Arabische wereld f44.- NA GOLF GEWELD, STAATSGREPEN EN EXECUTIES Veel vervalste oudheden in de bekende museums Humphrey valt de EEG aan OM GELD VERLEGEN? 6.25 7.25 NS-Vakantie- dagtochten 8 Dagen kris-kras door Nederland Arbeiders bezetten hun werf in Glasgow in vogelvlucht in vogelvlucht Vraag naar hetNS- zomermenu PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 31 JULI Door Herman Rolfes uiting. Deze is nauwelijks af te rea- geren door de angst voor de klei ner wordende groep leiders, die zich handhaaft door pure machts factoren. In de uitdrukkelijke beloften van vooruitgang en opbouw van een moderne samenleving, worden de mensen aan de top nog verder on- begrijpbaar. De burgers trek ken zich terug in een fatalistische berusting in de hoop dat daardoor het lijfelijke leed van de mensen in Soedan, de Palestijnen in Jor danië of de mensen in Marokko aan hen voorbij gaat. Gebrek aan respect De thans nog weifelend geuite ver onderstelling dat de Arabische we reld na de dood van Nasser een lei der mist, betekent vooral gebrek aan respect voor de mensen die het gezag van Nasser proberen over te nemen. Overwegingen van progressiviteit en conservatisme Terugval (Van opze correspondent) BEIROET Een gesprek met Arabieren valt de laatste dagen plotseling stil als het aankomt op het punt van respect voor menselijkheid. Ook blijven de sterk emotioneel bepaalde beschuldigingen aan het adres van Israël uit over martelingen van gevangen genomen Palestijnen of veroordelingen op mo rele gronden van koning Hoessein door diens harde optreden tegen de Palestijnen in Jordanië. De gewone Arabieren weten het niet meer na de Golf van geweld, mis lukte staatsgrepen en de nog voortdurende reeks van executies, en arrestaties in Soedan. Wanneer na de korte stilte, waarin het be sef van afkeer, maar vooral de zorg om eigen voortbestaan, bij na voelbaar is, het gesprek voort gaat, klinken de argumenten over vreemde ideologieën en de een heid voor de strijd tegen Israël als lege leuzen. De politieke crisis in het Arabische deel van het midden-oosten komt aldus ook in een morele kater tot De neiging tot het terugvallen op verouderde leefgewoonten komt ook tot uiting in de stelllngname van de leiders. Het executeren en gevangen zetten van vrijwel elke politieke tegenstander in Soedan of eerder in Marokko en Jordanië, Syrië en Irak is deel van het pri mitieve ontzag voor kracht en dan vooral de lichamelijke en mechani sche. Aan de noodzakelijke gehoorzaam heid aan de sterkste appelleert ook president Sadat met zijn eisen voor speciale volmachten of kolonel Kaddafi in Libië met het tot lan den dwingen van het BOAC-vlieg- doen in de afkeer van onderlinge vijandschap en onbezonnen ge weld nauwelijks ter zake. Beide stro mingen maken zich schuldig aan dezelfde, mensonterende praktijken die weinig te maken hebben met ideologieën of zoals dat in een hoofdartikel van een Libane se krant werd uitgedrukt: „Het is voldoende om een moslem broeder, maoist, revisonist, baat- hist te zijn of gewoon een andere opinie te hebben dan de man aan de macht of de enig toegestane po litieke partij om behandeld te wor den als afvallige, berecht in enkele tientallen minuten, ter dood veroor deeld, geëxecuteerd voor een mis daad tegen de staatsveiligheid, wat wil zeggen tegen een despoot". Nu vrijwel elke Arabische leider zich heeft gecompromitteerd, heeft de afkeer en angst voor de „staat" reeds tot gevolg dat de Arabier zich weer nadrukkelijk gaat terug trekken op het verdedigen van zijn eigen belang en dat van zijn fa milie. Dat houdt in dat de pogin gen om de geslotenheid van de Ara bische samenleving open te breken, waardoor de basis moet worden ge legd voor de opbouw van een so ciaal ontwikkelde samenleving vol ledig zinloos zijn. Het kan zelfs tot gevolg hebben, dat het de inleiding is voor het terugvallen op de ver ouderde systemen, die na 20 jaar revolutionaire regeringen wel wat zijn aangetast maar niet geheel gebroken zijn. LONDEN (AP) Drie Britse ar cheologen zijn van oordeel dat veel voorwerpen van aardewerk waarvan