Israël zou beschikken over Amerikaanse „laserstraal" Endeavour ligt met vracht op de Chinezen tegenover vriendelijk maar op hun een gasten: afstand Voor woordvoerder in Washington een verrassing Duizend doden in Afgaans bergdorp Apollo in baan om maan Pakistanen verjoegen Indiase leger uit de oostelijke provincie In het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei een woord voerder voor de afdeling Midden- Oosten, die betrokken is bij de voor bereidingen voor de besprekingen die nu door onder-minister Joseph Sisco in Jeruzalem worden gevoerd over een interim-regeling inzake de her- ng van het Suez-kanaal: „Dit leg is compleet nieuws voor mij. Het is III VRIJDAG 30 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD WASHINGTON (GPD) Berichten dat Israël al sinds ge ruime tijd zou beschikken over een door de Amerikanen ge leverd effectief wapen, waardoor de Russische SAM-2 en SAM-3 raketten zouden zijn uitgeschakeld, zijn door een zegs man van de Israëlische ambassade in Washington gisteren af gedaan met de woorden: „Dat is volledig science fiction". Het desbetreffende wapen zou een militaire toepassing zijn van de laserstraal, die in staat zou zijn om artillerieprojectielen bijna automatisch en feiloos naar een ander doelwit af te leiden. „Niet juist" de eerste keer dat ik hoor dat Israël over een dergelijk wapen zou be schikken. Mijn gevoel zegt me dat dit niet juist kan zijn, en als het Juist zou zijn, heeft het naar mijn mening geen grote politieke beteke- i de situatie in het Midden-Oos ten". De Israëlische ambassade meldde voorts, dat Israël nog steeds op le veranties van de Amerikaanse Phan- toom-straaljager wacht, •K| president Johnson in 1961 |gen deed. Daarbij werd vwx inmiddels voltooide aflevering, ecu getal van 50 vliegtuigen ge noemd. Israël heeft sindsdien de regerimg-Nixon om meer toestellen gevraagd, maar president Nixon be sloot officieel de toezegging op te l, o schorten (of niet openbaar te rt>a maken), in de hoop daarmee een beter onderhandelingsklimaat te scheppen voor de contacten die tus- sen Washington en Cairo werden ge- j gd. Het gebruik van de laserstraal in het Amerikaanse militaire arsenaal! is al enkele maanden geleden aan de orde gekomen, toen uit Vietnam -werd bericht dat bepaalde Ameri- fcaanse eenheden daarmee waren uit- gerust. Een zegsman van het Penta- gon (ministerie van Defensie) be- vestigde gisteren dat de laserstraal in Vietnam wordt gebruikt door een aantal gepantserde verkennings- •^voertuigen (zoiets als een tank), voor pechet opsporen en localiseren van ,n vijandelijke artillerie-doelwitten. De straal zou deze doelwitten zeer nauw keurig kunnen plaatsen en de coördi naten verstrekken waarmee het ge- sóhut ingesteld dient te worden om IChet doelwit te vernietigen. J Dergelijke toepassingen zijn ook al enige tijd in gebruik bij de Ameri kaanse luchtmacht die er een aan- «tal straaljagers mee heeft uitgerust, voornamelijk voor het trefzeker loca liseren van raket-bases in Noord- Vietnam. Het feit echter, dat er maar een klein aantal van de Noord- vietnamese raketten worden neerge schoten, voordat zij al of niet hun doelwit bereiken, toont aan dat de Ir toepassing van de laser-straal nog rkniet vergenoeg gevorderd is om aan komende raketten te onderscheppen. Experimenten Verder is bekend dat de Ameri- saanse luchtmacht al. enkele jaren experimenteert met het gebruik van Infrarode apparatuur. Omstreeks 1965 werd daartoe een deel van het vliegveld van Bangkok ontoeganke lijk verklaard voor niet-militair per- KABOEL (DPA, AP) Ten gevolge van een breuk in de wand van een stuwdam in het Hindoe- j lfldkoesj-gebergte, hebben uitstro- 150 mende watermassa's een dorp in best het lager gelegen dal van de aard bodem weggevaagd. Zeker duizend Afghanistanen kwamen hierbij 151 om het leven en enige duizenden zijn dakloos geworden. Er is in tussen 'n grote hulpactie op gang gekomen, waaraan niet alleen de 'fi Rode Halve Maan (het Afghaanse Rl( Rode Kruis) maar ook het Britse en Canadese Rode