NIEUW HOOFDSTUK IN DE UNIVERSITAIRE HISTORIE Mar tie ti Versluys en Jan de Koning zijn weer thuis Meerderheid van Britten voor EEG 1 VRIJDAG 30 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD Voorzitter universiteitsraad: 'We zitten in een overgangssituatie" LEIDEN De Leidse universiteit gaat komend studiejaar beginnen aan een nieuw hoofdstuk in haar geschiedenis. Een hoofdstuk dat werd ingeluid met de door minister Veringa uitgeschreven en de door de studenten afgedwongen universi taire verkiezingen voor de eerste universiteitsraad (EUR), die vanaf oktober het hoogste bestuursorgaan van de Leidse uni versiteit zal gaan vormen. Voor het eerst is het beleid van de universiteit dan niet meer uitsluitend in handen van wel edelgestrenge en weledelzeergeleerde heren, maar in die van hen, die het meest bij de universiteit betrokken zijn: weten schappelijk personeel, technisch en administratief personeel en studenten. De EUR na de succsevolle ver kiezingen in mei bestaande uit 33 leden van de universiteit zal op korte termijn moeten worden uitge breid tot veertig. De gekozen raads leden moeten daartoe een voorstel doen aan de minister voor de be noeming van zeven niet bij de uni versiteit betrokkenen: de zogenaam de maatschappij-vertegenwoordigers. Daaraan wordt inmiddels gewerkt. Het oude universiteitsbestuur draait inmiddels gewoon verder. „We zit ten nu in een overgangssituatie", zegt de voorzitter van de EUR Dol Couprie. "Dat brengt natuurlijk wat onduidelijkheden mee. De EUR is er al, maar formeel is hij nog niet in werking. De raad wil zich zo snel mogelijk inwerken om zo snel mo gelijk de leiding van de universiteit over te nemen en ook de curatoren willen zo snel mogelijk van deze in terim-situatie af". Geen beslissing Dat inwerken van de raad gebeurt voornamelijk door het bestuderen van de vergaderstukken, die de cu ratoren de raad toesturen. Verder kan de raad (via de voorzitter) vra gen stellen aan het college van curatoren. „Een interessant ver zoek dat de raad aan curatoren heeft gedaan is of zij geen beslis sing willen riemen over de situatie Door Hans Ludo van Mierlo van de Universiteit Medisch Cen trum voor het in werking treden van de EUR", aldus de voorzitter. Een verzoek dat ingewilligd wordt Zelf probeert de 31-jarige weten schappelijk medewerker van het fi losofisch instituut de raad ook zoveel mogelijk van informatie te voorzien. Om zelf die informatie te krijgen heeft hij zich nagenoeg los gemaakt van zijn werk op het instituut. Het voorzitterschap van de raad vergt te veel tijd om het werk erbij te kun nen doen. "Op de eerste plaats woon ik alle vergaderingen bij van de be stuurlijke instanties van de univer siteit en dat zijn er vijf. Veel tp veel, maar dat verandert nu ook. Verder heb ik een paar weken ge bruikt om me in te werken in het afgelopen jaar, de begroting voor 1972 en de plannen voor de komen de Jaren. Het valt me trouwens op hoe snel Je je door die stukken heen werkt. Als filosoof ben Je gewend teksten woord voor woord en zin voor zin te lezen, maar van deze stukken kun je in korte tijd heel veel verstouwen. Op dit moment ben ik bezig in de persoonlijke sfeer hier en daar wat contacten te leg gen". Het salaris gaat inmiddels ge woon door. "Ik heb de zekerheid dat ik mezelf niet op de keien werk". In principe blijft Couprie voorzitter tot de raad volledig is. Dan wordt opnieuw een voorzitter gekozen. Of hij zich dan weer kandidaat stelt? "Dat hangt van een aantal factoren af. Wat mij persoonlijk- betreft speelt mee of men op het fi losofisch instituut een vervanger zal kunnen vinden. Op dit moment zijn mijn collega's bereid in te springen. Er is inmiddels een vervangende kracht aangevraagd. Verder hangt het er van af of ik het leuk vind. Tot nu toe vind ik het overigens wel prettig