Secretaris Runsink begint iedere dag met schone lei Teylingen-festival heeft een voortreffelijke start Over bestuurs- INDIA ZENDT Arsenicum moeilijkheden zwijg ik liever gevonden PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 31 JULI 197 HELPERS WEG BENTHUIZEN Geert J. A. Runsink (49) loopt in de vroege uurtjes, de klok heeft nauwelijks haar zeven slagen laten horen, van het parkeerterrein naar het Benthuizense raadhuis. Hij werpt een steelse blik op een gloednieuw straatnaambordje. Secretaris Runsinkbrink staat erop. Runsink blijft even staan en stevent daar na met vaste tred op het gemeentehuis af om daar z'n ambtelijke werk te beginnen. Er schijnt heel wat te doen te zijn. Gemeentesecretaris Runsink is een man die niet stil kan zitten en die dagelijks met een schone lei wil be ginnen. Daarom kan men 's avonds heel laat vaak nog licht zien branden in zijn eenvoudig, maar gezellig inge richte kamer in het Benthuizense raadhuis. Hij, de Drent van geboor te, werkt nu al een kwarteeuw in deze landelijke gemeente, die door allerlei strubbelingen op bestuurlijk niveau de laatste jaren de kolommen van de voorpagina's van de dagbla den haalde en ook „stof" leverde voor radio en televisie. Benthuizen zonder Runsink en Runsink zonder Benthuizen is hoewel hij de laatste jaren ook se cretaris van Moerkapelle is, een ge meente waarover burgemeester I. J. P. Keijzer eveneens de scepter zwaait nauwelijks denkbaar. Ze zijn vijf entwintig jaar „getrouwd" met el kaar. Dus weet Runsink beter dan wie ook wat er speelt. Hij heeft in Door Cees Combee Foto's Dijkman Zaterdag Kreatief Sentrum (Breestraat Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 9—12 uur nam. Oegstgeest (Het Witte Huls) Schaak- Zondag Oude Rijn 3 Pinkstergemeente Spr. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel 175 Jehova Getuigen 2.30 en 5.15 uur nam. Rijnlandslyceum (Apollolaan 1) Gem,oorspronkelijk christendom, afd. Oegstgeest Spr. evang. N. v.d. Brugge. Maandag Kreatief Sentrum (Breestraat 66) Café-bar 10 uur voorm. - 1 uur nam. Luxortheater Jeugdvakantiebezighe- den Film "De ontbrekende noot" 10 Dinsdag Kreatief Sentrum (B: open siaivergauermg, juni-senan.ui, yiu- jektgroepen zeefdruk. wandkleden. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (v. kamerbewoners en alleenstaanden) 9- 12 uur nam. Boommarkt 12 Sociëteit gehandicap ten 2 uur nam. Diamantplein 27; Gespreksavond Ba- ha'l gemeenschap 8.15 uur nam Jeugdhuis (Breestraat 19) Spreek uur Chr. Emigratiecentrale 7-8 uur na middag. Woensdag Kreatief Sentrum (Breestraat 66) Café-bar 10 uur voorm. 1 uur nam sociëteit voor homosexuele Jon- ceren' 8 uur nam., kinderen spelen met kiel 2 uur nam. Breestraat 19. Sociëteit Twentwel Oegstgeest (Laan v. Oud Poelgeest) [nfor'matle-avond Baha'i 8 uur nam. Stadhuis. Spreekuur sociale raaxls- Levendaal 1. Voorlichting sociale wetgeving 5-7 uur nam. Luxortheater. Jeugdvakantiebezlg- heden Film "De ontbrekende noot" 10 die kwarteeuw prettige en minder aangename dingen meegemaakt. Vooral de laatste jaren met al die strubbelingen in de raad en het da gelijks bestuur van de gemeente. Runsink praat er liefst zo weinig mogelijk over. Vooral nu alles weer „koek en ei" schijnt te zijn. Het heeft hem wel verdriet gedaan en hij heeft er vaak slapenloze nachten door gehad. Als secretaris was hij de „bumper" die de stoten voor beide