LEIDSCH mDAGBLAD 'HARDE EN FELLE STRIJD Verzorger loor leeuw verscheurd Oppositieleider Den Uyl kondigt aan: Protestactie woonwagenbewoners dierenpark wassenaar vandaag OMEGA Peking tegen 'twee China's' RUZIE OVER BLADEREN: DRIE DODEN pgericht 1 maart I860 WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1971 No. 33468 Irectelir: G. Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Singel l. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 uofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055. losse nummers f 0.30 Nanezurgtng tot 20 uur tel 30500 (zat. 18 uur) HENEN De 30-jarige dieren verzorger A. W. J. van den Berg ls vanochtend op het leeuwen terras van Ouwehands dieren- door een leeuw aangeval len en verscheurd. Een collega, de 49-jarige J. W. Pleines liep zware verwondingen (hersen letsel) op en moest worden overgebracht naar het Sazu- ziekenhuis in Utrecht. De die renparkdirecteur Ouwehand wist ternauwernood het vege lijv te redden. een onderzoek van de politie is gebleken dat dierenverzorger Van den Berg omstreeks half negen vanochtend in 't buitenverblijf aan tiet werk was. De leeuwen waren op dat ogenblik nog in de nachthokken Niet wetend dat Van den Berg op het leeuwenterras verbleef, heeft zijn collega Pleines de schuiven voor het nachthok geopend, waarna 1 een leeuw en een leeuwin naar bui- ten renden. leeuwin toonde op dat ogenblik geen aggressieve neigingen. Zij be gon zelfs met de heer Van den Berg 'te spelen, toen opeens de leeuw op de rug van de dierenverzorger sprong. De heer Van den Berg pro- jeerde nog de leeuw van zich te ichudden en strompelde inmiddels ïaar de buitenpoort. Vlak voor de loort zakte hij echter in elkaar, waarna hij een prooi werd van de boze leeuw. Inmiddels was de heer Pleines door een collega gewaarschuwd. "Weet je dat je leeuwen buiten lopen, by v. d. Berg?" Waarop de heer Plei nes snel de heer Ouwehand waar schuwde. Toen het tweetal bij de leeuwen kwam was de heer Van den Berg al dood. De leeuwin zat "poes lief" naast hem, maar de leeuw be sprong de heer Pleines. De heer Ouwehand loste daarop de voor de leeuw en leeuwin dodelijke schoten, De Omega Dynamic is een horloge dat echt lekker op de pols zit. Doe de Omega Dynamic eens om en ontdek het zelf. En het uurwerk? Het merk Omega op de wijzerplaat zegt genoeg! In verschillende Meuren leverbaar. Vanaf f 185,-. 0-Lange Poten 9-11 Amsterdam-Kalverstr. 121-123 Rotterdam-Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 Haarlem-Grote Houtstraat 63 Opnieuw regen De Bilt verwacht van vanavond In het algemeen veel bewolking met 1 de meeste plaatsen enige regen, aar nu en dan ook zon. Matige tot ^htige, aan de kust af en toe wind uit zuid tot zuidwest, temperaturen ongeveer 14 aden. Maximum temperaturen 21 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 5 AUGUSTUS )n op: 5.07 uur; onder: 20.24 uur. op: 19.55 uur; onder: 2.49 uur. Klater in Katwijk te 1.44 en 15 uur, laagwater te 9.58 en 22.25 PEKING (APP, Reuter) De Chinese volksrepubliek heeft de Amerikaanse politiek van „twee China's" maandag j.l. door minis ter Rogers ontvouwd, in scherpe be woordingen van de hand gewezen. Het persbureau Nieuw-China zei in een eerste commentaar op de ver klaring van Rogers, dat de Ameri kaanse regering het „twee China's- komplot" gebruikt om het herstel te blijven tegenwerken van „de wetti ge rechten van de volksrepubliek China in de Ver. Naties". Daarmee blijft zij „de vijand van het Chinese volk". „Het domme bedrog van de „twee China's, waarvan het Amerikaanse imperialisme zich bedient, is abso luut onwettig en nutteloos. Er is maar één China en dat is