„WEGWERPHONDEN" droeve kijk op de mensheid George Sand voor Parijse is leidraad couturiers Top-drukte in fotocentrales Taxichauffeurs zetten hun acties voort Groningse meisjes vermist KLM-jumbo terug naar Schiphol na storing [NDIANENSPEL KOST JONGEN HET LEVEN LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 27 JTJtff l©7f 1 DEN HAAG (ANP) In de verschillende ontwikkelcentra les in Nederland 'waar de va kantie-dia's worden ontwikkeld), heerst op het ogenblik een re- corddrukte. De tienduizenden bouwvakkers, die weer terug zijn van vakantie, hebben de ontwik kelcentrales overstelpt met films. De twee grootste instanties voor het ontwikkelen van vakantie dia's zijn Agfa-Gevaert NV in Rijswijk en Arnhem en Kodak NV in Den Haag. De algemeen bedrijfsleider van Agfa-Gevaert ontwikkelcentra le in Arnhem, de heer H. C. Holthuizen: „Hoewel na de bouwvakvakantie de grootste toevloed wordt verwacht, is het aantal te ont wikkelen films nu al aanzienlijk hoger dan vorig Jaar. Wij ver wachten dat wy vandaag een record aantal films van ze ker 85.000 stuks te verwerken zullen krijgen. Vorig jaar was dat op één dag 70.000 stuks", al dus de heer Holthuizen. Uiteraard heeft men zich wel voorbereid op de drukke weken. Normaal werken in de twee ont wikkelcentrales van Agfa-Ge vaert 220 personeelsleden. Dit aantal is nu verdubbeld. Op deze manier hoopt men er voor te kunnen zorgen dat de films zo snel mogelijk worden geretour neerd. „Maar", aldus de heer Holthuizen „onze klanten moe ten toch wel met een iets lan gere levertijd (twee weken uit- en-thuis) rekening houden". In de ontwikkelcentrale van Kodak NV heerst thans een soortgelijke drukte. Vol gens de heer C. J. van Leeuwen van de persdienst worden deze weken, over de gehele lijn genomen', tweemaal zoveel films aangeboden als vorig jaar in dezelfde periode. In 1970 moes ten 200 personeelsleden worden ingeschakeld om de drukte te verwerken, dit jaar heeft men aan 340 man nog maar net vol doende. „De aflevertijden kun nen nog net binnen de perken worden gehouden. De aanvoer is enorm. Dagelijks komen twee postauto's met materiaal bin nen, maar Kodak beschikt ook nog over elf eigen wagens, die films ophalen". Thom Olink De „wegwerphonden". uit het asyl van Rob Lamper (25) vinden snel nieuwe bazen. „Omdat ik met die veertig honden een triest record houder ben in Nederland heeft het asyl in Apeldoorn nogal wat be langstelling gekregen. Daardoor melden zich veel mensen voor zo'n achtergelaten dier". Wie de boeken van de asylhouder doorleest voelt woede met droefheid strijden. „Een doos met zes jonge honden heb ik hier in de buurt on der een heg gevonden. Een hond in een verlaten schuur, vastgebonden, gedoemd om te verhongeren. De brutaalste mensen komen langs ayl rijden en gooien hun huisdier over de omheining. Te beroerd om een paar tientjes uit te geven. Het is onbegrijpelijk. Als ze op hun va kantie een paar borreltjes minder drinken zijn ze er. Bovendien, wan neer de mensen echt in financiële nood verkeren kunnen wij er altijd een mouw aanpassen". Rob Lamper is beheerder van het op twee na grootste dierenasyl in Nederland. Er is plaats voor hon derd dieren. „In de toekomst gaan we verbouwen, dan komen er twee honderd hokken". Rob Lamper was begin april nog werkzaam in een fotohandel in Alk maar. „Ik wilde wat anders, meer vrijheid en toen heb ik deze baan gekregen. Ik heb altijd van dieren gehouden". Volgens