Apollo-trio veilig geland ondanks weigeren parachute Harde taal in Midden-Ooste Belfast: Britse soldaat gedood Slechts twee seconden te vroeg thuis! Hervormingen in Marokko Mislukking door gebrek aan STEINER IN ZUID-SOEDAN GUERRILLALEG VAN 40.000 MAÉ Regeringscrisis in Chili TSJECHIË GEHEEf DIENST 1964 CON GOLDWN1 Na mislukken missie-Sisco spreken partijen weer over strijd LEID9CH DAGBLAD MAANDAG 9 AUGUS1 (Van onze redacteur,ruimtevaart) Met slechts twee van de drie dertig meter wijde para chutes om de snelheid af te remmen stortte de Apollo-15 met Scott, Worden en Irwin zaterdagavond om 21.46 uur met een snelheid van ruim 40 km per uur in de Stille Oce aan. Daarmee eindigde de vruchtbaarste maan-expeditie tot dusver, tijdens welke kleine mankementen de drie be manningsleden tot het laatste moment bleven achtervol gen. Hoewel uiteraard aan die manke menten, zoals het niet goed werken van één der parachutes, nog vrij veel aandacht zal worden besteed omdat iedere technische tekortkoming tij dens zo'n expeditie uiteindelijk dra matische gevolgen zou kunnen heb ben, overheerst in Houston en bij de astronauten grote voldoening, dat het drietal met zo rijke wetenschappelijke RABAT (AP) Koning Hassan van Marokko heeft een nieuwe inte rim-regering onder leiding van Lam- rani benoemd, die tot taak krijgt, met verstrekkende sociale en econo mische hervormingen de mogelijke oorzaken van de mislukte staats greep van vorige maand te elimine ren. Lamrani heft zich als zakenman en als gewezen minister van Finan ciën een reputatie van eerlijkheid verworven. Deze zal hij nodig heb ben in de strijd tegen de corruptie in het overheidsapparaat. De voor malige minister van Binnenlandse Zaken generaal Mohammed Oefkir, de sterke rechterhand van Hassan, die de zuiveringen in het land leidde na de mislukte staatsgreep van 10 juli, is gepromoveerd tot minister van Defensie en is tevens chef van de generale staf. Italiaanse regering eruit De Italiaanse senaat heeft zaterdag een regerings crisis afgewend door twee omstreden wetsontwerpen goed te keuren. Premier Colombo had ge dreigd als premier te zullen aftre den als de ontwerpen geen meerder heid haalden. Het ene wetsontwerp voorziet in de bouw van goedkope woningen voor de mensen met zeer lage inkomens, het andere betreft de heffing van inkomstenbelasting, die een tegemoetkoming aan dé minder bedeelden betekent en een billijker verdeling vai. de inkomsten beoogt. buit en zo perfect volgens het schema op aarde is teruggekeerd. Het dienstencompartment van de Apollo werd zaterdagavond om 21.20 uur ontkoppeld. Om 21.32 uur stortte de Endeavour zich met een snelheid van 39.500 km per uur op 122 km hoogte in de dichtere lagen van de atmosfeer en zeven minuten later ontplooiden zich de drie hoofdpara chutes. Als een wimi In Lodonderry vanochtend twee militairen gedood BELFAST (Reuter) In een zie kenhuis in Belfast is vanochtend vroeg een Britse soldaat overleden, die gisteravond bij hevige vechtpar tijen in deze stad door een kogel in het hoofd was getroffen. Bij rellen in diverse r.k. wijken van Belfast liepen vannacht zeven personen on der wie drie Britse soldaten verwon dingen op. Voorts zijn vanochtend bij het aanbreken van de dag in London derry twee soldaten door kogels ge wond. De militairen waren bezig mensen te verjagen die een politie bureau aanvielen. De menigte had tevoren een zaal van de protestanten en enkele autobussen in brand ge stoken. De vechtpartijen, die zaterdag- en zondagavond uitbraken, hielden ver band met de dood van een vrachtwa genchauffeur. Volgens de eerste be richten schoot een Britse soldaat de chauffeur dood nadat er vanuit de vrachtauto op een groep Britse mi litairen was gevuurd. Ooggetuigen verklaarden later echter dat de Brit se militairen het eerst hadden ge schoten. Het incident wekte de woede op van de rooms-katholieken die de straat optrokken en de politie en de Britse militairen met stenen gingen bekogelen. De Britse militairen ge bruikten traangas granaten en rub berkogels om de betogers uiteen te Jagen. Volgens onbevestigde berichten is er zondagavond een Jongeman dood geschoten bij een vuurgevecht tus sen Britse militairen en sluipschut ters. Een woordvoerder van het Britse leger zéi echter dat men geen dode had gevonden en dat het be richt dat men over de dood van de jongeman had