sepvice paans Leen Plokhaar brengt ons de kikkers weer terug Kijk uit voordat u op zee gaat vissen 1 VIS Als het even kan een miljoen I sport Tips voor vakantie Toer-in Holland Niet elk vistochtje biedt evenveel plezier DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD ROTTERDAM Het is na- Ituurlijk ondenkbaar dat Leen Plokhaar's wérkelijke harte wens ooit in vervulling gaat dat Moe der Natuur haar eens zo pure ongeschonden aangezicht terug- krijgt. Het verrottingsproces is al te ver op gang om daar zelfs maar bij in de buurt te komen. 'n Dat, meent Leen Plokhaar welbespraakte Rotterdam - t b| «e taxichauffeur („eigen rijder" met als bijkomstige nering de autohan del), mag hem er echter niet van [aan] weerhouden om enig restau ratiewerk te verrichten. Dus: „Ik weet niet of 't me lukt, maar ik streef er naar om aan de slo ten en singels in en om Rotterdam volgend Jaar een miljoen kikkers ^Jjl terug te gevenEn al blijft daar van maar een kleine honderddui zend in leven, dan voel ik me tóch geslaagd!". Je hebt mensen met vreemde am- Door Aad Wagenaar bities. Leen Plokhaar echter re kent zich niet onder diegenen, al geeft hij de indruk tot hun gezel schap te behoren. „Wat is er vreemd aan het terughalen van de kikker?" zegt hij, „wie hoort er nog wel eens gekwaak? De gemeente Rotterdam doet heus erg veel goed hoor, daar zeg ik niks nega tiefs van. Er zijn mooie singels en plassen aangelegd en ze zetten er vis uit, maar steeds vergeten ze SJ vollédigheid. Ze zien iets over het T-" hoofd!" Zoals „Die kikker „De kikker", doceert de blonde taximan, „is een parasieten- rtjgj vreter bij uitstek. Hij hoort erbij, anders was-ie nooit geschapen Kikkerdrilweek Plokhaar, die een ruim huis be woont aan de Pascalweg in het ou de Lombardijen aan de achter zijde is een brede sloot is opeens in het nieuws omdat in een aantal Rotterdamse singels sinds en kele weken het gekwaak van kik kers opklinkt: Plokhaar's kikkers uit eigen keuken zogezegd. De man harkte in gezonde boe rensloten het dril bij elkaar, deed het in aquaria, liet het tot kikker- visjes (donderkopjes) wassen ep wachtte toen tot hij volwassen kik kerbaby's had, die de strijd om het bestaan met redelijk betrouw bare kracht aankonden. Begin deze week deed hij zijn laatste vijftig kikkers weg. Hoeveel zouden er nog van leven „Ik weet het niet", zegt Plokhaar „zonder dat je t weet, gooi Je ze in het vergif. Zo is het nu eenmaal vandaag de dag. Filosofie Plokhaar's kikkerkwekerij heeft een filosofie, die verder gaat dan de revalidatie van het kwaakbeest alléén: „Als ik volgend jaar die miljoen kikkers niet haal, lach ik, want ik ga toch door. Als ik er een keer mee klaar ben, ga ik op het volgende haast uitgestorven dier over, de salamander. Daarna neem ik het goudbekje dat was zo'n mooi visje uit mijn Jeugd, ook ka pot. En misschien begin ik nog wel eens aan de vlinders, die Je ook haast nooit meer ziet. 't Liefst zou ik beheerder zijn van een na- turreservaat van een of andere rijke pief. Dan zou ik winterhar de kanaries gaan kweken nie mand gelooft nu dat je die huis kamervogels ook in de vrije natuur kan laten rondvliegen, maar ik weet zeker dat 't kan Luchtverontreiniging en wa tervervuiling lam bijprodukt van de moderne industrie zijn de oor log verklaard door Leen Plokhaar. Hij zegt: „Vóór water- en luchtver vuiling hebben we eerst informatie vervuiling gehad. Bij al die nieuwe plannen voor fabrieken en zo moe ten de researchjongens, knappe bollen, toch wel degelijk en duvels geweten hebben wat voor rotzooi er uit de pijpen en de waterleidingen zou komen. Daar hebben ze nooit een woord over gezegdEn nou zitten wij met die rotzooi, 't Is al te laat, door wat ze nagela ten hebben te vertellen! Plokhaar