LEIDSCH DAGBLAD Kabinet moet op nog meer punten gaan bezuinigen Quick onthult geheime stukken over Berlijn vandaag Kroonprins maakt sprong in Kanaal Laffe misdadiger vergreep zich al eerder aan baby's Commissie Nelissen: 900 miljoen in 1972 Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 29 JULI 1971 No. 33463 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singel 1. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nanezurglng tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur) De Britse kroonprins Charles (22) heeft gisteren ter voltooiing van zijn opleiding bij de luchtmacht een parachutesprong gemaakt van 1.200 voet hoogte in het En gelse Kanaal. Het was de eerste maaldat sen lid van het Britse koninklijke huis zo'n sprong maakte. De Koningin had er per soonlijk toestemming voor moeten geven. Vijftien seconden nadat de prins in het water terecht was gekomen, werd hij al door mariniers opgepikt. Regering in Bonn uiterst verstoord (Van onze correspondent) BONN (GPD) Uiterst ver- :oord heeft de Westduitse rege- ng gisteren gereageerd op de iiblikatie van vertrouwelijke lukken uit het Amerikaans- rits-Frans-Sowjetrussisch over- inzake Berlijn door het ge- lustreerde weekblad „Quick", iit deze stukken blijkt volgens et blad, dat het Westen bezig s West-Berlijn op te geven, maar en woordvoerder van Bonn zei, at het om verouderde stukken aat. DUIZENDEN WDENDOOR :holera IN TSJAAD FORT LAMY (AP) In de af- elopen tien weken zijn in de cen- taal-Afrikaanse republiek Tsjaad personen overleden aan cholera, is gisteren officieel bekend ge- Ilaakt in de hoofdstad Fort Lamy. n deze periode werden in totaal 188 gevallen geregistreerd. In de le cijfers is echter geen rekening ehouden met de choleragevallen die b de laatste week zijn geregistreerd. BUIEN De Bilt verwacht van vanavond tot lavond: eerst nog veel be volking met vooral in het noorden iin het land plaatselijk buien. Van- acht hier en daar mist met mi- 'Imumtemperaturen omstreeks 14 raden. Morgen op de meeste plaat- Ba droog weer met zonnige perio- !en en maxima ongeveer 22 graden, toakke tot matige wind, krimpend tor zuidelijke richtingen. (Opgemaakt om 12.40 uur). 30 JULI n op: 04.57 uur, onder 20.34 uur, aaan op 14.10 uur, onder 22.45 uur. hoogwater te Katwijk 7.55 en 20.19 laagwater 3.40 en 15.53 uur. De CDU-oppositie heeft terstond ingehaakt op de publikatie door te verklaren, dat deze affaire in 't par lement behandeld zou moeten wor den, omdat ze eindelijk „de waarheid over de houding van de regering" verlangt. Regeringswoordvoerder Von Wech- mar noemde de Dublikatie in „Quick" gistermiddag „een onwaar dige bijdrage aan een sinds weken ge voerde campagne om een inzake Ber lijn bij voorbaat verdacht te maken". Bovendien is naar zijn oordeel spra ke van een ontstellend belasteren der drie Westelijke bondgenoten, die nu al enkele tientallen jaren de vei ligheid van West-Berlijn garanderen. In Bonn nam men aan. dat de Rus sische ambassadeur morgen, bij zijn 26-ste gesprek met de vertegenwoor digers der drie Westelijke landen, Moskou's verontwaardiging over het uitlekken in Bonn van een vertrou welijk Russisch document zou over brengen. Het thema-BerliJn houdt de ge moederen in Bonn nu al wekenlang intens bezig. Duidelijk is, dat het de oppositie van CDU en CSU niet ge makkelijk zal vallen een overeen komst. die Amerika, Engeland en Frankrijk bevredigend achten, te verwerpen. En die overeenkomst mag volgens bondskanselier Brandt in de komende herfst worden verwacht. Daarom wordt nu in een groot scheepse campagne getracht de re- geringspolitiek in een kwaad daglicht te plaatsen of. zoals de oppositie zegt, eindelijk in het daglicht te zetten. De aanval concentreert zich de laatste tijd op de Sowjetrussische wens een handelsvertegenwoordiging in West-Berlijn te openen. Twee keer is staatssecretaris Egon Bahr. de ar chitect van Brandts Oostpolitiek en zonder twijfel ook de slimste verde diger er van. deze week od het tv- scherm verschenen om te bestrijden, dat hij er bij de Amerikanen op heeft aangedrongen de Sowjet-Unie een consulaat-generaal in West-Berlijn toe te staan. De oppositie, die zich opwindt over de vraag bij wie zo'n consulaat dan wel geaccrediteerd zou moeten zijn, betoogt voortdurend, dat Bonn bereid is de Sowjetrussische invloed in West-Berlijn te vergroten, terwijl de band tussen Bonn en de stad losser zou moeten worden. In werkelijkheid is het eerder