Zware eisen voor overval op Haagse postagentschap Drie jaar geeist voor doodtrappe, van oude zwerve Het wereldje van Marten Toonder I te beperken Ralph Waver krijgt in V.S. waarschijnlijk dwangarbeid^ Trio verdachten ontkent ETHYLEENFABRIEl GULF OIL T STILGELEGD l\ M j\ F IJl UJJvvl I De directeur van Gulf Oil, I heer A. E. R. E. Vis Dieperink, LITERAIRE KRONIEK VAN CLARA EGGINK Minister van Justitie Van Agt: LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 AUGUSTUS 19, —♦A' DORDRECHT (ANPi Voor het werd ik kwaad en wilde ik s: doodtrappen van 'n oude zwerver aldus verdachte. Een wouw k< de 74-jarige D. Duister heeft de eerste keer tussenbeide komen. „Geld, geld, geld!", scheeuwde de zenuwachtige jonge gangster met het pistool in de hand. De acht klanten van het postagentschap aan de Hildebrandstraat stonden ver steend van schrik terwijl zij onder schot werden gehouden door een tweede rover, eveneens met een pistool. Schijnbaar onbewogen over handigde PTT-kassier Roel Even- blij (31) een bundeltje bankbiljet ten van vijf gulden aan de jon geman die was doorgedrongen tot achter de balie. 'Meer!', schreeuw de de gangster. De kassier gaf een stapeltje tientjes. 'Méér!', riep de jongeman. De kassier gaf de biljetten van 25 gulden. De gang ster werd boos. Dreigend zwaaide hij zijn pistool. De kassier gaf een stapeltje hon derdjes. "Meer geld!" riep de gang ster woedend. Toen haalde de koel bloedige PTT-employé een stunt uit. Met nog 42.000 gulden in kas hield hij de rover een eeldla voor met al leen maar dubbeltjes en kwartjes. "Nee. laat maar", zei de Jongeman Door Sybe Stamm onthutst waarna hy en zijn makker met slechts dertienduizend gulden buit het hazenpad kozen. De overval gebeurde op 1 maart van dit jaar om tien over negen 's-morgens. Getuigen waren er ge noeg, maar niemand kon de daders nauwkeurig beschrijven: zij hadden nylonkousen over hun hoofden ge had. Zij reden weg in een witte auto waarin een chauffeur met draaiende motor had staan wachten. Met ken teken werd genoteerd. Het bleek vals te zijn. Tip De Haagse recherche tastte in het duister tot een anonieme tip drie na men verschafte, met de veelbeloven de inlichting dat twee van de drie genoemden ieder een Mercedes had den gekocht..op de dag na de over val. De poliie arresteerde Daan D. (23). Richard K. (19) en Janus G. (25). Alle drie ontkenden. Maar Daan en Richard werden bij confrontatie herkend als de man nen met de pistolen die de overval hadden gepleegd. Kassier Evenblij wist zeker dat Richard de jongeman was die het geld had opgeëist en Daan werd herkend door de eigenaar en een employé van de winkel waar in het postagentschap is gevestigd. Toen ging Richard K. door de knie- en. Hij legde een volledige bekente nis af. waarin hij Daan en Janus als mededaders niet spaarde. Onderwereld De zaak leek rond. Totdat de Haag se onderwereld in actie kwam. Het personeel van de winkel aan de Hil debrandstraat" kreeg bezoek van een luguber dreigende man die met een veelbetekenend gebaar zijn rechter hand in zijn binnenzak stak, terwijl hij de getuigen adviseerde liever maar niemand te herkennen. "Dat is beter voor jullie gezondheid", lichtte hij toe. En in het Huis van Bewaring trok Richard K. zijn be kentenis plotseling in. Een bekente nis die hij voor de rechter-commis- saris en voor de raadkamer van de rechtbank al had bevestigd, werd door Richard bij nader inzien bestempeld als een „spelletje", dat hy had ge speeld om niet in militaire dienst te