Conservatieven keren zich egen het beleid van Nixon op Nixon wijst hoge kosten milieuhygiëne van Wilson in memoires: zijn toch nog politicus of weinig slim? itiek op China-politiek „van een oude vriend" Menselijke -itspraken i Athene Ook consument moet betalen indvoerder mr. Dorhout: Faillissement Grol s onontkoombaar KRITIEKLOOS OPLEPELEN Let in de toekomst op liefdes prikkels in vogelvlucht in vogelvlucht ATERDAG 7 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 trwijl na de bankoverval in \en West-Duitsland wordt rd door een reeks van overvallen is gisteren in een van de gangsters Deutsche Bank daar wilden voorgeleid. Het is Dimi- 'odow. die in tegenstelling ■dere bereichten niet werd (politiekogels troffen zijn Qi Rammelmayer)Torodow verband om zijn hoofd dape een schotwond opgelo- Mens de bestorming door rmpe van het bankgebouw. ens ,1 6» (APP/ANP) In het jtegen zeventien Grieken die (ene terechtstonden op be- Gfin* hebben deelgenomen nscjt werk van de studentenver- "Rigas Perraics". vat naam van een Griekse dioh- vrrrijheidsstrijder tegen de Tur- d|n gisteren vier personen ver- e al tot gevangenisstraffer va- li van drie tot een jaar. Ea dertien kregen vrijspraak, waren met name van het opstellen en ver- /ish van vlugschriften. Zij heb- anht maanden in arrest gezeten. is by gewoond door fmers uit Frankrijk, Italië en «en. kras de eerste maal sinds de [e staatsgreep van april 1967 ïi lidmaatschap van verzets- laties verdachte personen niet militaire rechtbank maar H burgerlijke rechter versche- «t v/as opvallend dat de uit- ook meteen "menselijker" N dan die welke voordien van m e rechters kwamen. heidene beklaagden zeiden politie hen had gemarteld om nissen los te krijgen, n ander in Athene gehouden zyn gisteren drie Grieken eeld tot gevangenisstraffen e tot tien maanden, zy ston- echt op beschuldiging van wering tegen de Griekse rege- r doel een communisti- tt te vormen. ideren, die van dezelfde fei- en beschuldigd, werden vrij- WASHINGTON (Reuter) Presi dent Nixon heeft gisteren gewaar schuwd voor de hoge kosten van be strijding der milieuvervuiling, terwijl zijn adviseurs op dat terrein juist dede ^oordelen belichtten. Hoewel zy dus in hun accent ver schilden, waren de president en zyn adviseurs het erover eens dat aan- zienlyke vooruitgang wordt geboekt in de stryd tegen de verontreiniging. Nixon gaf een verklaring uit waar in stond dat de Amerikanen geen wonderen moeten verwachten. „Het is simplistisch ecologische verbete ring na te streven tegen' de prys van het faillissement van juist de belas tingbetalende ondernemingen die moeten betalen voor de sociale voor uitgang die de natie wenst". „De kos ten moeten' door iedereen, ook de consument worden gedragen", zo zei hy. Aanpassen In een afzonderlyk rapport aan het Congres verklaarde de presidentiële raad voor milieucontrole dat som mige bedryven zich moeilyk zullen kunnen aanpassen by verscherpte WASHINGTON Het naar het seizoen gecorrigeerde werkloosheids- cyfer van de Verenigde Staten is ge stegen van 5,6 procent in juni tot 5,8 procent van de beroepsbevolking in juli. Dit heeft het ministerie van Arbeid in Washington bekendge maakt. Het werkeiyke aantal werklozen verminderde van 5.490.000 tot 5.330.000 personen en de beroepsbevolking nam toe van 87,8 miljoen tot 88,8 miljoen personen. Bij toepassing van een seizoenscorrectie bleek dat het aantal werklozen vorige maand met 200.000 is toegenomen. VV 1NINGENN (ANP) Het is zeker dat binnenkort het ment zal worden aange- van de Grol-bedrijven van ee «linger Kledingunie. Onlangs ;ance van betaling ver maar de bewindvoerder, mr. Dorhout uit Groningen, ver- gistermiddag desgevraagd vrijwel onontkoombaar is 'n tot faillissement voor Grol enen. bekend vormen de Grol-be de zwakste schakel van de u ger Kleding Unie. De rege- elde onlangs voor de voortzet- 8 de bedrijven van Muller en subsidie van 5 miljoen gul- ®|eschikbaar. Mr. Dorhout zei ontwikkeling bij Grol dat 'n