zijn schattingen worden er elke Jaar enkele honderden honden door hun eigenaars achtergelaten. Een duidelijke piek valt aan het begin van de bouwvakvakantie. „Omdat de omgeving van Apeldoorn zo enorm bosrijk is, zoeken de men sen deze plaats uit om zich van hun trouwe huisdier te ontdoen. Het valt hier niet op. Ze vragen wel eens waarom wij of de politie geen patrouilles instellen, maar dat is ondoenlijk. Je zou honderden mensen moeten hebben. De politie werkt zo goed mogelijk mee. Mis schien wilt u in het verhaal zetten, dat er fikse straffen worden uitge- AMSTERDAM <ANP> De Am sterdamse taxichauffeurs hebben gis termiddag hun actie om door de voor I het autoverkeer afgesloten Leidse- straat te mogen rijden, hervat. Te- gen kwart voor vijf kwam het ver- GRONINGEN Twee minderjari ge meisjes uit het Groningse plaats je Ulrum worden sinds donderdag 22 Juli vermist. Het zijn de 16-jarige Alida Cornelia Brand en de 14-jari- ge Trijntje Fennechina Rozema. De meisjes zouden op een oranje rode brommer, merk Vespa. verze keringsplaatje QFF 021, naar het zwembad gaan, maar zijn daar niet geweest. Het lijkt waarschijnlijk, dat zij op stap zijn gegaan met de 27-Jarige Gerrit M. Pieterman uit Eenrum, die de politie beschrijft als "een zeemanstype". koö Lamper: „Dit jaar al veertig honden". deeld als de eigenaars van de weg werphonden worden achterhaald". Wat doet Rob Lamper met de ach tergelaten dieren? „Volgens de letter van de wet zijn het gevonden voorwerpen en mogen wij ze na verloop van tijd afmaken. Dat doen we nooit. Nu hebben wij minder dan twintig wegwerphonden. Uit alle delen van Nederland krij gen we verzoeken zo'n hond te mo gen kopen. Laten de mensen wel bedenken, dat in het asyl bij hen in de buurt ook van die honden zitten. Wij hebben nu toevallig veel aandacht gekregen. Weet u dat het, zelfs voorkomt, dat de mensen een hond kopen en ze zelf dan na een week weer de straat opsturen.. Beelden van loslopende honden langs de invalswegen van Apeldoorn zijn vertrouwd geworden. „Ze ren nen met elke auto mee, omdat ze denken dat hun baas erin zit. Maar die is al hoog en droog op weg naar het buitenland om er vakantie een feest te vieren. De daders komen uit heel Nederland. Ze willen hun wandaad ongestoord kunnen uitvoe ren en dat kan hier. Gelukkig bel len de meeste mensen onmiddellijk het asyl of de politie als ze zoiets hebben gezien. De wegwerphonden vormen voor het asyl een extra probleem. Wij moeten rond komen met de contributiegelden en bijdra gen van de Dierenbescherming en die zijn nauwelijks toereikend. Mijn vrouw. ik. een vaste kracht en een vakantiehulp hebben volop werk". In een Utrechts ziekenhuis is deze week een hond geopereerd, die in armzalige toestand werd gevonden, toen zijn baas hem uit de auto had gegooid. Volgende week komt hij hier en kan hij verder opknappen. We doen wat we kunnen, maar het verschrikkelijk trieste bestaan van „wegwerphonden" kan pas worden Ingeperkt als iedereen meehelpt. Er zullen altijd wel mensen blijven, die het met hun geweten in overeen stemming kunnen bregngen dieren aan hun lot overlaten omdat het plezier roept. Met geluk kunnen ze worden opgespoord en berecht. Het is goed om te weten dat er ook anderen zijn, mensen, die een brief met geld sturen en schrijven: „Zet u maar zo'n hond op de trein. Wij willen hem graag hebben". Dat is fijn, maar die „hondse" eigenaars blijven onder ons leven. Parijs De