atsun Cherry: klein, maar erg pittig en snel seizoen voor Hoog gilde autodieven )e middenmotor wint nog slechts langzaam terrein SAMENGESTELD DOOR KOOS POST ianshebber in verbeten concurren tie IEUWE lLFA'S Vauxhall-Firenza c MEER BROM wegen, wagens, wielen en wat - er zo-bij-komt ...k' <1 e Datsun Cherry, sinds kort j zinetank, maar achter het afsluit- j of niet? Moet iedereen voor zichzelf derland. Enkele kleine bijzon- bare deurtje een rubber dop. Opval- zeggen, den: geen schroef dop op de ben- [lende „sportieve" wieldoppen. Mooi! Datsun Nederland heeft het eerste lustrum kortgeleden ge- j vierd met het uitbrengen van de Cherry, die de Sunny moet opvolgen. De kleine Cherry met het 1000 cc motortje staat voor de moeilijke taak de aanval te openen op de talrijke j kleine Europese wagentjes. En natuurlijk ook de evenknie van Toyota, die echter inmiddels door een goede start al een flinke I voorsprong heeft genomen. Een wat betere kennismaking met de Cherry doet overigens wel j de overtuiging postvatten, dat het wagentje sterk bewapend ten I strijde trekt op het Europese autojront. Een pittig, snel karretje, dat vele plussen zet tegenover een aantal minnen, maar dat in zijn totaal toch wel zoveel voordelen heeft, dat men het niet kansloos behoeft te achten in de verbeten strijd in zijn prijsklasse. Romeo heeft een ire serie auto's gelan- met een tweeliter de Alfa Romeo De serie bestaat en sedan, een coupé sn cabriolet. De drie re Alfa's zijn deze ld in ons land op de t gekomen. uitgangspunt voor OO's dienden de sedan Berlina, de coupé GT Veloce en de ca st 1750 Spider Veloce. lOO's zyn niet bedoeld •ervangers van de belangrijkste ver- >unt tussen de nieu- OOO's en de 1750's is u-lijk de motor: (132 pk) met als direkt g een hogere top- eid, fellere accelera- 0,_^n meer trekkracht, punten van ver- betreffen zowel het ijk (nieuwe dash en nieuwe grilles "Berlina en GTV) als trusting (o.a. nieuwe in en nieuwe stuur- n). prijzen: 2000 Berlina 0,- (1750 Berlina 30,-)2000 GT f. 18.690,- (1750 reloce f. 17.990)2000 Veloce f. 18.690,- Spider Veloce .490.-) De Alfa Romeo 2000 Berlina Timstiger gewichtverdeling »r- of achterwielaandrijving is n geliefkoosd debatpunt est voor voor- en tegenstanders deze aandrijfmethoden. Zo lang- rhand kar. daar nu ook het on- erp middenmotor bij betrokken en, want de auto's met mid- eps geplaatste motor beginnen amerhand ook veld te winnen, '1 door de komst van de VW- che 914, waarvan er het vorig 23.000 stuks zijn afgeleverd, ze plaatsingswijze van de motor iet nieuw, maar vond tot voor alleen nog maar toepassing bij exclusieve modellen, zoals de ari-Dino en bij de merken Lam borghini en De Tomaso. Ook Merce des maakte gebruik van deze bouw wijze voor zijn prototype 111. Matra en Lotus Europa zijn als wat minder dure modellen de gang makers van dit bouwprincipe geweest, waar de VW-Porsche nu is bijgekomen. Het doorslaggevend argument voor een middenmotor is de betere ge wichtsverdeling. Het zwaartepunt van de wagen ligt bij deze bouwwij ze meer centraal en dit bevordert een neutraal stuurkarakter, zowel in bochten als bij het remmen. Wagens met voorwielaandrijving, vertonen doorgaans een onderstuur karakter en wagens met de motor achterin hebben, bijna altijd over stuur-neigingen. De gunstiger gewichtsverdeling door de middenmotor laat ook gro tere bophtsnelheden toe en daar de wielen in dit geval gelijkmatiger zijn belast dan bij front- en staartmotor, verkrijgt