hoeven. Angst De Haagse rechtbank besteedde gis teren zes uur aan de behandeling van deze strafzaak. Alleen PTT-er Evenblij deed hij zijn getuigenis ge stand dat hij Richard als dader her kende. Maar de twee andere getui gen konden Daan D. opeens niet meer thuisbrengen. Officier van justitie mr. Van Steenderen toonde begrip voor hun geheugenverlies, dat hij toeschreef aan angst door intimida- j tie. De officier achtte het bewijs tegen de drie ontkennende verdachten niet temin geleverd. Richard K. hangt op het feit dat hij definitief is herkend en op zijn eigen bekentenis, die zo gedetailleerd was dat alleen een ech te dader zo'n verklaring had kunnen afleggen, aldus mr. Van Steenderen. Het bewijs tegen Daan en Janus meende de officier eveneens uit Ri chard's aanvankelijke bekentenis te kunnen putten, en uit het onweerleg bare feit dat Daan en Janus op de dag na de overval ieder een Merce des hadden gekocht. Hun verklarin gen dat zij het hiervoor benodigde De hevig protesterende Daan D. werd door de officier als de leider van het trio beschouwd. Tegen hem eiste hij tweeënhalf jaar ge vangenisstraf. De Jeugdige Richard K. kwam er af met een eis van een jaar en acht maanden. Janus, die door niemand was herkend en die dan ook inmiddels al uit voorarrest is ontslagen, hoorde desondanks twee jaar met aftrek tegen zich eisen. De verdedigers mr. dr. K. W. P Klaassen, mr. J. A. Schuering en mr. Dobe van der Kuil bepleitten zonder uitzondering vrijspraak. Fel le kritiek lieten zij horen op de on behoorlijke manier waarop de ver dachten door de politie zijn gecon- fronteerd met de getuigen. "Wij hebben de daders gearres- Kritiek teerd", had de politie gezegd en daar na had men de verdachten stuk voor stuk in hun cellen aan de getuigen getoond. Bij een behoorlijke confron tatie worden verdachten neergezet in een rij mensen die er ongeveer net zo uitzien. Rechtbankpresident Prof. mr. Van Hattum was het met deze kritiek eens. Uitspraak 20 augustus. Scholten-Honig en Avebe samen in zetmeel Het zit er bijna op voor de bemanning van de Apollo. Maar dat geldt ook voor hun familie. Hier keren mevrouw Prwin, me- officier van Justitie bij de Dordtse rechtbank gisteren drie jaar gevan genisstraf en terbeschikkingstelling van de regering geëist tegen de 19- jarige ijzervlechter G. W. uit Dor drecht. „Als je zoiets doet. heb je ze niet alle vijf op een rijtje", zei de officier. Prof. dr. J. Kloek, zenuwarts en forensisch psychiatrisch adviseur te Utrecht, had in zijn verklaring als getuige-deskundige in wetenschappe lijke termen hetzelfde gezegd. Uit het verhoor bleek, dat W. op zaterdag 6 februari 20 flesjes bier had gedronken. In de nacht op weg naar 'n bar in de Dordtse binnen stad, was hij tot tweemaal toe de oude zwerver tegengekomen. Deze had iets tegen hem gezegd. ,Ik dacht dat hij Duits Sprak, en om dat ik een hekel heb aan Duitsers hij de man dichtbij een als pari gelegenheid gebruikt binnenpla weer ontmoette, besloot hij he( pak slaag te geven. Hij had hei gen de grond geslagen en vervoj het binnenplaatsje sleurd. ..Toen," verklaarde hij over rechtbankpresident Mr. H.