apan tussen twee klippen p zijn bevolkingspolitiek luto „verdwijnt" GOED GE SLA PEN? CONTAINERSCHEPEN MET KERNENERGIE Springen per computer SCHOOLBANK VAN TOEKOMST KERN-FUSIE Radar-oesters Tegen beslaan van ruiten SRDAG 7 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 pan maakt zich zorgen over de nadelige gevolgen van een ichzelf gunstige ontwikkeling, die bewust is nagestreefd: voor grote landen unieke verlaging van de bevolkingsgroei, rezien over de gehele wereld het probleem van de tome- groeiende bevolking zorgen baart, is een recent weten- Ajpelijk rapport over de Japanse situatie van meer dan reiselijk belang. Het rapport is samengesteld door Minoru .jkmatsu, een van de topmensen van het Instituut voor de gezondheid in Tokio. lie jn telde in 1912 ongeveer vijf- zielen, en dit aantal was, verdubbeld. Dat betekent 'n |kse toename van 1,3 procent, het percentage was in de eer- ■en hoger en is geleidelijk ge- Wanneer in aanmerking wordt dejien, dat door deze ontwikke- groep in de vruchtbare leef- Izrjerhoudingsgewjs kleiner wordt, 5npp grond van de statistische anps worden verwacht dat de bevolkingstoename ,7 procent zal bedragen, kejbeperking van de bevolkings in Japan geschied op vrij- basis. Waarschijnlijk heeft a^oproer" in 1918 de ogen 'voor het toen reeds dreigende f van voedseltekorten voor de jnen, die zich op de betrekke- eilanden in leven moes- pn te houden. 'geboortebeperking werd niet anfe overheid opgelegd of door maatregelen gestimu- kennelijk door de bevol- Lpelf gewild. Het middel dat werd gehanteerd was hoofd je de abortus provocatus, die liseerd is in Japan sinds 1948. deze legalisatie steeg 't aan- allen van abortus in 1955 tot ;ord van 1.17 miljoen, en dit dan nog alleen de bekende Nadien is het jaar-aantal open tot bijna 750.000 in 64) bleef beneden het voor de eco nomische groei wenselijk geachte peil. Deze bevolkingsgroep nam van 1965 tot 1970 slechts met 960.000 toe. Verwacht kan worden op grond van de geboortecijfers van voorgaande jaren, dat de toeneming in de perio de 1970 tot 1985 (een drie maal zo lange periode dus) slechts 620.000 zal bedragen, een relatieve daling van tachtig procent Maramatsu stelt, dat er nu al in kringen van industrie en handel ge klaagd wordt over een tekort aan jongere arbeidskrachten, waardoor de economische ontwikkeling dreigt te stagneren, zo niet een teruggang te zien zal geven. Bovendien ont staat verhoudingsgewijs een steeds groter aantal onproduktieve maar wel consumerende bejaarden tegen over een kleiner aantal produktieve inwoners. Dat betekent harder wer ken voor een steeds kleiner aantal om een welvaart op peil te houden voor een groter aantal. Dit lijkt een wat pijnlijke consequentie van een vrijwillig toegepaste bevolkingspoli tiek, die er op gericht wasi juist wel vaartsvermindering door overbevol king te voorkomen Hoewel 't enigszins opzienbarend as, was het toch niet ten onrechte dat de Japanse autoriteiten er op we zen, dat een iets royalere bevolkings aanwas wenselijk zou zijn ten be hoeve van de economische boleien- velvaart. Er zijn (nog) weinig landen waar zoiets terecht gezegd kan worden. De Japanse ervaringen kunnen echter zeer leerzaam zijn, wanneer ooit in de rest van de we reld het probleem van de overbe volking elementair wordt aangepakt. Het mag allemaal niet te revolutio nair en rigoureus om niet het tegen- deel te bereiken van hetgeen men zich ten doel stelt. Overigens zijn er anderen, die het onverstandig zouden vinden wan- neer de groei van 't bevolkingsaan tal weer zou toenemen: dan blijft op