men ook een optimaal contact met de weg. Wil men echter tot een nog gro tere popularisering van de midden- motor komen, dan zullen ze ook toegepast moeten worden in auto's van goedkope prijsklassen. Die prijsklasse ligt tussen de zes en zeven mille. De Cherry Stan daard kost oo één gulden na 6300 gulden, onze testwagen kwam aan f 6.650 Daarvoor heeft men een Dat sun Cherry met voorwielaandrijving. Eigenlijk nauwelijks meer een ver rassing. Zoveel merken hebben dit principe al omarmd. Alleen Japan leek er wat meer moeite te hebben. Maar nu staat de Cherry er toch met de aandrijving op de voorwielen. De kracht komt van een dwars ge plaatst watergekoeld 4 cilinder lijn- motortje met een cilinderinhoud van 988 cc. Een motortje zonder opval lende technische noviteiten. Maar, wel een knap stukje mechaniek. Sta tionair draaiend produceert het na genoeg geen geluid. Eenmaal op toe ren is dat bepaald anders. Maar het vinnig grommende krachtbronnetje geeft wel waar voor zijn geld. De acceleratie is fel. De topsnelheid ligt hoog Op de teller bijna 160 km. Zelfs als men dan een geruime mar ge neemt voor teveel optimisme blijft er nog een fikse snelheid over voor zo'n kleine auto. Maar de motor redt het (maximum vermogen volgens de fabriek 59 SAE pk bij 6000 toeren). Mede dankzij het lichte gewicht, nog geen 700 kilo. Schokken Het gaat niet allemaal even soe pel. Soms nogal schoksgewijs. Waaraan de tweetrapscarburateur ongetwijfeld schuldig zal zijn. Pas wanneer er flink aan wordt ge trokken opent zich een tweede uit laat, waardoor de motor meer lucht krijgt. Gunstig voor het brandstof verbruik. Ook goed tegen de lucht- vuiling. Maar niet altijd werkt het even feilloos. In het brandstofver bruik was het ook wel te merken. Om en nabij de vijftien kilometer op één liter bij heel kalmpjes aan, maal ais het hard gaat haalt men geen tien kilometer met die ene liter. Bovendien moet men heel voor zichtig met het gaspedaal zijn want de wagen reageert onredelijk fel op elke te harde druk. Gelukkig zijn de versnellingen prettig „lang", reeds ruim beneden de vijftig km kan men rustig in zijn vier schakelen. Zonder protesteren gaat de wagen door. Uiteraard is het acceleratievermogen dan niet groot, maar het rijdt wel rustig. Jammer, dat de Japanners alle kinderziektes van de voorwielaandrij- ving nog niet te boven zijn. De tril ling in het stuur is soms meer dan alleen onaangenaam. Maar ook daar zal wel een oplossing voor worden gevonden. Afwerking Wat de afwerking betreft, dat is hedendaags Japans en dus goed. De uiterlijke lijn van de wagen vinden wij niet mooi, maar dat is 'n kwestie I van smaak. De hoge rug is ook niet gemakkelijk bij het achteruit steken. I Het interieur is sober, maar smaak- vol, het dashboard goed uitgevoerd met knoppen allemaal ruim binnen handbereik. De ruimte is uiteraard, aan de matige kant. Zelfs met de be- j stuurdersstoel in achterste stand is 1 de beenruimte maar krapjes. Ach terin zitten zelfs kinderen nogal nauw. Bovendien zitten die tegen de hoge leuningen met ingebouwde hoofdsteunen van de voorstoelen aan te kijken, wat 't uitzicht nog gerin- ger maakt. Ook begrijpen wij niet goed, waarom de binnenhoeken ach terin niet werden bekleed. Het staat i zo kaal, dat gespoten lak. De koffer ruimte is 'hoe kan het anders) ook i niet overweldigend, maar of het té klein is moet een ieder voor zichzelf beoordelen. Eenmaal achter het stuur zit men redelijk. De wegligging