OECUMENE TE VEEL IN DE SFEER VAN HOBBY ISME f44.- 'Verbrokkeling kerken collectieve zonde' 8 Dagen kris-krasdoor Nederland Waarheen.... waarvoor.... bezinnin Kerkdiensten Leiden en omgeving PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 AUGUS l Rapport van jonge theologen wijst uit: Twee jonge theologen, drs. M. P. J. van Knippenberg (r.k In Nijmegen en de heer G. M. Rosbergen, hervormd kandidaat in de theologie te Groningen, komen in hun pas verschenen rapport „Verkenningen in de plaatselijke oecumene in Neder land" vrijwel tot dezelfde conclusie als de Engelse predikant, ds. Victor Hayward, die op een in Genève gehouden vergade ring tot de uitspraak kwam „dat de Raden van Kerken veelal slechts een oecumenische voorgevel zijn, waarachter de ker ken net zo weinig oecumenisch verder werken als voordien" (zie L.D. van 31 juli). Uitgaande van hun ervaringen— opgedaan in Groningen, Enschede, Haarlem en Breda en de regio's waarvan deze plaatsen het centrum zijn geven de beide theologen hun kritische visie op oecumenische verschijnselen, die zich duidelijk in meer dan de vier centra van onder zoek voordoen. Plaatselijk, zo is hun conclusie, is men er tot dusver niet in geslaagd van de oecumene een (kerk-) volkszaak te maken. Het is zelfs de vraag of de oecumene uit de sfeer van hobby-isme en het enthousiasme van enkeleingen ge trokken kan worden. Bovendien kan men zich afvragen of de kerken wel echt het belang van de oecumene zien, gezien het weinige geld dat zij daarvoor beschikbaar stellen. In het rapport worden verschillen gesignaleerd tussen de landelijke Raad van Kerken, met als doel op lange termijn te komen tot verwer kelijking van de eenheid in Jezus Christus en de concretere aanpak in de locale raden. Plaatselijk wordt de pastor door gemeenteleden op de feiten van de verdeeldheid gedrukt, waardoor hij moeilijker met 'n theo retische doelstelling, die voorbij schiet aan de pastorale praktijk, aan kan komen. Integratie van oecumene in pa rochie en gemeente staat of valt met de houding van de pastores, al dus de onderzoekers. Zij noemen 't in veel pastoraal-oecumenische dis cussies opvoeren van het begrip „achterban" als 'n soort laatste ver rassingselement ter vertraging. Zij vragen zich af of veel pastores, die met het begrip achterban schermen, „hun kudde zelf niet zo geweid heb ben". Minder is er pastorale bewo- ADVERTENTIE Nog t/m 31 augustus aan de loketten verkrijgbaar NS-identiteitshe wij s of pasfoto meebrengen. ^v\ voordelig V Vlr uit met NS genheid met de voorhoede, die vindt dat het te langzaam gaat. Vraag: „Verliezen de kerken niet steeds meer oecumenisch gezinden, waardoor de zaken nog moeilijker komen te liggen?" De rapporteurs waarschuwen tegen het gevaar van verinstitutionalise^ ring. Plaatselijke gemeenten kunnen de plaatselijke raad gebruiken als alibi, waar Je oecumenische activi teiten naar kunt afschuiven. Dat de kerken veelal door nood bij elkaar worden gedreven alle kerken staan voor dezelfde feiten: het lidmatenbestand vermindert en veroudert, kerkdienst en pastoraa zijn in 'n crisis, de financiële situa tie wordt steeds moeilijker is al: grond voor samenwerking geen schande, zo menen de samenstellers, maar de praktische motivatie dient el als zodanig erkend te worden. Veelal wordt het doel van 'n Raad van Kerken in oprichting of oecume nische groep moeizaam vastgelegd In een preambule, die daarna mees tal in de ijskast wordt gezet en er