Doodverklaarde Duitser leeft verder in Leids AZ Extra raadsvergadering over „Zwanburg-zaken agenda Miljoenste in Poelmeer Raadsagenda Helemaal niet uniek of uitzonderlijk PECH-DAG Bloementelers zijn boos op minister J SPEELTUINVERENIGING „SPEELVREUGD" OPGEHEVEN Zeskampploeg van Alphen nog steeds kandidaat voor Essen WILD WEST RIT DOOR LEIDEN LEIDSCB DAGBLAD DONDERDAG 5 AUGUSTUS 197; LEIDEN De toestand van de Duitser Horst Weid, die in het afgelopen weekeinde in Zandvoort levenloos in het water werd aangetroffen en later door drie artsen dood werd ver klaard, maar na behandeling in de Mariastichting in Haarlem toch tekenen van leven vertoonde, is nog niet veel verbeterd Zijn toestand is zorgwekkend. Dit deelde vanmorgen dr. J. van Zanten, het hoofd van de Intensive Care-afdeling van het Academisch Ziekenhuis in Leiden, waar de Duitser nu ver pleegd wordt, mee op een persconferentie, die over het zeer de aandacht trekkende geval werd gehouden- Overigens met Toestemming van de familie. Verbaasd zi^n' Waarbh de functies van de hersenen nog wel aanwezig zijn, maar niet in die mate als nodig is". De hersenen van de Duitser Horst Weid zouden volgens dokter Van Zanten nog niet dood zijn. Dat is gebleken uit een elektrisch hersen onderzoek. Over de mogelijkheden van herstel en de omvang van een eventuele hersenbeschadiging zegt dat nog niets. Bepalend hiervoor is hoelang de hersenen zuurstofgebrek hebben gehad. Daarom kunnen de behandelende artsen beslist nog geen uitspraak doen of Horst Weid geheel zal herstellen of toch op den duur gehandicapt zal blijven of zelfs zal sterven. De tientallen verzoeken om inlich tingen en de vele (vaak weinig des kundige» artikelen in een groot aan tal binnen- en buitenlandse dagbla den hadden de persconferentie noodzakelijk gemaakt. Dokter Van Zanten verklaarde verbaasd te zijn over de grote be langstelling, die aan deze zaak is ge wijd. „De gebeurtenissen zijn im mers niet uniek of uitzonderlijk", vertelde hij. „Het reanimeren van patiënten met een hart- en adem stilstand en het kunstmatig overne men of bijregelen van levensbelang rijke functies (ademhaling, bloed drukregeling, temperatuurregeling) is het normale werk van een Inten sive Care-afdeling". Schijndood „Vroeger was iemand die ophield met ademhalen dood. Misschien niet direct, maar dan toch wel drie mi nuten daarna, omdat de hersenen geen zuurstof meer kregen. Nu wordt de diagnose gesteld aan de hand van drie verschijnselen: het ophouden van de ademhaling, de bloedsomloop en het bewustzijn. De diagnose is echter pas juist als blijkt dat de situatie niet i. eer omkeerbaar is. Knapt de patiënt toch weer op, dan is hij slechts ogenschijnlijk dood (schijndood) geweest. Verandert er niets in de situatie dan is hij echt dood. Als vuistregel kun Je zeggen dat drie minuten na de hartstilstand en vier minuten na het stoppen van de ademhaling de kans, dat de her senfuncties niet door zuurstofgebrek aangetast zijn miniem is. Is die tijd korter geweest dan nemen de kan sen op herstel toe, omdat wij nu over goede reanimatietechnieken beschik ken. We kunnen echter alleen maar over kansen spreken. We hebben geen zekerheid wanneer beschadi ging van de hersenen optreedt. Bij drenkelingen kan dat vaak langer uitblijven, omdat hun lichaam door het koude water een lagere tempe ratuur krijgt en bij lagere lichaams temperatuur wordt de behoefte aan zuurstof geringer. Daarom koelt men bij de hartchirurgie vaak het lichaam om het hart stil te kunnen zetten. Niet dood De mensen, die in het beademings centrum worden verpleegd, knappen volgens dokter Van Zanten in ruim zestig procent van de gevallen weer helemaal op. Ruim dertig procent sterft en ongeveer een half tot één procent leeft verder onder omstan digheden", waarvan Je Je kunt af vragen of die wel te verantwoorden WASSENAAR Een 29-jarige Haagse kelner, een goede bekende van de politie is gisteren