van het wa gentje doet uiterst betrouwbaar aan. De besturing is wat aan de zware kant. Ook op niet al te beste weg gedeelten laat dat niets te wensen over, al is het geluid in de vagen dan wél erg overweldigend. Het star ten heeft ons geen moeilijkheden ge geven, het ventilatiesysteem ook niet. Minder enthousiast moeten wij zijn over de remmen. Soms hielden we het hart vast of we wel op tijd zou den stilstaan. Temeer daar we in 'n wagentje zaten met een redelijke top snelheid vinden we dat de remmen wel iets zouden kunnen worden ver beterd. Vcrbeterin" Het zou ons overigens niets verba zen. wanneer die remmen binnen af zienbare tijd inderdaad duidelijk zou den worden verbeterd. De Japanners zijn er zeer sterk in aan geuite wen sen tegemoet te komen. Zij hebben er kennelijk veel voor over om de markt in Europa te veroveren. Daar om staan zij steeds gereed verbeteringen aan te brengen. Nissan is met deze Cherry opnieuw in de aanval gegaan op de kleine- automarkt. We zeiden het reeds: 'n harde markt met een felle strijd. Als Datsun daarop succes wil hebben zal het tot het uiterste moeten gaan. En daarbij kunnen het aanbrengen van enkele (overigens ondergeschik te) verbeteringen toch wel rekenen. Voor het overige moeten wij conclu deren, dat de Datsun Cherry een handig, soepel draaiend en fel wa gentje is, dat in zijn prijsklasse heel goed kan meekomen. Motorisch qua afwerking en qua prestaties is hij zeker concurrerend. - De Engelse Vauxhall autofabriek heeft een nieuw model op de markt gebracht, de Firenza-serie. Het hier afgebeelde model heeft een dubbele carburateur en motor met bovenliggende nokkenas, goed voor een topsnelheid van 160 km per uw. Wat de auto te zijner tijd in ons land zal gaan kosten is nog niet bekend. Sinds de introductie van de brom fiets, in 1948, is het aantal brom fietsen steeds toegenomen. Ook het totaal met alle Nederlandse brom fietsen afgelegde aantal kilome ters steeg steeds. Onlangs is de nieuwste „Statistiek van het per sonenvervoer" van het CBS ver schenen. welke het jaar 1969 omvat. Hieruit blijkt een verdere toeneming van het met bromfietsen afgelegde aantal kilometers tot ruim tien en een [half miljard. In 1959 bedroeg het aantal afgelegde kilometers nog 5.4 miljard, zodat dit in tien Jaar tijd verdubbeld is. Hierbij moet wel worden aangete kend dat het gemiddeld per brom fiets afgelegde aantal kilometers de laatste jaren iets terugloopt. Blij kens een onderzoek dat de Neder landse Stichting voor Statistiek in opdracht van Shell hield, bedroeg dit jaarkilometrage vorig Jaar 3.940 km. Voor het gilde der autodie ven vormen de zomermaanden het hoogseizoen. Vooral in het buitenland zijn ze in deze maan den zeer actief. In 1969, het laatste jaar waar over statistische gegevens be schikbaar zijn, werden in Groot- Brittannië meer dan 137000 wa gens gestolen en in West-Duits- land (inclusief West-Berlijn) zijn het Jaarlijks zo'n 80.000 per sonenauto's, die door autodie ven worden meegepikt. Deze autodieven gaan zo te werk, dat het voor de politie uiterst moeilijk is deze gestolen wagens, laat staan de misdadi gers te achterhalen. In Duitsland wordt slechts 40 pet. van deze autodiefstallen opgehelderd, doch van elke tiende gestolen auto wordt nim mer meer iets vernomen. In Engeland is twee Jaar ge leden zelfs een speciale politie- groep, de COC 10, ingesteld, die zich gespecialiseerd heeft op het gebied van de autodiefstallen. In Engeland houden