later weinig of nooit meer wordt uit gehaald. Veel samenwerkingsarbeid speelt zich af rond randfuncties. Op de agenda's van de locale raden van kerken is nauwelijks plaats voor punten als gezamenlijke kerkelijke financiën, overleg over benoeming van pastores in de gemeenten, geza menlijke vergaderingen van paroc- chie- en kerkeraden en besprekingen van eikaars liturgieën. Een van de sterkste motieven voor het handelen, aldus de rapporteurs, is het behoud van eigen identiteit, waar zogenaamd oecumenisch en zogenaamd niet-oecumenisch han delen beide uit voortkomen. Waar kerken samenwerken komt dat vaak door 'n noodzaak van buitenaf. Dat is dan vooral categoriaal: in indu strie, recreatie en in het leger. Daar kan het, want daar is het: samen of helemaal niet. Plaatselijk kiezen kerken uit eenzelfde lijfsbehoud hun eigen weg; voor hun gevoel wordt 't: alleen of helemaal niet. Het oecumenisch werken en zoe ken speelt zich af in een tijd van veranderingen die diep ingrijpen in het geestelijke en kerkelijk le ven. Juist in het plaatselijk kerke lijk leven worstelt iedere kerk op 't ogenblik met grote moeilijkheden. Er wordt gezocht naar verandering van de oude parochie- en gemeente structuren. Maar er is ook een nei ging vast te houden aan bekende en vertrouwde patronen, aldus de rapporteurs. In deze eerste „verkenning" wordt tenslotte een „modelplaats" bepleit ten behoeve van een sociologisch on derzoek, dat materiaal op tafel zou kunnen brengen waarvan de lande lijke Raad van Kerken en zijn sec ties vruchtbaar gebruik van zouden kunnen maken om een koers op uit te zetten. LEUVEN ..De verbrokkeling van de christelijke kerken is een collectieve zonde en een schan daal voor de wereld". Tot deze conclusie kwam de Belgische primaat, kardinaal Suenens, toen hij voor de commissie Faith and Order" geloof en orde van de Wereldraad van Kerken het woord voerde. Het thema van deze conferentie, die tot 13 augustus duurt, is geba seerd op de gedachte: de eenheid de kerk en de eenheid van de mensheid. Mgr. Suenens legde de nadruk op hetgeen hij zag als de noodzaak van protestanten en r.k. te streven naar "ag, dat zij samen de eucharis tie kunnen vieren. Hij citeerde met instemming de protestantse schrij ver Konrad Raiser, die gezegd heeft dat dit een fundamentele eis is voor het houden van een concilie van al le christenen. "Ons is steeds voorgehouden, dat God geduldig is. Het is waar en de wereld is vol mensen die bereid zijn een beroep op het geduld te doen van God zodat zij rustig te werk kun nen gaan en kunnen wachten totdat de toestand beter is. Wij moeten ook begrijpen dat als God geduldig is omdat tussei. haakjes wij hem dwin gen dat te zijn Hij ook ongeduldig is omdat God liefde is en liefde heeft altijd haast om zich kenbaar te ma ken. Wij hebben niet het recht een kerkelijke status quo te aanvaarden welke onze collectieve zonde en een schandaal voor de wereld is. Wij moeten met koppige moed voorbe reidingen treffen voor de concrete en praktische vooruitgang voor on ze pijnlijke mars naar de eenheid", aldus de kardinaal. Onder de 135 theologen, die deze conferentie bijwonen, behoren voor het eerst negen r.k. Hoewel zij niet zijn aangewezen als officiële afge vaardigden van de R.K. Kerk. heb ben zij van het Vaticaan toestem ming verkregen om d'e zittingen van "Faith and Order" bij te wonen. Het Jezuïetencollege te Heverlee, een voorstad van Leuven, verleent deze weken aan de conferentiegangers gastvrijheid. R.k. steun voor bijbel genootschappen VATICAANSTAD (AP) De R.K.