Geruchten over vrijlating VS-gevangenen ontkend BANKOVERVAL IN MUNCHEN: TWEE DODEN Israëlische minister Dajan voert nieuw beleid in Gaza Vixon noemt alleen Amerika en China „superstaten Ontwerper Loenochod overleden Ontwerp verdrag verbod van B-wapens PONDERDAG 5 AUGUSTUS 1371 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) Het Witte Huis had gisteravond >n commentaar op berichten uit Zweden, dat de helft van aantal Amerikaanse krijgsgevangenen in Noord Vietnamese iden volgende week vrijdag vrijgelaten zou worden en 33861 iuit Laos met een Zweeds vliegtuig overgebracht zouden rden naar het Westen. President Nixon zei echter gister- "ddag op een onverwacht bijeengeroepen persconferentie in Witte Huis, dat de oorlog in Vietnam ongetwijfeld onder- rp van gesprek zou zijn wanneer hij de Chinese premier joe En-lai ontmoet in Peking. Hij zei ook dat het uitgesloten dat hij vóór zijn ontmoeting met de Chinese leiders een art bezoek zou brengen aan Moskou. Hanoi heeft de ge- :hten intussen omschreven als „pure verzinsels". fisverstand" Volgens nadere berichten zou er groep van 183 krijgsgevangenen den vrijgelaten en vanuit de fdstad van Laos, Vientiane, met Zweeds lijntoestel worden over- ogen naar West-Duitsland. Daar een Amerikaans toestel van de ïtmacht de krijgsgevangenen op augustus overbrengen naar New i Deze berichten werden door Zweeds dagblad in Stockholm jstigd. Nixons perschef Ronald [Ier zei (na de president te heb- geraadpleegd in een theater in York) dat de Verenigde Staten undig zijn van onderhandelingen een de Zweedse regering en de ffikaanse luchtmacht in West- tsland. Het Amerikaanse minis- Buitenlandse Zaken noem- het bericht echter „een onfor- iljjk misverstand", et bericht over eventuele vrij la- van krijgsgevangenen veroor- cte vrijwel onmiddellijk grote op- m speculaties over de be an Hanoi en over de in- d op Hanoi's besluit van Nixon's staande bezoek aan Peking. De st, waal-mee Hanoi misschien zou tegenmoetkomen aan Ameri- nse eisen, kan erop wijzen, dat de rdvietnamezen nog vóór Nixons naar Peking met de Ameri- e regering tot een vergelijk willen komen. Hanoi zou op die ma nier kennelijk méér uit het vuur wil len slepen dan via Peking mogelijk kan zijn. Nog even wachten President Nixon zei gistermiddag op zijn persconferentie, dat er nog zeker twee of drie maanden mee ge moeid zijn voor dat een vaste datum voor het bezoek aan China vastge steld kan worden. Wel is bekend ge worden dat de functionarissen die hem op die reis zullen vergezellen vermoedelijk alléén minister van Buitenlandse Zaken Rogers en zijn adviseur dr. Henry Kissinger zullen zijn. President Nixon verzekerde giste ren nog dat de vredesonderhandelin gen over Vietnam actief worden voortgezet via de bestaande diploma tieke kanalen, en hij wees erop dat de uitkomst ervan ook de critici te vreden zou stemmen. Volgens Nixon wijst het aantal Amerikaanse ge sneuvelden en het afnemende aan tal doden aan Zuid Vietnamese zijde op verminderde gevechtscapaciteit aan Noordvietnamese zijde. Over een eventueel bezoek aan Moskou zei president Nixon dat die zeker niet zou plaats vinden voordat hij Peking heeft bezocht, en dan nog alleen wanneer er doorbraken zijn te melden over de kwestie-Berlijn, de besprekingen in Helsinki over weder- m&k zijdse beperking van het kernwapen- arsenaal en die over het Midden- Oosten. Het was een formulering die deed vermoeden dat de president er voorlopig niet aan denkt om op top niveau met de Russische leiders te gaan praten. Voorzichtig Nixon waarschuwde opnieuw dat de verwachtingen over zijn bezoek aan China niet te hoog gespannen dienen te worden. Hij