werd aangenomen dat zij prehisto risch waren en als zodanig werden gekocht door een aantal voorname musea in de wereld, waardeloze ver valsingen zijn die vermoedelijk uit Turkije zijn gesmokkeld. Tot de mu sea die dergelijke vervalsingen in huis zouden hebben behoren, aldus de drie geleerden, het British Mu seum te Londen en het Metropolitan Museum of Art te New York. De vervalsingen zouden ongeveer 10 Jaar oud zijn. Het is mogelijk dat men aan de echtheid van een aan tal andere kunstvoorwerpen in het Louvre te Parijs, het Museum of Pri mitive Art te New York en het Mu seum te Ankara eveneens moet wor den getwijfeld. In diverse grote musea en particu liere verzamelingen in de wereld, al dus de deskundigen, zou zich aarde werk bevinden waarvan men aan neemt dat het komt uit de anatoli- sche neolitische tijd, tussen de 7000 en de 8000 Jaar oud is en, in 1956 werd ontdekt bij Halicaroin het zuidwesten van Turkije. De geleerden die een en ander meedelen in een artikel in het blad „archeometry" zijn dr. Martin Alt- ken en dr. Roger Moorey van de universiteit van Oxford, en dr. Pe ter Ucko van het University Colle ge te Londen. Door middel van nieuwe technieken hebben zij 66 antieke voorwerpen uit musea en privé-verzamelingen onderzocht en vervolgens vastgesteld dat 48 ervan vervalsingen waren van ADVERTENTIE Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. Keuze uit 30 mogelijkheden. Alle informatie in dè brochure Vakantiedag tochten op de stations. ^■v x voordelig uit met NS enkele Jaren oud. Onder die verval singen bevonden zich, aldus dr. Ucko, tal van wereldvermaarde stukken. Het Londense dagblad The Times heeft naar aanleiding van het arti kel in „Archeometry" geschreven dat de vervalsingen vermoedelijk uit Tur kije komen en dat men de „antieke" voorwerpen heeft vervaardigd uit klei afkomstig van de streek van Ha- livar LONDEN (AP) Oud vice-pre sident der Verenigde Staten Hubert Humphrey heeft gisteravond in Lon den een aanval gelanceerd op het landbouwbeleid van de EEG en deze betiteld als „een verstorende macht op de wereld-landbouwmarkten". Hij zei dit ln een toespraak tot de T.PB-.C, een in 1968 in Londen gestichte particuliere instelling die zich bezighoudt met het onderzoeken, analyseren en bespreken van com merciële activiteiten en zaken de buitenlandse politiek betreffende. „Als het landbouwbeleid van de EEG niet wordt veranderd dan kan de uitbreiding van de gemeenschap een verdergaande ontmoedigende uitwerking hebben op de houding van Amerika ten aanzien van het nieuwe Eurdpa", aldus Humphrey. Humphrey zei ook dat de hoge voedselprijzen in de EEG de verbrui kers vermoedelijk tot 7 miljard dol lar per Jaar kosten „boven wat zij zouden moeten betalen voor voedsel beschikbaar tegen wereld-marktprij- Hoge voedselprijzen ontketenen in flatoire krachten, doen arbeiders strijden om hogere lonen en vijzelen daardoor de productiekosten op, al dus de senator uit Minnesota. Draagvleugelboot De „Norfolk Line" in Scheveningen gaat van woensdag 4 augustus af veertien da gen proefvaren met een Russische draagvleugelboot. Dagelijks zullen vier afvaarten uit Scheveningen worden gemaakt. De boot, die een snelheid van 70 km per uur kan bereiken, voert de passagiers o&. langs Noordwijk, Katwijk, Veronica on Radio Noordzee. Aan boord is plaats voor 120 passagiers. De conservator van de afdeling West- Aziatische Antiquiteiten van het British Museum, dr. R. D. Bar- nett, heeft tot een verslaggever ge zegd dat hij er vrijwel geheel van overtuigd was dat het resultaat van het onderzoek der drie genoemde ge leerden Juist was ofschoon hij hoop te dat er kans bestond dat de stuk ken onder zijn beheer toch authen tiek zijn. Alles was op de Londense markt gekocht, zei hij. „Wij zouden niet iets kopen dat een land' was uit gesmokkeld". Namens de bekende kunstveiling Sotheby is verklaard: „Wij waren ervan op de hoogte dat in veel ge vallen voorwerpen uit Halicar waren vervalst, en wij nemen het eenvoudig niet meer voor verkoop aan". tuig. Zoals reeds blijkt uit de vij andigheid tegenover