chaos in Volledige Middenstandspartij Weinig nieuws bij Courrèges Nederland steekt 100 miljoen in luchtbus-project Beloning van f 5000 voor aanwijzing in zaak Cora Mantel SATERDAG 31 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD Goed debuut van Nelissen Uit de wintercollectie van Jacques Esterel deze uitmonstering voor het weekeinde. Een gestreepte caban-jas in licht en donker bruin en wit en een heel hoge kraag om het gezicht tegen de ergste kou te beschermen. Daaronder wordt een broek met een vaag streepdessin ge dragen. Op het hoofd een etrustische helm (een mutsje dat deze winter zeer populair zal worden, (links bo ven). De Franse filmsterren Simone Renant, Michele Morgan en Miche- line Sandrel bekt) ken een zwart jer sey ensemble dat wordt gecomple teerd door een soort deken-mantel. De mouwen van deze mantel zijn af gezet met haneveren. Het is een ont werp van Molyneux. (rechtsboven). In de Rive Gauche-serie (de confecbiecollectie van Yves St. Lau rent) dragen de heren fluwelen pan talons en blazers met strass-versie ringen. Ook de bontgekleurde hem den gecombineerd het een dito pull over worden het helemaal in de win ter van '72 (foto's links onder). De opvolger van Coco Chan tel Gaston Berthelot poseert na de show met zijn mannequins voor de foto grafen. Zijn collectie had niets spec taculairs (foto midden). Feraud liet een fijne jonge col- leotie zien en is zoals deze foto bewijst de hot pants trouw gebleven. Ieder een zal moeten toegeven dat het een fijn pakje is, vooral in combinatie met de zwart leren laarzen en grap pige hoed. Wat Parijs ons biedt PARIJS (GPD) André Courrèges en Robert Nelissen, de 28-jarige Nederlandse ontwerper van Castillo, zorgden gisteren voor het einde van de Parijse modemarathon. Bij Courrèges hadden de ateliermeisjes en assistenten een dagje vrijaf ge kregen om in zijn sneeuwwitte salon voor applaus te zorgen. En dat was ook wel nodig, want de handen van de inkopers en moderedactrices kwamen nauwelijks van elkaar. ÏFEER BEROERING ROND TE PAS De chaotische toestanden en ersoonlijke tegenstellingen in de dei ederlandse Middenstandspartij pi aan alle records die de Boeren- in de politiek had geves- ijigd. Verscheidene personen be- i chuldigen elkaar van chantage r,n zelfs sluimert meineed op de 0f chtergrond. De partij die op 28 pril met twee vertegenwoordi- n de Tweede Kamer kwam 'ordt amper drie maanden later onfronteerd met een breuk in aar Kamerfractie. Wat is er pre es gebeurd? Op de kandidatenlijst voor de 'erkiezingen stond de schilderijen- landelaar en oud-ambtenaar Te ummer één. Tweede stond de Amsterdamse electronica-agent Des- lng, en derde Jac. de Jong, die in Vorden directeur is van een ver- oopmaatschappij. Te Pas en Des- ing werden gekozen in de Tweede tamer. Geruchten Jeining ontstond toen Dessing op iet laatste moment zijn zetel ter «schikking stelde ten gunste van De Jong. Er circuleerden berichten dat dit onder dwang gebeurd zou tijn en dat De Jong zelfs financiële toezeggingen had gedaan om Des tevreden te stellen. De Jong moest deze geruchten tegenover de Kamercommissie voor de geloofs brieven ontzenuwen voordat hij kon S borden beëdigd. Spoedig werd bekend dat de heer De Jong voortaan als woordvoerder van de Middenstandspartij zou op treden. Want Te Pas was daarvoor niet geschikt, zoals velen schudde buikend van het lachen tijdens het eerste optreden van Te Pas in de volksvertegenwoordiging hadden kunnen constateren. De Jong werd kort daarop partijvoorzitter en daarmee leek de zaak gesust. Het leek slechte zo want de grie ven en persoonlijke tegenstellingen waren wel begraven maar niet dood. Het hoofdbestuur van de Middenstandspartij is bang dat Te Pas opnieuw lachsalvo's zal ontkete nen en met de debatten over de re geringsverklaring in het vooruitzicht koos men de weg van de breuk: Te Pas mag niet alleen meer niet spre ken, hij mag zich ook geen verte genwoordiger van de partij meer noemen. Kamervoorzitter Van Thlel staat nu voor de betrekkelijk unieke zaak dat niet een Kamerlid breekt met zijn partij, maar de partij hem verzoekt om de heer Te Pas niet meer te beschouwen als lid en ver tegenwoordiger van die partij. Er doet zich een aantal complica ties voor. Ten eerste rijst de vraag waarom de Middenstandspartij met een lijsttrekker in zee is gegaan die in het Parlement niet mag spreken. De Jong antwoordde hierop van morgen dat Te Pas had beloofd om niet in de Kamer te gaan zitten. Dat Te Pas dan toch lijsttrekker!