olportagemes ■ïaar twee kanten hun tas De beauties hebben boeien in ff 'v 1 STERKE MAN GEVRAAGD Jonge vrouw als kraanmachinist 'ERDAG 31 JULI 1971 LEIDSCB DAGBLAD dut! mannen realiseren zich nóg ipho wat him overkomtde vrouwen o echtgenoten die hen op voet de gelijkheid behandelen, naar hen jl, hen luisteren, hen begrijpen *443' ren, hen begrijpen en alles ver- VrI( i. Als dat allemaal gebeurt zijn iesg ig niet tevreden, inin endeel: ze rennen naar de psy- er om daar hun teleurstelling, -A DAMESMODE in exclusief jonge stijl— BREESTRAATWea.112 LEIOEN hun frustraties en hun eisen uit te schreeuwen". Deze uitspraak mogen we volgens Elle toeschrijven aan de Amerikaan se psychiater dr. Wolfgang Lederer. Volgens hem is er dit aan de hand: De hele verhouding man-vrouw is volop in beweging, maar men wil nieuwe dingen zonder afstand te het oude. Vrouwen willen geen af stand doen van „de ridder zonder vrees en blaam", de edelmoedige mannetjesputter en het type „gent leman" uit vooroorlogse films. Daar om is 't volgens dr. Lederer hoog tijd dat mannen opnieuw leren „sterk" te zijn. En de vrouwen van deze tijd zouden eens moeten leren om hun mannen te zien zoals ze nu eenmaal zijn: niet sterker maar ook niet minder sterk dan vrouwen, met hetzelfde recht op het maken van vergissingen, op moeheid en op be- komen. Ik spring in mijn wagen en doe wat iedere politieman zou De computer neemt een groot deel van het werk voor zijn rekening. De agenten doen het persoonlijke werk, zij hebben met de mens. met het individu te maken. Dat de meisjes met hun mooie uiterlijk daarin een belangrijke rol spelen is een duidelijk zaak. Zij zien er niet alleen goed uit, zij werken ook goed. Dat zal dan ook wel de reden zijn dat veel mannen de weg vragen aan de mooie politiemeisjes van Nassau, en sommige politiemannen zelfs hun hand. Op die vraag is al verscheidene keren „Ja" gezegd... Nassau De orde in het Ameri kaanse district Nassau in de staat New York wordt gehandhaafd door een politiecorps van 4500 man. Acht entwintig daarvan zijn wonder schone meisjes. Het zijn echter geen katjes om zonder handschoe nen aan te pakken. In de tasjes van de heldhaftige da mes zijn naast de poederdoos en de lipstick een gummiknuppel, revolver en een stel handboeien te vinden. En, wat in dit verband belangrijker is, de dames weten deze bullen uitermate handig te hanteren. De onschuldige meisjes zijn niet zo weerloos als misschien mocht lij ken. Ze weten alles van zelfverdedi ging, menige schurk kan daar over meepraten. Waar houden deze agentes zich mee bezig? Naast gewone taken als de ver keerscontrole, fotografie, recherche- en herkenningswerk werken sommi gen van hen ook voor het narcoti- cabureau. Zij hebben allemaal de zelfde (pittige» opleiding achter de rug. Een opleiding waarbij veel aan dacht wordt besteed aan schieten. De meeste landen kennen de vrou welijke politieagent. Maar er zullen weinig corpsen zijn die zo'n - ook nog het mannelijk oog strelend - groepje vrouwen hun collega's kun nen noemen. Ze worden overal ingezet. Van een eenvoudige verkeerscontrole tot een razendsnelle overval op een bordeel Door L. Bakker kennelijk bij de firma niet zo best. want de kandidaat, kreeg te horen dat hij zelf, door colportage, maar aan klanten moest zien te komen. Op zijn vraag hoe hoog de provisie zou zijn op de verkoop van radio's, tele visie en huishoudelijke apparatuur, zei de heer dat hij helemaal zelf zijn prijzen mocht vaststellen, als de inkoopprijs uiteraard maar aan d' firma werd betaald. Vertrouwen Er kwam echter nog een heel wat sterkere aap uit de mouw van de „heer van de personeelsafdeling" Deze zei dat hij de kandidaat we! wilde voordragen