stelen de show het Volksdans Festival In Uw Leidsch Dagblad Leids publiek vindt weg naar musea 3urgemeester Vis leerde de sirtaki snel Af te lavaliteit van de andere groepen gnff bij het geweld van deze groepen p wel een stuk achter. Beslist zeer Weer dode in Ierland mee op vakantie Raadsleden wensen een garantie voor EK indoor atletiek RECORDAANTAL BEZOEKERS BIJ MOLENMUSEUM „DE VALK" NEDERLANDS LEDERMUSEUM EN RIJKSMUSEUM VOOR OUDHEDEN •US ^TERDAG 7 AUGUSTUS 1971 LEIDSCB DAGBLAD Ti ia d [DEN Burgemeescter Vis van heeft gistermiddag de sirtaki dansen. Samen met mevrouw :|jï Haan-Groen, wethouder voor werd hij door een grote schare a<*fedige volksdansers uit acht lan- 1 in de kring opgenomen voor een bundige dans. Zo eindigde het of- ~~fele gedeelte van de ontvangst van deelnemers aan het Internatio Volksdans Festival 1971 in de van het stadhuis, Vis had de groepen ft welkom geheten in de stad. {volgens boden de buitenlandse epen via hun tolken de Leidse cemeester geschenken uit hun 2® Ja aan. De burgemeester nam die 30 tfheel ongedwongen wijze in ont- ,.1gst wat bijzonder in de smaak bij de buitenlandse gasten'. jj®aeteen na dit officiële gedeelte enkele groepen hun dansen [demonstreren. De deelnemers uit landen dansten snel mee: eenden de dans al of leerden snel. c burgemeester Vis bleek een leerling. Eigenlijk duurde het ^sende dansfeest in de burgerzaal ntrtort, maar het was dan ook maar n- .begin van een' drie dagen durend aiiijival. dat gisteravond de eerste rstelling beleefde. etulie voorstelling werd gisteravond aan feest zonder weerga, vooral door spectaculaire danswerk van de anenen en Bulgaren, die met hun zo'n' succes oogstten, dat andere groepen er beslist verlegen «r moesten worden. De kwaliteit dit danswerk reikte ver boven 71 van de andere groepen en zat endien zo vol show-effecten, dat publiek steeds om meer bleef )en. En dat kregen ze dan ook. !estiRoemenen besloten zelfs na het jjjweldigende succes gisteravond een maar op zondagavond een 7a voorstelling te geven in de Vijf mal. Het zou werkelijk jammer v( als de hal dan niet vol zou m. Het gezelschap uit Boekarest dansers, zangers en muzikanten feeft zo'n wervelende show, danst overgave en is technisch zo dat ze zonder twijfel een e iï'dvullend programma kunnen igen. Bijzondere waardering ook f de Roemeense muzikanten, etzelfde geldt mogelijk ook voor estbyeneens 37 leden tellende Bul- groep. Nog meer dan de Roe- joaen hadden zij echter hun dansen Isierd met eigen vindingen, die de w zeer ten goede kwamen, maar 1 idee van het volkskarakter toch estilwat naar de achtergrond dron- 'bul ®Üzonder gewaax-deerd werden' ahaldansen in sjopsko-stijl, de losse llige" dansen, waarbij het lichaam ial< maximum aan energie en ritme |t opbrengen. Evenals de Roeme en trouwens veel andere groepen stJ?n ook de Bulgaren gekleed in im.phtige, kleurrijke kostuums. successen voor penen en Bulgaren dus. maar bewondering ook voor de Ierse .rfers. De groep uit Dublin had tot het festival te openen en dat eiï ze op zo'n voortreffelijke wijze, ze het succes van de hele voor- ling gisteravond bijna al verze- '.estgen. Het bijzonder dankbare en l^ngstellend publiek ging er al iiideen recht voor zitten en dat was niet voor niets. De Ieren' toonden a 'de Balkan-landen niet alleen het entent hebben op wervelende dansen iviö dat tap-dansen beslist geen' lanse maar ook een Ierse aange- 59|nheid is. Dat werd overduidelijk (getoond in de door 23 man tege- pj gedanste Hornpipe, die niet al- 1 om te zien' maar ook om te ;?r een belevenis is. BELFAST (AP) Britse troepen hebben vanochtend vroeg een gewa pende man doodgeschoten nadat deze, volgens een militaire woord voerder, op een politiebureau zou hebben geschoten. Hiermee is het aantal doden in de politieke strijd in Noord-Ierland sinds januari tot 28 gestegen. Vanaf het begin van het geweld dadige conflict in augustus 1969 zijn voor zover bekend 58 mensen gedood. Het onwettige Ierse Republikeinse Leger heeft een aantal van zijn doden meegenomen en in het geheim begraven. Het Britse leger deelde mee dat vanochtend, kort voor acht uur, twee schoten zijn gelost, vanuit een auto. op het politiebureau in de Spring field Road. Dit is een rooms-katho lieke buurt. Een Britse commando die op wacht stond voor het bureau heeft op de voorbijrijdende auto geschoten. De wagen reed door maar raakte be kneld in het dmkke ochtendverkeer Soldaten achterhaalden de wagen waarin twee mannen zaten, waarvan er een dood was. De ander werd ge- (Fofco Holvast) arresteerd. Het reizen en