zei dat de ge sprekken een groot aantal onderwer pen, van belang voor beide landen, zullen omvatten en dat het belang rijkste resultaat ervan zou zijn dat de communicatie tussen beide landen geopend zou worden. Opmerkelijk is intussen dat presi dent Nixon gisteren in zijn perscon ferentie duidelijk liet blijken, dat er voor hem in de toekomst slechts twee super-mogendheden zullen zijn: Verenigde Staten en de volksrepu bliek China, en niet zoals thans de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Hij sprak over de Verenigde Staten als „de belangrijkste wereldmacht van dit moment" en China, „dat wellicht de machtigste natie vai toekomst wordt". 0U8TON (AP, Reuter) De >Uo-l5 Is op thuisreis. Gisteravond 22,18 lieten de astronauten de tóraket van hun ruimteschip tij de 74ste omwenteling om de 2 min en 21 sec. werken, om snelheid op te voeren tot 8150 km uur. Dit was voldoende om de {trekkingskracht van de maan te Winnen en een baan te berei- waarin de aantrekkingskracht de aarde gaat overheersen, jorte tijd voor deze operatie, om uur, stootte de Apollo een mi- uinstmaantje van 35,6 kg af, dat Ben baan om de maan gedurende Jaar metingen moet verrichten, magneetvelden en kosmische ItJes. De ruimtevaarders hadden hun andere wetenschappelijke •grafische taken in de omgeving maan achter de rug. Dank hun werk kan op korte termijn toeest gedetailleerde fotografische ■s zowel van de voor- als de ach- djde van de maan gemaakt wor- •ar voordat die foto's in veiligheid i moet Worden hedenmiddag 16-34 uur een ruimtewandeling hoogstens een uur maken, om cassettes met de opnamen te halen een installatie in het dienstcom- tlment. Scott zal hem tijdens de- °Peratie staande in het luik van Apollo "aan het lijntje houden". Zo zouden Worden en Scott de filmcassettes met opnamen van de maan in veiligheid stel len. Links Worden met een van de rollen films in de hand hij de foto-apparatuurrechts Scott in het geopende luik van de Apollo. Achter dit luik is de poot met de televisie-camera zichtbaar. Deze veiligheidslijn is acht meter lang. Deze operatie is direct op de televisie te volgen dankzij een ca- i die op een poot buiten op de Apollo wordt gezet. Ook gisteren waren er weer de no dige tegenslagen. De ernstigste was, de televisie-camera op de maan- Jeep, die op de maan is achtergeble ven, het gisteren heeft begeven. Men had de camera geen lang leven toe beschoren, maar toch wel gehoopt zij nog in functie zou zijn en vanuit Houston bediend zou kunnen worden tijdens de volledige maans verduistering morgenavond. De maan trekt dan door de schaduwkegel van de aarde, en van de maan af gezien is dit dus een zonsverduistering. Men stelt nog steeds pogingen in 't werk om de camera langs radiogra fische weg weer op gang te krijgen, maar veel hoop op succes is er niet. MOSKOU (AP) Dr. Georgy N. Babakin, de ontwerper van het Rus sische maan wagentje Loenochod-1 en van verschillende Russische sondes naar de planeten Mars en Venus, is plotseling op 56-jarige leeftijd overle den. Babakin heeft dikwijls met wes terse ruimtevaartspecialisten over leg gepleegd over gezamenlijke pro blemen en bezocht herhaaldelijk in ternationale congressen op ruimte- technologisch gebied. Het overlijdensbericht in de Praw- da was ondertekend door de hoogste drie Russische leiders: Podgorni, Kosigin en Brezjnew. Het is de derde slag die het Rus sische ruimtevaartprogramma treft korte tijd. Begin juni liep Fedosse- v over, van wie men aanneemt dat een van de top-figuren van het Sojoez-project was, op 30 juni kwa- drie kosmonauten om in de So- joez-11 en nu is een van de topfigu ren van het onbemand ruimteonder