partijen moest opvangen en daarbij diende hij zich neutraal op te stellen. Eerste ambtenaar Als 24-jarige kwam Geert Run sink uit het Drentse Schoonoord naar het toen 1256 inwoners tellende „groene" dorpje Benthuizen. Hij zegt daarover: „Met ingang 1 juli 1946 was ik benoemd tot eerste ambtenaar en waarnemend secretaris en tevens ambtenaar van de secretarie. M'n voorganger zou me inwerken. Daar om kwam ik al 24 juni. Wie ik daar in het raadhuis gezien heb? Iedereen, maar niet de man die ik moest op volgen. In die beginperiode was het wel wat moeilijk. Ik heb me echter snel in de problematiek weten in te werken en heb de gemeente lief ge kregen. Benthuizen is in die kwart eeuw uitgegroeid tot een gemeente van 2500 zielen Een aantal, dat Moerkapelle ook telt". We hebben de laatste tien Jaar heel wat met secretaris Runsink ge sproken. In z'n onafscheidelijke ka mer in het raadhuis en in zijn wo ning, eerst in Benthuizen en nu al weer bijna twee Jaar in Moerkapelle Steeds weer is daarbij gebleken, dat hij Benthuizen en zijn inwoners op een prik kent en dat er hem alles aan gelegen is. dat Benthuizen een gezellig dorp blijft, waar het goed NEW DELHI (API De regering! van India is begonnen buitenlandse hulpverleners te verbieden werkzaam te zijn onder de vluchtelingen uit Oost-Pakistan. „Hoe minder we er I hier hebben hoe beter", aldus een hoge vertegenwoordiger van de In diase hulporganisatie. De eerste helpers die zullen moeten verdwijnen zijn zes Britten en een Canadees die werken voor de Britse organisatie „War on Want" welke in I de buurt van het vliegveld van Cal- cutta een klein ziekenhuis in bedrijf heeft waar per dag ongeveer 300 vluchtelingen worden geholpen. „Er zijn, zo zegt men in India, genoeg artsen en verpleegsters om het alleen af te kunnen. Uit de provincie West-Bengalen, waar 7 miljoen vluchtelingen zich op houden, waren klachten gekomen van overheidswege dat de buitenlandse helpers tot administratieve problemen aanleiding gaven, onder meer wat de huisvesting betreft in een gebied waar het toch al zo overvol is. Jan van Staveren kampioen in Regenboogklasse ALKMAAR Jan van Staveren uit Oude Wetering met zijn beman ning Jan Duik en Fred Hoogervorst, is gisteren op het Alkmaardermeer Nederlands zeilkampioen in de re genboogklasse geworden. Nam don derdag Luud Hof uit Heerenveen nog een uitstekende positie in, deze zeiler zakte door zijn klasseringen 10 en 9 in de laatste races naar de vierde plaats. Einduitslag: 1. Jan van Staveren (Oude Wetering) 5.935 pnt. (beste vijf klasseringen 1-2-2-2-3); 2. Bouw van Wijk (Woubrugge) 5 391 (7-1-3-4-1): 3. Ulrik Jager (Lemmer) 4.914 <2-3-2-2-7); 4. Luud Hof (Heerenveen) 4.421 (1-3-1-10-9); 5. Jan Metselaar (Woubrugge) 4.805 (3-4-6-9-5). DUSSELDORF <DPA) Het m kalk vermengde arsenicum Noordrijn-Westfalen werd blijkt volgens de politie in Diisseldo op vier vuilnishopen in de omgeviij terecht te zyn gekomen. De on de: neming die voor opruiming van 4.0' ton kalk met tien procent arsenicui afkomstig uit een zinkfabriek Neuss, zou zorgen, zei dat een gunning voor het storten van di val in een niet gebruikte mijngai bij Peine te lang op zich liet wachto Daar bestond geen gevaar voor vei giftiging van het grondwater. Nu heeft de onderneming 2.800 te van het vergif op vuilnishopen latt storten, waar het volgens de onderin ming evenmin kwaad kan. Nagegaa wordt