Parijse couturiers keerde ondanks de kortere, tot ooi Ook bij Dior kunnen de raodebe- denk wel. dat keizerin Farah Diba, Avenue Montaigne de spiegels met j creatles ]egde Dior.s ontwerDer klimop en kerstrozen sierd, leek Dior's collectie zelf wel op een gemengd zomerboeket. Want alle mogelijke variaties van rood. rose, oranje, geel, korenbloemblauw engifgroen, werden als de nieuwe modekleuren gelanceerd. zijn gisteren naar de korte, de knie de knie vallende roklengte, terug j wuste vrouwen de komende winter net bedekkende rok teruggekeerd. naar de elegantie van de jaren '50. voor broekpakken. swaggers. Cana- Maar er is voor de winter nu nietigJ dese jasjes en tweeed mantelpakjes terecht. Bij de perfect afgewerkte meA. Ondanks de felle. f" kleurde 4stoffen, zorgdenDior, Yves Saint-Laurent, Venet en Madeleine de Rauch voor vrij klassieke, eigen lijk onopvallende kleren. De drukke modedag begon maan dag met een première bij modevir tuoos Yves Saint-Laurent. De suc cesvolle 32-jarige ontwerper, die een half jaar geleden met twee korte vampjurkjes in de 1940-stijl, al het startsein voor de terugkeer naar deJ korte rokken gaf. Cabaretière Zizi Jeanmaire zat natuurlijk weer op de eerste rij. Maar nu eens niet naast filmsterren, bankiersvrouwen of automobielkoninginnen, maar ge woon naast de hippe Rive Gauche van Yves Saint-Laurent, die en thousiast voor ieder model applau- diseerde. En dat vooral, omdat hij z'n bonte sterrentruitjes en gebor duurde Spaanse pantalons met al hun andere favoriete vampkleren in een klap tot haute couture verhief. Saint-Laurent gaf 'n show van een SCHIPHOL (ANP) —Een KLM- Jumbo is gisteravond na een storing vlak na de start boven Zandvoort naar Schiphol teruggekeerd. Het toestel, op weg naar New-York, loos de eerst het overgrote deel van de brandstof boven de Noordzee. De tocht van de Jumbo duurde bijna 'n uur. Het toestel vertrok om zes uur, even voor zeven maakte het een nor male landing op Schiphol. De boeing 747 kreeg een storing in de linkerbinnenmotor. als gevolg van het springen van de luchtdruklei ding. In de motor ontstond een over druk, waardoor de beplating van het achterstuk van de motorgondel is los gesprongen. Gezagvoerder Bruens, heeft de motor onmiddellijk stilge zet. De passagiers vertrokken om half tien met een andere Boeing 747 naar New York. De schade aan de motor lijkt niet groot, zo deelde de KLM mee. Na 'n motorwisseling zal de jumbo weer op de lijndienst worden ingezet. De oorzaak van de storing is niet bekend. Er zal een onderzoek worden De woordvoerder van de KLM zei gisteravond niet precies te weten hoe veel brandstof (kerosine) er door dit incident in de Noordzee terecht is gekomen. Hij zei dat de normale voorraad brandstof van een Jumbo voor een oversteek over de Atlanti sche Oceaan zo'n 100.000 liter is. 'eel accent op de details, dat je vooral in een paar met zwart afge- biesde mantelpakjes de Chanel-tra- ditie kon terugvinden. A la Chanel waren bijvoorbeeld ook de lange pakjes en mantelmouwen met tot ver over de elleboog reikende, met knoopjes gesloten manchetten en zijn rokken met aan de voorkant twee openspringende plooien. Niet alleen George Sand zorgde voor de grondslag van Dior's ro mantische winteravondkleding. Mare Bohan stemde met zijn exotische goudbrokaat korte cocktail en lange avondjurken ook een deel van zijn collectie op het 2500-jarig bestaan van de Perzische monarchie af. Ik