factoren en gebeurtenissen reden van de faillissementsaanvrage zal zijn. Een faillissementsaanvrage van Grol maakt het hoogst dubieus dat de schuldeisers van dit oude Gro ningse bedrijf volledig hun geld zul- 'len kunnen krijgen. Dit ondanks het feit dat zich inmiddels drie gegadig den hebben aangemeld voor de te koop aangeboden Grol-vestigingen in Hoogeveen en Nieuwe Schans. Voor Hoogeveen (50 man perso neel) zijn twee gegadigden die via de bewindvoerders hun interessen toon den. Voor de vestiging in Nieuwe Schans is op het ogenblik één be langstellende, die zich via de NVV- bond De Eendracht aanmeldde. Mr. Dorhout wenste geen nadere mede delingen te doen over het bedrag dat de schuldeisers van Grol hebben te vorderen. antivervuilingsbepalingen, en dat het zelfs voor een paar onmogeiyk zal blyken, maar dat deze gevolgen van tydelyke aard zullen zyn en slechts een paar bedryfstakken raken. „Over de hele linie behoeft de economie niet te ïyden door verlies van werk gelegenheid of belangryke verande ringen in groei, omdat de bestrij- dingskosten voor een bedrijfstak of bedryf werk en produktie betekenen voor anderen", aldus de adviseurs in hun' tweede jaarrapport, zy schatten dat het Amerika de komende vyf jaar zeker 105 miljard dollar (375 miljard gulden) zal kosten om de water- en luchtverontreiniging te be teugelen en vaste afvalstoffen in overeenstemming met de voorschrif ten op te ruimen. Hei geld zal men er echter indirect ruimschoots uit halen. Zo zullen de jaarlykse kosten van de stryd tegen de luchtvervuiling ongeveer een derde bedragen van wat de verontreiniging nu de economie j tisch en expansionistisch land wordt elk jaar kost. en Taiwan een krachtige onafhanke- MANCHE8TER 'AP, Reuter, DPA) Het besluit van Nixon om een bezoek t£ brengen aan de Chinese Volksrepubliek heeft conservatieve aanhangers van de Amerikaanse pre sident vervreemd. Het conservatieve dagblad „The Manchester Union Leader", de groot ste krant van de staat New Hamp shire en vroeger 'n trouwe aanhanger van Nixons politiek, heeft gisteren in een hoofdartikel verklaard de pre sident in verband met diens Rood- China politiek niet langer te steunen. „Dit blad en zyn uitgever betreuren het te moeten aankondi gen dat zy, als de Democraten of enig andere party die kans heeft het Witte Huis te bezetten een presidentskandidaat zullen aanwij zen, die bereid is een buitenlandse politiek te voeren waarin de veilig heid en de eer van de Verenigde Staten zal worden zeker gesteld, die kandidaat zullen steunen tegen pre- sient Nixon in de verkiezingen van 1972". In het hoofdartikel, dat in het blad verscheen onder de kop „een trieste kritiek op een oude vriend", were gezegd dat „deze krant het aange kondigde bezoek van president Nixon aan Communistisch China en de ver andering in de politiek ten aanzien van China immoreel, onbehoorlyk, krankzinnig en gevaarlijk voor het voortbestaan van de Verenigde Sta ten acht". Wallace Inmiddels heeft de gouverneur van de staat Alabama verklaard zich by de presidentsverkiezingen in 1972 weer kandidaat te zullen stellen voor een „derde party. Wallace, die een aanzienlijk gevaar kan betekenen in de stembusstrijd voor Nixons conser vatieve aanhang gaf als motivering voor zyn besluit de huidige koers van de Republikeinse party. Alleen een grondige koerswyziging van de regering-Nixon of misschien de Democratische party zal my van myn voornemen kunnen afbrengen, aldus de gouverneur van Alabama. Wallace kreeg by de presidents verkiezingen die drie jaar geleden zyn gehouden, tien miljoen stemmen. Ofschoon China geërgerd zou zyn over de wens der Amerikaanse rege ling dat zowel Peking als Taiwan in de VN vertegenwoordigd moeten zyn, rekent het toch op privé-gesprekken en het komende bezoek mn presi dent Nixon aan China om ontspan ning in de toestand te brengen, aldus meldt de New York Times vandaag. Uit Peking bericht James Res ton dat het „twee China-plan" voorge steld door minister Rogers