbouwer stond bekend als een stroper, hij had echter geen wapenvergunning. Ook de kogels waardoor Van Overveld werd getroffen waren van een 22 kort kaliber, afgevuurd het ver- I moedelijk een flobert-geweer. Dit wapen is nog steeds niet gevonden 1 De technische recherche van de rijkspolitie uit Den Bosch zal hier- I naar vandaag i maandag» verder zoeken. Het onderzoek wordt echter be moeilijkt doordat de plaats van het misdrijf een afgelegen plek in de polder is. waar behalve het huis van Van Overveld geen andere wonin gen staan en er ook geen getuigen zijn. Het recherche-onderzoek werd zondag ter plaatse bijgewoond door de Bredase substituut-officier van justitie mr. J. Kooperberg en mr. A. Kolthof. Het slachtoffer leefde ge scheiden van zijn vrouw en was va der van een kind. NEDERLAND 18.45 (Kleur) Pip en Zip (NOS) 18.55 (Kleur) Journaal (NOS) 19.05 (Kleur) De Flaxton Boys, tv-serie voor de jeugd (NCRV) 19.30 (Kleur) Zo moeder, zo dochter, spelprogramma (NCRV) 20.00 (Kleur) Journaal (NOS) 20.21 De werkelijkheid van Matthias, Poolse speelfilm (NCRV) 22.00 Hier en nu: actualiteiten (NCRV) 22.25 Ander nieuws (NCRV) 22.35 (Kleur) Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 (Kleur) Pip en Zip (NOS) 18.55 (Kleur) Journaal (NOS) 19.05 Kunstsignalering (NOS) 19.30 (Kleur) Coronation Street, tv-feuilleton (VARA) 20.00 (Kleur) Journaal (NOS) 20.20 (Kleur) Met de muziek mee; licht muziekpro gramma (VARA) 21.25 Watermerk: documentaire over de toestand van ons recreatiewater (VARA) 21.50 Kapitale benen, speelfilm uit 1932 (VARA) 22.50 (Kleur) Jounaal (NOS) De liefhebbers van een goed stuk toneel mochten dit week einde niet klagen met het Deense spel „Een goed leven" en met „Zeg het met bloemen" van de Engelsman Peter Ni chols. die enkele Jaren geleden opzien baarde en furore maak te met „Een dag uit de dood van verdomde Lowietje". Ook zij die een goede zeelanding op twee van de drie parachutes op prijs weten te stellen (na zo veel geslaagde landingen lag een handicap van een para chute voor de hand», kwamen zaterdag behoorlijk aan hun trekken. Dit gezegd zijnde, wilde ik toch even nadere aandacht be steden aan „Op lokatie", dat uit een snikheet Sneek kwam. Althans uit een snikhete tent in Sneek. pseudoniem voor Snitsj. Het was de eerste uit zending die althans bereikte, dat Je als kijker niet de nei ging had je stekels op te zet ten. Dankzij de sprekershoek die dit keer beter bezet was dan gewoonlijk, leerden we dat de Friezen een weinig spraak zaam volkje zijn. wat niet weg neemt dat zij blykbaar denken het christendom uitgevonden te hebben, want een van hen me moreerde dat Bonifacius 750 Jaar voor Christus om der ge- loofswille vermoord was. waar mee hij Christus zelf dus met een straatlengte voorbleef. Van geheel andere aard was „Sonsbeek buiten de perken", een uitzending die daarom be langrijk was, omdat „Sonsbeek" er pas werkelijk mee voltooid werd. In tegenstelling tot wat de samenstellers menen, geloof ik namelijk dat deze manifes tatie typische „museumkunst" is, dat wil zeggen: pas tot zijn recht komt in het kader van een museum, of zoals in dit geval, in het kader van een omlijstend en verduidelijkend televisieprogramma dat als handleiding dienst deed. Veel van de projecten van Sonsbeek zijn