zoek overleden. SAIGON Vice-president Ky van Zuid-Vietnam begaf zich gisteren vergezeld van zijn lijf wacht naar het Zuidvietnamese Hooggerechtshof om toelating te verkrijgen tot de presidentsver kiezingen. Ky probeerde een wet aan te vechten die president Thieu aangenomen wist te krij gen, waarin het deelnemm af hankelijk wordt gesteld van de steun van parlementsleden provinciale gouvernementele functionarissen. Ky beschikt slechts over de steun van 38 van de 100 benodigde handtekenin gen.. Desondanks heeft hij zich verkiesbaar gesteld. Vlucht gangsters ging niet door (Van onze correspondent) ziek geworden vrouw, vrij. Voor het BONN Een poging van twee ge wapende mannen, om na een bank overval in München twee miljoen mark losgeld te incasseren voor vier gijzelaars, is vannacht uitgelopen op 'n schietpartij met de politie. Eén van beide gangsters werd gedood, de tweede kon ontwapend en gearres teerd worden. Een gijzelaar werd dodelijk getroffen en overleed later in 'n ziekenhuis. De ander die even eens door politiekogels werd ge wond is buiten levensgevaar. Het kwam tot een vuurgevecht, toen de gangsters zich niet hielden aan de afspraak met de politie, die hun de gelegenheid had gegeven per auto te vluchten, op voorwaarde dat geen gijzelaars zouden worden mee genomen. Eén van beide mannen was met 'n meisje als schild uit het bankgebouw te voorschijn gekomen wilde haar dwingen in de auto plaats te nemen. Op dat moment schoot de politie, overigens zonder de afperser ernstig te treffen. Deze kon naar het bankgebouw terugren- nen. Daarop ging de grote politie macht onmiddellijk in de aanval. Gijzelaars leven van de overigen, drie vrou wen en één man, eisten zij van de bank een losgeld van twee miljoen mark. De vier zouden sterven en 't bankgebouw zou in de lucht vliegen als het losgeld niet voor 22.00 uur gisteravond was betaald. Dit laatste werd de politie telefo nisch vanuit de bank meegedeeld. Zeer snel was de naaste omgeving van de bank door een hecht kordon van politiemannen afgezet. Achter de politieversperring verzamelde zich in de loop van de avond een enorme menigte nieuwsgierigen. De bankdirectie was gisteravond in spoedzitting bijeengekomen. Vroeg in de avond werd bekendgemaakt, dat zij bereid was aan de eisen van de gangsters te voldoen. Onmogelijk De twee gangsters, die zich leden in het (onbekende) „Rode Front" noemden, waren gistermiddag tegen sluitingstijd het filiaal van de Duit- Bank in de Münchense Regent- strasse binnengedrongen. Op vijf personeelsleden na werden bezoekers employé's gedwongen het gebouw door een achterdeur te verlaten. In de loop van de avond lieten de gang sters één van hun gijzelaars, eer Het werd zuster Fiorella te veel VATICAANSTAD (AFP) Zuster Fiorella die bij de ingang var Sint Pieter in Vaticaanstad toezicht moest houden op de kleding van de toeristen, is gisteren ingestort. Ze ligt met een zenuwinzinkig te bed. Kennelijk zijn de boze woorden van de toeristen, de opdringerigheid van de fotografen en de spot in de pers haar teveel geworden. Maar het toe zicht voor de Sint Pieter is niet ver slapt. De jonge assistente van zus ter Fiorella en enkele personeelsle den van het Vaticaan blijven speu- naar „bloot". Een knie, die on der de zoom van een jurk uitkomt, naakte schouder of een blote arm betekenen een onverbiddelijke wei gering. Ernstig treinongeluk Bij een treinongeluk bij de Joegoslavische hoofdstad Belgrado zijn gisteravond dertig personen om het leven ge komen en 70 gewond geraakt. Een treinibus met dagjesmensen reed op goederentrein. Het reddingswerk werd bemoeilijkt door gladde wegen tengevolge van zware