den duur de overbevolking drei gen. Het zou volgens hen beter zijn, even één generatie door de zure ap pel van onevenwichtige leeftijdsop bouw heen te bijten om daarna een evenwichtig opgebouwde niet te tal rijke bevolking te hebben. Of de za kenlieden, die om arbeidskrachten zitten te schreeuwen, het daarmee eens zijn, is nauwelijks een o- pen vraag.... Op het internationale visuele congres VISCOM-71 in We nen is onlangs door meer dan 1000 deskundigen gedis cussieerd over de leerstof van de toekomst. In het kader van deze discussies kwamen vanzelfsprekend ook de methoden te Toerde om deze leerstof over te dra gen, en wat is in school meer centraal dan de schoolbank? Deze „schoolbank van de toekomst" werd ideaal acht: een makkelijke stoel achter een ruime werktafel voorzien van schrijfmachine, draaitafel, apparatuur voor geluidsbanden en televi alles individueel door de leer ling te bedienen. de in 1930 ontdekte tot dus- rste planeet van ons zonnestel- :et men nog bitter weinig. De is wel bekend, maar niet in de- periode sinds de ontdek- heeft Pluto slechts een zesde in omwenteling om de zon vol- Het is uit berekeningen aan de van de waarnemingen over de- trekkelijk korte periode duide- eworden, dat deze baan ver inde voor planeten uitzon derlij- enschappen heeft. Het vlak van an helt sterk ten opzichte van dere planeetbanen, en de baan elliptisch en daardoor excen- l> dat de planeet af en toe bin- Pe baan van de planeet Neptu- iomt, die gewoonlijk ruim een rd kilometer dichter bij de zon Idan Pluto. kleine afwijkingen tussen werke- baan en theoretische ideale baan kunnen gevolgen worden ge trokken over de massa van Pluto. Die afwijkingen worden veroorzaakt door de aantrekkingskracht van Neptunus. De Neptunusbaan is veel nauwkeuriger bekend: deze planeet met een omlooptijd van 164 jaar, is al gedurende driekwart van een om loop nauwkeurig bestudeerd. Aanvankelijk heeft men op grond van waargenomen baan-afwijkingen de conclusie getrokken, dat Pluto on geveer de massa van de aarde had. Maar onlangs werd in Astronomical Journal bericht, dat volgens nieuwe berekeningen de massa waarschijn lijk niet groter is dan elf procent van die van de aarde. Deze kleine massa maakt het twijfelachtig, of Pluto van oorsprong wel een pla neet geweest is, aangezien alleen de binnenplaneten dergelijke kleine massa's hebben en de buitenplaneten veel zwaarder zijn. Hiermee zou de reeds eerder geop perde theorie veld winnen, dat Plu to oorspronkelijk een maan van Nep tunus is geweest, die door een of an dere oorzaak "op drift" is geraakt, en een zelfstandig leven is gaan lei den. Hierdoor zouden ook de reeds genoemde merkwaardige eigenschap pen van de baan verklaard kun nen worden. Men zal over een lange periode nog veel nauwkeuriger waarnemingen over de banen van Neptunus en Plu to moeten verrichten, om uitsluitsel over dit vraagstuk te krijgen. "Maar als het zo doorgaat, is Pluto tegen 1980 voor de wetenschapsmen sen helemaal verdwenen", grapt de New Scientist in een bericht over de ze publicatie van Astronomical Jour nal. Wetenschap en technologie Redactie P. Bok Een groep Japanse geleerden is er in geslaagd kernfusie op te wekken door een sterke laser-straal te rich ten op vast zwaar waterstof bij ex treem lage temperatuur. Een soort gelijk experiment is onlangs even eens in Frankrijk verricht. De antwoorden van tegen de tweeduizend ziekenhuispatiënten op de vraag "Hebt U goed ge slapen?" vormden het basis-ma teriaal voor een proefschrift, waarop onlangs de Delftse arts W. G. Zelvelder in Utrecht pro moveerde. De