ontvangen, vermoe delijk het gevolg is van „een smeri ge grap". De rust in Belfast is inmiddels te ruggekeerd. In Noord-Ierland (Ul ster) zijn sinds het begin van dit Jaar elf Britse militairen om het le ven gekomen. Irwin stapt uit de Apollo over in het rubberbootje dat naast het ruimteschip zachtjes deinde op de rustige Pacific. Hulp van de kikvorsman had hij niet nodig. Rechts op de achtergrond de helikopter, die het trio even later naar de Okinawa zou brengen. impel Wat er toen is misgegaan is niet helemaal duidelijk, maar één van de parachutes klapte even later weer dicht, om verder als een smalle strak Wapperende wimpel boven de twee goed werkende parachutes uit te to renen. Het was de eerste maal, dat een parachute van een Amerikaans be mand ruimtevaartuig niet functio neerde. Bij de Russen is dat éénmaal voorgekomen, waardoor Komarow in april 1967 in de Sojoez-1 om het le ven kwam. Het Apollo-systeem is er op berekend; dat één van de drie parachutes mag weigeren zonder enig gevaar voor de bemanning, en het ruimteschip kan zelfs met één para chute een behouden landing maken, maar dan treden er toch wel grote risico's op. Ditmaal bedroeg de lan dingssnelheid ruim 40 in plaats van bijna 35 km per uur. Overigens verliep de landingsope ratie precies volgens het tijdschema, waardoor de gehele vlucht 295 mu ll min. en 58 sec. had geduurd: slechts 2 seconden korter dan in het vluchtschema stond vermeld! Naast doel Een gevolg van de snellere daling aan slechts twee parachutes was, dat de Apollo bijna twaalf kilometer van het bergingsschip Okinawa terecht kwam, dat 560 km ten noorden van Honoloeloe op wacht lag. Niettemin verliep de berging zeer vlot, hoewel slechts één van de parachutes kon worden gered, helaas niet de weiger achtige. De bergingsoperatie werd op korte afstand gadegeslagen door een Rus- si che treil er met elektronische appa ratuur. Twintig minuten na de landing kwamen de astronauten uit hun cap sule, waarna zij door een helikopter uit een rubberboot werd opgepikt om veertig minuten na de landing mon ter op het dek van de Okinawa te Commandant Scott kreeg een warm welkom van zijn vrouw en twee kinderen bij aankomst op de luchtmachtbasis Ellington in Texas, waar de Apollo-bemanning gisteravond ruim 24 uur na de landing in de Pacific arriveerde op doortocht naar Houston. worden afgeleverd. Na de officiële verwelkoming constateerden de me dici bij een vluchtig onderzoek, dat zij in uitstekende conditie waren. Het drietal hoefde voor het eerst niet in quarantaine, omdat men er nu van overtuigd is, dat de mens van de maan geen onaardse ziektes kan meebrengen. Gisteren zijn Scott, Worden en Irwin van de Okinawa via Honoloeloe naar Houston gevlogen, waar zij met hun gezinnen herenigd werden en persoonlijk een eerste ver slag konden uitbrengen aan de vluchtleiding, Ook het meegebrachte maanmateriaal en de foto-cassettes zfjn al per vliegtuig naar Houston verzonden. Stand Door deze langste maanvlucht heb ben de Amerikanen hun totale aan tal man-uren in de ruimte op 7797 uur 33 min. gebracht tijdens 25 vluchten. De Russen hebben 4307 uur 51 min. volgemaakt tijdens 18 be mande vluchten. CHARTOEM (AP) Zaterdag is in de Soedanese hoofdstad Chartoem het proces hervat tegen de Duitse huurling Rolf Steiner. Tientallen zwaar gewapende soldaten en ver scheidene pantserwagens omsingel den het gerechtsgebouw. Steiner zat bewegingloos en aan dachtig via een koptelefoon te luis teren naar de vertaling van de „be kentenis" die hij volgens de open bare aanklager al zou hebben afge legd. In de verklaring werd Steiners rol ln de Biafraanse oorlog uiteengezet en werd gesproken over zijn contac ten met de Biafraanse leider generaal majoor Ojoekwoe. Volgens Karrar was Steiner door de „krachtige pressie" van de Franse regering gedwongen geweest Biafra te verlaten. Steiner zou uit boodschappen heb ben opgemaakt, dat De Gaulle wilde dat hij druk zou uitoefenen op Ojoe kwoe om de Shell-concessies aan de Franse regering af te staan. Steiner zou hiervoor dan een financiële be loning krijgen. Steiner zou in september 1968 Biafra hebben verlaten. Op 7 juli 1969 kwam hij Soedan binnen. Rondreis Na een rondreis zou hij naar Duits land zijn gegaan om rapport uit te brengen aan het „Soedan-Biafra co mité", dat onder leiding stond van een Duitser, een zekere Franz Gypkens. Dit comité