trouwe klant van Dior een paar van die luchtige, flonke rende mousseline japonnen met lange poffende mouwen en wijde rokken met een overvloed aan ru ches zal kopen. Venet. die je. door zijn simpele, architectonische creaties een coutu rier iri Valentino-stijl zou kunnen noemen, verraste Parijs met uiterst modieuze, tot op de knie vallende mantels met capemouwen en prach tig geborduurde pantalons. Tenslotte was Madeleine de Rauch, die on dermeer mevrouw De Gaulle als klant heeft, erg blij met de terug keer van het onopvallende klassieke mantelpakje. Door Jos Hagers uit allerlei tijdperken bij elkaar ge graaide mode. In de eerste plaats waren er z'n broekpakken met Ca nadese driekwart-jacken. u weet wel die wijde jasjes die we een paar jaar geleden „toppers" noemden. Saint-Laurent combineerde de pan talons met wijduitlopende pijpen, verder met blouses van satijn en kleurige gehaakte hemden. Veel minder sportief waren z'n tweed mantelpakjes met tot op de knie vallende klokrokken en vrij lange, sluike jasjes. Creaties waarbij zijn mannequins de bekende gebreide eierdopmutsjes droegen. Ze zullen het. net als de met kleurige ruiten bedrukte konijnenbontjasjes, wel heel goed in de confectie doen. Net als trouwens zijn met zwart fluwe len blazers gecombineerde schotse plooirokken. Saint-Laurent's collectie zat vol controverses. Zo liet hij plompe breedgeschouderde korte bontjassen in combinatie met uiterst elegante cocktailjurken van zwart kant sho wen. Wat de avondcreaties betreft leek het wel alsof hij op de vlooienmarkt de hele garderobe van Chopin's vriendin George Sand had bemachtigd. Er waren dan ook heel wat zwart-fluwelen broekpakken en maxi-avondjurken van zwart kant te zien. De echte 19e eeuwse ele gantie ging echter verloren, omdat Yves Saint-Laurent van alle George Sand-creaties wat ordinaire revue- kleding maakte. Dior Signalement Lengte: op de knie of er net iets Kleuren: beige, oranje, geranium- rood, fuchsia-roze, cobalt-blauw. zwart en gifgroen. Dessins: meest effen stoffen, maar toch- ook wel Schotse ruiten en kleurige mozaïekdessins op een zwart fond. Jurken: hoog gesloten plooirokjur ken met lange mouwen en door ceintuur geaccentueerde taille. Mantelpakjes: klassieke tweedtail leurs met klokrokken. vrij lange nauw aansluitende jasjes en effen zijden strikkraagblouses. Mantels: vrij sluike mantels, spor tieve trenchcoats of breedgeschou derde Canadese houthakkersjasje, een soort driekwartmantels, die men vroeger „toppers" noemde. Broekpakken: terugkeer van de pantalons met wijduitlopende pij pen, pantalons met toppers, bolero's, gehaakte truitjes of een soort he renjasjes. die de Parijse couturiers onder de naam „panta-tailleurs" verkopen. Avondkleding: broekpakken met ge borduurde pantalons, korte Alice in Wonderland-Jurken met lange pof fende mouwen of lange, met veel ruches gegarneerde Victoriaanse avondjurken van zwart satijn,flu weel of goudbrokaat. Ideeën: Venet: mantels met capemouwen. Yves Saint-Laurent: sterbroches van strass-steentjes, gebreide wollen mutsjes van Smyrna-wol en kleuri ge gehaakte hemden om over een overhemd of blouse te dragen en tenslotte lange, bijna tot aan de schouders reikende oorbellen. Dior: broches als onderscheidingste ken romantisch bruidstoüet ken op de linkermouw, Jassen, Jur- ivoorkleurige taf met veel ken en blazers met tot keer op diverse punten vast te zitten doordat taxi's belangrijke