dissertatie behan delde de therapeutische evalua tie van slaapmiddelen. Aanleiding tot het onderzoek, was het ontbreken van een eens luidende opvatting over de bes te manier om het effect van slaapmiddelen te testen. De be staande medische literatuur "rammelt" op dit gebied, aldus dokter Zelvelder. De patiënten, die bij het on derzoek waren betrokken, kre gen glutethimide of butobarbital in verschillende doses of een placebo, dat is een niet-werkend middel dat gegeven wordt alsof het wel werkzaam was. De pa- tienten werden alle des nachts door verpleegsters geobserveerd die zich een oordeel over him slaap maakten, 's Ochtends wer den de patiënten ondervraagd over de kwaliteit van hun slaap, zoals ze die zelf hadden ervaren, de tijd van inslapen, de duur van de slaap, de toestand bij het ontwaken, hun tevreden heid over het toegediende mid deltje en de manier waarop zij gewoonlijk slapen. Daarbij bleek dat de mededelingen van de pa- tienten over het algemeen wel correspondeerden met 't oor deel van de verpleegsters. Van de patiënten die een "nep- pil" kregen zei veertig procent, goed te hebben geslapen. Bij de patiënten met een actief mid del varieerde dit percentage, van 60 tot 80. Dat mensen, die geen werkzaam slaapmiddel hadden gekregen, toch van 'n goede nachtrust genoten, hoeft niet te betekenen, dat dit 'n ge volg was van suggestie door de neppil. Een deel van hen zou waarschijnlijk zonder pil toeval lig die keer ook wel goed hebben geslapen. Dokter Zelverder concludeer de, dat resultaten van 't on derzoek de juistheid ondersteu nen van de veronderstelling, dat bij de therapeutische eva luatie van slaapmiddelen het eigen oordeel van de patient de norm dient te zijn voor de be oordeling van de werkzaam heid van het middel. Dokter Zelvelder verklaarde naar aanleiding van zijn proef schrift verder nog, dat het ge bruik van slaapmiddelen sterk blijft toenemen. Op het ogen blik wordt ongeveer tien pro cent van alle recepten voor slaapmiddelen uitgeschreven, al of niet gecombineerd met ande re medicijnen. Dit nog afgezien van de kalmerende middelen, die zonder recepten kunnen worden verkregen, die ook steeds meer worden geslikt en die eveneens een goede nachtrust kunnen bevorderen. Hij waarschuwde evenwel voor de negatieve gevolgen van te hoge doses. Die onderdruk- ken namelijk de dromen die een natuurlijk onderdeel van de slaap vormen en ongeveer 25 procent van de slaaptijd in be slag horen te nemen. Als met gebruik van het middel wordt gestopt, doet zich het merk waardige verschijnsel voor dat de "droom-achterstand" wordt ingelopen, vaak met hoogst on plezierige dromen of zelfs hefti ge nachtmerries. Dokter Zelvelder meent voorts, dat de arts-in-opleiding althans iets zou moeten leren over het testen van geneesmid delen, waarvan tot dusver nog geen sprake is. Gevolg daarvan is dan ook, dat artsen moeilijk te bewegen zijn tot medewer king aan geneesmiddelenonder zoek. "Over het algemeen stuit je bij de arts op doffe berusting zo van nou Ja, als het dan be slist moet. Amerikaanse technici zijn er in geslaagd oesters te openen door radar-golven. Zij beweren dat de be werking van oesters daardoor 30 pro cent goedkoper gemaakt kan wor den. Het is technisch mogelijk, een kern-reactor te installeren in zeer grote snelvarende containerschepen. Het ziet er naar uit, dat dergelijke schepen rendabel kunnen worden, nu de prijzen voor de stookolie liggen rond de 80 tot 100 gulden per ton. Dit is het oordeel van ir. M. Muys- ken van het Reactor Centrum Ne derland, waar al sedert 1958 gestu deerd wordt