van Bui tenlandse Zaken, door de Chinese leiders „belacheiyk" wordt genoemd, maar dat dit niets af doet aan het besluit om president Nixon welkom te heten als deze komt, hetgeen dus zal zyn voor mei van het volgende jaar. Japan Wat de hoogste gezagsdragers in Peking wel zorgen baart, aldus de journalist, is het gevaar dat zou kun nen ontstaan als Amerika zich uit Azië terugtrekt, Japan een militaris- Men gelooft te Peking, aldus het blad, dat de nieuwe Amerikaanse houding t.o.v. China is voortgekomen uit druk uitgeoefend door Japan en de regering van Tsjang Kai-sjek maar, zoals gezegd problemen als deze zouden kunnen worden geregeld in privé-gesprekken en tydens het bezoek van president Nixon. Er zijn tal van redenen waarom het I gaan, kennelijk oude agenda'» vel- Fijn Het bezoek van Nixon aan China heeft ook zyn consequenties voor het beleid van Zuid-Korea. Zuid-Korea is bereid diplomatieke betrekkingen aan te knopen met communistische landen, die Seoel niet „vyandig ge zind" zyn, zo verklaarde premier Kim Jong-pil gisteren in het par lement. Hy zei dat Nixons bezoek aan China de ontspanning in de we reld zal bevorderen: „We moeten een nieuw beleid gaan voeren, dat by deze nieuwe stroming is aangepast, of we dat fyn vinden of niet". De regering van Peru heeft nu ook «loten diplomatieke betrekkingen J met China aan te knopen. Dit is gisteren na een kabinetsvergadering meegedeeld door president Alvarado. Hij voegde hieraan toe, dat de kwes tie van betrekkingen met Cuba in studie is. LONDEN (AP) Vijf Britse ge leerden maken bekend een „lief desmiddel" te hebben samengesteld dat het werkelyk doet. Het is een soort van aromatisch mengsel dat wordt opgesnoven. De uitvinders maken er melding van in het voor aanstaande wetenschappelijke tijd schrift "Nature". Tot nu toe is het middel evenwel nog niet op mensen beproefd, maar wel op apen. Het bestaat uit vyf organische substanties, alle zuren Toen men een apin die gesteriliseerd was en niets van de mannen moet weten het goed liet opsnuiven „werd zy onweerstaanbaar", aldus het artikel. De vyf geleerden die het middel hebben samengesteld in een labo ratorium van het Bethlem Royal Hospitaal te Beckenham in zuid- Londen, hopen nu ook een meng sel te gaan samenstellen dat ge schikt is voor menselyke wezens. Wat de geleerden hebben gedaan kwam in het kort hierop neer: Men ging precies het aroma na die een vrouwelyke aap verspreidt. Toen men hier achter was werd een mengsel samengesteld dat de zelfde lucht opleverde. leuk is premier van Groot-Brittan- nië te zijn. En niet de minste dat dit beroep zijn beoefenaar zulk een uitzonderlijke troostprijs biedt wanneer hij de laan wordt uitge stuurd. In elk ander vak gaat een mens er financieel flink op achter uit wanneer hij zijn werkgevers niet meer vermag te behagen. De Britse politicus wordt er veelal be ter van. Daarvoor hoeft hij het zelfs niet eens tot premier te hebben ge bracht. Niet alleen Churchill ver wierf zich een fortuin met de me moires die hij schreef toen hij in 1945 aan de dijk werd gezet. Ook George Brown en Rab Butler ver dienden, toen zij naar de pen gre pen, genoeg om de broodschrijver groen van Jaloezie te doen zien. En daar heeft laatstgenoemde des te meer reden voor omdat deze duur betaalde amateurs vaak zulk een onleesbare kost leveren. Het is dan ook een raadsel hoe hun uitgevers het voor elkaar krijgen hen zo royaal te belonen. Eden, zo werd in Fleet Street gezegd toen de Times zijn memoires als feuilleton bracht, kreeg daarvoor een miljoen gulden. Hoeveel Wilson voor de zij ne in de wacht sleepte is niet be kend. maar men spreekt van bedra gen variërend van anderhalf mil joen tot 2 Vz miljoen. Weliswaar blijft daar natuurlijk maar een fractie van over nadat de fiscus er zijn tanden in heeft gezet, een ton of zo. En die gunt men hem graag. Niet alleen omdat hij ze hard nodig heeft, want zoals hij er dezer dagen heeft uiteengezet kon hij er van zijn salaris als premier niet