op heter daad betrapt bij een inbraak in Was senaar. Toen de bewoonster van het huis aan de Schouwweg haar huis binnen liep, kwam er een vreemde man van de trap af lopen. Toen de man haar zag, maakte hij ijlings dat hij wegkwam. De bewoonster noteerde 't nummer van zijn volks wagen en hierdoor kon in samen werking met de Haagse politie, de man bij het Vredespaleis worden in gerekend. De man had gisteren wel pech met de portemonee. die hij uit het huis had meengomen, want deze bleek leeg te zijn. )onderdag Kreatief Sentru Café-bar 10 uur vc rommelmarkt 7-9.3 Titius Brandsmalaan 76. „De Duik- ooot' Clubhuiswerk handenarbeid 8- 10 uur nam Den Burcht. Jeugcvakantiebeztghe- den Hocus Pocus plus 'Lassie en de Vrijdag Kreatief Sentrum (Breestraat 66): Café-bar 10 uur voorm. 2 uur nam.: clne-club en sociëteit gastarbeiders. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 9—12 uur nam. Koningskerk: Ruilclub 7.3010 uur Oude Vest 73: Stichting Scientology •avond 8 Zaterdag Kreatief Sentrum tat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 912 uur nam. Oegstgeest (Het Witte Huis)Schaak- Bijbelstudie 10 prediking ds. J. J. Contant 11 Zondag Kreatief Sentrum (Breestraat 66). Café-bar 10 uur voorm.1 uur nam., Toneelgroep "Dzjatsh" 8.30 uur nam. Zijlsingel 2 Evangeliecentrum Spr. dhr. J Zijlstra 10 uur voorm. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (Voor kamerbewoners en alleenstaan den) 9-12 uur nam. Hogewoerd 175 Jehova Getuigen 2.30 en 5.15 uur nam Rijnlandslyceum (Apollolaan 1) Gem voor oorspronkelijk christendom, afd. Oegstgeest. Spr. evang. N. v. d. Brug ge. 7.30 uur nam. Maandag Stadhuis Gemeenteraad 7,30 uur Dinsdag Breestraat 19 Sociëteit Twe: staanden) 9-12 i alleenstaan- huisvesting werkende Jongeren 8-8.30 Release Hulpdienst Release: Witte Slnge) 12a tel 24555 Dag van 2—6 en 7—11 uur Apotheekdienst De avond-, nacht- en zondagsdienst wordt waargenomen Beschikbaarstelling van een aanvullend krediet voor de ver nieuwing van de riolering le fase. Niet-ontvankelijk verklaren van een, door de heer J. Breedijk, Endepoellaan 5 te Warmond, ingesteld beroep. Liquidatie speeltuinvereniging „Speelvreugd". Beschikbaarstelling van een aanvullend krediet voor het school zwemmen. Verlenen van subsidie in de kosten van restauratie van de Boter- huismolen. Beschikbaarstelling van een krediet voor het herstel van de af scheidingsmuur van de werkplaats „Overes". Verhuur van een strook grond aan de heer Th. L. Tjeerde, Van Leydenstraat 1 te Warmond. Overname om niet van een strook grond van de Stichting Ka tholiek Onderwijs te Warmond. <9 Aankoop van gronden van de gemeente Lelden, gelegen in het bestemmingsplan „Zwanburg". Beschikbaarstelling van een krediet voor het maken van oever voorzieningen langs .,de Zijl" en „de Groote Sloot' Beschikbaarstelling van een krediet voor het ontzandlngsgereed- maken terreingedeelte tussen Zijleiland en hulpkade in de Zwan- burgerpolder. Beschikbaarstelling van (aanvullende) kredieten voor de zand winning in de Zwanburgerpolder. Ingekomen stukken en mededelingen inzake plan „Zwanburg". Vaststelling van de 36e suppletoire begroting 1971. OEGSTGEEST Met een: .-Jij bent de sigaar'arresteerde' badmeester Robbens vanochtend om elf uur de miljoenste bezoeker van het zivembad Poelmeer. Het was de veertienjarige Leidenaar Peter van der Dop. die met een clubje vrienden een duik in Poelmeer kwam nemen. Wat verrast liet hij zich door de badmeester naar het restaurant van het zivembad voerenwaar burgemeester Van Eyssinga ,,zijn" miljoenste gast (een getal dat bereikt is in drie seizoenen) begroette. „Een Leidenaar", zei burgemeester Van Eys singa, ,,zo zie je maar weer wat Oegstgeest voor een centrum-Junctie voor Leiden vervult". Op deze feestelijke dag voor Poelmeer zette de heer Van Eyssinga ook de voorzitter van de zwemvereniging B. J. M ooienaafi penningmeester esse mevrouw Spaargaren