regenval. Kind overleeft val Gisteren is in kind van 18 maanden uit de ze vende verdieping van een flatgebouw in München gevallen en heeft het overleefd. Het kwam terecht in bos jes die stonden in het plantsoen dat lan het gebouw loopt en werd slechts licht gewond. GENÈVE (Reuter, AP) Delegaties uit Oost en West bij de ontwape ningsconferentie in Genève hebben overeenstemming bereikt over een verbod van bacteriologische oorlog voering. Vandaag werden de voor stellen, in de vorm van een Ameri kaans en een Russisch ontwerp verdrag (identiek afgezien van de taal waarin zij vervat zijn), officieel op tafel gebracht. Op voorstel van de Sowjet-Unie staat er in duidelijke bewoording de belofte in dat de super-mogendheden ook zullen gaan onderhandelen over nieuw verdrag dat het maken en gebruiken van chemische wapens verbiedt. Twintig maanden lang had de Sowjet-Unie zich teweer gesteld tegen een Brits ontwerp omdat dit zich alleen bepaalde tot bacteriolo gische wapens. De Russen dienden eigen verdrag in waarin zowel bacteriologische als chemische wa pens moesten worden verboden. De niet-verbonden landen en spe ciaal Zweden zijn vermoedelijk on tevreden over het nieuwe ontwerp verdrag daar zij veel meer bevreesd zijn voor chemische oorlogvoering. De plotselinge omzwaai in de hou ding van de Sowjet-Unie zou deze lan den bitter hebben teleurgesteld. Verwacht wordt dat de conferentie het ontwerp tijdig genoeg zal goed keuren om het volgende maand aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties voor te kunnen leg gen. Vluchtelingen uit kampen naar kleinere nederzettingen (Van onze correspondent) JERUZALEM (GPD) De afge lopen week heeft het militaire be stuur in de Gazastrook maatrege len getroffen om de veiligheid in het gebied te vergroten. Minister van Defensie Mosje Dajan wil geleidelijk aan de bevolking, die nu in grote vluchtelingenkampen leeft (tot 40.000 -inwoners), overbrengen naar kleinere nederzettingen. In het grote kamp Djabajija heerst een volledige archied doordat het Volksfront voor de bevrijding van Palestina er een ware terreur uit oefent en niemand er zijn leven zeker is. Het leger is begonnen een aantal nieuwe wegen in het kamp aan te leggen om patrouillering te vergemakkelijken. Om dat te bereiken moeten woningen worden afgebro ken. De vluchtelingen die in deze huizen wonen, krijgen alternatieve verblijven aangeboden, zowel binnen als buiten de Gaza-strook. Ruim 220 gezinnen hebben vorige week nieuwe huisvesting gekregen in El Arisj in de Sinai. De vluch telingen hebben over het algemeen de nieuwe behuizing met tegenzin aanvaard: El Arisj ligt immers bui ten de Gaza-strook. Voor een Ara bier is verhuizen van het ene naar het andere dorp, ook al ligt dat maar enige kilometers weg, al een gewel dige ingreep: hij is zeer gehecht aan zijn familie en zyn grond. En El Arisj is voor hem daarom een hele stap: hij moet een uur reizen om bij stap: hij moet een uur reizen om bij zijn familie te komen. Direct na de zesdaagse oorlog werd in Gaza dezelfde liberale poli tiek gevoerd als in andere bezette gebieden: zo weinig mogelijk inmen ging in plaatselijke aangelegenheden. Dat bleek op de lange duur een illu sie te zijn. Begin van dit Jaar werd het roer omgegooid: de burgemees ter van Gaza kreeg zijn congé en de grenspolitie werd belast met het handhaven van de orde. Desondanks werden dit Jaar tot nu toe bijna honderd Arabieren vermoord. Er is geen reden om aan te nemen dat Dajans nieuwe beleid, uitdun ning van de kampen, wezenlijk iets zal veranderen, omdat het de kern van het probleem ontloopt. Er zijn nu grote kampen waar het rustig is en kleine