- Wereldfederatie voor het bijbels apostolaat gaat in de toekomst finan ciële steun verlenen aan de overwe gend protestantse bijbelgenootschap pen. In 1972 wil de Wereldfederatie, vo rig jaar opgericht. 400.000 ollar schenken voor het werk tot versprei ding van de H. Schrift. Het geld zal volgens een woordvoerder bij elkaar worden gehaald door schenkingen en giften van fondsen, waarvan som mige al zijn toegezegd. "Dit betekent slechts, dat de r.-ka- tholieken een redelijk aandeel nemen Naar een idee van prof. Gott fried Böhm is in Gerath, een voorstadje van Düsseldorf, de bouw voltooid van een „kasteel- kerk". De kerk is geschilderd in felle rode en blauwe kleuren. Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras- abonnement. Kinderen 4 t/m 9 jaar Voor augustus nog de extra plus, half geld op d interlocale bus. NS-identiteitsbewijs x voordelig uit met NS Als een schril wegstervende kreet eindigt Mieke Telkamps topper no.lWaarheenwaar voor Boeiend zingt deze vrouw het lied, waarin zij de grote levens vragen van zo heel veel mensen aan de orde stelt. De moderne mens zit stikvol vragen. De moderne mens is een "problemen-mens". De moderne mens heeft geen huis meer en geen tehuis. Hij is zonder vader en moeder, zonder broer en zus ter. zonder God en hemel. De moderne mens heeft God afgeschaft. God is dood en in het graf van de legenden gelegd. We hebben onze machines, mo toren en allerlei apparatuur. On ze ziel bestaat uit allerlei schroefjes, bouten en moeren. Onze drank is benzine en bier, onze maaltijd de laatste pers berichten en plaatjeskranten. Wij storten ons met wellust in nieuwe uitvindingen en tarten alle wetten op alle terreinen. Normen hebben we niet meer en onze schilderkunst is net zo bi zar als onze muziek, omdat onze zielen in de lucht hangen en geen steunpunt kunnen vinden. Wij lijken maar wat op die duif uit de ark van Noach, die rondfladderde boven de woelige wateren. Want waar zijn nog de "zeer stille" wateren? Waarheen Waarvoor Waar Mieke Teikamp zingt: Waarheen leidt de weg die we moeten gaan? Waarvoor zijn wij op aard'? Wie weet wat er is achter ster en maan? Hoelang duurt nog de nacht? Waar ligt het land waar we mogen zijn? En wat is de taak die ons wacht? Waar is de Geest die met ons leeft? Die ons vrede geeft? Waar staat de poort die ons binnen laat? En die ons ook beschermt? Hoeveel offers werden er ge bracht? Toch nog blijft het nacht. Waar dan is het licht op ons duist're pad? De hand die ons geleidt? En hoe lang, ja hoe lang nog duurt de tijd dat wij zijn bevrijd? Waarheen leidt de weg die we moeten gaan? Waar voor zijn we op aard'? Wie weet wat er is achter ster en maan? Hoelang duurt nog de nacht? Als u gedacht had na dit be wogen lied een antwoord te krij gen op uw levensvragen, dan komt u wel bedrogen uit. Heel dit lied eindigt in één groot vraagteken. Ja zelfs meer dan dat. Terwijl je geboeid «f" verwachting luistert, Mieke Teikamp deze ge* song in een diep treurige k "en hoelang duurt nog de ut Het lied is uit. Wat wachtte, kwam niet. woord op de grote wer< blemen. Geen antwoord op| problemen. Mieke Teikamp moet 1 antwoord schuldig blijvei mag dan ook met een vn ken zijn geëindigd, toch een antwoord. De Bijbel geeft een ant op deze indringende, fundi tele vragen: Waarheen leidt de weg? Waar ligt het land? Waar staat de poort? Heinrich Heine, die