machtige benden zich onledig met deze autodiefstallen. Zij worden daar de "ringers" of klokkenluiders genoemd. Zij zijn de navolgers van de vroegere paardedieven. Deze namen de buit gemaakte viervoeters ook eerst geducht onder handen, voor ze ten ver koop naar de markt werden ge bracht. Ze knipten de manen af, kor ten de staarten in, voorzagen ze van andere hoefijzers en verf den zelfs de huid der paarden voor ze hun gestolen waar aan een niets vermoedend publiek aan de man brachten. Maar met de tijd zijn ook de misdadigers veranderd. Van daag zijn het de personenauto's die hen interesseren en de "rin gers" drijven nu op grote schaal handel in gestolen wagens en auto-onderdelen. Evenals vroeger de paarden veranderen ze ook nu de hoofdkenmerken van de auto's. De motor- en chassis-nummers worden vakkundig verwijderd, de accessoires worden verwis seld en de wagens soms in een geheel andere kleur overgespo ten. In enkele gevallen wordt soms een compleet ander koets werk aangebracht, afkomstig van andere gestolen wagens. Op deze wijze wissen ze zo veel mogelijk alle sporen uit, waardoor de oorspronkelijke eigenaar z'n voertuig niet meer zal kunnen herkennen. Zij zijn zelfs zo geraffineerd, dat ze volledig op de hoogte zijn van de tussentijds door de fabrikant aangebrachte wijzi gingen, zodat ze de wagen ge heel in overeenstemming bren gen met het gewijzigd bouwjaar in de nieuwe identiteitspapie ren. Alleen al op het grondgebied van Groter Londen, werden in 1969 meer dan 8000 personenwa gens gestolen. Daarvan zijn er ongeveer 4000 verdwenen zonder enig spoor achter te laten. Momenteel staan er in het register van gestolen wagens in Engeland 12000 wa gens genoteerd, die volkomen zoek zijn. De speciale groep autodief- stalpolitie heeft het aantal "rin gers" wel doen verminderen, maar vele van hen hebben hun werkterrein nu naar de export markt verlegd. Ze gaan nu met de gestolen wagens scheep naar het buiten land, waar dan het ombouwkar- wei wordt verricht. De meest populaire wagens zijn ook bij de autodieven het meest in trek. In Groot-Brittan- nië zijn dat voornamelijk de Mini. de BLMC 1300/1500, de Ford Cortina en de Vauxhall Viva. Dit betekent echter niet, dat minder bekende merken tegen diefstal gevrijwaard zijn. Zelfs een Rolls Royce bleek ook tot de gading van de autodieven te behoren. De COC 10 heeft een oproep tot alle automobilisten gericht om hun wagens een eigen merk teken te geven. Bijvoorbeeld door in een verloren hoekje in het motorcompartiment, op de vloer of in de bagageruimte de initialen of de geboortedatum van de eigenaar aan te brengen. Een dergelijk merkteken kan door de autodieven gemakkelijk over het hoofd worden gezien en de bestolen eigenaar zal op de ze wijze zijn eigendom gemak- keiijker kunnen herkennen. De Duitse politie erkent rond uit dat bij de opheldering van autodiefstallen de hulp van de burgerij onontbeerlijk is. In 50 pet van de opgehelder de gevallen bleek een tip van een waakzame burger van door slaggevende betekenis. Nog slechter is het in Duits land gesteld met het opsporen van diefstallen uit auto's. Nog geen 25 pet op een jaarlijks to taal van 200.000 van dergelijke vergrijpen worden, tot klaar heid gebracht. En nog moeilijker zijn de diefstallen van auto-onderdelen te achterhalen, zoals van wie len en wieldoppen. Van de 140.000 aangiften per jaar blijft 92 pet, ononpgelost. PAGINA 15

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15