VUILE BROEK WERD FATAAL VOOR TONNY Minister handhaaft kuilverbod Ex-directeur De Ruiter verliest kort geding „UW LOONZAKJE ZOU IK WEL TERUGGEVEN" Vijf jaar geeist Schurft in ziekenhuis Diamantair opgelicht voor ruim f140.000.- Gentleman-inbreker „Jackie": fRITDAG 30 JULI 1971 LETOSCH DAGBLAD PAGINA 7 ROTTERDAM Drie jaar oud was het Schiedamse jongetje Tonny toen zijn ge- cheiden moeder aan het begin van dit jaar een 19-jarige man bij zich in huis nam. Het .ind was nog onzindelijk. Dit laatste is Tonny s dood geworden. In de drie maanden lat de man, Herman, bij de 21 -jarige moeder in huis was, heeft hij op hardhandige wijze [etracht het kind zindelijk te maken. Tot hij uiteindelijk Tonny op de avond van de 19de ipril met een fatale klap in zijn ledikantje gooide. Lena, Tonny's moeder, had twee inderen. Zelf zorgde ze voor Ton- Haar dochtertje was bij 'naai' ïoeder in huis. Na de scheiding »efde ze van Sociale Zaken: Her werkte in de tijd dat hij bij ena in huis was meestal 's nachts Is los werkman in de haven. Over- ag kreeg hü de zorg voor Tonny op schouders. Op de zitting geeft Herman aan president van de Rotterdamse echtbank mr. G. J. E. Poerink choor voetend toe het kind wel eeris eslagen te hebben. Maar ook de ïoeder sloeg Tonny wel eens, voegt onmiddellijk aan toe. Hü be- eert het kind wel aardig gevonden hebben, maar lastig met eten. De ele vuile broeken irriteerden hem. Uit de psychiatrische rapporten omt de verdachte naar voren als agressief en gevaarlijk persoon, lij wordt debiel genoemd en primi- ef kortzichtig. Als kind was hij loeihjk en zijn moeder heeft uit mond laten vallen: „als Her- driftig is wordt het link". Driftig En Herman is driftig, dat geeft hij olmondig toe. Enkele dagen vóór bewuste negentiende april was hij ?r eens uitgevallen tegen het kind. lind ven woede smeet hij het op grond. Kennissen die te hulp ihoten kregen van Herman enkele lappen te incasseren. Uit angst de in zy geen aangifte. Op de avond van de negentiende pril gebeurt het. Herman is alleen met Tonny. Hü heeft het jon- itje verschoond en in bed gelegd. ziet hü dat het kind uit bed wnt en een vuile broek heeft Woedend grijpt hij het kind en ooit het in zün ledikantje. Van de lap splü-t 'het ledikant open en een de zü kanten valt er uit. Tonny :gint te huilen; bhjft liggen. Tonny fordt slap en verliest het bewustzün. Overleden Twee bezoekers komen binnen, wordt gewaarschuwd. Tonny ordt naar het ziekenhuis in Schie- gebracht, later op de avond het Dükzigt-ziekenhius in Rot- erdam. Daar overlüdt het de vol- ende ochtend. De officier van justitie, mr. R. J. af van Randwyck, noemt het ebeuren een van de weinige geval- van kindermishandelingen die het licht komen.. Hij meent dat Tonny vele malen beestachtige wijze is mishandeld, arts die de sectie verrichtte en mstig hersenletsel constateerde an afgrijzen vervuld. Hij eist rijf jaar gevangenisstraf ?gen Herman. Terbeschikkingstel- ng van de regering heeft geen zin, ldus de officier, want Herman eeft laten zien dat maatschappe en medische begeleiding zin- zün. ,.Hü onttrekt zich aan al- •n heeft ook dit gepleegde feit lang niet willen bekennen" De raadsman van verdachte- mr van Meurs, noemt Herman nog i jongen. Hü begint met vraagte- ïs te zetten achter de figuur van v moeder van Tonny, Lena, er. de erhouding tot haar kinderen. Hij uikt vervolgens diep in de psychia- rische rapporten, memoreert de