zo. dat de regering een handelsvertegenwoordiging aan vaardbaar vindt als Bonn officieel wordt toegestaan West-Berlijn in het buitenland te vertegenwoordigen. BONN (GPD) Niet één maar reeds tweemaal zijn in het Evangelische ziekenhuis van de Westfaalse stad Hamm zuigelin gen door een onbekende mishan deld. Nadat in het afgelopen weekeinde drie baby's met ge broken armpjes, vier met arm en schedelbreuken en een kindje, dat pas vier uur tevoren geboren was met hoofdwonden waren aangetroffen, is bij een nader onderzoek gebleken, dat drie baby's, die op 19 juli het zieken huis hadden verlaten, ook sche delbreuken vertoonden. De politie heeft tot dusver geen goed spoor van de dader. Evenmin is het motief voor de mishandeling duidelijk. De ziekenhuisdirecteur heeft het vermoeden geuit dat een aan verdovende middelen verslaaf de zich op de kinderen heeft vergre pen. Kort voordat de misdaden wer den ontdekt heeft een patiënte een nerveuze, ongeveer 25-Jarige man gezien, naar wie thans wordt ge zocht. De politie beperkte zich giste ren echter tot de verklaring dat "aanwijzingen de dader in de naaste omgeving van het ziekenhuis doen vermoeden". Het is onmogelijk controle uit te oefepen op de bezoekers van het ziekenhuis. Op de babyafdeling post echter sinds het weekeinde een met gummistok en gaspistool bewapen de ziekenbroeder. Bovendien heeft de misdaad andere vreemde gebeur tenissen in het ziekenhuis van Hamm in herinnering geroepen, die eerder als een misplaatste grap waren afgedaan. Anderhalve maand geleden vond men dertien deuren dichtgebonden en op een van de zie kenafdelingen waren de deursloten met gips dichtgestopt. Kinderartsen geloven niet dat de baby's blijvende schade door de mishandelingen hebben opgelopen. Ook schedelbreuken genezen bij zper kleine kinderen in het algemeen vol ledig. Treinstoring nabij Leiden LEIDEN Het uitvallen van een beveiliging bij het treinstation van Leiden is er vanmorgen de ooi-zaak van geweest, dat een aantal treinen is uitgevallen en dat andere een ver traging opliepen van soms een half uur. De storing deed zich voor van half zeven tot omstreeks acht uur. Tegen acht uur openbaarde zich ook in Gouda een storing, die om even over half negen vanzelf weer verdween. Om half tien trad er even wel een herhaling op. Ook hier moes ten treinen op de lijnen van Utrecht over Gouda naar Rotterdam en Den Haag worden opgeheven, terwijl er tevens vertragingen ontstonden. De NS stelt een technisch onderzoek in naar de oorzaken. DEN HAAG De regering zal de komende jaren nog meer moeten bezuinigen dan oud-minister van Financiën, Witteveen, heeft becijferd. Dat staat in de nota van de commissie-Nelissen, een commissie bestaande uit verte genwoordigers van de vijf regeringspartijen, die heeft ge zocht naar mogelijke bezuinigingsposten. Kwam oud-mi nister Witteveen met zijn adviezen tot een bezuiniging van 688 miljoen voor 1 972, volgens de commissie-Nelissen kan er het volgend jaar tenminste 900 miljoen bezuinigd worden. In de sector onderwijs heeft de commissie grotendeels de adviezen van minister Witteveen gevolgd. Evenals de oud-minister adviseert men: verhoging van collegegelden tot f 1000. (bezuiniging: 41 miljoen) verdubbeling kleuterschoolgelden (22 miljoen), verlaging studietoe lagen (9 miljoen), heffing school geld bij voortgez. onderwijs (54 mil joen) en vermindering pers. groei bij wetenschappelijk onderwijs (22 mil joen). Verder zal er 75 miljoen extra be zuinigd moeten worden op de bouw van wetenschappelijk onderwijs, ter wijl de besparing op scholenbouw niet 100 maar 120 miljoen zal moe ten bedragen. De afschaffing van de algemene taakuren bij het mam- moetonderwijs wat een bezui niging van 27.5 miljoen zou hebben opgeleverd wordt door de commissie van de hand gewezen. Ook de adviezen van Witteveen om op werkloosheids- en bijstandsuitke ringen 15 miljoen te besparen en op sociale werkplaatsen 40 miljoen wor den door de commissie niet overge nomen. Daarentegen wil de commis sie 12 miljoen extra besparen bij de aankoop van natuurterreinen en bos gronden. Havens en wegen Wat de haven- en kanaalaanleg betreft adviseert de commissie een be zuiniging met 100 miljoen wat 25 miljoen hoger ligt dan het advies van Witteveen. Bovendien wil de commissie de wegenaanleg inkrim pen met niet minder dan 100 mil joen. Voorts ziet men een besparing van vier ton door de subsidie aan het Nationaal Bureau voor Toeris me te verlagen. Op ruilverkavelingen wil de com missie meer bezuinigen dan Witte veen: 15 miljoen in plaats van 5. De commissie en de minister zijn het weer eens met de besparing van ruim veertig miljoen door het afremmen van aankoop en nieuwbouw van overheidsgebouwen en voor verho ging van de bijdragen voor het me degebruik van gymlokalen. Minister Witteveen wilde 15 miljoen bezui nigen bij de politie door het min der aantrekken van personeel en nieuw materiaal. 