op het ontwerp voor een scheepsreactor. Voorts hebben RCN en Rotterdamse Droogdok Maat schappij samen een studie verricht over de mogelijkheden van nucleaire voorstuwing van containerschepen. De RDM heeft opdracht om drie conventionele containerschepen te bouwen, elk met een geïnstalleerd vermogen van 120.000 pk. Het is ge bleken dat deze schepen groot genoeg zijn (zij vallen in de orde van groot te van de Queen Elisabeth II) om een kernreactor te bevatten. Een iets breder ontwerp zou voor een reactor- schip gunstiger uitvallen, maar dan zouden de sluizen van het Panama kanaal niet meer gepasseerd kunnen worden. Bij de exploitatiekosten van een schip speelt de brandstof een belang rijke rol. Het prijsniveau van de stookolie was tot in 1969 nog 45 tot 50 gulden per ton. Dit bood geen enkel perspectief op een concurren tiepositie voor de kernreactor. Sedert de stookolieprijzen in de zomer van 1970 grondig in beweging zijn geko men liggen de zaken anders. Het hui dige niveau is naast de sterke vergro ting van het voortstuwingsvermogen voor snelle containerschepen een be langrijke factor geworden ten guns te van nucleaire voortstuwing. Vrijwel zeker mag worden aange nomen, dat één enkel reactorschip als eersteling' een zeer hoge investe ring vergt. Dat hebben ook de Ame rikaanse Savannah en de Duitse Otto Hahn, beide nucleaire vrachtsche pen, aangetoond. Om tot redelijke prijzen te komen moet gerekend wor den op een serie van minstens vijf schepen. Er worden ook wel eens gro tere series genoemd, zoals honderd, die de kosten per exemplaar aanzien lijk zouden doen dalen tot bv. 30 mil joen voor een reator-installatie. Het is echter een open vraag, of de reders de grote investeringskos ten verantwoord vinden ten behoeve van lagere exploitatiekosten. Speciaal containervervoer leent zich voor kernvoortstuwing omdat bij dit vervoer de wachttijden in de havens tot een minimum kunnen worden beperkt, en omdat de ren dabiliteit van een kernreactor groter wordt naarmate de perioden van on werkzaamheid minder en korter zijn. De lucht-turbulentie in het kielzog van grote snelle vlieg tuigen wordt een steeds groter gevaar voor kleinere toestel len, hetgeen vooral risico's oplevert in de buurt van vlieg velden. De Nasa voert thans experimenten uit om te bepalen, hoever deze turbulentie-zone zich uitstrekt. Deze foto geeft een fraai beeld van een van die proeven. Een groot verkeersvliegtuig werd door een wolk van roetach tige deeltjes gejaagd, waarbij deze angstwekkende „draai kolk" in de lucht bleek te ontstaan. Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart heeft een substantie vervaardigd die voor komt dat de binnenkant van de helmen van ruimtevaarders be slaat. Ditzelfde middel kan verder ontwikkeld worden voor gebruik in auto's, waardoor een hinder lijk en gevaarlijk verschijnsel in het verkeer overwonnen kan worden. Het patent berust bij de Nasa, maar men is van plan om het na de proef die ermee gedaan is in de helmen van de Apollo- 15-kosmonauten kosteloos ter be schikking van de industrie te stellen. Sedert vier Jaar houdt het Insti- een computer ingeschakeld voor de tuut voor Lichamelijke Opvoeding theoretische berekening van opti- van de Technische Universiteit in male lichaamshoudingen bv voor West Berlijn zich bezig met presta- een ver-sprong. Ziehier het resultaat tieverbeteringen in de sport. Er is nu van dit "elektronische sport-experi- ment". De computer tekende in een voudige lijnen de verschillende fasen van de ideale sprong.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13