komen. Maar ook omdat hij als een maniak heeft moeten werken om dit boek pagina's in vijf maanden af te krijgen, en dat nog wel terwijl hij met alle besognes van de oppo sitieleider belast bleef. Maar hoe zal zijn uitgever ooit vol doende exemplaren aan de man kunnen brengen om er niet een fortuin op te verliezen? Het kost 42 gulden en is niet bepaald het soort literatuur dat men elkaar uit de handen grist. Integendeel, zoals een criticus van de Evening Standard heeft gezegd, het is stierlijk verve lend. Niet dat Wilson niet schrijven kan,. Wanneer hij het over interes sante ervaringen heeft, zoals zijn ontmoetingen met De Gaulle en Johnson, is hij zeker lezenswaard, al hefeft hij weinig nieuws te vertel- Maar verreweg het grootste deel van de tijd heeft hij het over de meest beuzelachtige belevenissen, herkauwt hij oude politiek ruzies en legt hij zout op de kleinste en meest triviale slakken. Agenda's Hier is een typisch voorbeeld van de wijze waarop hij te werk is ge- Er is een oude zegswijze, da' zeiheid getuigen, indien de Ver. Sta- laat zich ook niet zo heel veel gele- weersverandering nog geen klimaat verbetering behoeft te betekenen, zei Arthur J. Goldberg, de vroegere Ame rikaanse ambassadeur bij de Ver enigde Naties, dezer dagen op een persconferentie in Washington. En hij doelde daarmee natuurlijk op de toenadering tussen Amerika en Rood-China. De vriendelijke gelui den, die ons op het ogenblik uit Pe king bereiken, zo voegde Goldberg daar waarschuwend aan toe. zullen niet zo heel lang aanhouden. Als Rood-China zijn zetel in de Verenia de Naties eenmaal heeft ingenomen, zal het zijn huidige politiek van „low profile" (gematigdheid) en „eupho ria" (prettige indruk, letterlijk: ge voel van welbehagen), waarmee het thans zijn betrekkingen met Wash ington omringt, spoedig doen plaats maken voor een moeilijke en lastige houding. Goldbergs vermaning kan nauwelijks verrassend genoemd worden. Het Witte Huis. d.w.z. pre sident Nixon en zijn adviseur dr. Kissinger, zullen dit van tevoren wel hebben ingezien. De moeilijkheid met de verandering van de Amerikaanse politiek op dit punt was (en is) uiteraard hierin gelegen, dat men wel een nieuwe koers kon kiezen, maar niet precies wist (en w'eet) wat de gevolgen zullen zijn, althans niet tot op vele tientallen procenten nauwkeurig. Amerika's toenade ringspolitiek is dan ook. hoe men 't keert of wendt, tot op zekere hoogte eenstap in het duister. Aangeno men mag worden, dat doorgewinter de politici als Nixon, Kissinger en Rogers by voorbaat getracht zullen hebben een verzekering tegen al te grote risico's ..in te bouwen". Zo als wij dezer dagen schreven: het zou van vergaande politieke onno- ten een belangrijke stap als de on derhavige zouden hebben gedaan en dan maar gingen afwachten wat de gevolgen zijn. Maar anderzijds zal het wel niet mogelijk zijn geweest alle gevolgen bij voorbaat te over zien en elk denkbaar wangedrag van de Roodchinese dictators vooraf on- mogeiyk te maken. Het is dus ver standig rekening te houden met een lange reeks van onaangename ver rassingen. Tegenover die nadelen staat dan het voordeel van recht streeks contact en. om een mode woord te gebruiken, van „communi catie" met het Roodchinese „es tablishment". in de hoop dat Peking, eenmaal opgenomen in de sfeer van internationale- betrekkingen, langza merhand tot een redelijke mate van evenwicht komt. Er is. in welke ver eniging ook, geen betere methode om een bijzonder lastig medelid tot ma tiging te brengen dan om hem in het bestuur te kiezen. Als zo iemand behalve lust tot kritiseren ook nog enig gezond verstand bezit zal hij na verloop van tijd inzien, dat zelf meesturen toch wel iets moeilijker is dan de vroegere kritiek vanaf de wal. In hoeverre deze vergelijking ook ten aanzien van China opgaat zal nog moeten blijken. De regering van Formosa (Nationalistisch-China on der bestuur van Tsjang Kai-sjek) heeft na de aankondiging van Ni xons reis laten