namelijk sterk bedacht. hersenspinsels, die zonder tekst en uitleg een groot deel van hun werking verliezen. „Kunst is eenvoudi ger dan Je denkt", werd ons voor de voeten geworpen, maar zo eenvoudig is het toch niet, als Je bij die twee in elkaar passende ijzeren vierkanten, de een waterpas (hoorden we», de ander gelijk met de glooiing geloof ik. te horen krijgt dat dit project steeds verandert in zijn relatie tot de kijker als deze er omheen loopt. Akkoord. Maar dat heb ik ook met een koe. Ik herinner me dat ik, om dat ding heenlo pend. voornamelijk dacht wat iedereen dacht: „He, het is dicht. Je kan er niet in. Tja, waarom ook wel?" Claes Ol denburg zei, dat zijn giganti sche troffel rechtstreeks in de grond stond om de relatie met die grond aan te geven. Ak koord. Maar Wim Schippers maakte al vele Jaren geleden een even gigantische fauteuil in het Vondelpark, niet om een relatie met de grond tot stand te brengen, maar bij wijze van tegeneffect. Op die manier is aan alles een betekenisvolle zin te geven. Nu is mijn eigen ervaring, dat veel van die ideeën als ideeën heel waardevol zijn, omdat zij nieuwe «geestelijke, spirituele) perspectieven bieden, maar dat alleen die projecten de moeite van een daadwerkelijke uitvoe ring waard zijn, die op de een of andere manier spiritueel werken. Spiritueel kan hier betekenen: geestig (het meeste van wat Wim Schippers maakt valt er onder, bijvoorbeeld nu zijn reeks klokken op het Rem brandplein in Amsterdam), maar kan ook wijder worden opgevat als: een schok van verrassing gevend. Christo's verpakking in plastic van ijs bergen valt daaronder, maar ook de „bouwplaat", die een der Sonsbeek-kunstenaars maakte van een kerktoren op het plein ervoor. Maar aan allerlei andere zaken «naar elkaar roepen per mega foon bijvoorbeeld), ga Je schouderophalend voorbijJe kan het doen. maar het blijft bedacht. NICO SCHEEPMAKER In zijn huis werden een Jachtge weer, vijfenzeventig patronen van een 22 kort kaliber en negen millimeter- Nederlandse meisjes in Madrid aangehouden MADRID «EFE» Drie meisjes. twee Nederlandsen en een Spaanse, j hebben zondagmiddag in de buurt van de universiteit van Madrid met borden een betoging gehouden ten gunste van dienstweigeraars op ge- wetensgronden. Zij werden door de politie aagnehouden evenals een voorbijganger, die tussenbeide wilde komen. De Nederlandse meisjes zijn Ruth Harmsen en Jeanne Claire de Lange, beiden 23 Jaar oud. Op het ogenblik van hun aanhouding poogde een 24- Jarige Spaanse ingenieur zich in de zaak te mengen. Alle vier aangehoudenen zijn aan de Spaanse veiligheidsdienst overge leverd. DINSDAG 10 AUGUSTUS 1971. 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Klassieke muziek (gr.). (7.25 Horen en zien; 7.30 Nws.: 7.327.50 Actualiteiten). 8.00 Nws. 8.11 Gewijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 (S) Voor de huisvrouw. (9.009.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.40 Lichte or kestmuziek igr.) 10.00 Bijbelse ver kenningen. 10.15 Geestelijke liederen. 