| Zeggeren, „raakte ik door het f heen". In razernij had W de met zijn puntige laarzen waar hij hem raken kon. Eenl tuige had er iets van gezien uit bovenraam van een aan het keerplaatsje grenzende wi Toen de man zich niet bewoog, W zijn kleren losgescheurd en zakken doorzocht. „Dat was zien of zijn hart nog klopte," en niet om te kijken of hij gel zich had, zoals de president v< derstelde. ROTTERDAM <ANPi De ethy-1 geluidshinder van de installatie] leenfabriek van Gulf Oil in het Rot- ,dervindt. Ook zijn er talloze kl terdamse havengebied moet voorlo pig wegens hinder worden stilgelegd, 't College van burgemeester en wet houders van Rozenburg in welke ge meente de fabriek is gevestigd, heeft gister beslaten voorlopig geen vergunning op grond van de hinder wet te geven. Het heeft de directie van Gulf Oil per brief laten weten dat de werk ten binnengekomen over de fa Gulf Oil heeft in 't verleden j haaldelijk vergunningen u. vraagd voor onderdelen van F werkzaamheden van de fabriek] nog niet op volle toeren draait.P eerste aanvraag dateert vanl jaar geleden. Tot nu toe heeflM gemeente Rozenburg nog geen gunningen afgegeven op grond L; vrouw Worden, moeder van de zaamheden van het ethyleenbe- blnnen de daartoe gestelde pe commandant, en mevrouw Scott drijf moeten worden stilgelegd B. fabriek niet iJ terug van 'n bezoek aan het con- W hebben het besluit genomen, om- drJai' trolecentrum in Houston. 'dat de plaatselijke bevolking teveel Wanneer Gulf Oil euin s f[hinder te beperken, zal een aanv opnieuw worden bekeken. De faL, A ~W~ 7"~ f V ~]B 0 1 hoeft dus niet dicht, maar ma M M I:,.a Stadium niet verder f j wie het schrijven van B. en W. j gericht, is vandaag niet aanwM Van de zijde van Gulf Oil is u I z~ k T "1 I Z~ T ~WI TW "Wl lopig nog geen reactie °P hefc be '8 IX. fy Mx y y j y van de gemeente Rozenburg te wachten. 'k Wist niet dat ik het in mij had. Uitgeverij De Bezige Bij, Amster dam. Wanneer ik buiten mezelf ben van wereldwee omdat ik me te lang ver diept heb in de doffe ellende van een moreel krankzinnige die redeloos 'n hem onbekende familie van pl.m. twaalf personen op sadistische wijze heeft uitgemoord of omdat ik mij tot stervens toe vereenzelvigd heb met een van eenzaamheid aange vreten onaangepaste, die zich via wied en Zen tracht te verliezen in horribele sexdromen. dan kom ik ge woonweg weer bij als ik teruggrijp naar de mij toch zo goed bekende Marten Toonder. Teruggrijpen is eigenlijk niet sterk genoeg; onderdui ken in dat vermakelijke, rake we reldje dat deze unieke auteur en te kenaar zelf gecreëerd heeft. En dat kan dankzij De Bezige Bij die met dit 'k Wist niet dat ik het in me had' als ik mij niet vergis, het vierde boek van Olivier B. Bommel heeft laten verschijnen. Het idee dat de geschiedenissen uit het leven van Ollie B. en zijn snug gere vriendje Tom Poes alleen voor kinderen bestemd zouden zijn, kan niet genoeg tegengesproken worden. Voor zover het dan verhalen voor kinderen zouden zijn, dan toch voor intelligente en ontwikkelde kinde ren, die begrippe nkunnenvastkno- aan wat ze lezen. Kunnen ze dat niet dan hebben ze aan deze verhalen niet veel: misschien alleen "het verhaal tje". En zelfs dat verhaaltje vereist nog een zekere kennis van zaken; van wat een sprookje is b.v. en van wat fantasie vermag. Echter, van het begin af aan nu zowat vijfentwintig Jaar geleden, bij het verschijnen als strips in de dagbladen, heeft Ollie B. ook sterk de aandacht van de volwassene ge trokken. Want hoe zit het eigenlijk? Wel, deze op het oog dan wellicht kinderlijk lijkende vervolgverhalen met hun geniale illustraties zijn eigenlijk het beste wat er in Neder land op het terrein van de parodie, de persiflage gepresteerd is. Lang voor iemand aan de lopende band praatte over en tegen het establish ment. was Marten Toonder al bezig in zijn verhalen vol