Kruis mee werken. Volgens een andere le zing zou niet dambreuk de oor zaak van de ramp zijn, maar een aardverschuiving, waardoor een bergmeer overstroomde. soneel. Op dat afgeschermde terrein werden toen de eerste experimenten getest met infrarode nacht-fotogra fie, die de verkenningstoestellen in staat stelde om ook in de nacht op namen te maken van troepenconcen traties op de grond. Het beginsel waarop deze infrarode fotografie ge baseerd is, is de warmte-uitstraling van lichaam en motoren. De coördinatie infrarood gebruik van instrumenten werd een logische ont wikkeling nadat de eerste experimen ten met de laserstraal hadden uitge wezen dat daarmee belangrijke mili taire voordelen en toepassingen wa ren te bereiken. Zoals bekend, wordt de laserstraal al geruime tijd ook ge bruikt in de geneeskunde en de tand heelkunde. Ook in de ruimtevaart wordt de laserstraal gebruikt. Een van de eerste experimenten die door de astronauten op de maan werden uitgevoerd, was het plaatsen van een laser-ontvangstinstrument, waardoor laserstralen van de aarde afgezonden werden weerkaatst naar de aarde. Dit experiment was van betekenis voor het tot op bijna de centimeter vastleggen van de afstand tussen de aarde en de maan, hetgeen weer van betekenis was voor het instellen van de computers die de maanvluchten begeleiden. HOUSTON (AP, RTR) „De Endeavour ligt met vracht op dé rede; wat een prachtig gezicht". Zo vertelde Scott aan het controlestation in Houston, dat de rem-manoeuvre „achter" de maan was geslaagd en dat de Apollo-combinatie in de be oogde baan om de maan was gekomen. Met een woordenvloed die verrassend aandeed na de op merkelijke zwijgzaamheid gedurende de eerste dagen van de vlucht vertelden de astronauten levendig over het woeste maanlandschap, waar Scott en Irwin vanavond om kwart over elf moeten landen. DEN HAAG (ANP) Aan de vooravond van het optreden van het Pakistaanse leger in Oost-Pakistan bestond een soort niet-verklaarde oorlogstoestand tussen Pakistan en India. Het leger moest wel optreden om eenheden van het Indiase leger en veiligheidsdiensten te verjagen, zo verklaarde de vice-voorzitter van de Pakistaanse Democratiseche Partij, Machmoed Ali, gisteren op een pers conferentie in Den Haag. Machmoed Ali heeft de afgelopen vier weken bezoeken gebracht aan Frankrijk, West-Duitsland, Zwitserland, België, de Verenigde Staten en Canada, en keert wellicht via Engeland naar Pa kistan terug. H(j meende dat men in' West- Europa niet op de hoogte is van het geen in Oost-Pakistan is gebeurd. Niemand betwist het recht van Oost- Pakistan op zelfbestuur, maar Moed- jiboer Rachman ging buiten het mandaat dat de meerderheid der Oostpakistaanse kiezers hem had verleend door afscheiding en onaf hankelijkheid na te streven. Vijf gewapende mannen heb ben gisteren in New York een overval gepleegd op het gebouw van de Bankers Trust Co. aan 94ste Straat bij Broadway, i bijzonder drukke buurt. Met twaalf gijzelaars voor zich uit verlieten zij het gebouw juist toen de politie gearriveerd was. Plotse ling lieten de gijzelaars zich plat op de grond vallen, waarop de po litie gelegenheid kreeg het vuur te openen. Eén gangster werd ge dood, één werd gewond, twee werden gearresteerd en de vijfde kon ontkomen. Noemeiri verrast door invloed van twee Soedanese communisten CHARTOEM (AP) Terwijl de Soedanese geheime politie donder dag haar jacht op communisten voortzette, zei president Noemeiri, dat de invloed van de communisti sche partij in Soedan, vergeleken met die van de traditionele partijen, slechts gering was: In een verklaring voor de pers zei Noemeiri, dat de bevolking van zijn land slechts voor anderhalf procent bestaat uit indus- triearbeiders, die gewoonlijk de rug- gegraad van de communistische par tij vormen. Daarom, aldus Noemeiri, was hij ook zo verrast door de be richten dat Mahgoub, secretaris-ge neraal van de Soedanese nistische partij, werd beschouwd een van de belangrijkste communis tische ideologen in het Midden-Oos ten en dat een andere