10.20 (S) Opera-Aria's uit de 18e eeuw (gr.) 11.00 Nws. 11.03 (S) Ope ramuziek (gr.) 11.15 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 iS) Geva rieerd programma. (12.22 WIJ van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 12.30 Nws; 12.41 Ac tualiteiten; 13.0013.05 Raden maar..) 14.00 (S) Muzikaal middag- magazine. (16.0016,02 Nws.). Over heidsvoorlichting: 17.00 Toeristische impressies van de Nederlandse Antil len. Een klankbeeld samengesteld door Raymundo Debrot. 17.10 Voor de kleuters. 17.15 Jeugdprogramma 18 30 Nws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 (S) Lichte muziek (opn.). 20.00 (S) Het Radio Philharmonisch Orkest met solist: seml-klassieke en moderne muziek (opn.) 21.45 (S) Seml-klassie- ke muziek (opn.) 22.25 Overweging. 22.30 Nws. 22.38 Den Haag vandaag 22.50 Toeristisch magazine 23.15 (S) Lichte muziek (opn.) 23.5524.00 Nws. HII.V. II. 298 nt. en FM-kanalen. 7.00 AVRO. 9.00 NOS. 10.00 AVRO. 13.30 NOS. 13.10 AVRO. 28.5524.00 NOS. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnastiek 7.20 (S) Lichte grammof oonmuzlek. 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 (S) dag met een plaatje. (8.308.33 De grentemnn). 8.50 Morgenwljdoing 9.00 Uitgebreide reportage. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Muziek uit de Mid deleeuwen en Renaissance (opn.) 10.00 Voor de kleuters. 10 10 Arbeids vitaminen (gr.) (11.0011.02 Nws). 11.30 Rondom 12: programma voor de vrouw. (11.55 Beursberichten). 12.30 Knipperlicht 13.00 Nws. 13.11 Radio- Journaal. 13.30 Muziek en nieuws van onze zuiderburen. 14.00 Jazz uit het historisch archief. 14.30 (S; Lichte orkestmuziek. 15.00 Een rubriek over het leven ln de taal. 15.10 Muzlek- mlddag. waarin om: 15.10 (S) Nieuwe grammofoonplaten met toelichting; 16.00 Nws.; 16.03 (8) Oude kamermu ziek en zang). 16.25 (S) Vioolduo; klassieke en moderne muziek. .16.45 (S) Internationale muziekconcoursen. 17.30 (S) Het Glenn Miller orkest (opn.) 17.50 Europese atletlekkam- pioenschappen ln Helsinki. 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.25 De Johan Willem Friso Kapel. 18.50 Lichte grammof oonmuzlek. 19.00 (S) De Skymasters met zangsollst. 19.30 Nws. 19.35 Gevarieerd programma met veel muziek 22.30 Nws. 22.40 Mededelin gen. 22.45 Radiojournaal. 22.55 (S) Zin - Tuig nr. 45: kunstkroniek. 23.55—24.00 Nws. 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde visite. (12.00 Nws 13.00 Nws. 13.03 De Eddy Bec ker Show. (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.03 Drie-draal. 16.00 Nws. 16.03 18.00 Mix: 120 minuten rijp en groen op alle toeren. (17.00 Nws.). Nederland I NOS: 18.15 (K) Europese Atletiekkam- pioenschappen Helsinki: samenvatting van de vandaag gehouden wedstrijden 18.45 KPip en Zip NOS: 18.56 (K) Journaal KRO: 19.05( K) Daktarl, TV- fura voor de Jeugd. NOS: 20.00 (K) Journaal. KRO: 20.21 (K) Hammerveld Jazz Festival. 21.11 (K) De Jezuiten, documentaire. 21.55 <K) De rode Ka mer, TV-feuilleton. NOS: 22.35-22.40 (K) Journaal. Nederland II NOS: 18.45 (K) Pip en Zip. NOS 18.55 (K) Journaal NOS: 19.05 (K) VrtJ-ult: programma over het. wel en wee van de rekreatle. AVRO: 19.30 (K) Operatie Minus 5 (Barrier Reef). TV-serle NOS 20.00 (K) Journaal. AVRO. 20.21 Pev- ton Place. TV-feullleton. 21.10 <K) Dia na Ross and the Supremes: T.C.B.: showprogramma. 22.00 AVRO's Tele- vtzier Magazine. NOS: 22.50-22.55 (K) Journaal 22.55-23.25 (K) Europese At- letiekkamploenschappen Helsinki.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11