merk dige Duitse Jood zt God verloren heeft, kan H de Bijbel terugvinden WOORD van Hem nooit gekend heeft, komt in dit boek de aden het goddelijk woord tegei Kierkegaard, die zo fel het verwereldlijkte christe te keer kon gaan, zegt: in de Bijbel leest, moet u durend tot u zelf zeggen: i het tot en over wie gesp wordt. Gods Woord is u ge om er naar te handelen, nl u in het verklaren van du stukken te oefenen". Waarheen Waar De levensweg op gelukkig geen doelloos voorj zonder bestemming. Integer Heel deze levensweg heefr doel: ons te brengen naar land van onze bestemmirr het vormen voor de taak ir land. Het land waar we naar o/ zijn, wordt genoemd: heme' En om zeker te zijn, daF' land op ons wacht, is het tf' zakelijk om de poort birrnr gaan. Die poort is er! r Jezus zei: „Ik ben de I als iemand door mij biif komt zal hij behouden won Ds. A. H. Agtereek pred. Ev. Chr. Gemeens Rijnsburg. L Drs Hamelink naar Genèvec in de financiële last, die andere ge loven jarenlang alleen hebben ge torst", zei de benediktijner monnik Bernard Orchard, secretaris van de Wereldfederatie voor het bijbels apostolaat. De totale uitgaven van de gemeen schappelijke bijbelgenootschappen voor 1972 worden op 7,5 miljoen dollar geraamd. DEN HAAG De hervormde theo loog drs. C. J. Hamelink (30), staf medewerker van Ikor-rado in Hil versum, is per 1 oktober a.s. be noemd tot studiesecretaris voor massacommunicatie bij de Lutherse Wereldfederatie in Genève, het over koepelende orgaan van alle Lutherse kerken in de wereld. De heer Hame link gaat aa> een geheel nieuw inter kerkelijke project op het gebied van de massacommunicatie voor de ont wikkelingslanden werken. Het nieuwe studiesecretariaat is door de Lutherse Wereldfederatie opgezet in samenwerking met de We reldraad van Kerken in Ggi met Sodepax, d'e gemeensdt ke commissie van Vaticaanw reldraad op het gebied va» schappij, ontwikkeling en vm De heer Hamelink zal djn van de massamedia in de 0 lingslanden van Afrika, h Oosten (waaronder Indon Latijns Amerika onderzoael het doel na te gaan welkid kranten, radio en televi ontwikkeling van deze vullen en hoe de kerken d nen helpen. Lelden, Hervormde gemeente Hooglandse kerk 10 u ds. N. K. Ei kerbout, 11.45 u. Oecumenische studen- tendlenst, 5.00 u. dB. Jac. Kattenburg, Voorschoten. Marekerk 10.30 u. dr. L. J. Cazemler Voorschoten. Maranathakerk Lage Morsweg, 10 u. ds. A. J. de Jong. Konlngskerk Koningsstr. 10 u. ds. G. C. Post. Betlehemkerk Drlfstr. 10 u. ds. A. J. Lamping. Bevrijdingskerk Montgomerystraat 10.30 uur: dr. P. G. Verweys. Vredeskerk Burggravenlaan 10. u. ds. C. H. BUI. Ver. Vrijz. Hervomden Asserstraat geen dienst. Pleterskerkstr. 1 10 u. ds. L. H. C. Frledrlch, Hilversum, Inter- Vrljzlnnlge dienst. Egllse Wallonne, geen dienst Academisch Ziekenhuis 10 u. ds. P. J. D. van Malsen. Dlaconessenhuls Houtlaan 55, 10.30 uur: ds. A. G. Baayen, Rijnsburg. Jeugdkapel Vredeskerk 10 u. ds. A. Lagerwerf. jeugdkapel „De Goede Herder' geen dienst. Gerf. Kerk Zulderkerk 10 u. ds. Hortenslus. 6.50 u. ds. J. Overduln (Dienst met belangstellenden). Petrakerk 10 u. ds. v. d. Zwaan. 5 u. ds. Maaskant. Oude Vestkerk 10 u. Ds. Bovenberg, u. Dr. v.d. Zwaan. Beloftekerk 10 u. Ds. J. Overduln, 5 u. ds. Bovenberg. Bevrijdingskerk 9 u. ds. Bredeveld, 5 u. ds. Hortenslus. Groenhoven 10 u. ds. Maaskant. Gezinsdiensten ..Jeugdhaven", 10 u. „De Mirt" dhr Bakker, 10 u. „Het Mie rennest". dhr. de Koning. Geref. Kerk (VrUgem.) 