of hier een strafbare handelii is gepleegd. Zendingsdag in Rijsenbnrgse bo: In het Rijsenburgse bos te Dri bergen wordt a.s. donderdag voor zestigste maal de landelijke zending dag van de Geref. Zendingsbond de Ned. Herv. Kerk gehouden. I zendingsmanifestatie, die jaarlijl door duizenden wordt bijgewoond. Ds. J. van Sliedreoht, voorzitter 1 deze bond en predikant te Ouderker a/d IJssel spreekt over „Na zestig Ja ren". Dr. C. Graafland uit Amstei dam heeft als onderwerp „By Go bestaat geen rassendiscriminatie". D H. Harkema besluit de morgenbijeei komt door te spreken over „Voorb de gevraagd". noem maar op. Velen hebben van zijn organisatorische kwaliteiten ge profiteerd. Niet in het minst de ge meente. Dat bracht met zich mee. dat hij meer „onderweg" dan thuis was en dat schiep ook wel eens pro blemen. Vakantie is een woord, dat in het woordenboek van Runsink niet voorkomt. Hij ging wel eens een paar daagjes op stap, maar dan was hij toch weer o zo blij als hij op zijn zetel in de secretarie-kamer achter het bureau kon plaatsnemen. Benthuizens zilveren secretaris „Ik heb achttien jaar en veertien dagen prettig gewerkt onder burge meester Steenbakker Marilyon Loijsen. die helaas is overleden. Nu doe is dat sinds 1 maart 1965 met burgemeester Keijzer. Een man die bepaald zijn ambt niet licht opvat, boordevol plannen zit en zeer hard werkt. Je wordt er gewoonweg door meegesleurd. Vandaar ook, dat ik de meeste functies in het verenigings leven heb moeten neerleggen, omdat ik ook secretaris werd. Zij het node, want ik deed dat bijwerk graag". Herinnering Herinneringen? Runsink: „Vele. Een daarvan. In 1950 bouwt Groen en Bregman een groot aantal wonin gen in Zoetermeer voor f 6800 per stuk. De bereidheid en het aanbod is er om ook in Benthuizen voor die zelfde prijs er tien te bouwen in de woningwetsector. De toenmalige mi nister van Volkshuisvesting doet die pogingen mislukken, omdat de bere kende huur van f 5,35 per woning per week voor Benthuizen te hoog wordt geacht. Een jaar later geeft diezelfde bewindsman wel toestemming voor de bouw van zes woningwetwoningen van ruim elfduizend gulden en een weekhuur van f 6,50. Ook ambtelijke beslissingen zijn wel eens moeilijk te verteren en onbegrijpbaar en van daag zijn ze dat nog, omdat de ge- Secretaris Runsink hoort met verbaziJig, dat er een straat naar hem zal worden genoemd. (Foto's Dijkman) meenten een zakelijke bedrijfsvoering moeten nastreven, dus ook financieel en zakelijk verantwoorde voorzienin gen moeten bevorderen". Over de „trubbels" op bestuurlijk gebied, waardoor Benthuizen de laat ste jaren „landelijk nieuws" is ge worden. wil Runsink niet praten bij de mijlpaal nu bereikt. Hij zegt al leen: „Ik hoop dat het hoogste or gaan in de gemeente de raad onder leiding van B. en W. Bent huizen naar een goede, zelfstandige toekomst zal mogen voeren. Wanneer die bereidheid aanwezig is, zal dat. de grootste beloning zijn bij mijn zilve ren ambtsverbintenis met Benthui zen. Mijnerzijds wil ik als secre taris van de gemeente die verzeke ring tot bereidheid graag geven". Franse renners betrapt op doping PARIJS De Franse wielerbond heeft Yves Hezard, die op 20 juni in Gap Frans kampioen op de weg werd, bij de profs zijn titel ontno men wegens het gebruik van stimu lerende middelen. Alain Santy en Jean Jourden wer den geschrapt uit de uitslag van resp. Boucles