elkaar, be moeienis en interventies, beperkt de zucht zich niet alleen tot de in dividuele koningen en presidenten tegenover de eigen bevolking. In de onderlinge relaties op het niveau van staatshoofden geldt eenzelfde machtsstrijd. Dat wordt wellicht duidelijk door 't plan van een president om tijdens de topconferentie, die vorig jaar september de burgeroorlog in Jor danië beëindigde, Koning Hoessein in Cairo zijn adviezen. De uitvoe ring van dit plan kon volgens be trouwbare bronnen alleen door per soonlijke druk vail Nasser worden voorkomen, die in Cairo onder geen beding bloed wilde zien stromen. Maar ook om andere redenen mag worden verwacht dat de vijandig heid tussen de Arabische leiders onderling voortduurt en zo moge lijk nog toeneemt. In deez sfeer kan een Arabische topconferentie wei nig ten gunste veranderen. Zeker niet wanneer deze conferentie tot doel heeft om een algemene veroor deling tegenover één van de leiders, in dit geval Koning Hoessein, uit te spreken. Bezinning Een veel gehoord advies van Arabie ren, die niet alle hoop op het doorbreken van de keten van ge weld hebben opgegeven, is, dat iedere president of koning zich te rugtrekt en zich bezint op de eigen problemen. De kans op het zich verenigen voor de strijd tegen Israël wordt toch reeds verkeken geacht ontlenen toch alle revoluties Nasser, leider die "pijnlijk wordt gemist de militairen hun recht. Wellicht kan door het zich bezinnen op de problemen in eigen gebied voortduren van de golf van geweld binnen de Arabische wereld eei halt worden toegeroepen. De kwes tie van vrede of oorlog met Israël is daaraan geheel ondergeschikt. ADVERTENTIE Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst nit met een 8-daags kris-kras- ahonnement. In juni, juli en augustus extra plus, half geld op de interlocale bus. "v voordelig V. CJ uit met NS ADVERTENTIE gametuwtjjdmee-ganaardenmb! Ook als het om een per soonlijke lening gaat, kunt u onbevangen binnen stappen bij de NMB. Daar wordt het als de gewoonste zaak van de wereld gezien u te helpen. Om enkele bedragen te noemen: 3000,— kunt u aflossen in 24 X 144,20 en ƒ4000,— in 24 X 192,26. Veel formulieren komen er niet aan te pas. Op elk NMB kantoor is vlotheid en plezierige behandeling het wachtwoord. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! GLASGOW (RTR/DPA/AFP) Arbeiders hebben vrijdag de werf „Upper Clyde Shipbuilding" in Glas gow bezet. Zij verklaarden desnoods met. geweld de door de regering aangekondigde sluiting van de werf te zullen verhinderen. Een van de leiders van de actie zei: „We bluffen niet. We hebben het bedrijf in onze macht en zonder toe stemming mag er niemand ln of uit". Hij waarschuwde dat de arbei ders voor hun werkgelegenheid zul len strijden met een vastberaden heid die sedert 1945 in Engeland nog niet is vertoond. De mededeling die de conservatie- Oeganda nam vliegtuigen van Tanzania DAR ES SALAAM (DPA/RTR) Vier uit Zweden afkomstige hef- schroefvliegtuigen zijn door Oegan da in beslag genomen. De hef- schroefvliegtuigen waren voor Tan zania bestemd. Zij bevonden zich aan boord van een transportvlieg tuig van de Ierse luchtvaartmaat schappij Aer Lingus, dat op weg naar Dar Es Salaam wegens mo- torpech begin deze week op het vliegveld Entebbe in Oeganda een noodlanding moest maken. Het transportvliegtuig mocht na herstel doorvliegen, maar de hef- schroefvliegtuigen werden uitgela den en op bevel van de regering van Oeganda in beslag genomen. De Ierse regering zou al een scherp protest in Kampala hebben inge diend. De hefschroefvliegtuigen wa ren bestemd voor het opsporen van wilddieven in Tanzania. Minister van binnenlandse zaken Maswanya van Tanzania zei vrijdag in een officiële verklaring dat zijn land door „deze luchtpiraterij niet getroffen wordt". Het is een kwes tie voor Zweden, Oeganda en de fa briek, zei hij. De woede van Moskou over de „communistenjacht" in de Afrikaan se staat Soedan na de mislukte staatsgreep is ongetwijfeld het lachertje-van-het-jaar. De nieuwe be windhebbers, die het na het verjagen van generaal