elfmoordpogingen die Herman in de p der jaren ondernam en zegt dat het, na een atuo-ongeluk 1968, waarbij Herman een her enschudding opliep, lijkt alsof de ?oede-aanvallen erger worden.. Dat Herman doodslag zou hebben [epleegd, betwist mr. Van Meurs. lok zware mishandeling, de dood tot ;evolg hebbende, zoals subsidiair is laste gelegd, acht hü niet be lezen. Explosie Volgens de raadsman zou Herman hebben geweten wat hij deed was een explosie, niet bewust op mishandeling gericht. De officier antwoordde daarop dat Herman inderdaad enigszins ver min- erd toerekeningsvatbaar is en da. j hiermee in zijn eis terdege reke- ing heeft gehouden. Dan heeft Herman nog recht op et laatste woord. Hü fluistert dat ij het niet expres heeft gedaarr Op 6 augustus doet de rechtbank uitspraak. WIELRENNEN Het restant van de nationale baankampioenschappen ond in het Olympisch in Amsterdam zou worden is wegens regen afgelast. Het" volledige programma wordt nu g 5 augustus verwerkt, ngenae titels kunnen dan ver worden: sprint, achtervolging, s profs en achtervolging en de 50 kilometer zonder gangmaking voor dat - Stadion' gehouden, K donderdag De volgende werd stayer 50 kil( de amateurs. Gouden medaille voor Ridder van Rappard GORICNHEM (ANP) —Bij zijn afscheid van de Gorkumse gemeen teraad kreeg burgemeester mr. L. R. J. Ridder van Rappard gisteravond de gouden medaille van de stad Go- rinchem aangeboden. PvdA-fractie- leider M. P. Romijn, die de vertrek kende burgemeester toesprak, ver meldde daarbij dat het besluit tot toekenning van de medaille geno men was door de meerderheid van de raad. .Anders had ik dit moeilijk kun- i aanvaarden", zei de heer Van Rappard in zijn antwoord, „want als ik deze medaille namens de gehele raad had gekregen, had men kome die De heer Van Rappard, die op 1 au gustus met pensioen gaat, heeft in zijn 32-jarige ambtsperiode in Go- rinchem nogal wat conflicten gehad, onder meer in het gemeentebestuur. Niettemin kwam de heer Romijn bij de beoordeling van wat Van Rappard die 32 jaar voor Gorinchem ge daan heeft, tot een vrij gunstige rapportering. Wel rangeschikte hü hem onder wat hij noemde „de moei lijke mensen". „U wilde teveel de n van iemand te zijn die geen conflict uit de weg ging, eer aan doen". Een laatste felle rede van mr. L. R. J. van Rappard als bur gemeester van Gorinchem. Vrouw springt na ruzie van derde etage AMSTERDAM (ANP) De 45- Jarige vrouw G. van S. is na een ruzie met haar evenals zij onder in vloed verkerende vriend, de 40-jari- ge G.B., uit het raam van haar wo ning op de derde etage in de Tas manstraat in Amsterdam gespron gen. Gisteren verkeerde de vrouw nog steeds in levensgevaar en kon niet door de politie worden gehoord. Bij haar val brak de vrouw o.m. haar enkels en dijbenen en liep tevens een bekkenfractuur op. De vriend van het slachtoffer werd na verhoor vrijgelaten. Hij verklaar de de hebben, waarna zij uit angst uit het raam gesprongen zou zijn. De politie was in eerste instantie van me ning, dat B de vrouw uit het raam had geduwd. DEN HAAG (ANP) Het kuilverbod in het IJsselmeer blijft gehandhaafd. De resulta ten van de vorige week gehou den proefvisserij hebben de schadelijke gevolgen van de kuilvisserij in dit gebied voor de stand van andere vissoorten dan al duidelijk bevestigd. Dit zegt de minister van Landbouw en Visserij, ir. P. J. Lardinois, in antwoord op door de tweede- kamerleden Egas, Van Ros- sum