fantasie en vol dwaasheid, een hoeveelheid maat schappelijke kritiek te leveren die lang niet mals is. Zelfs de potdicht ste. somberste inwoner van dit land moet toch iet voelen kriebelens als hij laten we hopen dat hem dat overkomt op een keer verdwaald raakt te midden van de bevolking va Rommeldam, met zijn burgemees ter, het nijlpaard Dikkerdak. met zijn commissaris van politie Bulle Bas, zijn ambtenaar eerste klas Dor- knoper, de ambtenares mejuffrouw Netelblom en die deurwaarder, die "van deur tot deur waarde". En. om bij andere bevolkingslagen te komen de kruidenier Grootgrut en de onver getelijke kunstschilder Terpen Tijn, met zijn vibreerputje. De namen al leen al zijn een opkikker voor het kritisch gestemde gemoed, dat hier bovendien de genezende ervaring op doet dat kritiek ook zachtmoedig kan zijn. De hoofdpersoon Olivier B. Bom mel is de geïncarneerde anti-held en tevens het prototype dan een bepaald soort Nederlander in goeden doen. Hij is steenrijk, maar fatsoenlijk. Hij weet niet veel maar is bereid ken nis te nemen van hem onbekende za ken. Hem een snob te noemen zou te ver gaan. Hij is een parvenu die ook nog datgene wil hebben dat hij met geen mogelijkheid krijgen kan te we ten komaf. Daarom ventileert hij voortdurend zijn trots op zijn vader die de duiten bijeengebracht heeft, die hij te pas en te onpas citeert en ten voorbeeld stelt. Hij gaat er intens prat op "een heer en een Bommel" te zijn. Hij woont op een oud kasteel dat old finish gemeubileerd is. Hij verbeeldt zich 'n dichterlijke aanleg te hebben wat er in wezen op neer komt dat hij uitlatingen ten beste geeft in de zin van: "Ach, als die wol ken spreken konden" en zich dan nog onbegrepen voelt op de koop toe. Ol lie B. is in wezen dom en goedgelo vig, wat tot gevolg heeft, dat hij zich telkens weer in de knoop werkt door te geloven in de eigenaardige belof ten van allerlei vreemde wezentjes, vindt dat hij aan kunst moet doen, of zich uitlevert aan de onderwereldfi guren Hiep Hieper en Bul Super, het slachtoffer wordt van de opvoedkun dige Zielknijper of van de helse pro fessor Sickbock. De redding van Ollie B. is zijn vriendschap met de enigmatische Tom Poes. Tom Poes heeft alles wat Ollie niet heeft. Hij heeft een pien ter brein, hij is een listig denkertje. Hij is het dappere mannetje, dat zijn kwantitatief tienmaal grotere vriend altijd weer uit de kneep haalt en veilig terugbrengt op zijn slot Bom- melstein. En hij geeft zijn hulp nooit of te nimmer om er zelf beter van te worden. Hij vraagt niets van het leven, hij stelt geen eisen en woont rustig in zijn huisje, verzorgt zijn tuintje en maakt zo nu en dan 'n wa deling. Hij is eigenlijk niet iemand en ik denk dan ook dat Gerhard Toonder, die een van de eerder ver schenen Bommelbundels van een uit leiding heeft voorzien, gelijk heeft, met te zeggen dat Tom Poes alleen een beschermengel is. ZAANDAGM De directie van Avebe Ga en de raad van bestuur van Kon. Scholten-Honig NV heb ben gezamenlijk bekendgemaakt dat zij de bedoeling hebben tot een fu sie te komen van hun huidige en toekomstige zetmeelfabricage in Europa. Men wil deze activiteiten onderbrengen in een afzonderlijke onderneming die gezamenlijk eigen dom zal zijn. AVebe zal hierin de meerderheid hebben en ook met de leiding daar van worden belast. Deze gemeen schappelijke onderneming zal de grondstofvoorziening voor de aard- appelzetmeelderivatenbedrijven van beide concerns verzorgen. Hiertoe is dezer dagen een