het dansen was deze jonge Schot allemaal zo dat hij op de schou- van een ander lid van de dansgroep tijdens de bijeenkomst in 't stad- in slaap viel. Uw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als D wilt helpen, door gebruik te van het hieronder afgedrukte vakantleformuller. dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden. ons niet op te bellen voor opzending of Inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wfj niet aannemen. S.v.p. in olokletters. (Bij tijdelijke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet Invullen, maar wel datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN/INHOUDEN: doorhalen wat niet verlangd wordt. De 37 personen tellende groep uit Roemenië bracht gisteravond met haar wervelende dansen r}e uitverkochte Groenoordhal tot groot enthousiasme. (Foto Holvast) verdienstelijk (bijna zwevend en nauwelijks hoorbaar) dansten de Schotten, maar weinig spectaculair. Bijzonder sierlijk dansten ook de Joegoslaven, maar het. ritme van hun muziek is voor de niet-geschoolde westerling te oriëntaal. De kwaliteit van de groep lag erg hoog. Aan de waardering van de zaal was dat ech ter niet helemaal te merken. Zweden en Japan oogstten beide minder succes daix men had ver wacht. Dat ligt niet zozeer aan de technische kwaliteit van de groepen, maar aan de keuze van de dansen. Het was bij allebei wat mat, te veel op de plaats. De Japanners, die geen eigen muzikanten hadden meege bracht, maar op grammofoonmuziek dansten hadden bovendien de pech, dat één plaat te vroeg stopte, zodat ze halverwege de dans klaar waren; bij 'n andere dans werd door iemand achter de coulissen tegen de gram mofoon gestoten. Bijzonder teleurstellend was het optreden van de Amsterdamse groep "Zadjednica", die twaalf dansers telt. De muziek was met de ene accordeon erg schraal, zeker na de orkesten die de andere groepen op de planken hadden gebracht. De dansen werden te weinig gedisciplineerd gedanst. Er is van deze groep beslist wat te ver wachten. omdat, de inzet groot is en uit het vertoonde blijkt, dat men echt wel inzicht heeft. Het gebrek aan geoefendheid en de weinig uitbundige kleding, misschien wel de Nederlan ders eigen, maakten dit danswerk bepaald niet tot het meest gewaar deerde optreden. Als totaal haalde de show gister avond een ruime voldoende en de waardering zou waarschijnlijk aan zienlijk hoger hebben gelegen als de dansers en muzikanten niet steeds gehinderd werden door wel zeer on behoorlijk optredende technici van de NOS-radio, die voortdurend met mi- crofoons over het toneel sleepten en er zelfs niet voor schroomden aan spelende muzikanten te trekken om ze goed voor de microfoon te krijgen. laatste dagi iuiiih j i Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. i^.ootei) van opzexiaiug/mnoucUng Voor Nederland. Beigie en Luxemburg f 1,25 per vakantieperiode. De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost Kosten f 0.60 per dag Voor tydelhk in te bouden kranten wordt by restitutie van net te veel betaalde abonnementsgeld f 0.50 in mindering gebracht voor administratie kosten. Drie rijen dik dansten de Ne derlanders en buitenlanders gis termiddag in het stadhuis de sir taki. Een werkelijk internationaal leest. dat geopend werd door bur gemeester Vis, die zich behalve als een goed spreker ook ontpopte als een ongedwongen danser. (Foto Holvast) en H. Zunderman hebben het voor nemen om in de raadsvergadering van a.s. maandag, spoedheidshalve een initiatief-voorstel aan de raad voor te leggen teneinde een garantie ad f 95.000,te verstrekken voor de in 1973 in Nederland te houden Euro pese Indoor Atletiek Kampioenschap pen. Leiden is voor dit internationaal spoi'tief gebeuren ernstig kandidaat, gezien de voortreffelijke outillage in en om de Groenoordhal. Zonder deze garantie zou Leiden de organisatie moeten overlaten aan het Zweedse Malmö. LEIDEN Het heeft er alle den de bezoekers niet, omdat net als schijn van, dat de actie "Leiden- Museumstad", die is opgezet door V en D en de door het Leidsch Dag blad georganiseerde museum speur en puzzeltocht erg zijn aangeslagen bij het Leidse publiek. De belangstel ling voor de musea was deze week groter dan anders. Bij sommige mu sea spreekt men van "overweldigen de aantallen bezoekers". Het minste geluid wat gehoord werd bij na vraag bij alle tien de musea was "drukker dan normaal". Dat was bij het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie. Het ging daarbij voor al om kinderen die meededen aan de LD-speurtocht, Ouderen hebben de weg naar dit