om medewerker te worden, maar dan zou hij toch eerst zelf als klant zijn vertrouwen in de firma moeten bewijzen. En wel, door zelf een belangrijke aan koop te doen. Enfin, onze man was al bij voor baat van zijn bijverdienste-enthou- siasme genezen geweest. Maar voor wie meer vertrouwen in dergelijke aanbiedingen heeft, deze waarschu wing: het colportage-mes snijdt niet zelden naar twee kanten, naar het publiek en naar de „hulp-vertegen woordiger" in spé. Een agente: „Op school had ik veel vrienden en ik ging naar verschil lende fuifjes. Maar sinds de drugs meer en meer deel gaan uitmaken van het dagelijks leven kan ik niet langer „gewoon" naar zo'n feestje toegaan Op het moment dat ik binnenkom hoor je het gefluister om je heen. Sssst. er is een diender in huis". Een andere agente: „Als ik op het bureau de meldingen aanneem, dan neem ik ze zoals ze komen. Of het nu een verkeersstremming is, een aanranding of een inval in een narcoticatent, ik neem zo zoals ze eirisela Grammei uit Hamburg een zeer vrou- geleerd: zij ivas In financieel opzicht niet aan haar ver- Toen schakelde zij aarzeling over op een op- voor kraanmachinist. Ze voor haar praktische en examens (lang niet latïê kkelijk!) en zit nu hoog bo- haven van Hamburg in de van een draaikraan 24 me de grond. De 33 meter lange kraanarm kan lasten tot 2V,2 ton opheffen. Zelf voert Gise- la controlewerkzaamheden en kleine reparaties uit. Of kraan- machiniste het eindstation zal zijn? Waarschijnlijk niet, want mevrouw Grammei, die moeder is van een twaalfjarig dochtertje, spreekt Russisch, Italiaans en Joegoslavisch en leert er nog Frans en Engels bij. Wat ze pre cies van plan is te doen vertelt ze niet. [et kan natuurlijk een tijdelijk verschijnsel zijn, maar het er in elk geval op dat het hand over hand toeneemt, de dvloed van vouwkaarten in de brievenbus, een uitscheur pon in tijdschriften. Daarmee kan men vragen om „gratis blijvende inlichtingen" over computercursussen, huishoude- apparaten, spaarsystemen, noem maar op. Vaak staat er ie kaarten en coupons niet wat de dingen kosten. En wie vacht had dat „vrijblijvend" zou betekenen dat hij schrifte- nadere inlichtingen zou ontvangen komt veelal bedrogen Hij krijgt iemand op zijn dak gestuurd, die met niets min- aan de deur komt dan met een indringend verkoopgesprek. Een verhaal over de soms merk waardige manoeuvres van firma's met dergelijke activiteiten, werd mij verteld door een lezer. Hij had niet géschreven op een „vrijblijven de inlichtingen" annonce, maar op een advertentie waarin aan iemand met een auto twaalf gulden bijver dienste per uur werd aangeboden. Hij kreeg een slordig stencilt je thuis gestuurd, waarin hem werd ver teld hoe gemakkelijk en plezierig het werken als vertegenwoordiger of „hulp-vertegenwoordiger" bij een verkoopzaak van elektrische artike len wel zou zijn. „Onze vertegen woordigers bezoeken uitsluitend adressen van klanten, die daar zelf om verzocht hebben". Hoe men aan die adressen komt? Zo: „Dagelijks vragen honderden mensen schrifte lijk of telefonisch inlichtingen en of demonstratie". (Let wel, „en/of", ze krijgen iemand aan de deur>. Geen letter Terug naar onze man. In het sten- ciltje stond geen letter over wat hij nu precies moest verkopen en dat kostte. Dat zou hij vernemen van „een heer van onze personeels afdeling", die hem op een in het pa piertje gekrabbelde datum en tijd thuis zou bezoeken om „op een rus tige en prettige manier, de juiste gang van zaken, uitvoerig, duidelijk en geheel openhartig uit te leggen'. De „heer van de personeelsafde ling" kwam. De oogst aan inlichtin- gen-aanvraagcoupons was echter

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17