kampen, waar het niet rus tig is. Ook de gedachte, dat 't schep pen van gunstiger economische voorwaarden (zoals betere behui zing en grotere werkgelegenheid) de vluchtelingen uit hun apathie zal redden, is een wensdroom. Want nationale gevoelens laten zich niet vertalen in economische termen. Het ziet er dan ook niet naar uit dat er spoedig een oplossing zal wor den bereikt. Het ultimatum verliep echter om 22.00 uur zonder dat het geld was betaald. De bankdirectie was inmid dels in conferentie met autoriteiten van de Beierse regering en van de politie. De gangsters was meegedeeld dat men onmogelijk vóór 22.00 uur 't geld bijeen kon krijgen. Het losgeld zou nu om 23.00 uur worden over handigd. De politie, die de mannen al eerder een vrije aftocht had aan geboden, voldeed in de loop van de avond aan verscheidene eisen, waar door de gangsters de kans zouden krijgen te ontsnappen als het kapi taal was geïncasseerd. Er werd in de open ruimte voor 't gebouw een B.M.W. met één van de portieren geopend gereedgezet. Bo vendien werd bevel gegeven één van de bewaakte uitvalswegen van de stad te ontruimen, zodat zelfs de weg uit München voor de bandieten vrij zou zijn. Een winkelier uit de buurt kreeg opdracht met broodjes naar het bankgebouw te komen. Omtrent de identiteit van de gang sters was vanmorgen nog geen me dedeling gedaan. De gearresteerde zou ongeveer 20 jaar oud zijn. Hassan stuurt zijn regering de laan uit RABAT (AFP) Koning Hassan de Tweede van Marokko heeft zijn hele regering onder leiding van pre mier Achmed Laraki naar huis ge stuurd. Tevens heeft hij besloten de functie van directeur-generaal van het koninklijk kabinet op te heffen. In 'n boodschap aan de natie kon digde Hassan aan dat hij een be roep zou doen op nieuwe personen die zich zullen moeten gaan bezig houden met het onderwijs, de natio nale rijkdommen (mijnen, land bouw enz), administratieve zaken en Justitie. Ik mijd de verantwoordelij ke zaken niet en dat moet mijn re gering ook niet doen: ik delegeer, en ik zeg niet overhandig, mijn macht. De toekomstige regering, zo beklem toonde de koning, zal slechts een voorlopige zijn, 'n interim-regering, om een uitgebreid economisch en so ciaal programma op te stellen. Hassan uitte felle kritiek op de re gering die volgens zijn zeggen vrij spel geeft aan de corruptie. Zware straffen zullen worden uitgedeeld aan omkopers en omgekochten. Hij kondigde 'n bepaalde liberalisering aan om administratieve verwikkelin gen tegen te gaan die uiteindelijk leiden tot corruptie. PAUS KEERT ZICH TEGEN VERNIEUWERS CASTEL GANDOLFO (AP) Paus Paulus heeft zich heftig gekeerd te gen r.k. vernieuwers, die proberen 'n nieuwe kerk te vestigen. In een toe spraak tijdens zijn wekelijkse alge mene audiëntie waarschuwde hij er tegen niet de grenzen te overschrij den welke Vaticanum n gesteld heeft voor de vernieuwing van de kerk. De Paus veroordeelde pogingen „elke achting voor de traditie, de ge schiedenis en ervaring waardoor het Evangelie tot ons gekomen is af te schaffen...." .Misschien is er iemand, die het vaderlijk erfdeel zou willen verge ten en van de grond af met z'n ei gen talenten 'n onmogelijke kerk op te bouwen die totaal nieuw en wil lekeurig is?" Uit de rede bleek de groeiende ver ontrusting van de Paus over z'n ex treem-liberale critici, van wie som migen willen dat de kerk „demo cratisch" wordt en 't pauselijke ge zag wordt beknot. Hij beschreef dit streven als concessies aan de profa ne mentaliteit van de tijd, waardoor de kerk beroofd zou worden van „haar goddelijke, menselijke en authentieke originaliteit.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9