intentie-verklaring ondertekend, die echter nog de goed keuring behoeft van de ledenverga dering en het bestuur van Avebe, alsmede van de raad van commissa rissen van KSH. Bij de samenwerking zijn ruim 600 mensen betrokken, van wie 556 in Nederland. Bij Avebe zijn dit er 476, bij Scholten-Honig 130. van wie 80 in Nederland en 50 in Duitsland. HENGELO i ANP De AKZO heeft gereageerd op de conclusies van dr. P. Hagel van het Rijksin stituut voor Visserijonderzoek te IJmuiden en dr. J. W. Copius Pee reboom, verbonden aan de medische faculteit in Amsterdam, als zou de voornaamste bron van kwikveront reiniging in Nederland de chloor-al- kali industrie zijn t AKZO met vesti gingen in Hengelo. Delfzijl en Bot lek en voorts Natronchemie in Roer mond). In verband met de onzekerheden omtrent toelaatbare spui en de mo gelijke schadelijke gevolgen van kwik. is AKZO Zout Chemie van mening dat vooruitlopend op een nauwkeurige analyse van het pro bleem de kwikverliezen verder be perkt moeten worden. Daartoe is se dert een Jaar een werkprogramma in uitvoering, in overleg met soort gelijke bedrijven in binnen- en bui tenland. Het doel van dit programma is, de kwikverliezen te beperken tot tien procent of minder van de huidige waarde. Dit programma zal in de komende paar jaar door middel van verschillende technische voorzienin gen stapsgewijs worden verwezen lijkt. Ofschoon geen nauwkeurige cijfers bekend zijn, is uit recente publikaties (o.a. van het TNO, van het Koninklijk Instituut van inge nieurs en van het Chemisch Week blad) de volgende globale schatting af te leiden: Kwikaanvoer vanuit het buiten land via de Rijn circa 80 ton per jaar en kwikspui in Nederland circa 80 ton per jaar. Dat is in totaal cir ca 160 ton per jaar. Van de kwikspui in Nederland is ongeveer twintig ton per jaar afkomstig van de AKZO- bedrijven: deze hoeveelheid zal dus- worden verminderd tot twee ton per jaar. Inmiddels hebben de liberale ka merleden mevrouw mr. E. Veder- Smit en ir. D. S. Teynman de ministers dr. L. B. J. Stuyt van Volksgezondheid en milieuhygiëne en ir. P. J. Lardinois van Landbouw en Visserij en staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga van Verkeer en Wa terstaat gisteren schrfitelijk ge vraagd of zij willen mededelen hoe hun beleid is ten aanzien van de kwiklozingen. In de schriftelijke vragen wordt gewezen op de recente TNO-publikatie over het kwik in het Nederlandse milieu. Marktberichtei RIJNSBURG. 6 aug. Bloemen c ling: Anjers: witte Sim 611, rode r 7—13. rose Sim 612, Crowly Sim"- 12, Dusty Sim 814. Arthur Sim 7 11, Gy Sim 712. Keever Sim 8 La Rève 915. Freesia: Golden Y** 70—100. White Swan 70—110. Divei Anthurium 90200, Gerbera 12- eI Lelies 45120, Liatris 515, Gladh- 400—790, Colvillei 300—450, Stalic'1 110, Riddersporen 4055, Lee bekken 5070, Chrysanten 100- h Trosanjers 100150. Phlox 4065, ters 5070. RIJNSBURG. 6 aug. Peterselii,, 28, selderij 1317, waspeen 380- 'l idem BI, 510—590. idem Al, 490-pe tomaten 85. bloemkool 53115, i kool 17—19. AALSMEER. 