/;. kon zijn is een simpel gevolg van het. feit dat Te Pas één van de op richters was. Een andere complicatie is dat de van zijn zetel verstoten of vrijwillig opgestapte Dessing zich weer is gaan roeren. Dessing is van plan om een brief aan de Kamervoorzit ter te sturen waarin hij uiteen zet dat hij onder druk zijn benoeming tot Kamerlid heeft geweigerd. Als hij waar zou kunnen maken dat chantage is gepleegd is het niet uitgesloten dat de officier van Jus titie zich met de zaak gaat bemoeien. De Jong heeft bij zijn entree in de Kamer een eed van zuivering afge legd en zou zich dan eventueel moeten verantwoorden voor een mogelijke beschuldiging van mein eed. De huidige voorzitter van de Kamercommissie voor de geloofs brieven, drs. H. M. Franssen, zei vanmorgen dat deze commissie niet meer kan doen, omdat tot toelating van de heer De Jong in de Kamer is geadviseerd. Want bij het onder zoek naar de geloofsbrieven is van ontoelaatbare praktijken niets ge bleken. Zoals de zaken er nu voorstaan is Te Pas niet van plan om zich te laten verstoten en dus ook niet om zijn Kamerzetel op te geven. Des sing laat het er niet by zitten. De kiezer kan er in elk geval uit leren dat het stemmen op een gloednieuwe partij van politiek on bekende mensen een riskante zaak (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Nederland zal deel nemen aan het .Airbus-project". De ministerraad heeft gisteren besloten samen met Duitsland en Frankrijk een groot vliegtuig, geschikt voor 200 tot 300 passagiers, voor middellange afstand te laten ontwikkelen. Oorspronkelijk was ook Engeland bij het „Airbus-project", dat al sinds 1965 bestaat, betrokken, maar dit land trok zich eind 1968 terug. Ge ruchten, ojn. verspreid door het Duitse weekblad „Der Spiegel", dat ook Duitsland zich zou willen terug trekken, zijn door premier Biesheuvel onjuist genoemd. Alvorens tot een beslissing te komen, heeft het kabi net dit gisteren door de Nederlandse ambassadeur in Bonn laten onder zoeken. Minister-president Biesheuvel noem de het sluiten van deze overeenkomst met Duitsland en Frankrijk, waar mee een bedrag van ongeveer 100 miljoen gemoeid zal zijn, van groot belang voor de Nederlandse werkge legenheid. Van deze 100 miljoen neemt Fok ker—VFW N.V. tien miljoen gulden voor haar rekening. Het instituut voor vliegtuigontwikkeling en ruim tevaart zal, verdeeld over een pe riode van vijf jaar, 45 miljoen voor zijn rekening nemen. De resterende 45 miljoen zullen door FokkerVI W N.V. worden gefinancierd door mid del van een lening, die door de staat wordt gegarandeerd. Worden er 360 van deze vliegtuigen verkocht, dan zullen de ontwikke lingskosten. die momenteel door de deelnemende landen in het project worden gestopt, volledig zijn terug betaald. Marktonderzoek heeft ech ter al uitgewezen, dat in de komende tien jaren op de wereldmarkt plaats zal zijn voor ongeveer 1100 toestellen van dit type. Het is erg jammer, maar Courrè ges, die in 1965 met zijn astronauten- moed voor een sensatie zorgde en het straatbeeld in de hele wereld dras tisch veranderde, werd door de con fectie-industrie ingehaald. En on danks zijn jeugdige, charmante win tercollectie slaagde hy er niet in om zijn achterstand door nieuwe ideeën in een voorsprong om te zetten. Geen schokkend modenieuws bij Courrèges dus, want