de volks republiek," aldus het Chinese pers bureau. Minister van Buitenlandse Zaken Rogers verklaarde maandag in Washington, dat zijn land de toela ting van China tot de Verenigde Na ties zal steunen, maar zich tegelijk zal verzetten tegen „uitstoting van Taiwan. Laatstgenoemd land heeft fel gereageerd op de wijziging in de Amerikaanse politiek en een beroep op de lidstaten gedaan de positie van Taiwan in de volkerenorgani satie te beschermen. Met vijftig projessionals en 99 andere amateur-golfers neemt Prins Claus deel aan een door The Amèrican Express Cy en het Nederlandse Golf Comité georga niseerd golftoernooi op het ter rein van de Kennemer Golfclub in Zandvoort. De weersomstan digheden waren vanochtend verre van ideaal. Aanvankelijk droeg de Prins een geruite pet, maar in het vuur van het spel was dit hoofddeksel hem kenne lijk te lastig... Voor goed auto-onderhoud DEN HAAG ,,Als dit kabinet de voorgenomen aan slag op tal van overheidsvoorzieningen werkelijk uitvoert, zal de fractie van de PvdA dit kabinet hard en fel bestrij den", aldus drs. J. M. den Uyl, fractievoorzitter PvdA, die vanmorgen als eerste spreker het kamerdebat over de rege ringsverklaring opende. ,,Die bestrijding heeft niets te ma ken met verscherpte tegenstellingen maar wel met het consequent opkomen voor de zwakkeren in onze samen leving". Drs. Den Uyl noemde de totstandkoming van het kabinet-Bies heuvel een kwade zaak voor de democratie''Bijzondere kritiek had hij op de wijze waarop de hantering van het profijtbeginsel in de verklaring van Biesheuvel tot algemeen beginsel wordt verheven. Een groot aantal voorstellen tot besnoeiing is voor ons niet aan vaardbaar". „Dat geldt in het bijzonder de sec tor van het voortgezet onderwijs, bet vormingswerk, de recreatie en de cultuur". Een duidelijke uitspraak van de regering wilde de PvdA-frac- tievoorzitter over de verhoging van de kleutergelden, de invoering van schoolgeld voor leerplichtigen en verhoging van schoolgelden bij het voortgezet onderwijs. Volgens drs. Den Uyl kenmerken het optreden en het programma van het nieuwe kabinet zich vooral door ongeloofwaardigheid. Hij wees er op, dat de regeringsverklaringen van vier jaar geleden en van nu op el kaar lfjken als twee druppels water. -„De partijen zijn in hoofdzaak de zelfde. Er zijn alleen wat andere spelers. De toneelgroep voert hetzelf de stuk op met een wat gewijzigde bezetting". Bij de beoordeling van de minis ters in het nieuwe kabinet richtte de kritiek van de socialistische op positieleider zich vooral op de minis- sters Geerstema, Drees jr. en Udink terwijl Den Uyl ook bijzonder wei nig op heeft met staatssecretaris Vonhoff van CRM. Volgens de fractie van D'66 zwijgt het regeringsprogramma op vele punten. Fractie-voorzitter Van WOLDINGHAM 'AP) Een buren ruzie over dorre bladeren in het lan delijke dorp Woldingham in het En gelse graaifschap Surrey heeft drie personen het leven gekost. De slacht offers zijn de gepensioneerde ban kier Stanley Kennedy en zijn vrouw Daphne, beiden 55 jaar oud, die maandag door hun 64-jarige buur man William Hall met een jachtge weer werden neergeschoten, terwijl zij op het grasveld voor hun villa stonden. Na zijn dubbele moord richt te Hall het geweer op zichzelf. Hij overleed in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. Volgens mevrouw Gwendoline Dodman, die in dezelfde laan woont als de Kennedys en Hall was laatst genoemde woedend op zijn buren, om dat bladeren van de bomen in hun tuin overwaaiden naar zijn tuin Hall placht de bladeren bijeen te harken en ze in de tuin van de Ken nedys terug te gooien. Mierlo: „Het mist