Alweer verlamming onder eenden in Leidse grachten Leids paar in het diamant Vogelwacht gaat vervuiling nu onderzoeken Orgelbespeler Gehring: anders dan de anderen Oi ZATERDAG 31 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN Opnieuw zijn er verlammingsverschijnselen ge constateerd onder de eenden in de Leidse grachten. Het begint ermee, dat de dieren lusteloos worden en op de kant blijven zitten. Op den duur zakken ze volledig door de poten en hele maal op het eind laten ze hun kop als een touwtje hangen als ze worden opgetild. „In dat stadium is er geen redding meer mogelijk. Als je er vroeger bij bent nog wel", aldus de heren Van Krieken en De Ridder van de vogelwacht Rijnland uit Leiden. Met vers water en een penicilline-preparaat hebben zij in de afgelopen weken al tientallen dieren van een wisse dood gered. Hun indruk is, dat de sterfte onder de eenden dit jaar nog ernstiger vormen heeft aangenomen dan in de zomer van '70, als gevolg van het steeds sterker vervuild rakende water. bijtijds bij bent zijn ze nog wel te redden. Het beste is in dat geval, om het dier direct op te pakken en het in vers water te zetten ze drinken dan vaak alsof ze niet ge noeg kunnen krijgen en contact met de vogelwacht op te nemen: telefoon 51701 of 24396". De vogelwacht Rijnland gaat nu één front vormen tegen de toene mende watervervuiling, want daar ligt de oorzaak van alle ellende. Secretaris Van Krieken: „We wil len nog geen namen noemen, maar - het staat wel bijna vast dat bepaalde bedrijven in Leiden en omgeving té warm koelwater lozen. Toen het in februari hard vroor en er overal ijs lag, had het water op sommige plaatsen in de stad nog een tempe ratuur van tien graden boven nul De vogelwacht zal echter niet eer der een beschuldigende vinger uit steken, vóórdat zij over gegevens en cijfers omtrent watervervuilers be schikt waar geen speld meer tussen is te krijgen. De vogelwacht Rijn land onderhoudt al contacten met het hoogheemraadschap Rijnland (dat de waterkwaliteit eveneens in de peiling houdt), daarnaast gaat zij nu ook een eigen onderzoekteam vor- „Wij hebben zo goed als alle kop stukken van de universiteit", zegt de heer Van Krieken, doelend op de vele biologie-hoogleraren onder de 150 leden van de vogelwacht. Op hen en hun studenten wil hij voor het water-onderzoek een beroep gaan doen. Ook van de zijde van de uni versitaire werkgroep milieubeheer is belangstelling voor deze zaak ge toond. Op verzoek van de vogelwacht Rijnland heeft de Leidse dierenarts dr. Muurling, een onderzoek laten instellen naar de dood van de een den. Evenals vorig Jaar blijkt de sterfte te worden veroorzaakt door een bacterie «Clostridium botulinum) die verlammingsverschijnselen ver wekt. De dieren kunnen zich daar door niet meer voortbewegen en na verloop van tijd verdrinken ze. Grachtenwater De bacterie gedijt vooral in warm water, zuurstofloos of zuurstofarm water en dat is in Leiden volop aan wezig, zeggen de beide Leidse vogel wachters. Zy hebben goede redenen om aan te nemen dat de kwaliteit van het Leidse grachtwater dit Jaar nog is teruggelopen, vergeleken bij het vorig Jaar: „Toen stierven de eenden nadat het weken lang warm weer was geweest. Nu is de situatie als explosief, als het nog maar een paar dagen heet is". De opening van het nieuwe Vliet- kanaal heeft het stadsgrachtenwater geen goed gedaan, stellen de heren Van Krieken (secretaris van de vogelwacht) en De Ridder (voorzit ter)„Na de doorbraak van het Vliet- kanaal is er bijna geen doorstro ming meer in de singels. Vroeger stroomde het nog een beetje door via de Mare, maar die is nu ook afgesloten". Kritieke stads water en zijn vooral: de Rijnsburgersingel en de Mors singel vanaf molen de Valk tot de Morspoortkazerne. Slecht is ook het Door Henk de Kat water van de Lorentzkade, terwijl J er van de week ook al dode eenden hou z^n aan£etroffen langs de Haagweg. jj De heer Van Krieken gaat tegen- I