en Tolman gestelde vra gen. Uit het antwoord onder meer verder, dat de minister ook niet genegen is, het kuilxri voor een bepaalde periode en onder be paalde voorwaarden toe te staan. Het verbod tot uitoefening van de kuilvisserij in het IJsselmeer werd op 1 mei 1970 van kracht op grond van een in het najaar van 1969 uitgebracht rapport van het RIVO (Rijksinstutuut Voor Visser ij onderzoek). Het kuilverbod had ten doel, een einde te maken aan de schade lijke gevolgen van deze vorm van visserij voor de andere vis soorten met daarnaast een zo hoog mogelijke aalopbrengst. De recente proefvisserij heeft aangetoond, dat van een mas sale verdwijning van de paling uit het IJsselmeer geen sprake is. Wel zijn tot dusverre de vangsten, in het bijzonder met de zogenaamde aalkistjes, aan zienlijk bij die van 1970 achter gebleven. Over de oorzaken van dit verschijnsel zegt minister Lardinois, dat watervervuiling gende cijfers: in 1948 werd per hectare 16 kilogram aal gevan gen, terwijl in 1962 de vangst slechts 6 kilogram per hectare bedroeg. Krachtens de beschikking sa- slechts een van de factoren is die het visbestand kunnen beïn vloeden. Als andere factoren noemt minister Lardinoisfluctuaties in die glasaalstand, veranderin gen in het milieu en het ge drag van de vis. Hoezeer onder invloed van deze factoren de vangsten ook toen er nog mocht worden gekuild uiteen kunnen lopen, blijkt uit de vol- nering IJsselmeervloot werd in 1970 aan vissers, die een kuil vergunning hadden, een vergoe ding uitgekeerd overeenkomen de met 60 procent van de ge middelde kuilbesomming over de Jaren 1966 en met 1969. Bo vendien werd een nettenvergoe- ding toegekend. In totaal werd aan de kuilvis- sers ongeveer 3,5 miljoen gul den uitgekeerd. De kuilvissers die de visserij totaal willen ver laten, wordt daarenboven, even als aan de overige vergunning houders. een vergoeding toege kend van 80 procent van de ge middelde Jaarbesomming met een maximum van 40.000 gul den. De kuilvissers ontvangen bovendien een vergoeding voor het aan de visserij te ontrekken schip. Tot nu toe werd ruim één mil joen gulden uitgekeerd. De af vloeiingsregeling loopt overi gens nog door tot 31 december 1973. Minister Lardinois acht de getroffen financiële voorzienin gen alleszins redelijk. Blijkens de aan de bewindsman ver strekte inlichtingen bestaat er in de kringen van de betrokke nen geen eenstemmigheid over de kwaliteit van de in het IJs selmeer gevangen aal. De vis sers, die menen dat de kwaliteit achteruit is gegaan, wijten dit aan de sterke aanwas van voed- selconcurrenten. Bij de proef visserij was men echter una niem van mening, dat de ge vangen aal van goede kwaliteit Omtrent de verbetering van de snoekbaarsstand, zal pas een oordeel kunnen worden ge vormd, als de Jaarklassen 1969 en 1970 de wettelijke minimum- maten zullen hebben bereikt. Vragen over vestiging IOS-concem in ons land DEN HAAG «ANP» —Het twee de kamerlid Visser (D'66) heeft de minister van Financiën gewezen op berichten over een mogelijke vestigin van 't IOS-„beleggingsconcern" in Nederland en hem daarover enkele schriftelijke vragen voorgelegd. Een vestiging in ons land van dit „zeer omstreden bedrijf" is thans niet wenselijk, zo meent het kamer lid. omdat daardoor het vertrouwen van kleine beleggers in de mogelijk heden van het sparen door middel van aandelenbezit zou kunnen wor den aangetast. Daarnaast zou ook