10 en 5 uur. ds. J. v.d. Haar. Geref. Gem. 10 en 4.30 uur R. Boo gaard. Baptlstengem. (Oude Rijn 3) 10 u. ds. R. Relllng. J Chr. Gert. Kerk 10 en 5 uur ds. Car- ^Doopsgezlnde Remonstr. Gem. 10 u. ds. Frledrlch te Hilversum (Inter, vrijzln. dienst). Evang. Luth. Gem. 10.15 uur ds. J. Hermanns te Alkmaar. M1 Leger des Hells 10 uur Helllglngsd 7.30 uur verlossingssamenkomst. Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30 uur Hollandse dienst. i Evang. Chr. Gemeenschap (Middel ste gracht 3) 10 uur ds. Dlkkes Oud Kath. Kerk (Cronestelnkade). Vrije Kath. Kerk (VreeswlJkstr.) 10.30 uur gezongen H.M. RK Kerk H. Antonlus (zat. av. 7 u.) 9.30, 11.00 en 12.15 uur. HarteBrug (zat. av. 7 uur) 8, 9. 10.45 en 11.3Q uur. Bijkerk Tlmorstr. 9.30 en 11 uur. St. Jozefkerk (zat. av. 7 uur) 8, 9.30, 11, 12.15 en 6 uur. Leonarduskerk (zat. av. 7 uur) 8, 9.30, 11, 12.15 en 6 uur. Petruskerk (zat. av. 7 uur) 9, 10.30, 12 en 6 uur. Studentenparochie (zat. 7 uur ln Lo- d_ewL)kskerk) 11.45 uur ln Hooglandse LodewiJkskerk (zat. av. 7 uur) 8.30 9.45, 11 en 6 uur. Nieuwe Apostolische Gemeenschap (Hoge Rijndijk 24) 9.30 en 4 uur dienst (donderdag 7.45 uur). Aarlanderveen Herv. Gem. 10 en 7 uur ds. G. van Hoegee. Geref. Kerk 10 uur en 6.30 uur ds. J. Bosma te Utrecht. Chr. Geref. Kerk 9.30 uur de Dienst des Woords 7.15 uur ds. D. J. Klein Onstenk te Maassluis. R.K. kerk (zat. 7 uur) 7.30 en 10.30 uur Dorps huls Ter Aar Aardam 9 enl2 uur. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Adventskerk Julianastraat 9.30 uur ds J. H. Bogers, 6.30 uur ds. M. Fokke- ds. G. Cadée, Hervormde Slons- kerk Hooftstraat 9.30 uur ds. S. W. Verploeg. 6.30 uur Candldaat Akker- raad te Zegveld. Goede Herderkerk Ten Harmsenstraat 10.30 uur ds. N. J. M. Hoogendyk. Het kasteel Rldderveld Vëldbloemweg 9 uur ds. G. Cadée Aula Morgensterschool Parelstraat 5 10 uur ds. M. van Harmeien 6.30 uur ds. J. Vos Salvatorikerk W. de Zwijger- laan 10 uur ds. Fr. de Jong 6.30 uur ds. G. O. N. Veenhulzen. De Goede Her derkerk 9 uur ds. J Vos 6.30 uur ds M. van Harmeien. Kasteel Rldderveld Veldbloemweg 10.30 uur ds. G. O. N. Veenhulzen en 6.30 uur ds. Fr. de Jong Geref. Kerk (vrijgemaakt) 9.30 uur 'n leesdienst. 6.45 uur ds. P. Dekker. Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Grijpen- steinstraat 9.30 uur Dienst des Woords 2.30 uur ds. H. C. v. d. Ent te Kat- wyk. Oud Geref. Gem. Kerkgebouw Hooftstraat 240 9.30 en 4 uur Leesdlen- Remonstr. Geref Gem. Geen opgaaf ontvangen. Leger des Hells Gebouw Cornells de Vlamingstraat diensten 10 en 7 30 uur. R.K. St. Bonlfacluskerk (zat. 7 uur) 8.30, 10 en 11.30 uur pastoor F. Wust R.K. Plus X. kerk (zat 7 uur) 7.30, 9, 10 30, 11.45 en 5.30 uur. R.K Parochie Rldderveld (zat. 6.30 u) 8.45, 11.15 en 5.30 uur. Baptistenge meente 10 uur dhr. J.van Stormbroek, 6.30 uur dhr. D. Lugthart. Benthuizen Herv. Gemeente 9.30 uur ds. Talsma 6 uur ds. Den Dikken Geref. Gemeente 9.30 uur leesdienst, 3 uur kandidaat Verwev. Bodegraven Herv. Gem. Salvator- kerk 10 uur ds. J. C. M. van Ede le- gerpredlkant te Apeldoorn, 6.30 u. kan didaat W. Westland v. Hulzen. Eethle- hemkerk 9.30 uur de heer J. de Haan 6.30 ds. C. G. Baart, Beiroet, 't Anker 9 en 10.30 uur ds. J. H. Cirkel, 6.30 uur ds. J. J. Poldervaart, Nieuw Loos- drecht. Geref, Kerk (vrijgemaakt) 9.30 uur Leesdienst 14.30 uur ds. Ophoff te Gouda. Geref. Kerk 10 uur ds. L. Bui tenhuis 6.30 uur ds. J. R. Sybrandi te Epe. Geref. Gemeente 10 uur