de la Seine en de Dauphine Libere wegens het zelfde vergrijp. Het is voor de derde maal in vier Jaar dat de Franse titel een renner wordt ontnomen. In 1968 raakte De- Site Letort de titel kwijt en in 1970 moest Paul Gutty afstand doen van het kampioenschap wegens het ge bruik van doping. Hezard kreeg een boete van 1.250 fr (ruim f800) en werd gestraft met een maand schor sing ingaande 20 juni, de dag van de overtreding. Dezelfde boetes en schorsingen kregen Santy en Jourden opgelegd. Hezard en Santy, die zijn aangewe zen voor het wereldkampioenschap, dat op 5 september in Mendrisio Wordt gehouden, zullen daar nor maal kunnen uitkomen omdat hun schorsingen dan voorbij zijn. IBM - toernooi AMSTERDAM De uitslagen de gistermorgen uitgespeelde afg< broken partijen in het IBM/schaak toernooi zijn: 13e ronde: Keres (Rus) Adorja iHong) 1—0. 14e ronde: Uhlmann (OD1)Gligor (ZS1) Vi—Vi. Stand: 1. Smyslov (Rus) 9.5 punt; 2. Pot tisch (Hong) en Browne (Aus) 9 4. Ree (Ned), Hartoch (Ned). Ivko (ZS1), Evans (VS), Gligoric (ZS1) ei Keres (Rus) 7.5; 10. Donner (Nee en Uhlmann (ODD 7; 12. Timma (Ned) 6.5; 13. Adorjan (Hong) 14. Bobotsov (Bul) 5; 15. Langewt (Ned) 4.5; 16. Scholl (Ned) 3. Apen 7,iek Het apensanctuai luij in het natuurpark Berg en Bos t Apeldoorn is voor onbepaalde tij) j gesloten. Bij een aantal wolaapjes ii vermoedelijk een besmettelijke darml infectie ontstaan. Eén aapje is a ernstig aan toe en is in een geïso 1 leerde ruimte geplaatst. Pas als dl ziekteverschijnselen de kop zijn inj gedrukt, zal het apenoord weer vod het publiek worden opengesteld. I Alle gezindten De hervormd r predikant ds. J. H. Schellingerhou (42) is per 1 augustus pastor va „Het Dorp" in Arnhem. Hij worq pastor voor alle gezindten die in hé dorp zijn vertegenwoordigd en heel dan ook alle kerkgenootschappen verenigd in de raad van kerken ij Arnhem, achter zich staan. Rubber tegels Onder de speel werktuigen op 158 speelplaatsen ei 1 onder nog eens 57 speelwerktuigei in tien speeltuinen gaat de gemeen te rubber tegels leggen. Dit kom Utrecht te staan op een bedrag va 369.000 gulden. In de raadsvergade ring van 5 augustus moet de gé meenteraad hierover beslissen. Zelfstandig! ommelmarkt 7-1 Titlus Brandsi boot" Clubhuis?! 10 uur nam. Den Burcht. Jeugdvakantiebezlghe- den Hocus Pocus plus Lassie en de Rover 2 uur nam. Release Hulpdienst Release: Witte SingeJ 12a tel 24555 Dag vaD 2—6 eD 7—11 uui raadplege men de eigen hulsarts, daarna tot zondagavond twaalf u. uit sluitend voor spoedgevallen de dokters- Duivenvoordestraat 3. tel. 54294. Warmond Dokter Bots, Prof. Aalber- Apotheekdienst apotheek. Lammenschansweg 7 Leiden en de Oegstgeester Apotheek. Wllhel- mlnapark 8. Hy drukte het zo uit toen tie ter sprake kwam: „De eigen woongemeenschap is bijzonder waar devol. Dit wordt helaas nog niet al- lerwege beseft. Zelfstandigheid is een groot goed en men komt veelal tot die constatering op een tijstip, waar op die zelfstandigheid verloren is ge gaan of dreigt te gaan. De in Bent huizen daartoe ingestelde Beemink- commissie zegt in haar rapport naar argumenten te hebben gezocht dit te voorkomen, dus om de gemeente zelfstandig te laten blijken. Ik dacht, dat het eerste argument en de eerste vereiste hiervoor zal dienen te zjjn eendrachtig te werken aan de toekomst van onze gemeente, die ons allen zo na aan het hart ligt en die het