het toezicht op dergelijke „funds" in Ne derland niet goed geregeld zijn. De heer Visser wil van de minis ter weten of deze over middelen be schikt een dergelijke vestiging te verhinderen en of de bewindsman van plan is daar eventueel gebruik van te maken. Gelijkertijd dringt het kamerlid er bij de minister op aan overleg over deze hele materie te ple gen met de Vereniging voor de Ef fectenhandel. De verhandeling van de aandelen IOS, aldus het kamerlid, is inmiddels geschort in Toronto, Luxemburg, Londen en Amsterdam, terwijl de kantoren van dit bedrijf niet meer in Zwitserland gevestigd zijn. Het zou volgens hem dan ook ei genaardige indruk maken indien thans Nederland als toevluchtsoord voor deze onderneming zou kunnen worden uitgekozen. Priem beste Nederlander DIEZ De Westduitser Klaus Joerdens heeft gisteren de derde etappe van de amateur wielerronde van Rheinland-Pfalz gewonnen. Hü versloeg in de eindsprint de sterke Zwitser Bruno Hubschmid. Deze kwam slechts een half wiel te kort om voor de derde achtereenvolgende Zwitserse zege te kunnen zorgen Joerdens had voor de 135,5 kilome ter van Linz naar Diez een tüd no dig van 3 uur, 23 minuten en 21 se conden. De beste Nederlander was ditmaal Cees Priem, die als zesde over de eindstreep ging. De West duitser Oleknavicius behield de lei ding in de algemene rangschikking Frits Schüs is tweede. AMSTERDAM De heer C. de Ruiter (vroeger directeur van Cen- trumbank alias GBS-beheer) heeft het kort geding, dat hij had aange spannen tegen de Nederlandsche HILVERSUM Een aantal pa tiënten van het algemeen ziekenhuis Zonnestraal in Hilversum, dat daar voor ouderdomsziekten wordt ver pleegd en een lid van het personeel hebben schurft opgelopen. De huid ziekte geeft hevige jeuk. De directie zegt dat de schurftlij- ders er met een korte kuur van af kunnen komen. Er is geen gevaar voor uitbreiding. Men vermoedt, dat een bezoeker aan het ziekenhuis de huidaandoe ning heeft overgebracht. ders verloren. Zijn opzet om van zijn borg bij de Ned. Credietbank af te komen, is hierdoor mislukt. Weliswaar heeft hij zijn aandelen in GBS-Beheer aan de Zwitserse on- roerendgoed maatschappij Difora AG verkocht, maar Difora is slechts in naam eigenaar geworden, omdat de aandelen als onderpand in de klui zen van de Ned. Crediet Bank liggen. De Ruiter had in het kort geding geëist dat de verkoop van leegstaan de panden van Schröeder in Den Haag zou worden verboden, omdat hü toen dir. van GBS-beheer was, een betere prijs zou hebben bedon gen, dan thans door de exploitatie maatschappij Smulders in Utrecht, aan Schröeder is geboden. Het voor lopig koopcontract is gisteren afge lopen, zodat na de uitspraak van het kort geding niets deze verkoop meer in de weg staat De president van de Amsterdam se rechtbank wees de eis van de heer De Ruiter af op de volgende over wegingen: opschorting van de ver koop van de panden aan Smulders zou een ondeugdelijk middel zijn, AMSTERDAM (ANP) Het Am sterdamse diamantbedrijf Pas en Smid is deze maand door een Zuid amerikaan opgelicht voor 40.000 dollar, ongeveer 140.000 gulden. De man kocht op 14 Juli een partij dia manten en betaalde met twee che ques van 15.000 en een van 10.000 dollar, die, zo bleek bij nader onder zoek, voorzien waren van valse handtekeningen. De Zuidamerikaan, die een paspoort toonde van een uit de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires afkomstige Naun