en 6.30 uur leesdienst. Evang. Luth. Kerk te 10.30 ds. H. L. Bekk Legerpredikant. Evangelisatiekring 10. uur eredienst 6.45 nog niet bekend. Boskoop Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Postma uit Gouda 6.30 uur ds. P. A. Klüsener uit Zeist. Geref. Kerk 9.30 uur ds. W. J. Smldt uit Voorschoten 5 uur ds. Swlerts uit Koudekerk. Mara- natha-mavo 11 uur ds. W. J. Smldt uit Voorschoten Chr. Geref. Kerk 9.30 uur en 6.30 uur leesdienst. Geref. Gem. 9.30 uur leesdienst en 7 uur ds. H. Rljksen uit Gouda. Pinksterbeweging Nieuw Leven, 9.30 uur In Concordia de heer Verwoerdt, Verg. van gelovigen, 9.30 en 5 uur samenkomst ln lokaal Nleuwstraat 27. Evangel le-gemeente Bethel, 9.30 uur de heer J. Modder- kol. Vrijz. Prot. geen dienst. RK. kerk (dorp) (zaterdagavond 7 uur) te 8.45, 10 en 11.30 uur Ontmoetingscen trum Snljdelwljk (zaterdagmiddag te 5.30 uur) 9.30 uur. Hazerswoude Herv. Gem. 9.30 u. ds. P. A. Lefeber 6.30 uur ds. C. van der Leeden te Puttershoek Geref. Kerk 9.30 uur ds. Van Harmeien 5 uur ds. Brink. R.K. Kerk H. Bernardus Rijn dijk (zat. 7 uur) 9.30 en 11 uur. R.K. Kerk H. Michael Rijndijk (zat. 7 uur) 9 en 11.30 uur. R.K. Kerk Dorp (zat. 7 uur) 8, 10 en 11.30 uur. Hillegom Herv. Gem. 10 uur ds. J. W. van der Zee, Bergen: 7 uur Dienst des Woords 10 uur Jeugdkapel- dienst ln de kantine* van Leeuwensteln Pastoorslaan. Dorpshuls Venneperweg. 10 uur de heer W. J. Sljthoff, IJmui- den. Geref. Kerk 10 en 7 uur ds. W. P. H. Pouwels. Chr. Geref. Kerk 9 uur ds. J. J. de Jonge, van Kampen, 7 uur ds. Boersma van Hilversum-Noord. R.K. kerk 9,30 11.30 en 5 uur. Hoogmade Herv. Gem. 10 uur ds. P. Schoonenboom R.K. Kerk (zat. 7 uur) 9 en 11 uur. Katwijk aan den Rijn Hervormde Gemeente Dorpskerk 9.30 uur de heer Stroo Koudekerk aan den Rijn 6 uur ds. Makkenze. Ontmoetingskerk' 10 uur ds. Van Roon Katwijk aan Zee 6.30 uur ds. De Vos Katwijk aan Zee. School Narcisstraat 10.30 uur ds. Makkenze Geref. Kerk 9.30 uur ds. Van Halsema Katwijk aan Zee 6.30 uur ds. Elder- man. R.K. Kerk (zat.av. 7 uur) 8, 9.30 en 11.15 uur. Katwyk aan Zee Herv. Gem. Nieu we Kerk: 10 u. ds. T. H. Oostenburg v. Rijnsaterwoude, 6 u. ds. G. de Knegt, v Kesteren. Oude Kerk 8.30 uur ds. Jac. die Vos (Biddienst) 10 uur ds. W. H. van Kooten, van Harderwijk 6 uur ds. P. Moerenhout, te 's-Gravenzande Ichthuskerk 10 uur ds. J. de Vreugd, van Haaften, 5 uur ds. J. de Groot, v. Apeldoorn. Pniëlkerk 9.30 uur ds. H. van Gosliga, v. Rynsburg, 6 uur ds. W. H. van Kooten, van Harderwijk. Groen van Prlnstererschool 10 uur ds. Jac. de Vos, Zeehospitium 8.45 uur ds. J. de Vreugd, van Haaften. Ziekenhuis "Overduln" 2 uur dsé J G. van Iepe ren, Wijkgebouw "De Hoeksteen" 10 uur Pfarrer J. Koch uit Walldüm dienst ln de Duitse taal). Geref. Kerk: Vredeskerk 9.30 uur ds. L. G. J. Ykel van Vrouwenpolder, 5 uur ds. G. van Halsema. Trlumfatorkerk 9.30 uur ds D. H. Elderman 6.30 uur ds. L. J. G. Ykel. Kampeerterrein (Noord) 7.30 u. ds. G. van Halsema. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. H. C. van der Ent. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 9 en 7 uur ds. G. Roukema. Geref. Gemeente Re misestraat 10 en 5 uur ds. v. d. Bijl. Soefi beweging (Universel, Sportlaan) 11 uur Duitse dienst, 4.00 uur Univer sele Eredienst, thema "de eenheid van religieuze idealen", spr. de heer L. de Ruiter. Volle Evang. Gemeente (Voor straat 100) 10 uur dhr. Buithuls. R.K. Kerk (ln Vredeskerk) 7 uur Camping Noord (zat.av. 7 uur) Camping Zuid Kaag Herv. gemeente 10 uur ds. H. B. van't Hof en Pfarrer Isert. R.K. Kerk (Abbenes) (zat.av. 7 uur) 8 10 i 7 uur. Koudekerk Herv. Gem. 10 uur ds J. Th. W. Quak. 7 u. ds. A. M. Linden- burg, van Ter Aar. Geref. Kerk 10 uur en 7 uur ds. H. J. Swierts. R.K. Kerk (Verenigingsgebouw) 10.15 uur. Leiderdorp Dorpskerk 10 uur ds. F. C. Kamma. Oegstgeest. Geref. kerk Hoofdstraatkerk 10 uur ds. G. van Loe- uur ds. F. C. Kamma, Schepplngskerk 9 en 10.30 uur ds. J. A. van Netten 5 uur ds. G. van Loenen R.K. Kerk (zat.av. 7.30 uur) 9. 10.30 en 12 l Lelmuiden Herv. Gem. 9.30 u. ds. J H. de Vree, Heilig avondmaal: Ge ref. Kerk. geen opgaaf ontvangen; RK Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9.30 en 11.15 Llsse Herv. Gem. Grote kerk 9 u. ds. J. van der Velden; 7 u. ds. J. Hoogenkamp, van Voor ïout; Helv. ka pel 10.30 u. ds. J. van der Velden; Ge ref Kerk 10 en 7 u. ds. A. E. van der Woude: Chr. Gerf. Kerk 10 en 4.30 ds. D. H. Blesma; Geref. Gemeente 10 en 4 u.; Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 u. Lees dienst (dinsdag 7.30 u. de heer A. var der Meer. van Oosterland); Ned. Prot. Bond geen dienst; Aktie Kruistochten Nederland: Maandagavond 8 u. Evan- gelisatledlenst in Gastenhuis Welkom Bondstraat, voorganger ds. J. Gra vendeel; RK Kerk St. Agathaparochie (zat. av. 7 u.) 8.30 u. 10.15 u. en 7 u. depend. Poelpolder Parochie (zat. av. 7 u.) 9 en 11.30 u. Maria Parochie (zat. av. 7 u.) 8.30 en 10.30, 12.00 en 5 u. En gelbewaarders Parochie (zat. av. 7 u.) L30, 8.45, 10.45 en 5.45 u. Nieuwkoop Herv. Gem. 9.30 u. ds. Pannekoek te Leiden, 6.30 u. ds. Alma te Amsterdam; Geref. Kerk 9.30 t 6.30 u. ds. R. J. A. Hanenburg; Rem. Geref. Gem. geen opgaaf ontvangen; Chr. Geref. Kerk geen opgaaf ontvan gen; RK. Kerk (zat. 7 U.) 7.30, 9. 10.45 en 7 u. Nieuwveen Herv. Gem, geen op gaaf ontvangen: Geref. Kerk 9 u. ds. D Braam te Haarlemmermeer, 6.Q0 u. dj J. Gebraad gemeenschappelijke dienst RK. Kerk (zat. 7 u.) 9, 10.45 en 5 uur. NoordwIJk-Blnnen Herv. Gemeen te (ln Ger. Kerk, Vinkenlaan) 10.30 u ds. A. L. Lapré, 7 u. ds. E. M. Panne- koek; Geref. Kerk, Vinkenlaan 9 u. ds. B. Hulsman (Rijnsburg), 7 u. ds. C. Warner (gem. dienst); Van den Bergh- stichtlngfc 11 u. ds. C. Warner: Ned. Prot. Bond, Lindenplein, 10.30 u. ds. mej. E. van Steenis (Weesp); RK. Kerk (zat. av. 7 u.) 8, 9.3Ö. 11 en 12 u. Noordwljk aan Zee Herv. Gem. Hoofdstraat, 10 u. ds. W. Kool (Kat- wyk); Herv. Kapel, Hoofdstraat, 7 u. ds. A. L. Lapré; De Rank, Golfbaan 10 u. Pf. Werner Wehrenfennlg (Duit se dienst); Herv. Geref. Evangelisatie 10 u. ds. J. Boezer (Eethen en Dron- gelen), 5 u. ds. J. de Vreugd (Haaf ten) (voormalige Mulo, Schoolstraat). Geref. Kerk, Hoofdstr. 10 u. ds. J. D. te Winkel (Sassenheim) 7 u u. ds. H. van den Berg (Sassenheim); Sole Mlo 9.30 u. de heer J. van Duin; RK. Kerk (zat. av. 7 u.) 7.30, 9, 10.30 en 12 u. (Duitse Mis 7 uur). Noordwljkerhout Herv. Gem. 9.Q0 uur ds. De Beus uit Voorschoten. R.k. Kerk: St. Viktor (zat. av. 7 uur), 8.00, 9.30, 11.00 en 6.00 uur. St.-Jozef (zat. av. 7 uur) 8.00, 10.00. 11.30 en 7.00 u H.-Hart van Jezus ln De Zllk, (zat. av. 7 uur) 8.30, 10.00 en 11.30 uur. Berkhof te Lekkerkerk (Pauluskerk) 10 uur ds. H. W. Hemmes (Gemeente centrum) 10 uur centrale klnderdlenst, 7 uur ds. W. Jeroense. Vrijz. Herv (Gemeentecentrum) 10.30 uur ds. W G. Reddlngius te Alkmaar. Geref. Kerk 10 uur ds. W. Jeroense, 7 uur zie Ge meentecentrum. Geref. Kerk (vrijge maakt) 8.30 en 3 uur ds. C. J. Breen. R.