woordig niet meer de stad in zónder zijn penicilline-preparaat op zak te l hebben, dat hij onmiddellijk kan toe- iee' dienen als hij ergens een zieke eend ziet zitten. Koelwater )eel| Het lykt misschien een overbodige voorzorgsmaatregel, het is het niet: s dagen dat Je over een honderd meter zo'n drie of vier eenden ziet drijven. Als je er igel z«n Vervuilers Een efficiënte aanpak is de enige manier om op dit gebied iets te be reiken en dat is aan de heer Van Krieken wel toevertrouwd, lacht voorzitter De Ridder, die tussen twee haakjes zich behoorlijk kan opwin den over de lage boetes die water vervuilers krijgen opgelegd als ze worden betrapt: „als ze een tientje boete krijgen voor het storten van een wagen vol afval in het water dat gebeurt hier dan zijn ze toch nog veel goedkoper uit, dan wanneer ze de lading voor zestig gulden moe ten laten vernietigen?" De vogelwacht Rijnland draait nu ruim een Jaar. Een jaar, waarin haar bestaansrecht wel is gebleken. De De Ridder dagtaak aan het voederplaatsen heren Van hebben bijn: aflopen va Cs winters), futen, eenden, wulpen, andere vogels waarover particulie ren dagelijks bellen („vorige week hebben we nog een prachtige krak eend uit de Witte Singel gehaald") en aan bijkomende activiteiten. Zo heeft de vogelbeschermingsraad van Zuid-Holland aan de vogelwacht Rijnland om een inventarisatie van vogelgebieden in Leiden en omge ving gevraagd. Een soort „monumen tenlijst" van vogelbroedplaatsen dus. Na de zomervakantie hoopt de vogel wacht ook hiervoor een aantal stu denten te kunnen inschakelen. De heren Van Krieken en De Rid der zijn voorts bezig met het ver werven van een Leidse vogeltuin, waar vogels ongestoord kunnen broe den. Den Haag beschikt al over ver scheidene van dit soort „wereldjes van stilte" of vlak buiten de stad. Cronesteinpark De vogelwacht Rijnland dacht in Leiden een geschikte plek te hebben gevonden bij park Cronestein (achter het Rijn-Schiekanaal, in de buurt van het Lammenschansplein), maar na een aantal oriënterende bespre kingen met de gemeente daarover, werd de vogelwacht nogal verrast door de plannen om van de Crone- steinpolder een groot recreatiegebied LEIDEN De heer en mevrouw Verplancke-Langezaal uit de Evert- senstraat 40 hebben gistermiddag be zoek gehad van burgemeester en me vrouw Vis (Foto Holvast) in verband met hun 60-jarig huwelijk. Maandag is het de trouwdag, maar vanmiddag is het eigenlek al feest. In een zaaltje van het Ontmoetingscentrum wordt van half vier tot vyf uur een receptie gegeven, waar de kinderen (drie), de 15 kleinkinderen en de 17 achter kleinkinderen ongetwijfeld aanwezig zullen zijn. De nu 82-Jarige bruidegom is vroe ger scheepsbouwer de crisistijd kwam hij als zovelen op straat te staan. Na 38 weken lang werkloos te zijn geweest had hij schoon genoeg van het gedwongen niets doen. HU is t-oen schillen op gaan halen, wat hij uiteindelijk 35 jaar lang tot zijn 68ste jaar heeft volgehouden. De ouderen in de wijk van de Schryversbrug tot aan de Rijnkade zullen hem nog wel ken nen als schillenman. Mevrouw Verplancke (85 jaar) kan meevertellen over die crisisjaren, toen de hele dag moest worden ge werkt aan het schoonhouden van schoolgebouwen voor een appel en ei. Momenteel is zij zaak in de .- met het stekken van tuinplan en kaarten, wat zij en haar mai graag eens in de week doen met de buren. En 's avonds kijken ze a wat leuks is naar de tv, die ze de kinderen hebben gekregen. te maken, met o.nv een groot aantal sportvelden. De kans op een stille vogelbroedplaats aan de rand van de polder lijkt daarmee wel van de baan, al wil men by de gemeente wel zo veel mogelijk proberen om nog een vogelgebiedje in te passen in het recreatieterrein. Bij de Leidse plantsoenendienst staat men trouwens altijd klaar voor de vogelwacht, vertelt de heer Van Krieken. Op verzoek vair hem is er de Rijnsburgersingel bij Amicitia stukje water afgeperkt, terwijl verderop