weten, dat dit ver raad betekent aan de zevenhonderd miljoen slachtoffers van de Roodchi nese gevangenis. Daar staat, zo kan men daaraan toevoegen, dan het voordeel tegenover, dat de rest van de wereld meer gelegenheid krijgt de communisten in Peking op de vin- ters te tikken. Of dat veel zal uitha len staat niet vast. De Sowjet-Unie gen liggen aan de kritiek op haar houding tegenover de Joodse min derheid en intellectuele „dwarslig gers", hoewel zij toch ook niet hele maal aan die kritiek voorbij durft te gaan. ¥-¥■*-¥- Een factor van belang en een rem op al te groot pessimisme is.., dat de Chinese economie nog zwak is, dat de industrialisering is achtergeble ven en dat de mechanisering van de landbouw nog verder achterop is dan die van de nijverheid. Dit zijn de eigen woorden van premier Tsjoe En-Lal in een gesprek met de Cana dese minister van Handel Pepin, be gin juli in Peking. Innerlijke zwak te kan natuurlijk leiden tot een po- litiek-van-de-grote-mond om dat gemis aan kracht te verbloemen. Men denke aan een figuur als wij len Soekarno. wiens naam zonder veel moeite met die van tal van hui dige kopstukken te vermeerderen zou zijn .Toch zijn er ook landen, die het geluk hebben bestuurd te worden door realistische politici, die begrijpen dat alleen 'n forse inspan ning van de gehele bevolking in staat is de algemene toestand des lands te verbeteren. In dit verband mogen, om niet te ver van huis te gaan, figuren als Bourguiba van Tu nesië en Tito van Joego-Slavië met ere worden genoemd. De grote vraag bij de toelating van China tot de Ver. Naties en, in het algemeen ge sproken, tot nauwere contacten met de rest van de wereld is dus. of de leiders in Peking straks ingedeeld moeten worden bij de ene of de andere categorie: bij de met hun lessenaars klapperende of met hun schoenen op tafel slaande zwetsers dan wel bij de verre van luidruch tige, hardwerkende bewindhebbers, die slim elke gelegenheid uitbuiten om het levenspeil van de bevolking te verbeteren. Dat die laatste hou ding tot matiging van eventueel po litiek fanatisme moet leiden, ligt voor de hand. Het zou tragisch zijn als de leiders van 'n volk, dat econo misch zozeer in de achterhoede is geraakt als het Chinese, zich lieten verlokken hoog van de toren te bla zen en de anderen voortdurend de les zouden willen lezen. „China zal zich wijden aan de economische ont wikkeling van het land en is er niet in geïnteresseerd 'n super-mogend- heid te worden." zo verklaarde Tsjoe En-lai in bovengenoemd gesprek 'met de Canadese minister Pepin „Onze belangstelling gaat in de eer ste plaats uit naar de ontwikkeling van de industrie. Wij zien, dat er op dat terrein grote ontwikkelingsmo gelijkheden zijn en dat die ontwikke ling ook noodzakelijk is. Volgens mij moeten wij de komende twintig tot dertig jaar blijven doorgaan op de weg die wij thans volgen". Dit alles klinkt zelfs als men rekening houdt met 'n paar slagen om de arm, zoals „in de eerste plaats" en „volgens mij" buitengewoon ver standig en lijkt in lijnrechte te genspraak met de waarschuwing, die Goldberg heeft laten horen. Peking zal in de komende tijd (bijv. in de eerste twee jaar) volop gelegenheid hebben te doen blijken, dat het ach ter die „volwassen" uitspraken van zijn premier staat. Voorlopig heerst er in China's naaste omgeving, zo als op Formosa en in Japan, nog veel wantrouwen. Als China inderdaad beschikt over de wijsheid, die per traditie aan dat volk wordt toege schreven, kan die achterdocht als sneeuw voor de zon verdwijnen. Ri. gend van dag tot dag en zelfs van uur tot uur. „Woensdag 7 Januari was gewijd aan en een tocht dbor het gebied van West Riding. Om negen uur bezocht ik Yorkshire's eerste „comprehensive" school in Linthwaite in de vallei van de Col- ne, een mijl van waar ik geboren ben.Ik was zeer onder de in druk van wat ik hier zagVan daar reed ik over de koude hei naar Sheffield waar ik een unieke kleuterschool bezocht en daarna een lagere school