neemt het niet, wenst niet te berusten: „Ik word gedre ven omdat ik al achttien jaar sinds ik varensgezel af was met de dieren bezig ben. Ik zet per jaar zo'n vijfhonderd tot duizend vogels terug in de natuur nadat mijn vrouw en ik ze hebben opge lapt. Van de week heb Ik nog een egel binnen gekregen, Henkie. Hij was drie dagen bewus teloos, maar nou vreet-ie weer. Hij zal alleen een lam pootje houden, maar hij kan weer terug. Er zijn kinderen, die noemen me „de dok ter", maar ik heb maar zes Jaar lagere school Leen Plokhaar heeft een gesprek gevoerd met een gemeentelijke au toriteit om steun te krijgen voor zijn kikkerkwekerij. Hij wil een groot bassin hebben om het dril van donderkop tot volwassen babykik ker te laten worden. „En dan", zegt hij, „heb ik de hulp van de onderwijzers nodig. Want het zijn de kinderen, die mijn kikkers moeten uitzetten. Daarmee kun Je hun mentaliteit veranderen Je maakt ze bewust dat een ge zonde natuurlijke omgeving eisen stelt, 't Is belangrijk dat ze dat nu leren; zij, die over een Jaar of tien het milieu bepalen". De taxichauffeur praat met kracht van overtuiging. Maar soms zwijgt hij een poosje en daarna zegt hij„De rat hè de rat, da's het enige beest dat alles overleeft. Dat kreng is niet kapot te krijgen, die hebben een conditie, die onge looflijk is. „Heeft de rat dan geen func tie in de natuur? „Nee", zegt Plokhaar kwaad, „die brengen alleen maar rotzooi mee een symbool van de milieuveront reiniging. De rat wordt mijn vol gende klus: als ik één zwan gere rat vergiftig, heb ik er acht tegelijk. Ik vind dat de rat geen recht heeft op een plaats in de na tuur". Dit in sterke tegenstelling tot de kikker. Kwaak. De Rotterdamse taxi-chauf feur Leen Plokhaar met een van de kikkers waarmee hij de kik kerstandweer op peil hoopt te brengen. Zij die hun vakantie willen doorbrengen bij een der talrijke meren in het overigens bijzon der mooie Zwitserland zullen tot hun teleurstelling ontdekken, dat het zwemmen in vele van deze meren door de regering is ver boden, vanwege de grote veront reiniging van het water door de talrijke industrieën. Zo is bijvoorbeeld het grote meer van Lugano met de uitlo per naar het Anjo-meer besmet verklaard en is het zwemmen er in op straffe van een bekeuring door de overheid verboden. Men hoeft zich niet af te vragen welk een schade dit voor de zakenmensen die bij deze me ren wonen en het van het toeris me moeten hebben betekend. De Een bord dat niets aan duidelijkheid te wensen over laat. campings bijvoorbeeld hebben overal nog ruimte over en de af boekingen van buitenlanders die reeds gereserveerd hadden zijn talrijk. Velen wijken uit naar Italië en dan naar de meren die nog niet ernstig vervuild zijn, of naar de open zee. In Zwitser land is het zwemmen een ris kante zaak omdat men door de verontreiniging van het wa ter bloot staat aan gevaar voor huidziekten of huiduitslag en zelfs darmstoornissen kunnen na zwemmen in water waarin bor den als op de foto zijn geplaatst optreden. (Foto Dijkman) Evenals vorige Jaren wordt deze zomer de „toer-in-Holland- krant", een gratis gids met 16 pagina's vol toeristische infor matie uitgegeven aan vakantie gangers en dagrecreanten, die de provincie Noord-Holland aan doen. De krant is verkrijgbaar, bij de VW's, ANWB-kantoren, horecabedrijven, campings en musea in Noord-Holland. Er zijn acht toeristische routes uitgezet, waaraan tal van attracties zijn gelegen. De routes zijn Noord-Kenne- merland, West-Friesland, Noord- kop, Texel, Zaanstreek-Water land, Midden Kennemerland Kennemer-Amstelland en Het Gooi. De routes omvatten cultu rele evenementen van al- lerleid aard, musea, toeristische en folkloristische manifestaties, per pagina beschreven en