Blaer, was van plan zuiver witte diamanten ter waarde van een half tot driekwart miljoen gulden te kopen. Hij moest nog een paar bood schappen doen en zou later terugko men, zo had hij gezegd. Tegen vijf uur die middag keerde de Argentijn (via Interpol wordt uitgezocht of hü is voor wie hü zich uitgeeft) terug. Afgesproken was dat hij contant zou betalen, maar bij de overhandiging van de diamanten wilde hij betalen met cheques. Dit was voor de diamantairs reden, de partij tot een kwart terug te bren gen. De cheques waren uitgegeven door de Royal Bank of Canada. De bank van Pas en Smid, de Boerenleen bank, onderzocht, of ze correct wa ren en oordeelde positief. Pas later bleek, dat de handtekeningen waren vervalst. De „goede" cliënt is door een van de firmanten van het diamant- bedrüf naar Schiphol gebracht. Op de luchthaven telefoneerde de firmant nog met zijn vrouw over een telex tussen de Boerenleenbank en Cana da. Op goed geluk nam hij afscheid van de klant, die naar onbekende verten vertrok. en vrijstelling van De Ruiter's borg tocht zou niet zijn toegewezen, dat de verkoop van de panden thans minder zou opbrengen dan De Ruiter had bedongen, geeft eiser nog niet het recht van zekerheden te worden ontslagen, gedaagden hebben voorshands genoegzaam aan getoond, dat er grote bezwaren kleef den aan de verkoopplannen van Do Ruiter. De president adviseert eiser een gewoon geding aan te spannen, waarin hij eisen tot schadevergoeding zal kunnen doen. Eiser is veroordeeld aan elk der gedaagden f350, te be talen, zijnde de gemaakte kosten voor het kort geding. In Oostenrijk MAN GEDOOD DOOR BLIKSEM INSSBRUCK (DPA) De vijftig jarige A. H. Peters uit Lopik is tij dens een uitstapje in het Oetztal in Oostenrijk door de bliksem getroffen en verongelukt. De heer Peters was met zijn vrouw en kinderen vanuit Obergurgl met een stoeltjeslift een berg opgegaan. Terwijl zijn vrouw in de halteplaats achterbleef ging de heer Peters met zijn kinderen een wandeling maken. Toen er plotseling een onweer losbarstte werd hij door de bliksem in de borst getroffen. Hij was op slag dood. Dronken man overtrad vele regels ROTTERDAM (ANP) —In een auto met gladde banden, zonder rijbewijs, zonder verzekering en bovendien nog dronken, zo troffen, twee surveillerende politiemannen in de Atjehstraat in Rotterdam de 25- jarige musicus JVL aan. Slingerend reed de man over de weg en gaf bij het links of rechts geen richting aan. Bij een stopteken reed hij door. Op de Sumatraweg gekomen botste de musicus tegen twee geparkeer de auto's, die zwaar werden bescha digd. DEN BOSCH Van inbreker pro moveerde Jackie tot gespecialiseerd Juwelendief en vervolgens tot bankrover. „De eerste keer stond het zweet in m'n handen, maar de tweede overval ging al makkelij ker. Geweld heb ik nooit gebruikt. Ik heb gedreigd met een pistool, Ja. Dat hoort er bij. Je kan moei lijk geld eisen met een katapult. Door Sybe Stamm Maar het pistool was ongeladen. Niemand liep echt gevaar". Terwijl de rechtbank nog op zich liet wachten, onderhield bankrover Jac kie vanaf het verdachtenbankje een opgewekt gesprek met de achter hem zittende Journalisten. „Nee, van de buit is niets over", vertel de hij de nieuwsgaarders. „Zo ge wonnen, zo geronnen hè. Copaca- bana in Brazilië is misschien wel 't duurste uitgaanscentrum ter we reld. En vergeet niet dat ik het geld zwart moest inwisselen tegen dol lars". Zijn eerste