museum nog niet gevon den. Volgens een medewerker van 't museum is dat weinig verwonderlijk omdat het hier om een "specifiek vak gaat", dat niet iedereen boeit. Jeugdigen vormden ook het over grote deel van de bezoekers van het Academisch Historisch Museum. Men noemde hier het bezoekersaan tal deze week. "verheugend", hoewel over het hele jaar het bezoekersaan tal tot nu toe bij andere Jaren ach ter bleef. Dit vooral omdat de buiten landers het dit seizoen laten afwe ten. Ook bij de Hortus heeft men de indruk, dat het bezoekersaantal is gestegen door de acties. Geteld wor- LEIDEN B. en W. van Leiden willen met de NV Bank voor Neder landse Gemeenten in Den Haag een geldlening aangaan van 1.540.000 gulden, op te nemen per 16 augus tus aanstaande, tegen een rente van acht procent. De lening is tot een be drag van 540.000 gulden bestemd aankoop van onroerende goe deren, terwijl eén miljoen moet wor den aangewend voor de financiering routine-investeringen van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. De gemeenteraad zal zich maandagavond over dit voor stel moeten uitspreken. overal de drie weken van de actie de toegang gratis is. Ook hier zouden de jongeren in de meerderheid zijn. Dagrecord Een absoluut hoogtepunt beleefde deze week het Nederlands Legermu seum. Woensdag werd het recordaan tal bezoekrs op één dag ruim over troffen. Het was 633 en sinds woens dag is het nu 716. Het museum is zowel voor volwassenen en kinderen attractief. Dat was al bekend, maar het bleek ook deze week weer over duidelijk. Een nieuw record ook voor het Rijksmuseum van Oudheden. Men spreekt hier van een verdubbe ling van het aantal bezoekers op één dag. Juiste aantallen zijn nog niet bekend, maar de top zou in de 500 liggen. En over records gesproken: het Mo lenmuseum "de Valk" blijkt plotse ling in trek te raken. De bezoekers aantallen sprongen deze week met 't drie-, bijna viervoudige omhoog. Het bezoekersaantal groeide de laatste jaren met ongeveer 1000 per Jaar. maar het gaat er nu op lijken, dat het totaal van vorig jaar (15.000) met maar liefst 6.000 overtroffen zal worden. Van deze getallen kan het Pilgrim- Fathers Museum alleen maar dro men. Het museum is trouwens op 'n dergelijk bezoekersaantal niet bere kend. maar ook hier zit er een dui delijke stijg ende lyn in 't aantal be zoekers. Men komt dicht bij of mo gelijk zelfs over de drukte die men vorig jaar kende bij de door de VW georganiseerde Pilgrim-Fathers-her- denking. Drukker was het ook bij 't Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen. Volgens een zegsman hier zou daaraan ook het feit hebben bijgedragen, dat de toegang gratis is. Ook dit museum blijkt zich echter teveel op een spe cifiek terrein te bevinden om een werkelijke stormachtige toeloop te krijgen. Het is echter een bijzonder boeiend museum voor iedereen, die enigszins op de hoogte is met eenvou dige begrippen uit de natuurweten schappen. Verdubbeling Het Stedelijk Museum "de Laken hal". dat zich in de vakantieweken doorgaans in grote belangstelling mag verheugen en dat by het slechte weer van de afgelopen week vanzelf al rekende op extra belangstelling, heeft de indruk, dat de acties een vergrote belangstelling hebben we ten te wekken. Ook het Rijksmuseum voor Volkenkunde maakt deze aan tekeningen bij het vergrote bezoe kerstal van deze week. Dit mu seum noteerde een "lichtelijke ver dubbeling" van het bezoekerstal "Veel mensen waren ervan op de hoogte, dat de toegang gratis was Ze hadden dus kennelijk de publica ties in de kranten goed gelezen", al dus een woordvoerder van dit mu seum. Bij het VVV-kantoor aan het Sta tionsplein heeft men de vergrote be langstelling voor de musea zeer goed kunnen merken. De ongeveer 800 folders met een beschrijving en een kaartje met de Leidsemusea "vlogen de deur uit". De musea raakten ook allemaal hun folders kwijt, en de stapel folders, die in de VW-stand bij V en D lag, is ook al helemaal uitgeput. Het bewijst allemaal, dat wat extra activiteit van de musea, er toe kan leiden, dat de belangstelling toeneemt. Het bewijst ook, dat het voor veel mensen pas aantrekkelijk is een museum te bezoeken als er geen entree wordt geheven. Dat laat ste zal waarschijnlijk berusten op on gewendheid met museumbezoek. want iedere geregelde bezoeker weet, dat verschillende musea altijd gratis zijn en de andere maximaal 50 cent per bezoek vragen. Slechts het Molen museum "De Valk" vraagt aan vol wassen bezoekers een gulden. Molen „De Valk": record.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3