zou Steiner opdracht heb ben gegeven de Soedanese rebellen te helpen. Gypkens had volgens het docu ment beloofd om wapens te sturen, die inderdaad in juli 1969 door de British United Airways naar Stei ner in Zuid-Soedan werden gebracht. In augustus van datzelfde jaar zou in Keulen een vergadering zijn ge houden die werd bijgewoond door "het comité van de Verona paters", het katholiek officie in Bonn, het Westduitse kardinaalscongres en 'n vertegenwoordiger van de CIA. Op deze vergadering zou Gypkens hebben gezegd, dat Israël had aan geboden de rebellen wapens te le veren en dat Steiner dat "idee ver heugd had begroet". In Steiners "bekentenis' werd SANTIAGO (DPA, Reuter), Voor het eerst sinds zijn ambtsaanvaar ding in november vorig jaar heeft president Salvador Allende van Chili met een regeringscrisis te kampen. Wegens onenigheid in de radicale partij en in de kleine Ver- engide Volksactie (allebei rege ringspartijen) zijn zaterdag de minis ters van Mijnbouw, Onderwijs, De fensie en Landbouw afgetreden. Chili kampt met economische moei lijkheden. De regering van de mar xist Allende is bezig de schade van 300 miljoen dollar te herstellen die de aardbeving van vorige maand heeft aangericht. Het gebrek aan le vensmiddelen wordt groter. De over heid moet middelen vinden om de in dustriële produktie op te voeren. Zij heeft geld nodig voor dringende za ken, zoals de schadeloosstelling voortvloeiend uit de nationalisaties. verder gezegd, dat de B tingendienst hem alle van Zuid-Soedan had go nodig had. Volgens het document gezegd dat hij op een ment van plan was gev" grote aanval in te zette aantal regeringsgebouwen was geweest "enkele of bouwen te bezetten". Hij denen voor de mislukkife militaire overwinning in O de moeilijkheid van transport naar de rebellei het feit dat Israël hel was dat de opstandeling pens voorzag en dat deze vendien niet in voldoende werden geleverd voor Het ontbreken van op tra voor de rebellen bui den van Soedan. Het feit dat slechts zuidelijke provincies gqk voor een guerrilla. Steiner zou een leger v 40.000 guerrillastrijders len organiseren. Hij za plan voor grote moeilijk plaatst door onenigheid standelingen zelf en zei bellen de leiding in d voor zich opeisten. WASHINGTON (AP) Slowaakse agenten in dj Staten hebben tijdens del campagne van 1964 de ij se kandidaat senator Bar ter in vlugschriften bes-ti „een racist", zo blijkt uit I publiceerde stukken van ting van het Congres. De getuigenverklarj van een man die op 5 aangenomen naam Lavi door de subcommissie v< nenlandse veiligheid in zitting is gehoord. Hij een voormalige function Tsjechoslowaakse inlich die in 1968 naar de Ver ten overliep. Britt zei te geloven, fletten met de diplomatie de Verenigde Staten zi en daar anoniem zijn gepi bureau van de Tsjechosl lichtingendienst. Britt zei niet te weten gelijke propagandastunt de verkiezingenscampagi is uitgehaald omdat hi wat hij noemde „bureau de inlichtingen" had vei Volgens Britt werd Go tijds aangevallen omdat zien als een „gevaarlijke de Sowjet-Unie die de waakse inlichtingendiensr' TEL AVIV/CAIRO (AP, AFP, Reu ter Na het mislukken van de ge sprekken van de Amerikaanse on der-minister van Buitenlandse Za ken Sisco in Israël vorige week, is de situatie in het Midden-Oosten weer toegespitst. Beide voornaam ste partijen in het conflict, Egypte en Israël, hebben het afgelopen weekeinde verklaringen laten horen waaruit blijkt dat zij gewapende strijd nu onvermijdelijk achten. Zo wel Cairo als Tel Aviv deden een be roep op Washington. President Sada/t van Egypte zei zaterdag in een redevoering voor de besloten vergadering van het cen trale comité van de Arabische Socia listische Unie dat de énige werke lijkheid' in de strijd tussen de Ara bieren en Israël een toekomstige oorlog is. Later vroeg de Egyptische president in een toespraak voor 250 vakbondsafgevaardigden om opvoe ring van de produktie van de Egyp tische industrie, zodat tegemoet kan worden gekomen aan de eisen die de komende strijd met Israël zal stel len". Volgens Sadat hebben de Verenig de Staten tot dusverre hun stand punt inzake de crisis in het Midden- Oosten niet bekendgemaakt. Hij gaf Washington daarvoor tot 15 augustus de tijd'. "Wij moeten voor het eind van het Jaar een beslissing nemen. Het Jaar 1971 zal beslissend zijn voor de regeling van het