werk".. Enige schakel "Bij mijn kandidaatstelling heb ik drie dingen uitdrukkelijk gesteld. In de eerste plaats dat de voorzitter objectief moet zijn en de vergade- rign zo moet leiden dat er beslissin gen genomen kunnen worden. Hoe wel ik zelf een van de oprichters ben geweest van de Progressieve Partij, waarvan zestien kandidaten in de raad zijn gekozen, heb ik het contact daarmee nu helemaal los gelaten. Ook heb ik me voorgeno men zelf niet met voorstellen te ko men en dat gaat me beter af dan ik had gedacht. Op de tweede plaats heb ik gezegd, dat ik het vormings aspect belangrijk vind. De EUR is een heterogeen gezelschap. Hij ver tegenwoordigt drie verschillende groepen met ieder een eigen manier van denken. Die moeten onderling aan elkaar wennen. Dat zal nog een heel leerproces zijn. Ten slotte heb ik ook gezegd, dat het voorzitter schap van de raad volgens mij eer full time-Job is. In de wet is bepaald, dat de voorzitter de vergaderingen van het college van bestuur bijwoont en daar een adviserende stem heeft. De voorzitter is dus een soort scha kel (de enige) tussen het bestuur en de raad. Dat betekent ook, dat de voorzitter in hoge mate bepalend kan zijn voor de taakverdeling tus sen beide organen". Het bestuur van de universiteit zal straks bestaan uit vijf mensen. De voorzitter wordt volgens de wet de rector-magnificus. De raad kiest twee leden van de wetenschappelij ke staf in het bestuur en de minister benoemt de twee anderen. D. L. Couprie: "Nu deed zich het merk waardige feit voor .dat al begin juli een brief van de minister bü de raad kwam, waarin de minister voorstelde om vooruit te lopen op het proces (de raad is immers nog niet volledig zonder de zeven maat schappijvertegenwoordigers) en de huidige president-curator prof. Mun tendam voortijdig te benoemen tot lid en voorzitter van het college van bestuur. De raad heeft gezegd dit voorstel wel in een openbare verga dering te willen behandelen. Bij ge sprekken over personen gebeurt dat meestal niet, maar men vond deze zaak belangrijk genoeg om het toch te doen. Er is daarover gesproken met Muntendam en die had geen bezwaar. Het is een precedent zon der weerga, dat een man die voor zo'n functie in aanmerking komt toestemt in een openbare bespre king. Dat is zeer te waarderen. Dat heeft de raad ook gezegd. Aan de andere kant heeft de raad zich on afhankelijk opgesteld en is niet in gegaan op het voorstel van de mi nister om een voortijdige benoeming te doen. Het argument was, dat de minister met dit voorstel tegen zijn eigen bepalingen in gaat. De be- eegredenen van de minister was natuurlijk wel begrijpelijk. Hij wilde natuurlijk continuïteit van het be stuur". LONDEN (AFP. DPAt Volgen» een openbare opiniepeiling in Lon den hebben de voorstanders van En- gelands toetreding tot de EEG voor de eerste maal een voorsprong op de tegenstanders. De peiling, in op dracht van het comité van de „Eu ropese Beweging, registreerde 45 percent van de antwoorden vóór en 41 procent tegen; 14 procent van de ondervraagden had geen mening. Het links-socialistische Londen- se weekblad „New Statesman" heeft in zijn nummer van gisteren twijfel geuit aan de leiderskwaliteiten van de voorzitter van de Labourparty Ha rold Wilson. In een opzienbarend hoofdartikel vraagt t blad: „Is Ha- Engeland stopt met ruimtevaart LONDEN i AP) Engeland zal zijn eigen ruimtevaartprogramma be ëindigen. zo heeft de Britse regering bekend gemaakt. De lanceer-raket Black Arrow, waarvan de ontwikke ling honderdmiljoen gulden heeft gekost, zal worden opgegeven na een laatste lancering in de loop van de komende maanden. Dat zal dan de laatste Britse hoop zijn om zich bij de vijf landen (Rusland. Amerika. Frankrijk. China en Japan» te voe gen die op eigen kracht een ruimte vaartuig hebben gelanceerd. De lan