en het echt paar Plasmeyer dat het restaurant beheert in het zonnetje. Na zijn korte toespraak overhandigde hij Peter van der Dop een boekenbon en een fel oranje gekleurd badlaken namens het gemeen tebestuur. Van het zwembad Poelmeer kreeg Peter een cadeaubon en ook de heer Plasmeyer kwam met een couvert aandragen. Peter, die dat allemaal gelaten over zich heen liet gaan, ontsnapte zo snel mogelijk aan het gezelschapom zijn vrienden te laten zien ivat hem als miljoenste bezoeker ten deel ivas gevallen en nu eindelijk die duik te nemen in het zwembad waarvoor hij uiteindelijk bij zijn vriend achter op de brommer ivas gestapt. Op de foto: Peter pakt het cadeau van het gemeentebestuur uit terwijl burgemeester Van Eyssinga, badmeester Robbens en penning meester esse Spaargaren (links) en voorzitter Moolenaar (rechts) toekijken. Peter koopt het miljoenste kaartje. (Foto Holvast) DEN HAAG (ANP) Vele te lers van kasbloemen heeft het zeer gestoken dat zij hun voorschot op 'n deel van de stookolieprijs moeten te rugbetalen, terwijl de kasgroentete- lers kwijtschelding krijgen. Het be stuur van het landsbouwschap heeft er gisteren over gepraat, maar kwam niet helemaal uit de kwestie, Op voorstel van de heer S. van der Ploeg (AVB) besloot het. er volgen de maand op terug te komen, in de hoop dat er dan meer cijfers op ta- -fel zullen liggen dan de afdeling bloemkwekerij van het schap nu had bijeengebracht. De voorschotregeling, die gold voor het stookseizoen 1970/1971, hield in dat het voorschot zou moeten wor den t.erugbetaald als de prijzen van de produkten de stijging van de olie prijzen zouden hebben goedgemaakt. Volgens minister Lardinois is dat met de groenteteelt niet het geval geweest, met de bloemkwekerij wel. Aanvankelijk, zo werd in de land bouwschapsvergadering van de kant van de afdeling bloemkwekerij mee gedeeld. was de minister ervan uit gegaan, dat de veilingprijzen voor bloemen in de loop van het seizoen met 14 procent waren gestegen. Toen ministerie, landbouwschap en landbouw-Economisch Instituut sa men aan het herberekenen sloegen kwam men echter op acht procent. Volgens het bestuurslid van het landbouwschap de heer Yska (Chr. Landarbeiders», had de minister ze ven procent aangenomen als een nog Juist voldoende prijsstijging. Nu het verschil tussen die limiet en het werkelijke percentage zo klein was, kon er misschien toch nog wel eens over gepraat worden, meende de heer Yska. Maar de heer Van der Ploeg waar schuwde: schep bij het afwerken van dit soort regelingen geen kli maat waardoor men bij een volgen de gelegenheid aan overheidszijde gaat staan schokschouderen. Hij had nog wel drie andei^ oplossingen in zijn hoofd, waarmee hij voor de dag wil komen als er volgende maand meer cijfers zijn. De afdeling bloementeelt had in een geschrift gesteld dat men, behal ve op de stijging van de prijzen van de produkten, ook op de rentabiliteit der bedrijven dient te letten. De verwarmde bloemenbedrijven in Aalsmeer hadden in 1970 gemiddeld geen betere rentabiliteit dan de ver warmde groentebedrijven in 't Zuid hollands glasdistrict. Met rozen en anjers kwam men in Aalsmeer tot resp. 2 en 5 procent, met tomaten en komkommers in Zuidholland tot resp. 5 en 0 procent. Bloemen in 't K orfUi l-complex 14 augustus geopend OEGSTGEEST Het nieuwe korf balcomplex aan „de Voscuyl" in de omgeving van de Rhijngeesterstraat weg zal op 14 augustus om half elf 's morgens officieel geopend worden. Westland deden het wel veel beti 19 procent, maar dat kwam door andere kostenstructuur en een der teeltpatroon. Bij de groentetelers krijgt de kwj schelding de vorm van omzetti van het voorschot in 'n premie overschakeling van zware olie aardgas. De afdeling bloemkwekei de bloementelers worden evena met de hoge kost-en van omschal ling geconfronteerd als de groente Iers. Dat minister Lardinois de schotregeling het komende seizö niet wil