waard is ons er gezamenlijk en eensgezind volledig en intensief voor in te zetten". Geert Runsink heeft in die 25 Jaar heel wat voor Benthuizen gedaan. Niet alleen als gemeentesecretaris, maar oop op veilerlei ander terrein: oranjevereniging, bejaardenzorg, wo ningbouwvereniging. het openbaar onderwys ook landelijk en Nieuw proces-Rademacher De wegens medeplichtigheid aan de moord op duizenden Joegoslavische en Roemeense Joden tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeelde voormali ge gezantschapsraad bij het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken tijdens het nazi-bewind Franz Ra- demacher moet zich opnieuw voor een rechtbank in Bamberg verant- j woorden: het Westduitse hoogge rechtshof heeft bepaald dat de 65- Jarige Rademacher nog terecht moet j staan in verband met zijn aandeel j in de deportatie van ruim 80.000 Jo- den uit Nederland, Frankrijk en Bel- I gië. SASSENHEIM/VOORHOUT Nadat gisteravond rond het middernachtelijk uur de laatste klanken van de eerste avond van het Teylingen-festival '71 waren vervlogen, kon de Stich ting Jeugd Bollenstreek de (voorlopige) balans gaan opmaken. Een plezierig uitziende balans, die de vijftien leden tellende „werkgroep" een behoorlijke basis biedt voor de verder ge plande activiteiten. Niet alleen omdat de eerste financiële „gok" geen debacle was geworden (met zo'n 600 enthousiaste aanwezigen in de sfeervolle ruïne van Teylingen op de grens van Sassenheim en Voorhout kon dat ook moeilijk), maar voor al omdat de grote belangstelling de stelling van de Stichting onderschreef. de Sassenlieimse Stichting Jeugdre- creatie in de ruïne van Teylingen gaf, werden nu van het programma gevoerd. „Om allerlei redenen", zoals mevrouw H. de Meyer-Van Zon na mens het Sassenheimse comité stel de. „Er waren diverse organisato rische moeilijkheden aan verbonden, terwijl ook de ervaringen met het contracteren van bekendere groepen niet louter plezierig waren. „De Stichting' Jeugd Bollenstreek liet zich hierdoor niet van de wijs brengen. Optimistisch werd direct een drie tal avonden aangekondigd, die zeker wat de komende twee betreft méér willen zyn dan louter een „pop-gebeuren in een fyn romantisch sfeertje". Johan Wempe: „Dit Tey lingen-festival 1971 moet niet gezien worden als de overname van de Sas senlieimse avonden. Het is er wel door mogelijk geworden. Als Stich- Johan Wempe, 21 jaar „oud" en spreekbuis van de Stichtings-kern met verder broer Ben, 18 jaar. Pe ter Weekers 21. Josefien Jaspers 19. Kees Wijers 21 en „nestor" Huub Michaelis 24): „We hebben al heel wat langer met de idee rondgelopen, dat er wat meer voor de jeugd in de Bollenstreek moest worden gedaan. Er gebeurde tot nog toe gewoon te weinig. Vorig jaar reeds wilden we hiermee beginnen. We hadden een grote hal üi Voorhout op het oog, waar zo'n duizend man in konden gaan. We moesten onze plannen laten varen, het was toen nog niet realiseerbaar". Onverwacht Dit Jaar zijn de mogelijkheden er wel. Eigenlyk onverwachte mogelijk heden, want de „beat-avonden", die ting Jeugd Bollenstreek gaan onze gedachten verder dan dit festival. We willen naar een grotere soos voor de jeugd werken. We zijn dan ook al op zoek naar ruimte. Naar een ruime grote schuur met wat land, waar we terecht kunnen". „De Stichting Jeugd Bollenstreek is. zegt Johan Wempe. een goed doordacht initiatief. Er is