Soedanese communist, Al Shafie Ahmed Sheink, was onderscheiden met de Russische Leninprijs voor de vrede. Deze beide communistische leiders zijn eerder deze week opgehangen nadat zij in verband met de mislukte staats greep tegen het bewind van Noemeiri waren veroordeeld. Hij werd hierbij aangemoedigd door India en een „een andere imperialis tische mogendheid", Engeland, aldus Machmoed Ali. Om een einde te ma- aan de afscheidingsbeweging waarin Hindoes een leidende rol speelden en aan de geweldpleging die duizenden mensen het leven had gekost, moest het leger de orde in het oostelijk deel van het land herstellen. ADVERTENTIE betrouwbaar materiaal. Daarom kiest hy een JOHNSON. Jachtwerf .Poelgeest' OEGSTGEEST. Haarlemmertrekvaart 16a, tel. 01710—54054 (weekends open). Bekroond als de beste dealer van het jaar 1970. .J Onderzoek tegen Mafia-misdadigers ROME (DPA) Na verscheidene razzia's op leden van de Siciliaanse mafia heeft de officier van Justitie van Palermo vandaag een vooronder zoek gelast tegen 95 mensen wegens lidmaatschap van een vereniging met een misdadig doel. Van die 95 zijn er 47 in de afgelopen dagen gearres teerd, de rest is voortvluchtig. Het grootste deel van de gearresteerden zou tot de mindere goden van de Maf ia behoren. Verscheidene "bazen" zijn de afgelopen weken veroordeeld tot een gedwongen verblijf bulten Sicilië. De rem-operabie voor het ingaan van de maanbaan werd met span ning tegemoet gezien, zowel door de ruimtevaarders als in Houston, om dat daarbij voor het eerst weer het circuit zou worden gebruikt, dat van maandag af nogal wat hoofdbrekens heeft gekost door een mankement in een schakelaartje. De snelheid van de Apollo, die na het verlaten van de baan om de aar de bijna 40.000 km per uur had be dragen en was teruggelopen tot 3220 km per uur op het punt waar zwaar tekracht van aarde en maan elkaar opheffen, was inmiddels weer opge lopen tot 9173 km per uur. Om een baan om de maan te bereiken moest de combinatie afgeremd worden door de hoofdraket 6% minuut te laten branden. Dit geschiedde toen de Apollo zich „achter" de maan be vond en radiocontact met de aarde niet mogelijk was. Deze periode ging om 20.57 uur in en duurde 24 minu ten. Tegen half tien kwam de Apol lo weer tevoorschijn en bleek de ope ratie perfect te zijn geslaagd. De baan waarvan de hoogte va rieerde van 108 tot 314 km, was ech ter niet de definitieve, waaruit een landing kon worden uitgevoerd. Daarom werd om kwart over één vannacht een nieuwe correctie uit gevoerd, waardoor de hoogte ging variëren van 107 tot 17.2 km, dat is 12.800 meter boven de hoogste top pen van de maanbergen. „Groots" noemde de bemanning het maanlandschap, waarover zij allerlei bijzonderheden vertelden. „Nou, Jul lie hebben wel genoeg om een paar dagen bezig te blijven", reageer de Houston. „We hebben genoeg voor maanden en nog eens maanden" luidde het antwoord. Opgerold In Heidelberg is een groep „stadsguerrill astrijders" opge rold die zich door bestudering van Mao Tse-toengs theorieën over - de guerrilastrijd wilde voorbereiden op acties in het gebied van de Rijn de Neckar. Zeven kernleden van groep die zich gevormd had rond Heidelbergse psychiater zijn de vorige week woensdag gearresteerd. wetenschappelijk onderzoek. Een tachtig kg wegend luik van het dienstcompartiment werd afge stoten, waardoor camera's en meet instrumenten vrij kwamen die hun werk moeten doen terwijl Worden eenzaam om de maan cirkelt en Scott en Irwin op de maan rondrij den. De cassette met de gemaakte opnamen wordt door Worden uit het dienstcompartiment gehaald door 'n „ruimtewandeling' 'tijdens de terug reis naar de aarde. Saturnus-inslag Om kwart voor tien gisteravond sloeg de derde trap van de Satur- nus-raket, waarvan de Apollo maan dagavond was gescheiden, te pletter op de maan met een snelheid van 8970 km per uur. De klap, die over eenkwam met de explosie van elf ton TNT, werd geregistreerd door de seismometers, die op de maan zijn achtergelaten door de Apollo's 12 en 14. Dit lot wacht