vrijwel precies dezelfde moderne pantalons met battle dressjasjes, jurken en ritsen, lipjes en doorgestikte naden en hot pants-pakjes zijn zo langzamer hand bij ieder warenhuis en kledingzaak te koop. En bovendien worden de Parijse mode-experts zo zoetjes aan doodziek van zijn vistrampakjes en -regenjassen, die hij nu al voor het zesde achtereenvolgende jaar laat zien. Maar ondanks de „old timers", waartoe ook de witte katoenen body Stockings behoorden, bewees mode- architect Courrèges vooral met zijn jurken en mantels dat hij toch echt wel in staat is om schitterende kle ren te maken. Geen kou Courrèges die Brigitte Bardot en mevrouw Pompidou tot klant heeft, bood voor de winter keus uit mini- en kniebedekte creaties. In zijn witte boetiek, twee huizen naast het mode paleis van Pierre Balmain, waren meer hot pants dan waar dan ook te zien. Over de kou hoeven de Cour règes klanten niet te klagen, want bij zyn shortpakjes levert hij witte wol len jersey panties, die men in een oogwenk aan een witte coltrui vast kan ritsen. Donkerbruine rose, rode, mosgroene en lichtblauwe hot pants- pakjes had hij met een smal strookje vistram in dezelfde kleur afgebeeld. Voor 's avonds lanceerde Courrèges vloerlange met pailletten gebor duurde avondjurken met een boven lijfje en lange mouwen. Courrèges deed tenslotte ook nog even mee aan de kakelbonte -avond j urken-rageZo liet hij zijn mannequins jurken dragen met effen donkerbruine lange rokken, effen donkerbruine mouwen, een bruin-wit geruit lijfje met voor en achter een driehoekige inzet van bruin-wit gebloemde stof. Nelissen Bij Castillo maakte de 28-jarige Ro- Eurowoningen kan plan niet geheel uitvoeren LEUSDEN (ANP) De ontwikke lingsmaatschappij Eurowoningen Den Haag heeft in nauw overleg met de gemeente Leusde besloten de bouw van de zg. radicaal-woningen in deze gemeente niet volledig uit te voeren. Slechts 476 van de aanvankelijk 1100 te bouwen woningen van dit type zullen worden gerealiseerd. Als oorzaken van de bouwstop noemt Eurowoningen de explosieve loon- en materiaalkostenstijgingen, waardoor de prijs van de woningen niet meer toegankelijk is voor de middengroepen, waarvoor het plan is bedoeld. De prijzen van de wonin gen bedragen thans gemiddeld f 78.000.—. De ontwikkelingsmaatschappij zal binnenkort met de gemeente Leus den opnieuw besprekingen beginnen over een voortzetting van het plan tot de bouw van 1100 woningen, maar evenwel in een gewijzigde ste- debouwkundige opzet. Men zal zich evenwel nog beraden over het type te bouwen woning. UITHOORN ANP) Er is nu ook officieel een beloning uitgeloofd voor aanwijzingen, die ertoe bijdragen dat de moord op het vijftienjarige Uithoornse meisje Cora Mantel wordt opgelost. Nadat de vader van het slachtoffer onlangs in een adverten tie bekend maakte een bedrag van f 10.000 beschikbaar te stellen voor goede aanwijzingen of inlichtingen heeft thans ook de officier van jus titie in het arrondissement Amster dam besloten een beloning van f 5000 uit te loven. Eventuele aan wijzingen of inlichingen kunnen schriftelijk of telefonisch worden ge daan aan het parket van de officier van justitie in Amsterdam (020— 221260), aan de districtscommandant van de rijkspolitie in Amsterdam (020359821), aan de groepscom mandant van de rijkspolitie in Uit hoorn (029751420 of aan de plaat selijke politie. Voor het geval meer goede aanwijzingen of inlich tingen binnenkomen zal het door de officier van Justitie uitgeloofde be drag naar mate van de belangrijk heid van de gegevens worden ver deeld. Intussen is de heer Mantel een week geleden naar aanleiding van zijn advertentie gebeld door een jongeman, die zijn naam niet bekend heeft gemaakt, die vertelde op de avond van 19 juni tegen middernacht 'n lift te hebben gegeverj van 't Haar lemmermeerstation naar Bovenkerk aan een meisje, dat naar zijn mening Cora Mantel zou kunnen zyn ge weest. De