kruispun ten blokkeerden. Tevoren had een legatie van de chauffeurs op het stadhuis besprekingen met het ge meentebestuur gevoerd. Toen zij niet de toezegging kre gen om evenals de trams door de Leid sestraat te mogen ry den werd tot v dere acties over gegaan. Een lange stoet taxi's reed van het stadhuis naar het Leidseplein, waar een aan tal door de afzetting van de Leidse- straat braken. De politie heeft op dracht de kentekens te noteren van taxi's die zich aan overtredingen schuldig maken. Van de grachten en vanaf het Ko ningsplein kwamen steeds groepen taxi's de Leidsestraat inrijden. Bij het Leidseplein stormden de taxi's achter een ambulance aan. Politie agenten konden ternauwernood opzij springen. Duizenden trampassagiers verlieten de tot stoppen gedwongen trams en maakten van de Leidse straat een echt „voetpad". De taxichauffeurs noemde de „Leid- seplein-actie" meer dan geslaagd. Rond kwart voor zes kregen zij het commando naar huis te gaan, of het werk te hervatten. Na de ontruiming van de Leidsestraat reden de leegge stroomde trams naar hun bestem ming. Het op diverse punten omge leide verkeer veroorzaakte nog enige opstoppingen. In de Vijzelstraat stonden even na zessen tegen de twintig trams in colonne te wachten. Gisteravond heeft een delegatie van het actiecomité van de taxichauffeurs een bespreking gehad met de „taxi centrale". de Dior- stroken en ruches uit de collectie elleboog reikende manchetten. Ook van Saint Laurent is dit tweed-mantelpakje in groen en beige. K VP-er Hermsen terug in Kamer DEN HAAG De KVP-er B. J. M. Hermsen zal in de Tweede Ka mer terugkeren. Nadat deze vak bondsbestuurder uit Emmen van ju ni 1969 tot mei van dit Jaar zitting had gehad in de Kamer, werd hij aanvankelijk niet herkozen. Doordat ir. P. J. Lardinois en de heer P. J. Engels echter tot minister zijn be noemd, zijn er twee plaatsen in de nieuwe KVP-fractie opengevallen. Die zullen nu worden ingenomen door de heer Hermsen en door mej. G. M. P. Cornelissen uit Boxmeer, tot nu toe lid van de Eerste Kamer en van de Provinciale Staten van Noord-Brabant. 't HARDE (ANP) Een india- nenspel in de bossen bij 't Harde, heeft het leven gekost aan de 13-Ja- rige Gerrit-Jan de Weerd uit 't Har de. De Jongen, die vorige week een pijl in zijn neus kreeg, is gisteren in een ziekenhuis in Zwolle aan her senletsel overleden. Gerrit-Jan de Weerd was met vriend jes aan het spelen. Hij verdedigde een boshut en werd bestookt met pij len. Een ervan drong zijn neus bin nen. Pas een paar dagen later kreeg de Jongen klachten en werd hij opge nomen in een Zwols ziekenhuis. APELDOORN Een blik in het dierenasiel van Rob Lamper in de bosrijke rand van Apeldoorn ver schaft een droevige kijk op de mensheid. Dit jaar heeft hij al aan meer dan veertig honden onderdak verschaft, die door hun eigenaars in de bossen werden achtergelaten. Omdat „het baas je" met vakantie wilde en geen zin had geld of moeite voor een tijdelijk onderkomen op te bren gen. Honden in alle maten en soorten. „Sommigen weraen los gelaten in de bossen, anderen werden vastge bonden aan boom of opgesloten in een verlaten schuur. We hebben een herder gevonden, die op de Arn hemse straatweg uit een rijdende auto was gegooid. Hij lag langs de kant van de weg met een gebroken rug. Later hebben we hem moeten afmaken. Mensen zijn onvoorstel baar in hun gedragingen."

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6