voortzetten komt mede dot dat de Europese commissie die re» ling in strijd acht met de doeleind van het gemeenschappelijk lan bouwbeleid De afdeling bloemki lei kerij: de regeling zou het komen ra seizoen best nog kunnen word voortgezet tot het moment wasu: op de afschaffing van alle sten fa maatregelen in de EEG concreet een beslissend stadium is gekomi e Zoals gemeld is in de EEG afj sproken, vóór 1 Januari alle nation E le tuinbouw-steunmaatregelen te i ei ventariseren. WARMOND De Warmonder raad vergadert deze maand clusief btw. Het gevraagde krediet i komt omdat de leerlingen in twee fasen. Op 10 augustus zullen de agendapunten die niet j te ^ntzanden gedeelte van 1 dC en derde klas zwemonderricht op het bestemmingsplan Zwanburg betrekking hebben worden de zwanburgerpolder komt in de on behandeld en een week later zullen uitsluitend Zwanburg- .dergrond. op een diepte van circa zaken aan de orde komen. Wat de werkzaamheden in de Zwan- 13 meter, een kleilaag voor. die, in i -it u ei j ««»-, het tot nog toe verrichte onderzoek burgerpolder betreft, deze zijn nu zover gevorderd, dat een I, is aangetoond maar nog Qiet beslissing over het ontzandingsgereedmaken van het terrein- voldoende is gelokaliseerd. Ten be- gedeelte tussen Zijleiland en hulpkade genomen moet worden, j hoeve van de verrekening met de I koper van het ontzandingsrecht, is De werkzaamheden die uitgevoerd i f 3.135.000 beschikbaar te stellen. het onontbeerlijk tot moeten worden zijn: Het maken van de kaden van wooneiland m.u.v. het gedeelte het gronddepot; Het maken van een hulpkade sen boezemkade en wooneiland; Verzwaring kade tussen Zijl eiland en Schiereiland; Baggeren vaargeul; Baggeren noordelijke coupure de Zijl en coupure aan de Groo te Sloot; Baggeren overige bovengrond le fase zandwinning; Oevervoorziening wooneiland aan de piaszijde; Oeverwinning boezemkade van af hulpkade tot aan de Leede; Devervoorziening verzwaarde ka de tussen Zijleiland en schiereiland. Met inbegrip van direktiekosten wordt het werk geraamd op f3.135.000 B. en W. stellen de raad voor, van de uitvoering van deze werkzaamheden een krediet van Bij de uitvoering van de werk- j keurig mogelijke inhoudsbepaling te zaamheden voor het ontzandingsge- I geraken, middels boringen en sondë- reedmaken -an de Zwanburgerpol- ringen. De hieraan verbonden kosten der le fase is gebleken, dat op het bedragen f 20.776 inclusief btw. Het oostelijk deel van het wooneiland krediet wat B. en W. hiervoor vragen 80.000 m3 minder bovengrond kan ^raagt^f 20/776. worden geborgen dan was aangeno Een vervangende bergingsmoge lijkheid is gevonden op het westelij ke gedeelte van het wooneiland aan de Leede. De meerkosten, verbonden aan het inrichten van bedoeld bag- gerdepot aan de Leede, bestaande uit het aanbrengen van perskaden, pompput, pompinstallatie en perslei ding bedragen f 57.500 exclusief btw. B. en W. vragen de raad hiervoor een krediet van f 65.550. In de ontheffing op grond van de Verordening op de ontgrondingen Zuid-Holland voor de zandwinning in de Zwanburgerpolder is het plaatsen van peilbuizen en een grondmecha- nisch onderzoek voorgeschreven. De aan dit werk verbonden kos ten worden geraamd op f 45.000 ex- Intussen heeft de gemeente Leiden van Warmond 41.61.84 ha grond in de Zwanburgerpolder gekocht, minste als de raad deze goedkeurt. Voor wat de raadsagenda van 10 augustus betreft; Om het Botermo lenhuis in stand te houden, heeft de Rijnlandse Molenstichting, eigena resse van de molen, om een subsi die in de restauratiekosten verzocht. De molen verkeert in een zeer slech te staat. De totale restauratiekosten zijn begroot op f 67.350,21. B. en W van Warmond stellen de raad voor 'n subsidie van 30'c tot een maximum van f 19.500. Het schoolzwemmen zal de gemeen te Warmond f4.337,58 meer gaan kosten in het nieuwe schooljaar. Dit zullen ontvangen en omdat het aan tal leerlingen van de twee