een visie op es sentiële vraagstukken die dringend aan de orde zijn. Het regeerakkoord is niet samenhangend. Op een aan tal punten zijn de beleidsvoorne mens in strijd met karakter en in houd van een aantal bezuinigings voorstellen". Niet alleen het regeerakkoord, maar ook het nieuwe kabinet ver toont volgens mr, Van Mierlo de on evenwichtigheid van afspraken. „Het verlangen om aan de macht te komen heeft dusdanig overheerst, dat het veiligstellen van essentieel geachte taken, zoals de verdere ver hoging van de belastingdruk, ver schoven is naar 1973. Daarmee is de bodem uit het programma gehaald. Er is een kabinetscrisis ingebouwd en daarmee is de bedenkelijke prak tijk geaccepteerd van het vormen van tweejarige kabinetten". Mr. Van Mierlo achtte de tijd ge komen dat er een vooruitstrevende volkspartij zal worden gevormd, die geen versmelting is van de bestaan de partijen, maar een werke lijk nieuwe partij en een nieuw pro gramma. Een lichtpunt noemde hy de denkbeelden, die op het ogenblik ontstaan in katholieke kringen. Het debat, waarvoor nog vele spre kers stonden ingeschreven, zal waar schijnlijk tot middernacht duren. g rijksstraatweg 667 wassenaar vol dagvullende attracties! De regeringsverklaring van premier Biesheuvel heeft weinig opzienbarends naar voren gebracht. Dat was ook nau welijks te verwachten. Door de publikatie van regeerakkoord en ambtelijke stukken wisten we al het nodige over voorgenomen be zuinigingen en de noodzaak van inflatiebestrijding. De premier heeft deze draad opgevat. Con creet kon hij echter nog niet wor den. want volgende maand wordt de miljoenennota gepubliceerd. Pas dan kunnen we vaststellen hoe de regering wezenlijk denkt over de uitvoering van de "natio nale aanpak van de inflatiebe strijding" en de voorgenomen be leidsombuigingen. Zonder dat dat met zoveel woorden is gezegd, houdt die beleidsombuiging ai in, dat 't kabinet-Biesheuvel een an dere koers moet gaan varen dan de regering van premier De Jong. De premier heeft gesproken over een kritische bezinning op de overheidsuitgaven, een bezinning ook op de collectieve uitgaven. De overheid wil dat degenen die van speciale diensten profiteren daar ook meer voor gaan betalen. Dit geeft eens te meer aan hoe groot de invloed van DS'70 leider dr. Drees op de totstandkoming van deze regeringsverklaring is geweest. Vier van de vijf rege ringspartijen zijn verantwoorde lijk geweest voor program en be leid van het kabinet-De Jong. Het feit dat zij nu met andere voor nemens bezield de bemanning voor het kabinet-Biesheuvel heb ben geleverd, houdt een veroorde ling in van hun eigen gedragingen van de afgelopen vier jaar. Nog afgezien van het feit dat de drie christelijke partijen, waaruit on der andere de premier voort komt, in de verkiezingsperiode tot 28 april j.l. een totaal andere toon hebben aangeslagen, dan nu het geval is. het nationaal automobielmuseum leidschendam een ontdekking! HOOFDDORP KEERDE IN EEN MAAND 140.000 GLD STEUN UIT (Van een onzer verslaggevers) HOOFD DORP/RIJNSB URG/LEI- DEN De Sociale Dienst van Haarlemmermeer heeft in één maand tyds 140.000 gulden uitge keerd aan rondtrekkende woon wagenbewoners, die om bijstand aanklopten. Vooral de laatste dagen hebben de woonwagenbewoners druk ge bruik gemaakt van de steun van de dienst. Het ging daarbij vooral om nieuwe caravans. Zes (oude) caravans brandden vorige week door onbekende oorzaak uit. Opzet valt volgens de politie van Haar lemmermeer niet te bewijzen. De dienst had het er druk mee. Maandag waren er maar liefst vijf ambtenaren in de weer om verschil lende woonwagenbewoners nog de zelfde dag een