voor zien van een duidelijke route kaart. In de twee middenpagi na's van de „toer-in-hol- land-krant" staat een per dag gerubriceerde agenda met diverse VVV- en andere gebeur tenissen. Daarnaast nog twee pa gina's met bijzonderheden over fiets- en fotoroutes, markten, orgeltochten, Jazzconcerten en fanfarecorpsen, zwembaden, sportvissen, boottochten, het diarama te Bergen, de stoom tram van Hoorn naar Medem- blik, de kinderexpress en de toe ristenbibliotheek. Op de achter pagina staat een samenvatting van de inhoud in het Frans, Duits en Engels. De sportvisserij op de Noordzee is een van de snelst groeiende onderdelen van de Nederlandse hengelsport. Ieder weekeinde opnieuw gaan tienduizenden sportvissers „ter zoute" om een zeevisje te verschalken. In deze rubriek constateerde ik al eerder dat in vrijwel iedere Noordzee haven boten gereed liggen voor de sportvissers die eens een keertje buitengaats willen. Het snel groeiende leger van zeesportvissers maakte het voor veel zeevissers aantrekkelijk om de visnetten aan de wilgen te hangen en in de toekomst de diensten te verlenen aan het le gioen van de zeehengelaars. He laas wordt daarbij niet altijd even goed de veiligheid van de mensen aan boord in het oog gehouden. Aan boord van de vaak sterk ver ouderde schepen is niet voldoende reddingsmateriaal en bovendien voldoen vele schepen niet aan de vereiste bepalingen. Nu zou het te ver gaan te bewe ren dat alle schepen die beschikbaar zijn voor de zeesportvisserij niet deugen. Er zijn vele rederijen en schippers die veel waarde hechten aan "tevreden klanten" en daarom de schepen zo mogelijk aanpassen aan de wensen van de sportvissers. Ze plaatsen zitbanken aan dek, voor zien de relingen van veilige hekken en zijn bovendien niet te beroerd om eens te verkassen wanneer ze op een bepaalde plaats niet willen bijten. Portemonnaie Maar behalve deze gelukkig grote categorie schippers die het goed voor hebben met de zeesport visserij zijn er ook die het oog uit sluitend gericht houden op het gelde- ADVERTENTIE DE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw HENGELSPORTARTIKELEN DE SPORT m»"1 op ons af, zodat er velen waren die het plan hadden om overboord te springen. Dankzij de kapitein van de sleepboot, die bliksemsnel optrad, werd een ramp voorkomen en pas seerden de schepen elkaar op een af stand van ongeveer tien centimeter. Hoge golven Op zee gekomen zagen we golven van zo'n tweeënhalve meter hoog. Al heel snel zagen we de vissers over de reling hangen met het be kende euvel. Op de boot stond aan gegeven: maximaal 47 personen. Er waren buiten het drie man tellende hoofdpersoneel 58 vissers aan boord. Veertien personen te veel dus. Dat de reder geld tracht te verdienen kan ik begrijpen, maar dat hij gebruik maakt van een stuk oud roest, met een toilet dat vreselijk stonk, en vast personeel dat stond te lachen om de ongeveer veertig zeezieken vind ik toch wel heel erg sneu. Is het niet erg dat zoiets uitvaart met windkracht 4 a 5? Volgens De Bilt stond er 4 tot 8 meter wind per seconde. Voor het vissen op zee is dat veel te hard. Bovendien ging men niet in op een verzoek van velen om reeds om twee uur 's-middags terug te keren naar de haven. Het verzoek werd beantwoord met een luid gelach om de zieken. Voor alle ellende, het gevaar en de zeeziekte betaalden we 16 gulden per persoon". Duidelijk uit het verhaal lijke gewin dat deze dagelijkse vis- tochten brengt. Zo kreeg ik vorige week een brief van de Leidse sport visser A. J. Sporre, Beyerinklaan 36 in Leiden. Zijn ervaringen vindt u hieronder. We hebben ditmaal nog de naam van het bewuste sportvisse- rijbedrijf uit het verhaal gelaten om dat deze rederij zeker niet de enige is, die de zeesportvisserij