notarieel een Stichtingsbestuur vastgelegd, er zijn contacten met de gemeentebe sturen geweest en voor het festival is omdat de ruïne nu eenmaal onder monumentenzorg valt ook toe stemming bij CRM gevraagd en verkregen. Voor het festival hebben de vijftien Stichtingsleden een „eigen" kapitaal gecreëerd, zo'n f 1000. Johan Wempe: „Een voor zichtige raming is, dat de drie avon den totaal zo'n f 4500 zullen gaan kosten. Nu, op de eerste avond zyn we eruit gesprongen. Ondanks de dure groep Q '65". Geen winst De Stichting mag geen winstobject zijn. Zij is het ook niet. Johan Wem pe: „Het geld dat we van deze eerste avond over hebben gehouden wordt gereserveerd, evenals de hopelijk toe komstige batige saldo's. Willen we straks naar een eigen soos toe kun nen werken, dan zullen daarvoor de nodige voorzieningen voor moeten worden getroffen. We hebben nu po dium, spotlights, geluidsinstallatie en dat soort zaken voor deze avond kunnen bemachtigen. We willen in de toekomst dit soort zaken als eigendom van de Stichting proberen te krijgen". Voor de eerste avond van het Tey lingen-festival zyn Johan Wempe en de „overigen" enkele dagen lang in de ruïne zelf bezig geweest. „Voor oils was het ook een experiment. Het is ons meegevallen, ook de belang stelling, al kunnen er beslist meer dan 600 man in. De ervaringen die we met deze avond hebben opge daan zullen zeker door kunnen wer ken in de komende avonden". Johan Wempe gelooft, dat ook het publiek de eerste avond als een „experiment" zag. Toekomst De tweede en derde avond (de twee de reeds Over twee weken, op vrijdag 13 augustus) zullen een uitgebreider programma te zien geven dan het evenement van gisteravond, waarop naast de „teruggekomen" Q'65 (het viertal zanger Willem Bielen, solo Joop Roelofs, bas Peter Vink en drummer Beer Klaassen draait na dat het drie jaar geleden louter hits produceerde pas weer sinds een maand of vier goed mee; de vraag prijs stijgt evenredig) ook de Voor- houtse Pink Sensation optrad. Johan Wempe: „Het festival moet een men geling van zaken worden. Naast pop muziek moeten ook andere cultuur zaken aan de orde kunnen komen Concreet betekent dat dat vrij da 13 augustus op twee podiums i ruïne te zien en horen zullen contractueel vastgelegd) Mister Al bert Show Eindhoven), Blue Plane Leiden), Shit (Amsterdam), Apol lo's Wing Utrecht), de klassieke gi tarist Jos Ruysenaars (Sassenheim1 de Folk-brengers Gosé en Wil Ruig rok, dichter Willem R. en da der ook Hugo Jonkheer in o._. nissen van de ruïne en wellicht ooi in de toren een foto-expositie zal richten. Hy komt met plaatwerk o.a. gisteravond. Johan Wempe: „W vinden dat zo'n combinatie mogelyl moet zyn. We zijn verder nog bezif met Henk van Ulsen, met violis Christian d'Or en het Residentie Or rcest. De besprekingen zullen po sitief of negatief de komende weet worden afgerond. Wij hopen dan oot zekerheid te hebben omtrent de toe- stemming om een uur langer door U aiogen gaan. We willen het omvang rijke programma dan van zeven tot ^én uur afwerken". Over de medewerking heeft d« Stichting Jeugd Bollenstreek niet klagen. Johan Wempe: "We hebben geen subsidie. Die is niet aange vraagd ook. Accepteer je subidit, dan moet je ook een eventuele in spraak accepteren. Niet dat 1 lekker eens alles gaan doen wat an ders niet mag, maar je staat wat

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2