klassen groter is dan vorig Jaar. Het bedrag van de verlening van zwemonder- richt van 1 tot 2 jaar zal daarom f2H4,70 gaan kosten. Voor de speeltuin Oost is de speel tuinvereniging Speelvreugd er niet in geslaagd een beheerder aan te trekken. De vereniging is daarom op geheven, want na een proefperiode van een jaar met een open-speeltuin zijn de leden niet meer bereid gevon den contributie te betalen. De ge meente zal alle roerende goederen van de vereniging overnemen. De di recteur van gemeentewerk zal zorg -erkoo'p j draBen voor het onderhoud van speel tuin „Oost" in de toekomst. Het ba tig liquidatiesaldo van f 166.11 zal worden gebruikt voor onderhoud van de speeltuin. Het krediet voor de vernieuwing van de riolering, dat f 248.675 bedroeg zal door loon- en prijsstijgingen moe ten worden verhoogd met een be drag van f 209.340. Voor het aan brengen van oevervoorzieningen langs de Zijl en de Groote Sloot, vra gen B. en W. een totaal krediet van f 618.850.-. Bij dit krediet is inbegre pen een bedrag van f 6.350,- voor het advies van het waterloopkundig labo ratorium. ALPHEN AAN DEN RIJN j» Zeskampploeg van Alphen aai Rijn is nog steeds kandidaat een finaleplaats in het "Spel zond£n grenzen", dat 15 september sen zijn beslag vindt. Winschotef0 dat gisteren in Duitsland in 1 strijdperk trad, bracht het niet vt der dan 31 punten (Alphen heeft 441. Maar er moeten nog twee plod gen aantreden. Op 18 augustus ka* men Rolde in Blackpool aan hiei werk zien en op 2 september Doetii^ chem in Oostende. DEN HAAG "Wat me in de£" zaak het meest verwondert is, drie dagen na al deze gebeurtenii f sen u slaagde voor uw rijexamen. D examinator wist toen zeker niiT van al deze verkeersfouten en onge,' lukken die u kort tevoren had vei oorzaakt", zei de Haagse politie rechter tegen 'n 18-jarige taxichauf feur uit Zoeterwoude. De jongema j had een auto bestuurd, zonder in he1 bezit te zijn van een rijbewijs. Ver - der verleende hij geen voorrang het kruispunt Langestraat-Nwe. Rijdw waardoor een botsing ontstond. Jongeman reed door, en botste i verder tegen nog twee andere geparli keerde auto's. Aan de auto waarin hij reed die eigendom was van zijn vadei" mankeerde van alles. De stuurin richting had teveel speling, drie vail' de vier banden waren versleten, he chassis gedeeltelijk doorgeroest, batterij slingerde er zo'n beetje bi en zo haperde er meer aan het ge val. "U wilde een proefrit maken, het werd een wild-west rit door Lei den", meende de politierechter, jongeman bleek het alles nogal eei grappige geschiedenis te vinden kens zijn vrolijk gelaat en glimlad Die verging hem wel een beetje toen de Officier van Justitie, Mr. Lu lofs een serie boeten vorderde, verder volstond met een voorwaarde lijk intrekken van het rijbewijs vier maanden, Er was door de eer ste aanrijding een schade aangerich! van f 800. De jongeman gaf alvai te kennen, dat hij niet bang een biertje. "In dat geval kunt u dai beter een taxi van uw vader lat( komen", adviseerde de politierecl ter. Mr. Kootte. De gevorderde totale boete van f 16 werd door de rechter verminder tot f 100 en de vier maanden waardelijke ontzegging rijbevoegd heid. Wat er van het wrak is gewof den, werd niet meegedeeld. II oonwagen- caravan uitgebrand LEIDEN Van enkele woonwa gen-caravans die gisteren 'n staan plaats hebben gekozen op de Lam- mermarkt is er omstreeks midder nacht één volkomen uitgebrand. D( oorzaak van de brand, die uit zou zijn gebroken bij afwezigheid vao" de eigenaar is niet bekend, brandweer heeft het vuur geblust De schade wordt geschat op drie duizend gulden. Volgens de politU was de uitgebrande caravar verzekerd De bij de molen De Va!)| leergestreken woonwagenbewoners is inmiddels aangezegd dat zij korte termijn moeten vertrekken Eerder deze week had zich groot aantal woonwagens verzameld op het Schuttersveld.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2