Noemeiri maar een paar dagen konden volhouden, waren im mers openlijk voor hun communisti sche sympathieën uitgekomen. Door Libië's ingrijpen, dat een vliegtuig uit Londen met enige leiders tot landen dwong, verloren de aanvoerder van de coup Atta, kolonel El Noer, majoor Hamadallah en hun medestanders het duel met Noemeiri. En nadat deze in harde Afrikaanse stijl korte met ten had gemaakt met hen en hun aanhang, begon de Sowjetrussische propaganda te schreeuwen over het „vervolgingsschandaal", waaraan de communisten in Soedan ten prooi zyn. Alsof het Kremlin niet met gro te voldoening de winst zou hebben opgestreken van een wèl-geslaagde staatsgreep, zonder ook maar één vin ger uit te steken voor de slachtoffers van een door communisten geleide nieuwe regering Of dacht Moskou, dat de wereld de ook nè. Stalin be staande werkkampen in Siberië is vergeten, waarin niet in de pas lo pende schrijvers en ontelbare ande ren opgesloten zitten? Of het bloe dige optreden van Sowjetrussische le gers en hun handlangers in Polen, Hongarije en Tsjecho-Slowakye? Of de deportatie van vooral Jonge inwo ners van de Baltische landen naar het oosten van de Sowjet-Unie, om nog maar te zwijgen van wat er zich elders in de wereld afspeelt aan on derdrukking en misdaad, door het Kremlin geïnspireerd? Nu is het voor Sowjet-Rusland niet prettig als twee duizend Sowjetrussische technici in Soedan plotseling zonder emplooi ko men te zitten, als de Oostduitse des kundigen voor de veiligheidsdienst daar terzijde worden geschoven en als de uitgaande post van alle ambassa des maar in het bijzonder die van de communistische landen eerst ter in zage aan de Soedanese autoriteiten moet worden aangeboden. De infil tratie via militaire en economische hulp liep juist zo vlot en geruisloos. Maar Noemeiri zal niet gemakkelijk vergeten, dat de tanks van regerings getrouwe troepen op het beslissende ogenblik door sabotage van „deskun digen" niet van him plaats konden komen, al zegt hij nu, om olie op de golven te gooien, dat „er geen bewijs is van Sowjetrussische deelneming aan de mislukte staatsgreep". Geen wonder, want het Kremlin gebruikte de Bulgaarse ambassade als bolwerk van infiltratie. Van tweeën één: de Sowjetrussische hulp was „onbaat zuchtig" of zij had een bijbedoeling, n.l. de vestiging van een satellietstaat in Afrika. In het eerste geval was het achteraf toch wel merkwaardig, dat Moskou het nodig vond een pro- paganda-aotie tegen de ln zijn macht herstelde Noemeiri te ontketenen. En als die hulp in feite toch niet zo héél belangeloos was, dan gedroeg het Kremlin zich voor de zoveelste maal als een „koloniale uitbuiter" met het beginsel „voor wat, hoort wat" en komt de Sowjetrussische woede neer op een schaamteloze poging tot chan tage. Maar wat wil men? De gebeur tenissen in Soedan hebben de repu tatie van Moskou in de Arabische we reld alleen maar kwaad gedaan en door het ontketenen van een propa- ganda-storm poogt het Kremlin nog zijn geschonden redden. De staatsgreep in Soedan heeft in eens aangetoond, waar toe het kan komen als communis tische sympathisanten woren onder schat. Nu was Noemeiri in zekere zin wel op zijn hoede. Terwijl hij Sow jetrussische hulp aanvaardde, ver-, volgde hy reeds vóór de staatsgreep de communistische partij in Soedan. Toch heeft hij dezer dagen moeten toegeven niet te hebben geweten, dat de Soedanese communistenleider Maghoeb intussen door de strop aan zijn einde gekomen vermoede lijk de belangrijkste communist in de gehele Arabische wereld en Afrika was, een man die grote bekendheid buiten de grenzen van zijn land ge noot, niet het minst door de fanatieke trouw aan zijn opdrachtgevers in het Kremlin. Veinsde Noemeiri dit niet te hebben geweten of was hij inderdaad niet op de hoogte? In het laatste ge val heeft hij de kracht van de com munistische party in zyn land wel heel sterk onderschat. Intussen heeft niet alleen Moskou maar ook Londen een protest laten horen tegen de gebeurtenissen rondom de staats greep. De Britse regering heeft zich ni. boos gemaakt over het