ook de maanlan der Falcon, wanneer Scott en Irwin zich na hun bezoek aan de maan weer bij Worden in de Endeavour hebben begeven. Uit de trillingen van de seismometers kunnen deskundi gen conclusies trekken over de struc tuur van de maan. ADVERTENTIE De grootste sortering VELDSPORTSCHOENEN ZAALSPORTSCHOENEN VERENIGINGSSHIRTS 7% Voor alle soorten. Camping Sporthuis PEKING (GPD) De vraag die op het ogenblik in Peking allerwe gen wordt gesteld is: heb Je het arti- /an voorzitter Mao over de on derhandelingen in Tsjoenking gele zen? Het bedoelde artikel dateert 17 oktober 1945, maar is met het bezoek van president Nixon in het vooruitzicht plotseling weer actueel geworden. Het verplaatst ons de dagen dat de twee oude te genstanders, de communistische partij van Mao Tse-Toeng en de Kwomintang van Tsjang Kai-Sjek, elkaar formeel terugvonden in de verzetsstrijd tegen Japan. Zowel Mao als de Kwomintang zochten toen naar een overeenkomst, die de ba sis zou moeten vormen voor een nieuw, op democratische grondslag gebaseerd China. Het „akkoord van 10 oktober" (de Chinezen hebben nu eenmaal een voorliefde voor getallen) is geen lang leven beschoren geweest, maar het is nu weer in de belang stelling gekomen, omdat voorzitter Mao in zijn commentaar op de on derhandelingen nauwkeurig om schreef hoe de communisten hun te genpartij tegemoet moeten treden. De belangrijkste paragrafen uit het artikel zijn ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de partij door alle dagbladen en radiostations opnieuw gepubliceerd. Sterker nog: de lezing van het artikel over de Tsjoenking-onderhandelingen werd nog vóór er iets bekend was over het bezoek van Nixon nadrukkelijk aanbevolen. „Omdat men realistisch wilde zijn, zijn wij het op onze beurt ook", zo onderstreepte Mao zijn politiek in genoemd artikel. „De Kwomintang, die altijd geweigerd heeft de com munistische partij op gelijke voet te behandelen, wordt hiertoe nu dwongen". Dit zou een toespeling kunnen zijn op de Verenigde Staten, die nu gedwongen zouden zijn de realiteit van communistisch-China onder ogen te zien. Mao zegt vervol gens dat er „hoezeer de fundamen tele belangen van het volk ook wor- den gerespecteerd, een zekere ruim- te voor concessies moet blijven" en definieert zijn uitgangspunt voor on derhandelingen als volgt: „Het hangt van de situatie af of men een aanval met een tegenaanval moet beantwoorden. Het weigeren te on derhandelen kan soms zelfs als een genaanval worden beschouwd". Mao snijdt de sceptici en degenen die de problemen van de ene dag op de andere willen oplossen bij voor baat de pas af. „De toekomst straalt tegemoet", zegt hij, „maar de weg die we moeten volgen is vol bochten. Er zijn nu eenmaal geen rechte wegen in de wereld". Deze uitspraken passen geheel in i psychologische voorbereiding in de Chinese openbare mening. Dat geldt trouwens ook voor het in terview met Mao, dat Edgar Snow in „Life" publiceerde en dat over het gehele land is verspreid. Het is opnieuw een bewijs, dat de Chinese leiders in tegenstelling tot het- men vaak in het buitenland denkt wel degelijk rekening hou den met de openbare mening. Het begint nu ook duidelijk te worden, dat deze psychologische voorbereiding reeds op een zeer vroeg tijdstip is aangepakt. Op 20 mei 1970 liet Mao zijn trouwe wa penbroeder Lin Piao voor een me nigte van een half miljoen Chinezen op het tien Anmen-plein een plech tige verklaring afleggen, die alge meen werd uitgelegd als een fron tale aanval op de Verenigde Sta ten. In zijn verklaring riep Lin Piao de „volkeren van de wereld" zich te verenigen voor de strijd te gen de Amerikaanse agressors hun lakeien. „De belangrijkste ont wikkeling in de wereld van vandaag is de revolutie". De Chinese leiders hebben daarna bij voortduring ge hamerd op het „uitstekend kli maat" in de internationale verhou dingen, zich daarmee ruimte schep pend voor nieuwe initiatieven. Sensatie Niet alleen de meeste buitenland se waarnemers hebben aanvankelijk niet begrepen wat de Chinese leiders