jongeman, wiens verloofde ook in de auto zou hebben gezeten, wilde nader contact met de heer Mantel opnemen. Hij heeft dit echter niet gedaan en wordt nu verzocht alsnog zijn belofte na te komen. Signalement van nieuwe mode Roklengte: mini bij Givenchy - Ungaro - Feraud en Cour règes; iets boven de knie: Cardin - Courrèges - Potou; op de knie: Dior - Yves St. Laurent - Feraud; net over de knie: Balmain Chanel en Givechy; voor 's avonds: vloerlange of enkelvrij- De kleuren: beige - helderrood - gifgroen - korenbloemblauw violet - muisgrijs en zwart. Voor overdag: V- of boothals- overgooiers met coltruien - combinaties van rok, blouse en spencer - plooirokmantel pakjes - prinses japonnen - broekpakken. Voor coctailparties: zwarte jurk jes - hot pants en op de pan ties gedragen kleurige wollen gehaakte badpakken. Voor 's avonds: combinaties van geruite maxirokken en blouses van satijn - halsband japonnen met blote rug - terugkeer van de strapless- jurken en zwarte scarlet pimpernel japonnen met grote rucheskragen van zwarte taf zijde. bert Nelissen zijn debuut en zyn hele Maastrichtse familie was naar Parijs gekomen om van zyn opmerkelijke modehappening getuige te zijn. Het was een veelbelovend debuut in het futuristische donkerbruin gestof feerde modehuis tegenover het paleis van president Pompidou. Robert, die zijn opleiding bij Pierre Cardin kreeg, zorgde voor een kleu rige collectie met veel kniebroekpak- ken en bijpassende wijde mantels. Ze hadden stuk voor stuk een voortref felijke coupe en waren goed gemaakt. En dat wil heel wat zeggen voor een ontwerper die twee maanden geleden zijn ate- „Ik heb er keihard voor gewerkt", vertelde Robert. „Het was ontzettend moilijk, want ohet Parijse modewereldje, vertel me er niets vanJe komt voortdurend in allerlei intriges terecht. Toch zou ik nooit naar Holland terug willen. Al les is er zo vulgair geworden met al die sexboetieks. Nee, ik moet er niets van hebben". Welwillend Robert hoopt nu maar dat zijn broekpakcombinaties met over de truien een soort beah met een bandje evengoed zullen worden ont vangen als zijn avond jurken voor playboymeisjes. Robert, bleek, tenger en verscholen achter een enorme bril kreeg een welwillend applaus voor een collectie die je niet helemaal los van zijn Cardintijd kon zien, maar die toch net origineel genoeg was om het in Parijs goed te doen. Het was me overigens het weekje wel. Bijna 30 couturiers hebben met meer dan 5000 creaties laten zien dat de midi's en manlijke kleren geen mode meer zijn. De shows waren bijna allemaal een zomers kleuren vuur werk. Maar ondanks de terug keer van de korte rok en het prolon geren van de hot pants is de mode er niet bepaald hip op geworden, want alle mode-ontwerpers geven op het ogenblik de voorkeur aan de nieuwe elegantie. Voorziening voor vervolgings slachtoffers DEN HAAG (ANP) De minis terraad is akkoord gegaan met een voorstel van minister Engels (CRM) om een kleine uitbreiding te geven aan de rijksgroepsregeling vervol gingsslachtoffers 1940-1945. By.de behandeling van deze rege ling in de Tweede Kamer in maart van dit Jaar is op deze uitbreiding aangedrongen. De toenmalige staats secretaris Van der Poel was ln be ginsel tot deze wijziging bereid. Het gaat om nabestaanden van de vervolgde, die bij zyn overlijden als invalide een uitkering genoot krach tens de rijksgroepsregeling vervol gingsslachtoffers 1940-1945, en om nabestaanden van de vervolgden die een zodanige uitkering genoot, omdat hy wegens de zelfde invaliditeit een uitkering uit andere hoofde ontving. Ten aanzien van deze groep perso nen zal aan de nabestaanden een uitkering worden verleend zonder te beoordelen of het overlijden ln ver band staat met de vervolging. Aan deze maatregel wordt terug werkende kracht verleend tot 1 Juli 1970. De geschatte kosten per Jaar bedragen 40.000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9