cering zal plaatsvinden in W oom era «Australië). Begroting 1972 Hoe effectief zal de raad straks kunnen worden? Een groot aantal sen duikt in volledig onbekende problemen en moet toch een oordeel uitspreken. Couprie: "Er zit in de raad een aantal capabele mensen en een aantal mensen, die het werk nog moeten leren en daartussen is ook nog heel wat. Er zijn weinig or ganen waar met veertig mensen moet vergaderen, en waar iedereen op elk moment het woord kan ne- Van buiten af lijkt dat uiterst moeilijk. Tot nu toe blijkt echter, dat steeds zo'n zev woord voeren. De rest af en toe of helemaal niet. We werken echter ook met commissies en ik heb de indruk dat daarbinnen ook de ande ren tot hun recht komen .Tot nu toe hebben we drie commissies: één be studeert de Wet Posthumus (over de herstructuering van het weten schappelijk onderwijs en de studie duurverkorting), één houdt zich be zig met het vinden van maatschap pij-vertegenwoordigers en de derde met het bestuursreglement van de universiteitraad, omdat deze raad tot taak zal krijgen een bestuursre glement voor de universiteit op te stellen" Andere taken die de raad binnen- DOKTER COUMOU VERLAAT LEIDS DIACONESSENHUIS LEIDEN Dokter P. A. Coumou. directeur-geneesheer van het Diaco- nessenhuis, zal met ingang van 1 november deze functie neerleggen. In verband met zijn benoeming tot algemeen medisch directeur van het academisch ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam, is hem op de meest eervolle wijze tegen deze datum onislag verleend. Dokter Coumou. die met ingang in 1 januari 1964 als opvolger van dr. F. A. Nolle tot directeur-genees heer van het Diaconessenhuis werd benoemd, werd op 17 mei 1915 in Wieringen geboren. Na zijn medische studie werd hij assistent op de chi rurgische afdeling van het Wilhel- inagasthuis te Amsterdam. Vervol gens was dokter Coumou hoofd van de kinderafdeling van het Sanato rium Sonnevanck te Harderwijk. In 1942 vestigde hij zich als huisarts in Zwartsluis, waarna in 1964 zijn be noeming tot directeur-geneesheer het Diaconessenhuis volgde Dokter Coumou aanvaardde zijn Leidse functie kort voordat het Dia conessenhuis van de Witte Singel de Leidse Hout werd ver plaatst. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Woudsend: M. Haus- mann, kandidaat te Utrecht; te Sex- bierum: J. Dol te Nijkerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Heerde (Gld)J. van Dalen te Rotterdam. Eerste Leidse kinderkantine LEIDEN In het gebouw van de speeltuin „Morskwartier" (Lage Morsweg/Damlaan) zal dinsdag 10 augustus de eerste Leidse Kinder kantine worden geopend. Het is. een initiatief van de kinderkantinecom- missie van de Stichting Kinderver- blijven. Ter gelegenheid van deze opening wordt er die dag van 10.30 12 uur een „Open huis" gehouden voor ouders en kinderen. Herv. Nederland stopt met Leidse editie LEIDEN/DEN HAAG Met in gang van 1 oktober zal de Leidse edi tie van Hervormd Nederland niet meer verschijnen, hetgeen inhoudt, dat de diverse wijkkerkeraden hun contact met de gemeenteleden via dit blad verliezen en dat er ook geen opgave meer verschijnt van de diver se zondagse kerkdiensten. Tegelijk met deze editie verdwijnen nog 31 plaatselijke kopbladedities. De NV Boekencentrum, die Her vormd Nederland uitgeeft, heeft overleg met de landelijke kerkelijke instanties tot deze maatregel moeten besluiten omdat het. door de sterk gestegen zetkosten economisch niet meer verantwoord was voor 32 edi ties plaatselijke pagina's uit te ge- De verwachting is dat het grootste deel van de abonnees op de kopbla den zal overgaan naar het landelijke Hervormd Nederland. De totale op lage van Hervormd Nederland met de plaatselijke edities bedraagt rond 45.000 exemplaren, daarvan komt één derde deel voor rekening van het landelijke blad en tweederde