nastreefden. Volgens inlichtingen uit Chinese bron heerste er aan het thuisfront enige verwarring. Het zou niet onmiddellijk tot ledereen zijn doorgedrongen dat ook onderhande lingen een wapen vormen in de strijd. „Voor ons", zo verklaarde van de leiders, „is het niet be langrijk of Nixon, Kennedy of John- president van de Verenigde Sta ten is. Ze zijn er allen op uit (ge weest) hun eigen monopolistische be langen te behartigen. Ons doel blijft de bevrijding van Azië en de mens heid en daar zijn we nog ver van verwijderd. Wij zijn dan ook nooit tegen onderhandelingen geweest on der gunstige voorwaarden. De Chi nese en Amerikaanse volkeren heb ben elkaar al twintig jaar gene geerd". Dank zij de alom aanwezige luid sprekers in de volkscommunes en fabrieken waren tientallen miljoe nen Chinezen op vrijdag 16 juli, 's ochtends half elf, al op de hoogte van het bezoek van president Nixon. Het nieuws veroorzaakte een kleine sensatie. Sommige Chinezen repten zich naar vrienden, van wie zij aannamen dat deze nog niet op de hoogte waren en in Kanton werden de bladen uit Hongkong verslonden door Chinezen, die de Engelse taal machtig zijn. De Chinese dagbladen zelf publiceerden dezelfde dag deraan de voorpagina zonder com mentaar het officiële communiqué. Glimlach De Chinezen beantwoordden het spervuur van vragen van de buiten landse Journalisten glimlachend met een verwijzing naar de tekst van dt officiële bekendmaking. „De vriend schap tussen de volkeren van China en de Verenigde Staten is een zaak die ons na aan het hart ligt", was het enige dat zij er aan wilden toe voegen. Hoewel de rechtstreekse aanval len op president Nixon achterwege blijven, leggen de Chinese bladen sinds de bekendmaking van Nixons komst steeds meer de nadruk op „de rnti-imperialistische strijd in Vietnam". De uitlating van Tsjoe en-Lai tegen een groep Jonge Ameri kanen, dat er geen akkoord met Washington wordt gesloten „over de ruggen van de Vietnamezen heen" wijst ook op een krachtiger stel- lingname. De grootste prioriteit wordt gegeven aan een algehele te rugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam, maar daar naast worden de volkeren opgeroe pen tot algemeen verzet tegen de verdeling van de wereld in twee .supermachten". Dit nieuwe prioriteitenschema ver klaart misschien ook waarom de Chinezen zich niet meer zo heftig verzetten tegen de toetreding van Engeland tot de Europese Gemeen schap. Tot eind 1969 sprak de Chi nese pers over Engeland steeds als „het Amerikaanse paard van Tro- Je". Nu noemen zij de uitbreiding van de Europese Gemeenschap een grote tegenslag voor het .Ameri kaanse imperialisme". Hoe het ook zij: de veranderingen dragen duide lijk het stempel van Tsjoe En-Lai. Het grote doel: „de bevrijding van de mensheid", schijnt daarbij wat uit het oog te worden verloren. Ieder volk, zegt men echter in Peking, kan slechts naar het wapen van de revolutie grijpen onder omstandig heden die het het meest geschikt acht. Protocol Richard Nixon zal in Peking noch als vriend noch als vijand, maar als een gast worden ontvangen. De Chi nezen zullen hem behandelen zoals zij al hun gasten tegemoet treden: vriendelijk, glimlachend, maar op een afstand. Het is bovendien de vraag of president Nixon tijdens de twintig kilometer die het vliegveld van de verblijfplaats voor officiële gasten scheidt, door de verzamelde massa zal worden toegejuicht als zich op het moment van zijn bezoek nog Amerikaanse militairen op het „heilige grondgebied" van Tahvan (Formosa) bevinden, of als op dat moment bombardementsvluchten bo ven Vietnam worden uitgevoerd. Men vraagt zich ook af wat Nixon en Tsjoe en-Lai in hun officiële toe spraken aan het traditionele banket in het gebouw van de nationale volksvergadering zullen zeggen als de kloof, die de beide landen nog scheidt, intussen niet iets smaller is geworden. Maar beide partijen heb ben nog negen maanden de tijd om althans op sommige punten enige vooruitgang te boeken.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9