een slech te naam toebrengt. Wel zullen we deze zaak nauw lettend in het oog houden. Mochten er meer klachten komen dan zullen we zeker overgaan tot de publicatie van de namen. Nu het relaas van de heer Sporre: "Om ongeveer acht uur 's morgens vertrokken we uit de ha ven om op makreel te gaan vissen Toen we uit Leiden vertrokken was het windstil, maar nauwelijks waren we op de boot of er stak een flinke wind op. Desondanks werd er uitgevaren Varend uit de haven zouden we net de laatste bocht nemen toen een enorm grote boot ons tegemoet kwam. De bewuste boot kwam recht wordt in elk geval dat de heer Sporre een allesbehalve plezierige visdag beleefde. Hoop kan hij mis schien putten uit het feit dat steeds meer gemeenten langs de Noord zee speciale ei§en gaan stellen de vissportschepen. Strenge regels Zo zijn de vissersschepen die va Harlingen vertrekken aan strenge regels gebonden. Ook de overkoepe lende hengelaarsbonden stellen alles in het werk om de beunhazen op 'n zijspoor te rangeren. In het janua rinummer van De Nederlandse Hen gelsport. het maandelijks orgaan van de Algemene Hengelaars Bond iAHB) wordt aangekondigd dat bin nenkort ter zake kundige en ge schoolde mensen zich in de havens en op zee op de hoogte gaan stellen van de fouten die er gemaakt worden. Verder zijn er besprekingen met landelijke toeristische organisaties begonnen om te komen tot een slui tend systeem van aanbeveling zooat de sportvissers verzekerd kunnen zijn van een goed schip. Inmiddels geeft de bond alle klachten over sche pen, voorzieningen en valse voor lichting door aan de Scheepvaartin spectie en in sommige gevallen ook aan de burgemeester ter plaatse. Zo lang er in ons land nog geen sluitend systeem bestaat, is het zaak dat iedere sportvisser die op zee wil gaan vissen tevoren nauwkeurig in formaties inwint bij collega's over de omstandigheden aan boord van het schip. Bij het reserveren van een plaats moet ook worden geïnfor meerd naar het maximum aantal personen dat op het schip zal wor den toegelaten. Worden desondanks misstanden ge constateerd dan kan men zich het best in verbinding stellen met een van de hengelaarsbonden, die op de Niet iedere sportvisser die op zee gaat vissen heeft zoveel com fort als deze Leidse hengelaar. Juist nu Tenslotte in deze rubriek nog iets over een nieuw visboek van de hand van de bekende sportvisser A. (voor vrienden Hans) van Onck. Bij de uitgeverij Stok in Den Haag ver scheen Van Onck's veertigste boek "Juist nu, nieuwe mogelijkheden in de hengelsport". Je zou veronderstellen dat een auteur van wiens hand reeds veertig boeken over sportvisserij zijn ver schenen weinig nieuws meer weet te vertellen. Het tegendeel is ech ter waar. Van Onck zet in zijn boek je nieuwe wegen uit voor de moder ne sportvisser. HIJ wijst hem op nieu we vissen zoals de forel (sinds de uitzettingen van de O VB), de snoek baars (dankzij de "explosie" op het IJsselmeer), en mogelijk straks de meerval (als de OVB-proef tenmin ste slaagt) Verder geeft hij lezenswaardige beschrijvingen van nieuwe stekkies als het Veerse Meer en de Biesbos, die een nieuwe dimensie heeft ge kregen nu er niet langer een getij bestaat. Tenslotte behandelt Van Onck' in dit boekje recent materiaal zoals de stabilodobber van Iwan Ga- ray, de Oto-magic-dobber van de heer Jacobi en talloze andere we tenswaardigheden. Alle grote vlsma- teriaalimporteurs en producenten laat de schrijver de revue passeren zodat het al met al een bijzonder ge varieerd boekje is geworden dat nog aan aantrekkelijkheid heeft gewon nen door de serie goede vissenfoto's van Paul Melief. ADVERTENTIE DE GOEDE VANGST Morsstraat 47 - Lelden - TeL 21751

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11