Israëlisch- Arabisch confliot, het zij op vrede lievende wijze, hetzij door middel van de wapens. De houding van de VS is daarbij bepalend voor oorlog en vrede". Onderstreept Het belang dat Egypte hecht aan het Amerikaanse standpunt wordt nog eens onderstreept door een com mentaar in het gezaghebbende se- mi-officiële Egyptische dagblad Al Achram waarvan de hoofdredacteur Mohammed Hassanan Heykal presi dent Sadat vaak adviseert. Al Ach ram constateert het mislukken van Ssisco's pogingen om de Israëli sche regering over te halen tot in stemming met een interim-akkoord met Egypte over heropening van het Suezkanaal. Het blad gelooft dat verdere pogingen voor een interim akkoord weinig resultaat zullen heb ben en noemt vier redenen om aan te geven dat de mislukking van de gesprekken vorige week in Tel Aviv een belangrijke ommekeer beteke nen: De reis van Sisco was veeleer een beproeving van de Amerikaan se politiek dan een serieuze poging om Israël op andere gedachten te waren als zij de kans kregen om Is raël te overreden tot instemming met volledige uitvoering van de re solutie van de veiligheidsraad van november 1967; De VS kunnen niet blijven toe staan dat Israël elke poging torpe deert tot oplossing van de impasse in de crises en gelijktijdig Egypte blijven aan raden zich te onthouden "van andere middelen om ons land en onze rechten terug te krijgen". De belangrijkste vraag, aldus Al Achram, is „wat zullen de Verenigde Staten nu doen?" Caïro kan het zich niet permit teren pogingen voor een doorbraak te laten herhalen als deze geen con crete resultaten opleveren: Geen standpunt Parallel aan de Egyptische druk op de VS lopen pogingen v^n Israël om de VS te bewegen geen standpunt in het conflict in het Midden-Oos ten in te nemen. De Iraëlische am bassadeur in Washington, Rabin, meende gisteren dat Washington een grote politieke fout zouden maken, als zij een eigen houding in het conflict zouden aannemen. Hoewel Rabin niet gelooft dat de VS hun wapenleve ranties aan Israël zullen koppelen aan politieke, voorwaarden, acht hij indirecte druk in de toekomst niet uitgesloten. Inmiddels is de invloed rijke pro-Israëlische lobby in de Amerikaanse Senaat in beweging gekomen voor hervatting van om vangrijke wapenleveranties aan de Israëliërs. Tien leden van de com missie van buitenlandse betrekkingen van de Senaat dringen er in een brief aan minister van Buitenlandse Zaken Rogers op aan de 200 mil joen dollar wapenhulp te verstrekken waarom Israël heeft gevraagd. „Ver der uitstel kan de indruk wekken dat de VS de politiek niet uitvoeren die zij zelf hebben bepaald", aldus de se natoren onder wie Symington (Mis souri), Muskie (Maine), Javitts (New York) en de Republikeinse fractielei der Hugh Scott (Pennsylvania) Israël zal ondanks de controverse met de VS de besprekingen over ge deeltelijke terugtrekking langs het Suezkanaal voortzetten. Dit verklaar de premier Meir na afloop van een kabinetsvergadering. In politieke kringen in Jeruzalem is men van me ning dat Israël reeds heeft inge stemd met het beginsel van de te rugtrekking. Het probleem is de Egyptische eis om het kanaal te mo gen oversteken. In de boezem van het Israëlische kabinet lijkt een meningsverschil té zijn gerezen over de concessies aan Washington en Cairo. Minister zon der Portefeuille Galili, één van de be langrijkste adviseurs van premier Meir» zinspeelde gisteren op een Is raëlische initiatief op hervatting van de vijandelijkheden. „Wij kunnen er zeker van zijn dat het wellicht de Israëlische en niet de troepen zullen zijn dii eerste stap zullen doen". Buitenlandse Zaken Ebai zelfde radioprogramma, li sprak, werd geïnterviei ter optimistischer dan Hij was van mening d^a missies als die van Sisco kunnen handhaven'. Als een concessie op d< linkse Arabische broeder idi Koning Hoessein zijn pr al Teil, die de liquidate ni Palestijns verzet wordt g len laten vallen. De koni' tot een dergelijke co 'llt reid hebben verklaard Arabische en Egyptis delingsactiviteiten. De coi»^ vooral gezien worden in 1 dreigende en uitgevoerdf strafmaatregelen tegen de sluiting van de SyrisJ, se grens en het intrekken J delijke steun van de oliela J?c sein zou zich tevens be den in zijn land te latffe als in Syrië, waar de r<rs Al Assad een sterke col commando's uitoefent.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 10