tevens bordjes met „niet vissen" zyn geplaatst. Hoewel zelfs de hengelaarsbond zich met deze maatregelen kan verenigen, zitten er daar dagelijks toch vissers in de graskant. Door hun aanwezigheid is er deze zomer slechts één enkel nest met ganzen uitgebroed. Vishaak De vissers vormen dan ook een doorn in het oog van de heer Van Krieken en de bewoners van de Rijnsburgersingel die de ontwikke lingen bij de broed nauwgezet volg den: „De omwonenden durven ech ter al niks meer te zeggen, uit vrees dat ze een steen door de ruit krij gen", aldus de heer Van Krieken, die onlangs in de Rijnsburgersingel nog een eend heeft moeten bevrij den van een grote vishaak, die vast zat aan een uitgezet stekkie. Vele malen per week wordt de heer Van Krieken opgebeld over vogels die op één of andere lier verzorging behoeven. Hier ontfermt hij zich over de eend die Tjeerd Koopman uit de Merel straat op sterven na dood heeft aangetroffen. De vogelwacht Rijnland heeft namelijk een eigen asieltjespeciaal om noodlijdende vogels weer op ver haal te helpen komen. (Foto Holvast) Veel hulp heeft plancke aan haar oudste dochter, die een maal per week in huis komt hel pen. Zij is namelijk niet zo vitaal meer als haar man, die meestal de boodschappen zelf doet. Maar zoals het nu gaat hebben ze het uitstekend naar de zin in de Evertsenstraat. Kinderfeest in Leiden-Noord LEIDEN Ongeveer zestig kinde ren waren gisteren vol verwachting naar de speelweide „Noord" gekomen. Na een dag van inspanning zijn ze er nu achter, wat je allemaal kunt uithalen met bloempotjes, pingpong balletjes, tennisballen, rollen beschuit, snijkoek en een stuk touw. Met behulp van deze attributen kun je zoveel spelletjes doen, dat je er een hele dag voor nodig hebt. Als je een droge beschuit opeet b.v. kun je beslist niet snel daarna fluiten. Wie daar het eerste mee was kreeg wel 3 pnt gelijk op zijn kaart. Het estafette-koekhappen was ook een nummer, dat veel hilariteit te weeg bracht. En na zo'n hele dag was er voor iedereen nog een prijsje ook. Wijnand v. Tongeren, Rudie Chau- dron en Peter v. Nieuwenhuyzen wa ren de eerste prijswinnaars by de groten. Die deden dan ook aan alles Bij de groep kleineren waren Aat- de Keizer en Eddie van Houten de grote favorieten. Opvallend was dat in beide groe pen de Jongens veel hardnekkiger om de punten vochten dan de meis jes. Deze lieten wel eens een spel letje lopen om iets anders te doen. 's Avonds was er een grote vlieger wedstrijd. Twee Jury's keurden de vliegers op technische bouw en sch<x>nheids- kwaliteiten. Henk Singerling en Jan v. d. Boog aard hadden wel de mooiste vliegers, maar Ronnie Oly, die een goed afge werkte vlieger had haalde zoveel pun ten bij het oplopen, dat hy met de eerste prijs ging strijken. Bij de kleinere vliegers kwam die van Renee Wagemans in zijn tweede beurt zo hoog, dat hij daar de win- Het wijkcomité „Plan Noord" is na deze dag vast van plan om nog eens een dergelijk feest op touw te zetten. D. J. Steenkamp verlaat lyceum LEIDEN Rector D. J. Steenkamp (46) van het Visser het Hoofdly ceum in Leiden gaat deze school verlaten. Hij is benoemd tot in specteur van het voortgezet onder wijs in de rang van hoofdadmini strateur bij het ministerie van O. en W. De heer Steenkamp woont in Oegstgeest. Ruiten van sekswinkel ADVERTENTIE ingegooid LEIDEN Voor de tweede keer binnen enkele maanden zijn bij een sekswinkel aan de Haven de ruiten ingegooid. Twee grote etalageruiten en een glazen deur moesten het in de afgelopen nacht öntgelden. De ruiten zijn stuk gegooid met stenen, waarop de leus 'Houdt Uw stad rein' was aangebracht Ook de vorige keer vlogen er stenen met dergelijke op- sohriften de seksshop binnen. fmw HALLO APOLlO lSr HALLO APOLLO 15, HEB6EEN AM6ST,OPBLIJVEN ER 10 INZITTEN OVER EN SLUITEN. UfU III héle beste halve zware. LEIDEN HU was wel anders dan de anderen: de Keulenaar Wolfram Gehring, die in de Pieterskerk het voorlaatste K. en O.