-K. Kerk (zat. av. 7 uur) 10.30, 12 en 6 uur Bonaventurakapel (zat. av. 6.30 uur) 8 en 10 uur. 10.30 uur ds. J. Los te Lelmuiden, 7 uur ds. N. Korenhoff te Heemstede (Interkerkelijke dienst). Rem. Geref. Gem. 10 uur ds. G. Bloemendaal te Delft. R.-K. Kerk. Meerkreuk (zat. av. 7 uur) 8.15 uur 9.45 en 11.30 uur. Rijnsaterwoude Herv. Gem. 9.30 uur de heer J. de Vries te Heemstede, 7 uur ds. T. H. Oostenbrug. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des Woords, 2.15 uur Ds. H. C. v. d. Ent te Katwijk. R.-K. Kerk (zat. 7 uur) 7.30, 9.30 en 11.15 uur. Rijnsburg Herv. Gemeente (Grote Kerk) 9.30 uur ds. W. Oost, 5 uur ds. Bouwman (Bethelkerk) 9.30 uur ds. G. van Doorn, 5 uur ds. H. van Gosliga Camping Koningshof 10.30 uur dhr. ds. H. v. Tilburg, Kaatstertllle (Fr.). Immanuëlkerk 9.30 uur ds. H. v. Til burg, 5 uur ds. Hulsman. Maranatha kerk 9 uur ds. Baayen, 5 u. ds. Rooze, Valkenburg. Geref. Kerk (vrljgem.) 10 en 5.15 uur ds. K. Deddens. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 uur dienst. Evang. Chr. Gemeente (aula chr. mavo) dhr. D. Lig^hart. R.-K. Kerk tuin bouwschool (zat. 7 uur) 10.30 uur. Rypwetering R.k. Kerk (zat. av. 7 uur) 9 en 10.30 uur. Sassenheim Herv. Gem. 10.30 uur (ln de geref. kerk) ds. J. Stehouwer te Alphen aan den Rijn, 6.30 uur (ln gebouw Ontmoeting) ds. J. Stehouwer; leref. Kerk 9 uur ds. H. v. d. Berg, 7 uur ds. J. D. te Winkel; Chr. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. J. J. de Jonge te Kampen. R.-K. Kerk 8. 9.30, 11 en 5.30 Valkenburg Herv. gemeente 10.00 uur en 6.30 uur ds. G. Zonneveld. Geref. Kerk 9.30 uur ds. Rooze. 6.30 uur ds. A. G. Baayen. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 9 en 5 uur leesdienst. Voorhout Hervormde Gemeente ge i 11.45 en 5.30 uur Voorschoten Herv. Gem. (Dorps kerk) 10 uur ds. Van der Geest. 7 uur ds. Van der Schoot. Hulp en Heil 10 uur ds. Verheule. Rijndijk 10 uur ds. v. d. Schoot. Geref. Kerk 9 en 10.30 uur ds. G. de Zeeuw. 5 uur ds. W. v. d. Meulen te Leldschendam. Aula Noord Hofland 9.45 uur ds. P. Reedijk. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 8.30 en 15.15 uur ds. J. v. d. Haar te Leiden. R.-K. Kerk Laurentlus (zat. av. 7 uur) 7.30, 9. 10.30 12 en 5 uur Moeder Gods (zat. av. 7 uur) 8. 10, 11.30 en 6 uur. uur ds. J. van de Heuvel, Immanuel 9.30 uur ds. N. J. Flink 7 uur ds. M. C. J Visser. Geref. Verenigingsgebouw ds. A. P. Helnder 9.30 uur, 5 uur ds. B. Koekkoek. Ontmoetingskerk 10 uur ds. ~i. Koekkoek 5 uur ds. A. P. Helnder. Remonstrants Geref. Gem. G. A. Hooikaas. Chr. Afgei 9.30 uur en 5. u ds. A. P. Verlod Geref. In Ned. Zuidkade 168 1 1.30 uur Leesdienst. Warmond Herv. gemeent^ ds. J M. Snijders. R.- 7 uur) 8, 10 en 11.30 uur. Woubrugge Herv. Geme< en 6.30 uur ds. Franken, en 6.30 uur ds. Van 1 derwij k. Zevenhoven Herv. Gem. gaaf ontvangen. Geref. Kerk f ds. Th. Struys te Amsterdam ds. H. Mulder te Amstelvee Kerk (zat. av. 7 uur) 7.45, 9 kr Zoeterwoude Herv. Gem Vicaris Maria de Groot te Dt R.-K. Kerk St.-Jan Zuidbuf (zat. 7.30 uur) 7.30, 10 e Kerk Christus Dienaar (zat. 8.30, 10, 11.30 en 6 uur. R.-f Meerburg (zat. av. 7 uur) 8.S 12 en 6 uur. Zwammerdam Herv. Gem| ds. D. Goudzwaard, 6.G0 uur c mersma Herv. Geref. dlenstf Gem. 10.30 uur nog onbekend.fr ds. SJ. Tlemersma. Rem. Gerj Geen opgaaf ontvangen. R.-I (zat. av. 7 uur) 8, 10, 11.30 en 5

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 8