met revolutionaire on derwijsmethoden. Daarna zag ik een regeringsinstelling voor industriële rehabilitatieIk bracht er een half uur door in gesprek met de staf. In de avond ging ik naar het theater waar een Jonge en geest driftige troep, gesteund door de po litiek van de Arts Council, een Kerststuk opvoerde". Enzovoort, pa gina na pagina. Men vraagt zich af wat een zo In telligent man als Wilson er tpe kon brengen zulke kost als vermeldens waard te beschouwen. Was het ego-manie, de illusie dat alles wat „Ik" deed interessant genoeg was om voor het nageslacht te worden vastgelegd? Of was het veeleer dat naïef, bijna kinderlijk plezier dat hij in alle activiteiten van zijn pre mierschap scheen te hebben en hier op papier nog eens opnieuw beleeft? De meeste kritici, die zich deze vraag stelden, neigen naar de laat ste interpretatie. x De kritiek toont zich heel wat min der welwillend ton aanziecn van die andere karakteristiek die zijn boek zo onleesbaar maakt dat gedetail leerd oprakelen van oude politieke ruzies, dat hardnekkig streven van de auteur zijn optreden te recht vaardigen, dat citeren van onbillijke perscommentaren om ze nog wee* eens te kunnen ontzenuwen en van vleiende woorden om er zich nog weer eens aan te kunnen wannen. (Ook de zo veel subtieler Butler echter schroomt niet zichzelf dit soort pluimen op de hoed te ste ken). Het draagt er niet toe bij Wilson's boek boeiender e* zijn au teur sympathieker te maken. Maar het wordt hem over het alge meen zwaarder aangerekend dan billijk schijnt wanneer men reke ning houdt met het tijdstip waarop hij zijn memoires schreef en de funotie die zij daaraan ontlenen Eden, MacMillan, Butler en Brown waren allen „hors de concours" toen zij naar de pen grepen en konden het zich daarom veroorloven als historicus op hun tijd terug te zien of althans te trachten dat te doen. Wilson, nog steeds leider van een partij die een felle strijd om de macht voert, kon moeilijk anders dan als politicus schrijven. Vandaar dat zijn boek, voorzover het meer dan een uitwerking van vergeelde agenda's is, zo sterk het karakter van een eindeloos lang pamflet uit een verkiezingscampagne moest krijgen. Rol uitgespeeld Maar er is ook nog een diepere re den waarom zijn boek zo vervelend en ook daar kan de arme Wilson weinig aan doen. Hij troonde in Downingstreet in een periode waar in zijn volk eerst langzamerhand begon te beseffen dat zijn grote rol in de wereld was uitgespeeld. Wil son zelf. die desondanks zijn onmis kenbare schranderheid en vlugheid van geest een ouderwetse provincia le Brit is met al diens vooroordelen en oogkleppen, erkent ruiterlijk dat hij, voor wat betreft dit besef, zeker geen haantje de voorste was: „Ik was een van de laatsten om be keerd te worden (tot de erkenning dat Engeland zijn rol ten oosten van Suez niet meer kon spelen), „sommigen van mijn collega's toon den een wijzer inzicht". Hij be steedde derhalve veel van zijn tijd en energie aan Engelands buiten landse politiek en wijdt ook daar breed over uit. Maar omdat zijn land op het we reldtoneel geen doeltreffende rol meer kon spelen zijn ook deze passage» vaak niet meer dan een gedetail leerd verslag van veel geschreeuw maar weinig wol. Een treffend voorbeeld biedt Wilsons beschrijving van zijn activiteit in en volgend op de nacht van 20 augustus 1968 toen de Russen Praag binnenvielen. „Ik was al in bed toen om één uur de telefoon ging... Ik kleedde mij snel aan Ik besloot onmiddellijk terug te keren (hij was met vakantie). Ik verliet de Scilly-eilanden om 7 uur en was om tien minuten over negen op Downingstreet. Michael Stewart arriveerde vijf minuten later... Wij stelden instructies op voor onze ambassadeur bij de NAVOIk besloot het parlement bijeen te roe pen". Enzovoort, drie pagina's vol drama, eindigend met de constate ring dat de Kamer zijn verklaring aanhoorde „in stilte, geschokt, vast besloten en machteloos".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9