deel voor rekening van de kopblad-edi ties. kort wachten: "Het vaststellen van de begroting voor 1972, die eigenlijk al een voldongen zaak is, omdat die nog door het vorige bestuur is voor bereid; in het voorjaar het vaststel en de begroting voor 1973 en de plannen voor de universiteit voor de periode 19731976. Dat betekent ooral in de begrotingstijd drie tot 'ier keer per week vergaderen". Vergoeding Dat vormt een zware belasting 'oor de raadsleden. Te meer, om dat zij voor iedere vergadering een grote hoeveelheid materiaal zullen moeten doornemen om op de hoogte te zijn. Is er een geldelijke vergoe ding? Couprie: "Er is een voorstel de minister voor allerlei soor- vergoedingen Ook voor de le- van de universiteitsraad Ik weet echter niet hoe dit moet in het ka- van de bezuinigingsmaatregelen. Ik denk voor studenten ook aan compensatie bij achterstand in de studie. Dat is vooral belangrijk voor beursalen. Er moet dan ook een goe de regeling komen; niet alleen voor D. L. Couprie-. „Ik heb de zekerheid dat ik mezelf niet op de keien werk". (Foto Holvast) incidentele gevallen. Ze zouden het recht moeten krijgen langer over hun studie te doen. Daar is nog niets over geregeld". Hoe worden de zeven raadsleden van buiten de universiteit gekozen? Couprie ("Sinds ik zoveel vergader ben ik meer gaan roken"): zijn nu zo'n veertig kandidaten e neem aan, dat het aantal nog wel oploopt tot zeventig. De meeste na men zijn aangebracht door leden van de raad. In het laatste nummer van Acta et Agenda (het universi teitsblad .Red» is een oproep ge plaatst aan leden van de universi teit ook namen te noemen. Daar moet dan uiteindelijk over gestemd worden". Wat voor mensen zitten daar bij? Couprie: "De namen kan ik niet noemen, maar in ieder geval zijn het mensen die zoveel mogelijk facetten van de maatschappij ver tegenwoordigen". Benefietduel levert 30 mille op GRONINGEN FC Gronin gen heeft gisteravond in Groningen de wedstrijd ter nagedachtenis van de omgekomen doelman Tonny van Leeuwen tegen Huddersfield Town gelijk gespeeld: 00. Er waren 7.000 toeschouwers. Volgens een schatting heeft de wedstrijd ongeveer 30 000 gulden op gebracht. Dit bedrag zal op een bank worden vastgezet, waarna de ren te Jaarlijks aan de weduwe van Tonny van Leeuwen zal toekomen. rold werkelijk nodig?", en het somt niet te verbeteren fouten van Wil son op, die „niet in staat is vooruit te zien. een diepgaand gebrek aan besluitvaardigheid heeft en behoefte heeft zichzelf te rechtvaardigen". Daartegenover is Wilson volgens het blad buigzaam, intellectueel be weeglijk en kan hij goed onderhan delen en is hij in staat de samen hang in de Labourpartij te bewaren. „Maar is dit genoeg om het volgen de Labour-kabinet de leiding te geven waar het naar verlangt?" De aanval op Wilson uit deze hoek hoofdredacteur is oud Labourmi- nister Richard Crossman is des te verrassender omdat Wilson door zijn recente uitspraak tegen toetre ding tot de EEG weer in het kamp gekomen was waarvan de „New Statesman" de spreekbuis is. WIELRENNEN Eddy Merckx zal de Belgische ploeg aanvoeren voor het wereldkampioenschap op de weg. dat over ruim een maand wordt gehouden. Verder maken Herman van Springel. Roger Swerts, Roger en Eric de Vlaeminck, Eric Leman, Frans Verbeek. André Direickx, Georges Pin tens en Walter Gode- froot deel uit van de ploeg. Reserves zijn Jos Spruyt en Roger Rosiers. DAMMEN De spelers die van 4 tot en met 18 september in Tiblisi zullen deelnemen aan het Europees kampioenschap dammen zijn: An- I dreiko. Koeper man. Korchov. Gant- j warg en Tsjegolev (allen Rusland), Sijbrands. Bergsma en v. d. Sluis (Nederland). Agliardi (Monaco». Ka- darabek (Tsj. SE». Rabatel (Fr) en Zorn (It). De Zwitserse en Belgische i deelnemer worden later bekend ge- j maakt. Zomerconferentie Soefi