feit, dat de Libische luchtmacht, kenneiyk in opdracht van de regering-Kaddafi, het toestel van de BOAC tot landen dwong dat kolonel El Noer en majoor Hamadallah naar Chartoem ver voerde. Maar dergeiyke kapingen van vliegtuigen met belangrijke politieke figuren aan boord hebben zich al eerder voorgedaan. In oktober 1956 werd het persooniyke vliegtuig van de sultan van Marokko, dat de Alge rijnse rebellenleider Ben Bella ver voerde. door de Fransen in Algerije tot landen gedwongen. Inplaats naar Tunis te kunnen gaan, zoals de bedoeling was, werd Ben Bella in Frankrijk gevangen gezet. Er w wat diplomatieke schermutselingen tussen Marokko, Frankrijk en Tune sië. maar daar bleef het by. Een sprekender voorbeeld van uit Lon den gezien was het geval van he Britse toestel, dat in 1967 de Kongo lese leider Moise Tsjombe naar Mal- lorca vervoerde en door Algerijnen tot landen genoopt werd. Tsjombe overleed tenslotte in gevangenschap. Noord-Afrika is dus wel een gebied waar dergeiyke politieke kaap-activi teiten zich by voorkeur afspelen. Londen heeft nu dus by Libië ge protesteerd tegen het incident met de Soedanezen, maar daarby zal het wel biyven. Want wat kan de Britse regering in feite ondernemen? Zou zy maatregelen nemen, dan zal Libië niet aarzelen tot tegenacties ove gaan, büv. een verbod van Britse luchtvaartmaatschappyen gebruik te maken van Libische vliegvelden of, een veel ernstiger sanctie, stopzetten van de levering van olie aan Groot- Brlttannië. Omdat de Britse regering- Heath zich bewust is van wat Libië eventueel in petto heeft, heeft zy zich beperkt tot een wrevelige op merking over „schending van de re gels". De tegen-coup in Soedan be- wyst dus weer eens, dat grote staten als Groot - Bri ttannië en zelfs super- grote als de Sowjet-Unie betrekkeiyk machteloos staan tegenover een doel bewuste politiek van kleinere landen die Over middelen beschik- „met geiyke munt te betalen". RL ve regering donderdag in het Li huis deed en waarin werd gi dat „Upper Clyde ShipbuiL een bedrijf met een schuld geveer' 32 miljoen pond wordt geliquideerd, veroorzaakl de banken van de oppositie storm van protest. De opheffing kost onmiddellij: geveer 400 werknemers hun Voor 4.500 andere arbeiders werkeloosheid binnen afziei tijd. Men vreest dat de sluiting! gevolgen zal hebben voor toe] ringsbedrijven in Schotland, beiders van de werf hebben besl het werk, sluiting of niet, zetten. Volgens de curator zal werk aan de dertien schepen d: de diverse werven in aanbouw worden afgemaakt, heeft verklaard slecht dan flnanT steun te willen verlenen als de rendable werven van „Upper C Shipbuild" worden afgestoten, zou betekenen dat aan het eind dit Jaar nog maar 2500 8.290 arbeiders over zijn. Bij „Upper Clyde Shipbuild zyn de bekende „Queen1 voor de Cunard scheepvaartm schappij gebouwd. Arabische presidenten waarschuwen Jordanië CAIRO (AP) Vijf Aral leiders hebben Jordanië ge1 schuwd geen aparte vredesove: komst met Israël aan te gai heeft het Egyptische persbi voor het Midden-Oosten (Mena) uit de Libische hoofdstad meegedeeld. De vijf leiders hel verder de huidige Jordaanse regelen tegen de Palestijnse gu< lastrijders veroordeeld. President Anwar Sadat te, president Moammer Kaddafi Libië, president Hafez Assad Syrië, president Qadhi Abdel man El Iryani van Noord-Yem* president Salem Robaye Yemen zeiden dat het noodzak de commando's te besc men tegen de herhaalde acties het Jordaanse leger. De vijf presidenten, die in Tr bijeen zijn, zijn het volledig over die Arabische zaken, die daag besproken werden, aldus Op de achter gesloten dei ed gehouden vergadering heeft p aa dent Sadat een overzicht gegl W* de jongste ontwikkelingen iij&d crisis in het Midden-Oosten. Hy haalde dat „de uiteindelijke ling" met Israël, door vrede of log. in de komende vijf maanden vonden zal worden, aldus Mena. or I! :ak 1 esc 1 ies ADVERTENTIE Deze zomer kunt n in 60 stationsrestaurants een oompleet menu krijgen voor de aantrekkelijke prijs van voordelig VW eten bij NS

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 8