nieuwe caravan te verschaffen. Een woordvoerder van de Sociale Dienst in Haarlemmer meer verklaarde weinig gelukkig te zijn met het bezoek van de woonwagenbewoners. "Ze komen Mr. F. Portheine, tweede-kamer lid voor de WD, is voorzitter ge worden van de Europese liberalen. Hy is niet zo optimistisch: „Het Europees denken is op de terug tocht". Over de financiële nood van vele Nederlandse gemeenten zegt hy: „Dat probleem wordt een knelpunt voor dit kabinet" STADSPAGINA De Britse groep The Peddlers heeft over belangstelling niet te klagen. „Ach, tien procent talent en negentig procent geluk" zeggen ze zelf PAGINA 5 Intercity-trein vloog in noodweer uit de rails by Krabbendyke: 22 gewonden PAGINA 7 Rolf Steiner, een huurling, die werd gepakt PAGINA 8 Er is een nieuwe sterke Neder landse wielerploeg in de maak. waarvan Joop Zoetemelk kop man gaat worden PAGINA 13 (Puc/ een paar dagen, vragen geld en vertrekken dan weer naar een an dere Sociale Dienst waar ze weer geld vragen". Ook de gemeente Voorhout heeft vorig jaar veelvuldig bezoek gehad vertelde een medewerker van de Sociale Dienst: "In het begin kwa men ze voor 'n uitkering, dan gin gen ze weer weg, maar langza merhand werden de eisen steeds drastischer en uiteindelijk vroegen ze ook om caravans en nieuwe auto's". In totaal zouden de woon wagenbewoners deze gemeente vorig Jaar 75.000 gulden gekost hebben. Inmiddels heeft ook Rijnsburg be zoek gekregen van een aantal woonwagenbewoners, dat deze week nog in Leiden stond: negen tien wagens hebben een plaatsje gevonden in de buurt van de vel den van Rijnsburgse Boys aan de Noordwijkerweg. Burgemeester B Koomans toonde zich gisteren niet erg gelukkig met de komst. "Ze zullen hier weg moeten", verklaarde hij. "Ik heb ze tot woensdag adempauze gege ven, zodat ze hun inkopen kunnen doen en andere zaken kunnen af handelen. Dit vind ik niet meer dan reëel, want die mensen wor den toch al van het kastje naar de muur gestuurd". Een verzoek om bijstand hebben ze in R(jnsburg nog niet gedaan, volgens de burgemeester. "Ze krij gen ook geen cent van me, want Sociale Zaken Leiden heeft hun voor een week geld gegeven". Met ingang van 1 augustus is een Koninklijk Besluit van kracht ge worden, dat voor bepaalde gebie den kerngemeenten aanwyst, die belast worden met de steun aan woonwagenbewoners. Voor de Bollenstreek en de agglomeratie Leiden is dat Leiden. De Gemeen telijke Sociale Dienst verzorgt nu ook de uitkeringen aan woonwa genbewoners, die in andere ge meenten om steun aankloppen. De De woonwagens zijn van Leiden naar Rijnsburg verhuisd. (Foto Holvast) kosten kunnen later bij het Rijk verhaald worden. Volgens de voorlichtingsdienst van de gemeente Leiden moet het on verwacht neerstrijken van groe pen woonwagenbewoners in tal van gemeenten nu gezien worden als een 'min of meer georgani seerd verzet tegen de regionalisa tie". De woonwagenbewoners zou den daarmee willen protesteren te- ge het feit, dat ze nu niet meer in veel kleinere gemeenten te recht kunnen. tetnvs Uit het Leidsch Dagblad van 3 Augustus 1871: Gistermiddag schoot een wagentje met een kindje erin van de hand van een jongen in het Levendaal. De jongen had de tegenwoordigheid van leest op 'n schuit te springen en het kind zoo lang boven ivater te houden totdat hulp van anderen de redding mo gelijk maakte. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aan getast 3 personen, als her steld opgegeven 2, overleden 7eene, zoodat in behandeling blijven 31. Hedennacht is eene vrouw woonachtig in de Ouwe Hoef- straat, dood op hare legerste de gevonden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1