bankoverval pleegde Jac kie op 7 oktober 1969 te Retie (Bel gië), waar hij samen met zijn me dedader een bankbediende on der bedreiging met een pistool tot afgifte dwong van een kleine f 12.000 aan Belgische francs. De buit was er tüdens een vakantie in Spanje zo gauw doorgejast dat Jackie zich geroepen voelde in no vember van hetzelfde Jaar een roof overval te plegen op het bijkantoor van de Amrobank te Goorle. naar Genève. Zijn vertrouwen in bankinstellingen was ongeschokt ge tuige het feit dat hij zijn deel van de buit onderbracht op een Zwit serse bankrekening. „Als referentie gaf ik de Amrobank op", vertelde hij ons gisteren met een vrolijke glinstering in de ogen. Referentie In Brazilië spendeerde de Jonge ro ver het geld aan wijntje en Trijn tje. Toen hij blut was kwam hij tot de conclusie dat hij er beter aan zou doen zélf een etablissement te exploiteren. Want Jackie is iemand die het zaliger vindt te ontvangen dan te geven. „Maar om een zaak te openen had ik geld nodig. Daarom kwam ik terug naar Nederland. Ik wilde mijn derde en laatste bankroof plegen. In plaats daarvan werd ik gear resteerd Gentleman Met ogen zo eerlijk als goud keek Jackie ons aan. De kleine maar breedgeschouderde bankrover in 't onberispelüke maatkostuum ziet er ondanks zijn beroep en zijn pas 26 jaren uit als een gedegen zaken man, aan wie men zijn laatste cent zou toevertrouwen. In de on derwereld van zijn woonplaats Eind hoven geniet hij groot aanzien. Nadrukkelijk probeert hij ook te genover de Journalisten zijn imago van gentleman- bandiet hoog te houden. „Als ik op straat uw loonzakje zou vinden dan krijgt u het onmiddel lijk van mij terug. U hebt er een maand lang hard voor gewerkt. Maar van meneer Philips kan ik rustig een miljoen nemen. Dan eet hij toch nog wel roomboter. En zo is het met die banken ook. Die zijn verzekerd, dus de inleg gers lijden geen schade. Naar mijn Dat de Justitie er anders over denkt blijkt uit het feit dat de Bredase rechtbank Jackie voor de bank overval te Goorle heeft veroordeeld tot vijf Jaar gevangenisstraf. Het Bossche gerechtshof maakte er in hoger beroep vier jaar en voorwaar delijke ter beschikkingstelling van. Gisteren eiste de officier v. Justitie bij de rechtbank te Den Bosch er nog een Jaar gevangenisstraf bij voor de eerstgepleegde bankoverval te Retie. Op formeel-Juridische gronden heeft men de twee zaken niet tijdens één proces kunnen be handelen. De Bossche officier, Jhr. mr. G. van Sasse van Ysselt. vond dat bank overvallen met fikse gevangenis straffen gehonoreerd dienen te worden, zulks ter compensatie het gebrek aan beveiliging om deze gemakkelijke misdrijven onaantrekkelijk te maken. Voor Justitie Jackie had de officier toch nog wel een £oed woord over. Want met al zijn gebrek aan normbesef hanteert Jackie in zijn beroep een erecode, waardoor hij niet hoort tot het ge vaarlijke soort bandieten dat zelfs zou doden om aan geld te komen. Waarschuwing Maar de officier gaf de gentleman- bandiet een ernstige waarschuwing mee. „Nu glimlacht u nog om een bankoverval en de daarop volgende gevangenisstraf. Maar de tijd gaat snel en met de Jaren zal uw In casseringsvermogen minder wor den. En dan opeens kijkt u vol wrok terug op een leeg leven. U zou er verstandig aan doen de misdaad de rug toe te keren nu u nog de geest kracht hebt om er bovenuit te groeien".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7