Beweging KATWIJK AAN ZEE Van 31 juli t.e.m. 8 augustus zal er in de Soefi-tempel "Universel" aan de Sportlaan te Katwijk aan Zee een een zomerconferentie van de Soefi Beweging worden gehouden. Tijdens deze conferentie zal het thema "Het gebed in de wereld godsdiensten" aan de orde worden gesteld. Onder de sprekers, die dit onderwerp sullen behandelen, beho ren o.m. de heer G. A. Bashir, di recteur van het Instituut voor Isla mitische studies, ds. G. Toornvliet radiopredikant in Bloemendaal. de heer M. K. Gautham (hindoe) docent aan de Leidse universiteit, drs. H. van Praag en de heer P. A. Oei (boeddhist). Dr. H. J. Witte veen zal de conferentie besluiten met een toespraak over ..De eenheid van religieuze idealen". De bijeenkom sten worden dagelijks afgewis seld met zang, muziek en dans, die geheel zijn afgestemd op het karak ter van deze conferentie. ADVERTENTIE ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U op een minuut afstand, v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht Ir. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken!. Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen. horloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk artikelen, briljant Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. ROELOF ARENDSVEEN WARMOND De thuiskomst van de fietsende we reldreizigers Jan de Koning uit Roe- lofarendsveen en Martien Versluys uit Warmond die vorig jaar mei naar Australië vertrokken leverde gister gen nog een paar kleine proble- i op. De terugreis, die heel wat sneller geschiedde dan de heenreis Australië, werd gemaakt met vliegtuig van een Belgische char ter-maatschappij. dat niet zoals de ouders van de beide pedaalridders meenden in Ostende landde, maar op het vliegveld van Brussel. In Ostende vernamen de ouders, die met een ge huurde bus hun zoons gingen opha len, dat het vliegtuig al in Brussel was geland. De 130 kilometer naar Brussel werden toen in grote haast afgelegd. Om tien uur konden de ou ders hun zoons begroeten. Die ston den toen al twee uur te wachten. Het weerzien was een vrolijke aan gelegenheid en dat hielp de jongens snel over het verdriet van hun „ver loren" koffers; het vliegtuig vloog vanuit Brussel verder naar Londen met de koffers én het filmmateriaal van het duo. Vooral het filmmateriaal is nooit meer te vervangen. Ook de sfeer in Roelof a rends veen hielp de jongens snel over hun kleine handicap heen. Vrienden hadden voor een leuke versiering van de voorgevel van de ouderlijke woning gezorgd. Door de vele buren en vrien den, die de beide Jongens wilden be groeten. was het al snel druk en vol sfeer. De jongens hadden aanvanke lijk alleen maar belangstelling voor een frisse douche. Wat later konden zij het burgemeesterechtpaar Smol ders als hun gast begroeten. Mevr. Smolders bood de beide Australië- vaarders 'n leuk bloemstuk aan. Ter wijl de Jongens in korte bewoordin gen wat van hun laatste belevenissen vertelden belden vrienden en kennis sen op om Jan en Martien te felici teren met hun geslaagde tocht en) behouden thuiskomst. Om half acht vertrok het gezel schap naar Warmond waar een groot se huldiging te wachten stond. Heel het dorp was uitgelopen om de moe dige pedaalridders een wanne ont vangst te bereiden. Loco-burgemees ter Groenedijk begroette Martien Versluys en Jan dé Koning en in zijn welkomstwoord feliciteerde hij de jongens met hun behouden thuis komst en hun doorzettingsvermogen. Na de hartelijke ontvangst maakte Martien en Jan een ere-rondje door het dorp begeleid door de Warmond- se muziekvereniging St. Mathias. De fietsers met hun ouders voor het huis van de familie De Koning in Roelof ar endsveeiu v.l.n.r. het echtpaar Versluys cn zoon Martien, het echtpaar De Koning en zoon Jan. (Foto Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3