-orgelconcert verzorgde. Zyn eigen toelichting op de keuze Bachs Praeludium et Fuga in Es naast diens koraalbewerking „O Mensch, bewein dein Sünde grosz" luidde: „Het Pr. en Fuga in Es con fronteert de toeh<X)rder met de com ponist, die open staat voor alles wat zich in de wereld afspeelt, terwyl zyn orgelkoralen hem leren kennen als de naar binnengekeerde mens". Bachs orgeloeuvre kan men inder daad indelen in vrye en gebonden werken, d.i. niet en wel aan het ko raal gebonden. Gehring heeft het Es dur Praeludium met de tripelfuga dus louter als speelstuk doorgegeven, snel, zonder zwaarte, niet overmatig geprofileerd belynd. Bevredigen kon het ons niet. Bach heeft dit Praeludium bestemd als inleiding tot zyn Orgelmis en de Fuga als afsluiting ervan, heeft het werk in de verklanking ongetwyfeld meer boventonen meegegeven en het geesteiyk gebonden aan de katechis- mus. Een blik in de structuur laat een conglomeraat van driedelingen zien, die een verzinnebeelding heb ben willen zyn van de Heilige Drie- vuldigheid. Dat raakt op de achter grond, als een vertolking door dit kapitale werk heenrent. In het Prae ludium hebben nog weerstanden de vaste greep op de toetsen beïnvloed, de eerste fuga had het ook nog niet, maar in de tweede en derde zal wel iedereen (afgezien vain eventuele denkbezwarenbewondering hebben opgevat voor de briljante aanpak en de onbelemmerde vaart. Het zeld zaam schone koraal, hierop gevolgd, betekende op andere wyze een kos- telyke, vlekkeloze bydrage. Van zoon Friedemann Bach wordt te zeldzaam een orgelstuk gepro grammeerd. Dit was er nu in een Fuga B dur: een opener, vryzinniger speeltrant, zeer fris, degelyk in de vorm, wel echter een eerder vervlak kend notenbeeld. „Open voor wat zich in de wereld afspeelt"onder deze noemer kan men Mozarts Fantasie K.V. 594 in f flir eine Orgelwalze, Saint-Saëns' Prélude et Fugue in Es en Widors Allegro Cantabile plus Toccala uit diens 5de orgelsymfonie wel ver gen. Mozarts Fantasie was een dracht ter nagedachtenis van veldmaarschalk. De vrywel gelyklui- dende hoekdelen zyn melancholiek, in het middendeel hangt Mozart de maarschalk aan de kapstok, alleen heeft dit geniale verrukkeiyke Alle- pure sonatevorm met door werking (vry zeldzaam in de orgel literatuur) als eerste thema de noten van een Oostenryks legersignaal. Gehring ziet hierin „verheerhjking van de heldendaden van de over ledene", maar dat is voor zyn reke ning. Belangwekkender was dat Gehring hier een boeiend interpreet was, die hy gebleven is in de bloem- ryke Saint-Saëns en de vuurwerk sproeiende Widor. Tussen Saint-Saëns en Widor stond Brahms koraalbewerking „O Gott, Du frommer Gott" verscholen. Misschien komen we eens tot beter inzicht, maar tot zo lang is het oor deel: doodvervelend. Zo dacht ook Bernard Shaw erover, die muziek criticus was voor hy zyn schryvers- begon. KEES VERBOEF Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Meeuwen: H. A. Sam son, kandidaat te Breukelen. t« Goudswaard G. Veldjesgraaf te Wouterswoude, te Sprang: R. E. Kuus te Voorthuizen. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te BunschotenSpaken burg S. S. Cnossen te Alkmaar- Broek op LangendiJk. Vrije Herv. Gemeenten Aangenomen naar Werkendam: G. Overduin, kandidaat aldaar. Wie tijdens het rij-i zulke capriolen met de les-auto uithaalt kan zich zelf wel als ge zakt beschouwen. De bestuurder van deze vliegende auto echter heeft zijn rijbewijs al lang op zak. Hij maakt namelijk deel uit van het Duitse autostunt-circus „The Hell Drivers", dat tot en met maandagavond een serie shows zal geven op het terrein achter de Groenoordhal. Er zijn in to taal vier voorstellingen: van avond, morgenmiddag en -avond en maandagavond. Onze foto graaf (Holvast) schoot dit plaatje gistermiddag tijdens een proef vluchtvan een van de Duitse stuntmannen. Ml C'— ib*.* - P—'lilig 1jSaHBHÊT' - «JK5EI

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3