12 miljoen vond de commissie-Nelissen voldoende; de rest moet door meer samen werking met de BB gevonden wor den. Van de ruim 200 miljoen die op die manier extra bezuinigd worden zal waarschijnlijk ongeveer de helft beschikbaar komen voor de woning bouw. Voorts zal daaruit de 55 mil joen extra voor Defensie bekostigd worden. Naar f 2500,— In het streven naar bezui niging heeft zich inmiddels ook de Inspectie der Rijksfinanciën met 'n nota gemengd. De adviezen in deze ambtelijke nota zijn echter nog niet door de commissie-Nelissen overge nomen. Volgens deze nota zullen de collegegelden niet alleen in 1972 verhoogd moeten worden tot f 1000, maar in de drie daarop volgende ja ren opnieuw opgetrokken moeten worden tot respectievelijk 1500, 2000 en 2500 gulden. De nota komt ook met bezuini gingsmaatregelen voor Defensie: af schaffing van de twee kruisers, het vervangen van verouderde Ja gers door een kleiner aantal nieuwe, het terugbrengen van de krijgs macht tot vier parate en twee mo bilisabele brigades, het buiten ge bruik stellen van twee eskaders Star- fighters en het niet voldoen aan ver langens ten aanzien van weddever- hoging van de dienstplichtigen. Eén suggestie is inmiddels door de commissie-Nelissen aanvaard. Dat is om de jaarlijkse toeneming van de uitgaven voor de buitenlandse dienst te verlagen van zes naar vier pro cent. Dat zou onder meer bereikt kunnen worden door: minder recep ties, goedkopere dienstauto's en minder riante behuizing. 20 PAGINA'S gPM KW De brandweren in onze omgeving staan op het punt hun krachten te gaan bundelen. Wat reeds jaren in de pen was gaat binnen kort gebeuren: de stichting van een regionale brandweer Rijnland. Aan 26 gemeentebesturen zullen de plannen ter goedkeuring wor den voorgelegd STADSPAGINA Ook op de stadspagina geven sociograven van de gemeente Leiden als hun mening te kennen, dat de Havenwijk een woonwijk moet worden. De zanger Matt Monro heeft er kenning gevonden in Spanje. Tot zijn grote vreugde PAGINA 5 In de Waddenzee zit geen aardolie PAGINA 7 De Russische vloot groeit, terwijl de Amerikaanse kleiner wordt PAGINA 9 Tweejarige koe op sadistische wijze gedood HAZERSWOUDE Een geval dat sterk doet denken aan de „moord" op de 10-jarige Gelderse stermerrie „Ce- rida", deed zich gistermorgen in Hazerswoude voor. Een bijna twee Jaar oude koe van de boomkweker A. P. Straathof werd op enkele hon derden meters van de Burgemeester Smitsweg in het „Dorp" in een sloot dood aangetroffen. Het dier bleek zwaar mishandeld. De poten van de koe waren met een touw vastgebonden en aan de hoorns vastgemaakt. Daarna is het dier in de sloot gewerkt. Dat slechts één persoon zich aan deze mishan deling schuldig heeft gemaakt, valt niet aan te nemen. De koe moet hef tig te keer hebben gegaan, want alle kroos in het water in de directe om geving was verdwenen. Eigenaar Straathof kan zich niet voorstellen, dat hij de dupe is geworden van een wraakneming. De Rijkspolitie van Hazerswoude (telefoon 01714-2445 of 01728 133) wil graag inlichtingen over deze die renmishandeling. IJMUIDEN Sensatie gister middag in de haven van IJmui- den. De kotter „Gerrie" UK 148 bracht een zeemijn uit de Tweede Wereldoorlog binnen. De autori teiten van het Staatsvissersha- venbedrijf in IJmuiden namen geen halve maatregelen en ont boden direct mensen van de Ko ninklijke Marine en de mijn- en bomdeskundige van de Velser po litie. Deze haalde de ontstekings lont uit het projectiel. Met de grootste voorzichtigheid werd ver volgens de mijn van boord ge haalde en door marine-mensen meegenomen naar Den Helder. (§uct ^Jlte teuws Gisterenavond sloeg de bliksem in den oliemolen van Mevr. Moens, even buiten de Zeilpoort, waardoor een be gin van brand is ontstaan Hoewel spoedig gebluscht moet de schade niet gering zijn. (Advertentie) In aantocht eene lading puike Ruhr- en Smeekolengedurende de los sing civiel verkrijgbaar bij H J. Boetje.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1