6 aug. Bloemei ling: Anjers: William Sim 2028, Sim 14—18, White Sim 15—20, Sim 10—17, Dusty Sim 8—12, Ai Sim 10—12, Shocking Sim 10—15, fer Sim 1524, Orchid Beauty 25 Hervast Moon 2534. Tangerine i 35, Elegance 1522. Rozen: Peerf 2028, Baccara 2735, arhia 25 1 Carla 1222. Geh. Duisberg 10 s! Sonla 15—22, Jr. Miss 10—14, Dr. hage 2031, Pink Sensation 10 Super Star 1826. Roselandia 8 Motrea 2029. Zorina 811. Nt 610, Coral Prinicess 58, Carolnf 12, Red Garnette 1013 14, Spanish Sun 81L, —14, Bridal Pink 8—13, Jack Frosüd 12. Diverse bloemen: Anthurium 1 225, Chrys. jaarrond 170—*-205, kl.bl. 2045, idem buiten 7091,1 sla 100140, Gerbera 2555, Iris 47. Iris Prof. Blaauw 80105, L kelk 2540, idem tak 170270, riosa 2542. De verhalen die d^ze bundel vor men zijn: „De Achtgever". een vreemd krachtdadig wezen zonder hersens en opgevoed door een wacht meester van de huzaren. Vervolgens het drama van "De Pikkin-Ring", een betoverd voorwerp waar Ollie's buurman, de geniepige markies de Cantecler de Barneveld, hem mee opgescheept heeft en tenslotte "Bom bom De Geweldige", waarin Bom mel van een van zijn geheimzinnige wezentjes de "krachtpal" heeft ge kregen, die hem ogenschijnlijk tot 'n tweede Goliath maakt, maar hem eigenlijk weer diep in de misère stort. Goed, ik zal me wel blijven verdie pen in de droeve literatuur; het le ven is geen pretje. Maar ik hoop toch tot het eind van mijn bestaan een "aandachtig lezertje" van Marten Toonder te blijven. DEN HAAG <ANP> Als de Ame rikaanse deserteur Ralph Waver naar zijn land wordt terugge stuurd zal hij waarschijnlijk niet wegens desertie, maar wegens on wettige afwezigheid worden ver volgd. De maximum-straf die daarop staat is één Jaar dwangar beid Dit antwoord gaf minister Van Agt (Justitie» op wagen van het pacifistisch-socialistische Eer- ste-Kamerlid mr. Van Wijk. Ralph Waver woont momenteel in ons land in afwachting van een eventuele beslissing van de rege ring om hem krachtens het NAVO- statusverdrag aan de Amerikaan se militaire autoriteiten over te le veren. Hij mag volgens een uit spraak in kort geding van de Haagse rechtbank-president in elk geval niet worden overgeleverd voor half december. De staat is inmid dels van deze uitspraak in hoger beroep gegaan. Uit inlichtingen van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken blijkt, dat Waver bij terug keer in zijn land in elk geval niet met de doodstraf wordt gedreigd, zegt minister Van Agt. De dood straf staat nl. alleen op desertie „in tijd van oorlog", en volgens het Amerikaanse militaire hof van ap pèl levert het conflict in Vietnam geen tijd van oorlog op. Bovendien deed Waver geen dienst in Viet nam. Ook zal hij waarschijnlijk niet wegens „gewone desertie" worden vervolgd, omdat dat moei lijk te bewijzen is. De 54 Amerikaanse deserteurs die tot eind vorig jaar na verblijf in Zweden naar de Ver. Staten wa ren teruggekeerd, zijn dan ook al len berecht wegens onwettige af wezigheid en niet wegens desertie, stelt minister Van Agt. In zijn antwoord duikt overigens 'n onduidelijkheid op, die het minis terie van Justitie gisteren nog niet afdoende kon verklaren. Zes van deze naar Zweden uitgeweken deserteurs kregen nl. in hun land anderhalf jaar dwangarbeid, hoe wel de maximumstraf een Jaar bedraagt. Op het departement van Justitie wordt dit nog uitgezocht. Verder werden 24 van deze de$>r teurs veroordeeld van één tot maanden dwangarbeid, zestien' een half Jaar en acht kregen zc tot twaalf maanden. Minister Van Agt zegt niet in te hoe overlevering van een Anlf kaanse militair aan zijn aut teiten krachtens het NAVO-sta verdrag in strijd zou kunnen met art. 3 van het Europese [c drag ter bescherming van de ri r( ten van de mens. Dat artikel biedt folteringen en onmensel j of vernederende behandelingen straffen. Over onaanvaardbare toestandei f sommige Amerikaanse gevange n sen is minister Van Agt niets kend. 3 ii

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6